Άδεια άνευ αποδοχών

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Άδεια άνευ αποδοχών

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Δευ Μαρ 18, 2019 6:38 pm

Καλησπέρα, αν πάρω έναν μήνα άνευ αποδοχών τι γίνεται με την ασφάλεια υγείας μου?? Αυτήν την στιγμή έχω ασφαλιστική ικανότητα ως 2ο/2020. Παυω αυτόματα να έχω για όσον καιρό πάρω άνευ??? Πως γίνεται γενικά???

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Άνευ αποδοχών

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Μαρ 23, 2019 9:35 am

sylviagr15 έγραψε:Καλησπέρα, αν πάρω έναν μήνα άνευ αποδοχών τι γίνεται με την ασφάλεια υγείας μου?? Αυτήν την στιγμή έχω ασφαλιστική ικανότητα ως 2ο/2020. Παυω αυτόματα να έχω για όσον καιρό πάρω άνευ??? Πως γίνεται γενικά???


Εαν η ανευ αποδοχών για ένα μήνα είναι για ανατροφή τέκνου που χορηγείται υποχρεωτικά από την υπηρεσία στον υπάλληλο που τη ζητάει, τότε κόβεται η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη γιατί δεν καταβάλλεται για αυτό το μήνα ούτε ο καθαρός μισθός ούτε οι κρατήσεις υπερ υγειονομικής περιθαλψης εργαζομένου και εργοδότη σε χρήμα και σε είδος υπερ εφκα.Το έχω κάνει πολλές φορές, δηλαδή εχω πάρει ανευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου και πάντα πλήρωνα το διάστημα αυτό. Επαιρνα την απόφαση του Διοικητή του νοσοκομείου ότι τελώ σε άνευ αποδοχών όπου εργάζομαι και την τελευταία ολόκληρη μισθοδοσία που καταβλήθηκε ( από την ΗΔΙΚΑ την κατέβαζα) και προσθετα τα ποσά που αφορούν υγειονομική περίθαλψη σε χρήμα και σε είδος του εργαζομένου και του εργοδότη. Πάντως εγω που παίρνω καθαρά 1035, πρίν λίγους μήνες που το ξαναπλήρωσα το ποσό ήταν 110 ευρώ. Με αυτά τα χαρτια και το βιβλιάρειο σου συν τα βιβλιάρεια εμμεσων μελών που τυχόν ασφαλίζεις, πάς στην τραπεζα πειραιώς, καταθέτεις το ποσό αναγραφοντας στην αιτιολογία ονοματεπώνυμο και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για μήνα και έτος και μετά πηγαινεις στον εφκα, στο τμήμα που εξυπηρετεί τους δημόσιους υπαλλήλους και τα καταθέτεις για να σου ανοίξει στην ΗΔΙΚΑ ο υπάλληλος το σύστημα για τη συνταγογραφηση και τις παρακλινικές ξετάσεις και τα νοσηλεια. Η άδεια αυτή δεν μπορεί να χορηγηθεί λιγοτερο από ένα μήνα, δηλαδή να ζητησεις 20 ημερες το λέι ξεκάθαρα η εγκύκλιος και αυτό για να αποφευγονται καταχρηστικές συμπεριφορές.

Σε περίπτωση που πάρεις άδεια ανευ αποδοχών για λοιπούς προσωπικούς λόγους, που χορηγείται πάντα με τη συμφωνη γνώμη του προισταμένου και εως ένα μήνα χωρις υπηρεσιακό συμβούλιο, καταβάλονται τα ποσά υπερ ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Επίσης το έχω κάνει και αυτό. Από αυτην την άδεια μπορείς να πάρεις όσο θες από μία ημέρα έως και ένα μήνα χωρις υπηρεσιακό συμβούλιο. Από ένα μήνα και μια ημέρα και πάνω κάνεις αίτηση και εαν στο εγκρίνει το υπηρεσιακό. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται η συμφωνη γνώμη του προισταμένου σου.

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Άνευ αποδοχών

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Σάβ Μαρ 23, 2019 1:43 pm

Μμμμμ μάλιστα, δηλαδή άνευ αποδοχών χωρίς την συμφωνία του προϊστάμενου δεν παίρνω??? Εμένα το προβολήμα είναι ότι δεν μου υπογράφει τις κανονικές και για αυτό θέλω άνευ, γνώριζα ότι τις παίρνω σίγουρα όταν πρόκειται για ανατροφή τέκνου!! Η διαδικασία πληρωμής στο εφκα μου φάνηκε ολίγον περίπλοκη....

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Άνευ αποδοχών

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Σάβ Μαρ 23, 2019 3:40 pm

Ξέχασα να πω ότι είμαι με σύμβαση οπότε έχω ικα δεν ξέρω αν είναι ίδια η διαδικασία με του δημοσίου όταν πάρεις ανευ αν δηλαδή πάλι πρέπει να πληρώσεις ιατρό φαρμακευτική κι αν γίνεται με τον ίδιο τρόπο όπως ανέφερες

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Άνευ αποδοχών

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τετ Μαρ 27, 2019 7:19 pm

sylviagr15 έγραψε:Ξέχασα να πω ότι είμαι με σύμβαση οπότε έχω ικα δεν ξέρω αν είναι ίδια η διαδικασία με του δημοσίου όταν πάρεις ανευ αν δηλαδή πάλι πρέπει να πληρώσεις ιατρό φαρμακευτική κι αν γίνεται με τον ίδιο τρόπο όπως ανέφερες

Νόμιζα ότι εισαι τακτική ή αορίστου , αυτα που σου έγραψα ισχύουν , τωρα για τους συμβασιούχους δεν ξέρω τι ισχύει.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες