ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Δευ Απρ 29, 2019 10:01 am

[quote="nuvolari"]Να ενημερώσω ότι σήμερα μου τηλεφώνησαν από την υπηρεσία στην οποία διορίζομαι για να με καλέσουν να παραλάβω τον διορισμό μου.[/quote]

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Πήγες αμέσως να παραλάβεις τον διορισμό ή αφήνουν ένα περιθώριο 2-3 ημερών, λόγω των αργιών, που μεσολαβουν? Το 20ημερο για την εμφάνιση και την ανάληψη καθηκόντων αρχίζει να τρέχει, αν δεν κάνω λάθος, από την ημέρα παραλαβής του διορισμού?

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 7:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Δευ Απρ 29, 2019 5:13 pm

dorink έγραψε: Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Πήγες αμέσως να παραλάβεις τον διορισμό ή αφήνουν ένα περιθώριο 2-3 ημερών, λόγω των αργιών, που μεσολαβουν? Το 20ημερο για την εμφάνιση και την ανάληψη καθηκόντων αρχίζει να τρέχει, αν δεν κάνω λάθος, από την ημέρα παραλαβής του διορισμού?


Προσωπικά είχα τηλεφωνική επικοινωνία με την προϊσταμένη της υπηρεσίας Τετάρτη αργά το απόγευμα κι επειδή η Πέμπτη απ όσο θυμάμαι είναι ημιαργία, είπαμε να πάω αύριο Τρίτη. Για να μπορέσουμε να έχουμε μια καλή συνεργασία από την αρχή, της εξήγησα ότι δεν θα μπορέσω να αναλάβω καθήκοντα πριν την Κυριακή του Θωμά (κάτι το οποίο έγινε απολύτως σεβαστό) οπότε και συμφωνήσαμε να ξεκινήσω την μεθεπόμενη Πέμπτη καθώς πρέπει να υπάρχει συνεδρίαση για να γίνει η ορκομωσία του νέου υπαλλήλου.
Το 20ημερο απ όσο γνωρίζω μετράει από την ημερομηνία σύνταξης του πρακτικού παραλαβής του διορισμού, ενώ ο κώδικας δικαστικών υπαλλήλων αν θυμάμαι καλά έκανε αναφορά σε προθεσμία παραλαβής μέχρι και 30 ημέρες (αν και κάτι τέτοιο φαντάζομαι δεν θα δημιουργούσε καλή πρώτη εικόνα αφού υπάρχουν ανάγκες και σίγουρα κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη).

mpiftekaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 1:42 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Τρί Απρ 30, 2019 1:34 am

H αίτηση για παράταση ημερομηνίας ορκωμοσίας γίνεται προς την υπηρεσία διορισμού ή προς το Υπουργείο; Πόσες μέρες κάνουν για να απαντήσουν;

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Τρί Απρ 30, 2019 8:07 am

Ο Κώδικας Δικαστικών Υπαλλήλων αναφέρει ότι: "Δεν επιτρέπεται η ανάληψη υπηρεσίας πριν την ορκωμοσία. Oι υπάλληλοι των δικαστηρίων και των εισαγγελιών τους ορκίζονται ενώπιον του οικείου δικαστηρίου, σε δημόσια συνεδρίαση".
Όσοι έχουν διοριστεί σε Ειρηνοδικείο ή Πταισματοδικείο ορκίζονται σε συνεδρίαση αυτού του Δικαστηρίου ή ακόμη και σε αυτή την περίπτωση ορκίζονται σε συνεδρίαση του Πρωτοδικείου, στην περιφέρεια του οποίου, υπάγεται το ειρηνοδικείο? Γνωρίζει κάποιος?

vikita337
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 11:42 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vikita337 » Τρί Απρ 30, 2019 1:28 pm

Χαίρετε και Χρόνια Πολλά.
Τελικά γνωρίζει κανεις ποιος ειναι ο πρώτος μισθός (το καθαρό ποσό);
Ευχαριστώ

vidaenvilla
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Οκτ 26, 2018 1:38 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vidaenvilla » Τρί Απρ 30, 2019 2:24 pm

Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και Καλή αρχή σε όλους μας!!!!

Με πήραν και μένα τηλέφωνο από την Υπηρεσία τη Μ. Πέμπτη και μ ενημέρωσαν "ανεπίσημα" ότι έχουν λάβει το mail του διορισμού και περιμένουν και το επίσημο έγγραφο να μ ενημερώσουν να το παραλάβω.
Σήμερα δεν με πήραν τηλέφωνο και αναρωτιέμαι αν δεν κατανόησαν σωστά το mail που έλαβαν και απλώς δε χρειάζεται να περιμένουν κάποιο άλλο έγγραφο.
Το χαρτί που παραλάβατε ήταν κάποιο επίσημο πρωτότυπο έγγραφο υπογεγραμμένο από το Υπουργείο;
Σας ευχαριστώ!

nuvolari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 7:34 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό nuvolari » Τρί Απρ 30, 2019 8:30 pm

dorink έγραψε:Όσοι έχουν διοριστεί σε Ειρηνοδικείο ή Πταισματοδικείο ορκίζονται σε συνεδρίαση αυτού του Δικαστηρίου ή ακόμη και σε αυτή την περίπτωση ορκίζονται σε συνεδρίαση του Πρωτοδικείου, στην περιφέρεια του οποίου, υπάγεται το ειρηνοδικείο? Γνωρίζει κάποιος?


Απ ότι μου είπανε η ορκομωσία γίνεται σε συνεδρίαση αυτού του δικαστηρίου όπου διορίζεσαι.


vidaenvilla έγραψε:Σήμερα δεν με πήραν τηλέφωνο και αναρωτιέμαι αν δεν κατανόησαν σωστά το mail που έλαβαν και απλώς δε χρειάζεται να περιμένουν κάποιο άλλο έγγραφο.
Το χαρτί που παραλάβατε ήταν κάποιο επίσημο πρωτότυπο έγγραφο υπογεγραμμένο από το Υπουργείο;


Αν και η αλήθεια είναι ότι τελικά δεν παρέλαβα σήμερα το χαρτί, απ όσο θυμάμαι από το μειλ που μου είχε διαβάσει η υπάλληλος δεν περιμέναμε να έρθει κάποιο άλλο χαρτί κι απλά ανέφερε ότι πρέπει να ενημερωθώ και να αποδεχτώ εντός 20 ημερών.

Οσον αφορά τον μισθό, ένας υπάλληλος που διορίστηκε πριν 11μηνες από έναν άλλο παλιότερο διαγωνισμό του 1998, μου ανέφερε ότι ο αρχικός μισθός ΠΕ είναι 805 ευρώ (χωρίς να συμπεριλαμβάνεται μεταπτυχιακό ή επίδομα τέκνου). Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται κάτι σε εμάς.

Nic70
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2019 1:38 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Nic70 » Τρί Απρ 30, 2019 9:08 pm

Καλησπέρα σας! Καθώς είμαι επιλαχών της προκήρυξης και έχω κάποιες ελπίδες για αναπλήρωση, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος διοριστέος με μεταπτυχιακό στην ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ από το ΕΑΠ που να κρίθηκε συναφές.

flavia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 10:57 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό flavia » Τρί Απρ 30, 2019 10:41 pm

nuvolari έγραψε:
dorink έγραψε:Όσοι έχουν διοριστεί σε Ειρηνοδικείο ή Πταισματοδικείο ορκίζονται σε συνεδρίαση αυτού του Δικαστηρίου ή ακόμη και σε αυτή την περίπτωση ορκίζονται σε συνεδρίαση του Πρωτοδικείου, στην περιφέρεια του οποίου, υπάγεται το ειρηνοδικείο? Γνωρίζει κάποιος?


Απ ότι μου είπανε η ορκομωσία γίνεται σε συνεδρίαση αυτού του δικαστηρίου όπου διορίζεσαι.


vidaenvilla έγραψε:Σήμερα δεν με πήραν τηλέφωνο και αναρωτιέμαι αν δεν κατανόησαν σωστά το mail που έλαβαν και απλώς δε χρειάζεται να περιμένουν κάποιο άλλο έγγραφο.
Το χαρτί που παραλάβατε ήταν κάποιο επίσημο πρωτότυπο έγγραφο υπογεγραμμένο από το Υπουργείο;


Αν και η αλήθεια είναι ότι τελικά δεν παρέλαβα σήμερα το χαρτί, απ όσο θυμάμαι από το μειλ που μου είχε διαβάσει η υπάλληλος δεν περιμέναμε να έρθει κάποιο άλλο χαρτί κι απλά ανέφερε ότι πρέπει να ενημερωθώ και να αποδεχτώ εντός 20 ημερών.

Οσον αφορά τον μισθό, ένας υπάλληλος που διορίστηκε πριν 11μηνες από έναν άλλο παλιότερο διαγωνισμό του 1998, μου ανέφερε ότι ο αρχικός μισθός ΠΕ είναι 805 ευρώ (χωρίς να συμπεριλαμβάνεται μεταπτυχιακό ή επίδομα τέκνου). Δεν ξέρω αν διαφοροποιείται κάτι σε εμάς.

Καλησπερα.Ξερει καποιος που διοριστηκε προσφατα να μας πει μετα απο ποσο καιρο απο την ορκομοσια πληρωνομαστε;

Protagoras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 11:33 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Protagoras » Τρί Απρ 30, 2019 11:36 pm

Nic70 έγραψε:Καλησπέρα σας! Καθώς είμαι επιλαχών της προκήρυξης και έχω κάποιες ελπίδες για αναπλήρωση, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος διοριστέος με μεταπτυχιακό στην ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ από το ΕΑΠ που να κρίθηκε συναφές.



ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ !

Με το καλό σας περιμένουμε

Προσλήφθηκα τον μάρτη

Με το καλό και καλή δύναμη

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Μάιος 01, 2019 9:09 am

Protagoras έγραψε:
Nic70 έγραψε:Καλησπέρα σας! Καθώς είμαι επιλαχών της προκήρυξης και έχω κάποιες ελπίδες για αναπλήρωση, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος διοριστέος με μεταπτυχιακό στην ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ από το ΕΑΠ που να κρίθηκε συναφές.



ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ !

Με το καλό σας περιμένουμε

Προσλήφθηκα τον μάρτη

Με το καλό και καλή δύναμη

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Μάιος 01, 2019 9:11 am

Protagoras έγραψε:
Nic70 έγραψε:Καλησπέρα σας! Καθώς είμαι επιλαχών της προκήρυξης και έχω κάποιες ελπίδες για αναπλήρωση, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος διοριστέος με μεταπτυχιακό στην ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ από το ΕΑΠ που να κρίθηκε συναφές.



ΚΑΛΩΣΗΛΘΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ !

Με το καλό σας περιμένουμε

Προσλήφθηκα τον μάρτη

Με το καλό και καλή δύναμη


Μήπως διορίστηκες σε πταισματοδικείο? Ποιές αρμοδιότητες εχεις εκει, ξέρεις?

dorink
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 23, 2019 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dorink » Τετ Μάιος 01, 2019 9:32 am

Καλημέρα,

Με πήραν και μένα τηλέφωνο χθες. Μου επιβεβαίωσαν ότι η ορκωμοσία γίνεται σε δημόσια συνεδρίαση του δικαστηρίου, στο οποίο διορίζεται ο καθένας.
Εμένα μου είπαν ότι έλαβαν χθες το έγγραφο διορισμού μου. Μάλιστα, μου το διάβασαν και ανέφερε ρητά στο τέλος ότι το χρονικό περιθώριο των 20 ημερών για ορκωμοσία και ανάληψη καθηκόντων ξεκινάει από την παραλαβή του εγγράφου. Και συμφωνήσαμε τη Δευτέρα να μεταβώ να παραλάβω το έγγραφο. Για μέιλ δεν μου ανέφεραν κάτι.
Λογικό μου φαίνεται ότι πρέπει να αποδεικνύεται σαφώς το χρονικό σημείο παραλαβής του εγγράφου του διορισμού, όπως συνέβη με την παραλαβή της επιστολής το Νοέμβριο, ώστε να μπορούμε να υπολογίσουμε σωστά το 20ημερο, να κλείσουμε τις λοιπές εκκρεμότητές μας εργασιακές και οικογενειακές και να πάμε εγκαίρως στη θέση μας.

vikita337
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 11:42 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό vikita337 » Τετ Μάιος 01, 2019 11:02 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017
Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Τρί Απρ 30, 2019 1:34 am

H αίτηση για παράταση ημερομηνίας ορκωμοσίας γίνεται προς την υπηρεσία διορισμού ή προς το Υπουργείο; Πόσες μέρες κάνουν για να απαντήσουν;



Το ψάχνω και εγώ για παράταση διοτι πρεπει να δωσω προειδοποίηση στη δουλειά που ειμαι τώρα και δνε προλαβαίνω την προθεσμία.
Αν μαθεις κατι περισσοτερο μου λες? Λογικα προς το Υπουργείο γίνετια η αίτηση (θα επικοινωνήσω μαζί τους αύριο Πέμπτη να ρωτήσω).

flavia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 10:57 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό flavia » Τετ Μάιος 01, 2019 12:30 pm

vikita337 έγραψε:Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017
Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Τρί Απρ 30, 2019 1:34 am

H αίτηση για παράταση ημερομηνίας ορκωμοσίας γίνεται προς την υπηρεσία διορισμού ή προς το Υπουργείο; Πόσες μέρες κάνουν για να απαντήσουν;



Το ψάχνω και εγώ για παράταση διοτι πρεπει να δωσω προειδοποίηση στη δουλειά που ειμαι τώρα και δνε προλαβαίνω την προθεσμία.
Αν μαθεις κατι περισσοτερο μου λες? Λογικα προς το Υπουργείο γίνετια η αίτηση (θα επικοινωνήσω μαζί τους αύριο Πέμπτη να ρωτήσω).

Εγω εχω παρει παραταση.Προς το υπουργειο γινεται η αιτηση.Προφορικα μου εδωσαν απαντηση, μετα απο δικο μου τηλεφωνημα, σε 10 μερες περιπου. Εγγραφως ηρθε πιο μετα αλλα μεσα στο 20ημερο που εχουμε προθεσμια.


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες