ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Κυρ Απρ 21, 2019 6:29 pm

Δεν μπορώ να ξέρω πώς ενήργησε ο καθένας
Αλλά σίγουρα ΔΕΝ χρειάζεται καθόλου ούτε καν να ενημερώσεις το Τμήμα
Προσωπικού του φορέα αναχώρησης (το να το κάνεις για ηθικούς λόγους είναι θέμα προσωπικής επιλογής σου ή όχι)
Μπήκα διαύγεια, έβαλα τις διατάξεις του νόμου στο κείμενο απόφασης στη μηχανή αναζήτησης,και είδα ταχύτητες από 20 μέρες για αποσπάσεις έως 2_2μιση μήνες για μετατάξεις
Μιλάμε για τη χρονική διάρκεια μεταξύ της γνωμοδότησης της Κεντρικής Επιτροπής Κινητικότητας και της ολοκλήρωσης της διαδικασίας
Το να πρέπει να βάλεις δικηγόρο για να εφαρμοστεί ξεκάθαρος νόμος το θεωρώ ξεφτίλα

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Τρί Μάιος 14, 2019 10:26 am

Έστειλα στο γραφείο του Πρωθυπουργού -με e mail- επιστολή με παράκληση για νομοθετική παρέμβαση
Την προηγούμενη Πέμπτη
Ούτε καν επιβεβαίωσαν τη λήψη μέχρι τώρα...

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Τρί Μάιος 14, 2019 1:47 pm

ΠΡΟΣ: Το γραφείο του Πρωθυπουργού της Ελληνικής Δημοκρατίας (με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο)
ΘΕΜΑ:Παράκληση για νομοθετική παρέμβαση, προς άρση της αναστολής υπηρεσιακών μεταβολών λόγω εκλογών, για περιπτώσεις υπηρεσιακών μετακινήσεων για σοβαρούς λόγους υγείας
Βρίσκομαι στη δυσάρεστη και άβολη θέση να ενοχλώ το γραφείο του πολιτικού προϊσταμένου του κράτους για ένα θέμα που αυτονόητα θα έπρεπε να μην υφίσταται καν
Ωστόσο, μετά από παρεμβάσεις τόσο δικές μου όσο και του Συλλόγου Εργαζομένων της Περιφέρειας, που είτε δεν λήφθηκαν καν υπόψη είτε δεν έχουν επιφέρει ακόμη αποτέλεσμα, δεν μου μένει άλλο περιθώριο παρά να ενοχλήσω, παρακαλώντας για παρέμβασή σας προς αποκατάσταση μιας παράλογης αδικίας που ενδεχομένως αφορά και άλλους.
Το θέμα είναι εν συντομία (όσο γίνεται) το εξής:Νεότερος νόμος (παρ.5 στο άρθρο 7 του Ν. 4440/2016*) που -ορθά- για να προστατέψει το υπέρτατο αγαθό της υγείας, προβλέπει υπηρεσιακή μετακίνηση για σοβαρούς λόγους υγείας με μειωμένες γραφειοκρατικές διαδικασίες, καταλήγει πρακτικά να καταστρατηγείται από την -ούτως ή άλλως αναχρονιστική και πλέον άνευ κάθε λογικής-ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ νομοθεσία που αναστέλλει υπηρεσιακές μεταβολές εξαιτίας εκλογών, για τουλάχιστον 4 μήνες! Αν προσθέσουμε και τους τουλάχιστον 2 μήνες επιπλέον που προκύπτουν από τις βουλευτικές εκλογές που θα ακολουθήσουν, καταλήγουμε στο ΑΠΟΛΥΤΑ παράλογο: Να ακυρώνεται στην πράξη ΝΕΩΤΕΡΗ νομοθεσία από ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ!Και είναι απόλυτα παράλογο, όχι μόνο γιατί η εν λόγω υπηρεσιακή μεταβολή δεν δύναται να εμπίπτει σε κανενός είδους σκοπιμότητα ώστε να πρέπει να "αναμένει" ανάληψη καθηκόντων από τους νεοεκλεχθέντες αιρετούς, αλλά, κυρίως, γιατί είναι αυτονόητο ότι τα προβλήματα υγείας ΔΕΝ ΑΝΑΣΤΕΛΛΟΝΤΑΙ!!!
Σε ο, τι με αφορά προσωπικά, στα παραπάνω ας μου επιτρέψετε να αναφέρω επιπρόσθετα:
1) την καθυστέρηση στην ολοκλήρωση της μετάταξής μου για σοβαρούς λόγους υγείας (γνωμοδότηση Κ.Ε. Κινητικότητας 10/2018, σχετικό αίτημα στο Υπ. 5-11-18). Η απόφαση μετάταξης έχει υπογραφεί από τον Υπουργό , και εκκρεμεί για την ολοκλήρωσή της η εξασφάλιση-μεταφορά πιστώσεων μισθοδοσίας. Για τους επόμενους 6 μήνες με τα τώρα ισχύοντα, πλέον ΠΑΓΩΣΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
2) την άρνηση του φορέα υποδοχής να κάνει κατ' αρχήν απόσπαση προκειμένου να ξεπεραστεί ο σκόπελος της απαγόρευσης λόγω των εκλογών ("αφού ξεκινήσαμε μετάταξη δεν μπορούμε να κάνουμε απόσπαση") παρότι στη γνωμοδότηση της Επιτροπής ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ η σχετική ευχέρεια και τυπικά, και παρότι το ζητήσαμε ΕΓΚΑΙΡΑ, τόσο εγώ όσο και ο Σύλλογος Εργαζομένων, βλέποντας το αδιέξοδο που πήγαινε να δημιουργηθεί.
3) Την μη προώθηση σχετικής ρύθμισης από τα αρμόδια Υπουργεία -Διοικητικής Ανασυγκρότησης αλλά και Εσωτερικών. Κι αυτό, παρά το ότι στο πρώτο κινήθηκε ΑΜΕΣΑ η δέουσα διαδικασία υπηρεσιακά προς την πολιτική ηγεσία μετά τις σχετικές μας ενέργειες- ωστόσο, δύο μήνες σχεδόν μετά, ακόμη αναμένουμε, και η αναστολή έχει ήδη ξεκινήσει!
Αναφέρω τα παραπάνω απλά για να αντιληφθείτε όλο το "τοπίο" - δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν, βέβαια είναι οι άνθρωποι που κάνουν τις υπηρεσίες ανθρώπινες αλλά αυτό δεν είναι το θέμα του παρόντος. Πλέον, πρέπει να αντιμετωπιστεί το άτοπο, το παράλογο στο νόμο!
Είναι πράγματι ειρωνικό, τραγικά ειρωνικό θα έλεγα, το ότι ενώ -δίκαια ή άδικα,δεν θα το κρίνω- προβλέπονται πλέον εξαιρέσεις και εξαιρέσεις σ' αυτόν, που επιτρέπουν "ευελιξία" εντός και εκτός εισαγωγικών, ο αναχρονιστικός νόμος της αναστολής λόγω εκλογών, εξακολουθεί να "φρενάρει" εντελώς άστοχα και παράλογα, περιπτώσεις που και ΕΠΕΙΓΟΥΝ, αλλά και καμία σχέση δεν έχουν με πολιτικές εξαρτήσεις. Και καταλήγει να πλήττει, ως συνήθως εν Ελλάδι, ανθρώπους που προσπαθούν μακριά από αυτές να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα με αξιοπρέπεια και ήθος.
Σε αυτή τη λογική, και ελπίζοντας ότι έχετε αντιληφθεί τόσο το άδικο όσο και το επείγον του πράγματος, σας παρακαλώ θερμά για τηνάμεση προσωπική σας παρέμβαση, με ενσυναίσθηση, ώστε να αρθεί η αδικία ΑΜΕΣΑ και να μπορέσουν να ξεκολλήσουν οι περιπτώσεις μας. Δεν χρειάζεται να παραμένουν τείχη τέτοιου είδους -είναι ήδη τεράστια τα προβλήματα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε και οι αντοχές μας πλέον, δυστυχώς, επικίνδυνα μικρές...
Με εκτίμηση,

Σας επισυνάπτω, για διευκόλυνσή σας, εκτός από τα σχετικά με μένα έγγραφα (γνωμοδότηση της Κεντρικής Επιτροπής Κινητικότητας, απόφαση ΚΕΠΑ, έγγραφο του Συλλόγου Εργαζομένων-αυτά κρίνω κατ’ ελάχιστο απαραίτητα, η αλληλογραφία είναι τεράστια, εφόσον ζητηθεί μπορεί να σαςπαρασχεθεί οτιδήποτε επιπρόσθετα) και
1) την νομοθεσία που αφορά τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης για σοβαρούς λόγους υγείας * Η πράξη απόσπασης ή μετάταξης υπαλλήλου για αποδεδειγμένα ιδιαίτερους σοβαρούς λόγους υγείας του ιδίου, συζύγου ή συμβιούντος ή προσώπου με α’ βαθμό συγγένειας προς τον αιτούντα, εκδίδεται από το αρμόδιο για διορισμό όργανο της υπηρεσίας υποδοχής, μετά από γνωμοδότηση της Κεντρικής Επιτροπής Κινητικότητας. Σε περίπτωση που οι λόγοι υγείας αφορούν γονέα, απαιτείται βεβαίωση από το αρμόδιο Κέντρο Πιστοποίησης αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) που να πιστοποιεί ποσοστό αναπηρίας εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω.
Σε κάθε περίπτωση, η αίτηση πρέπει να είναι ειδικώς αιτιολογημένη και να προκύπτει αιτιώδης σύνδεσμος της αναγκαιότητας για απόσπαση ή μετάταξη και τωνλόγων υγείας.
2) την πρόσφατη εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών αναφορικά με την αναστολή υπηρεσιακών μεταβολών λόγω εκλογών(ΑΔΑ: 638Σ465ΧΘ7-820)Στη διάθεσή σας για παροχή οποιασδήποτε επιπλέον πληροφορίαςενδεχόμενα χρειαστείστε.638Σ465ΧΘ7-820)Στη διάθεσή σας για παροχή οποιασδήποτε επιπλέον πληροφορίας ενδεχόμενα χρειαστείτε.

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Τετ Μάιος 15, 2019 3:04 pm

Και ναι, Τρίτη 14 Μαΐου, 3:38 μ.μ.
επιβεβαιώθηκε η παραλαβή του e-mail που απέστειλα!
Κάποιος διαβάζει το φόρουμ στο Μαξίμου μάλλον...

Evangelos77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2012 1:57 pm

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Evangelos77 » Τετ Μάιος 15, 2019 9:15 pm

Κι εγώ φίλε MATTHIAS είμαι σε διαδικασία μετάταξης με την ίδια διαδικασία, με ομόφωνη θετική γνωμοδότηση της ΚΕΚ, και φεύγω από Δήμο και πάω σε ΝΠΔΔ. Σήμερα μίλησα με το Υπ.Εσ. γιατί τους ζητήθηκε η σύμφωνη γνώμη τους για τη μεταφορά των πιστώσεων, και ο αρμόδιος υπάλληλος μου είπε εντελώς κατηγορηματικά ότι από 1/9 θα εξετάσει το αίτημα, ανεξαρτήτως λόγους μετάταξης, αυτή είναι η εντολή που έχουν. Του είπα ότι η έγγραφη απάντηση γνώμης δε θεωρείται εκτελεστή πράξη, αλλά ήταν απόλυτος. Τον ρώτησα αν υπάρχουν πληροφορίες για εξαίρεση της αναστολής και με παρέπεμψε στη Δ/νση Προσωπικού Τοπικής Αυτοδιοίκησης, όπου εκεί μου είπαν ότι ισχύει η πρόσφατη εγκύκλιος και τίποτε άλλο....
Δε φταίνε οι υπάλληλοι, φταίνε οι υπουργοί/υφυπουργοί, αλλά προφανώς γραμμένους μας έχουν.

mari23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2018 12:01 pm

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό mari23 » Πέμ Μάιος 16, 2019 8:58 pm

.....Τον ρώτησα αν υπάρχουν πληροφορίες για εξαίρεση της αναστολής και με παρέπεμψε στη Δ/νση Προσωπικού Τοπικής Αυτοδιοίκησης, όπου εκεί μου είπαν ότι ισχύει η πρόσφατη εγκύκλιος και τίποτε άλλο....
Δε φταίνε οι υπάλληλοι, φταίνε οι υπουργοί/υφυπουργοί, αλλά προφανώς γραμμένους μας έχουν.[/quote]

Το πιστεύω πως δεν φταίνε οι υπάλληλοι, αλλά μην σας πουλάνε και τρελίτσα, εσένα και τον άλλο φίλο που έχει κάνει τόσες ενέργειες σε υπουργούς και πρωθυπουργούς. Γιατί ΜΕΤΑ τη συγκεκριμένη εγκύκλιο, διάβασα σε site πως ψηφίστηκε ΝΕΑ εξαίρεση για τους σχολικούς φύλακες που δεν είχαν συμπεριληφθεί αρχικά, "μετά από τροπολογία που κατέθεσαν βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και έγινε αποδεκτή". Οπότε που καταλήγουμε με το φτωχό μου το μυαλό? Δεν έχει καμία σημασία το αν έχετε εξόφθαλμα δίκιο και σας καθυστερούν την μετάταξη, αν και αυτή θα γίνει για λόγους υγείας!!!! (αν είναι δυνατόν να μετράνε άλλοι λόγοι και όχι λόγοι υγείας!!!!) Αποδεικνύεται στην πράξη, πως στην πολιτική και εν γένει στη Δημόσια Διοίκηση, δεν έχει καμία σημασία το να έχεις δίκιο αλλά να μπορείς να πιέσεις μεσω κόμματος ή άλλων γνωριμιών. Δυστυχώς, δεν αλλάζουν παθογένειες δεκατιών που να χτυπιέστε. Κάθε ένσταση δεκτή.

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Παρ Μάιος 17, 2019 8:25 am

Πώς γίνεται να επικοινωνήσουμε;Ποστ όπου έδινα το mail μου για να ανταλλάξουμε στοιχεία επικοινωνίας, απορρίφθηκε από το διαχειριστή
Θα πρέπει να υπάρξει προσωπικά παρέμβαση από τον καθένα για να κινηθεί κάτι.Περνανε προεκλογικά τα πιο απίθανα και εξωγήινα πράγματα και εμείς ψάχνουμε πώς θα υλοποιηθεί το λογικό και το αυτονόητο!

mari23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2018 12:01 pm

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό mari23 » Παρ Μάιος 17, 2019 3:21 pm

MATTHIAS έγραψε:Πώς γίνεται να επικοινωνήσουμε;Ποστ όπου έδινα το mail μου για να ανταλλάξουμε στοιχεία επικοινωνίας, απορρίφθηκε από το διαχειριστή
Θα πρέπει να υπάρξει προσωπικά παρέμβαση από τον καθένα για να κινηθεί κάτι.Περνανε προεκλογικά τα πιο απίθανα και εξωγήινα πράγματα και εμείς ψάχνουμε πώς θα υλοποιηθεί το λογικό και το αυτονόητο!


Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα αλλά χωρίς παρεξήγηση, προσωπικά έχω αποδεχθεί την ήττα μου εδώ και καιρό, κάτι που επιβεβαιώνεται διαρκώς με αποτέλεσμα να μην έχω διάθεση για καμία παρέμβαση. Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω. Από το γεγονός πως για πολλά χρόνια δεν μπορούσα να διοριστώ γιατί οι άλλοι είχαν πριμ 50% προσαύξηση της εμπειρίας, επειδή ήταν με βίσμα στο Δημόσιο ενώ η δικιά μου εμπειρία ήταν στον ιδιωτικό τομέα? Και εν τέλει ο διορισμός έγινε γιατί ο "έμπειρος" συνάδελφος συμβασιούχος του Δημοσίου απλά δεν αποδέχτηκε το διορισμό? 'Η μήπως από την τελευταία μου διδακτική εμπειρία από τη διεκδίκηση θέσης σε ΟΤΑ με το Β κύκλο κινητικότητας 2018, οπότε και διεκδικήσαμε θέση επιστημονικού προσωπικού καμιά 10αριά νοματαίοι? Μιλώντας με φίλους που διεκδικούσαν και αυτοί τη θέση έμαθα πως υποψήφιος ήταν επίσης και ο "αγαθός" για να το πω ευγενικά του 6μήνου. Οπότε λέγαμε μείον ένας στον ανταγωνισμό. Εγώ τελικά έφτασα στην τριάδα των συνεντεύξεων και ενημερώθηκα πως ήρθα δεύτερος. Με μια αναζήτηση στη διάυγεια την περασμένη εβδομάδα είδα ποιος πήρε τη θέση. Όποιος κατάλαβε ποιος ήταν τελικά, ας σηκώσει το χέρι του. Γι'αυτό και το ξαναλέω. Εγώ έχασα αδέρφια.Κουβέντα να γίνεται.

Evangelos77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2012 1:57 pm

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Evangelos77 » Δευ Μάιος 20, 2019 3:01 pm

mari23 έγραψε:... Από το γεγονός πως για πολλά χρόνια δεν μπορούσα να διοριστώ γιατί οι άλλοι είχαν πριμ 50% προσαύξηση της εμπειρίας, επειδή ήταν με βίσμα στο Δημόσιο ενώ η δικιά μου εμπειρία ήταν στον ιδιωτικό τομέα? Και εν τέλει ο διορισμός έγινε γιατί ο "έμπειρος" συνάδελφος συμβασιούχος του Δημοσίου απλά δεν αποδέχτηκε το διορισμό?


Ομοιοπαθής συνάδελφε!!!! Κι εγώ για 7 χρόνια ακριβώς έτσι ήμουν! Το 2001, όσο έκανα το μεταπτυχιακό μου, 6 συμφοιτήτριές μου διορίστικαν με προκηρύξεις σε Νομαρχίες/Περιφέρειες/Υπουργεία μόνο με βαθμό πτυχίου και Lower (εγώ φυσικά δεν μπορούσα, έπρεπε να κάνω και τη θητεία μου), και όταν απολύθηκα έχανα θέσεις από αυτούς τους συμβασιούχους. Θυμάμαι που είχα πάει να υποβάλλω αίτηση σε μικρό δήμο της Χαλκιδικής και μου είπε η γραμματέας ξεκάθαρα ότι άδικα την υποβάλλω, η θέση έχει καλυφθεί (προκήρυξη του ΑΣΕΠ τώρα, έτσι;;) κι εγώ ο αθώος απόρεσα!!! Και μετά είδα ότι το άτομο είχε φουλ 5 χρόνια προσάυξηση εμπειρίας και τίποτε άλλο, και πέταξε έξω όλους τους άλλους (με μεγάλους βαθμούς και μεταπτυχιακά). Και τελικά διορίστικα σε δήμο μετά από 2,5 χρόνια από την προκήρυξη γιατί ήμουν 5ος και οι πρώτοι 4 αρνήθηκαν τη θέση.....

Και όσον αφορά στην αξιοκρατία της κινητικότητας, όταν δεν υπάρχει ξεκάθαρη μοριοδότηση προσόντων και απλώς η επιτροπή "κρίνει τον καταλληλότερο", καταλαβαίνεις....

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Τρί Μάιος 21, 2019 12:01 pm

Αγαπητοί μου δεν κάνει το σύστημα καλούς τους ανθρώπους, οι άνθρωποι κάνουν το σύστημα...
Για να κάνεις τη διαδικασία τυπικά σωστή, πρέπει να την κάνεις απρόσωπη-αν την κάνεις απρόσωπη, ΠΑΥΕΙ να είναι δίκαιη
Στο θέμα μας τώρα:
Θα γίνει τελικά η νομοθετική ρύθμιση
Μίλησα χτες με το Διοικητικής Ανασυγκρότησης
Πήρε έγκριση από την Υπουργό και προχωράει
Ελπίζω ότι θα γίνει άμεσα.Σε 8-10 μέρες θα έχω νεότερα

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Δευ Μάιος 27, 2019 12:09 am

Μετά από τα σημερινά εκλογικά, αν δεν προλάβουμε κατάθεση - ψήφιση της εξαίρεσης πριν από την προκήρυξη των εκλογών, την κάτσαμε άσχημα τη βάρκα!
Όσοι μπορείτε, άμεσα τηλέφωνο στο Διοικητικής Ανασυγκρότησης ή και στο γραφείο του Πρωθυπουργού!

Evangelos77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2012 1:57 pm

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Evangelos77 » Δευ Μάιος 27, 2019 11:38 am

Να και οι Εθνικές εκλογες!!! Από τη μία καλύτερα γιατί δε θα χάσουμε επιπλέον χρόνο μετά τις 1/9. Από την άλλη δεν ξέρουμε τι θα μας ξεφουρνίσει η νέα κυβέρνηση (που είναι πιθανό να αλλάξει). Πάντως ακόμα κι αν καταργηθεί ο νόμος της κινητικότητας (σε πάαααρα πολύ ακραία περίπτωση), ελπίζω να αφήσουν να ολοκληρωθούν οι εν εξελίξει μετατάξεις.....

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Παρ Μάιος 31, 2019 7:19 pm

Επειδή δεν ξέρω αν αφήσουν οι διαχειριστές να γράψω τηλέφωνα και ονόματα...
Όποιος βρίσκεται στην ίδια κατηγορία με εμένα, ας βρει από τον κατάλογο του Υπουργείου Διοικητικής Ανασυγκρότησης τα τηλέφωνα συνεργατών της Υπουργού και από Δευτέρα να πάρει τηλέφωνο
Σήμερα μου είπαν από το γραφείο της Υπουργού ότι εκτός από μένα έχουν τηλεφωνήσει άλλοι δύο άνθρωποι που ανήκουν σε αυτή την περίπτωση -μετάταξη ή απόσπαση με γνωμοδότηση Κεντρικής Επιτροπής Κινητικότητας- και ότι είναι κάτι που "το αντιμετωπίζουμε σοβαρά μετά και τη θετική εισήγηση που έχουμε από την Επιτροπή με δεδομένη την περίπτωσή σας"...
Όσο πιο πολλές οι περιπτώσεις, τόσο το καλύτερο
Βάλτε ένα χεράκι ρε παιδιά, ο,τι μπορούσα μόνος μου, το κανα!

Evangelos77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2012 1:57 pm

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Evangelos77 » Παρ Μάιος 31, 2019 9:14 pm

Τα βρήκα τα τηλέφωνα, Δευτέρα πρωί θα τους πάρω και θα προσθέσω και το δικό μου όνομα στη "λίστα"!

MATTHIAS να είσαι καλά και να μας πάνε όλα καλά στις μετακινήσεις μας! Για όλους αυτούς είναι απλώς διοικητικές διαδικασίες, για μας όμως αλλάζει η ζωή μας....

MATTHIAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2017 10:48 am

Re: ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΤ ΕΞΑΙΡ. Ν.4440/16 (ΣΚΟΠΙΜΗ;) ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΣΚΟΠΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό MATTHIAS » Τρί Ιουν 04, 2019 8:08 pm

Αλήθεια, ψέμματα, δεν ξέρω, αλλά σήμερα μου είπαν ότι έχει κατατεθεί τροπολογία -αν κατάλαβα καλά στο σ/ν του νέου ποινικού κώδικα- και ως την Παρασκευή θα έχει ψηφιστεί!
Να το δούμε πρώτα πριν το πανηγυρίσουμε;
Αν θέλει κάποιος να πάρει τηλέφωνο για να σιγουρέψουμε το πού ακριβώς είναι για να το ψάξουμε και να το παρακολουθούμε από το site της Βουλής, κάντε την παλικαριά, σας παρακαλώ !


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες