Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Μεταθέσεις, μετατάξεις, αποσπάσεις στο δημόσιο.
Renato
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 5:43 pm

Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Δημοσίευσηαπό Renato » Κυρ Φεβ 17, 2019 11:19 pm

Καλησπέρα παιδιά, έχει κανείς άποψη για το ποιες είναι οι υπηρεσίες του δημοσίου με τις καλύτερες μισθολογικές απολαβές;;

ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Τετ Φεβ 20, 2019 9:33 am

Έχω την ίδια ερώτηση με τον συνάδελφο. Κυρίως από την άποψη συνθηκών εργασίας καθώς και γρήγορης μετακίνησης. Να θέλουν άμεσα προσωπικό ώστε να επιτευφθεί η όποια κινητικότητα. Φυσικά και το οικονομικό πάντα παίζει ρόλο.

Renato
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 5:43 pm

Re: Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Δημοσίευσηαπό Renato » Τετ Φεβ 20, 2019 10:16 pm

ioanna25210 έγραψε:Έχω την ίδια ερώτηση με τον συνάδελφο. Κυρίως από την άποψη συνθηκών εργασίας καθώς και γρήγορης μετακίνησης. Να θέλουν άμεσα προσωπικό ώστε να επιτευφθεί η όποια κινητικότητα. Φυσικά και το οικονομικό πάντα παίζει ρόλο.


Ελπίζω να υπάρξουν συνάδελφοι που θα προσφέρουν τις όποιες πληροφορίες τους. Μπας και πάμε σε καμία καλύτερη υπηρεσία( από όλες τις απόψεις) με την κινητικότητα.

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Δημοσίευσηαπό libitas » Παρ Φεβ 22, 2019 10:02 pm

Νομίζω ότι το ερώτημα είναι λίγο ασαφές και οι γνώμες υποκειμενικές. Τι ορίζει μια υπηρεσία ως καλή και περίζητητη;

Για κάποιον είναι ο (επιπλέον) μισθός, για κάποιους άλλους το αντικείμενο της εργασίας, για άλλους το επίπεδο του προσωπικού, για άλλους οι υποδομές, για άλλους η επαφή με το κοινό, για άλλους η απόσταση από τον τόπο κατοικίας τους κτλ.

Είναι σίγουρα θέμα προτεραιοτήτων του καθενός.

Επίσης, ενδέχεται να πάει κάποιος σε μια υπηρεσία που θεωρείται "καλή" και ο ίδιος ο υπάλληλος να μην περνά καλά διότι δεν είναι καλό το περιβάλλον ή το επίπεδο των υπαλλήλων κτλ., ενώ ήλπιζε ότι θα συναντήσει κάτι διαφορετικό.

Μάλλον ένας συνδυασμός των ανωτέρω καθιστά μια υπηρεσία καλύτερη από μια άλλη.

Renato
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2019 5:43 pm

Re: Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Δημοσίευσηαπό Renato » Σάβ Φεβ 23, 2019 12:15 pm

libitas έγραψε:Νομίζω ότι το ερώτημα είναι λίγο ασαφές και οι γνώμες υποκειμενικές. Τι ορίζει μια υπηρεσία ως καλή και περίζητητη;

Για κάποιον είναι ο (επιπλέον) μισθός, για κάποιους άλλους το αντικείμενο της εργασίας, για άλλους το επίπεδο του προσωπικού, για άλλους οι υποδομές, για άλλους η επαφή με το κοινό, για άλλους η απόσταση από τον τόπο κατοικίας τους κτλ.

Είναι σίγουρα θέμα προτεραιοτήτων του καθενός.

Επίσης, ενδέχεται να πάει κάποιος σε μια υπηρεσία που θεωρείται "καλή" και ο ίδιος ο υπάλληλος να μην περνά καλά διότι δεν είναι καλό το περιβάλλον ή το επίπεδο των υπαλλήλων κτλ., ενώ ήλπιζε ότι θα συναντήσει κάτι διαφορετικό.

Μάλλον ένας συνδυασμός των ανωτέρω καθιστά μια υπηρεσία καλύτερη από μια άλλη.


Libitas, συμφωνώ πλήρως με όσα παρέθεσες. Υπάρχουν λοιπόν υπηρεσίες που να συνδιάζουν μερικά απο τα ανωτέρω στοιχεία που ανέφερες;

yasemin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 08, 2019 7:00 pm

Re: Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Δημοσίευσηαπό yasemin » Κυρ Σεπ 15, 2019 11:05 pm

θα έλεγα δικαστήρια σε μικρές επαρχιακές πόλεις, όπου είναι χαλαρά γιατί δεν πας για δουλειά αλλά για βόλτα, κι επίσης έχεις τυπικά δύο μήνες άδεια το καλοκαίρι, δε λέμε για τον υπόλοιπο καιρό.
απλά να ξέρεις ότι σε κάποια δικαστήρια (όπως ακούγεται της Καρδ) το επίπεδο των υπαλλήλων είναι πολύ κακό και φτάνει στον "κανιβαλλισμό" (δεν θα πω mobbing γιατί είναι νομίζω ήπιος χαρακτηρισμός), οπότε προετοιμάσου για γερό στομάχι.

AVGVSTVS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 1:13 pm

Re: Οι καλύτερες υπηρεσίες για να μεταταχθεί-αποσπασθεί κάποιος

Δημοσίευσηαπό AVGVSTVS » Πέμ Σεπ 26, 2019 8:21 am

Συχνά σε υπηρεσίες που έχουν πολύ δουλειά το επίπεδο των διαπροσωπικών σχέσεων είναι καλό, ενώ σε υπηρεσίες που δεν κάνουν τίποτα, οι υπάλληλοι ξεκατινιάζονται μεταξύ τους με αποτέλεσμα να περνάς άσχημα και βαρετά.
Το έχω συναντήσει πολλές φορές αυτό, και στο στρατό και στον ιδιωτικό τομέα (ναι, υπάρχουν θέσεις στον ΙΤ αργόσχολων) και φυσικά στο Δημόσιο.


Επιστροφή σε “ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ - ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ - ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες