ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
kskav
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 2:16 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kskav » Τρί Ιαν 22, 2019 9:56 am

aiuto έγραψε:Ο πρώτος μισθός 830 καθαρά;; Εμένα μου είπε άτομο που εργάζεται σε Πρωτοδικείο ως Γραμματέας ότι ο πρώτος μισθός είναι 870 ευρώ καθαρά!!!
Επίσης, ξέρει κανείς πότε γίνεται η αίτηση παράτασης αποδοχής διορισμού; Όταν σε καλούν για ορκωμοσία ή πιο πριν;


Όσον αφορά το μισθό, εγώ έπαιρνα 880 με δύο παιδιά, οπότε υπολογίζω ότι χωρίς οικογενειακό επίδομα είναι γύρω στα 830. Άντε να είναι 840 καθαρά.

kskav
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 2:16 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kskav » Τρί Ιαν 22, 2019 9:57 am

justiceleague έγραψε:
aiuto έγραψε:Ο πρώτος μισθός 830 καθαρά;; Εμένα μου είπε άτομο που εργάζεται σε Πρωτοδικείο ως Γραμματέας ότι ο πρώτος μισθός είναι 870 ευρώ καθαρά!!!
Επίσης, ξέρει κανείς πότε γίνεται η αίτηση παράτασης αποδοχής διορισμού; Όταν σε καλούν για ορκωμοσία ή πιο πριν;


Αν έχεις παιδιά και υπηρετείς σε παραμεθόριο περιοχή, παίρνεις παραπάνω.
Γνωρίζεις κανείς τι γίνεται με την προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα? Αν αναγνωρίζεται?
Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια σε όλους!


Αναγνωρίζεται μόνο βαθμολογικά, όχι μισθολογικά.

justiceleague
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 8:21 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό justiceleague » Τρί Ιαν 22, 2019 11:41 am

kskav έγραψε:
justiceleague έγραψε:
aiuto έγραψε:Ο πρώτος μισθός 830 καθαρά;; Εμένα μου είπε άτομο που εργάζεται σε Πρωτοδικείο ως Γραμματέας ότι ο πρώτος μισθός είναι 870 ευρώ καθαρά!!!
Επίσης, ξέρει κανείς πότε γίνεται η αίτηση παράτασης αποδοχής διορισμού; Όταν σε καλούν για ορκωμοσία ή πιο πριν;


Αν έχεις παιδιά και υπηρετείς σε παραμεθόριο περιοχή, παίρνεις παραπάνω.
Γνωρίζεις κανείς τι γίνεται με την προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα? Αν αναγνωρίζεται?
Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια σε όλους!


Αναγνωρίζεται μόνο βαθμολογικά, όχι μισθολογικά.


Ευχαριστώ πολύ! Να την κάνω δηλαδή την αίτηση? Δεν έχω να χάσω κάτι. :roll:

mpiftekaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 1:42 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mpiftekaki » Τρί Ιαν 22, 2019 12:51 pm

Καθιστε να διοριστειτε με το καλο.. και μετα βλεπετε για τα λεφτα που θα παρετε.....

kskav
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 2:16 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kskav » Τετ Ιαν 23, 2019 9:01 am

didinos έγραψε:Καλησπέρα, και σε ευχαριστώ!
Ωστόσο εσύ είσαι διορισμένος με την 2Κ για Πληροφορικούς, άρα πιθανότατα θα τους προσκόμισες Διδακτορικό Πληροφορικής και Προϋπηρεσία Πληροφορικής στο Δημόσιο. Άρα, στα αναγνώρισαν (ή θα στα αναγνωρίσουν) ως συναφή με τη θέση σου (Πληροφορικής). Εμείς ωστόσο στην 1Κ, προερχόμαστε από διάφορα πτυχία με αντίστοιχη προϋπηρεσία ο καθένας, που δεν είναι προφανής η συνάφεια με τη θέση Γραμματέα.
Το ερώτημα παραμένει λοιπόν. Πρόκειται να μας αναγνωρίσουν ως συναφή στα Υπηρεσιακά Συμβούλια διδακτορικά και προϋπηρεσία δημοσίου στο αντικείμενο του καθενός ως συναφή με τη θέση Γραμματέα ΠΕ; Με συγχωρείτε που επιμένω αλλά εάν μάλλον δεν αναγνωριστούν μιλάμε για διαφορά στο μισθό άνω των 200 ευρώ. Στο παράδειγμά μου, διδακτορικό στα οικονομικά και προϋπηρεσία στα οικονομικά 6 ετών με συμβάσεις δημοσίου.
(Ξέρω πως προφανώς το ΑΣΕΠ τα έχει ήδη κρίνει συναφή, αλλά το υπηρεσιακό δεν δεσμεύται και ξανακρίνει ξεχωριστά. Συνήθως συμφωνεί με ΑΣΕΠ;;;)

kskav έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχετε ήδη διοριστεί στην 1Κ/2017 ή γνωρίζετε καλά από μέσα την κατάσταση για το μισθολογικό/αμοιβές στους Γραμματείς Δικαστηρίων.
Ένας π.χ. οικονομολόγος ο οποίος τελικά θα διοριστεί ως Γραμματέας ΠΕ, έστω ότι θα κάνει έπειτα αίτηση στο Υπηρεσιακό Συμβούλιο για αναγνώριση της προηγ. προϋπηρεσίας του στο Δημόσιο (ως οικονομολόγος ΠΕ) και του διδακτορικού του (στα Οικονομικά), ώστε να καταταγεί καταλλήλως σε ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ κλιμάκιο.
Άραγε...είναι άτυπος κανόνας ότι αναγνωρίζονται ως ΣΥΝΑΦΉ τόσο το διδακτορικό όσο και γενικά η προηγ. προϋπηρεσία στο Δημόσιο για την καλύτερη δυνατή μισθολογική κατάταξη; (Προφανώς - μεταξύ μας - πραγματική συνάφεια δεν θα υπάρχει...)
Προσοχή, μην μπερδέψετε αυτή την αναγνώριση με την αναγνώριση ή μη από τον ΑΣΕΠ. Μιλάω για ΜΕΤΑ τον διορισμό, στο Υπηρεσιακό Συμβούλιο.
Ευχαριστώ! Ντίνος


Καλημέρα, επειδή είμαι ήδη διορισμένος στα δικαστήρια με τη 2Κ, ο μισθός έχει ως εξής: 1ος μισθός 830€. Με το που ορκίζεσαι καταθέτεις αίτηση για αναγνώριση διδακτορικού και προϋπηρεσίας. Και οι δύο αιτήσεις περνούν από υπηρεσιακό. Μισθός με διδακτορικό: €1050. Η αύξηση στον μισθό γίνεται αφού περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο και βγει η σχετική υπουργική απόφαση με αναδρομική ισχύ από την ημέρα της αίτησης.
Αν θέλεις επιπλέον διευκρινίσεις, πες μου.


Έμενα το διδακτορικό και η προϋπηρεσία ήταν όντως πάνω στην Πληροφορική. Αλλά, απ' ότι βλέπω, είναι το Υπηρεσιακό είναι χαλαρό όσον αφορά τη συνάφεια. Για παράδειγμα, έχουν αναγνωρίσει διδακτορικό σε Γαλλική φιλολογία ως συναφές σε θέση γραμματέα.

justiceleague
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 8:21 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό justiceleague » Τετ Ιαν 23, 2019 11:52 am

kskav έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα, και σε ευχαριστώ!
Ωστόσο εσύ είσαι διορισμένος με την 2Κ για Πληροφορικούς, άρα πιθανότατα θα τους προσκόμισες Διδακτορικό Πληροφορικής και Προϋπηρεσία Πληροφορικής στο Δημόσιο. Άρα, στα αναγνώρισαν (ή θα στα αναγνωρίσουν) ως συναφή με τη θέση σου (Πληροφορικής). Εμείς ωστόσο στην 1Κ, προερχόμαστε από διάφορα πτυχία με αντίστοιχη προϋπηρεσία ο καθένας, που δεν είναι προφανής η συνάφεια με τη θέση Γραμματέα.
Το ερώτημα παραμένει λοιπόν. Πρόκειται να μας αναγνωρίσουν ως συναφή στα Υπηρεσιακά Συμβούλια διδακτορικά και προϋπηρεσία δημοσίου στο αντικείμενο του καθενός ως συναφή με τη θέση Γραμματέα ΠΕ; Με συγχωρείτε που επιμένω αλλά εάν μάλλον δεν αναγνωριστούν μιλάμε για διαφορά στο μισθό άνω των 200 ευρώ. Στο παράδειγμά μου, διδακτορικό στα οικονομικά και προϋπηρεσία στα οικονομικά 6 ετών με συμβάσεις δημοσίου.
(Ξέρω πως προφανώς το ΑΣΕΠ τα έχει ήδη κρίνει συναφή, αλλά το υπηρεσιακό δεν δεσμεύται και ξανακρίνει ξεχωριστά. Συνήθως συμφωνεί με ΑΣΕΠ;;;)

kskav έγραψε:
Καλημέρα, επειδή είμαι ήδη διορισμένος στα δικαστήρια με τη 2Κ, ο μισθός έχει ως εξής: 1ος μισθός 830€. Με το που ορκίζεσαι καταθέτεις αίτηση για αναγνώριση διδακτορικού και προϋπηρεσίας. Και οι δύο αιτήσεις περνούν από υπηρεσιακό. Μισθός με διδακτορικό: €1050. Η αύξηση στον μισθό γίνεται αφού περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο και βγει η σχετική υπουργική απόφαση με αναδρομική ισχύ από την ημέρα της αίτησης.
Αν θέλεις επιπλέον διευκρινίσεις, πες μου.


Έμενα το διδακτορικό και η προϋπηρεσία ήταν όντως πάνω στην Πληροφορική. Αλλά, απ' ότι βλέπω, είναι το Υπηρεσιακό είναι χαλαρό όσον αφορά τη συνάφεια. Για παράδειγμα, έχουν αναγνωρίσει διδακτορικό σε Γαλλική φιλολογία ως συναφές σε θέση γραμματέα.


Καλημέρα!Κάνεις μία απλή αίτηση στο υπουργείο και επισυνάπτεις δικαιολογητικά? Ευχαριστώ πολύ

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Ιαν 23, 2019 4:02 pm

justiceleague έγραψε:
kskav έγραψε:
justiceleague έγραψε:
Αν έχεις παιδιά και υπηρετείς σε παραμεθόριο περιοχή, παίρνεις παραπάνω.
Γνωρίζεις κανείς τι γίνεται με την προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα? Αν αναγνωρίζεται?
Ευχαριστώ πολύ! Καλή συνέχεια σε όλους!


Αναγνωρίζεται μόνο βαθμολογικά, όχι μισθολογικά.


Ευχαριστώ πολύ! Να την κάνω δηλαδή την αίτηση? Δεν έχω να χάσω κάτι. :roll:


Εφαρμόζεται στους δικαστικούς υπαλλήλους η αναγνώριση προϋπηρεσίας του ιδιωτικού τομέα για βαθμολογική εξέλιξη; Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αλλά δεν ίσχυε για τους δικαστικούς υπαλλήλους.

kskav
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 22, 2018 2:16 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό kskav » Τετ Ιαν 23, 2019 5:15 pm

Καλημέρα!Κάνεις μία απλή αίτηση στο υπουργείο και επισυνάπτεις δικαιολογητικά? Ευχαριστώ πολύ

Η αίτηση θα σταλεί στο υπουργείο μέσω του τμήματος προσωπικού του δικαστηρίου στο οποίο θα διοριστείς. Στην αίτηση θα επισυνάψεις όλα τα δικαιολογητικά. Στη συνέχεια το υπουργειο θα κάνει τον απαραίτητο έλεγχο και θα στείλει ερώτημα στην υπηρεσία σου. Αυτό θα περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο το οποίο εν συνεχεία θα στείλει την απόφαση του στο υπουργείο για να συνταχθεί η απαραίτητη πράξη.

libitas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:00 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό libitas » Τετ Ιαν 23, 2019 8:15 pm

Οι δικαστικοί υπάλληλοι δεν περιλαμβάνονται σε αυτούς που μπορούν να αναγνωρίσουν προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα. Σχετικό το αρ.1 του Π.Δ. 69/2016.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Τετ Ιαν 23, 2019 8:17 pm

kskav έγραψε:
didinos έγραψε:Καλησπέρα, και σε ευχαριστώ!

kskav έγραψε:
Καλημέρα, επειδή είμαι ήδη διορισμένος στα δικαστήρια με τη 2Κ, ο μισθός έχει ως εξής: 1ος μισθός 830€. Με το που ορκίζεσαι καταθέτεις αίτηση για αναγνώριση διδακτορικού και προϋπηρεσίας. Και οι δύο αιτήσεις περνούν από υπηρεσιακό. Μισθός με διδακτορικό: €1050. Η αύξηση στον μισθό γίνεται αφού περάσει από υπηρεσιακό συμβούλιο και βγει η σχετική υπουργική απόφαση με αναδρομική ισχύ από την ημέρα της αίτησης.
Αν θέλεις επιπλέον διευκρινίσεις, πες μου.


Έμενα το διδακτορικό και η προϋπηρεσία ήταν όντως πάνω στην Πληροφορική. Αλλά, απ' ότι βλέπω, είναι το Υπηρεσιακό είναι χαλαρό όσον αφορά τη συνάφεια. Για παράδειγμα, έχουν αναγνωρίσει διδακτορικό σε Γαλλική φιλολογία ως συναφές σε θέση γραμματέα.

Προσωπική μου άποψη, ότι σαφώς και υπάρχει συνάφεια σε διδακτορικό φιλολογίας με τα καθήκοντα ενός γραμματέα. Γραμματειακή υποστήριξη παρέχει. Εξάλλου, είναι καθήκοντα που ασκούσαν και ασκούν ΔΕ.

didinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2019 11:20 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό didinos » Τετ Ιαν 23, 2019 9:29 pm

kskav έγραψε:Έμενα το διδακτορικό και η προϋπηρεσία ήταν όντως πάνω στην Πληροφορική. Αλλά, απ' ότι βλέπω, είναι το Υπηρεσιακό είναι χαλαρό όσον αφορά τη συνάφεια. Για παράδειγμα, έχουν αναγνωρίσει διδακτορικό σε Γαλλική φιλολογία ως συναφές σε θέση γραμματέα.


Ευχαριστώ και πάλι! Εάν έχεις πληροφορίες ή μπορείς να ρωτήσεις για την περίπτωση της προϋπηρεσίας δημοσίου στη γαλλική φιλολογία, άραγε την αναγνώρισαν και μισθολογικά στους Γραμματείς;

Protagoras
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 11:33 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Protagoras » Πέμ Ιαν 24, 2019 1:49 pm

Καινούργια ανακοίνωση από τους συνδικαλιστές (ΟΔΥΕ) ,

μπορείτε να την δείτε στην ιστοσελίδα τους

Αναφέρετε στις προσλήψεις μέσω ΟΑΕΔ για τα δικαστήρια και πως να συμπληρώσουν τις αιτήσεις του

Με τοσους σχετικούς διαγωνισμους να είναι στάσιμοι , αυτοί διαφημίζουν καινουργιες προσλήψεις ....

Ελεος ρε παιδια,

πόσους θα προσλάβουν πια αυτα τα δικαστήρια

AlexP79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 10:19 am

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό AlexP79 » Πέμ Ιαν 24, 2019 9:44 pm

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι στους 68 και ήθελα να ρωτήσω, έχει κληθεί κανείς να ορκιστεί στην οριστική του θέση; Ειδικότερα στο Πρωτοδικείο Αθηνών υπάρχει κάποιος; Ευχαριστώ.

eleath234
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2017 1:27 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό eleath234 » Παρ Ιαν 25, 2019 8:48 am

AlexP79 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα. Είμαι στους 68 και ήθελα να ρωτήσω, έχει κληθεί κανείς να ορκιστεί στην οριστική του θέση; Ειδικότερα στο Πρωτοδικείο Αθηνών υπάρχει κάποιος; Ευχαριστώ.

Ορκίστηκαν κάποιοι στην αρχή της βδομάδας. Αθήνα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τμήμα.

justiceleague
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 8:21 pm

Re: ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟΙ 1Κ/2017

Δημοσίευσηαπό justiceleague » Παρ Ιαν 25, 2019 10:06 am

AlexP79 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα. Είμαι στους 68 και ήθελα να ρωτήσω, έχει κληθεί κανείς να ορκιστεί στην οριστική του θέση; Ειδικότερα στο Πρωτοδικείο Αθηνών υπάρχει κάποιος; Ευχαριστώ.


Καλημέρα! Εγώ θα ορκιστώ τη Δευτέρα στην επαρχία. Το υπουργείο έχει αποστείλει τα έγγραφα σε όλους ταχυδρομικώς. Θα σας καλέσουν να παραλάβετε το έγγραφο και μετά θα ορκιστείτε σε δημόσια συνεδρίαση. Καλή ορκωμοσία σε όλους! :lol:


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες