ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
pdiesel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 10:27 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό pdiesel » Τρί Δεκ 18, 2018 12:06 pm

western έγραψε:Σε παλαιά προκήρυξη 6Κ/2008 ήρθα 2ος (οριστικά αποτελέσματα). Ο πρώτος δεν αποδεχθεί τον διορισμό. Τα οριστικά αποτελέσματα εκδόθηκαν το 2010, είναι απο αυτές τις προκηρύξεις που κόλλησαν . Έρχεται ο ΑΣΕΠ σήμερα Ιούλιο του 2018 και μου αφαιρεί σημαντικά μόρια απο την προϋπηρεσία (ως μη συναφή με το αντικείμενο της προς πλήρωση θέσης) με αποτέλεσμα εκεί που περίμενα να διοριστώ να πέσω κατά πολύ στον πίνακα κατάταξης.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν:

1.Έχει το δικαίωμα μετά από 8 χρόνια από την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων και εφόσον δεν έχω χρησιμοποιήσει πλαστό έγγραφο να μου αφαιρεί μόρια.
2. Το γεγονός της 8ετής παραμονής των οριστικών αποτελεσμάτων δεν μπορεί να θεωρηθεί ως τετελεσμένο γεγονός;
3. Το ΑΣΕΠ που εκδίδει οριστικά αποτελέσματα δεν έχει ευθύνη για τυχών δικές του παραλήψεις και λάθη;
3. Γνωρίζοντας την 2η θέση μου έχω λάβει σημαντικές αποφάσεις στην ζωή μου η οποίες τώρα ανατρέπονται.

Δεκτή η όποια άποψη.


Καλησπέρα, αν βρήκες λύση στο παραπάνω πρόβλημα θα σε παρακαλούσα να μου πεις ποιος είναι ο τρόπος. Βασικά τι γίνεται με τα διοικητικά δικαστήρια και ποιες είναι τελικά οι προθεσμίες τους. Ευχαριστώ..

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό stav87 » Τρί Δεκ 18, 2018 3:28 pm

pdiesel έγραψε:
western έγραψε:Σε παλαιά προκήρυξη 6Κ/2008 ήρθα 2ος (οριστικά αποτελέσματα). Ο πρώτος δεν αποδεχθεί τον διορισμό. Τα οριστικά αποτελέσματα εκδόθηκαν το 2010, είναι απο αυτές τις προκηρύξεις που κόλλησαν . Έρχεται ο ΑΣΕΠ σήμερα Ιούλιο του 2018 και μου αφαιρεί σημαντικά μόρια απο την προϋπηρεσία (ως μη συναφή με το αντικείμενο της προς πλήρωση θέσης) με αποτέλεσμα εκεί που περίμενα να διοριστώ να πέσω κατά πολύ στον πίνακα κατάταξης.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν:

1.Έχει το δικαίωμα μετά από 8 χρόνια από την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων και εφόσον δεν έχω χρησιμοποιήσει πλαστό έγγραφο να μου αφαιρεί μόρια.
2. Το γεγονός της 8ετής παραμονής των οριστικών αποτελεσμάτων δεν μπορεί να θεωρηθεί ως τετελεσμένο γεγονός;
3. Το ΑΣΕΠ που εκδίδει οριστικά αποτελέσματα δεν έχει ευθύνη για τυχών δικές του παραλήψεις και λάθη;
3. Γνωρίζοντας την 2η θέση μου έχω λάβει σημαντικές αποφάσεις στην ζωή μου η οποίες τώρα ανατρέπονται.

Δεκτή η όποια άποψη.


Καλησπέρα, αν βρήκες λύση στο παραπάνω πρόβλημα θα σε παρακαλούσα να μου πεις ποιος είναι ο τρόπος. Βασικά τι γίνεται με τα διοικητικά δικαστήρια και ποιες είναι τελικά οι προθεσμίες τους. Ευχαριστώ..


Δυστυχώς το ΑΣΕΠ ελέγχει μόνο τους φακέλους των διοριστέων για την έκδοση των αποτελεσμάτων, αυτο σημαινει οτι ολοι οι υπόλοιποι επιλαχοντες φαινονται στον πινακα συμφωνα με τα μορια που εχουν δηλωσει οι ιδιοι..... λόγω της αναπλήρωσης εκαναν ελεγχο στον δικο σας φακελο και εκριναν οτι δεν εχετε συναφεια στην προυπηρεσια... φανταζομαι τελικα θα κανατε αιτηση θεραπειας ή θα κινηθήκατε δικαστικα αν πιστευετε οτι αδικηθηκατε....

western
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 10, 2016 10:16 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό western » Τρί Ιαν 15, 2019 9:49 pm

Η απόφαση μείωσης της βαθμολογίας μου μου κοινοποιήθηκε. Επικαλούνται ακόμη και λάθος τους κατά την καταχώρηση των μορίων. (Το λάθος τους το επιβαρύνομαι φυσικά εγώ).
Από ότι έχω καταλάβει άγονται και φέρονται κατά το δοκούν ενώ έχει χαθεί παντελώς η αξιοπιστία και η αμεροληψία του ΑΣΕΠ.
Έχω μιλήσει με αρκετούς δικηγόρους οι οποίοι ήταν επιφυλακτικοί ως προς την πιθανή έκβαση δικαστικής προσφυγής. Αυτό συν το κόστος συν την μεγάλη χρονική καθυστέρηση καθώς και το ψυχολογικό κόστος της διαδικασίας με έκαναν να απορρίψω το ενδεχόμενο δικαστικής προσφυγής.
Παρόλα αυτά για όποιον ενδιαφέρεται θα ήθελα να αναφέρω πως στην ετήσια έκθεση του ΑΣΕΠ (μπορεί να την βρεί κάποιος στο ίντερνετ) του 2016 νομίζω, οι ίδιοι αναφέρουν τα προβλήματα που υπάρχουν και την ασάφεια που υπάρχει ως προς τον τρόπο απόδειξης της εμπειρίας.

tvogia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 12:53 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό tvogia » Τρί Ιαν 22, 2019 7:14 pm

Καλησπέρα, μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους.
Το ποσοστό αναπηρίας μου εχει ληξει 31/12/2018. Από τις 7/1/2019 έχω καταθέσει αίτηση ανανέωσης κι αναμένω. Στον πίνακα του ΚΕΠΑ για την πάθησή μου θα πάρω μινιμουμ 50%(όσο είχα και τώρα δηλαδή).
Μέσα στον Φεβρουάριο αναμένεται η προκήρυξη για τους εκπαιδευτικούς. Πιθανότατα δεν θα έχω την απόφαση στα χέρια μου. Οι τελικοί πίνακες θα βγουν Απρίλιο-Μαιο οπότε θα έχω την απόφαση στα χέρια μου με αναδρομική ισχύ από 1/1/2019.
Μπορεί να στοιχειοθετηθει ένσταση όταν βγουν οι πίνακες ώστε να μου προσμετρησουν το ποσοστό;

Εγώ στις επερχόμενες αιτήσεις θα προσκομίσω το παλιό πιστοποιητικό, την αίτηση για επανεξέταση και τον πίνακα του ΚΕΠΑ που δείχνει το ποσοστό μου. Θα έχω και μια υπεύθυνη δήλωση ότι για υπηρεσιακούς λόγους δεν έχει εκδοθεί το νέο μου πιστοποιητικό, το οποίο θα έχει αναδρομική ισχύ κι επιφυλάσσομαι να το αποστείλω με το που το έχω στα χέρια μου.
Τι λετε; Θα στοιχειοθετηθει η ένστασή;

christos3k
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευ Φεβ 05, 2018 3:14 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό christos3k » Πέμ Ιαν 24, 2019 12:37 am

western έγραψε:Η απόφαση μείωσης της βαθμολογίας μου μου κοινοποιήθηκε. Επικαλούνται ακόμη και λάθος τους κατά την καταχώρηση των μορίων. (Το λάθος τους το επιβαρύνομαι φυσικά εγώ).
Από ότι έχω καταλάβει άγονται και φέρονται κατά το δοκούν ενώ έχει χαθεί παντελώς η αξιοπιστία και η αμεροληψία του ΑΣΕΠ.
Έχω μιλήσει με αρκετούς δικηγόρους οι οποίοι ήταν επιφυλακτικοί ως προς την πιθανή έκβαση δικαστικής προσφυγής. Αυτό συν το κόστος συν την μεγάλη χρονική καθυστέρηση καθώς και το ψυχολογικό κόστος της διαδικασίας με έκαναν να απορρίψω το ενδεχόμενο δικαστικής προσφυγής.
Παρόλα αυτά για όποιον ενδιαφέρεται θα ήθελα να αναφέρω πως στην ετήσια έκθεση του ΑΣΕΠ (μπορεί να την βρεί κάποιος στο ίντερνετ) του 2016 νομίζω, οι ίδιοι αναφέρουν τα προβλήματα που υπάρχουν και την ασάφεια που υπάρχει ως προς τον τρόπο απόδειξης της εμπειρίας.


Καλησπέρα Για τi κατηγορία θέσης αν επιτρέπετε (ΠΕ ΤΕ ΔΕ)? Και αν θέλεις για τι ειδικότητα χωρίς ίσως να φωτογραφίσεις αν δεν θές την θέση σου. Στα ρωτάω αυτά γιατί μου κάνει εντύπωση να αναφέρει (ς) περί ασάφειας στον τρόπο απόδειξης εμπειρίας ο ίδιος ο ΑΣΕΠ όταν αυτός είναι που συντάσσει τα τεύχη και αναφέρει τα συγκεκριμένα δικαιολογητικά. Δεν γνωρίζω βέβαια αν τα τέυχη του σήμερα είναι τα ίδια με του 2008. Που θεωρεί(ς) ότι υπάρχει ασάφεια? Πάντα αναφέρει τι συγκεκριμένα δικαιολογητικά θέλει για την απόδειξη της εμπειρίας.

GogoMania
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2017 4:48 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό GogoMania » Τρί Σεπ 29, 2020 12:47 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στην ενσταση που κάνω ως 2η στη κατάταξη και μη διοριστέα, ανοίγονται και ελέγχονται και τα δικά μου δικαιολογητικά. Ευχαριστώ

askmast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Δευ Απρ 08, 2019 4:50 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό askmast » Κυρ Οκτ 04, 2020 11:13 pm

Western το εννοείς ότι σου μείωσαν μόρια; ήσουν δηλαδή σε κάποια προκυρηξη στους διοριστεους με π. χ. 1000 μόρια κ μετά έτσι στα ξαφνικά ενώ έπιασες δουλειά σου λένε, α τελικά δεν ήταν 1000 αλλά π. χ. 800;;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες