ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Κυρ Απρ 21, 2019 12:38 pm

Χαίρετε,

Είμαι ΕΦΚΑ πρώην ΤΣΜΕΔΕ. Έβαλα στο μητρώο Μηνες απασχόλησης:55 Μήνες ασφάλισης 46 και μερες ασφαλισης:5.

Δηλαδή το /25 το έβαλα στους μήνες απασχόλησης που νομίζω ότι είναι λάθος.

Στο σημείο της αίτησης που ζητάει εμπειρία έβαλα 55 μήνες.

Ποια είναι η διαδικασία όταν ελέγχουν την αίτηση; Υπάρχει περίπτωση να ακυρωθώ απ'το διαγωνισμό;

Επίσης έγραφε στην προκήρυξη ότι η εμπειρία πρέπει να είναι συναφής με το αντικείμενο της εργασίας των θέσεων που προκηρύσσονται.

Γνωρίζει κάτι κάποιος περί τούτου;

keleni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 2:31 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό keleni » Κυρ Απρ 21, 2019 2:17 pm

Tokalon έγραψε:Χαίρετε,

Είμαι ΕΦΚΑ πρώην ΤΣΜΕΔΕ. Έβαλα στο μητρώο Μηνες απασχόλησης:55 Μήνες ασφάλισης 46 και μερες ασφαλισης:5.

Δηλαδή το /25 το έβαλα στους μήνες απασχόλησης που νομίζω ότι είναι λάθος.

Στο σημείο της αίτησης που ζητάει εμπειρία έβαλα 55 μήνες.

Ποια είναι η διαδικασία όταν ελέγχουν την αίτηση; Υπάρχει περίπτωση να ακυρωθώ απ'το διαγωνισμό;

Επίσης έγραφε στην προκήρυξη ότι η εμπειρία πρέπει να είναι συναφής με το αντικείμενο της εργασίας των θέσεων που προκηρύσσονται.

Γνωρίζει κάτι κάποιος περί τούτου;

Πάρε στο ΑΣΕΠ να ρωτήσεις τι πιο έγκυρο;;;; Αλλά και να σε ακυρώσουν θα έχεις δικαίωμα ένστασης. Αν και δεν νομίζω.

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Κυρ Απρ 21, 2019 9:16 pm

keleni έγραψε:Πάρε στο ΑΣΕΠ να ρωτήσεις τι πιο έγκυρο;;;; Αλλά και να σε ακυρώσουν θα έχεις δικαίωμα ένστασης. Αν και δεν νομίζω.


Έχεις δίκιο, θα πάρω. Απλά είναι λίγο ήξεις αφήξεις αυτά που μου απαντάνε συνήθως στο τηλέφωνο. Είπα μήπως ξέρει κάποιος από την εμπειρία του.

mastoras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 21, 2019 5:09 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό mastoras » Δευ Απρ 22, 2019 8:12 am

Από τα τηλέφωνα που έχω κάνει και εγώ στον ΑΣΕΠ έχω καταλάβει
ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν από τη διαδικασία λόγω
της εμπειρίας. Το πολύ πολύ απλά να μην τη μετρήσουν γιατί δεν είναι
συναφής με το αντικείμενο.

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Δευ Απρ 22, 2019 12:13 pm

mastoras έγραψε:Από τα τηλέφωνα που έχω κάνει και εγώ στον ΑΣΕΠ έχω καταλάβει
ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σε κόψουν από τη διαδικασία λόγω
της εμπειρίας. Το πολύ πολύ απλά να μην τη μετρήσουν γιατί δεν είναι
συναφής με το αντικείμενο.


Ευχαριστώ!

TheBankJob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 10, 2019 1:09 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό TheBankJob » Δευ Απρ 29, 2019 5:28 pm

Καλησπέρα,

Έχω κάποια ερωτήματα σχετικά με τη διαδικασία προετοιμασίας, στα οποία θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια/άποψη, καθώς δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία από γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Θα συμβουλεύατε προετοιμασία με φροντιστήριο; Πέρα από την κατανόηση της ύλης των μαθημάτων που εξετάζονται, ξέρετε αν προσφέρουν κάτι παραπάνω τα φροντιστήρια, από άποψη υλικού/σημειώσεων/τεστ προσομοίωσης;

Εκτός από την ύλη όπως δίνεται στα βιβλία και τα θέματα του διαγωνισμού που είχε γίνει το 2007, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Για παράδειγμα βοηθήματα με αντίστοιχης δυσκολίας ερωτήματα που κυκλοφορούν από φροντιστήρια κατά καιρούς ή κάποιος παρεμφερής γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ από τον οποίο να μπορεί να αντληθεί υλικό/παλιά θέματα; Πιθανόν κάποιες σημειώσεις ή άλλη βιβλιογραφία;

foufout0s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 2:46 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό foufout0s » Κυρ Μάιος 05, 2019 10:00 am

TheBankJob έγραψε:Καλησπέρα,

Έχω κάποια ερωτήματα σχετικά με τη διαδικασία προετοιμασίας, στα οποία θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια/άποψη, καθώς δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία από γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Θα συμβουλεύατε προετοιμασία με φροντιστήριο; Πέρα από την κατανόηση της ύλης των μαθημάτων που εξετάζονται, ξέρετε αν προσφέρουν κάτι παραπάνω τα φροντιστήρια, από άποψη υλικού/σημειώσεων/τεστ προσομοίωσης;

Εκτός από την ύλη όπως δίνεται στα βιβλία και τα θέματα του διαγωνισμού που είχε γίνει το 2007, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Για παράδειγμα βοηθήματα με αντίστοιχης δυσκολίας ερωτήματα που κυκλοφορούν από φροντιστήρια κατά καιρούς ή κάποιος παρεμφερής γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ από τον οποίο να μπορεί να αντληθεί υλικό/παλιά θέματα; Πιθανόν κάποιες σημειώσεις ή άλλη βιβλιογραφία;


Παιδιά συμφωνώ, ας πει μία γνώμη κάποιος που έχει ξαναδώσει

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Δευ Μάιος 06, 2019 1:18 pm

TheBankJob έγραψε:Καλησπέρα,

Έχω κάποια ερωτήματα σχετικά με τη διαδικασία προετοιμασίας, στα οποία θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια/άποψη, καθώς δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία από γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

Θα συμβουλεύατε προετοιμασία με φροντιστήριο; Πέρα από την κατανόηση της ύλης των μαθημάτων που εξετάζονται, ξέρετε αν προσφέρουν κάτι παραπάνω τα φροντιστήρια, από άποψη υλικού/σημειώσεων/τεστ προσομοίωσης;

Εκτός από την ύλη όπως δίνεται στα βιβλία και τα θέματα του διαγωνισμού που είχε γίνει το 2007, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Για παράδειγμα βοηθήματα με αντίστοιχης δυσκολίας ερωτήματα που κυκλοφορούν από φροντιστήρια κατά καιρούς ή κάποιος παρεμφερής γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ από τον οποίο να μπορεί να αντληθεί υλικό/παλιά θέματα; Πιθανόν κάποιες σημειώσεις ή άλλη βιβλιογραφία;


Νομίζω ότι αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.
Έχω δώσει 2 γραπτούς έως τώρα, και τους δύο χωρίς φροντιστήριο, οι οποίοι όμως δεν είχαν καθορισμένη ύλη. Στον έναν πιστεύω πως ορθώς δεν πήγα φροντιστήριο (οντως δεν χρειαζόταν), στον άλλο θεωρώ πως ίσως χρειαζόταν ή χρειαζόταν περισσότερο διάβασμα απο πλευράς μου, κάτι το οποίο δεν μπόρεσα τη δεδομένη στιγμή τότε.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτό εξαρτάται από πολλά. Από το περιεχόμενο του γραπτού (πολλά-λίγα μαθήματα κλπ), τη βαθμίδα των θέσεων συγκριτικά με τη δική μας βαθμίδα, το αν έχει καθορισμένη ύλη, τη διάθεση και ικανότητα του καθενός για ατομικό/ανεξάρτητο διάβασμα κλπ.

Όταν υπάρχει καθορισμένη ύλη, όπως εδώ, περιορίζεται κάπως η αναγκη για φροντιστήριο. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει συγκεκριμένη ύλη, σίγουρα ένα φροντιστήτιο θα σου δώσει ουσιαστικές κατευθύνσεις, σημειώσεις, έξτρα θέματα-ασκήσεις κλπ, η αξιοποίηση των οποίων όμως και πάλι εξαρτάται από το διάβασμα και την αντίληψη το καθενός. Δίνεται μια βοήθεια και πιθανά θέματα, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν στανταράκια sos που θα πέσουν σίγουρα. Και αυτοί προετοιμάζουν τα προγραμματα τους βασιζόμενοι σε δεξαμενες παλαιότερων θεμάτων.
Επίσης ο διαγωνισμός είναι ΔΕ. Για έναν που είναι ΠΕ οικονομικό αυτό μεταφράζεται σε ελάχιστο διάβασμα για ΑΟΘ, λογιστική, στατιστική και περισσότερο για άλγεβρα. Ένας μαθηματικός δεν χρειάζεται προετοιμασία για τα μαθηματικά, ένας λογιστής για τη λογιστική, κ.ο.κ. Αν κάποιος είναι κανονικά ΔΕ ή πτυχιούχος άλλου πεδίου, χωρίς καμία τριβή με το αντικείμενο, πιθανόν να χρειαστεί φροντιστήριο ή οποιαδήποτε άλλη βοήθεια.

Όπως και να χει, απο τη στιγμή που υπάρχει δεδομένη ύλη, είναι εύκολο κάποιος που δεν θέλει (ή και δεν μπορεί) να πάει φροντιστήριο, να προμηθευτεί λυσάρια-βοηθήματα για κάθε ένα σχολικό βιβλίο, τα οποία είναι αρκετά χρήσιμα πιστεύω. Ακόμα, για την ενότητα των λεκτικών δεξιοτήτων-κατανόησης κειμένου (όπου δεν υπάρχει ύλη, δεν μπορείς να προβλέψεις θέματα, ότι ξέρεις-ξέρεις), μπορείτε να πάρετε μια ιδέα απο τα αντίστοιχα θέματα του 1Γ/2017 των εφοριακών και του διαγωνισμού της ΕΤΕ το 2010.
Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις, αλλά ελπίζω να βοήθησα.

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό marykit » Τρί Μάιος 07, 2019 11:38 pm

Συμφωνω με τη natalia1

Parasa87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 08, 2019 2:35 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Parasa87 » Παρ Μάιος 17, 2019 11:36 am

Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει κανείς αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να μάθουμε πόσες αιτήσεις υποβλήθηκαν για τις ειδικές κατηγορίες πριν τα προσωρινά αποτελεσματα; Ίσως με ένα τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ;
Ευχαριστώ πολυ

Econ123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 18, 2019 1:43 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Econ123 » Κυρ Μάιος 19, 2019 5:19 pm

Γεια σας και απο εμενα! Ξερουμε ποτε περιπου θα ειναι οι εξετασεις??
επισης ξερει καποιος ποσο επηρεαζει η προυπηρεσια και ο βαθμος απολυτηριου σε σχεση με τν βαθμο των γραπτων;;;

π.χ αν καποιος γραψει αριστα σε ολα θα παρει 100 μορια + καποια απο προυπηρεσια και βαθμο απολυτηριου;

Parasa87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 08, 2019 2:35 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Parasa87 » Δευ Μάιος 20, 2019 8:46 pm

Η εξέταση λέγεται ότι θα πραγματοποιηθεί μετά το καλοκαίρι. Πιθανώς το Σεπτέμβριο.
Ο τελικός βαθμός αποτελείται από το βαθμό που θα πάρεις στις γραπτές εξετάσεις (με τους αντίστοιχους συντελεστές βαρύτητας) και προσαυξάνεται με βαση α) το βαθμό του πτυχίου με το οποίο έχεις συμμετάσχει στη διαδικασία σε δέκαβαθμη κλίμακα και αφού αφαιρέσεις το 5 και β) με τις μονάδες που προκύπτουν από την προϋπηρεσία (πχ. 3 μονάδες για 3 χρόνια και πάνω κτλ)

Econ123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 18, 2019 1:43 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Econ123 » Τρί Μάιος 21, 2019 8:10 pm

Συγνώμη αν είναι χαζό αυτό που θα πω..αλλά ας πούμε ο μέγιστος βαθμός πχ θα είναι 100(γραπτά)+ 5(απολυτήριο)+ 5(εμπειρία).. δηλαδή 110;;
Το σκέφτομαι καθώς δεν έχω και πολύ καλό βαθμό στο απολυτήριο,ούτε εμπειρία..και δεν ξέρω αν αξίζει τον κοπο

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Τετ Μάιος 22, 2019 8:31 am

mixalis80 έγραψε:
Ms71 έγραψε:Καλά όλα αυτά που λες, αλλά πώς θα κάνουμε αίτηση, ώστε να μας κατατάξουν στους απορριφθέντες, αφού το σύστημα δεν μας το επιτρέπει λόγω του εύρους τιμών στην απόκτηση του απολυτηρίου; έχεις καμιά ιδέα; πολύ φοβάμαι πως μόνη λύση παραμένει η αίτηση ακύρωσης συνολικά της προκήρυξης.


Ορισμένοι έχουμε κάνει αίτημα στον ΣτΠ.Απο κει κι έπειτα δεν έχω ιδέα πώς μπορούμε να κινηθουμε


Καλημέρα,

Αν προλαβαίνεται προσφύγετε για αίτηση ακύρωσης. Εγώ τελευταία στιγμή παρά το κόστος το επιχείρησα για την 11Κ/2017 όμως.

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Τετ Μάιος 22, 2019 11:24 am

Για όσους πάνε δικαστικά αν δεν έχει αλλάξει ο νόμος γράφει ότι

Αν ο υποψήφιος προσβάλει τον αποκλεισμό του ενώπιον δικαστηρίου πριν την ημέρα του διαγωνισμού, συμμετέχει σε αυτόν και αν επιτύχει, ο διορισμός του τελεί υπό την αναβλητική αίρεση της αποδοχής της αιτήσεώς του από το δικαστήριο.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες