ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τρί Μάιος 14, 2019 7:58 am

ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:Έχει κανείς κάποια πληροφορία σχετικά με την πιθανολογούμενη νομοθετική ρύθμιση εξερεσης της απαγόρευσης των μετατάξεων των υπαλλήλων ΟΤΑ? Ακούγεται ότι γενικότερα υπάρχει μια πίεση των ‘’ ΘΕΣΜΩΝ ‘’ για στελέχωση των ελεγκτικών οργάνων εν´οψι καλοκαιριού .

Μακάρι να υπάρξει κάτι νεότερο. Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι.

Καλημέρα .
Υπάρχει κάτι νεότερο απο κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ; Επικοινώνησε κανείς με ΑΑΔΕ να μάθει σε τι στάδιο είμαστε; Ευχαριστώ.

george152
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 13, 2019 8:19 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό george152 » Τρί Μάιος 14, 2019 8:56 am

καλημέρα, εμένα με ενημέρωσαν την πέμπτη απο την ΑΑΔΕ να δηλώσω την αποδοχή εντός 10 ημερών και να τους στείλω τα έγγραφα .έχω κάνει αίτηση για θέση ΔΕ ΤΕΧΝΙΤΩΝ

Chris73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Απρ 04, 2019 10:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Chris73 » Τρί Μάιος 14, 2019 6:17 pm

ssamanti έγραψε:
ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:Έχει κανείς κάποια πληροφορία σχετικά με την πιθανολογούμενη νομοθετική ρύθμιση εξερεσης της απαγόρευσης των μετατάξεων των υπαλλήλων ΟΤΑ? Ακούγεται ότι γενικότερα υπάρχει μια πίεση των ‘’ ΘΕΣΜΩΝ ‘’ για στελέχωση των ελεγκτικών οργάνων εν´οψι καλοκαιριού .

Μακάρι να υπάρξει κάτι νεότερο. Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι.

Καλημέρα .
Υπάρχει κάτι νεότερο απο κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ; Επικοινώνησε κανείς με ΑΑΔΕ να μάθει σε τι στάδιο είμαστε; Ευχαριστώ.


Στείλανε έγγραφο από Δ/νση Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού σε Δ/νση Προϋπολογισμού και Δ/νση Οικονομικού για υπολογισμό μισθοδοσίας και μεταφοράς πίστωσης. Για την μεταφορά πίστωσης θα αποσταλεί έγγραφο στον ΟΤΑ που υπηρετώ αλλά πιθανολογώ ότι εκεί θα κολλήσει λόγω της απαγόρευσης των μετατάξεων σε περίοδο εκλογών .

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τρί Μάιος 14, 2019 6:26 pm

Chris73 έγραψε:
ssamanti έγραψε:
ssamanti έγραψε:Μακάρι να υπάρξει κάτι νεότερο. Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι.

Καλημέρα .
Υπάρχει κάτι νεότερο απο κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ; Επικοινώνησε κανείς με ΑΑΔΕ να μάθει σε τι στάδιο είμαστε; Ευχαριστώ.


Στείλανε έγγραφο από Δ/νση Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού σε Δ/νση Προϋπολογισμού και Δ/νση Οικονομικού για υπολογισμό μισθοδοσίας και μεταφοράς πίστωσης. Για την μεταφορά πίστωσης θα αποσταλεί έγγραφο στον ΟΤΑ που υπηρετώ αλλά πιθανολογώ ότι εκεί θα κολλήσει λόγω της απαγόρευσης των μετατάξεων σε περίοδο εκλογών .

Και εγώ από ΟΤΑ για ΑΑΔΕ είμαι αλλά για να καταλάβω θα στείλει η ΑΑΔΕ έγγραφο σε κάθε ΟΤΑ ή σε ΥΠΕΣ για τους υπαλλήλους ΟΤΑ; Για την μεταφορά των πιστώσεων; Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει . Ευχαριστώ

eforiakos13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2012 12:47 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό eforiakos13 » Τρί Μάιος 14, 2019 7:54 pm

Καλησπέρα,

Να κάνω μία ερώτηση αν ξέρει κάποιος να απαντήσει.
Έχω κάνει 2 αιτήσεις,
μία για μετακίνηση για άλλη υπηρεσία (χωρίς κινητικότητα), που λογικά σε 1 μήνα από σήμερα θα εκδοθεί υπουργική απόφαση μετακίνησης,
και άλλη μία με κινητικότητα, όπου έστειλα τα δικαιολογητικά μου, και αρχίζουν και τρέχει η διαδικασία που θα κρατήσει από όσο φαίνεται 3-4 μήνες.

Η ερώτηση είναι: Όταν μετακινηθώ με την 1η αίτηση που έχω κάνει, μπορώ να κάνω αίτηση ανάκλησης της διαδικασίας μετάταξης της 2ης διαδικασίας που έχει αρχίσει με την κινητικότητα, και μέχρι ποτε;

Kon2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2019 1:29 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Kon2018 » Τετ Μάιος 15, 2019 11:16 am

Καλημερα,υπηρετω στον εφκα κ εγινα δεκτος μεσω κινητικοτητας σε αλλη υπηρεσια. Εχω αποδεκτει τη θεση αλλα απαιτειται συμφωνη γνωμη του υπουργου εργασιας, γνωριζει κανεις απο εφκα αν διδεται η συμφωνη γνωμη; Και ποιες ειναι οι προυποθεσεις για να παρεις συμφωνγ γνωμη; Ευχαριστω

kontz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2018 11:03 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό kontz » Τετ Μάιος 15, 2019 12:42 pm

Συνάδελφε, Η εν λόγω διάταξη είχε ισχύ έως την 31-3-2019 κατά το οποίο διάστημα δεν απαντήθηκε κανένα αίτημα είτε θετικά είτε αρνητικά ,από όσα μπόρεσα να μάθω.στο νομοσχέδιο για τις 120 δόσεις όμως, στο άρθρο 46 νομίζω, τροποποιείται η προηγούμενη διάταξη και θα ισχύει έως την 31-12-19.δεν υπάρχουν προϋποθέσεις αλλά είναι θέμα πολιτικής απόφασης και είναι αρμοδιότητα του υφυπουργού (Πετρόπουλος).Καλό κουράγιο!

george152
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 13, 2019 8:19 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό george152 » Πέμ Μάιος 16, 2019 3:26 pm

ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:
ssamanti έγραψε:Καλημέρα .
Υπάρχει κάτι νεότερο απο κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ; Επικοινώνησε κανείς με ΑΑΔΕ να μάθει σε τι στάδιο είμαστε; Ευχαριστώ.


Στείλανε έγγραφο από Δ/νση Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού σε Δ/νση Προϋπολογισμού και Δ/νση Οικονομικού για υπολογισμό μισθοδοσίας και μεταφοράς πίστωσης. Για την μεταφορά πίστωσης θα αποσταλεί έγγραφο στον ΟΤΑ που υπηρετώ αλλά πιθανολογώ ότι εκεί θα κολλήσει λόγω της απαγόρευσης των μετατάξεων σε περίοδο εκλογών .

Και εγώ από ΟΤΑ για ΑΑΔΕ είμαι αλλά για να καταλάβω θα στείλει η ΑΑΔΕ έγγραφο σε κάθε ΟΤΑ ή σε ΥΠΕΣ για τους υπαλλήλους ΟΤΑ; Για την μεταφορά των πιστώσεων; Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει . Ευχαριστώ

Σήμερα μίλησα με το τμήμα προσωπικού της ΑΑΔΕ για την μετάταξή μου απο ΟΤΑ, η διαδικασία της μεταφοράς πιστώσεων μου είπαν οτι θα αργήσει συνήθως θέλει 3-4 μήνες.Αν και υπάρχει η απαγόρευση των μετατάξεων η διαδικασία τρέχει κανονικά, καλό Σεπτέμβρη δηλαδή και βλέπουμε.

Sunline
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 10:53 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Sunline » Παρ Μάιος 17, 2019 7:39 am

ssamanti έγραψε:
ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:Έχει κανείς κάποια πληροφορία σχετικά με την πιθανολογούμενη νομοθετική ρύθμιση εξερεσης της απαγόρευσης των μετατάξεων των υπαλλήλων ΟΤΑ? Ακούγεται ότι γενικότερα υπάρχει μια πίεση των ‘’ ΘΕΣΜΩΝ ‘’ για στελέχωση των ελεγκτικών οργάνων εν´οψι καλοκαιριού .

Μακάρι να υπάρξει κάτι νεότερο. Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι.

Καλημέρα .
Υπάρχει κάτι νεότερο απο κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ; Επικοινώνησε κανείς με ΑΑΔΕ να μάθει σε τι στάδιο είμαστε; Ευχαριστώ.


Τα αποτελέσματα για την κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ (ΤΕΛΩΝΕΙΑ) έχουν αρχίσει να βγαίνουν σιγά σιγά. Εγώ έμαθα για τη δική μου αίτηση. Πάρε τηλέφωνο στο 2103375447!

basiakar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 02, 2018 5:47 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό basiakar » Παρ Μάιος 24, 2019 3:30 pm

Έχεις κανένας νεότερα για ΣΕΠΕ?

vag3621
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2018 1:21 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό vag3621 » Τρί Ιουν 04, 2019 1:13 pm

basiakar έγραψε:
Έχεις κανένας νεότερα για ΣΕΠΕ?


Ακόμη τίποτα. Περιμένουμε.

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:10 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Τετ Ιουν 05, 2019 10:22 am

ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:
ssamanti έγραψε:Καλημέρα .
Υπάρχει κάτι νεότερο απο κινητικότητα β κύκλο για ΑΑΔΕ; Επικοινώνησε κανείς με ΑΑΔΕ να μάθει σε τι στάδιο είμαστε; Ευχαριστώ.


Στείλανε έγγραφο από Δ/νση Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού σε Δ/νση Προϋπολογισμού και Δ/νση Οικονομικού για υπολογισμό μισθοδοσίας και μεταφοράς πίστωσης. Για την μεταφορά πίστωσης θα αποσταλεί έγγραφο στον ΟΤΑ που υπηρετώ αλλά πιθανολογώ ότι εκεί θα κολλήσει λόγω της απαγόρευσης των μετατάξεων σε περίοδο εκλογών .

Και εγώ από ΟΤΑ για ΑΑΔΕ είμαι αλλά για να καταλάβω θα στείλει η ΑΑΔΕ έγγραφο σε κάθε ΟΤΑ ή σε ΥΠΕΣ για τους υπαλλήλους ΟΤΑ; Για την μεταφορά των πιστώσεων; Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει . Ευχαριστώ


Το Διοικητικό της ΑΑΔΕ στέλνει έγγραφο στο Οικονομικό της ΑΑΔΕ. Το οικονομικό της ΑΑΔΕ στέλνει αίτημα μεταφοράς πίστωσης στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Η μεταφορά πίστωσης γίνεται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Ιουν 05, 2019 11:52 am

baoutsi έγραψε:
ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:
Στείλανε έγγραφο από Δ/νση Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού σε Δ/νση Προϋπολογισμού και Δ/νση Οικονομικού για υπολογισμό μισθοδοσίας και μεταφοράς πίστωσης. Για την μεταφορά πίστωσης θα αποσταλεί έγγραφο στον ΟΤΑ που υπηρετώ αλλά πιθανολογώ ότι εκεί θα κολλήσει λόγω της απαγόρευσης των μετατάξεων σε περίοδο εκλογών .

Και εγώ από ΟΤΑ για ΑΑΔΕ είμαι αλλά για να καταλάβω θα στείλει η ΑΑΔΕ έγγραφο σε κάθε ΟΤΑ ή σε ΥΠΕΣ για τους υπαλλήλους ΟΤΑ; Για την μεταφορά των πιστώσεων; Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει . Ευχαριστώ


Το Διοικητικό της ΑΑΔΕ στέλνει έγγραφο στο Οικονομικό της ΑΑΔΕ. Το οικονομικό της ΑΑΔΕ στέλνει αίτημα μεταφοράς πίστωσης στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Η μεταφορά πίστωσης γίνεται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών.

Πάντως στην έκθεση αξιολόγησης των δανειστών η επίσπευση των διαδικασιών κινητικότητας είναι από τα πρώτα points για το δημόσιο.

Chris73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Απρ 04, 2019 10:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Chris73 » Τετ Ιουν 05, 2019 7:32 pm

Χθες με ενημέρωσε ο αρμόδιος υπάλληλος του υπουργείου εσωτερικών ότι το έγγραφο της ΑΑΔΕ με το οποίο ζητήθηκε η αποδέσμευση της πίστωσης του μισθού μου θα επιστραφεί στην ΑΑΔΕ λόγω απαγόρευσης των μετατάξεων . Ούτε κάνω σαν εκκρεμότητα μου είπε θα το κρατήσει .

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Ιουν 05, 2019 8:34 pm

ssamanti έγραψε:
baoutsi έγραψε:
ssamanti έγραψε:Και εγώ από ΟΤΑ για ΑΑΔΕ είμαι αλλά για να καταλάβω θα στείλει η ΑΑΔΕ έγγραφο σε κάθε ΟΤΑ ή σε ΥΠΕΣ για τους υπαλλήλους ΟΤΑ; Για την μεταφορά των πιστώσεων; Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει . Ευχαριστώ


Το Διοικητικό της ΑΑΔΕ στέλνει έγγραφο στο Οικονομικό της ΑΑΔΕ. Το οικονομικό της ΑΑΔΕ στέλνει αίτημα μεταφοράς πίστωσης στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Η μεταφορά πίστωσης γίνεται με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών.

Πάντως στην έκθεση αξιολόγησης των δανειστών η επίσπευση των διαδικασιών κινητικότητας είναι από τα πρώτα points για το δημόσιο.

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς αν η τροπολογία που ψηφίστηκε αφορά μόνο τις μετατάξεις για λόγους υγείας, συνυπηρετησης κ.α;
Εξαιρούνται από τις απαγορεύσεις της προεκλογικής περιόδου αποσπάσεις και μετατάξεις υπαλλήλων, δημοτικών αστυνομικών αλλά και οι προσλήψεις συγγενών θυμάτων της περσινής φονικής πυρκαγιάς στην Αττική.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες