ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Πέμ Απρ 18, 2019 10:51 pm

gggessss έγραψε:Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ..στην εμπειρία λέει μήνες απασχόλησης και δίπλα μήνες ασφάλισης κ μέρες. πώς συμπληρώνεται? Εγώ ήμουν ωρομισθια για 3 μήνες αλλά τα ένσημα είναι 48.οποτε στην ασφάλιση έγραψα 1 μήνας κ 23 μέρες.κ στην απασχόληση έγραψα σκέτο 1.ειναι σωστό?



Σύμφωνα με αυτά που μου έχουν πει παραπάνω τα παιδιά είναι σωστό έτσι όπως το έχεις βάλει.

Katerina2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 19, 2019 12:10 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό Katerina2019 » Παρ Απρ 19, 2019 12:45 am

Καλησπέρα ,εκεί που λέει ειδική εμπειρία κ γενική εμπειρία.εμεις που δεν είμαστε επικουρικό προσωπικο βάζουμε τους μήνες στην γενική εμπειρία ;η βάζουμε κ στα δυο ;

gggessss
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 12:42 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό gggessss » Παρ Απρ 19, 2019 8:37 am

antoniapes έγραψε:
gggessss έγραψε:Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ..στην εμπειρία λέει μήνες απασχόλησης και δίπλα μήνες ασφάλισης κ μέρες. πώς συμπληρώνεται? Εγώ ήμουν ωρομισθια για 3 μήνες αλλά τα ένσημα είναι 48.οποτε στην ασφάλιση έγραψα 1 μήνας κ 23 μέρες.κ στην απασχόληση έγραψα σκέτο 1.ειναι σωστό?



Σύμφωνα με αυτά που μου έχουν πει παραπάνω τα παιδιά είναι σωστό έτσι όπως το έχεις βάλει.

Ευχαριστώ πολυ..μόλις κατάφερα να μιλήσω. Με ΑΣΕΠ κ μου είπαν ότι η διδακτική εμπειρία υπολογίζεται αλλιώς κ μου έδωσε έναν τύπο συνολικές ώρες δια πλήρες εβδομαδιαίο ωράριο επί 0.24 που βέβαια δεν αναγράφεται στην προκήρυξη ( άλλη μια.παραλειψη) .κ σύμφωνα με αυτήν βγαίνει 3.6 η δικιά μου εμπειρία.παρολα αυτά λέω να το αφήσω 1 γιατί δεν τους έχω ιδιαίτερη εμπιστοσύνη

petr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2017 5:05 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό petr » Παρ Απρ 19, 2019 4:56 pm

Κάνω πρώτη φορά αίτηση στον ασέπ και ήθελα να ρωτήσω το εξής :Πρέπει πρώτα να φτιάξουμε το μητρώο και μετά να κάνουμε την αίτηση ? Δεύτερον τα αρχεία που επικαλούμαστε από το μητρώο πρέπει να είναι απαραίτητα σε μορφή ΄"pdf" ? Aν τα ανεβάσουμε σε μορφή "Jpeg" είναι λάθος?

DIMITRIS2953
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 09, 2019 11:23 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS2953 » Σάβ Απρ 20, 2019 9:54 am

petr έγραψε:Κάνω πρώτη φορά αίτηση στον ασέπ και ήθελα να ρωτήσω το εξής :Πρέπει πρώτα να φτιάξουμε το μητρώο και μετά να κάνουμε την αίτηση ? Δεύτερον τα αρχεία που επικαλούμαστε από το μητρώο πρέπει να είναι απαραίτητα σε μορφή ΄"pdf" ? Aν τα ανεβάσουμε σε μορφή "Jpeg" είναι λάθος?

Καλημέρα! 1α φτιάχνουμε το μητρώο και μετά την αιτηση, στην οποία κάνουμε επίκληση όσων περάσαμε στο μητρώο. Η ηλεκτρονικη επισυναψη των αρχείων δεν είναι απαραίτητη! Πήρα τηλ στον ασεπ και το επιβεβαιωσα!
Καλή επιτυχία!

petr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2017 5:05 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό petr » Σάβ Απρ 20, 2019 8:45 pm

Ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σας .Σε ότι αφορά τα αρχεία θα πρέπει να είναι σε 'pdf' ? όταν λέτε ότι δεν είναι απαραίτητη η επισύναψη των αρχείων είστε σίγουρος?

DIMITRIS2953
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 09, 2019 11:23 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό DIMITRIS2953 » Κυρ Απρ 21, 2019 8:45 am

petr έγραψε:Ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σας .Σε ότι αφορά τα αρχεία θα πρέπει να είναι σε 'pdf' ? όταν λέτε ότι δεν είναι απαραίτητη η επισύναψη των αρχείων είστε σίγουρος?


Έτσι μου είπαν απ το ίδιο το ασεπ. Αν ωστοσο εχεις αμφιβολία μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο. Με λίγη υπομονή την αναμονη, σχεδόν πάντα το σηκωνουν!

katergar91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 16, 2019 11:56 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό katergar91 » Δευ Απρ 22, 2019 9:39 am

καλημέρα σας! σαν αρχάρια κι εγώ ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις διότι δεν έβγαλα άκρη ούτε από το τηλέφωνο που επικοινώνησα με τον ΑΣΕΠ και λήγει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων..
1) Για την προκύρηξη 1κ/2019 που έχει ως προαπαιτούμενο την εμπειρία σε συγκεκριμένη θέση κι εγώ έχω άσχετη εμπειρία θα κάνω την αίτηση αλλά στο κουτάκι που ρωτάει αν έχω ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ που συμπληρώνεται υποχρεωτικά θα πρέπει να τικάρω το ΝΑΙ ή ΟΧΙ; θα βάλω ΝΑΙ κι ας μην έχω την εμπειρία που ζητάνε;
2) Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και στα δικαιολογητικά που ζητάνε για την απόδειξη εμπειρίας στην προκήρυξη λένε ότι θέλουμε α)άδεια άσκησης επαγγέλματος και β)βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα.. εγώ άδεια άσκησης δεν έχω, τι να προσκομίσω; την έναρξη εργασιών; και β) τι βεβαίωση θα είναι αυτή από τον ασφαλιστικό φορέα; πολύ γενικό δεν είναι; πχ θα ειναι βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας;

alexgeo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Απρ 21, 2019 12:12 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό alexgeo » Τρί Απρ 23, 2019 10:57 pm

Καλησπέρα σε όλους.Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα για την 2κ/2019 του ασεπ.
1)Θα διεκδικήσω θέσεις ΤΕ Πληροφορικής και δεν έχω συναφή εμπειρία(εχω εντελώς άλλο αντικείμενο).Στο πεδίο εμπειρία θα βάλω ΝΑΙ ή ΟΧΙ?
2)Στο μητρώο πως αλλάζω τα πεδία (Λήξη ασφάλισης,Μήνες Απασχόλησης κτλ.)?Μου γράφει ΜΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΜΟ καθώς το προσόν έχει χρησιμοποιηθεί σε αίτηση.Φτιάχνω νέα γραμμή(προσθήκη προϋπηρεσίας)?
3)Στη βεβαίωση ασφάλισης από το ΙΚΑ γράφει ημερομηνία από 10/2011 έως 3/2019 και ημέρες ασφάλισης 1559 αλλά εγω πήρα πτυχίο τον Απρίλιο του 2018.Πως θα βρώ πόσες ημέρες ασφάλισης εχω απο 4/2018? Θα ζητήσω βεβαίωση από 4/2018 μέχρι σήμερα από το ΙΚΑ?
Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

antoniapes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2018 4:24 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό antoniapes » Τρί Απρ 23, 2019 11:05 pm

NSSN έγραψε:Σχετικά με το νέο σύστημα αιτήσεων, δικαιολογητικά όπως βεβαίωση προυπηρεσίας ΙΚΑ, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, υπεύθυνες δηλώσεις, θα πρέπει να τα παίρνουμε κατά την διάρκεια υποβολής των αιτήσεων και αν μας ζητηθούν να τα προσκομίσουμε ή αφού μας ζητηθούν να πάμε στην εκάστοτε υπηρεσία και να ζητήσουμε τα έγγραφα να αποτυπώνουν την κατάσταση έως τη λήξη της υποβολής των αιτήσεων?


Πολύ καλή ερώτηση!
Είχα αναρωτηθεί κι εγώ το ίδιο..Προσωπικά έχω μαζέψει ήδη τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να μην τρέχω τελευταία στιγμή!
Άλλη μία χαζή δική μου ερώτηση είναι τι ημερομηνία βάζουμε στην εκτυπωμένη μορφή της ηλεκτρονικής αίτησης? Την ημερομηνία που υποβάλλαμε την αίτηση ή μια οποιαδήποτε ημερομηνία που εκτυπώσαμε την αίτηση?

Sugarqube
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 10:50 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό Sugarqube » Τετ Απρ 24, 2019 12:11 am

Καλησπερα, ειμαι απόφοιτος ενιαίου λυκείου και έπειτα
ΙΕΚ!
Κανω πρωτη φορα αιτηση για ΔΕ βοηθών φαρμακειου και ηθελα να ρωτησω εάν στην ηλεκτρονική αιτηση θα βαλω μονο το ΙΕΚ ως τίτλο σπουδών ή θα τα βαλω και τα 2;

Επισης παιζει ρόλο η σειρα στην ηλεκτρονική αιτηση ;

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Απρ 24, 2019 9:45 am

Sugarqube έγραψε:Καλησπερα, ειμαι απόφοιτος ενιαίου λυκείου και έπειτα
ΙΕΚ!
Κανω πρωτη φορα αιτηση για ΔΕ βοηθών φαρμακειου και ηθελα να ρωτησω εάν στην ηλεκτρονική αιτηση θα βαλω μονο το ΙΕΚ ως τίτλο σπουδών ή θα τα βαλω και τα 2;

Επισης παιζει ρόλο η σειρα στην ηλεκτρονική αιτηση ;

μπορεις να τα βαλεις και τα δυο δεν εχεις νΑ ΧΑΣΕΙς ΚΑΤΙ.ναι παιζει ρολο.

At1324
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2020 4:26 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό At1324 » Δευ Φεβ 24, 2020 7:09 pm

Καλησπέρα. Έχω ξανακάνει την ερώτηση σε άλλο θέμα απλά εδώ ισως είναι λίγο πιο κατάλληλο το θέμα!
Πρόκειται να διοριστώ ως δικαστικός υπάλληλος ΔΕ λόγω ειδικής κατηγορίας και θα ήθελα να ενημερωθώ για τα εξής διότι δεν γνωρίζω καθόλου και μου έχει δημιουργησει άγχος όλο αυτό :lol: :lol:
1. Με ποιον τρόπο θα με ενημερώσουν ότι διορίζομαι και ποσό καιρό θα έχω ούτως ώστε να ενημερώσω τον τωρινό μου εργοδότη;
2. Η ορκομωσία ποτε γίνεται και υπό ποιες συνθήκες;
3. Πως γίνεται η εκπαίδευση;
4. Γνωρίζεται καθόλου τι γίνεται με τους μισθούς των ΔΕ και αν υπάρχουν κάποιες κρατήσεις;
5. Η μισθοδοσία γίνεται κάθε 15 μέρες όπως σε όλο τον δημόσιο τομέα;

Pasxos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 12, 2019 1:14 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό Pasxos » Σάβ Μαρ 21, 2020 2:26 am

At1324 έγραψε:Καλησπέρα. Έχω ξανακάνει την ερώτηση σε άλλο θέμα απλά εδώ ισως είναι λίγο πιο κατάλληλο το θέμα!
Πρόκειται να διοριστώ ως δικαστικός υπάλληλος ΔΕ λόγω ειδικής κατηγορίας και θα ήθελα να ενημερωθώ για τα εξής διότι δεν γνωρίζω καθόλου και μου έχει δημιουργησει άγχος όλο αυτό :lol: :lol:
1. Με ποιον τρόπο θα με ενημερώσουν ότι διορίζομαι και ποσό καιρό θα έχω ούτως ώστε να ενημερώσω τον τωρινό μου εργοδότη;
2. Η ορκομωσία ποτε γίνεται και υπό ποιες συνθήκες;
3. Πως γίνεται η εκπαίδευση;
4. Γνωρίζεται καθόλου τι γίνεται με τους μισθούς των ΔΕ και αν υπάρχουν κάποιες κρατήσεις;
5. Η μισθοδοσία γίνεται κάθε 15 μέρες όπως σε όλο τον δημόσιο τομέα;

Αρχικά καλησπέρα και σιδεροκεφαλος/η
1. Το καλύτερο είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο να συνεννοηθεις με τον μελλοντικό προϊστάμενο σου.
Αν είσαι μακρυά σου στέλνουν ειδοποίηση ταχυδρομικά μέσω του αστυνομικού τμήματος που ανήκεις.
2. Άμεσα την ημέρα που θα παρουσιαστεις ορκιζεσαι σε δικαστική αίθουσα (πρέπει να υπάρχει δίκη εκείνη την ημέρα.
3. Δεν υπάρχει εκπαίδευση... Μπαίνεις στα βαθιά κατευθείαν.
4. Κρατήσεις υπάρχουν για την πρωτη διετία. Ξερω γω θσ περνεις 600 στο χέρι.
5. Η μισθοδοσία θα αργήσει μήνες... Πάντως προκαταβαλλεται καθε 15 ημέρες.
Αλήθεια μήπως διορίζεσαι κάπου στη βόρειο Ελλαδα και σε βολεύει αμοιβαία μετάθεση γισ Αθήνα;;

At1324
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Φεβ 14, 2020 4:26 pm

Re: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ 2019

Δημοσίευσηαπό At1324 » Παρ Απρ 10, 2020 5:18 pm

Pasxos έγραψε:
At1324 έγραψε:Καλησπέρα. Έχω ξανακάνει την ερώτηση σε άλλο θέμα απλά εδώ ισως είναι λίγο πιο κατάλληλο το θέμα!
Πρόκειται να διοριστώ ως δικαστικός υπάλληλος ΔΕ λόγω ειδικής κατηγορίας και θα ήθελα να ενημερωθώ για τα εξής διότι δεν γνωρίζω καθόλου και μου έχει δημιουργησει άγχος όλο αυτό :lol: :lol:
1. Με ποιον τρόπο θα με ενημερώσουν ότι διορίζομαι και ποσό καιρό θα έχω ούτως ώστε να ενημερώσω τον τωρινό μου εργοδότη;
2. Η ορκομωσία ποτε γίνεται και υπό ποιες συνθήκες;
3. Πως γίνεται η εκπαίδευση;
4. Γνωρίζεται καθόλου τι γίνεται με τους μισθούς των ΔΕ και αν υπάρχουν κάποιες κρατήσεις;
5. Η μισθοδοσία γίνεται κάθε 15 μέρες όπως σε όλο τον δημόσιο τομέα;

Αρχικά καλησπέρα και σιδεροκεφαλος/η
1. Το καλύτερο είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο να συνεννοηθεις με τον μελλοντικό προϊστάμενο σου.
Αν είσαι μακρυά σου στέλνουν ειδοποίηση ταχυδρομικά μέσω του αστυνομικού τμήματος που ανήκεις.
2. Άμεσα την ημέρα που θα παρουσιαστεις ορκιζεσαι σε δικαστική αίθουσα (πρέπει να υπάρχει δίκη εκείνη την ημέρα.
3. Δεν υπάρχει εκπαίδευση... Μπαίνεις στα βαθιά κατευθείαν.
4. Κρατήσεις υπάρχουν για την πρωτη διετία. Ξερω γω θσ περνεις 600 στο χέρι.
5. Η μισθοδοσία θα αργήσει μήνες... Πάντως προκαταβαλλεται καθε 15 ημέρες.
Αλήθεια μήπως διορίζεσαι κάπου στη βόρειο Ελλαδα και σε βολεύει αμοιβαία μετάθεση γισ Αθήνα;;


Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολυ. Δυστυχώς έτσι όπως είμαι τα πράγματα δεν μπαίνω καν στον κόπο να πάρω τηλέφωνο γιατί δεν θα το σηκώσουν και αν το σηκώσουν θα με βρίσουν και θα έχουν και δίκιο. Αθήνα διορίζομαι οπότε δεν έχω κάποιο τέτοιο " πρόβλημα" Θα μπορούσες μήπως να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι η μισθοδοσία θα αργήσει μήνες; Δηλαδή δεν θα πληρωθώ τον πρώτο μήνα π.χ που θα ξεκινήσω;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης