ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re:

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Δεκ 17, 2018 1:43 pm

mvagis έγραψε:Καλησπέρα,
εργάζομαι σε ΟΤΑ με ειδικότητα πρόσληψης ΤΕ Πληροφορικής HARDWARE, πριν λίγες μέρες μου ήρθε ένα χαρτί τοποθέτησης στην ταμιακή υπηρεσία με παράλληλα καθήκοντα στο τμήμα συλλογικών οργάνων. Ειδικά το 2ο είναι δουλειά γραμματειακής υποστήριξης και στο προφορικό μου λένε ότι 4 μέρες πριν και 6 μέρες μετά την οικονομική επιτροπή να είμαι στο 2ο πόστο. Γνωρίζει κάποιος εάν προφορικός μπορούν να μου λένε 5 μέρες εδώ , 5 στο εκεί ή πρέπει να το ζητήσω γραπτώς;

Διαβασε Τις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν. 3584/2007 «Κώδικας Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων» (ΦΕΚ Α΄143/2007), για τα καθήκοντα των υπαλλήλων.

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τρί Φεβ 05, 2019 4:44 pm

Olga1980 έγραψε:καλησπερα σας
Εχω διοριστει με την 7Κ/2016 σε νοσοκομειο ως ΜΕΤΑΦΟΡΕΑΣ ΑΣΘΕΝΩΝ
Με τοποθετησαν στη ΜΕΘ κ ΜΑΦ( ΜΟΝΑΔΑ)
Διαπιστωσα οτι καθηκοντολογιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΜΑΛΛΟΝ υπαρχει κολλημενο σ εναν τοιχο αλλα δε τηρειται!!
Να σας πω τι κανω;
1) ετοιμαζω καροτσι με υποσεντονα,μωρομαντηλα,σεντονια,κ ποδιες μιας χρησεως.
2) Ξεσκατωνω
3) Γυριζω στο πλάι πρωτα αριστερα κ μετα δεξια ασθενεις που μπορει ν ζυγιζουν κ 150 κιλα...με καλωδια,αναπνευστηρα,διασωληνωμενους...με μονιτορς...κ φοβο φυσικα μη βγει κατι...
4) ΞΥΡΙΖΩ τους διασωληνωμενους ασθενεις
5) Σηκωνω ασθενεις ν μπει η πλακετα για ακτινογραφια
6) μεταφερω ασθενεις για αξονικη ή μαγνητικη ή χειρουργειο
7) Παω παιρνω με καροτσι φαρμακα
8) Κουβαλω καθε μερα μπορει κ 50 δεκακιλα κιβωτια με υγρα για τα φιλτρα αιμοκαθαρσης
9) Μεταφερω τ εργαστηριακα ασθενων στο βιοχημικο,αιματολογικο,καλλιεργειες
10) Μου ζητουν ν βγαινω κ εκτος κτιριου για ν παω ν κουβαλησω κιβωτια που εφεραν καποιο οδηγοι
11) Μου ζητουν ν πηγαινω ν σφραγιζω χαρτια σε αλλο κτιριο...οπως για φαρμακα ή εξιτηρια..
12) Πηγαινε εκει πηγαινε απεναντι φερε τη ταδε σφραγιδα..

Κ πολλα αλλα!!!

Οπως κ αταλαβατε ειμαι μια ομαδα μονη μου!!
Ειμαι τραυματιοφορεας,βοηθος θαλαμου,γενικων καθηκοντων,εργατης,νοσοκομος...

Τα κανω ολα κ συμφερω!!
Νιωθω εξαντλημενη εννοειται

Τι μπορω ν κανω;
Ποσο ν αντεξω;


Δυστυχώς αυτά τα πολλά τα κάνουν και οι δικοί μας μεταφορείς ασθενών στο νοσοκομείο μας.
Δύσκολη και πολύ κουραστική δουλειά πραγματικά και ιδίως εάν είσαι γυναίκα δεν βγαίνει σωματικά. Κοίτα να κάνεις καμιά εσωτερική μετάταξη σε ΔΕ διοικητική θέση μετά από λίγα χρόνια πριν σακατευτείς εντελώς.

nikosHlektronikos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Απρ 14, 2019 7:04 pm

Re:

Δημοσίευσηαπό nikosHlektronikos » Πέμ Ιαν 30, 2020 10:52 am

Linda έγραψε:Δώσε μου και εμένα μια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω. Σε συνεργασία με δικηγόρο έστειλα ένα αίτημα να μου δώσουν θέση της ειδικότητάς μου. Ο δικηγόρος βέβαια συμπλήρωσε τους νόμους που παραβιάζουν με αυτή την πρακτική, βασικά άρθρα του συντάγματος δήλαδή και περιμένω απάντηση.
Ο δικηγόρος μου είπε ότι μια διαδικασία με αγωγή κατά της Υπηρεσίας πιθανόν να κοστίσει αρκετά και θα πάρει χρόνο.
Να σημειώσω ότι άλλα άτομα με τα ίδια προσόντα μετά από την προκήρυξη κατέλαβαν τις θέσεις που ήθελαν και οι οποίες έχουν και μισθολογικά πλεονεκτήματα, αφού είναι θέσεις επιστημονικού προσωπικού (δηλαδή υπερωρίες, εκτός έδρας, πιθανόν κάποιο επιπλέον επίδομα, διευκόλυνση για μεταπτυχιακή εκπαίδευση, σεμινάρια, βιβλιοθήκες κ.α.)


Εδώ θίγεις ένα πολύ σημαντικό θέμα. Γιατί από ότι φαίνεται το πρόβλημα δεν περιορίζεται στο να κάνεις αλλότρια καθήκοντα. Υπάρχει και μισθολογικός αντίκτυπος. Άραγε το να σε βάζουν να κάνεις καθήκοντα κατώτερης βαθμίδας κρύβει μια προσπάθεια να σε υποβαθμίσουν μισθολογικά;


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες