Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Οκτ 31, 2018 7:22 pm

optimus έγραψε:
NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:melimeli ( για να μη κάνω παράθεση όλου του post και γεμίζει όλη η σελίδα..)

Η αναφορά μου στους συμβασιούχους ήταν καθαρά για το επικουρικό προσωπικό, που έγινε με συγκεκριμένη διαδικασία η πρόσληψη.Λανθασμένα ίσως ανέφερα τα κριτήρια ΑΣΕΠ, δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ήταν όμως ανοιχτή και διαφανής διαδικασία, με πίνακες και ενστάσεις και αλλαγές. Για λοιπές περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχει και το 'μπαίνω από το παράθυρο'.
Ειδικά για το επικουρικό προσωπικό, ο νόμος του 2005 με την τροποποίηση του 2010, αξιολογούσε μόνο την προϋπηρεσία κάποιου και κανένα άλλο κριτήριο ( και την ανεργία σε ξεχωριστό πίνακα με ποσόστωση 40-60). Από τον Ιούλιο άλλαξε πάλι και αξιολογεί πολλά πράγματα(κοινωνικά κριτήρια), αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν αξιολογεί ούτε βαθμούς πτυχίου, ούτε κτήση διδακτορικού, παρά μόνο προϋπηρεσία ( με πλαφόν 60 μήνες πια). Ο λόγος είναι προφανής ( και αιτιολογημένος κατ' εμε) : Η έννοια του επικουρικού προσωπικού, είναι η κάλυψη άμεσων και επιτακτικών αναγκών, άρα θες προσωπικό που θα μπει και την άλλη μέρα σχεδόν μπορεί να δουλέψει παραγωγικά. Δε θα χρειαστεί να εκπαιδευτεί για κάνα τρίμηνο και στο χρόνο να απολυθεί. Δικαιωματικά και νόμιμα επομένως, προτάχθηκε η προϋπηρεσία και όχι κάτι άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα ότι καμία θέση ΙΔΟΧ δεν είναι χρησικτησία κανενός και το ανέφερα. Δε σε καθιστά αυτομάτως καλύτερο.
Συμφωνώ και στην αποσαφήνιση της εμπειρίας. Άλλο πράγμα ομοειδής και άλλο συναφής. Και ξεχωριστά πρέπει να αντιμετωπίζονται και να είναι ξεκάθαρο εξαρχής και ορισμένο ρητά στην προκήρυξη. Για μένα νοσηλευτής που δούλευε σε ιδιωτικό δευτεροβαθμιο ή τριτοβάθμιο Νοσοκομείο, δικαιούται την ίδια αναγνώριση εμπειρίας για θέση νοσοκομείου, ως ομοειδή. Αλλά νοσηλευτής που δούλεψε σε ένα πρωτοβάθμιο διαγνωστικό κέντρο, όπου δεν ασκεί νοσηλεία ασθενούς, αλλά συνεπικούρηση σε διαγνωστική εξέταση, δεν έχει την ίδια εμπειρία. Αυτή για μένα θα έπρεπε να αξιολογείται ως συναφής και όχι ομοειδής. Το παράδειγμα και το επάγγελμα, είναι φυσικά τυχαίο και φαντάζομαι να γίνεται αντιληπτή η διαφορά που θελω να τεκμηριώσω.

Υπήρχε η ποσόστωση 60-40 και στο κομμάτι της ανεργίας προηγούνταν οι επιδοτούμενοι άνεργοι συγκεκριμένα, το γιατί δεν το κατανοώ.Επίσης, η διαδικασία δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως έγινε τώρα με τις ηλεκτρονικές αιτήσεις και στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι.....Τέλος, αυτοί που κάθονται τόσα χρόνια όταν πρωτομπήκαν ήταν από την επόμενη μέρα παραγωγικοί και δε χρειάστηκαν ένα τρίμηνο να εκπαιδευτούν?Ε λοιπόν αφού το έκαναν αυτοί καιρός να το κάνουν και άλλοι τώρα.....Τα ίδια άτομα για πάνω από 2 χρόνια στις ίδιες θέσεις.Είναι προκλητικό όλο αυτό ιδιαίτερα στις μέρες μας......


Η ποσόστωση είχε ορισθεί , γιατί δεν το προέβλεπε ο νόμος και καθορίστηκε με Υπουργική Απόφαση. Τα ποσοστά και η κατάταξη στους ανέργους, άγνωστο πως καθορίστηκαν.
Η διαδικασία ήταν γνωστή και ανοιχτή, γιατί απλά δεν υπήρχαν ούτε προθεσμίες ούτε ημερομηνίες. Είχες δικαίωμα εγγραφής στον πίνακα ανά πάσα στιγμή, αλλά για να σε πάρουν γινόταν προκήρυξη για όλες τις εγκεκριμένες θέσεις και έτσι μπήκαν οι υποψήφιοι το 2013 και το 2016. Ειδικά το 2016, δόθηκε χρόνος για τις αιτήσεις ενώ ήδη είχε βγει η προκήρυξη. Τώρα είναι πιο λειτουργικό, καθώς το εκάστοτε Νοσοκομείο που έχει ανάγκη, μπορεί ανά πάσα στιγμή να προσλάβει άτομο, χωρίς να περιμένει συνολική έγκριση θέσεων και προκήρυξη.
Όσο για το να φύγουν αυτοί που ήταν για πάνω από δύο χρόνια στις θέσεις και να μπούνε άλλοι, ανήκει στη λογική να 'ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα' και δεν την συμμερίζομαι ως άποψη. Δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι, εργαζόμενοι και άνεργοι. Να φύγουν οι μη νόμιμοι την επόμενη μέρα ναι, αλλά όχι φύγε εσύ να μπω εγώ. Να δουλέψει και ο ένας και ο άλλος

Και πώς ακριβώς θα δουλέψει και ο ένας και ο άλλος?Όταν συνεχώς ανανεώνονται οι ίδιοι επί χρόνια?Αυτό είναι χρησικτησία και άσκηση εξουσίας πάνω στη θέση.Μπήκα και μου ανήκει εφ' όρου ζωής....Και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο ζητά την αξιοκρατία και δεν ονομάζεται αυτό 'να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα'.Να διαγωνιστεί από την αρχή ο καθένας μαζί με τους υπολοίπους, επί ίσοις όροις, και αν το αξίζει να ξαναπάρει την όποια θέση.Τέλος, η παλιά διαδικασία σε καμία περίπτωση δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως η τωρινή και δεν γινόταν ηλεκτρονικά.Επίσης, στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι και ο αριθμός των τότε αιτούντων δεν έχει καμία σχέση με τον σημερινό αριθμό.Γεγονός που αποδεικνύει ότι ήταν πιο 'κλειστή' η διαδικασία.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Οκτ 31, 2018 8:30 pm

NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:
NSSN έγραψε:Υπήρχε η ποσόστωση 60-40 και στο κομμάτι της ανεργίας προηγούνταν οι επιδοτούμενοι άνεργοι συγκεκριμένα, το γιατί δεν το κατανοώ.Επίσης, η διαδικασία δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως έγινε τώρα με τις ηλεκτρονικές αιτήσεις και στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι.....Τέλος, αυτοί που κάθονται τόσα χρόνια όταν πρωτομπήκαν ήταν από την επόμενη μέρα παραγωγικοί και δε χρειάστηκαν ένα τρίμηνο να εκπαιδευτούν?Ε λοιπόν αφού το έκαναν αυτοί καιρός να το κάνουν και άλλοι τώρα.....Τα ίδια άτομα για πάνω από 2 χρόνια στις ίδιες θέσεις.Είναι προκλητικό όλο αυτό ιδιαίτερα στις μέρες μας......


Η ποσόστωση είχε ορισθεί , γιατί δεν το προέβλεπε ο νόμος και καθορίστηκε με Υπουργική Απόφαση. Τα ποσοστά και η κατάταξη στους ανέργους, άγνωστο πως καθορίστηκαν.
Η διαδικασία ήταν γνωστή και ανοιχτή, γιατί απλά δεν υπήρχαν ούτε προθεσμίες ούτε ημερομηνίες. Είχες δικαίωμα εγγραφής στον πίνακα ανά πάσα στιγμή, αλλά για να σε πάρουν γινόταν προκήρυξη για όλες τις εγκεκριμένες θέσεις και έτσι μπήκαν οι υποψήφιοι το 2013 και το 2016. Ειδικά το 2016, δόθηκε χρόνος για τις αιτήσεις ενώ ήδη είχε βγει η προκήρυξη. Τώρα είναι πιο λειτουργικό, καθώς το εκάστοτε Νοσοκομείο που έχει ανάγκη, μπορεί ανά πάσα στιγμή να προσλάβει άτομο, χωρίς να περιμένει συνολική έγκριση θέσεων και προκήρυξη.
Όσο για το να φύγουν αυτοί που ήταν για πάνω από δύο χρόνια στις θέσεις και να μπούνε άλλοι, ανήκει στη λογική να 'ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα' και δεν την συμμερίζομαι ως άποψη. Δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι, εργαζόμενοι και άνεργοι. Να φύγουν οι μη νόμιμοι την επόμενη μέρα ναι, αλλά όχι φύγε εσύ να μπω εγώ. Να δουλέψει και ο ένας και ο άλλος

Και πώς ακριβώς θα δουλέψει και ο ένας και ο άλλος?Όταν συνεχώς ανανεώνονται οι ίδιοι επί χρόνια?Αυτό είναι χρησικτησία και άσκηση εξουσίας πάνω στη θέση.Μπήκα και μου ανήκει εφ' όρου ζωής....Και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο ζητά την αξιοκρατία και δεν ονομάζεται αυτό 'να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα'.Να διαγωνιστεί από την αρχή ο καθένας μαζί με τους υπολοίπους, επί ίσοις όροις, και αν το αξίζει να ξαναπάρει την όποια θέση.Τέλος, η παλιά διαδικασία σε καμία περίπτωση δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως η τωρινή και δεν γινόταν ηλεκτρονικά.Επίσης, στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι και ο αριθμός των τότε αιτούντων δεν έχει καμία σχέση με τον σημερινό αριθμό.Γεγονός που αποδεικνύει ότι ήταν πιο 'κλειστή' η διαδικασία.


Εάν για σένα η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών αν και όποτε βγούνε αυτές, τότε όντως δε γίνεται να δουλέψουν και οι μεν και αυτοί που περιμένουν να μπούνε.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό NSSN » Πέμ Νοέμ 01, 2018 7:45 am

optimus έγραψε:
NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:
Η ποσόστωση είχε ορισθεί , γιατί δεν το προέβλεπε ο νόμος και καθορίστηκε με Υπουργική Απόφαση. Τα ποσοστά και η κατάταξη στους ανέργους, άγνωστο πως καθορίστηκαν.
Η διαδικασία ήταν γνωστή και ανοιχτή, γιατί απλά δεν υπήρχαν ούτε προθεσμίες ούτε ημερομηνίες. Είχες δικαίωμα εγγραφής στον πίνακα ανά πάσα στιγμή, αλλά για να σε πάρουν γινόταν προκήρυξη για όλες τις εγκεκριμένες θέσεις και έτσι μπήκαν οι υποψήφιοι το 2013 και το 2016. Ειδικά το 2016, δόθηκε χρόνος για τις αιτήσεις ενώ ήδη είχε βγει η προκήρυξη. Τώρα είναι πιο λειτουργικό, καθώς το εκάστοτε Νοσοκομείο που έχει ανάγκη, μπορεί ανά πάσα στιγμή να προσλάβει άτομο, χωρίς να περιμένει συνολική έγκριση θέσεων και προκήρυξη.
Όσο για το να φύγουν αυτοί που ήταν για πάνω από δύο χρόνια στις θέσεις και να μπούνε άλλοι, ανήκει στη λογική να 'ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα' και δεν την συμμερίζομαι ως άποψη. Δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι, εργαζόμενοι και άνεργοι. Να φύγουν οι μη νόμιμοι την επόμενη μέρα ναι, αλλά όχι φύγε εσύ να μπω εγώ. Να δουλέψει και ο ένας και ο άλλος

Και πώς ακριβώς θα δουλέψει και ο ένας και ο άλλος?Όταν συνεχώς ανανεώνονται οι ίδιοι επί χρόνια?Αυτό είναι χρησικτησία και άσκηση εξουσίας πάνω στη θέση.Μπήκα και μου ανήκει εφ' όρου ζωής....Και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο ζητά την αξιοκρατία και δεν ονομάζεται αυτό 'να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα'.Να διαγωνιστεί από την αρχή ο καθένας μαζί με τους υπολοίπους, επί ίσοις όροις, και αν το αξίζει να ξαναπάρει την όποια θέση.Τέλος, η παλιά διαδικασία σε καμία περίπτωση δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως η τωρινή και δεν γινόταν ηλεκτρονικά.Επίσης, στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι και ο αριθμός των τότε αιτούντων δεν έχει καμία σχέση με τον σημερινό αριθμό.Γεγονός που αποδεικνύει ότι ήταν πιο 'κλειστή' η διαδικασία.


Εάν για σένα η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών αν και όποτε βγούνε αυτές, τότε όντως δε γίνεται να δουλέψουν και οι μεν και αυτοί που περιμένουν να μπούνε.

Για ποιές ΙΔΟΧ μιλάς?Και ποιός σου είπε ότι η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών?Για μένα πουθενά δεν περιορίζεται η αγορά εργασίας.Για τους ήδη υπηρετούντες παρατασιούχους επικουρικούς περιορίζεται εκεί, γι' αυτό και κάνουν αποχές και διαμαρτυρίες για να κερδίζουν παρατάσεις.Δεν μου απάντησες το εξής: πώς ακριβώς θα εργαστούν αυτοί που περιμένουν, όταν ανανεώνονται επί χρόνια οι παλαιοί επικουρικοί χωρίς ποτέ να διακόπτονται οι συμβάσεις τους?Επίσης, το δικαίωμα στην εργασία που και εσύ ανέφερες παραπάνω, κατ' εσέ εφαρμόζεται επιλεκτικά?Δηλαδή, οι επικουρικοί έχουν δικαίωμα να κατέχουν την ίδια θέση για πάντα ώστε να έχουν δουλειά εξασφαλισμένη και οι υπόλοιποι τον δρόμο τους??

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Παρ Νοέμ 02, 2018 8:10 am

Γατάκι θα λέμε την προκήρυξη για τα νοσοκομεία σε λίγο μπροστά σε αυτή για τη βοήθεια στο σπίτι. Σύμφωνα με δημοσιεύματα θα δώσουν 17 μόρια τον μήνα για τους πρώτους 67 μήνες! !!
Πραγματικά απίστευτα πράγματα.. Σε λίγο απλά θα βγάλουν νόμο να απαγορεύεται να δώσουν οι υπόλοιποι μήπως τυχόν βρεθεί κανένας καημένος και τους πάρει τη θέση

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Σάβ Νοέμ 03, 2018 5:03 am

NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:
NSSN έγραψε:Και πώς ακριβώς θα δουλέψει και ο ένας και ο άλλος?Όταν συνεχώς ανανεώνονται οι ίδιοι επί χρόνια?Αυτό είναι χρησικτησία και άσκηση εξουσίας πάνω στη θέση.Μπήκα και μου ανήκει εφ' όρου ζωής....Και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο ζητά την αξιοκρατία και δεν ονομάζεται αυτό 'να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα'.Να διαγωνιστεί από την αρχή ο καθένας μαζί με τους υπολοίπους, επί ίσοις όροις, και αν το αξίζει να ξαναπάρει την όποια θέση.Τέλος, η παλιά διαδικασία σε καμία περίπτωση δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως η τωρινή και δεν γινόταν ηλεκτρονικά.Επίσης, στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι και ο αριθμός των τότε αιτούντων δεν έχει καμία σχέση με τον σημερινό αριθμό.Γεγονός που αποδεικνύει ότι ήταν πιο 'κλειστή' η διαδικασία.


Εάν για σένα η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών αν και όποτε βγούνε αυτές, τότε όντως δε γίνεται να δουλέψουν και οι μεν και αυτοί που περιμένουν να μπούνε.

Για ποιές ΙΔΟΧ μιλάς?Και ποιός σου είπε ότι η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών?Για μένα πουθενά δεν περιορίζεται η αγορά εργασίας.Για τους ήδη υπηρετούντες παρατασιούχους επικουρικούς περιορίζεται εκεί, γι' αυτό και κάνουν αποχές και διαμαρτυρίες για να κερδίζουν παρατάσεις.Δεν μου απάντησες το εξής: πώς ακριβώς θα εργαστούν αυτοί που περιμένουν, όταν ανανεώνονται επί χρόνια οι παλαιοί επικουρικοί χωρίς ποτέ να διακόπτονται οι συμβάσεις τους?Επίσης, το δικαίωμα στην εργασία που και εσύ ανέφερες παραπάνω, κατ' εσέ εφαρμόζεται επιλεκτικά?Δηλαδή, οι επικουρικοί έχουν δικαίωμα να κατέχουν την ίδια θέση για πάντα ώστε να έχουν δουλειά εξασφαλισμένη και οι υπόλοιποι τον δρόμο τους??



Πεστα φιλε/φιλη... Εδω πραγματα εξοφθαλμα καταχρηστικα πανε να μας τα στρογγυλεψουν και να βρουνε δικαιολογηση εκει που δεν υπαρχει...προσυπογραφω και συμφωνω απολυτα με ολα οσα εθεσες παραπανω..

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό NSSN » Σάβ Νοέμ 03, 2018 2:17 pm

ersilyk έγραψε:
NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:
Εάν για σένα η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών αν και όποτε βγούνε αυτές, τότε όντως δε γίνεται να δουλέψουν και οι μεν και αυτοί που περιμένουν να μπούνε.

Για ποιές ΙΔΟΧ μιλάς?Και ποιός σου είπε ότι η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών?Για μένα πουθενά δεν περιορίζεται η αγορά εργασίας.Για τους ήδη υπηρετούντες παρατασιούχους επικουρικούς περιορίζεται εκεί, γι' αυτό και κάνουν αποχές και διαμαρτυρίες για να κερδίζουν παρατάσεις.Δεν μου απάντησες το εξής: πώς ακριβώς θα εργαστούν αυτοί που περιμένουν, όταν ανανεώνονται επί χρόνια οι παλαιοί επικουρικοί χωρίς ποτέ να διακόπτονται οι συμβάσεις τους?Επίσης, το δικαίωμα στην εργασία που και εσύ ανέφερες παραπάνω, κατ' εσέ εφαρμόζεται επιλεκτικά?Δηλαδή, οι επικουρικοί έχουν δικαίωμα να κατέχουν την ίδια θέση για πάντα ώστε να έχουν δουλειά εξασφαλισμένη και οι υπόλοιποι τον δρόμο τους??



Πεστα φιλε/φιλη... Εδω πραγματα εξοφθαλμα καταχρηστικα πανε να μας τα στρογγυλεψουν και να βρουνε δικαιολογηση εκει που δεν υπαρχει...προσυπογραφω και συμφωνω απολυτα με ολα οσα εθεσες παραπανω..

Κι ένα πράγμα πρέπει να μη ξεχνάει κανείς.Όλοι μας έχουμε ίσα δικαιώματα κι υποχρεώσεις και όλοι πρέπει να αγωνιζόμαστε ισότιμα στον εργασιακό στίβο.Και όχι να κοιτάμε μόνο τον εαυτούλη μας και τη βόλεψή μας.Και κάνει ότι κάνει ο καθένας, αλλά στο τέλος έχει και το θράσος να εκσφενδονίζει πυρά εναντίον όσων υποστηρίζουν την αξιοκρατία και το δίκαιο.Ε λοιπόν, θα μας βρούν απέναντί τους αν χρειαστεί.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Σάβ Νοέμ 03, 2018 7:48 pm

Παιδιά κοιτάξτε εάν μπορείτε να μην περάσει αυτός ο νόμος αυτήν που μπήκαν με ως επικουρικοι πριν 5 Χρόνια μέσω Δυπε ήταν καθαρά με μέσων ..Έχω διοριστει πρόσφατα με την 7Κ στο νοσοκομείο βέβαια που εργάζομαι στην ειδικότητα μου δεν έχει επικουρικο αλλά σε άλλο νοσοκομείο που ξέρω έχουν μπείναι 2 άτομα από άλλη πόλη που το ένα άτομο μπήκε και καλά με προϋπηρεσία και δεν ήξερε τίποτα όταν πήγε και το αλλο άτομο που μπήκε χωρίς προϋπηρεσία εργαζόταν κάπου αλλου κάποιος όμως απο την δυπε που είχε είπε το άτομο αυτό να βγει ταμείο και έτσι με ένα μήνα ταμείο πήρε την θέση. Θυμαμαι απο την αρχη που ειχαν ερθει λεγανε οτι θα γινουν μονιμοι και ουτε καν κανανε τα χαρτια τους στις 2 προκηρύξεις που είχαν βγει. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτήν την τροπολογία να πιάσετε τα μόρια που θα πάρουν οι επικουρικοι είναι μεγάλη αδικία .Σκέφτομαι ότι και εγώ θα ήμουν στη θέση σας εάν δεν είχα περάσει και τρελαίνομαι με τόση αδικία τα πέρασα τότε με τα stage που περνάνε τότε προσαύξηση 50 %στη να εμπειρία και σας καταλαβαίνω απόλυτα και σας εύχομαι καλή επιτυχία στον αγώνα σας

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Κυρ Νοέμ 04, 2018 7:28 pm

MARIANTSAK έγραψε:Παιδιά κοιτάξτε εάν μπορείτε να μην περάσει αυτός ο νόμος αυτήν που μπήκαν με ως επικουρικοι πριν 5 Χρόνια μέσω Δυπε ήταν καθαρά με μέσων ..Έχω διοριστει πρόσφατα με την 7Κ στο νοσοκομείο βέβαια που εργάζομαι στην ειδικότητα μου δεν έχει επικουρικο αλλά σε άλλο νοσοκομείο που ξέρω έχουν μπείναι 2 άτομα από άλλη πόλη που το ένα άτομο μπήκε και καλά με προϋπηρεσία και δεν ήξερε τίποτα όταν πήγε και το αλλο άτομο που μπήκε χωρίς προϋπηρεσία εργαζόταν κάπου αλλου κάποιος όμως απο την δυπε που είχε είπε το άτομο αυτό να βγει ταμείο και έτσι με ένα μήνα ταμείο πήρε την θέση. Θυμαμαι απο την αρχη που ειχαν ερθει λεγανε οτι θα γινουν μονιμοι και ουτε καν κανανε τα χαρτια τους στις 2 προκηρύξεις που είχαν βγει. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτήν την τροπολογία να πιάσετε τα μόρια που θα πάρουν οι επικουρικοι είναι μεγάλη αδικία .Σκέφτομαι ότι και εγώ θα ήμουν στη θέση σας εάν δεν είχα περάσει και τρελαίνομαι με τόση αδικία τα πέρασα τότε με τα stage που περνάνε τότε προσαύξηση 50 %στη να εμπειρία και σας καταλαβαίνω απόλυτα και σας εύχομαι καλή επιτυχία στον αγώνα σας

Έχει ψηφιστεί ήδη ο νόμος

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τρί Νοέμ 06, 2018 4:17 pm

MARIANTSAK έγραψε:Παιδιά κοιτάξτε εάν μπορείτε να μην περάσει αυτός ο νόμος αυτήν που μπήκαν με ως επικουρικοι πριν 5 Χρόνια μέσω Δυπε ήταν καθαρά με μέσων ..Έχω διοριστει πρόσφατα με την 7Κ στο νοσοκομείο βέβαια που εργάζομαι στην ειδικότητα μου δεν έχει επικουρικο αλλά σε άλλο νοσοκομείο που ξέρω έχουν μπείναι 2 άτομα από άλλη πόλη που το ένα άτομο μπήκε και καλά με προϋπηρεσία και δεν ήξερε τίποτα όταν πήγε και το αλλο άτομο που μπήκε χωρίς προϋπηρεσία εργαζόταν κάπου αλλου κάποιος όμως απο την δυπε που είχε είπε το άτομο αυτό να βγει ταμείο και έτσι με ένα μήνα ταμείο πήρε την θέση. Θυμαμαι απο την αρχη που ειχαν ερθει λεγανε οτι θα γινουν μονιμοι και ουτε καν κανανε τα χαρτια τους στις 2 προκηρύξεις που είχαν βγει. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτήν την τροπολογία να πιάσετε τα μόρια που θα πάρουν οι επικουρικοι είναι μεγάλη αδικία .Σκέφτομαι ότι και εγώ θα ήμουν στη θέση σας εάν δεν είχα περάσει και τρελαίνομαι με τόση αδικία τα πέρασα τότε με τα stage που περνάνε τότε προσαύξηση 50 %στη να εμπειρία και σας καταλαβαίνω απόλυτα και σας εύχομαι καλή επιτυχία στον αγώνα σας


Πολυ σωστα τα λες κι ευχαριστούμε που παραθετεις εκ των εσω την εμπειρία σου προς επιρρωση οσων λεμε και σε καποιους φανταζουν υπερβολικα... Μια διορθωση μονο, την αδικη προσαυξηση του 50% δεν την επαιρναν μονο τα stage που μονιμως αναφερονται ως η μονη μορφη πελατειακης λογικης... Την ιδια σκανδαλωδη προσαυξηση επαιρναν και οι συμβασιουχοι, βισματικα προσληφθεντες ή μη, καθως και οι μονιμοι που μετα την πενταετια ξανακαναν αιτηση σε νεες προκηρυξεις... Ετσι για να εχουμε τη συνολικη εικονα και να μην στοχοποιουνται συχνα απο συνηθεια κι οχι κακη προθεση μονο τα stage

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Τετ Νοέμ 07, 2018 8:46 pm

ersilyk έγραψε:
MARIANTSAK έγραψε:Παιδιά κοιτάξτε εάν μπορείτε να μην περάσει αυτός ο νόμος αυτήν που μπήκαν με ως επικουρικοι πριν 5 Χρόνια μέσω Δυπε ήταν καθαρά με μέσων ..Έχω διοριστει πρόσφατα με την 7Κ στο νοσοκομείο βέβαια που εργάζομαι στην ειδικότητα μου δεν έχει επικουρικο αλλά σε άλλο νοσοκομείο που ξέρω έχουν μπείναι 2 άτομα από άλλη πόλη που το ένα άτομο μπήκε και καλά με προϋπηρεσία και δεν ήξερε τίποτα όταν πήγε και το αλλο άτομο που μπήκε χωρίς προϋπηρεσία εργαζόταν κάπου αλλου κάποιος όμως απο την δυπε που είχε είπε το άτομο αυτό να βγει ταμείο και έτσι με ένα μήνα ταμείο πήρε την θέση. Θυμαμαι απο την αρχη που ειχαν ερθει λεγανε οτι θα γινουν μονιμοι και ουτε καν κανανε τα χαρτια τους στις 2 προκηρύξεις που είχαν βγει. Δεν υπάρχει περίπτωση με αυτήν την τροπολογία να πιάσετε τα μόρια που θα πάρουν οι επικουρικοι είναι μεγάλη αδικία .Σκέφτομαι ότι και εγώ θα ήμουν στη θέση σας εάν δεν είχα περάσει και τρελαίνομαι με τόση αδικία τα πέρασα τότε με τα stage που περνάνε τότε προσαύξηση 50 %στη να εμπειρία και σας καταλαβαίνω απόλυτα και σας εύχομαι καλή επιτυχία στον αγώνα σας


Πολυ σωστα τα λες κι ευχαριστούμε που παραθετεις εκ των εσω την εμπειρία σου προς επιρρωση οσων λεμε και σε καποιους φανταζουν υπερβολικα... Μια διορθωση μονο, την αδικη προσαυξηση του 50% δεν την επαιρναν μονο τα stage που μονιμως αναφερονται ως η μονη μορφη πελατειακης λογικης... Την ιδια σκανδαλωδη προσαυξηση επαιρναν και οι συμβασιουχοι, βισματικα προσληφθεντες ή μη, καθως και οι μονιμοι που μετα την πενταετια ξανακαναν αιτηση σε νεες προκηρυξεις... Ετσι για να εχουμε τη συνολικη εικονα και να μην στοχοποιουνται συχνα απο συνηθεια κι οχι κακη προθεση μονο τα stage
Εχεις δικιο σε αυτα που λες και το ηξερα, ποιο πολυ εστιασα σε αυτους που δουλεψαν ή δουλευουν με μεσων εκει ειναι που τρελενομαι .........

ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Παρ Νοέμ 09, 2018 9:08 am

Συμφωνώ απολύτως! Δράση αποφασιστική και οργανωμένη με μαζική προσφυγή ώστε να φοβούνται να κάνουν στο μέλλον παρόμοιες ενέργειες. Αν και δεν το νομίζω εν όψει εκλογών.

ersilyk έγραψε:Παιδια μην κοροιδευομαστε....απο ολα οσα εχουν λεχθει εδω μεσα και την επιχειρηματολογια των εκαστοτε συμβασιουχων αλλα και την αμφισβητηση της αντικειμενικοτητας των κριτηριων για μονιμες θεσεις ασεπ, η αληθεια δεν παυει να ειναι μία: η ειδικη μοριοδοτηση για συμβασιουχους που πηραν τις θεσεις μεσω ασεπ (καποια εκ των κριτηριων που μετραει για σοχ ειναι η ανεργια, η αναπηρια συγγενους προσωπου, η πολυτεκνια, κυριως κοινωνικα κριτηρια, και μαλιστα χωρις ποσοστωση,και ναι εγω τουλαχιστον αμφισβητω με τη σειρα μου την αντικειμενικοτητά τους) γι αυτους παλι που τις πηραν με βυσμα δεν τιθεται καν θεμα επιχειρηματολογιας, ειναι καταχρηστικη δυστυχως για να γινει μια αξιολογηση προσωπικου τιθενται κριτηρια, μια βαση πανω στην οποια ολοι θα κρινονται ισα και αξιοκρατικα...δηλαδη τι να κανουν οσοι δεν υπηρξαν ποτε συμβασιουχοι παρατασιουχοι(γιατι δεν ειχαν πολλα αδερφια, ή συγγενεις με ειδικες αναγκες,ή μπάρμπα στην κορώνη),αλλά εχουν περισσοτερα προσοντα, να μενουν παντα αποκλεισμενοι απ το δημοσιο γιατι εκει η εκαστοτε κυβερνηση με λεφτα του δημοσιου βρισκει εδαφος να αδραξει ψηφαλακια με προκάλυμμα την δηθεν κοινωνικη πολιτικη της?
Όσον αφορα στους επιτυχοντες του 1998, να μας πει καποιος τι σημαινει επιτυχων που πρεπει να κριθει και διοριστεος..στον προσφατο γραπτο διαγωνισμο του οικονομικων δε θα διορισθούν ολοι οι επιτυχοντες οσοι δηλαδη εχουν ανω του 60%...αλλα αυτοι με την υψηλοτερη βαθμολογια ωσπου να καλυφθούν οι θεσεις...εδω αυτοι διορισαν ολους οσους ειχαν πανω απο τη βαση, μεγαλη πρωτοτυπια, αλλα οι ανθρωποι επρεπε να εκπληρωσουν τις πελατειακες τους υποσχεσεις(ψηφοι ειναι αυτοι)

Συμπέρασμα: Η μόνη αντίδραση ειναι α)οργανωμενη και μαζικη προσφυγη για να καταπεσουν οι επιδοξες φωτογραφικες αμα τη εκδόσει τους( δεν ειναι ευκολο αλλα μονοδρομος)
και β) ολοι οσοι δεν προσδοκατε χαρες και ρουσφετια απο το οποιο κομμα, σκεφτειτε πολυ που θα δωσετε ψηφο στις εκλογες που ειναι κοντα...ολα τ αλλα να χαμε να λεγαμε, δυστυχως

Nena79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 7:24 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Nena79 » Σάβ Νοέμ 10, 2018 8:52 pm

ioanna25210 έγραψε:Συμφωνώ απολύτως! Δράση αποφασιστική και οργανωμένη με μαζική προσφυγή ώστε να φοβούνται να κάνουν στο μέλλον παρόμοιες ενέργειες. Αν και δεν το νομίζω εν όψει εκλογών.

ersilyk έγραψε:Παιδια μην κοροιδευομαστε....απο ολα οσα εχουν λεχθει εδω μεσα και την επιχειρηματολογια των εκαστοτε συμβασιουχων αλλα και την αμφισβητηση της αντικειμενικοτητας των κριτηριων για μονιμες θεσεις ασεπ, η αληθεια δεν παυει να ειναι μία: η ειδικη μοριοδοτηση για συμβασιουχους που πηραν τις θεσεις μεσω ασεπ (καποια εκ των κριτηριων που μετραει για σοχ ειναι η ανεργια, η αναπηρια συγγενους προσωπου, η πολυτεκνια, κυριως κοινωνικα κριτηρια, και μαλιστα χωρις ποσοστωση,και ναι εγω τουλαχιστον αμφισβητω με τη σειρα μου την αντικειμενικοτητά τους) γι αυτους παλι που τις πηραν με βυσμα δεν τιθεται καν θεμα επιχειρηματολογιας, ειναι καταχρηστικη δυστυχως για να γινει μια αξιολογηση προσωπικου τιθενται κριτηρια, μια βαση πανω στην οποια ολοι θα κρινονται ισα και αξιοκρατικα...δηλαδη τι να κανουν οσοι δεν υπηρξαν ποτε συμβασιουχοι παρατασιουχοι(γιατι δεν ειχαν πολλα αδερφια, ή συγγενεις με ειδικες αναγκες,ή μπάρμπα στην κορώνη),αλλά εχουν περισσοτερα προσοντα, να μενουν παντα αποκλεισμενοι απ το δημοσιο γιατι εκει η εκαστοτε κυβερνηση με λεφτα του δημοσιου βρισκει εδαφος να αδραξει ψηφαλακια με προκάλυμμα την δηθεν κοινωνικη πολιτικη της?
Όσον αφορα στους επιτυχοντες του 1998, να μας πει καποιος τι σημαινει επιτυχων που πρεπει να κριθει και διοριστεος..στον προσφατο γραπτο διαγωνισμο του οικονομικων δε θα διορισθούν ολοι οι επιτυχοντες οσοι δηλαδη εχουν ανω του 60%...αλλα αυτοι με την υψηλοτερη βαθμολογια ωσπου να καλυφθούν οι θεσεις...εδω αυτοι διορισαν ολους οσους ειχαν πανω απο τη βαση, μεγαλη πρωτοτυπια, αλλα οι ανθρωποι επρεπε να εκπληρωσουν τις πελατειακες τους υποσχεσεις(ψηφοι ειναι αυτοι)

Συμπέρασμα: Η μόνη αντίδραση ειναι α)οργανωμενη και μαζικη προσφυγη για να καταπεσουν οι επιδοξες φωτογραφικες αμα τη εκδόσει τους( δεν ειναι ευκολο αλλα μονοδρομος)
και β) ολοι οσοι δεν προσδοκατε χαρες και ρουσφετια απο το οποιο κομμα, σκεφτειτε πολυ που θα δωσετε ψηφο στις εκλογες που ειναι κοντα...ολα τ αλλα να χαμε να λεγαμε, δυστυχως

Πραγματικά είναι τοσο προκλητικο κ αδικο αυτό που συμβαίνει. Εγω διοριστηκα στην 7κ με δεκα χρόνια προυπηρεσια στον ιδιωτικό τομέα. Αν εκανα τωρα τα χαρτιά μου δεν θα ειχα καμια ελπιδα μιας κ που εχω μολις 8 μηνες απο επικουρικο. Μακάρι να συσπειρωθειτε να κανετε κατι μαζικα κ να δικαιωθειτε.

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό marykit » Τρί Νοέμ 13, 2018 11:40 am

NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:
NSSN έγραψε:Και πώς ακριβώς θα δουλέψει και ο ένας και ο άλλος?Όταν συνεχώς ανανεώνονται οι ίδιοι επί χρόνια?Αυτό είναι χρησικτησία και άσκηση εξουσίας πάνω στη θέση.Μπήκα και μου ανήκει εφ' όρου ζωής....Και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο ζητά την αξιοκρατία και δεν ονομάζεται αυτό 'να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα'.Να διαγωνιστεί από την αρχή ο καθένας μαζί με τους υπολοίπους, επί ίσοις όροις, και αν το αξίζει να ξαναπάρει την όποια θέση.Τέλος, η παλιά διαδικασία σε καμία περίπτωση δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως η τωρινή και δεν γινόταν ηλεκτρονικά.Επίσης, στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι και ο αριθμός των τότε αιτούντων δεν έχει καμία σχέση με τον σημερινό αριθμό.Γεγονός που αποδεικνύει ότι ήταν πιο 'κλειστή' η διαδικασία.


Εάν για σένα η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών αν και όποτε βγούνε αυτές, τότε όντως δε γίνεται να δουλέψουν και οι μεν και αυτοί που περιμένουν να μπούνε.

Για ποιές ΙΔΟΧ μιλάς?Και ποιός σου είπε ότι η αγορά εργασίας περιορίζεται στις συμβάσεις ΙΔΟΧ επικουρικών?Για μένα πουθενά δεν περιορίζεται η αγορά εργασίας.Για τους ήδη υπηρετούντες παρατασιούχους επικουρικούς περιορίζεται εκεί, γι' αυτό και κάνουν αποχές και διαμαρτυρίες για να κερδίζουν παρατάσεις.Δεν μου απάντησες το εξής: πώς ακριβώς θα εργαστούν αυτοί που περιμένουν, όταν ανανεώνονται επί χρόνια οι παλαιοί επικουρικοί χωρίς ποτέ να διακόπτονται οι συμβάσεις τους?Επίσης, το δικαίωμα στην εργασία που και εσύ ανέφερες παραπάνω, κατ' εσέ εφαρμόζεται επιλεκτικά?Δηλαδή, οι επικουρικοί έχουν δικαίωμα να κατέχουν την ίδια θέση για πάντα ώστε να έχουν δουλειά εξασφαλισμένη και οι υπόλοιποι τον δρόμο τους??


Δικαίωμα στην εργασία θεωρητικά έχουμε όλοι. Πρακτικά αυτό δεν μπορεί να συμβεί ούτε καν... στη Σουηδία που πολλοί επικαλούνται.
Αυτό θα συμβαίνει όταν υπάρχει μια οικονομία οργανωμένη όπως είναι εδώ και χρόνια. Όσο έχω δικαίωμα εγώ, άλλο τόσο έχουν και οι άλλοι όμως δυστυχώς δεν υπάρχουν θέσεις για όλους ουτε σε ιδιωτικό, ούτε σε δημόσιο, οπότε καταλήγουμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Κι έτσι ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να "μετρήσουμε" την ικανότητά μας για κάποιο αντικείμενο ώστε να προκριθούν οι καλύτεροι... Τελοσπάντων, νόημα δεν έχει όλο αυτό, ούτως ή άλλως το όλο θέμα είναι προβληματικό από τη φύση του

klaountios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2018 11:24 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό klaountios » Παρ Νοέμ 23, 2018 11:38 pm

Λοιπον γραφτηκαν πολλες αποψεις.Και καποιες συνηγορουν κατα καποιο τροπο στην επερχομενη προκυρηξη με βαση την τροπολογια (εκτρωμα)για την φωτογραφικη μοριοδοτηση.Τους λεω λοιπον:Α)οσο καποιοι δουλευαν ως επικουρικοι με συνεχομενες παρανομες συμβασεις ,πολλοι περισσοτεροι ηταν στην ανεργια και μαζευαν υπομονετικα τα τυπικα προσοντα που ζηταει το ασεπ(αγγλικα,δευτερους τιτλους σπουδων κτλπ)σπαταλωντας χρονο και χρημα.Ενω οι επικουρικοι (οι καυμενοι πληρωνοταν ,εστω και με καθηστερηση) Β)Πολλοι περισσοτεροι επισης δουλευαν στον ιδιωτικο τομεα με 3και 60 και με αθλιες συνθηκες μαζευοντας ισως προυπυρεσια για τυχον προκυρηξη για το δημοσιο Γ)Επισης υπαρχει και η κατηγορια των ανθρωπων που δουλεψαν με σ.ο.χ οι λεγομενοι εποχικοι,που παραλογως η τροπολογια τους εξαιρει,αφου ειχαν το ιδιο εργασιακο καθεστως για τον ιδιο σκοπο(συμφωνα με την αιτιολογικη εκθεση τησ τροπολογιας) με τους λεγομενους επικουρικους.Θα μπορουσα να γραψω πολλα για αυτην την προκλητικη αδικη τροπολογια.Απευθυνομαι και στους αρμοδιους λοιπον(υπουργειο,ασεπ και ολοι οσοι εμπλεκονται) σκεφτειτε το καλυτερα, μην καταργειτε τα αυτονοητα.........Θα ικανοποιησετε μερικους εκατονταδες και θα απογοητευσετε και ιδιως θα εξοργισετε χιλιαδες αδικημενους!!!!!

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό melimeli » Δευ Νοέμ 26, 2018 9:00 am

Τελικά αυτή η τροποποίηση είναι δεδομένη; Έχει βγει τροπολογία, απόφαση ή ό,τι άλλο; Ή αναμένουμε ακόμη; Για να ξέρουμε τι να περιμένουμε....


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες