Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
aris3
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2018 9:19 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό aris3 » Πέμ Νοέμ 22, 2018 1:10 pm

eugenia4 έγραψε:10 μέρες από Εισαγγελία γιανα μαζεψεις τα χαρτια σου και άλλες 10 για την ορκομωσία.
Αυτό επικοινωνήθηκε.
Εχεις μιλήσει προσωπικά με την Εισαγγελία και έχεις άλλη ενημέρωση?

Δεν είναι θέμα επικοινωνίας,,,, είναι θέμα απαράβατων διαδικασιών.2-3 μήνες υπολογίζω.
Σε καμία περίπτωση εντός του έτους.
Φεβρουάριο ίσως

Christos87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 3:05 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Christos87 » Πέμ Νοέμ 22, 2018 3:09 pm

eugenia4 έγραψε:10 μέρες από Εισαγγελία γιανα μαζεψεις τα χαρτια σου και άλλες 10 για την ορκομωσία.
Αυτό επικοινωνήθηκε.
Εχεις μιλήσει προσωπικά με την Εισαγγελία και έχεις άλλη ενημέρωση?


"Επικοινωνήθηκε";! Από ποιον; Πότε; Υπάρχει κάποιο (επίσημο) έγγραφο (του Υπουργείου) που να αναφέρει κάτι τέτοιο; Διότι μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο και πρακτικώς ανέφικτο.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Νοέμ 26, 2018 10:02 am

micr έγραψε:
Joajoan7 έγραψε:Θα συμφωνήσω μαζί σου! Το θέμα όμως είναι πως αυτό θα έπρεπε να ανακοινωθεί εξ αρχής από το ΑΣΕΠ και όχι να βάλει κάποιους ανθρώπους σε μια ψυχοφθόρα διαδικασία χωρίς την δικοί τους υπαιτιότητα.

Εξαρχής ανακοινώθηκε. Γίνεται ξεκάθαρη διάκριση ανάμεσα σε μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάθε είδους και τα αντίστοιχα που είναι συναφή με το «γνωστικό αντικείμενο της θέσης», το οποίο επίσης περιγράφεται με σαφήνεια.

Ίσως αυτό που εννοείς είναι ότι δεν περιγράφεται με την σαφήνεια που περιγράφονται οι αποδεκτοί τίτλοι σπουδών, σε μία λίστα. Όπως αντιλαμβάνεσαι ωστόσο κάτι τέτοιο ίσως ήταν αδύνατο, όταν πχ μεταπτυχιακοί τίτλοι παρέχονται από διατμηματικά προγράμματα κλπ.
Για να επιλύσει αυτό το πρόβλημα το ΑΣΕΠ περιγράφει επακριβώς το αντικείμενο της θέσεις και πριμοδοτεί συναφείς τίτλους σπουδών με αυτό, προχωρώντας το ίδιο σε τεχνική κρίση για τη συνάφεια. Δεν είναι η πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο. Κάθε άλλο. Είναι παγιωμένη και νόμιμη πρακτική, που έχει κριθεί επίσης πολλές φορές σε δικαστήρια. Συγκεκριμένα τα δικαστήρια δεν εξετάζουν καν το θέμα της συνάφειας, αναγνωρίζουν απόλυτα την αρμοδιότητα του ΑΣΕΠ να την κρίνει. Αυτό που εξετάζουν τα δικαστήρια είναι εάν τεκμηριώνει επαρκώς την απόφασή του το ΑΣΕΠ.

Κατά τη γνώμη μου, η όλη αναστάτωση οφείλεται στο ότι το ΑΣΕΠ απομακρύνθηκε από την παγιωμένη πρακτική του στα προσωρινά αποτελέσματα και όχι στα οριστικά. Το πρωτοφανές δηλαδή ήταν ότι στα προσωρινά έδωσε συνάφεια σε όλους τους μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους και όχι ότι τους περιόρισε στα οριστικά. Διότι μιλάμε για «πρόσθετα» και όχι για «απαραίτητα» προσόντα. Το αποτέλεσμα ήταν πχ ένας δικηγόρος, με πολύχρονη εμπειρία στα δικαστήρια, ακόμη και με μεταπτυχιακό τίτλο νομικής σχολής να υστερεί στη μοριοδότηση έναντι πχ ενός διδάκτορα ξένης φιλολογίας, που δεν έχει περάσει ποτέ έξω από δικαστήριο. Φυσικά και ο διδάκτορας της ξένης φιλολογίας είναι ένας άριστος επιστήμονας, αλλά στα καθήκοντα του γραμματέα δικαστηρίων δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν έμπειρο δικηγόρο και κάτοχο μεταπτυχιακού νομικής.

Κατά τη γνώμη μου επίσης, είναι άδικη η πριμοδότηση με τόσο πολλά μόρια των μεταπτυχιακών και διδακτορικών γενικά. Υποστηρίζουν οι φιλόλογοι ότι αδικήθηκαν γιατί τα προσόντα τους υπερκαλύπτουν τις γνώσεις που πρέπει να έχει ένας γραμματέας δικαστηρίων και παραβλέπουν ότι πριμοδοτούνται με εκατοντάδες μόρια παραπάνω από συναδέλφους τους χωρίς μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, οι οποίοι τελικά μια χαρά κατάλληλοι είναι για γραμματείς δικαστηρίων. Αυτό είναι αδικία, όχι η πριμοδότηση των δικηγόρων.

Θεωρω οτι το ασεπ εχει δικιο.δεν ειναι ολα τα διδακτορικα συναφη με τη συγκεκριμενη θεση.αλλο τα οριστικα και αλλο τα προσωριανα ,σχεδον σε ολες τις προκυρηξεις διαφερουν.τα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα των φιλολογων ειναι τα περισοτερα ασχετα με τη θεση.

Go16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2018 9:44 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Go16 » Τρί Νοέμ 27, 2018 1:33 pm

theod75 έγραψε:
micr έγραψε:
Joajoan7 έγραψε:Θα συμφωνήσω μαζί σου! Το θέμα όμως είναι πως αυτό θα έπρεπε να ανακοινωθεί εξ αρχής από το ΑΣΕΠ και όχι να βάλει κάποιους ανθρώπους σε μια ψυχοφθόρα διαδικασία χωρίς την δικοί τους υπαιτιότητα.

Εξαρχής ανακοινώθηκε. Γίνεται ξεκάθαρη διάκριση ανάμεσα σε μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάθε είδους και τα αντίστοιχα που είναι συναφή με το «γνωστικό αντικείμενο της θέσης», το οποίο επίσης περιγράφεται με σαφήνεια.

Ίσως αυτό που εννοείς είναι ότι δεν περιγράφεται με την σαφήνεια που περιγράφονται οι αποδεκτοί τίτλοι σπουδών, σε μία λίστα. Όπως αντιλαμβάνεσαι ωστόσο κάτι τέτοιο ίσως ήταν αδύνατο, όταν πχ μεταπτυχιακοί τίτλοι παρέχονται από διατμηματικά προγράμματα κλπ.
Για να επιλύσει αυτό το πρόβλημα το ΑΣΕΠ περιγράφει επακριβώς το αντικείμενο της θέσεις και πριμοδοτεί συναφείς τίτλους σπουδών με αυτό, προχωρώντας το ίδιο σε τεχνική κρίση για τη συνάφεια. Δεν είναι η πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο. Κάθε άλλο. Είναι παγιωμένη και νόμιμη πρακτική, που έχει κριθεί επίσης πολλές φορές σε δικαστήρια. Συγκεκριμένα τα δικαστήρια δεν εξετάζουν καν το θέμα της συνάφειας, αναγνωρίζουν απόλυτα την αρμοδιότητα του ΑΣΕΠ να την κρίνει. Αυτό που εξετάζουν τα δικαστήρια είναι εάν τεκμηριώνει επαρκώς την απόφασή του το ΑΣΕΠ.

Κατά τη γνώμη μου, η όλη αναστάτωση οφείλεται στο ότι το ΑΣΕΠ απομακρύνθηκε από την παγιωμένη πρακτική του στα προσωρινά αποτελέσματα και όχι στα οριστικά. Το πρωτοφανές δηλαδή ήταν ότι στα προσωρινά έδωσε συνάφεια σε όλους τους μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους και όχι ότι τους περιόρισε στα οριστικά. Διότι μιλάμε για «πρόσθετα» και όχι για «απαραίτητα» προσόντα. Το αποτέλεσμα ήταν πχ ένας δικηγόρος, με πολύχρονη εμπειρία στα δικαστήρια, ακόμη και με μεταπτυχιακό τίτλο νομικής σχολής να υστερεί στη μοριοδότηση έναντι πχ ενός διδάκτορα ξένης φιλολογίας, που δεν έχει περάσει ποτέ έξω από δικαστήριο. Φυσικά και ο διδάκτορας της ξένης φιλολογίας είναι ένας άριστος επιστήμονας, αλλά στα καθήκοντα του γραμματέα δικαστηρίων δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν έμπειρο δικηγόρο και κάτοχο μεταπτυχιακού νομικής.

Κατά τη γνώμη μου επίσης, είναι άδικη η πριμοδότηση με τόσο πολλά μόρια των μεταπτυχιακών και διδακτορικών γενικά. Υποστηρίζουν οι φιλόλογοι ότι αδικήθηκαν γιατί τα προσόντα τους υπερκαλύπτουν τις γνώσεις που πρέπει να έχει ένας γραμματέας δικαστηρίων και παραβλέπουν ότι πριμοδοτούνται με εκατοντάδες μόρια παραπάνω από συναδέλφους τους χωρίς μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, οι οποίοι τελικά μια χαρά κατάλληλοι είναι για γραμματείς δικαστηρίων. Αυτό είναι αδικία, όχι η πριμοδότηση των δικηγόρων.

Θεωρω οτι το ασεπ εχει δικιο.δεν ειναι ολα τα διδακτορικα συναφη με τη συγκεκριμενη θεση.αλλο τα οριστικα και αλλο τα προσωριανα ,σχεδον σε ολες τις προκυρηξεις διαφερουν.τα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα των φιλολογων ειναι τα περισοτερα ασχετα με τη θεση.


Φυσικά είναι "άσχετα", ένα μεταπτυχιακό ή ένα διδακτορικό φιλολόγου για μία θέση Γραμματέα, η οποία περιέχει την λέξη γράμμα

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Νοέμ 28, 2018 8:53 am

Go16 έγραψε:
theod75 έγραψε:
micr έγραψε:Εξαρχής ανακοινώθηκε. Γίνεται ξεκάθαρη διάκριση ανάμεσα σε μεταπτυχιακά και διδακτορικά κάθε είδους και τα αντίστοιχα που είναι συναφή με το «γνωστικό αντικείμενο της θέσης», το οποίο επίσης περιγράφεται με σαφήνεια.

Ίσως αυτό που εννοείς είναι ότι δεν περιγράφεται με την σαφήνεια που περιγράφονται οι αποδεκτοί τίτλοι σπουδών, σε μία λίστα. Όπως αντιλαμβάνεσαι ωστόσο κάτι τέτοιο ίσως ήταν αδύνατο, όταν πχ μεταπτυχιακοί τίτλοι παρέχονται από διατμηματικά προγράμματα κλπ.
Για να επιλύσει αυτό το πρόβλημα το ΑΣΕΠ περιγράφει επακριβώς το αντικείμενο της θέσεις και πριμοδοτεί συναφείς τίτλους σπουδών με αυτό, προχωρώντας το ίδιο σε τεχνική κρίση για τη συνάφεια. Δεν είναι η πρώτη φορά που έγινε κάτι τέτοιο. Κάθε άλλο. Είναι παγιωμένη και νόμιμη πρακτική, που έχει κριθεί επίσης πολλές φορές σε δικαστήρια. Συγκεκριμένα τα δικαστήρια δεν εξετάζουν καν το θέμα της συνάφειας, αναγνωρίζουν απόλυτα την αρμοδιότητα του ΑΣΕΠ να την κρίνει. Αυτό που εξετάζουν τα δικαστήρια είναι εάν τεκμηριώνει επαρκώς την απόφασή του το ΑΣΕΠ.

Κατά τη γνώμη μου, η όλη αναστάτωση οφείλεται στο ότι το ΑΣΕΠ απομακρύνθηκε από την παγιωμένη πρακτική του στα προσωρινά αποτελέσματα και όχι στα οριστικά. Το πρωτοφανές δηλαδή ήταν ότι στα προσωρινά έδωσε συνάφεια σε όλους τους μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους και όχι ότι τους περιόρισε στα οριστικά. Διότι μιλάμε για «πρόσθετα» και όχι για «απαραίτητα» προσόντα. Το αποτέλεσμα ήταν πχ ένας δικηγόρος, με πολύχρονη εμπειρία στα δικαστήρια, ακόμη και με μεταπτυχιακό τίτλο νομικής σχολής να υστερεί στη μοριοδότηση έναντι πχ ενός διδάκτορα ξένης φιλολογίας, που δεν έχει περάσει ποτέ έξω από δικαστήριο. Φυσικά και ο διδάκτορας της ξένης φιλολογίας είναι ένας άριστος επιστήμονας, αλλά στα καθήκοντα του γραμματέα δικαστηρίων δεν μπορεί να συγκριθεί με έναν έμπειρο δικηγόρο και κάτοχο μεταπτυχιακού νομικής.

Κατά τη γνώμη μου επίσης, είναι άδικη η πριμοδότηση με τόσο πολλά μόρια των μεταπτυχιακών και διδακτορικών γενικά. Υποστηρίζουν οι φιλόλογοι ότι αδικήθηκαν γιατί τα προσόντα τους υπερκαλύπτουν τις γνώσεις που πρέπει να έχει ένας γραμματέας δικαστηρίων και παραβλέπουν ότι πριμοδοτούνται με εκατοντάδες μόρια παραπάνω από συναδέλφους τους χωρίς μεταπτυχιακό ή διδακτορικό, οι οποίοι τελικά μια χαρά κατάλληλοι είναι για γραμματείς δικαστηρίων. Αυτό είναι αδικία, όχι η πριμοδότηση των δικηγόρων.

Θεωρω οτι το ασεπ εχει δικιο.δεν ειναι ολα τα διδακτορικα συναφη με τη συγκεκριμενη θεση.αλλο τα οριστικα και αλλο τα προσωριανα ,σχεδον σε ολες τις προκυρηξεις διαφερουν.τα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα των φιλολογων ειναι τα περισοτερα ασχετα με τη θεση.


Φυσικά είναι "άσχετα", ένα μεταπτυχιακό ή ένα διδακτορικό φιλολόγου για μία θέση Γραμματέα, η οποία περιέχει την λέξη γράμμα

κάνουν νομικά μαθήματα οι φιλολόγοι; ο γραμματέας δε θα γράψει έκθεση. διδάσκονται αστικό, ποινικό,εμπορικό δίκαιο οι φιλόλογοι;μόνο οι οικονομικές σχολές και η νομική διδάσκονται δίκαια.

Go16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 06, 2018 9:44 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Go16 » Τετ Νοέμ 28, 2018 9:40 am

theod75 έγραψε:
Go16 έγραψε:
theod75 έγραψε:Θεωρω οτι το ασεπ εχει δικιο.δεν ειναι ολα τα διδακτορικα συναφη με τη συγκεκριμενη θεση.αλλο τα οριστικα και αλλο τα προσωριανα ,σχεδον σε ολες τις προκυρηξεις διαφερουν.τα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα των φιλολογων ειναι τα περισοτερα ασχετα με τη θεση.


Φυσικά είναι "άσχετα", ένα μεταπτυχιακό ή ένα διδακτορικό φιλολόγου για μία θέση Γραμματέα, η οποία περιέχει την λέξη γράμμα

κάνουν νομικά μαθήματα οι φιλολόγοι; ο γραμματέας δε θα γράψει έκθεση. διδάσκονται αστικό, ποινικό,εμπορικό δίκαιο οι φιλόλογοι;μόνο οι οικονομικές σχολές και η νομική διδάσκονται δίκαια.


Το ξαναγράφω και επαναλαμβάνω ότι αναφερόμαστε σε μία θέση εργασίας που έχει ως περιεχόμενο την λέξη "Γράμμα".
Πράγματι δεν κάνουν νομικά μαθήματα, αλλά εγώ ως Φιλόλογος (Κλασσικό Τμήμα) με διδακτορικό στην φιλοσοφία και στην μελέτη των αρχαίων κειμένων σε θέση Γραμματέας στα Δικαστήρια ( Ι.Δ.Ο.Χ. στο Πρωτοδικείο Κεντρικής πόλεως της Ελλάδος), έβαζα πρωτόκολλο, έπαιρνα και έδινα αιτήσεις, καμιά φορά έβγαζα κιόλας αιτήσεις αν και δεν είχα δικαίωμα υπογραφής, έστελνα φαξ, πήγαινα την χαρτούρα από γραφείο σε γραφείο, και είχα μάθει όταν θα ανέβαινα στην έδρα θα έπρεπε να είχα το νου μου αν δουλεύει το μηχάνημα εγγραφής για να γίνει απομαγνητοφώνηση ύστερα και να καθαρό γράψω την απόφαση (φόρμες είναι στην ουσία), χωρίς καμία άλλη υποχρέωση αφού δεν θα είχα δικαίωμα άποψης ή γνώμης.
Όλα αυτά ΕΓΩ ως ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ δεν μπορώ να τα κάνω, ενώ το άτομο με μεταπτυχιακό στην νοσηλευτική ή διδακτορικό για το λιμάνι του Πειραιά στην περίοδο του μεσοπολέμου είναι καταλληλότερο.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Νοέμ 29, 2018 9:18 am

Go16 έγραψε:
theod75 έγραψε:
Go16 έγραψε:
Φυσικά είναι "άσχετα", ένα μεταπτυχιακό ή ένα διδακτορικό φιλολόγου για μία θέση Γραμματέα, η οποία περιέχει την λέξη γράμμα

κάνουν νομικά μαθήματα οι φιλολόγοι; ο γραμματέας δε θα γράψει έκθεση. διδάσκονται αστικό, ποινικό,εμπορικό δίκαιο οι φιλόλογοι;μόνο οι οικονομικές σχολές και η νομική διδάσκονται δίκαια.


Το ξαναγράφω και επαναλαμβάνω ότι αναφερόμαστε σε μία θέση εργασίας που έχει ως περιεχόμενο την λέξη "Γράμμα".
Πράγματι δεν κάνουν νομικά μαθήματα, αλλά εγώ ως Φιλόλογος (Κλασσικό Τμήμα) με διδακτορικό στην φιλοσοφία και στην μελέτη των αρχαίων κειμένων σε θέση Γραμματέας στα Δικαστήρια ( Ι.Δ.Ο.Χ. στο Πρωτοδικείο Κεντρικής πόλεως της Ελλάδος), έβαζα πρωτόκολλο, έπαιρνα και έδινα αιτήσεις, καμιά φορά έβγαζα κιόλας αιτήσεις αν και δεν είχα δικαίωμα υπογραφής, έστελνα φαξ, πήγαινα την χαρτούρα από γραφείο σε γραφείο, και είχα μάθει όταν θα ανέβαινα στην έδρα θα έπρεπε να είχα το νου μου αν δουλεύει το μηχάνημα εγγραφής για να γίνει απομαγνητοφώνηση ύστερα και να καθαρό γράψω την απόφαση (φόρμες είναι στην ουσία), χωρίς καμία άλλη υποχρέωση αφού δεν θα είχα δικαίωμα άποψης ή γνώμης.
Όλα αυτά ΕΓΩ ως ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ δεν μπορώ να τα κάνω, ενώ το άτομο με μεταπτυχιακό στην νοσηλευτική ή διδακτορικό για το λιμάνι του Πειραιά στην περίοδο του μεσοπολέμου είναι καταλληλότερο.

προφανως και δεν οι καταληλοτερο το μεταπτυχιακο στη νοσηλευτικη. μονο οικονομικες σχολες και η νομικη ειναι κατα τη γνωμη μου συναφες

Chrstnpp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Οκτ 23, 2017 2:19 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Chrstnpp » Πέμ Νοέμ 29, 2018 10:28 am

Είδα κι εγώ με το μεταπτυχιακό πολιτιστικής διαχείρισης , πολιτικής και επικοινωνιας του Παντείου των πολιτικών και κοινωνικών επστημών που έχει και νομικό Και οικονομικό μάθημα πόσο συναφές μου το έπιασαν.
Επίσης, εγώ λέω να μη μοριοδοτουν και τις γλώσσες, τι τα χρειάζεται το Ειρηνοδικείο τα ρωσικα και τα γερμανικά. Και ένας υπάλληλος γραφείου; τι κάνει δλδ που έχει σχέση με τα δικαστήρια;

Μόνο δικηγόροι!! Για πάντα! Για όλα! :D :D :D

micr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό micr » Πέμ Νοέμ 29, 2018 4:57 pm

Go16 έγραψε: Το ξαναγράφω και επαναλαμβάνω ότι αναφερόμαστε σε μία θέση εργασίας που έχει ως περιεχόμενο την λέξη "Γράμμα".
Πράγματι δεν κάνουν νομικά μαθήματα, αλλά εγώ ως Φιλόλογος (Κλασσικό Τμήμα) με διδακτορικό στην φιλοσοφία και στην μελέτη των αρχαίων κειμένων σε θέση Γραμματέας στα Δικαστήρια ( Ι.Δ.Ο.Χ. στο Πρωτοδικείο Κεντρικής πόλεως της Ελλάδος), έβαζα πρωτόκολλο, έπαιρνα και έδινα αιτήσεις, καμιά φορά έβγαζα κιόλας αιτήσεις αν και δεν είχα δικαίωμα υπογραφής, έστελνα φαξ, πήγαινα την χαρτούρα από γραφείο σε γραφείο, και είχα μάθει όταν θα ανέβαινα στην έδρα θα έπρεπε να είχα το νου μου αν δουλεύει το μηχάνημα εγγραφής για να γίνει απομαγνητοφώνηση ύστερα και να καθαρό γράψω την απόφαση (φόρμες είναι στην ουσία), χωρίς καμία άλλη υποχρέωση αφού δεν θα είχα δικαίωμα άποψης ή γνώμης.
Όλα αυτά ΕΓΩ ως ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ δεν μπορώ να τα κάνω, ενώ το άτομο με μεταπτυχιακό στην νοσηλευτική ή διδακτορικό για το λιμάνι του Πειραιά στην περίοδο του μεσοπολέμου είναι καταλληλότερο.


Και ο γενικός γραμματέας του ΟΗΕ έχει «γράμμα». Με αυτή τη λογική να ψάχνουν φιλόλογους.

Το λάθος που κάνεις Go16, που αν και φιλόλογος δεν διάβασες προσεκτικά όσα έγραψα, είναι πως κανείς δεν σε έβγαλε ακατάλληλο για τη θέση. Κανείς δεν σου είπε ότι ΕΣΥ ο ως ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ δεν μπορείς. Σου είπαν ότι ως φιλόλογος δεν δικαιούσαι επιπλέον πριμοδότηση στα πρόσθετα προσόντα (επιπλέον στα επιπλέον, δηλαδή). Το διδακτορικό ή το μεταπτυχιακό σου είναι πρόσθετο προσόν. Είσαι κατάλληλος, παίρνεις επιπλέον μόρια για το πρόσθετο προσόν του μεταπτυχιακού
αλλά υπάρχουν μεταπτυχιακά (όπως νομικής) που παίρνουν ακόμη περισσότερα μόρια.
Δεν σε βγάλαν αγράμματο μ’ αυτό.

Και σε ρωτώ ξανά: για τη θέση γραμματέα σε μια υπηρεσία του υπουργείου Παιδείας (στις διευθύνσεις εκπαίδευσης) θα έπρεπε να δίνουν επιπλέον μόρια σε έναν εκπαιδευτικό ή σε έναν νομικό;
Δεν μπορεί ο νομικός να βγάλει φωτοτυπίες, να στέλνει φαξ (σε ποιον αναρωτιέμαι), να πάει τη χαρτούρα, όπως γράφεις; Μπορεί. Να πάρει λοιπόν ίδια μόρια με έναν εκπαιδευτικό; Είναι τόσο κατάφωρη αδικία να πάρει λίγα μόρια παραπάνω ο ένας εκπαιδευτικός;
(θυμίζω ξανά ότι στις διευθύνσεις παίρνουν ΜΟΝΟ εκπαιδευτικούς. Κανέναν άλλο. Αλλά εκεί, βολεύει)

Chrstnpp, λες να μην μοριοδοτήσουν τις γλώσσες (υποθέτω ειρωνικά) ενώ και οι μεταπτυχιακοί – διδάκτορες ξένων φιλολογιών διεκδικούν τα ίδια μόρια με τους μεταπτυχιακούς – διδάκτορες της νομικής. Αλλά αυτό δεν ενοχλεί τους μεταπτυχιακούς της ελληνικής φιλολογίας. Κι αυτό «γράμμα» έχει.

Chrstnpp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Οκτ 23, 2017 2:19 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Chrstnpp » Πέμ Νοέμ 29, 2018 9:22 pm

Το λέω ειρωνικά γιατί πιανόμαστε απο τα μαλλιά μας για θέσεις που τόσα χρόνια τις κάνουν ΔΕ και γιατί το ΑΣΕΠ δε φρόντισε να τηρήσει τα ίδια και για την Κική και για την Κοκο κι αν είναι να δούμε τι πραγματικά ζητάει η θέση, αυτό μάλλον είναι γερά νεύρα και υπομονή.

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Paramana » Κυρ Δεκ 02, 2018 12:19 pm

Chrstnpp έγραψε:Το λέω ειρωνικά γιατί πιανόμαστε απο τα μαλλιά μας για θέσεις που τόσα χρόνια τις κάνουν ΔΕ και γιατί το ΑΣΕΠ δε φρόντισε να τηρήσει τα ίδια και για την Κική και για την Κοκο κι αν είναι να δούμε τι πραγματικά ζητάει η θέση, αυτό μάλλον είναι γερά νεύρα και υπομονή.


Πολυ σωστα. Ετσι ακριβως ειναι. Ενδεικτικα μονο θα αναφερω οτι το δικο μου μεταπτυχιακο που ειναι διατμηματικο ( Φιλοσοφικη μαζι με Οικονομικο Παν/μιο Αθηνας) στα προσωρινα εκριθη ως συναφες και στα οριστικα ως μη συναφες. Τι με καθιστα ικανότερη ως γραμματεα -- η καταρτιση μου στις οικονομικες θεωριες ( απο την πλευρα του Οικονομικου) ή τα νοητικα μοντελα του γραπτου λογου στη συνταξη κειμενου (απο την πλευρα της Φιλοσοφικης) το αφηνω στην κριση σας.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Δεκ 02, 2018 3:04 pm

Paramana έγραψε:
Chrstnpp έγραψε:Το λέω ειρωνικά γιατί πιανόμαστε απο τα μαλλιά μας για θέσεις που τόσα χρόνια τις κάνουν ΔΕ και γιατί το ΑΣΕΠ δε φρόντισε να τηρήσει τα ίδια και για την Κική και για την Κοκο κι αν είναι να δούμε τι πραγματικά ζητάει η θέση, αυτό μάλλον είναι γερά νεύρα και υπομονή.


Πολυ σωστα. Ετσι ακριβως ειναι. Ενδεικτικα μονο θα αναφερω οτι το δικο μου μεταπτυχιακο που ειναι διατμηματικο ( Φιλοσοφικη μαζι με Οικονομικο Παν/μιο Αθηνας) στα προσωρινα εκριθη ως συναφες και στα οριστικα ως μη συναφες. Τι με καθιστα ικανότερη ως γραμματεα -- η καταρτιση μου στις οικονομικες θεωριες ( απο την πλευρα του Οικονομικου) ή τα νοητικα μοντελα του γραπτου λογου στη συνταξη κειμενου (απο την πλευρα της Φιλοσοφικης) το αφηνω στην κριση σας.


Έτσι είναι. Τα έλεγα πριν ακόμη βγουν τα προσωρινά (κάποιοι θεωρούσαν ότι τα βγάζω από το μυαλό μου;): δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο, όλοι (ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ) κάνουμε την ίδια δουλειά. Ο διαχωρισμός (μεταξύ ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ) αρχίζει να φαίνεται στις κρίσεις για κατάλαηψη θέση ευθύνης. Μέχρι τότε όλοι τα ίδια. Το αν κάποιος θα φύγει από την έδρα και θα πάει σε άλλο πόστο, δεν έχει να κάνει με τις σπουδές που πραγματοποίησε. Μπορεί να φύγει από την έδρα ο ΔΕ με 25 χρόνια υπηρεσίας και να μείνει ο ΠΕ (νομικής, φιλόλογος, γυμναστής) με 15 χρόνια. Μπορεί να φύγει ο ΠΕ Νομικής από την έδρα, ο οποίος έχει 20 χρόνια υπηρεσίας και να μείνει ο ΔΕ. Δε λαμβάνονται υπόψη οι σπουδές, αφού δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο. Σε θέση οικονομικού αντικειμένου έχουμε υπάλληλο ΠΕ (πτυχιούχο θεωρητικής επιστήμης) και η υπάλληλος ΠΕ πτυχιούχος οικονομικών σχολής ανεβαίνει έδρα.
Σε άλλο πόστο που έχει και οικονομικό αντικείμενο έχουμε υπάλληλο ΔΕ με 36 χρόνια υπηρεσίας και υπάλληλος ΠΕ Οικονομικής επιστήμης τοποθετήθηκε στο πολιτικό τμήμα (πολιτικές δίκες).

christy8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 12:42 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό christy8 » Δευ Φεβ 18, 2019 2:28 am

Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τις άδειες άσκησης ιδιωτικού έργου των δικαστικών υπαλλήλην; ευχαριστώ.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Φεβ 18, 2019 9:20 am

christy8 έγραψε:Καλησπέρα.
Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τις άδειες άσκησης ιδιωτικού έργου των δικαστικών υπαλλήλην; ευχαριστώ.


Κάνεις αίτηση και περνάει από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο. Θα πρέπει η απασχόληση για την οποία ζητάς άδεια να συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης που έχεις στην υπηρεσία.

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:07 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό akrivou » Παρ Ιουν 21, 2019 6:37 pm

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πληρωθεί, ποιος ηταν ο καθαρός μισθός τους με μεταπτυχιακό. Δηλαδη στο μισθολογικο κλιμάκιο 3.

Σας ευχαριστώ πολύ.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες