ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό xana » Σάβ Φεβ 10, 2018 6:58 pm

panos198119 έγραψε:Αναφορικά με τα τέκνα τριτέκνων, δεν υπάρχει στο νόμο ή στην προκήρυξη περαιτέρω εξειδίκευση, για το αν ισχύουν τα ανωτέρω ηλικιακά όρια που ισχύουν για τους γονείς. Το Συμβούλιο της Επικρατείας και τα Διοικητικά Δικαστήρια, κατά την εκδίκαση υποθέσεων σχετικά με ενστάσεις κατά του ΑΣΕΠ, έχουν κρίνει ότι δικαιούνται το ανωτέρω ευεργέτημα τα τέκνα τρίτεκνης οικογένειας, τα οποία δεν έχουν συμπληρώσει το 23ο έτος της ηλικίας τους ή το 25ο έτος εφόσον σπουδάζουν κατά τη λήξη της προθεσμίας καταθέσεως των δικαιολογητικών.

Επομένως και για τα τέκνα τριτέκνων ισχύουν οι ηλικιακοί περιορισμοί που ισχύουν για τους γονείς και αυτά δεν πρέπει να έχουν ξεπεράσει το 23ο έτος της ηλικίας τους (ή το 25ο αν σπουδάζουν ή υπηρετούν στο στρατό) και τα τέκνα πρέπει να είναι άγαμα.


Μιας που φαίνεται να το κατέχεις το θέμα, γνωρίζεις αν από τους εν λόγω γονείς ή τα τέκνα τους ζητούσαν να αποδείξουν ότι και κατά το χρόνο διορισμού πληρούν τις προϋποθέσεις της τριτεκνίας ώστε να τους διορίσουν;;;

Μπορούν να απαιτήσουν κάτι τέτοιο ενώ δεν το αναγράφει η Προκήρυξη; Γνωρίζεις κάτι;

Ευχαριστώ πολύ!

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Φεβ 11, 2018 5:31 pm

zisis168 έγραψε:
xana έγραψε:
panos198119 έγραψε:Αναφορικά με τα τέκνα τριτέκνων, δεν υπάρχει στο νόμο ή στην προκήρυξη περαιτέρω εξειδίκευση, για το αν ισχύουν τα ανωτέρω ηλικιακά όρια που ισχύουν για τους γονείς. Το Συμβούλιο της Επικρατείας και τα Διοικητικά Δικαστήρια, κατά την εκδίκαση υποθέσεων σχετικά με ενστάσεις κατά του ΑΣΕΠ, έχουν κρίνει ότι δικαιούνται το ανωτέρω ευεργέτημα τα τέκνα τρίτεκνης οικογένειας, τα οποία δεν έχουν συμπληρώσει το 23ο έτος της ηλικίας τους ή το 25ο έτος εφόσον σπουδάζουν κατά τη λήξη της προθεσμίας καταθέσεως των δικαιολογητικών.

Επομένως και για τα τέκνα τριτέκνων ισχύουν οι ηλικιακοί περιορισμοί που ισχύουν για τους γονείς και αυτά δεν πρέπει να έχουν ξεπεράσει το 23ο έτος της ηλικίας τους (ή το 25ο αν σπουδάζουν ή υπηρετούν στο στρατό) και τα τέκνα πρέπει να είναι άγαμα.


Μιας που φαίνεται να το κατέχεις το θέμα, γνωρίζεις αν από τους εν λόγω γονείς ή τα τέκνα τους ζητούσαν να αποδείξουν ότι και κατά το χρόνο διορισμού πληρούν τις προϋποθέσεις της τριτεκνίας ώστε να τους διορίσουν;;;

Μπορούν να απαιτήσουν κάτι τέτοιο ενώ δεν το αναγράφει η Προκήρυξη; Γνωρίζεις κάτι;

Ευχαριστώ πολύ!

Πολύ καλή ερώτηση εγώ πιστεύω πρακτικά πως μέχρι τον έλεγχο δικαιολογητικών θα πρέπει να έχεις τις ιδιότητες όχι όμως ως προς την ηλικία των τέκνων. Η ηλικία γενικά είναι κάτι ξεχωριστό και διαχωρίζεται και στον δικαστικό κώδικα .
Τεκμηρίωση .. ΓΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ !!
Κώδικας Δικαστικών Υπαλλήλων, Χρόνος συνδρομής προϋποθέσεων διορισμού
Αρθρο: 7

Ο υποψήφιος δικαστικός υπάλληλος πρέπει να έχει τα προσόντα διορισμού κατά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της αίτησης συμμετοχής του στη διαδικασία διορισμού και κατά την ημέρα δημοσίευσης της πράξης διορισμού. Το ίδιο ισχύει και για την έλλειψη των κωλυμάτων διορισμού. Το ανώτατο όριο ηλικίας διορισμού αρκεί να μην έχει συμπληρωθεί κατά το πρώτο, από τα παραπάνω, χρονικό σημείο.

Πάμε τώρα στον υπαλληλικό κώδικα
ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ
Άρθρο 15 Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται υποχρεωτικά μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων .
Τα αρμόδια για το διορισμό ή πρόσληψη όργανα οφείλουν να προβούν στη δημοσίευση των ατομικών πράξεων διορισμού ή πρόσληψης εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της απόφασης κατανομής. Η μη τήρηση της προθεσμίας συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα κατά τα οριζόμενα στην περίπτωση β’ της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Υπαλληλικού Κώδικα (αρ. 32, ν. 4440/2016).
ΑΡΑ ΑΝ ΠΕΡΆΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΘΏΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ . ΠΡΑΚΤΙΚΆ ΌΜΩΣ ΑΦΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΤΑΙ . ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ .ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ή ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΙΣΧΥ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!


Κοίταξε, είναι άλλο η ηλικία του υποψηφίου και άλλο η ηλικία των τέκνων του π.χ. από τα οποία προκύπτει η τριτεκνία. Το ερώτημα είναι αν έχει τύχει να μην διορίσουν υπάλληλο επειδή μέχρι να ολοκληρωθεί ο διορισμός του κάποιο από τα τέκνα του συμπλήρωσε το 23ο ή 25ο (αν σπουδάζει) έτος της ηλικίας του. Έχεις εικόνα για αυτό;

Το ότι μπορεί κάποιος να κινηθεί δικαστικά, ισχύει. Χρειάζεται, όμως, υπομονή, χρήματα και αρκετά χρόνια μέχρι να εκδικαστεί η υπόθεση και μάλιστα με πολύ αμφίβολο αποτέλεσμα... Δε σημαίνει ότι όποιος κινείται δικαστικά, κερδίζει κιόλας...

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό agrileza » Δευ Ιαν 14, 2019 10:05 pm

ΑΣΕΠ: Αλλάζουν τα όρια ηλικίας για μόνιμες προσλήψεις στο δημόσιο για τρίτεκνους
Με τη διάταξη, η οποία περιλαμβάνεται στο σχέδιο νόμου για το ΑΣΕΠ, που κατατέθηκε πρόσφατα στη Βουλή, προβλέπεται ότι ως τέκνα τρίτεκνης οικογένειας νοούνται, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης των λοιπών τέκνων,τα παιδιά τρίτεκνης οικογένειας που είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το 25o έτος της ηλικίας τους, ή το 30ό έτος εφόσον είναι φοιτητές ή εκπληρώνουν τις στρατιωτικές υποχρεώσεις τους. Τα παιδιά που έχουν οποιαδήποτε αναπηρία 67% και άνω συνυπολογίζονται ισοβίως ανεξαρτήτως ηλικίας.

Ο ορισμός του μέλους τρίτεκνης οικογένειας αφορά στον διορισμό/πρόσληψη στη δημόσια διοίκηση, σύμφωνα με τις διατάξεις του «νόμου Πεπονή» (2190/1994), ο οποίος προβλέπει ότι ποσοστό 10% των προκηρυσσόμενων θέσεων τακτικού προσωπικού και προσωπικού με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου καλύπτονται από γονείς με τρία τέκνα και τέκνα τρίτεκνης οικογένειας.

Σήμερα, για την υπαγωγή των μελών τρίτεκνης οικογένειας σε αυτές τις προστατευτικές διατάξεις απαιτείται και τα τρία παιδιά μίας οικογένειας να είναι άγαμα και να είναι έως 23 ετών ή εφόσον είναι φοιτητές ή εκπληρώνουν τις στρατιωτικές υποχρεώσεις τους έως 25 ετών.

Νομίζω θα ισχύουν αυτά απο 14/01/2019 και μετά... εφόσον καταθέτηκε στην βουλή.
Τώρα στο αν θα επηρεάζει για την 3κ (δεν βγήκαν ακόμη τα οριστικά) περι τριτέκνων δεν γνωρίζω αν θα βασιστεί πάνω σε ότι λέει η προκήρηξη ή ότι λέει ο ΝΕΟΣ νόμος. Ουφ!

St12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 21, 2016 11:14 pm

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό St12 » Τετ Φεβ 20, 2019 7:36 pm

Καλησπέρα σας υπάρχει κάποιος νόμος για μετάθεση τριτεκνων γιατί καθημερινά κάνω 400 χιλιόμετρα για να είμαι κοντά στα παιδιά

kastor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 31, 2017 2:09 pm

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό kastor » Παρ Φεβ 22, 2019 11:49 am

Καλημέρα σας,
και εμένα με ενδιαφέρει το ερώτημα...
Ποιόν Νόμο μπορούμε να κάνουμε χρήση? Εγώ θέλω να μετατεθώ σε παραμεθόριο περιοχή...(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).
Ευχαριστώ.

kastor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 31, 2017 2:09 pm

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό kastor » Τετ Μαρ 27, 2019 12:14 pm

St12 έγραψε:Καλησπέρα σας υπάρχει κάποιος νόμος για μετάθεση τριτεκνων γιατί καθημερινά κάνω 400 χιλιόμετρα για να είμαι κοντά στα παιδιά

Καλημέρα, είμαι στην ίδια φάση, είχες κάτι νεότερο??
Εκανα ερώτημα και εγώ αλλά δεν βλέπω καμία εξέλιξη...

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Μαρ 28, 2019 9:57 am

St12 έγραψε:Καλησπέρα σας υπάρχει κάποιος νόμος για μετάθεση τριτεκνων γιατί καθημερινά κάνω 400 χιλιόμετρα για να είμαι κοντά στα παιδιά

οχι δεν υπαρχει τετοιος νομος

geoe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 9:10 am

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό geoe » Πέμ Μαρ 28, 2019 5:28 pm

Καλησπέρα
Είμαι καινούρια στην αναζήτηση προκηρύξεων κ έχω ερώτημα
Είμαι 40ετων παντρεμένη η ίδια όχι όμως τριτεκνη. Προέρχομαι όμως από τριτεκνη οικογένεια.Δικαιουμαι να μοριοδοτηθω για αυτό? Πως Αποδεικνύεται? Επίσης ο πατέρας μου έχει το ανώτερο ποσοστό αναπηρίας. Μοριοδοτουμαι κ για αυτό?
Ευχαριστώ

kastor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 31, 2017 2:09 pm

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό kastor » Παρ Μαρ 29, 2019 11:03 am

Καλημέρα,
τώρα δλδ πρέπει να περιμένουμε την κινητικότητα?
δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση για μετάθεση ή απόσπαση?
Πως μπορούμε να κινηθούμε?

costasbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2020 1:54 am

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό costasbab » Κυρ Μαρ 29, 2020 8:09 am

Γεια σας.
Μια ερώτηση σχετικά με τη 'χρήση' της τριτεκνιας..
Αν ο ένας γονέας κάνει χρήση της τριτεκνιας,δλδ,κάνει αίτηση σε προκήρυξη με θέσεις τριτεκνιας και διοριστεί...
Ο δεύτερος γονέας μπορεί να κάνει χρηση της τριτεκνια σε άλλη προκήρυξη η δεν έχει το δικαίωμα αυτό εφόσον το χρησιμοποίησε ο πρώτος γονέας....;
Παρακαλώ για υπεύθυνη απάντηση....
Ευχαριστώ. .

costasbab
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2020 1:54 am

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό costasbab » Κυρ Μαρ 29, 2020 9:05 am

...Σε συνέχεια της ερώτησης....
Αν κάνω χρήση της τριτεκνιας και διοριστεί,μπορώ σε επόμενη προκήρυξη να κανω αίτηση και να κάνω εκ νέου χρήση της ιδιότητας του τριτεκνου ..;;;;
....Οποίος γνωρίζει υπεύθυνα,...ας βοηθήσει...
Υ.Γ. εγώ έψαξα,δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Μάιος 02, 2020 7:43 pm

costasbab έγραψε:...Σε συνέχεια της ερώτησης....
Αν κάνω χρήση της τριτεκνιας και διοριστεί,μπορώ σε επόμενη προκήρυξη να κανω αίτηση και να κάνω εκ νέου χρήση της ιδιότητας του τριτεκνου ..;;;;
....Οποίος γνωρίζει υπεύθυνα,...ας βοηθήσει...
Υ.Γ. εγώ έψαξα,δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

ναι μπορείς. για να κάνεις όμως αίτηση θα πρέπει να περάσει 5 χρόνια από προηγούμενο διορισμό


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες