Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
asdf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 01, 2019 1:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό asdf » Παρ Απρ 19, 2019 1:33 pm

Pepi23 έγραψε:Καλή αρχή σε όλους! Αν κάποιος συνάδελφος παρουσιαστεί αυτές τις μέρες θα ήθελα να μας πει αν χρειάζεται να επικοινωνησουμε τηλεφωνικά πρώτα με περιφέρεια και μετά να πάμε η απλώς πηγαίνουμε οποιαδήποτε στιγμή δίχως προειδοποίηση. Καλές γιορτές!


Καλησπέρα
Ναι καλό είναι να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την Περιφέρεια στην οποία ανήκετε. Ορκίζομαι Μ. Δευτέρα.
Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την περιφέρεια διορισμού μου σήμερα το πρωί και μου είπαν και σήμερα εάν μπορούσα, αλλά εξήγησα ότι είμαι από άλλη περιφέρεια οπότε δέχτηκαν την Μ. Δευτέρα που τους πρότεινα.
Ορκιζόμαστε στην περιφέρεια και την ίδια μέρα πάμε στο ΚΠΑ2 τοποθέτησης μας και κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας.
Καλή αρχή!

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Απρ 19, 2019 1:34 pm

mnmsk18 έγραψε:Καλημέρα στο forum. Οι ερωτήσεις δεν σταματούν. Τι εννοούμε με το " περιφερειακή διεύθυνση" ; Που πάμε δηλαδή;


Αθήνα στον Άλιμο, Θεσσαλονίκη Δωδεκανήσου (οσοι εχουν αυτοκίνητα έχει παρκινγκ στο λιμάνι ιδιωτικό φθηνό) για ολα τα άλλα η google είναι ο καλύτερος μας φίλος

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Παρ Απρ 19, 2019 2:46 pm

mnmsk18 έγραψε:Καλημέρα στο forum. Οι ερωτήσεις δεν σταματούν. Τι εννοούμε με το " περιφερειακή διεύθυνση" ; Που πάμε δηλαδή;


Τα ΚΠΑ υπάγονται στις περιφερειακές διευθύνσεις, στη δική σου επιστολή σε ποια περιφερειακή διεύθυνση παρουσιάζεσαι?Εγώ Αττικής και νήσων oaed.gr/dioiketike-organose-diarthrose-tou-oaed

n1k1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2018 10:21 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό n1k1 » Παρ Απρ 19, 2019 2:48 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη!
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να πει αν σκέφτομαι σωστά σχετικά με το παρακάτω ζήτημα;

Σύμφωνα με τον Δημοσιουπαλληλικό Κώδικα, Άρθρο 19, παράγραφος 3: "Αφετηρία υπολογισμού του χρόνου υπηρεσίας των υπαλλήλων αποτελεί η
χρονολογία δημοσίευσης στο Φύλλο της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως της πράξης διορισμού, με την προϋπόθεση ότι η ανάληψη υπηρεσίας γίνεται μέσα σε ένα (1) μήνα από την κοινοποίηση της πράξης διορισμού, αλλιώς η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας."
Το ΦΕΚ της πράξης διορισμού μου είχε ημερομηνία δημοσίευσης 5 Απριλίου 2019.
Η επιστολή με την οποία θα ειδοποιηθώ θα έρθει, ας πούμε, και θα την παραλάβω στις 19 Απριλίου 2019 και θα μου δίνει 30 ημέρες.
Αν παρουσιαστώ μέχρι τις 5 Μαΐου, αφετηρία υπολογισμού του χρόνου υπηρεσίας θα είναι η 5 Απριλίου 2019.
Αν παρουσιαστώ μετά τις 5 Μαΐου και μέχρι τις 19 Μαΐου αφετηρία υπολογισμού του χρόνου υπηρεσίας θα είναι η ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.
Σωστά;

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Παρ Απρ 19, 2019 3:02 pm

asdf έγραψε:
Pepi23 έγραψε:Καλή αρχή σε όλους! Αν κάποιος συνάδελφος παρουσιαστεί αυτές τις μέρες θα ήθελα να μας πει αν χρειάζεται να επικοινωνησουμε τηλεφωνικά πρώτα με περιφέρεια και μετά να πάμε η απλώς πηγαίνουμε οποιαδήποτε στιγμή δίχως προειδοποίηση. Καλές γιορτές!


Καλησπέρα
Ναι καλό είναι να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την Περιφέρεια στην οποία ανήκετε. Ορκίζομαι Μ. Δευτέρα.
Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την περιφέρεια διορισμού μου σήμερα το πρωί και μου είπαν και σήμερα εάν μπορούσα, αλλά εξήγησα ότι είμαι από άλλη περιφέρεια οπότε δέχτηκαν την Μ. Δευτέρα που τους πρότεινα.
Ορκιζόμαστε στην περιφέρεια και την ίδια μέρα πάμε στο ΚΠΑ2 τοποθέτησης μας και κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας.
Καλή αρχή!

Ωραία καλή αρχή!! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Yannis1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Δευ Απρ 15, 2019 12:45 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Yannis1980 » Παρ Απρ 19, 2019 3:30 pm

alexisozzy1984 έγραψε:Kαλημέρα και συγχατήρια σε όλους τους συναδέλφους. Τώρα έμειναν οι αναπληρώσεις και επαναλαμβάνω άλλη μια φορά οτι πρέπει να πιέσουμε συλλογικά για τους συναδέλφους που πρόκειται να μπουν με αναπλήρωση, προς τον ΑΣΕΠ καθώς ελοχεύει ο κίνδυνος εθνικών εκλογών.
.............

Άντε να δούμε. Ξέρεις αν έχουν κοιτάξει, αν έχει γίνει ήδη έλεγχος σε εμάς που είμαστε οι αμέσως επόμενοι ή θα χρειαστεί εκ νέου έλεγχος κ.ο.κ.;

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:07 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό akrivou » Παρ Απρ 19, 2019 3:34 pm

asdf έγραψε:
Pepi23 έγραψε:Καλή αρχή σε όλους! Αν κάποιος συνάδελφος παρουσιαστεί αυτές τις μέρες θα ήθελα να μας πει αν χρειάζεται να επικοινωνησουμε τηλεφωνικά πρώτα με περιφέρεια και μετά να πάμε η απλώς πηγαίνουμε οποιαδήποτε στιγμή δίχως προειδοποίηση. Καλές γιορτές!


Καλησπέρα
Ναι καλό είναι να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την Περιφέρεια στην οποία ανήκετε. Ορκίζομαι Μ. Δευτέρα.
Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την περιφέρεια διορισμού μου σήμερα το πρωί και μου είπαν και σήμερα εάν μπορούσα, αλλά εξήγησα ότι είμαι από άλλη περιφέρεια οπότε δέχτηκαν την Μ. Δευτέρα που τους πρότεινα.
Ορκιζόμαστε στην περιφέρεια και την ίδια μέρα πάμε στο ΚΠΑ2 τοποθέτησης μας και κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας.
Καλή αρχή!


Καλησπέρα σας και καλή αρχή.
Μα είναι δυνατόν να ορκιστούμε και την ίδια μέρα να πάμε και στο ΚΠΑ τοποθέτησης; Νομίζω ότι πάντα είναι διαφορετική η ημέρα ορκομωσιας με την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:07 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό akrivou » Παρ Απρ 19, 2019 3:47 pm

asdf έγραψε:
Pepi23 έγραψε:Καλή αρχή σε όλους! Αν κάποιος συνάδελφος παρουσιαστεί αυτές τις μέρες θα ήθελα να μας πει αν χρειάζεται να επικοινωνησουμε τηλεφωνικά πρώτα με περιφέρεια και μετά να πάμε η απλώς πηγαίνουμε οποιαδήποτε στιγμή δίχως προειδοποίηση. Καλές γιορτές!


Καλησπέρα
Ναι καλό είναι να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την Περιφέρεια στην οποία ανήκετε. Ορκίζομαι Μ. Δευτέρα.
Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την περιφέρεια διορισμού μου σήμερα το πρωί και μου είπαν και σήμερα εάν μπορούσα, αλλά εξήγησα ότι είμαι από άλλη περιφέρεια οπότε δέχτηκαν την Μ. Δευτέρα που τους πρότεινα.
Ορκιζόμαστε στην περιφέρεια και την ίδια μέρα πάμε στο ΚΠΑ2 τοποθέτησης μας και κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας.
Καλή αρχή!


Καλη αρχή. Θα μπορούσες να μας δώσεις το τηλέφωνο που επικοινώνησες στην περιφέρεια στον Άλιμο καθώς δεν το βρίσκω; ευχαριστώ

Pepi23
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Σάβ Απρ 07, 2018 12:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Pepi23 » Παρ Απρ 19, 2019 4:23 pm

akrivou έγραψε:
asdf έγραψε:
Pepi23 έγραψε:Καλή αρχή σε όλους! Αν κάποιος συνάδελφος παρουσιαστεί αυτές τις μέρες θα ήθελα να μας πει αν χρειάζεται να επικοινωνησουμε τηλεφωνικά πρώτα με περιφέρεια και μετά να πάμε η απλώς πηγαίνουμε οποιαδήποτε στιγμή δίχως προειδοποίηση. Καλές γιορτές!


Καλησπέρα
Ναι καλό είναι να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την Περιφέρεια στην οποία ανήκετε. Ορκίζομαι Μ. Δευτέρα.
Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την περιφέρεια διορισμού μου σήμερα το πρωί και μου είπαν και σήμερα εάν μπορούσα, αλλά εξήγησα ότι είμαι από άλλη περιφέρεια οπότε δέχτηκαν την Μ. Δευτέρα που τους πρότεινα.
Ορκιζόμαστε στην περιφέρεια και την ίδια μέρα πάμε στο ΚΠΑ2 τοποθέτησης μας και κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας.
Καλή αρχή!


Καλησπέρα σας και καλή αρχή.
Μα είναι δυνατόν να ορκιστούμε και την ίδια μέρα να πάμε και στο ΚΠΑ τοποθέτησης; Νομίζω ότι πάντα είναι διαφορετική η ημέρα ορκομωσιας με την ημέρα ανάληψης υπηρεσίας

Κι όμως και στη τηλεφωνική επικοινωνία που είχα όταν με πήραν για να ρωτήσουν περαιτέρω πληροφορίες για το προφίλ μου, αυτό είχαν πει ότι ορκιζομαστε και την ίδια μέρα παρουσιαζομαστε στο κπα.

aris3
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2018 9:19 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό aris3 » Παρ Απρ 19, 2019 6:16 pm

Σύνταξη σε πόσα χρόνια παίρνουμε;

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Anto » Παρ Απρ 19, 2019 6:19 pm

Και γω την ίδια απορία έχω. Αλλά διαβάζοντας τόνομα υπαλληλικο κώδικα εκεί καταλήγω.

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Anto » Παρ Απρ 19, 2019 8:26 pm

Anto έγραψε:Και γω την ίδια απορία έχω. Αλλά διαβάζοντας τόνομα υπαλληλικο κώδικα εκεί καταλήγω.
για Ν1κ1

mnmsk18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 12:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mnmsk18 » Παρ Απρ 19, 2019 8:33 pm

katpant81 έγραψε:
mnmsk18 έγραψε:Καλημέρα στο forum. Οι ερωτήσεις δεν σταματούν. Τι εννοούμε με το " περιφερειακή διεύθυνση" ; Που πάμε δηλαδή;


Τα ΚΠΑ υπάγονται στις περιφερειακές διευθύνσεις, στη δική σου επιστολή σε ποια περιφερειακή διεύθυνση παρουσιάζεσαι?Εγώ Αττικής και νήσων oaed.gr/dioiketike-organose-diarthrose-tou-oaed

Λάρισα. Νόμιζα πως έπρεπε να πάω στην Περιφέρεια Θεσσαλίας ενώ μάλλον από ότι καταλαβαίνω πρέπει να πάω στην Περιφερειακή Διεύθυνση του ΟΑΕΔ.

EIRINI88
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2018 3:43 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό EIRINI88 » Σάβ Απρ 20, 2019 10:10 am

Γνωρίζετε αν υπάρχει πρόβλημα για αμοιβαία ανταλλαγή μεταξύ ατόμων που ο ένας είναι εργασιακός σύμβουλος εργοδοτών και ο άλλος ανέργων;
και επίσης, πόσο καιρό παίρνει σαν διαδικασία;
Ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει κάτι ξεκάθαρο, ούτε γνωρίζω ποιός το διαχειρίζεται σαν διαδικασία για να απευθυνθώ.

aris3
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2018 9:19 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό aris3 » Σάβ Απρ 20, 2019 12:31 pm

EIRINI88 έγραψε:Γνωρίζετε αν υπάρχει πρόβλημα για αμοιβαία ανταλλαγή μεταξύ ατόμων που ο ένας είναι εργασιακός σύμβουλος εργοδοτών και ο άλλος ανέργων;
και επίσης, πόσο καιρό παίρνει σαν διαδικασία;
Ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει κάτι ξεκάθαρο, ούτε γνωρίζω ποιός το διαχειρίζεται σαν διαδικασία για να απευθυνθώ.

Μετά βεβαιότητας σου λέω ότι αποκλείεται αμοιβαία μετάθεση (αυτό εννοείς προφανώς).
Ασχέτως τί προσόντα έχεις , εκτός προκήρυξης, δεν είναι δυνατή η αμοιβαία μετάθεση μεταξύ ανόμοιων ειδικοτήτων .
Ο επικαιροποιημενος κώδικας δημοσίων υπαλλήλων είναι ξεκάθαρος.
Αμοιβαία μετάθεση επιτρέπεται μόνο μεταξύ ίδιων ειδικοτήτων , ίδιων ακαδημαϊκών προσόντων.
Μπορεί στο ΦΕΚ διορισμού να αναφέρεται και για τους δύο συμβούλους (ανέργων και εργοδοτών) το πε διοικητικού οικονομικού ,
πλην όμως υπάρχει και ο κωδικός της ειδικότητας (ως ώφειλαν) που προσδιορίζει επί πλέον την ειδικότητα..
Και φυσικά η προκήρυξη που ξεκαθαρίζει πλήρως δια της περιγραφής τις δύο ειδικότητες.
εργοδοτών απαιτείται ως ουσιαστικό και τυπικό προσόν συγκεκριμένο συναφές μεταπτυχιακό.
Στην ανέργων όχι.Αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό μη συναφές δεν μπορεί να το καταθέσει εκ των υστέρων και να αναγνωριστεί.
Απαιτείται πάροδος 8 ετών ,αν θυμάμαι καλά.
Να το πω με παράδειγμα: δεν μπορούν να κάνουν δύο καθηγητές αμοιβαία μετάθεση μόνο και μόνο επειδή είναι καθηγητές .θα πρέπει να είναι της ίδιας ειδικότητας .π.χ φιλόλογοι.δεν μπορεί γυμναστής να κάνει αμοιβαία με μαθηματικό.
Ένας σύμβουλος εργοδοτών μπορεί να πάρει μετάθεση σε θέση υποδεέστερη (ακαδημαϊκά υποδεέστερη), συμβούλου ανέργων.
Το αντίθετο δεν επιτρέπεται.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες