Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Κυρ Φεβ 03, 2019 5:50 pm

Takenardis έγραψε:dancer δεν πολυκατάλαβα την πρώτη παράγραφο. Εαν εννοείς τους σπουδαστές της ΕΣΔΔΑ φυσικά και μπαίνουν αξιοκρατικώς, εξ άλλου η Σχολή είναι πιο παλια από τον ΑΣΕΠ και εξ αρχής με άλλο προσανατολισμό. Ωστόσο πάλι δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τί είναι πιο δύσκολο αφου τα ζητούμενα είναι διαφορετικα.

Για την ΕΣΔΔΑ, από το διαγωνισμό ως την αποφοιτηση αξιολογείται διαρκώς η επιτελική αντίληψη διατυπωμένη με σαφήνεια και λιτότητα και ΠΑΝΤΑ σε συνθήκες χρονικής πίεσης και αγχους. Ετσι δεν τίθεται μόνο θέμα γνώσεων αλλα ΚΑΙ συνθετικών ικανοτητων, ικανοτητα διαγωνιας αναγνωσης πολυσελιδων αναφορών, ικανότητα γραπτού λόγου, time management, διαχείριση αγχους, ευστοχία επιχειρημάτων, αντίληψη διοίκησης κλπ. Επομένως αλλιώς σταθμίζεται ο παραγων "ύλη" στην ΕΣΔΔΑ και αλλιώς στην 1Γ ή σε ενα μεταπτυχιακό.

Προφανώς δεν είναι όλοι καταλληλοι για ΕΣΔΔΑ ούτε για διαγωνισμούς τύπου 1 Γ.

Αφου διοριζεσαι (και μπράβο!) και ξεμπερδεύεις με τον βραχνά του βιοπορισμού, μπορείς να δεις πιο καθαρά τα πράγματα.
Σε κάθε περίπτωση εξαρτάται από τι θελεις στη ζωή σου. Αν κυνηγάς τή θέση/καριέρα και κάπως καλύτερο μισθολογιο με τον σταυρό στο χέρι, μια εξαιρετική ιδεα είναι η ΕΣΔΔΑ. Εννοείται ότι μπορεις να αλλάξεις θεση μέσω ΕΣΔΔΑ και αν έχεις ιδεα από την ύλη-ζητούμενα, τόσο το καλύτερο για σένα.
Εαν θέλεις μόνο επιστημονική καταρτιση το μεταπτυχιακο/διδακτορικό είναι ο δρόμος σου. Συχνά αυτα συνδυάζονται.



Καλησπέρα! Δεν ειναι βιοποριστικό το θέμα, εργάζομαι χρόνια σε μεγάλη εταιρεία, απλά βαρέθηκα τις συνθήκες εργασίες του ιδιωτικού τομέα... Αν δεν πέρναγα στην 1γ, θα συνέχιζα στην εταιρεία που είμαι και ίσως ξαναπροσπαθουσα για ΕΣΔΔΑ.

Μια και είσαι μες στα πράγματα περισσότερο απ τον καθένα μας, έχεις καθόλου εικόνα για τον χρονικό ορίζοντα του διορισμού μας; Αν βγουν λίγο πριν το Πάσχα, θα προλάβουμε να πάρουμε τα φύλλα διορισμού πριν την προκήρυξη εκλογών; Νομίζω ειναι καίριας σημασίας ο χρόνος διορισμού μας, καθώς ίσως συνδεθεί άμεσα με το μισθολόγιό μας...

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Κυρ Φεβ 03, 2019 10:02 pm

dancer έγραψε:Αν βγουν λίγο πριν το Πάσχα, θα προλάβουμε να πάρουμε τα φύλλα διορισμού πριν την προκήρυξη εκλογών;


δυστυχώς δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε αυτό.

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Δευ Φεβ 04, 2019 6:05 pm

Καλησπέρα!

Ας είμαστε αισιόδοξοι... Στην ΑΑΔΕ μου είπαν σήμερα ότι μας περιμένουν το καλοκαίρι...

Santo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 5:44 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Santo » Τρί Φεβ 05, 2019 11:47 am

dancer έγραψε:Καλησπέρα!

Ας είμαστε αισιόδοξοι... Στην ΑΑΔΕ μου είπαν σήμερα ότι μας περιμένουν το καλοκαίρι...


Καλημέρα,

Πολύ ευχάριστο νέο! Ακόμη κι αν υπάρξει καθυστέρηση στο τέλος, είναι ενθαρρυντικό να ενημερώνουν ότι μας περιμένουν έως το καλοκαίρι. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να εκπαιδευτούμε όντως το καλοκαίρι.

Oikon22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 7:08 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Oikon22 » Τρί Φεβ 05, 2019 1:47 pm

Καλησπέρα και από μένα!! Ήθελα να ρωτήσω, όσοι περάσουν στην γενική σειρά πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να μείνουν στην υπηρεσία τους μέχρι να ζητήσουν απόσπαση ή μετάθεση? Στην κατηγορία με εντοπιότητα είναι 10χρονια. Στην δική μας κατηγορία δεν αναφέρεται κάτι αντίστοιχο.

polykari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 12:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό polykari » Τρί Φεβ 05, 2019 3:40 pm

Oikon22 έγραψε:Καλησπέρα και από μένα!! Ήθελα να ρωτήσω, όσοι περάσουν στην γενική σειρά πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να μείνουν στην υπηρεσία τους μέχρι να ζητήσουν απόσπαση ή μετάθεση? Στην κατηγορία με εντοπιότητα είναι 10χρονια. Στην δική μας κατηγορία δεν αναφέρεται κάτι αντίστοιχο.

Απο οτι γνωρίζω 2 χρόνια!! Αλλά να είναι καλά τα παραθυράκια!!!

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Τρί Φεβ 05, 2019 5:01 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος απο όσους μίλησαν τελευταία με τον ΑΣΕΠ ρώτησε εαν θα υπάρχουν αλλαγές στους πίνακες.
Έχουμε αγωνία όσοι είμαστε στους προσωρινούς πίνακες.
Είμαι περίπου στη μέση στην γενική κατηγορία και θέλω να ελπίζω οτι έχουν ελεγχθεί όλα γιατί να αλλάξει κάτι ξαφνικά στους οριστικους?

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Τετ Φεβ 06, 2019 4:00 pm

Nomikii έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος απο όσους μίλησαν τελευταία με τον ΑΣΕΠ ρώτησε εαν θα υπάρχουν αλλαγές στους πίνακες.
Έχουμε αγωνία όσοι είμαστε στους προσωρινούς πίνακες.
Είμαι περίπου στη μέση στην γενική κατηγορία και θέλω να ελπίζω οτι έχουν ελεγχθεί όλα γιατί να αλλάξει κάτι ξαφνικά στους οριστικους?


Καλησπέρα!

Αν και δεν έχω μιλήσει ως προς αυτό, να σου πω το εξής. Αυτό που έκανα ειναι να δω ο δεύτερος και ο τρίτος στη θέση ποσο απέχουν απο μένα. Όταν ειδα ότι ο τρίτος απέχει περίπου 5,5 μόρια, ειναι σχεδόν αδύνατον να χάσω την πρώτη επιλογή. Μετά ειδα στη δεύτερη ποσα μόρια έχει ο πρώτος και ποσα ο τελευταίος. Απ τον τελευταίο της δεύτερης έχω απόκλιση 12 μόρια. Στην τριτη δεν πήγα καν.

Πριν πεθάνεις απ το άγχος, δες οι επόμενοι απο σένα στις θέσεις ποσα μόρια έχουν.

Ειναι γεγονός ότι καθοριστικό ρόλο παίζει το γραπτό, τα λοιπά μόρια Απλα βοηθανε λίγο... Ελπίζω να σε βοήθησα...

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Τετ Φεβ 06, 2019 5:00 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..θα το δω αυτό..η αλήθεια είναι ότι είχα καλέσει πρίν ένα μήνα και μου είπε ο κύριος που το σήκωσε οτι θα ξαναελεγξουν τα δικαιολογητικά και ότι ίσως υπάρξουν αλλαγές στον πίνακα.
Αυτό με αγχωσε περισσότερο γιατί έτσι όπως μου το πε σκέφτηκα τί μπορεί να μην έχουν ήδη ελέγξει στα δικαιολογητικά αφού έβγαλαν τους προσωρινούς πίνακες και τώρα θα αλλάξει.
Μου μίλησε και κάπως απότομα και με αγχώσε παραπάνω.
Δεν ξέρω εαν το έκανε για να σταματήσω να τον ενοχλώ η αν όντως θα πρέπει να συνεχίζουμε να ανησυχούμε εμείς που είμαστε στους προσωρινούς πίνακες.

Antlog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2018 3:44 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Antlog » Τετ Φεβ 06, 2019 7:19 pm

Καλησπέρα, τα δικαιολογητικά τα έχουν ελέγξει. Απλά θα ελέγξουν ξανά τους φακέλους με τα δικαιολογητικά, σε εκείνους που έκαναν ένσταση.

Tomcat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 21, 2018 2:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Tomcat » Σάβ Φεβ 09, 2019 6:40 pm

Πάντως συνάδελφοι προτείνω το παρόν φορουμάκι της 1Γ να το διατηρήσουμε και μετά τον διορισμό προκειμένου να ανταλλάσουμε τις πρώτες εργασιακές μας εμπειρίες. Νομίζω και έτσι, ότι θα είναι ένα πολύτιμο εργαλείο ανάμεσα σε συναδέλφους που έχουν μοιραστεί κοινές αγωνίες και θα συνεχίσουν να μοιράζονται κοινές επαγγελματικές ανησυχίες.

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Κυρ Φεβ 10, 2019 2:14 am

Tomcat έγραψε:Πάντως συνάδελφοι προτείνω το παρόν φορουμάκι της 1Γ να το διατηρήσουμε και μετά τον διορισμό προκειμένου να ανταλλάσουμε τις πρώτες εργασιακές μας εμπειρίες. Νομίζω και έτσι, ότι θα είναι ένα πολύτιμο εργαλείο ανάμεσα σε συναδέλφους που έχουν μοιραστεί κοινές αγωνίες και θα συνεχίσουν να μοιράζονται κοινές επαγγελματικές ανησυχίες.


Νομίζω ότι θα μας ειναι απαραίτητο για να συντονιστούμε για τις κινήσεις μας όσον αφορά το μισθολογικό...

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Τρί Φεβ 12, 2019 10:31 pm

Όπως φαίνεται δεν θα τις γλιτώσουμε τις εκλογές τον Μαιο... Εύχομαι να μην φτάσουμε μέχρι εκεί όμως.
Έχει κανένας νεότερη επικοινωνία με το ΑΣΕΠ;

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Τρί Φεβ 12, 2019 10:38 pm

Καλησπέρα!

Ίσως να είμαι υπερβολικά αισιόδοξη, όμως ο ΑΣΕΠ δείχνει να κινείται αυτήν την περίοδο πολύ γρήγορα... Βγήκαν σε δυο μέρες τα οριστικά δυο προκηρύξεων και σε όλα τα σάιτ απο τις αρχές του μήνα αναφέρεται η δικη μας προκήρυξη ως μια απ τις έξι που τρέχει πυρετωδώς ο ΑΣΕΠ...!!! Δε θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν βλέπαμε τα οριστικά τέλος του μήνα με αρχές του επόμενου...!

nlow
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2019 9:17 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nlow » Τετ Φεβ 13, 2019 11:01 am

Καλημέρα,
Μόλις κάλεσα το 2131319412, το σήκωσε ένας κύριος και μου είπε ότι τα αποτελέσματα θα βγουν περίπου Πάσχα.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες