Μετάταξη και εκλογές

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
metaggisis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 07, 2019 9:07 pm

Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό metaggisis » Πέμ Φεβ 07, 2019 9:46 pm

Καλησπέρα στην ομάδα. Ξέρει κανείς να μου πει ποιο είναι το χρονικό διάστημα που πριν την διενέργεια εκλογών σταματούν οι μετατάξεις;. Έχω περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο με θετική απάντηση και μέχρι τώρα δεν ήρθε η επίσημη απάντηση από την γραμματέα του υπηρεσιακού. Νομίζω πως οι μεταβολές και μετατάξεις σταματούν 1 μήνα πριν τη ημερομηνία των εκλογών αλλά δεν είμαι σίγουρη. Κάποιος μου είπε πως είναι 2 μήνες. Τελικά τι ισχύει; Ευχαριστώ πολύ.

Apostolis69
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 11:03 am

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό Apostolis69 » Παρ Φεβ 08, 2019 7:24 pm

metaggisis έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα. Ξέρει κανείς να μου πει ποιο είναι το χρονικό διάστημα που πριν την διενέργεια εκλογών σταματούν οι μετατάξεις;. Έχω περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο με θετική απάντηση και μέχρι τώρα δεν ήρθε η επίσημη απάντηση από την γραμματέα του υπηρεσιακού. Νομίζω πως οι μεταβολές και μετατάξεις σταματούν 1 μήνα πριν τη ημερομηνία των εκλογών αλλά δεν είμαι σίγουρη. Κάποιος μου είπε πως είναι 2 μήνες. Τελικά τι ισχύει; Ευχαριστώ πολύ.

Οι αυτό διοικητικές επηρεάζουν μόνο τους υπαλλήλους ΟΤΑ, ένας μήνας είναι, πριν. Οι βουλευτικές τους επηρεάζουν όλους, αν θυμάμαι καλά, πάλι 1 μήνα. Οι Ευρωεκλογες κανέναν

mari23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2018 12:01 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό mari23 » Σάβ Φεβ 09, 2019 12:54 am

Apostolis69 έγραψε:
metaggisis έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα. Ξέρει κανείς να μου πει ποιο είναι το χρονικό διάστημα που πριν την διενέργεια εκλογών σταματούν οι μετατάξεις;. Έχω περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο με θετική απάντηση και μέχρι τώρα δεν ήρθε η επίσημη απάντηση από την γραμματέα του υπηρεσιακού. Νομίζω πως οι μεταβολές και μετατάξεις σταματούν 1 μήνα πριν τη ημερομηνία των εκλογών αλλά δεν είμαι σίγουρη. Κάποιος μου είπε πως είναι 2 μήνες. Τελικά τι ισχύει; Ευχαριστώ πολύ.
ς
Οι αυτό διοικητικές επηρεάζουν μόνο τους υπαλλήλους ΟΤΑ, ένας μήνας είναι, πριν. Οι βουλευτικές τους επηρεάζουν όλους, αν θυμάμαι καλά, πάλι 1 μήνα. Οι Ευρωεκλογες κανέναν


Δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η απογόρευση υπηρεσιακών μεταβολών για υπαλλήλους που είτε υπηρετούν, είτε θέλουν να μετακινηθούν σε ΟΤΑ μόνο για 1 μήνα πριν τις εκλογές. Νομίζω πως η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη και μιλάει για 1 μήνα πριν και μέχρι την εγκατάσταση των νέων αιρετών, δηλαδή από 26/4 έως και 1/9

elenip
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 7:48 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό elenip » Σάβ Φεβ 09, 2019 8:39 am

Νομίζω ότι είναι 2 μήνες πριν 19/3 ως 1/9
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος χρόνος, πλέον με την κινητικότητα υπάρχει κάποια διαφάνεια γιατί τόσο καθυστέρηση πρέπει να αλλάξει για μένα αυτό.. uote="mari23"]
Apostolis69 έγραψε:
metaggisis έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα. Ξέρει κανείς να μου πει ποιο είναι το χρονικό διάστημα που πριν την διενέργεια εκλογών σταματούν οι μετατάξεις;. Έχω περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο με θετική απάντηση και μέχρι τώρα δεν ήρθε η επίσημη απάντηση από την γραμματέα του υπηρεσιακού. Νομίζω πως οι μεταβολές και μετατάξεις σταματούν 1 μήνα πριν τη ημερομηνία των εκλογών αλλά δεν είμαι σίγουρη. Κάποιος μου είπε πως είναι 2 μήνες. Τελικά τι ισχύει; Ευχαριστώ πολύ.
ς
Οι αυτό διοικητικές επηρεάζουν μόνο τους υπαλλήλους ΟΤΑ, ένας μήνας είναι, πριν. Οι βουλευτικές τους επηρεάζουν όλους, αν θυμάμαι καλά, πάλι 1 μήνα. Οι Ευρωεκλογες κανέναν


Δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η απογόρευση υπηρεσιακών μεταβολών για υπαλλήλους που είτε υπηρετούν, είτε θέλουν να μετακινηθούν σε ΟΤΑ μόνο για 1 μήνα πριν τις εκλογές. Νομίζω πως η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη και μιλάει για 1 μήνα πριν και μέχρι την εγκατάσταση των νέων αιρετών, δηλαδή από 26/4 έως και 1/9[/quote]

mari23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2018 12:01 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό mari23 » Σάβ Φεβ 09, 2019 2:02 pm

elenip έγραψε:Νομίζω ότι είναι 2 μήνες πριν 19/3 ως 1/9
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος χρόνος, πλέον με την κινητικότητα υπάρχει κάποια διαφάνεια γιατί τόσο καθυστέρηση πρέπει να αλλάξει για μένα αυτό.. uote="mari23"]
Apostolis69 έγραψε:
metaggisis έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα. Ξέρει κανείς να μου πει ποιο είναι το χρονικό διάστημα που πριν την διενέργεια εκλογών σταματούν οι μετατάξεις;. Έχω περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο με θετική απάντηση και μέχρι τώρα δεν ήρθε η επίσημη απάντηση από την γραμματέα του υπηρεσιακού. Νομίζω πως οι μεταβολές και μετατάξεις σταματούν 1 μήνα πριν τη ημερομηνία των εκλογών αλλά δεν είμαι σίγουρη. Κάποιος μου είπε πως είναι 2 μήνες. Τελικά τι ισχύει; Ευχαριστώ πολύ.
ς
Οι αυτό διοικητικές επηρεάζουν μόνο τους υπαλλήλους ΟΤΑ, ένας μήνας είναι, πριν. Οι βουλευτικές τους επηρεάζουν όλους, αν θυμάμαι καλά, πάλι 1 μήνα. Οι Ευρωεκλογες κανέναν


Δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η απογόρευση υπηρεσιακών μεταβολών για υπαλλήλους που είτε υπηρετούν, είτε θέλουν να μετακινηθούν σε ΟΤΑ μόνο για 1 μήνα πριν τις εκλογές. Νομίζω πως η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη και μιλάει για 1 μήνα πριν και μέχρι την εγκατάσταση των νέων αιρετών, δηλαδή από 26/4 έως και 1/9


Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι νεότερο, αλλά σύμφωνα με αυτό το έγγραφο
ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/egk19-23042014.pdf
που καθόρισε τις διαδικασίες στις προηγούμενες αυτοδιοικητικές, μιλάμε για ένα μήνα πριν. Επίσης, έχω την εντύπωση πως η 1η Κυριακή των εκλογών θα είναι τελικά στις 26 και όχι στις 19 Μαίου.

elenip
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 7:48 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό elenip » Σάβ Φεβ 09, 2019 3:39 pm

mari23 έγραψε:
elenip έγραψε:Νομίζω ότι είναι 2 μήνες πριν 19/3 ως 1/9
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος χρόνος, πλέον με την κινητικότητα υπάρχει κάποια διαφάνεια γιατί τόσο καθυστέρηση πρέπει να αλλάξει για μένα αυτό.. uote="mari23"]
Apostolis69 έγραψε:ς
Οι αυτό διοικητικές επηρεάζουν μόνο τους υπαλλήλους ΟΤΑ, ένας μήνας είναι, πριν. Οι βουλευτικές τους επηρεάζουν όλους, αν θυμάμαι καλά, πάλι 1 μήνα. Οι Ευρωεκλογες κανέναν


Δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η απογόρευση υπηρεσιακών μεταβολών για υπαλλήλους που είτε υπηρετούν, είτε θέλουν να μετακινηθούν σε ΟΤΑ μόνο για 1 μήνα πριν τις εκλογές. Νομίζω πως η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη και μιλάει για 1 μήνα πριν και μέχρι την εγκατάσταση των νέων αιρετών, δηλαδή από 26/4 έως και 1/9


Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι νεότερο, αλλά σύμφωνα με αυτό το έγγραφο
ypes.gr/UserFiles/f0ff9297-f516-40ff-a70e-eca84e2ec9b9/egk19-23042014.pdf
που καθόρισε τις διαδικασίες στις προηγούμενες αυτοδιοικητικές, μιλάμε για ένα μήνα πριν. Επίσης, έχω την εντύπωση πως η 1η Κυριακή των εκλογών θα είναι τελικά στις 26 και όχι στις 19 Μαίου.

Από όσο έχω διαβασει παντού 19 Μαΐου θα είναι οι πρώτες εκλογές..
Ο νόμος που επικαλείται το άρθρο 28 λέει για βουλευτικές εκλογες

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:10 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Τρί Φεβ 12, 2019 3:28 pm

Κατά την άποψή μου οι διατάξεις σχετικά με το πάγωμα των υπηρεσιακών μεταβολών λόγω εθνικών ή αυτοδιοικητικών εκλογών δεν έχουν εφαρμογή και θα πρέπει να θεωρηθούν καταργημένες όσον αφορά τις μετατάξεις και αποσπάσεις που διενεργούνται στο πλαίσιο του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας, διότι έρχονται σε αντίθεση με τις διατάξεις του Ν. 4440/2016 και ιδιαιτέρως με τα χρονοδιαγράμματα που αυτός θέτει.

Θα δούμε τι θα πει το ΥΠΔΑΝ και το ΥΠΕΣ.

geopap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2018 3:35 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό geopap » Πέμ Φεβ 28, 2019 8:52 pm

baoutsi έγραψε:Κατά την άποψή μου οι διατάξεις σχετικά με το πάγωμα των υπηρεσιακών μεταβολών λόγω εθνικών ή αυτοδιοικητικών εκλογών δεν έχουν εφαρμογή και θα πρέπει να θεωρηθούν καταργημένες όσον αφορά τις μετατάξεις και αποσπάσεις που διενεργούνται στο πλαίσιο του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας, διότι έρχονται σε αντίθεση με τις διατάξεις του Ν. 4440/2016 και ιδιαιτέρως με τα χρονοδιαγράμματα που αυτός θέτει.

Θα δούμε τι θα πει το ΥΠΔΑΝ και το ΥΠΕΣ.

Baoutsi,Αυτή την εντύπωση έχουμε πολλοί συνάδελφοι για τον 4440 και των χιλιάδων αιτήσεων. Ισχύει αυτό τελικά για το ΕΣΚ? Ρώτησε κάποιος συνάδελφος?

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:10 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Παρ Μαρ 01, 2019 10:17 am

geopap έγραψε:
baoutsi έγραψε:Κατά την άποψή μου οι διατάξεις σχετικά με το πάγωμα των υπηρεσιακών μεταβολών λόγω εθνικών ή αυτοδιοικητικών εκλογών δεν έχουν εφαρμογή και θα πρέπει να θεωρηθούν καταργημένες όσον αφορά τις μετατάξεις και αποσπάσεις που διενεργούνται στο πλαίσιο του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας, διότι έρχονται σε αντίθεση με τις διατάξεις του Ν. 4440/2016 και ιδιαιτέρως με τα χρονοδιαγράμματα που αυτός θέτει.

Θα δούμε τι θα πει το ΥΠΔΑΝ και το ΥΠΕΣ.

Baoutsi,Αυτή την εντύπωση έχουμε πολλοί συνάδελφοι για τον 4440 και των χιλιάδων αιτήσεων. Ισχύει αυτό τελικά για το ΕΣΚ? Ρώτησε κάποιος συνάδελφος?


Δεν νομίζω να έχει ρωτήσει κάποιος, αλλά δεν έχει και νόημα να λάβεις μια προφορική απάντηση. ΥΠΔΑΝ και ΥΠΕΣ θα πρέπει να εκδώσουν ερμηνευτική εγκύκλιο ή θα προχωρήσουν σε νομοθετική τροποποίηση.

baoutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:10 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό baoutsi » Παρ Μαρ 01, 2019 10:30 am

metaggisis έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα. Ξέρει κανείς να μου πει ποιο είναι το χρονικό διάστημα που πριν την διενέργεια εκλογών σταματούν οι μετατάξεις;. Έχω περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο με θετική απάντηση και μέχρι τώρα δεν ήρθε η επίσημη απάντηση από την γραμματέα του υπηρεσιακού. Νομίζω πως οι μεταβολές και μετατάξεις σταματούν 1 μήνα πριν τη ημερομηνία των εκλογών αλλά δεν είμαι σίγουρη. Κάποιος μου είπε πως είναι 2 μήνες. Τελικά τι ισχύει; Ευχαριστώ πολύ.


Αναστολή μεταβολής της υπηρεσιακής κατάστασης των δημοσίων υπαλλήλων ισχύει από την ημέρα προκήρυξης των βουλευτικών εκλογών έως την ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης.

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό libitas » Παρ Μαρ 01, 2019 8:31 pm

Άρθρο 6, Ν.4555/2018 σχετικά με τις αυτοδιοικητικές εκλογές:

"4. Για την πρώτη εφαρμογή του παρόντος:
α) Ο πρώτος γύρος της εκλογικής διαδικασίας στα αξι-
ώματα της παραγράφου 1 θα διεξαχθεί την Κυριακή κατά
την οποία διενεργείται η ψηφοφορία για την εκλογή των
αντιπροσώπων της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβού-
λιο του έτους 2019.
β) Σε περίπτωση που δεν έχει αναδειχθεί επιτυχών συν-
δυασμός, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 33, η
ψηφοφορία επαναλαμβάνεται την επόμενη Κυριακή στα
ίδια εκλογικά τμήματα, με τις ίδιες εφορευτικές επιτρο-
πές, τους ίδιους αντιπροσώπους της δικαστικής αρχής
και τους ίδιους εφόρους αντιπροσώπων. Με την επιφύ-
λαξη ειδικότερων ρυθμίσεων, η προεκλογική περίοδος
αρχίζει δύο (2) μήνες πριν την ημερομηνία των εκλογών.
γ) Η εγκατάσταση των νέων αρχών θα γίνει την 1η Σε-
πτεμβρίου 2019 και η θητεία τους λήγει την 31η Δεκεμ-
βρίου 2023 και λογίζεται πλήρης για όλες τις συνέπειες."

Επομένως, γίνεται λόγος για δύο μήνες πριν τις εκλογές. Οι ειδικότερες ρυθμίσεις όμως, με κάποιο ΦΕΚ που θα βγει, ίσως ορίζουν την προεκλογική περίοδο έναν μήνα πριν.

metaggisis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 07, 2019 9:07 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό metaggisis » Σάβ Μαρ 16, 2019 8:26 pm

Νομίζω ότι αυτό το άρθρο(6) αφορά τις μετατάξεις υπαλλήλων στους ΟΤΑ και όχι μετατάξεις σε ΝΠΔΔ ή τους υπολοίπους Δημοσίους υπαλλήλους. Φρονώ πως οι εκλογές της αυτοδιοίκησης δεν επηρεάζουν τους υπόλοιπους υπαλλήλους αλλά εκείνους μόνο που υπηρετούν στους ΟΤΑ. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ας με διορθώσει παρακαλώ.

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό libitas » Κυρ Μαρ 17, 2019 9:28 pm

Στο άρθρο αυτό δε γίνεται λόγος για αναστολή διορισμών, μετατάξεων κ.λπ. Το ανέβασα για να δούμε πότε ξεκινά η προεκλογική περίοδος στις επικείμενες αυτοδιοικητικές εκλογές, κι αυτό με επιφύλαξη όπως αναφέρεται ειδικότερων διατάξεων.

Η αναστολή διορισμών, μετατάξεων κ.λπ. λόγω των αυτοδιοικητικών εκλογών προβλέπεται στο άρθρο 17 του ν.3870/2010, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 78 του ν.4257/2014.

Η αναστολή διορισμών, μετατάξεων κ.λπ. λόγω των βουλευτικών εκλογών (που αφορά όλες τις υπηρεσίες του Δημοσίου, Υπουργεία, ΝΠΔΔ, ΟΤΑ κ.λπ.) προβλέπεται από το άρθρο 28 του ν.2190/1994 όπως ισχύει.

athenshall
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2018 1:18 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό athenshall » Δευ Μαρ 18, 2019 8:33 am

Καλημέρα,
Για ποιο λόγο αναστέλλονται οι μετατάξεις μέχρι την τοποθέτηση των νέων αιρετών (1/9/2019) και όχι πχ 1 μήνα μετά τις εκλογές (πχ μετά 26/6/2019). Γιατί αυτή η πεντάμηνη σχεδόν χρονοκαθυστέρηση; Αν το ΦΕΚ βγει μέχρι τις 25/4 μπορούμε να παρουσιαστούμε στους ΟΤΑ;

elenip
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 23, 2017 7:48 pm

Re: Μετάταξη και εκλογές

Δημοσίευσηαπό elenip » Δευ Μαρ 18, 2019 11:04 am

Πήρα τηλ στα τηλέφωνα που έχουν για την κινητικότητα κ ρώτησα ποτέ θα βγει η επόμενη κ δεν γνωρίζουν επίσης ρώτησα αν επηρεαστεί απ τις εκλογές κ μου είπαν περιμένουν την εγκύκλιο του Υπουργείου.. Ελπίζω να μην επηρεαστεί γιατί αλλιώς δεν νομίζω να υπάρξει κύκλος κινητικότητας για το το 2019


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες