ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Sunline
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 10:53 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Sunline » Τετ Απρ 17, 2019 8:06 am

Slayer έγραψε:
swtgar έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:


Αλήθεια? Γιατί όταν πήγα στην Αθήνα, μου είπανε πως δεν μπορώ να φύγω μέχρι α) να βγει στην διαύγεια η απόφαση και β) μέχρι να σταλεί το ΦΕΚ με σημείωμα στον φορέα μου...[/quote
Άσε τι λένε.. Τι λέει ο νόμος. Το φεκ είναι ισχυρό. Φεύγεις, αφού σε αποδεσμεύει η υπηρεσία σου. Αυτό που θα κάνει η Νιζαμη όταν το κάνει, το κάνεις με την αίτηση σου. Εμάς στο τελωνείο πάντως ήρθαν την περασμένη εβδομάδα 4 έγγραφα από ΑΑΔΕ με τα ονόματα μας ενημερωτικά ότι μεταταχτηκαμε εκεί. Οι τρεις συνάδελφοι σε άλλα Τελωνεία ήδη δουλεύουν κι εγώ από αύριο.. Να τρέχει και ο μισθός.. Επίσης τελειώνουν και οι του β κύκλου για Τελωνεία. Σε ένα μήνα θα ρθουν κι αυτοί, είναι στις μεταφορές πιστώσεων. Μας έφτασαν.




Από που προκύπτει ότι οι του β κύκλου για τα τελωνεία είναι σε μεταφορές πιστώσεων ? πριν 1,5 μήνα προσωπικά πήγα για συνέντευξη για τελωνείο και μέχρι πρόσφατα η κ. Νιζάμη μου είπε πως δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμα. νομίζω έχουμε δρόμο ακόμα.....


Και εγώ αυτή τη πληροφόρηση έχω. Δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμα..

Apostolis69
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 11:03 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Apostolis69 » Τετ Απρ 17, 2019 8:23 am

spiderman έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:
swtgar έγραψε:2 Μαΐου είναι το αργότερο, γιατί είναι ένας μήνας από το φεκ. Γιατί να μην πας νωρίτερα;


Θέλω να φύγω από το Δήμο χωρίς "αχρεωστητως καταβληθεντα", να μην επιστρέψω χρήματα. Επίσης, σύμφωνα με τον 4440,δεν ισχύει το περιθώριο του μήνα, από το ΦΕΚ, αλλά από την ειδοποίηση του τελωνείου στον φορέα μου, που έγινε σήμερα.
Επίσης έγραψα άδεια! :)


Αποστόλη δηλαδή έγινε διακοπή μισθοδοσίας και θα πληρωθείς κατευθείαν από ααδε στις 27 Μαΐου για Μάιο και Ιούνιο (επειδή προπληρωνόμαστε)

Ναι, έτσι το καταλαβαίνω. Υπάρχει ένα πρόβλημα με την 1 Μαΐου, ποιος θα την πληρώσει, γιατι δεν μπορώ να παρουσιαστώ τότε, αλλά θα κάνω διακοπή από αυτή την ημ/νια 1 Μάη. Άρα η πληρωμή από ΑΑΔΕ, ξεκινάει στις 2.

oki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Φεβ 18, 2019 4:58 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό oki » Τετ Απρ 17, 2019 9:05 am

kontz έγραψε:
Slayer έγραψε:αγαπητοί και αγαπητές,

με την πρόσφατη εγκύκλιο του ΥΔΜΗΔ αναφέρεται πως μετά την πάροδο των 10 ημερών (που προσκομίζει ο υπάλληλος τα τυπικά του προσόντα και που ο φορέας στέλνει τα έγγραφα ) οι φορείς μπορούν σε κάθε περίπτωση να εκδώσουν πράξη μετάταξης.

έχετε εικόνα εάν αυτό τηρείται ? και πως μπορεί να επιταχύνει τις διαδικασίες ? δεδομένου ότι οι πιστώσεις, το ΓΛΚ και οι υπογραφές καθυστερούν.


καλή τοποθέτηση σε όλους

Σε παρακαλώ αν έχεις διαθέσιμη αυτήν την εγκύκλιο μου την στελνεις

Προφανώς αναφέρεται στην εγκύκλιο ΔΙΔΑΔ/Φ.35.53/2521/οικ.11469/14-03-2019, ΑΔΑ 7Χ8Χ465ΧΘΨ-ΛΛΝ, όπου αναφέρει: "Β. Οδηγίες για την υλοποίηση και ολοκλήρωση του Β’ Κύκλου του ΕΣΚ έτους 2018.
...Επομένως, όπως προκύπτει από τη διατύπωση της διάταξης, η υπηρεσία προέλευσης
του υπαλλήλου και ο υπάλληλος που έχει επιλεγεί (εφόσον δέχεται την θέση) υποχρεούνται εντός
αποκλειστικής προθεσμίας δέκα (10) ημερών από την ενημέρωση σχετικά με την επιλογή να
υποβάλλουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, εφόσον αυτά δεν έχουν ήδη υποβληθεί. Εντός της
ως άνω αποκλειστικής προθεσμίας, η υπηρεσία προέλευσης οφείλει να διαβιβάσει δικαιολογητικά
από τα οποία βεβαιώνεται ιδίως η μη πλήρωση των προϋποθέσεων των παραγράφων 2, 3 του
άρθρου 4 του ν. 4440/2016, λαμβάνοντας υπόψη ότι πράξεις μετάταξης ή απόσπασης που
εκδίδονται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρούσα παράγραφο ανακαλούνται μετά την έκδοσή
τους μόνο για λόγους που αφορούν τη μη συνδρομή των προϋποθέσεων των παραγράφων 2 και
3 του άρθρου 4. Σε κάθε περίπτωση, επισημαίνεται ότι οι υπηρεσίες υποδοχής μετά την πάροδο
των δέκα (10) ημερών μπορούν να προχωρήσουν στην έκδοση της απόφασης απόσπασης ή
μετάταξης εφόσον ο υποψήφιος προσκομίσει τα απαιτούμενα πιστοποιητικά για την απόδειξη των
τυπικών του προσόντων που αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση για την έκδοση της σχετικής
απόφασης."

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:10 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Τετ Απρ 17, 2019 10:06 am

Chris73 έγραψε:Συνάδελφοι διαβάζοντας όλο το ιστορικό αντιλαμβάνομαι το πόσο ψυχοφθόρα κατάσταση περάσατε ! Εγώ είναι να πάω ΑΑΔΕ αλλά δεν προλαβαίνω έως 26/4 ! Με δεδομένο την απαγόρευση στους ΟΤΑ έως 1-9-19 και τις εθνικές εκλογές που θα γίνουν το αργότερο 20-10-19 θα έχω ένα χρονικό περιθώριο 20 ημερών ώστε να ολοκληρωθεί η μετάταξη πριν τις εθνικές εκλογές ! Έχω κάποια ερωτήματα . 1) Όσο ισχύει η απαγόρευση στους ΟΤΑ η διαδικασία θα συνεχίζεται στα διαφορά στάδια η σταματά τελείως κάθε κίνηση ? 2) Ας υποθέσουμε ότι δεν θα προλάβω και πριν τις εθνικές εκλογές πόσο πιθανό θεωρείται μια νέα κυβέρνηση να σταματήσει την κινητικότητα γενικά . Δηλαδή πόσο πιθανό πιστεύετε είναι να μην γίνει η μετάταξη μου λόγου εκλογών και πολιτικών εξελίξεων ?


Κανονικά, με το γράμμα του νόμου, αναστέλλονται και οι προπαρασκευαστικές ενέργειες για την έκδοση της τελικής διοικητικής πράξης. Τι θα κάνει τώρα στην πράξη ο κάθε φορέας, θα το διαπιστώσουμε σε μια βδομάδα.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Απρ 17, 2019 10:11 am

MATTHIAS έγραψε:Ένα link για την εγκύκλιο αυτή του ΥΔΜΗΔ, υπάρχει;

Καλημέρα είναι η εγκύκλιος ΔΙΔΑΔ/Φ.35.53/2521/οικ.11469 14/03/2019 ΑΔΑ:7Χ8Χ465ΧΘΨ-ΛΛΝ
Της Δ/νσης Διαχ/σης Ανθρ/νου Δυν/κου του ΥΠΟΥΡΓ. ΔΙΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ στο μέρος Β. Οδηγίες για την υλοποίηση και ολοκλήρωση του Β’ Κύκλου του ΕΣΚ έτους 2018. στη σελ. 9. Είμαι στην ίδια κατάσταση για ΑΑΔΕ β κύκλου εάν μάθετε κάτι ενημερώστε.
Ευχαριστώ.

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Απρ 17, 2019 10:15 am

Chris73 έγραψε:Συνάδελφοι διαβάζοντας όλο το ιστορικό αντιλαμβάνομαι το πόσο ψυχοφθόρα κατάσταση περάσατε ! Εγώ είναι να πάω ΑΑΔΕ αλλά δεν προλαβαίνω έως 26/4 ! Με δεδομένο την απαγόρευση στους ΟΤΑ έως 1-9-19 και τις εθνικές εκλογές που θα γίνουν το αργότερο 20-10-19 θα έχω ένα χρονικό περιθώριο 20 ημερών ώστε να ολοκληρωθεί η μετάταξη πριν τις εθνικές εκλογές ! Έχω κάποια ερωτήματα . 1) Όσο ισχύει η απαγόρευση στους ΟΤΑ η διαδικασία θα συνεχίζεται στα διαφορά στάδια η σταματά τελείως κάθε κίνηση ? 2) Ας υποθέσουμε ότι δεν θα προλάβω και πριν τις εθνικές εκλογές πόσο πιθανό θεωρείται μια νέα κυβέρνηση να σταματήσει την κινητικότητα γενικά . Δηλαδή πόσο πιθανό πιστεύετε είναι να μην γίνει η μετάταξη μου λόγου εκλογών και πολιτικών εξελίξεων ?

Καλημέρα και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι . Εάν μάθετε νεότερα παρακαλώ ενημερώστε .

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Απρ 17, 2019 10:17 am

kontz έγραψε:
Slayer έγραψε:αγαπητοί και αγαπητές,

με την πρόσφατη εγκύκλιο του ΥΔΜΗΔ αναφέρεται πως μετά την πάροδο των 10 ημερών (που προσκομίζει ο υπάλληλος τα τυπικά του προσόντα και που ο φορέας στέλνει τα έγγραφα ) οι φορείς μπορούν σε κάθε περίπτωση να εκδώσουν πράξη μετάταξης.

έχετε εικόνα εάν αυτό τηρείται ? και πως μπορεί να επιταχύνει τις διαδικασίες ? δεδομένου ότι οι πιστώσεις, το ΓΛΚ και οι υπογραφές καθυστερούν.


καλή τοποθέτηση σε όλους

Σε παρακαλώ αν έχεις διαθέσιμη αυτήν την εγκύκλιο μου την στελνεις

Καλημέρα εγκύκλιος ΑΔΑ:7Χ8Χ465ΧΘΨ-ΛΛΝ ΣΕΛ. 9 ΜΕΡΟΣ Β.
Είμαι για ααδε β κύκλο εάν είστε και εσείς κια μάθετε εξελίξεις , παρακαλώ ενημερώστε.

Ευχαριστώ.

paili
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2018 1:12 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό paili » Τετ Απρ 17, 2019 10:25 am

Chris73 έγραψε:Συνάδελφοι διαβάζοντας όλο το ιστορικό αντιλαμβάνομαι το πόσο ψυχοφθόρα κατάσταση περάσατε ! Εγώ είναι να πάω ΑΑΔΕ αλλά δεν προλαβαίνω έως 26/4 ! Με δεδομένο την απαγόρευση στους ΟΤΑ έως 1-9-19 και τις εθνικές εκλογές που θα γίνουν το αργότερο 20-10-19 θα έχω ένα χρονικό περιθώριο 20 ημερών ώστε να ολοκληρωθεί η μετάταξη πριν τις εθνικές εκλογές ! Έχω κάποια ερωτήματα . 1) Όσο ισχύει η απαγόρευση στους ΟΤΑ η διαδικασία θα συνεχίζεται στα διαφορά στάδια η σταματά τελείως κάθε κίνηση ? 2) Ας υποθέσουμε ότι δεν θα προλάβω και πριν τις εθνικές εκλογές πόσο πιθανό θεωρείται μια νέα κυβέρνηση να σταματήσει την κινητικότητα γενικά . Δηλαδή πόσο πιθανό πιστεύετε είναι να μην γίνει η μετάταξη μου λόγου εκλογών και πολιτικών εξελίξεων ?

1.πιθανοτατα θα προχωρανε ολες οι ενεργειες..συνεντευξη,επιλογη κτλ κτλ εκτος απο αποφαση και φεκ..2.κυβερνηση ειναι οτι θελει κανει.μπορει να την σταματησει τελειως,μπορει να κανει καποιες αλλαγες στον νομο που ηδη ισχυει.μπορει να την αφησει ως εχει.οτι θελει μπορει να κανει..και ειδικα ο κυριακος..καλυπτεσαι μονο αν εχει βγει φεκ

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό libitas » Τετ Απρ 17, 2019 3:45 pm

Η υπ'αριθμ. 14/3-4-2019 εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών θα λύσει όλες τις απορίες σας περί αναστολής διαδικασιών μετατάξεων κτλ. λόγω αυτοδιοικητικών εκλογών. Αναζητήστε την στο διαδίκτυο ή στη Διαύγεια με ΑΔΑ:638Σ465ΧΘ7-820.

spiderman
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Δευ Δεκ 01, 2008 4:44 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό spiderman » Τετ Απρ 17, 2019 4:43 pm

Apostolis69 έγραψε:
spiderman έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:
Θέλω να φύγω από το Δήμο χωρίς "αχρεωστητως καταβληθεντα", να μην επιστρέψω χρήματα. Επίσης, σύμφωνα με τον 4440,δεν ισχύει το περιθώριο του μήνα, από το ΦΕΚ, αλλά από την ειδοποίηση του τελωνείου στον φορέα μου, που έγινε σήμερα.
Επίσης έγραψα άδεια! :)


Αποστόλη δηλαδή έγινε διακοπή μισθοδοσίας και θα πληρωθείς κατευθείαν από ααδε στις 27 Μαΐου για Μάιο και Ιούνιο (επειδή προπληρωνόμαστε)

Ναι, έτσι το καταλαβαίνω. Υπάρχει ένα πρόβλημα με την 1 Μαΐου, ποιος θα την πληρώσει, γιατι δεν μπορώ να παρουσιαστώ τότε, αλλά θα κάνω διακοπή από αυτή την ημ/νια 1 Μάη. Άρα η πληρωμή από ΑΑΔΕ, ξεκινάει στις 2.


Αποστόλη και εγώ αυτό θα κάνω

Chris73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Απρ 04, 2019 10:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Chris73 » Τετ Απρ 17, 2019 5:48 pm

Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ
ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ
ΤΜΗΜΑ Β ́ μετά από τηλεφωνιμα μου με ενημέρωσε ότι ετοίμασε τα χαρτιά μου και τα έστειλε ´´κάτώ´´ για πρωτόκολλο και την Μ.Δευτερα θα μου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου. Που κάτω τα στείλανε και που θα πάνε τώρα τα έγγραφα μου ?

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Απρ 17, 2019 6:10 pm

Chris73 έγραψε:Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ
ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ
ΤΜΗΜΑ Β ́ μετά από τηλεφωνιμα μου με ενημέρωσε ότι ετοίμασε τα χαρτιά μου και τα έστειλε ´´κάτώ´´ για πρωτόκολλο και την Μ.Δευτερα θα μου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου. Που κάτω τα στείλανε και που θα πάνε τώρα τα έγγραφα μου ?

Για ποιο φορέα εννοείτε; Δηλαδή ποιος είναι ο φορέας υποδοχής σας;

ssamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2017 2:43 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό ssamanti » Τετ Απρ 17, 2019 6:18 pm

ssamanti έγραψε:
Chris73 έγραψε:Η ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ
ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ
ΤΜΗΜΑ Β ́ μετά από τηλεφωνιμα μου με ενημέρωσε ότι ετοίμασε τα χαρτιά μου και τα έστειλε ´´κάτώ´´ για πρωτόκολλο και την Μ.Δευτερα θα μου δώσουν αριθμό πρωτοκόλλου. Που κάτω τα στείλανε και που θα πάνε τώρα τα έγγραφα μου ?

Για ποιο φορέα εννοείτε; Δηλαδή ποιος είναι ο φορέας υποδοχής σας;

Α συγνώμη μάλλον για ΑΑΔΕ και εσείς. Μήπως είναι εύκολο να μας πείτε το τηλέφωνο;

Apostolis69
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 11:03 am

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Apostolis69 » Τετ Απρ 17, 2019 6:22 pm

spiderman έγραψε:
Apostolis69 έγραψε:
spiderman έγραψε:
Αποστόλη δηλαδή έγινε διακοπή μισθοδοσίας και θα πληρωθείς κατευθείαν από ααδε στις 27 Μαΐου για Μάιο και Ιούνιο (επειδή προπληρωνόμαστε)

Ναι, έτσι το καταλαβαίνω. Υπάρχει ένα πρόβλημα με την 1 Μαΐου, ποιος θα την πληρώσει, γιατι δεν μπορώ να παρουσιαστώ τότε, αλλά θα κάνω διακοπή από αυτή την ημ/νια 1 Μάη. Άρα η πληρωμή από ΑΑΔΕ, ξεκινάει στις 2.


Αποστόλη και εγώ αυτό θα κάνω


Για παραπάνω πληροφορίες στο Δ Δομοκού!

Chris73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Απρ 04, 2019 10:49 pm

Re: ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Δημοσίευσηαπό Chris73 » Τετ Απρ 17, 2019 6:54 pm

ΑΑΔΕ


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες