Εργασιακη εμπειρια

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Πέμ Μάιος 10, 2018 11:44 pm

adon23 έγραψε:Καλησπέρα..Στα δικαιολογητικά που έστειλα στο ΑΣΕΠ έχω στείλει την βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ αλλά δεν έχω στείλει την υπεύθυνη δήλωση εργασιακής εμπειρίας(δεν την είδα καν).τι πιθανότητες έχω να μην με ακυρώσουν;μπορώ να κάνω κάτι μετά τα οριστικά;

Μάλλον θα σου ακυρώσουν την εμπειρία...

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τετ Απρ 24, 2019 8:52 pm

sunbeam έγραψε:Λοιπόν ρώτησα τον ΑΣΕΠ και η απάντηση είναι
Σας ενημερώνουμε ότι οι μήνες απασχόλησης αφορούν το χρονικό διάστημα απασχόλησης όπως αυτό προκύπτει από τη βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα. Οι μήνες ασφάλισης αφορούν το χρονικό διάστημα κατά το οποίο απασχοληθήκατε σε κάποιον εργοδότη και προκύπτουν από τη διαίρεση των ενσήμων σας με τον αριθμό 25. Ο τυχόν δεκαδικός αριθμός, πολλαπλασιαζόμενος με το 25, δίνει τις ημέρες ασφάλισης.


kristal έγραψε:ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Χ με μήνες απασχόλησης απο 1/1/2018 εώς 30/3/2018 με μερική απασχόληση 10 /15/20 ανα μήνα αντιστοιχα , σύνολο ενσήμων 45 δλδ 3 μήνες απασχολησης , αλλα 1 μήνας ασφάλισης και 20 μέρες ασφάλισης.

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Ψ με μηνες απασχόλησης ως ανω με πλήρη ένσημα τον μηνα 25 σύνολο 75, εχουμε 3 μήνες απασχόλησης και 3 μήνες ασφάλισης.

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Ω απο 1/1/2017-31/12/2017 με μερική απασχόληση 10 ενσημα το μηνα σύνολο 120 , εχουμε 12 μήνες απασχολησης, 4 μήνες ασφάλισης και 20 μερες ασφάλισης


Για όσους ενδιαφέρονται για το πώς αναγράφεται η εμπειρία, αυτά τα δύο σχόλια δίνουν τον ακριβή τρόπο καταχώρησης.

Σας ευχαριστούμε!

alexgeo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 21, 2019 12:12 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό alexgeo » Δευ Απρ 29, 2019 1:36 am

DTINFINITY έγραψε:
xana έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:
Βασικά και διδασκαλία και στρατό, μου τα έχουν αναγνωρίσει ως συναφή κανονικά όλες τις φορές. Το στρατό όμως μόνο τους μήνες που είχα αποκτήσει ειδικότητα.
Και τα χαρτιά μου έχουν ελεγχθεί ως διοριστεου στις προκηρύξεις 5κ/2015, 2κ/2016, 3κ/2016, 5κ/2016, 2κ/2017, 5κ/2017 και 6κ/2017.

Παντως δε χρειάζεται να πάτε μακριά δείτε τι αποτελέσματα βγάλανε στην 1κ/2017, όλα συναφή.


ΥΓ. Για να κανείς ένσταση ή αίτηση θεραπείας, κλπ. κατά κάποιου άλλου θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο άλλος ψεύδεται και να μπορείς να το αποδείξεις, αφού σύμφωνα με αυτά που έλεγξε ο ΑΣΕΠ ήταν εντάξει.
Προσωπικα μια φορά που έκανα ένσταση, η απάντηση που μου ήρθε έλεγε ότι ξανάελέγχθηκαν οι διοριστέοι και ήταν όλα εντάξει. Μάλιστα είχε μια σελίδα με ονόματα που είχαν κάνει επισης ένσταση και καμία δεν είχε γίνει δεκτή.
Σαφώς και είναι τυχαίο γεγονός, αλλά η εντύπωση που μου δόθηκε ήταν ότι ο ΑΣΕΠ βασίζεται παρά πολύ σε αυτό που εσυ θα δηλώσεις στην ηλεκτρονική σου αίτηση.


Αν επιτρέπεται, πώς γίνεται από τη μία να είστε στους διοριστέους Προκηρύξεων του 2015 (ώστε να έχουν σίγουρα ελεγχθεί τα δικαιολογητικά σας) κι από την άλλη να καταθέτετε ακόμα αιτήσεις; Δε σας αμφισβητώ, προσπαθώ να κατανοήσω πως λειτουργεί το ΑΣΕΠ στη βαθμολόγηση της εμπειρίας, της συναφούς και πολύ περισσότερο της εξειδικευμένης, που πολλές φορές παίζει ρόλο για το αν θα ενταχθεί κάποιος στους βασικούς ή στους επικουρικούς πίνακες. Με άλλα λόγια, είναι απόλυτα βέβαιο ότι ελέγχθηκαν τα δικαιολογητικά σας ώστε να θεωρείτε ότι στην ουσία παίζει ρόλο το τι δηλώνει ο υποψήφιος στην αίτησή του;

Πάντως, εμένα στην 6Κ/2017 π.χ., δε μου έδωσαν την εντύπωση, από τον τρόπο που μοριοδότησαν την εμπειρία, ότι βασίστηκαν απλά στην αίτηση/υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου.

Για τη 5κ/2015 βγήκε το ΦΕΚ του διορισμού μου και δε πήγα ποτέ να ορκιστώ και να αναλάβω υπηρεσία! Άρα όχι μόνο ελέγχθηκαν από τον ΑΣΕΠ αλλά και από το φορέα αφού έβγαλε απόφαση διορισμού, η οποία δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ.
Όσον αφορά την εξειδικευμένη εμπειρία, επειδή εγώ συμμετείχα σε διαγωνισμους ως ΤΕ Πληροφορικής, υπήρχαν θέσεις οι οποίες ζητούσαν software κι άλλες hardware, άλλες δίκτυα, άλλες πληροφοριακά συστήματά. Διαπίστωσα ότι αν βαζεις σωστή περιγραφή στο μητρωο τότε είσαι σε όλα μέσα, προσωπικα την είχα την εμπειρία αλλά έπρεπε να την πατήσω για να καταλάβω την λειτουργία του ΑΣΕΠ.
Συγκεκριμένα, οταν κι εγώ στην αρχή πήγαινα κι έκανα απλώς αντιγραφή του ΚΑΔ μου από το ΙΚΑ πιστεύοντας ότι όλα είναι οκ, στη 2κ/2016, όπου ζητούσε εξειδικευμένη εμπειρία από τη μια θέση με απέρριψαν και η απάντηση του ΑΣΕΠ στην ένσταση μου ήταν... Δεν είχα περιγράψει στην αίτηση μου, επακριβώς το αντικείμενο της θέσης που διεκδικούσα. Επισης ήταν η μοναδική προκήρυξη που δε μου αναγνώρισαν συνάφεια μεταπτυχιακών, διδακτορικών με την αιτιολογία ότι δεν έστειλα βεβαίωση από το Πανεπιστήμιο που να περιγράφει ότι το αντικείμενο των τίτλων. Στη 5κ/2015 είχα κανονικά συνάφεια παρόλο που δεν είχα στείλει τπτ επιπλέον.
Δε το προχώρησα περαιτέρω γιατί ούτως ή άλλως ήμουν διοριστεος σε άλλη θέση του ίδιου διαγωνισμού την οποία αποδέχθηκα.

Για την 6κ/2017 τι να σου πω ισως φταίει η ειδικότητα μου, η οποία δεν μπαίνει στο περιορισμό που έχουν οι Διοικητικοί όσον αφορά την εμπειρία στις υπηρεσίες ασύλου.

Όποτε η προσωπική μου εμπειρία και συμβουλή είναι α) πολύ καλή περιγραφή του αντικειμένου εργασίας ώστε να είναι ξεκάθαρο ότι έχεις εμπειρία για τη θέση που διεκδικείς.
β) Πάντα βάζουμε όλα τα δικαιολογητικά που θέλει ως ΑΣΕΠ έστω κι αν είναι προαιρετικά, όπως πχ μια βεβαίωση αντικειμένου για μεταπτυχιακό.
γ) Πολλα εξαρτώνται από το την ομάδα εργασίας του ΑΣΕΠ, για το κάθε διαγωνισμό και το γνωστικό τους αντικείμενο.

Να σημειωθεί ότι αυτά που λέω είναι προσωπική μου άποψη κι έχει διαμορφωθεί από την εμπειρία μου στις συμμετοχές μου σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ.
Αυτααααααα!


ΥΓ Ακόμα μπορώ να συμμετέχω σε διαγωνισμους, αφού δεν με πιάνουν οι περιορισμοί των διατάξεων για τη συμμετοχή, που έχουμε συζητήσει και σε άλλο ποστ.



Τι είναι το καδ και που το βρίσκουμε? Το έχει η βεβαίωση ασφάλισης που παίρνουμε από το ικα,για να το βάλω στο κουτάκι αντικείμενο απασχόλησης.

alexgeo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 21, 2019 12:12 am

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό alexgeo » Δευ Απρ 29, 2019 1:44 am

Καλησπέρα σε όλους.Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για την 2κ/2019 του ασεπ.
1)Θα διεκδικήσω θέσεις ΤΕ Πληροφορικής και δεν έχω συναφή εμπειρία(εχω εντελώς άλλο αντικείμενο).Στο πεδίο εμπειρία θα βάλω ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
2)Στο μητρώο πως αλλάζω τα πεδία (Λήξη ασφάλισης,Μήνες Απασχόλησης κτλ.)?Μου γράφει ΜΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΜΟ καθώς το προσόν έχει χρησιμοποιηθεί σε αίτηση.Φτιάχνω νέα γραμμή(προσθήκη προϋπηρεσίας)?
3)Στη βεβαίωση ασφάλισης από το ΙΚΑ γράφει ημερομηνία από 10/2011 έως 3/2019 και ημέρες ασφάλισης 1559 αλλά εγω πήρα πτυχίο τον Απρίλιο του 2018.Πως θα βρώ πόσες ημέρες ασφάλισης εχω απο 4/2018? Θα ζητήσω βεβαίωση από 4/2018 μέχρι σήμερα από το ΙΚΑ?
Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Vagg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 10:15 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό Vagg » Τρί Απρ 30, 2019 5:52 pm

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν κάποιος γνωρίζει, έχω προϋπηρεσία ως διοικητικός,
μετράει σαν προϋπηρεσία για τη θέση του διοικητικού - λογιστικού?
Ευχαριστώ!

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τετ Μάιος 01, 2019 2:28 pm

Vagg έγραψε:Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν κάποιος γνωρίζει, έχω προϋπηρεσία ως διοικητικός,
μετράει σαν προϋπηρεσία για τη θέση του διοικητικού - λογιστικού?
Ευχαριστώ!


φυσικά και μετράει. να την βάλεις και να γράψεις στην περιγραφή τι έκανες. πχ γραμματειακή υποστήριξη κλπ.

Vagg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 10:15 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό Vagg » Τετ Μάιος 01, 2019 6:18 pm

sotinela έγραψε:
Vagg έγραψε:Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,
θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν κάποιος γνωρίζει, έχω προϋπηρεσία ως διοικητικός,
μετράει σαν προϋπηρεσία για τη θέση του διοικητικού - λογιστικού?
Ευχαριστώ!


φυσικά και μετράει. να την βάλεις και να γράψεις στην περιγραφή τι έκανες. πχ γραμματειακή υποστήριξη κλπ.

Ευχαριστώ!

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τετ Μάιος 01, 2019 6:34 pm

Η απορία μου είναι το πώς αποδεικνύονται τα όσα δηλώνουμε, τη στιγμή που η βεβαίωση προϋπηρεσίας για ΑΣΕΠ αναγράφει το είδος της επιχείρισης και όχι τη θέση μας σε αυτή

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Μάιος 03, 2019 2:50 pm

lux aeterna έγραψε:Η απορία μου είναι το πώς αποδεικνύονται τα όσα δηλώνουμε, τη στιγμή που η βεβαίωση προϋπηρεσίας για ΑΣΕΠ αναγράφει το είδος της επιχείρισης και όχι τη θέση μας σε αυτή


η αναγραφή και μόνο στο πεδίο της ηλεκτρονικής δήλωσης επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης και η ψευδή δήλωση διώκεται ποινικά.. οτι δηλώσεις είσαι εν ολίγοις αρκεί να πιστοποιείται με ασφαλιστική κάλυψη.

GogoMania
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2017 4:48 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό GogoMania » Τετ Μάιος 08, 2019 7:13 pm

gb331984 έγραψε:
adon23 έγραψε:Καλησπέρα..Στα δικαιολογητικά που έστειλα στο ΑΣΕΠ έχω στείλει την βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ αλλά δεν έχω στείλει την υπεύθυνη δήλωση εργασιακής εμπειρίας(δεν την είδα καν).τι πιθανότητες έχω να μην με ακυρώσουν;μπορώ να κάνω κάτι μετά τα οριστικά;

Μάλλον θα σου ακυρώσουν την εμπειρία...

Ισχύει ακόμα αυτό?
Πρέπει να στέλνουμε και υπεύθυνη δήλωση για την εργασιακή εμπειρία?
Δεν αρκεί η βεβαίωση του ΙΚΑ?

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό agrileza » Πέμ Μάιος 09, 2019 12:12 pm

GogoMania έγραψε:
gb331984 έγραψε:
adon23 έγραψε:Καλησπέρα..Στα δικαιολογητικά που έστειλα στο ΑΣΕΠ έχω στείλει την βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ αλλά δεν έχω στείλει την υπεύθυνη δήλωση εργασιακής εμπειρίας(δεν την είδα καν).τι πιθανότητες έχω να μην με ακυρώσουν;μπορώ να κάνω κάτι μετά τα οριστικά;

Μάλλον θα σου ακυρώσουν την εμπειρία...

Ισχύει ακόμα αυτό?
Πρέπει να στέλνουμε και υπεύθυνη δήλωση για την εργασιακή εμπειρία?
Δεν αρκεί η βεβαίωση του ΙΚΑ?


Έχω την εντύπωση ότι ΜΟΝΟ στην κατηγορία υε (απλή εμπειρία και υε για 3κ/2018) δεν χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και αρκεί μόνο η βεβαίωση ΙΚΑ για ΑΣΕΠ. Σε άλλη προκύρηξη μπορεί να λέει άλλα. Εγώ πάντως έβαλα και τα δύο.

GogoMania
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2017 4:48 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό GogoMania » Παρ Μάιος 10, 2019 9:47 pm

καλησπέρα
γνωρίζει κάποιος για τη προκήρυξη 3Κ/2019 πώς γίνεται η απόδειξη της εμπειρίας για ΔΕ όσον αφορά το πρόσθετο προσόν 022 δηλαδή 2ετής τουλάχιστον εμπειρία σε συγκεκριμένα προγράμματα Η/Υ ?
Πώς θα την αποδείξω αφού στη βεβαίωση του ΙΚΑ δεν τα αναγράφει?

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τετ Ιαν 29, 2020 2:29 pm

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν για τις θέσεις δε λογιστικού ταμιακού μετράει η διδακτική εμπειρία (είτε σε δημόσια σχολεία, είτε σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης)

nikolasgroovy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 4:34 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό nikolasgroovy » Παρ Μαρ 26, 2021 1:07 pm

DTINFINITY έγραψε:Σωστά τα λες!
Να ξέρεις ότι η συνάφεια εξαρτάται από αυτό που εσυ δηλώνεις ως αντικείμενο εργασίας. Στο λέω γιατί την έχω πατήσει μια φορά και η απάντηση του ΑΣΕΠ στην ένσταση μου, ήταν ότι δεν είχα περιγράψει επακριβώς το αντικείμενο της θέσης ως αντικείμενο προϋπηρεσίας!

Πάντως όπως προείπα και 1 μήνα να βάλεις παραπάνω δε τρέχει κάτι θα στο προσαρμόσει αν χρειαστεί ο Ασεπ στο σωστό, σε περίπτωση που δεν είναι! Η διόρθωση γίνεται μόνο προς τα κάτω όμως, αν δηλώσεις λιγότερα δε θα στα διορθώσει προς τα πανω!


Καλησπέρα, σχετικά με το παραπάνω, θέλω να ρωτήσω αν ξέρεις, για θέσεις που ζητούν συγκεκριμένη εμπειρία ως απαραίτητα πρόσθετα προσόντα, παίζει ρόλο και η ειδικότητα που είμαστε δηλωμένοι στο έντυπο του ΕΦΚΑ που θα επισυνάψουμε ή αρκεί η σωστή περιγραφή της θέσης μας στο μητρώο; Θα κάνει ο ΑΣΕΠ κάποια ταύτιση συνάφειας μεταξύ ειδικότητας που μας είχε δηλωμένο ο εργοδότης στον ΕΦΚΑ και όσων δηλώσουμε στο μητρώο στην εμπειρία; Πχ τυχαίνει ένας προγραμματιστής ΠΕ να μη δουλεύει απαραίτητα σε εταιρία που παράγει software, αλλά σε τμήμα μηχανογράφησης εμπορικής εταιρίας, να έχει την εμπειρία αλλά στο ΕΦΚΑ να είναι δηλωμένος είτε ως υπάλληλος γραφείου, είτε σαν χειριστής εξοπλισμού Η/Υ.

Ευχαριστώ!

ccm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2015 6:58 pm

Re: Εργασιακη εμπειρια

Δημοσίευσηαπό ccm » Τρί Απρ 13, 2021 7:26 pm

καλησπέρα

Οι βεβαιώσεις που εκδίδει πλέον ο εφκα για τον ασεπ αναφέρουν τον εργοδότη και τη δραστηριότητα του , την περίοδο ασφάλισης, το αριθμό ενσήμων αλλά και την ειδικότητα του ασφαλισμένου. Υποθέτω ότι το ασεπ εκτός από το τι σημειώνει ο υποψήφιος στο μητρώο του, θα λαμβάνει υπ όψιν του την βεβαίωση του εφκα για να κρίνει συνάφειες προϋπηρεσίας και χρόνους προϋπηρεσίας .Για αυτό άλλωστε και την ζητάει αυτή τη βεβαίωση. πχ σε προκήρυξη για οδηγούς αν κάποιος καταθέσει βεβαίωση εφκα που τον αναφέρει πχ λογιστή φαντάζομαι δεν θα μοριοδοτηθεί έστω και αν σημειώσει στο μητρώο του ότι οδηγούσε και εκτελούσε χρέη οδηγού .... Ετσι το καταλαβαίνω εγώ αυτή είναι η άποψη μου.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες