Δίπλωμα ΙΕΚ ως βασικός τίτλος σπουδών και μοριοδότηση

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Δίπλωμα ΙΕΚ ως βασικός τίτλος σπουδών και μοριοδότηση

Δημοσίευσηαπό nena236 » Κυρ Απρ 17, 2016 6:48 pm

Είμαι απόφοιτη ΙΕΚ ιατρικών εργαστηρίων με απολυτήριο λυκείου ε.π.λ.( β κύκλου, 5ου κλάδου- επαγγελμάτων υγείας και επιστημών.)Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για τα 150 μόρια που δίνονται σε δίπλ. ΙΕΚ .Σημειωτέον, εγώ δηλώνω ως βασικό τίτλο το ιεκ

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Re: Δίπλωμα ΙΕΚ ως βασικός τίτλος σπουδών και μοριοδότηση

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Κυρ Απρ 17, 2016 11:10 pm

nena236 έγραψε:Είμαι απόφοιτη ΙΕΚ ιατρικών εργαστηρίων με απολυτήριο λυκείου ε.π.λ.( β κύκλου, 5ου κλάδου- επαγγελμάτων υγείας και επιστημών.)Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει για τα 150 μόρια που δίνονται σε δίπλ. ΙΕΚ .Σημειωτέον, εγώ δηλώνω ως βασικό τίτλο το ιεκ


Καλησπέρα..Τα 150 μορια τα περνεις εφόσον δηλωσεις ως 1 πτυχιο το απολυτηριο ΤΕΕ β κυκλου και 2 πτυχιο οποιαδήποτε ΙΕΚ αλλα με τη προϋπόθεση να εχεις πιστοποιηση διαφορετικα δεν δικαιούσαι τα 150 μορια..Επισης ένα ΙΕΚ χωρις πιστοποιηση είναι αχρηστο και ως 1 τιτλος σπουδων για να συμετασχεις σ ένα διαγωνισμο και ως 2 που δινει τα 150 μορια..

nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Δημοσίευσηαπό nena236 » Δευ Απρ 18, 2016 12:22 am

Καλησπέρα Φώτιε.Εννοείται με πιστοποίηση το ιεκ αλλιώς δεν υπάρχει δίπλωμα .Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι διαβάζοντας το ΦΕΚ του νόμου 3051-2002 άρθρο 8 για τις προσλήψεις στο δημόσιο λέει:
Δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Ο.Ε.Ε.Κ. δωδεκάμηνης τουλάχιστον φοίτησης ή δεύτερος τίτλος σπουδών σε αντικείμενο συναφές με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης για την κατηγορία ΔΕ, της αυτής εκπαιδευτικής βαθμίδας με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται σύμφωνα με την προκήρυξη : 150 μονάδες
Σύμφωνα με το παραπάνω τα 150 μόρια πρέπει να δίνονται σε διπλωματούχους ΙΕΚ άσχετα αν το δίπλωμα ΙΕΚ είναι κύριος ή δεύτερος τίτλος.Κάνω λάθος; Θα ήθελα τη γνώμη σας.Ευχαριστώ

ΦΩΤΙΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 11, 2015 12:25 pm

Δημοσίευσηαπό ΦΩΤΙΟΣ » Δευ Απρ 18, 2016 2:42 pm

[quote="nena236"]Καλησπέρα Φώτιε.Εννοείται με πιστοποίηση το ιεκ αλλιώς δεν υπάρχει δίπλωμα .Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι διαβάζοντας το ΦΕΚ του νόμου 3051-2002 άρθρο 8 για τις προσλήψεις στο δημόσιο λέει:
Δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Ο.Ε.Ε.Κ. δωδεκάμηνης τουλάχιστον φοίτησης ή δεύτερος τίτλος σπουδών σε αντικείμενο συναφές με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης για την κατηγορία ΔΕ, της αυτής εκπαιδευτικής βαθμίδας με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται σύμφωνα με την προκήρυξη : 150 μονάδες
Σύμφωνα με το παραπάνω τα 150 μόρια πρέπει να δίνονται σε διπλωματούχους ΙΕΚ άσχετα αν το δίπλωμα ΙΕΚ είναι κύριος ή δεύτερος τίτλος.Κάνω λάθος; Θα ήθελα τη γνώμη σας.Ευχαριστώ[/

Καλησπέρα Νενα..Εφόσον το ΙΕΚ με πιστοποιηση το χρησιμοποιείς για να συμετασχεις σ ένα διαγωνισμο δεν μπορεις να παρεις και τα επιπλέον 150 μορια εφόσον δεν εχεις 2 ιεκ με πιστοποιηση..Το χρησιμοποιείς μονο για τα απαραίτητα προσοντα του εκάστοτε διαγωνισμου..Ελπιζω να σε καλυψα στην ερωτηση σου..

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Δευ Απρ 18, 2016 4:09 pm

nena236 έγραψε:Καλησπέρα Φώτιε.Εννοείται με πιστοποίηση το ιεκ αλλιώς δεν υπάρχει δίπλωμα .Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι διαβάζοντας το ΦΕΚ του νόμου 3051-2002 άρθρο 8 για τις προσλήψεις στο δημόσιο λέει:
Δίπλωμα μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Ο.Ε.Ε.Κ. δωδεκάμηνης τουλάχιστον φοίτησης ή δεύτερος τίτλος σπουδών σε αντικείμενο συναφές με το γνωστικό αντικείμενο της θέσης για την κατηγορία ΔΕ, της αυτής εκπαιδευτικής βαθμίδας με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται σύμφωνα με την προκήρυξη : 150 μονάδες
Σύμφωνα με το παραπάνω τα 150 μόρια πρέπει να δίνονται σε διπλωματούχους ΙΕΚ άσχετα αν το δίπλωμα ΙΕΚ είναι κύριος ή δεύτερος τίτλος.Κάνω λάθος; Θα ήθελα τη γνώμη σας.Ευχαριστώ
το πτυχιο του λυκειου σου με το ιεκ πρεπει να ειναι της ιδιας ειδικοτητας δηλαδι πρεπει πχ του λυκειου σου να ειναι βοηθος ιατρικων εργαστηριων και του ιεκ βοηθων ιατρικων εργαστηριων βιοχημικου ή αιματολογικου εργασστηριου οχι δεν περνεις 15ο μορια αν εχεις οποιοδηποτε πτυχιο ιεκ ουτε αν εχεις πχ ιεκ νοσηλευτικης πρεπει να ειναι συναφες με το πρωτο το σου πτυχιο ρωτησα τον ασεπ για αυτο και ξερω

nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Δημοσίευσηαπό nena236 » Τρί Απρ 19, 2016 12:14 am

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου marianatsak.Έχεις δίκιο σε αυτό που λές.Ο δεύτερος τίτλος σπουδών πρέπει να είναι συναφής με το αντικείμενο του βασικού τίτλου σπουδών.Μέχρι εδώ καλά..
Επειδή όμως το έψαξα πάρα μα πάρα πολύ καλά διαπίστωσα ότι σε κάθε κανονισμό, νόμο και φεκ σύμφωνα με τους οποίους μοριοδοτεί ο ΑΣΕΠ, το δίπλωμα ΟΕΕΚ παίρνει τα 150 μόρια χωρίς να είναι δεύτερος τίτλος άσχετα αν το ίδιο το ΑΣΕΠ δεν το κάνει.Απλά, από ότι κατάλαβα όλοι δηλώνουν ως βασικό τίτλο το απολυτήριο λυκείου ειδικότητας όπου κακάτα ψέματα οι βαθμοί είναι υψηλοί και το δίπλωμα ιέκ δεύτερο γιατί εκεί οι βαθμοί πιστοποίησης είναι χαμηλοί.Με αυτόν τον τρόπο εφαρμόζεται η δεύτερη περίπτωση δηλαδή το ΙΕΚ πρέπει να είναι συναφούς ειδικότητας για να πάρει 150/μόρια.
Στην πρώτη όμως περίπτωση (όπου το δίπλωμα ιεκ είναι ο μόνος τίτλο) όπως παρέθεσα παραπάνω (ν.3051/02 άρθρο 8) λέει καθαρά αυτό που υποστηρίζω και δεν εφαρμόζεται γιατί πολύ απλά σπάνια βρίσκεις π.χ. βαθμό πιστοποίησης ιατρικών εργαστηρίων 19 ή 20.
Δεν θέλω να γίνομαι κουραστική με αυτό το θέμα απλά θα ήθελα να ακούσω κι άλλους διπλωματούχους ΙΕΚ πάνω σε αυτό γιατί κάποτε μας έλεγαν ότι με την επιπλέον μοριοδότηση μας διαχώρισαν σε μεταδευτεροβάθμια.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Τρί Απρ 19, 2016 4:03 pm

σε αυτο εχεις δικιο οτι οι περισσοτεροι βαζουν ως πρωτο πτυχιο του επαλ ή τελ γιατι εχουν καλυτερο βαθμο και οντως για να εχεις ιεκ με πιστοποιηση 19 ή 20 ειναι πολυ δυσκολο και ετσι βαζεις πρωτο πτυχιο αυτο που σε συμφερει βαθμολογικα για περισσοτερα μορια

nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Δημοσίευσηαπό nena236 » Τρί Απρ 19, 2016 6:48 pm

Mariantsak :D :D .Έχω πιστοποίηση 19 οπότε καταλαβαίνεις γιατί το ψάχνω τόσο πολύ. Δε βρίσκω κάποιο νόμο σχετικό που να δικαιολογεί τον ΑΣΕΠ που δε δίνει 150 μόρια σε βασικό τίτλο ΙΕΚ....Νομίζω ότι αυθαίρετα δίνουν τα μόρια αυτά μόνονσε δεύτερους τίτλους σπουδών γιατί μάλλον είναι σπάνιο κάποιος να δηλώνει το ΙΕΚ ως βασικό τίτλο.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Τρί Απρ 19, 2016 10:16 pm

nena236 έγραψε:Mariantsak :D :D .Έχω πιστοποίηση 19 οπότε καταλαβαίνεις γιατί το ψάχνω τόσο πολύ. Δε βρίσκω κάποιο νόμο σχετικό που να δικαιολογεί τον ΑΣΕΠ που δε δίνει 150 μόρια σε βασικό τίτλο ΙΕΚ....Νομίζω ότι αυθαίρετα δίνουν τα μόρια αυτά μόνονσε δεύτερους τίτλους σπουδών γιατί μάλλον είναι σπάνιο κάποιος να δηλώνει το ΙΕΚ ως βασικό τίτλο.
γιατι δεν ρωτας εναν δικηγορο για αυτο ή τον συνηγορο του πολιτη να κανει ενα αιτημα στο ασεπ;

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Τρί Απρ 19, 2016 10:36 pm

nena236 έγραψε:Mariantsak :D :D .Έχω πιστοποίηση 19 οπότε καταλαβαίνεις γιατί το ψάχνω τόσο πολύ. Δε βρίσκω κάποιο νόμο σχετικό που να δικαιολογεί τον ΑΣΕΠ που δε δίνει 150 μόρια σε βασικό τίτλο ΙΕΚ....Νομίζω ότι αυθαίρετα δίνουν τα μόρια αυτά μόνονσε δεύτερους τίτλους σπουδών γιατί μάλλον είναι σπάνιο κάποιος να δηλώνει το ΙΕΚ ως βασικό τίτλο.


Ο νόμος δεν λέει ότι οποιος έχει διπλωμα ΙΕΚ και τον δηλώνει ως βασικό τίτλο αυτόματα παίρνει επιπλέον και 150 μόρια. Λάθος ερμηνεία δίνεις. Τα 150 μόρια τα παίρνεις εφ΄σον τσεκάρεις το πεδίο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ και επισυνάψεις είτε συναφες ως προς την ειδικότητα απολυτήριο Λυκείου, ειτε συναφες διπλωμα ΕΟΠΠΕΠ.Το ΑΣΕΠ πρέπει να δει 2 χαρτιά . Διπλωμα ΕΟΠΠΕΠ και Απολυτήριο Λυκείου θεωρούνται ιδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας. Αναλογα με το προσοντολογιο ο κάθε υποψήφιος επιλέγει τι θα βαλει ως κυριο και ως δευτερο, κατα συνέπεια το τι θα μπει πρωτο η δευτερο έχει να κάνει με την βαθμολογία εν μερει και με τα προσόντα.Μπορεί να βάλει 2 Απολυτήρια Λυκείου συναφη, 2 ΙΕΚ συναφη , ενα απολυτήριο και ενα ΙΕΚ, δεν εχει σημασια φτανει να ανταποκρίνονται στους ζητούμενους τιτλους και την συναφεια.

nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Δημοσίευσηαπό nena236 » Τρί Απρ 19, 2016 11:48 pm

Μάλλον αυτό θα κάνω.Σήμερα μου απάντησαν από τον ΑΣΕΠ.καταρχήν η τηλεφωνική σύνδεση ήταν κάκιστη.Ο κύριος ο οποίος με πήρε τήλ. ήταν ευγενέστατος δε μπορώ να πώ.Αλλά η γραμμή ήταν χάλια και ακούγονταν πολύ φασαρία στο βάθος και επίσης ήταν πολύ βιαστικός.Το αποτέλεσμα ήταν να μου απαντήσει το ερώτημα που είχα υποβάλλει γρταπτώς χωρίς να μου αφήσει το περιθώριο να κάνω κι άλλη ερώτηση. Μου είπέ ότι ακριβώς απαντήσατε κι εσείς Φώτιε και Mariantsak ότι δηλαδή ως δεύτερος τίτλος το ιεκ μοριοδοτείται .Φυσικά δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω για την άλλη περίπτωση που με αφορά οπότε πάω για συνήγορο του πολίτη.
Δε φταίει ο άνθρωπος αλλά είμαι πεπεισμένη ότι τους διαφεύγει κάτι ή παρερμηνεύουν τον κανονισμό . Φυσικά , μπορεί να έχω άδικο Τέλος πάντων, όταν βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω. :lol: :lol: :lol:

nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Δημοσίευσηαπό nena236 » Τρί Απρ 19, 2016 11:49 pm

Μάλλον αυτό θα κάνω.Σήμερα μου απάντησαν από τον ΑΣΕΠ.καταρχήν η τηλεφωνική σύνδεση ήταν κάκιστη.Ο κύριος ο οποίος με πήρε τήλ. ήταν ευγενέστατος δε μπορώ να πώ.Αλλά η γραμμή ήταν χάλια και ακούγονταν πολύ φασαρία στο βάθος και επίσης ήταν πολύ βιαστικός.Το αποτέλεσμα ήταν να μου απαντήσει το ερώτημα που είχα υποβάλλει γρταπτώς χωρίς να μου αφήσει το περιθώριο να κάνω κι άλλη ερώτηση. Μου είπέ ότι ακριβώς απαντήσατε κι εσείς Φώτιε και Mariantsak ότι δηλαδή ως δεύτερος τίτλος το ιεκ μοριοδοτείται .Φυσικά δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω για την άλλη περίπτωση που με αφορά οπότε πάω για συνήγορο του πολίτη.
Δε φταίει ο άνθρωπος αλλά είμαι πεπεισμένη ότι τους διαφεύγει κάτι ή παρερμηνεύουν τον κανονισμό . Φυσικά , μπορεί να έχω άδικο Τέλος πάντων, όταν βγάλω άκρη θα σας ενημερώσω. :lol: :lol: :lol:

nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Δημοσίευσηαπό nena236 » Σάβ Απρ 23, 2016 12:08 am

MATILDA έγραψε:
nena236 έγραψε:Mariantsak :D :D .Έχω πιστοποίηση 19 οπότε καταλαβαίνεις γιατί το ψάχνω τόσο πολύ. Δε βρίσκω κάποιο νόμο σχετικό που να δικαιολογεί τον ΑΣΕΠ που δε δίνει 150 μόρια σε βασικό τίτλο ΙΕΚ....Νομίζω ότι αυθαίρετα δίνουν τα μόρια αυτά μόνονσε δεύτερους τίτλους σπουδών γιατί μάλλον είναι σπάνιο κάποιος να δηλώνει το ΙΕΚ ως βασικό τίτλο.


Ο νόμος δεν λέει ότι οποιος έχει διπλωμα ΙΕΚ και τον δηλώνει ως βασικό τίτλο αυτόματα παίρνει επιπλέον και 150 μόρια. Λάθος ερμηνεία δίνεις. Τα 150 μόρια τα παίρνεις εφ΄σον τσεκάρεις το πεδίο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ και επισυνάψεις είτε συναφες ως προς την ειδικότητα απολυτήριο Λυκείου, ειτε συναφες διπλωμα ΕΟΠΠΕΠ.Το ΑΣΕΠ πρέπει να δει 2 χαρτιά . Διπλωμα ΕΟΠΠΕΠ και Απολυτήριο Λυκείου θεωρούνται ιδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας. Αναλογα με το προσοντολογιο ο κάθε υποψήφιος επιλέγει τι θα βαλει ως κυριο και ως δευτερο, κατα συνέπεια το τι θα μπει πρωτο η δευτερο έχει να κάνει με την βαθμολογία εν μερει και με τα προσόντα.Μπορεί να βάλει 2 Απολυτήρια Λυκείου συναφη, 2 ΙΕΚ συναφη , ενα απολυτήριο και ενα ΙΕΚ, δεν εχει σημασια φτανει να ανταποκρίνονται στους ζητούμενους τιτλους και την συναφεια.



Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο Matilda.Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.Θα το ψάξω όμως λϊγο καλύτερα για να σιγουρευτώ.Τί εϊχαμε, τί χάσαμε άλλωστε.Ποτέ δεν ξέρεις,,,

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Δίπλωμα ΙΕΚ ως βασικός τίτλος σπουδών και μοριοδότηση

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Ιαν 03, 2019 7:21 pm

Καλησπέρα Νένα. Μήπως τυχόν έβγαλες κάποια άκρη με τη μοριοδότηση του ΙΕΚ; Εάν ναι, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα

nena236
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 12:54 am

Re: Δίπλωμα ΙΕΚ ως βασικός τίτλος σπουδών και μοριοδότηση

Δημοσίευσηαπό nena236 » Πέμ Ιούλ 25, 2019 4:17 pm

Καλησπέρα! Δεν έβγαλα άκρη με αυτό το θέμα διότι σε κάθε forum που το συζητησα όλοι είχαν την άποψη ότι το δίπλωμα ΙΕΚ δε μοριοδειται με 150 μόρια παρά μόνο αν είναι δεύτερος τίτλος.Αυτο φυσικά με αποθάρρυνε οπότε και δεν το έψαξα παραπέρα.Βεβαια ,ο καθένας άποψη εκφέρει χωρίς να υπάρχει νομικό υπόβαθρο ως προς την ερμηνεία του νόμου για τα ΙΕΚ. Πραγματικά όμως κι εγώ θα ήθελα να ακούσω εναν νομικό ή κάποιον ειδήμονα να εξηγεί τον συγκεκριμένο νομο για τη μοριοδοτηση των ΙΕΚ. Εν τω μεταξύ σε τελευταία προκήρυξη το ΑΣΕΠ δεν έλαβε υπόψη ούτε το proficiency που έχω στα αγγλικά οπότε κι εγώ κουράστηκα με αυτό το θέμα και τα παράτησα , συνεχίζοντας την εργασία μου στον ιδιωτικό τομέα...


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες