Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
alex2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 20, 2019 2:57 pm

Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Δημοσίευσηαπό alex2019 » Τετ Μαρ 20, 2019 3:30 pm

Καλησπέρα και από εμένα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Εργάζομαι 20 χρόνια σε Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου και είμαι τρίτεκνος. Μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει για κανένα παιδί άδεια ανατροφής τέκνου. Το μικρότερό μου παιδί είναι 2,5 χρονών και ζήτησα από την υπηρεσία μου να πάρω το εννεάμηνο αλλά μου απάντησαν ότι δεν το δικαιούμαι ολόκληρο αλλά μέρος αυτού βάση του μαθηματικού τύπου της εγκυκλίου του 2008. Γνωρίζετε αν με πιάνει εμένα ο τύπος;
Ευχαριστώ

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Σάβ Μαρ 23, 2019 9:40 am

alex2019 έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Εργάζομαι 20 χρόνια σε Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου και είμαι τρίτεκνος. Μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει για κανένα παιδί άδεια ανατροφής τέκνου. Το μικρότερό μου παιδί είναι 2,5 χρονών και ζήτησα από την υπηρεσία μου να πάρω το εννεάμηνο αλλά μου απάντησαν ότι δεν το δικαιούμαι ολόκληρο αλλά μέρος αυτού βάση του μαθηματικού τύπου της εγκυκλίου του 2008. Γνωρίζετε αν με πιάνει εμένα ο τύπος;
Ευχαριστώ


Το εννιάμηνο ανατροφής χορηγείται υποχρεωτικά στον υπάλληλο όταν το ζητησει εφόσον το παιδί του ειναι κάτω των τεσσαρων ετων.
Μέχρι το παιδί σου να γινει τριών ετών και τριών μηνών το δικαιούσαι ολόκληρο το εννιάμηνο γιατί εννιά μήνες χρειάζονται από αυτην την ηλικία μεχρι να γινει τεσσαρων. Εσενα ειναι 2,5. Το πάιρνεις ολόκληρο. Ο μαθηματικός τύπος αφορά αυτούς που αντι του συνεχόμενου εννιαμήνου πάιρνουν μειωμένο. Έλεος πια κοιταζουν να στο φανε, να μην στο δώσουν κάνοντας παρανομία. Στείλε τους εξωδικο.

alex2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 20, 2019 2:57 pm

Re: Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Δημοσίευσηαπό alex2019 » Τετ Μαρ 27, 2019 12:45 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση katpant81. Περιμένω ακόμη γραπτή απάντηση (1,5 μήνα) για να δω τι κινήσεις θα κάνω από εδώ και πέρα. Αρχικά σκέφτομαι να πάω στον Συνήγορο του Πολίτη. Είμαι πραγματικά πελαγωμένος! Εάν γνωρίζεις σε τι ενέργειες μπορώ να προβώ ώστε να δικαιωθώ θα σου είμαι υπόχρεος!

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τετ Μαρ 27, 2019 7:18 pm

alex2019 έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση katpant81. Περιμένω ακόμη γραπτή απάντηση (1,5 μήνα) για να δω τι κινήσεις θα κάνω από εδώ και πέρα. Αρχικά σκέφτομαι να πάω στον Συνήγορο του Πολίτη. Είμαι πραγματικά πελαγωμένος! Εάν γνωρίζεις σε τι ενέργειες μπορώ να προβώ ώστε να δικαιωθώ θα σου είμαι υπόχρεος!


Πήγαινε να μιλήσεις με τον υπεύθυνο προσωπικού και μετα στον ανώτερο του σε περίπτωση που δεν στο χορηγήσουν,κάνε έναν ήπιο καβγά μαζί τους και μετά απείλησε τους για δικαστήρια,μηνύσεις. Δεν ξέρω εάν θα βγάλεις άκρη με το συνήγορο του πολίτη. Η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη, δικαιούνται οι γονείς γυναίκα ή άντρας υπάλληλος αδεια ανατροφής τεκνου εννιά μηνών μεχρι τεσσάρων ετών το παιδί, δεν χωράει ερμηνείες προσωπικές σε αυτην την εγκύκλιο. Αλλιώς επιλέγεις μειωμένο ωράριο. Ειναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Κακώς δεν ειχες ξαναπάρει άδεια ανατροφής για τα προηγούμενα σου τέκνα. Επίσης δικαιούσαι άδεια ανευ αποδοχών με αποδοχές, σου φαινεται περίεργο έτσι όπως το λέω, αλλά έτσι είναι στους τριτεκνους. Δηλαδή, εφόσον έχεις τρία τεκνα, δικαιούσαι από την άδεια ανευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου που είναι έως πέντε έτη, μέρος αυτής με αποδοχές για τρεις μήνες. Παίρνεις το εννιάμηνο για το μικρό σου και άλλους τρεις μήνες από την άδεια ανευ αποδοχών που εσύ θα πληρώνεσαι με αποδοχές λόγω τριτεκνίας. Μην σου πουν ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ετοιμάζονται δυο συνάδελφοι μου τριτεκνοι να την πάρουν. Επίσης για τους τριτεκνους με ανήλικα αυξήθηκαν οι μέρες ασθενείας από 6 νομίζω σε 8. 1,5 μήνας είναι πολύ να περιμένεις ούτε 1,5 ημέρα δεν έπρεπε να τους αφήσεις. Πάνε να στη φάνε την άδεια. Στείλε τους εξώδικο. Επιμένω ότι παρανομουν.Μου κάνει εντύπωση πάντως το θράσσος τους και ότι επίσης δεν φοβούνται να το κάνουν σε κάτι που ειναι ξεκάθαρο.

alex2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 20, 2019 2:57 pm

Re: Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Δημοσίευσηαπό alex2019 » Τετ Μαρ 27, 2019 10:05 pm

Τους έστειλα γνωμοδοτήσεις του ΝΣΚ και του συμβουλίου της επικρατίας, τους είπα ότι θα το πάω δικαστικά αλλά και πάλι δεν ίδρωσε το αυτάκι τους. Σε έναν συνάδελφο που την πήρε αργότερα την άδεια του έδωσαν μόνο 2,5 μήνες (βάση του μαθηματικού τύπου) και μάλλον γι αυτό κολλάνε τώρα σε εμένα που επιμένω ότι πρέπει να το πάρω ολόκληρο το εννεάμηνο. Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!!!

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Πέμ Μαρ 28, 2019 4:55 pm

alex2019 έγραψε:Τους έστειλα γνωμοδοτήσεις του ΝΣΚ και του συμβουλίου της επικρατίας, τους είπα ότι θα το πάω δικαστικά αλλά και πάλι δεν ίδρωσε το αυτάκι τους. Σε έναν συνάδελφο που την πήρε αργότερα την άδεια του έδωσαν μόνο 2,5 μήνες (βάση του μαθηματικού τύπου) και μάλλον γι αυτό κολλάνε τώρα σε εμένα που επιμένω ότι πρέπει να το πάρω ολόκληρο το εννεάμηνο. Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!!!


Πιστεύω ότι θα συμμορφωθούν με το εξωδικο γιατι άλλο να το ακούν ότι θα το κάνεις και άλλο να τους ερθει και εάν μετα δεν στο χορηγήσουν κάνε αναφορά και να σου πώ καλύτερα μήνυση απευθείας. Τι να πώ καλή τυχη. Να περνάς τετοια ταλαιπωρία για κάτι αυτονόητο!!

alex2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 20, 2019 2:57 pm

Re: Άδεια Ανατροφής Τέκνου Πατέρα

Δημοσίευσηαπό alex2019 » Πέμ Μαρ 28, 2019 9:10 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!!!


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες