Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Μάιος 09, 2019 1:08 pm

Μήπως έχει κάποιος τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα με τις τελευταίες προσθήκες/τροποποιήσεις;

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Σεπ 03, 2019 10:38 am

τι χρειάζεσαι

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Σεπ 05, 2019 8:41 am

daredevil έγραψε:τι χρειάζεσαι

Γενικά ενημέρωση και ειδικά διεξόδους για να διεκδικήσω μετάταξη σε άλλο κλάδο και φορέα ενώ κατέχω μοναδική θέση

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Σεπ 06, 2019 7:43 am

Άρθρο 4
Προϋποθέσεις συμμετοχής
4440/16
4. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στο φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) ή εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) στους ΟΤΑ α΄ βαθμού που έχουν πληθυσμό μικρότερο από ενενήντα χιλιάδες (90.000) κατοίκους. Επίσης, πρέπει ο αιτών υπάλληλος να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον οικείο κλάδο, εκτός αν στο οργανόγραμμα του φορέα προβλέπεται μόνο μία θέση του εν λόγω κλάδου. Ειδικά για τη μετάταξη υπαλλήλου από ΟΤΑ α΄ βαθμού απαιτείται επιπλέον η γνώμη του αρμόδιου για το διορισμό οργάνου.

τροποιηθηκε
με το αρθρο 44 παρ 1 4590/2019
4. Για τη διενέργεια μετάταξης ή απόσπασης το ποσοστό κάλυψης των θέσεων στο φορέα προέλευσης του κλάδου στον οποίο ανήκει ο υπάλληλος, κατά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων για τη διαδικασία επιλογής, πρέπει να ανέρχεται σε ποσοστό τουλάχιστον πενήντα τοις εκατό (50%) ή εξηνταπέντε τοις εκατό (65%) στους ΟΤΑ α΄ βαθμού που έχουν πληθυσμό μικρότερο από ενενήντα χιλιάδες (90.000) κατοίκους. Επίσης, πρέπει ο αιτών υπάλληλος να μην είναι ο μοναδικός που υπηρετεί στον οικείο κλάδο.Ειδικά για τη μετάταξη υπαλλήλου από ΟΤΑ α΄ βαθμού απαιτείται επιπλέον η γνώμη του αρμόδιου για το διορισμό οργάνου.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Παρ Σεπ 06, 2019 11:36 am

Σε ευχαριστώ πολύ!
Υπάρχουν πουθενά συγκεντρωμένα αυτά, ώστε να τα έχω στο αρχείο μου;
Επίσης, αν επιτρέπεται, ασχολείσαι με τα δημοσιοϋπαλληλικά ως επάγγελμα ή απλά το έχεις ψάξει και γνωρίζεις; Ρωτάω γιατί ίσως χρειαστώ βοήθεια από επαγγελματία σε ένα ζήτημα που αντιμετωπίζω!

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Σεπ 06, 2019 10:19 pm

Ασχολούμαι χρόνια ως χόμπι με το κώδικα. Αλλά τα ερμηνεύουν μερικά όπως θέλουν. Αρκεί να ξέρεις τι θες και πως να το διεκδικήσεις.. Πεσ Μου ότι θες ...

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Σάβ Σεπ 07, 2019 12:25 am

Να είσαι καλά! Στην ουσία με ενδιαφέρει η δυνατότητα μετάταξης σε ανώτερο κλάδο / κατηγορία (δεν ξέρω πώς λέγονται) εάν δεν υπάρχει οργανόγραμμα στην υπηρεσία.
Επίσης με ενδιαφέρει εάν μπορώ να αμείβομαι ως ΠΕ, παραμένοντας στη θέση που είμαι τώρα (ΔΕ). Δηλαδή απλά να αναγνωριστεί μισθολογικά το πτυχίο.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Σεπ 07, 2019 8:09 am

Δεν υπάρχει δυνατότητα για αυτό που λες. Να είσαι δε και να πλήρωνες με. Πρέπει να είσαι πε με μεταπτυχιακό . Ακομα και δε να είσαι και να έχεις ΙΕΚ στην καλύτερη δεν θα πάρεις τίποτα . Μόνο ανθυγιεινό αν δικαιούσαι. Κάνε αίτημα στην υπηρεσία σου να σου πουν αν έχει κενές οργανικές θέσεις η χώρα απλά το ΦΕΚ με το οργανόγραμμα της. Σίγουρα στο εθνικό τυπογραφείο υπάρχει ΦΕΚ. Στο τεύχος β το βάζουν αλλά πρέπει να ξέρεις και το έτος

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Σάβ Σεπ 07, 2019 10:50 am

daredevil έγραψε:Πρέπει να είσαι πε με μεταπτυχιακό

Αν είμαι ΠΕ πληρώνομαι ως ΠΕ, το μεταπτυχιακό απλά δίνει δύο ΜΚ επιπλέον. Κάνω λάθος; Μήπως εννοούσες ΔΕ με μεταπτυχιακό;

daredevil έγραψε:Κάνε αίτημα στην υπηρεσία σου να σου πουν αν έχει κενές οργανικές θέσεις

Δεν υπάρχει οργανόγραμμα στην υπηρεσία μου.

daredevil έγραψε: η χώρα απλά το ΦΕΚ με το οργανόγραμμα της. Σίγουρα στο εθνικό τυπογραφείο υπάρχει ΦΕΚ. Στο τεύχος β το βάζουν αλλά πρέπει να ξέρεις και το έτος

Συγγνώμη, δεν το κατάλαβα αυτό.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Σεπ 07, 2019 1:18 pm

lux aeterna έγραψε:
daredevil έγραψε:Πρέπει να είσαι πε με μεταπτυχιακό

Αν είμαι ΠΕ πληρώνομαι ως ΠΕ, το μεταπτυχιακό απλά δίνει δύο ΜΚ επιπλέον. Κάνω λάθος; Μήπως εννοούσες ΔΕ με μεταπτυχιακό;

daredevil έγραψε:Κάνε αίτημα στην υπηρεσία σου να σου πουν αν έχει κενές οργανικές θέσεις

Δεν υπάρχει οργανόγραμμα στην υπηρεσία μου.

daredevil έγραψε: η χώρα απλά το ΦΕΚ με το οργανόγραμμα της. Σίγουρα στο εθνικό τυπογραφείο υπάρχει ΦΕΚ. Στο τεύχος β το βάζουν αλλά πρέπει να ξέρεις και το έτος

Συγγνώμη, δεν το κατάλαβα αυτό.

Ποια υπηρεσία εισαι; ζητά εννοώ. Κάνε αναζήτησή στο ΦΕΚ Β ανάλογα το έτος και θα βγει . Αν είσαι δήμος είναι οργανισμός εσωτερικής υπηρεσίας αν είναι νοσοκομείο είναι οργανισμός νοσοκομείου Χ.
Δεν μπορείς να είσαι δ ε και να πληρώνεσαι με μεταπτυχιακό πρέπει να είσαι σε τεχνικής εκπαίδευσης Δηλαδή τε η πε
Για να πάρεις παραπάνω λεφτά με το μεταπτυχιακό.
Μισθολογικά . νομίζω Εάν είναι συναφές και κλιμάκια παιρνεις αναγνώριση εξέλιξης αυτό να το ψάξουμε διφορετικα δεν ξέρω θέλει ψάξιμο. Δε δεν παίρνεις παραπάνω αν είσαι και μταπτυχιακο.
Γιατί διαφορετικά Όσοι ήταν δε στα Ε και είχαν πτυχίο ΤΕΙ η ΑΕΙ θα έπρεπε να τους δώσουν λεφτά πρέπει να κάνεις μετάταξη ως πε ή ΤΕΙ για να αναγνωριστεί το Μεταπτυχιακό σου και να πάρει λεφτά Εάν είσαι δ.ε. Δεν θα πάρεις τίποτα

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Σάβ Σεπ 07, 2019 8:15 pm

Είμαι σε Κέντρο Υγείας, πρώην Μονάδα Υγείας ΠΕΔΥ. Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει οργανόγραμμα. Απλά, όταν από ΕΟΠΥΥ γίναμε ΜΥ ΠΕΔΥ, συστάθηκαν θέσεις για τους ήδη υπάρχοντες υπαλλήλους στην ειδικότητα που ήδη είχαν.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες