ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
tx2008
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:41 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό tx2008 » Τρί Δεκ 18, 2018 6:04 pm

Αυτό που μερικοί πιστεύετε ότι αν έχεις μεγαλύτερο βαθμό στο πτυχίο είσαι και καλύτερος υπάλληλος να το κοιτάξετε.

melidonis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 10:50 am

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό melidonis » Τρί Δεκ 18, 2018 7:48 pm

Καλησπέρα.

Προφανώς οι συμβάσεις πρέπει να ελέγχονται μέσω ΑΣΕΠ. Κανείς να μη "βάζει" κανένα.

Το αν μία σύμβαση είναι "ορισμένου χρόνου" και ανανεώνεται διαρκώς, είναι πρόβλημα και βλακεία της Υπηρεσίας που την προκηρύσσει ως ορισμένου χρόνου και όχι του εργαζόμενου που αποδέχεται την ανανέωση.

Επίσης η γενική έννοια της σύμβασης "ορισμένου χρόνου", δεν αποκλείει την ανανέωσή της. Αν την αποκλείει τότε πιθανότατα είναι σύμβαση έργου (σύμβαση κατ' αποκοπή). Πάλι πρέπει να γράφεται ρητά στους όρους της σύμβασης ότι ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ. Στον ιδιωτικό τομέα, οι πλείστες συμβάσεις είναι ορισμένου χρόνου οι οποίες ανανεώνονται όταν λήξουν (εφόσον υπάρχει η ανάγκη κάλυψης της θέσης).

Τα ασφαλιστικά μέτρα που κατατίθενται συνήθως λίγο πριν τις λήξεις των συμβάσεων, δικαιώνονται προσωρινά και μετά ακυρώνονται. Δεν είναι όπως τα λες, μην τα σαρώνουμε όλα. Παλιά κόλπα που δεν περνάνε. Ακόμα και να περάσουν, αστικά δικαστήρια (Δικαιοσύνη) αποφασίζουν και όχι κόμματα. Με το Δημόσιο μάλιστα, αντίπαλο προς τον εργαζόμενο.

Όποιος έχει προσόντα, ας τα αξιοποιήσει πολλαπλώς, ας το ψάξει εδώ, εκεί παραπέρα. Το να κλαίγεται κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ με πτυχία αγγλικών και μεταπτυχιακό γιατί δεν ανοίγει θέση στο σημερινό Δημόσιο, είναι κουφό. Πολύ περισσότερο βέβαια αν μιλάμε για ένα διδάκτορα.

Στο γενικότερο κοινωνικό κατακερματισμό που υπάρχει, είναι προφανές ότι ο κάθε συμβασιούχος θα κοιτάξει την περίπτωσή του. Είναι ποτέ δυνατόν να απορρίψει κάποιος ανανέωση σύμβασης λέγοντας "όχι, πάρτε από τον πίνακα"?

Η έξτρα μοριοδότηση δίνεται για τη συναφή εμπειρία στη θέση που προκηρύσσεται. Να σοβαρευτούμε λίγο, τα προσόντα ΔΕΝ προηγούνται πουθενά παγκοσμίως της εμπειρίας. Είναι ευρέως γνωστό ότι δυο χρόνια μεταπτυχιακό δεν είναι ίσα ή καλύτερα από δυο χρόνια εμπειρίας στη θέση (το ίδιο ισχύει και για τα 4 χρόνια διδακτορικού με 4 χρόνια εμπειρίας σε θέση).

Υπάρχει χώρος για όλους. Υπομονή. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται.

Ευχαριστώ

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Δεκ 18, 2018 7:56 pm

tx2008 έγραψε:Αυτό που μερικοί πιστεύετε ότι αν έχεις μεγαλύτερο βαθμό στο πτυχίο είσαι και καλύτερος υπάλληλος να το κοιτάξετε.


οπως και η φωγραφικη βυσματικη προυπηρεσια δεν σε κανει καλυτερο υπαλληλο απο καποιον που φτυνει αιμα σαν διοικητικος κλπ στον σκληρο ιδιωτικο τομεα..

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Δεκ 19, 2018 8:12 am

thourios έγραψε:Οπότε με αυτά που λέτε καλό θα ήταν να καταργηθεί το ΑΣΕΠ. Δεν χρειάζεται. Να μην υπάρχουν προκηρύξεις για μόνιμες θέσεις και όλοι με τους διάφορους τρόπους να προσλαμβάνονται σαν εποχικοί και μετά να γίνονται μόνιμοι. Έτσι θα δουλεύουν και τα δικηγορικά γραφεία και τα κόμματα θα έχουν την πελατειακή τους σχέση. Δεν γίνεται εγώ που είμαι πρώτος στους συγκεκριμένους πίνακες να μην προσλαμβάνομαι και να ανανεώνεται η σύμβαση του ήδη συμβασιούχου άνεργου. Ποιος ο λόγος ύπαρξης της διαδικασίας αυτής αφού ανανεώνονται οι συμβάσεις ή προσλαμβάνονται άλλοι με άλλες διαδικασίες. .
Το κράτος πρέπει να εφαρμόσει την ισονομία και να δώσει ίσες ευκαιρίες σε όλους. Λυπάμαι που υπάρχουν ακόμα και σήμερα τέτοιες απόψεις.


Συγνώμη που δεν διευκρίνισα αλλά πιθανόν παρεξήγησες το προηγούμενο σχόλιο μου' μπορεί βέβαια να μην αναφέρθηκες σε εμένα 'δεν ξέρω!Ειρωνικό ήταν....Απλά θέλω να πω ότι ο ΑΣΕΠ τελευταία' σαν πολλά έχει δώσει δικαιώματα να τον αμφισβητούν...

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Δεκ 19, 2018 9:29 am

melidonis έγραψε:Καλησπέρα.

Προφανώς οι συμβάσεις πρέπει να ελέγχονται μέσω ΑΣΕΠ. Κανείς να μη "βάζει" κανένα.

Το αν μία σύμβαση είναι "ορισμένου χρόνου" και ανανεώνεται διαρκώς, είναι πρόβλημα και βλακεία της Υπηρεσίας που την προκηρύσσει ως ορισμένου χρόνου και όχι του εργαζόμενου που αποδέχεται την ανανέωση.

Επίσης η γενική έννοια της σύμβασης "ορισμένου χρόνου", δεν αποκλείει την ανανέωσή της. Αν την αποκλείει τότε πιθανότατα είναι σύμβαση έργου (σύμβαση κατ' αποκοπή). Πάλι πρέπει να γράφεται ρητά στους όρους της σύμβασης ότι ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ. Στον ιδιωτικό τομέα, οι πλείστες συμβάσεις είναι ορισμένου χρόνου οι οποίες ανανεώνονται όταν λήξουν (εφόσον υπάρχει η ανάγκη κάλυψης της θέσης).

Τα ασφαλιστικά μέτρα που κατατίθενται συνήθως λίγο πριν τις λήξεις των συμβάσεων, δικαιώνονται προσωρινά και μετά ακυρώνονται. Δεν είναι όπως τα λες, μην τα σαρώνουμε όλα. Παλιά κόλπα που δεν περνάνε. Ακόμα και να περάσουν, αστικά δικαστήρια (Δικαιοσύνη) αποφασίζουν και όχι κόμματα. Με το Δημόσιο μάλιστα, αντίπαλο προς τον εργαζόμενο.

Όποιος έχει προσόντα, ας τα αξιοποιήσει πολλαπλώς, ας το ψάξει εδώ, εκεί παραπέρα. Το να κλαίγεται κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ με πτυχία αγγλικών και μεταπτυχιακό γιατί δεν ανοίγει θέση στο σημερινό Δημόσιο, είναι κουφό. Πολύ περισσότερο βέβαια αν μιλάμε για ένα διδάκτορα.

Στο γενικότερο κοινωνικό κατακερματισμό που υπάρχει, είναι προφανές ότι ο κάθε συμβασιούχος θα κοιτάξει την περίπτωσή του. Είναι ποτέ δυνατόν να απορρίψει κάποιος ανανέωση σύμβασης λέγοντας "όχι, πάρτε από τον πίνακα"?

Η έξτρα μοριοδότηση δίνεται για τη συναφή εμπειρία στη θέση που προκηρύσσεται. Να σοβαρευτούμε λίγο, τα προσόντα ΔΕΝ προηγούνται πουθενά παγκοσμίως της εμπειρίας. Είναι ευρέως γνωστό ότι δυο χρόνια μεταπτυχιακό δεν είναι ίσα ή καλύτερα από δυο χρόνια εμπειρίας στη θέση (το ίδιο ισχύει και για τα 4 χρόνια διδακτορικού με 4 χρόνια εμπειρίας σε θέση).

Υπάρχει χώρος για όλους. Υπομονή. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται.

Ευχαριστώ



Συγνώμη αλλά εγώ που έχω φάει 10 χρόνια στον ιδιωτικό, με μεταπτυχιακό και ξένες γλώσσες άριστα, ναι, από ένα σημείο και μετά θα ψάξω τη διέξοδο του δημοσίου τουλάχιστον για να έχω πιο ανθρώπινα ωράρια. Τώρα γιατί δική μου προϋπηρεσία που είναι συναφής με το αντικείμενο σπουδών και έχει κριθεί και σε άλλες προκηρύξεις ως συναφής να μην μοριοδοτηθεί έξτρα;; Επειδή έγινε στον ιδιωτικό και όχι στο δημόσιο; Επίσης, γιατί ένας νοσηλευτής ιδιωτικού νοσοκομείου είναι λιγότερο κατηρτισμένος από έναν νοσηλευτή επικουρικό του δημοσίου, και ο δεύτερος θα πάρει τη μοριοδότηση της εξειδικευμένης προϋπηρεσίας ενώ ο πρώτος όχι;
Αυτή η τροπολογία μπάζει από παντού και το ίδιο θα έλεγα αν είχα πετύχει σαν επικουρικός.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Δεκ 19, 2018 10:00 am

sotinela έγραψε:Η συγκεκριμενη εργαζομενη που ετυχε να δω εγω στο φορεα που υπεβαλα τα χαρτια μου δουλευει απο τον Ιουνιου του 2014 ως Διοικητικο προσωπικο με απλα ενα πτυχιο ΤΕΙ. Βρισκοντας τα στοιχεια της στο ΑΣΕΠ σε μονιμες προκηρυξεις του 2017 2018 η κοπελα εχει απλα ενα πτυχιο ΤΕΙ με βαθμο 6,30!!!!! :shock:
Ουτε μεταπτυχιακο, ουτε ξενες γλωσσες ουτε τιποτα. Και ομως αυτη η κοπελα (που δεν εχω κατι μαζι της και μαγκια της που δουλευει 5 χρονια σερι, απλα ετυχε να δω το ιστορικο επειδη ειναι στο φορεα που υπεβαλα χαρτια) απλα με ενα πτυχιο ΤΕΙ με 6,30 και 48+ μηνες εμπειρια ως επικουρικο θα παρει την θεση απο καποιον αλλο που εχει αριστο πτυχιο ΤΕΙ, μαστερ, δευτερο πτυχιο τει, αριστα αγγλικα και μια ικανοποιητικη εμπειρια.
Αυτη ειναι η αξιοκρατια παιδια στην Ελλαδα. Διορισμος με πλαγιο τροπο απλα με ενα πτυχιο με βαθμο 6!!!!
Οι διδακτορες καθιστε απ εξω να κοιτατε τα αισχη του υπουργειου Υγειας!
Πολυ ασχημα εκανα τελικα που και εγω δεν εκανε δικαστικα μετρα να παραμεινω με παρατασεις στις υπηρεσιες που υπηρετησα και μια μερα να ερθει μια κυβερνηση που για ψηφους θα πει υπηρετησεις στο Χ υπουργειο; παρε προσαυξηση μοριων.



Α, τότε είναι άλλη περίπτωση από αυτή που λέω εγώ. Κι αυτή όμως με συνεχείς ανανεώσεις από το 2014!
Παρεπιπτόντως, και ενώ η διαδικασία αιτήσεων ήταν σε εξέλιξη προέκυψαν κι άλλες ανανεώσεις επικουρικού προσωπικού. ΦΕΚ Τεύχος Γ' 1383/21.11.2018 (Οργανισμοί και λοιποί φορείς, Κέντρο κοινωνικής πρόνοιας περιφέρειας Κρήτης)

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Δεκ 19, 2018 4:13 pm

melimeli έγραψε:
sotinela έγραψε:Η συγκεκριμενη εργαζομενη που ετυχε να δω εγω στο φορεα που υπεβαλα τα χαρτια μου δουλευει απο τον Ιουνιου του 2014 ως Διοικητικο προσωπικο με απλα ενα πτυχιο ΤΕΙ. Βρισκοντας τα στοιχεια της στο ΑΣΕΠ σε μονιμες προκηρυξεις του 2017 2018 η κοπελα εχει απλα ενα πτυχιο ΤΕΙ με βαθμο 6,30!!!!! :shock:
Ουτε μεταπτυχιακο, ουτε ξενες γλωσσες ουτε τιποτα. Και ομως αυτη η κοπελα (που δεν εχω κατι μαζι της και μαγκια της που δουλευει 5 χρονια σερι, απλα ετυχε να δω το ιστορικο επειδη ειναι στο φορεα που υπεβαλα χαρτια) απλα με ενα πτυχιο ΤΕΙ με 6,30 και 48+ μηνες εμπειρια ως επικουρικο θα παρει την θεση απο καποιον αλλο που εχει αριστο πτυχιο ΤΕΙ, μαστερ, δευτερο πτυχιο τει, αριστα αγγλικα και μια ικανοποιητικη εμπειρια.
Αυτη ειναι η αξιοκρατια παιδια στην Ελλαδα. Διορισμος με πλαγιο τροπο απλα με ενα πτυχιο με βαθμο 6!!!!
Οι διδακτορες καθιστε απ εξω να κοιτατε τα αισχη του υπουργειου Υγειας!
Πολυ ασχημα εκανα τελικα που και εγω δεν εκανε δικαστικα μετρα να παραμεινω με παρατασεις στις υπηρεσιες που υπηρετησα και μια μερα να ερθει μια κυβερνηση που για ψηφους θα πει υπηρετησεις στο Χ υπουργειο; παρε προσαυξηση μοριων.



Α, τότε είναι άλλη περίπτωση από αυτή που λέω εγώ. Κι αυτή όμως με συνεχείς ανανεώσεις από το 2014!
Παρεπιπτόντως, και ενώ η διαδικασία αιτήσεων ήταν σε εξέλιξη προέκυψαν κι άλλες ανανεώσεις επικουρικού προσωπικού. ΦΕΚ Τεύχος Γ' 1383/21.11.2018 (Οργανισμοί και λοιποί φορείς, Κέντρο κοινωνικής πρόνοιας περιφέρειας Κρήτης)

Τα Κέντρα Κοινωνικής Πρόνοιας δεν πήραν προσωπικό με τη διαδικασία των Επικουρικών ήταν άλλη προκήρυξη.Όμως οι Επικουρικοί όλοι που έληγαν 31.12.2018 ανανεώθηκαν έως 31.5.2019.Μιας και αναφέρετε περιπτώσεις συνεχών παρατάσεων να σας πώ κι εγώ άλλη μία.Άτομο με πρώτη πρόσληψη στο τέλος του 2013 συνεχίζει έως 31.5.2019.5,5 συνεχόμενα έτη στην ίδια θέση.Κι επίσης με ένα πτυχίο με βαθμό 6.

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό marykit » Τετ Δεκ 19, 2018 4:38 pm

melimeli έγραψε:
sotinela έγραψε:Η συγκεκριμενη εργαζομενη που ετυχε να δω εγω στο φορεα που υπεβαλα τα χαρτια μου δουλευει απο τον Ιουνιου του 2014 ως Διοικητικο προσωπικο με απλα ενα πτυχιο ΤΕΙ. Βρισκοντας τα στοιχεια της στο ΑΣΕΠ σε μονιμες προκηρυξεις του 2017 2018 η κοπελα εχει απλα ενα πτυχιο ΤΕΙ με βαθμο 6,30!!!!! :shock:
Ουτε μεταπτυχιακο, ουτε ξενες γλωσσες ουτε τιποτα. Και ομως αυτη η κοπελα (που δεν εχω κατι μαζι της και μαγκια της που δουλευει 5 χρονια σερι, απλα ετυχε να δω το ιστορικο επειδη ειναι στο φορεα που υπεβαλα χαρτια) απλα με ενα πτυχιο ΤΕΙ με 6,30 και 48+ μηνες εμπειρια ως επικουρικο θα παρει την θεση απο καποιον αλλο που εχει αριστο πτυχιο ΤΕΙ, μαστερ, δευτερο πτυχιο τει, αριστα αγγλικα και μια ικανοποιητικη εμπειρια.
Αυτη ειναι η αξιοκρατια παιδια στην Ελλαδα. Διορισμος με πλαγιο τροπο απλα με ενα πτυχιο με βαθμο 6!!!!
Οι διδακτορες καθιστε απ εξω να κοιτατε τα αισχη του υπουργειου Υγειας!
Πολυ ασχημα εκανα τελικα που και εγω δεν εκανε δικαστικα μετρα να παραμεινω με παρατασεις στις υπηρεσιες που υπηρετησα και μια μερα να ερθει μια κυβερνηση που για ψηφους θα πει υπηρετησεις στο Χ υπουργειο; παρε προσαυξηση μοριων.



Α, τότε είναι άλλη περίπτωση από αυτή που λέω εγώ. Κι αυτή όμως με συνεχείς ανανεώσεις από το 2014!
Παρεπιπτόντως, και ενώ η διαδικασία αιτήσεων ήταν σε εξέλιξη προέκυψαν κι άλλες ανανεώσεις επικουρικού προσωπικού. ΦΕΚ Τεύχος Γ' 1383/21.11.2018 (Οργανισμοί και λοιποί φορείς, Κέντρο κοινωνικής πρόνοιας περιφέρειας Κρήτης)

Ως προς τα Κέντρα κοινωνικής πρόνοιας είναι κάτι τελείως διαφορετικό, δεν είναι φορείς των ΔΥΠΕ και του Υπ. Υγείας αλλά Εργασίας αν δεν κάνω λάθος.
Από την άλλη έχετε δίκιο διότι προσλαμβάνουν σε όλες τις ΔΥΠΕ/διάφορα νοσοκομεία απ ό,τι βλέπω, δεκάδες ΥΕ Καθαριστών ορισμένου χρόνου με άλλη διαδικασία από του επικουρικού. Το λόγο δεν τον έχω σκεφτεί αλλά κάτι θα ξέρουν...

Panospanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 08, 2018 7:48 am

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό Panospanos » Τετ Δεκ 19, 2018 5:11 pm

Πολλοι φορείς στους οποιους εχω δηλωσει ως Λοιπο Επικουρικό θα παρουν Ατομα απο ξεχωριστές προκυρηξεις ΣΟΧ . Η ερωτηση μου ειναι οτι υπαρχουν και αλλοι φορείς οπου δεν εχω δει καποια ανακοινωση για προσληψη προσωπικου απο ξεχωριστη προκυρηξη , εστειλα email και ρωταω αν θα παρουν απο τους καταλογους των επικουρικων αλλα δεν απαντανε .... Πως θα μαθω αν π.χ ενα νοσοκομειο σκέφτεται να προσλαβει μεσω των καταλογων ?

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό marykit » Παρ Δεκ 21, 2018 3:42 pm

Panospanos έγραψε:Πολλοι φορείς στους οποιους εχω δηλωσει ως Λοιπο Επικουρικό θα παρουν Ατομα απο ξεχωριστές προκυρηξεις ΣΟΧ . Η ερωτηση μου ειναι οτι υπαρχουν και αλλοι φορείς οπου δεν εχω δει καποια ανακοινωση για προσληψη προσωπικου απο ξεχωριστη προκυρηξη , εστειλα email και ρωταω αν θα παρουν απο τους καταλογους των επικουρικων αλλα δεν απαντανε .... Πως θα μαθω αν π.χ ενα νοσοκομειο σκέφτεται να προσλαβει μεσω των καταλογων ?

Μακάρι να το ξέραμε! Θα το έψαχνα κι εγώ σίγουρα αν ήξερα

nikos64
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Οκτ 08, 2018 1:39 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό nikos64 » Δευ Δεκ 31, 2018 10:19 am

marykit έγραψε:
Panospanos έγραψε:Πολλοι φορείς στους οποιους εχω δηλωσει ως Λοιπο Επικουρικό θα παρουν Ατομα απο ξεχωριστές προκυρηξεις ΣΟΧ . Η ερωτηση μου ειναι οτι υπαρχουν και αλλοι φορείς οπου δεν εχω δει καποια ανακοινωση για προσληψη προσωπικου απο ξεχωριστη προκυρηξη , εστειλα email και ρωταω αν θα παρουν απο τους καταλογους των επικουρικων αλλα δεν απαντανε .... Πως θα μαθω αν π.χ ενα νοσοκομειο σκέφτεται να προσλαβει μεσω των καταλογων ?

Μακάρι να το ξέραμε! Θα το έψαχνα κι εγώ σίγουρα αν ήξερα


Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί κάνουνε προσλήψεις από τους παλιούς καταλόγους, από την στιγμή που έχουνε ανακοινώσει τα αποτελέσματα των καινούργιων αιτήσεων; Με ημερομηνία 28/12/2018 η 5 ΥΠΕ έκανε προσλήψεις πάνω από 20 άτομα διαφόρων ειδικοτήτων από τους παλιούς καταλόγους. Εάν παίρνουνε άτομα από τις παλιές αιτήσεις, γιατί κάνανε καινούργιο διαγωνισμό; Νομίζω μας δουλεύουνε κανονικά.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό NSSN » Δευ Δεκ 31, 2018 11:22 am

nikos64 έγραψε:
marykit έγραψε:
Panospanos έγραψε:Πολλοι φορείς στους οποιους εχω δηλωσει ως Λοιπο Επικουρικό θα παρουν Ατομα απο ξεχωριστές προκυρηξεις ΣΟΧ . Η ερωτηση μου ειναι οτι υπαρχουν και αλλοι φορείς οπου δεν εχω δει καποια ανακοινωση για προσληψη προσωπικου απο ξεχωριστη προκυρηξη , εστειλα email και ρωταω αν θα παρουν απο τους καταλογους των επικουρικων αλλα δεν απαντανε .... Πως θα μαθω αν π.χ ενα νοσοκομειο σκέφτεται να προσλαβει μεσω των καταλογων ?

Μακάρι να το ξέραμε! Θα το έψαχνα κι εγώ σίγουρα αν ήξερα


Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί κάνουνε προσλήψεις από τους παλιούς καταλόγους, από την στιγμή που έχουνε ανακοινώσει τα αποτελέσματα των καινούργιων αιτήσεων; Με ημερομηνία 28/12/2018 η 5 ΥΠΕ έκανε προσλήψεις πάνω από 20 άτομα διαφόρων ειδικοτήτων από τους παλιούς καταλόγους. Εάν παίρνουνε άτομα από τις παλιές αιτήσεις, γιατί κάνανε καινούργιο διαγωνισμό; Νομίζω μας δουλεύουνε κανονικά.

Οι παλιοί κατάλογοι έπαψαν να ισχύουν από τις 15/11 που ξεκίνησαν οι νέες αιτήσεις.Αν παρατηρήσεις καλύτερα οι αριθμοί πρωτοκόλλου των προσληφθέντων είναι από τους νέους πίνακες.Ανέτρεξε στις αποφάσεις και στο νέο κατάλογο και θα το δείς.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό thourios » Δευ Δεκ 31, 2018 12:09 pm

nikos64 έγραψε:
marykit έγραψε:
Panospanos έγραψε:Πολλοι φορείς στους οποιους εχω δηλωσει ως Λοιπο Επικουρικό θα παρουν Ατομα απο ξεχωριστές προκυρηξεις ΣΟΧ . Η ερωτηση μου ειναι οτι υπαρχουν και αλλοι φορείς οπου δεν εχω δει καποια ανακοινωση για προσληψη προσωπικου απο ξεχωριστη προκυρηξη , εστειλα email και ρωταω αν θα παρουν απο τους καταλογους των επικουρικων αλλα δεν απαντανε .... Πως θα μαθω αν π.χ ενα νοσοκομειο σκέφτεται να προσλαβει μεσω των καταλογων ?

Μακάρι να το ξέραμε! Θα το έψαχνα κι εγώ σίγουρα αν ήξερα


Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί κάνουνε προσλήψεις από τους παλιούς καταλόγους, από την στιγμή που έχουνε ανακοινώσει τα αποτελέσματα των καινούργιων αιτήσεων; Με ημερομηνία 28/12/2018 η 5 ΥΠΕ έκανε προσλήψεις πάνω από 20 άτομα διαφόρων ειδικοτήτων από τους παλιούς καταλόγους. Εάν παίρνουνε άτομα από τις παλιές αιτήσεις, γιατί κάνανε καινούργιο διαγωνισμό; Νομίζω μας δουλεύουνε κανονικά.


Δες στην διαύγεια. Μάλλον τα ίδια άτομα έκαναν και πάλι αίτηση αλλιώς θα έπρεπε να λέει ανανέωση σύμβασης. Οι προσλήψεις που έχουν ξεκινήσει στην 1η ΥΠΕ γίνονται από τον καινούργιο πίνακα. Αυτό φαίνεται και στον αριθμό πρωτοκόλλου στον πίνακα κατάταξης αλλά και στις αποφάσεις πρόσληψης.

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Δευ Δεκ 31, 2018 12:51 pm

Προσλαμβάνονται συνέχεια άτομα από τους καταλόγους. Αν κάπου δεν υπάρχουν οριστικά αποτελέσματα της νέας διαδικασίας, προσλαμβάνουν από αυτούς που έχουν ήδη τα οριστικά. Γιατί "καίγονται" τόσο και δεν αφήνουν 10 μέρες να έχουν και τα οριστικά, μπορείτε να το ρωτήσετε. Μπορεί να έχουν και γνωστούς που πρέπει να εξυπηρετήσουν (βρισκόμαστε και σε προεκλογική περίοδο). Αυτή είναι η διαδικασία όμως και την έχουμε αποδεχθεί. Γιατί ξεκίνησε ο θεσμός των επικουρικών από το 2014 στα νοσοκομεία, ποιος ήταν τότε στην Κυβέρνηση και γιατί ανανεώνονται διαρκώς με μια απόφαση Διοικητή, χωρίς να αναρτώνται στη Διαύγεια οι ανανεώσεις παρά μόνο η αρχική τοποθέτηση, πάλι χρήζει ερωτήσεως (που κανείς δεν θα πάρει απάντηση). Όσοι συμμετέχουν όμως με τόση ζέση σε τέτοια διαδικασία, προφανώς και αντιλαμβάνονται ότι κάτι παραπάνω από απλοί συμβασιούχοι θα είναι, αν επιτύχουν. Η όλη όμως διαδικασία είναι σε αγαστή συνεργασία όλου του Κοινοβουλίου. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μπορείς να απολύσεις συμβασιούχο που προσλαμβάνεις για 24 μήνες (στον ευαίσθητο τομέα της Υγείας), ενώ στο διπλανό γραφείο υπάρχει άτομο με ακριβώς το ίδιο καθεστώς, που ξεκίνησε για ένα χρόνο και δουλεύει 5 χρόνια σερί? Σε ποιο δικαστήριο θα πάει (με διαδικασία ασφαλιστικών μέτρων) και δεν θα δικαιωθεί? Είναι ένας τρόπος αναγκαστικής μονιμοποίησης...

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΛΗΝ ΙΑΤΡΩΝ

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Δευ Δεκ 31, 2018 1:01 pm

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει, γιατί κάνουνε προσλήψεις από τους παλιούς καταλόγους, από την στιγμή που έχουνε ανακοινώσει τα αποτελέσματα των καινούργιων αιτήσεων; Με ημερομηνία 28/12/2018 η 5 ΥΠΕ έκανε προσλήψεις πάνω από 20 άτομα διαφόρων ειδικοτήτων από τους παλιούς καταλόγους. Εάν παίρνουνε άτομα από τις παλιές αιτήσεις, γιατί κάνανε καινούργιο διαγωνισμό; Νομίζω μας δουλεύουνε κανονικά.[/quote]

μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις το λινκ για να βρω τις προσλήψεις που λες γιατί δεν τις βρίσκω σε ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες