ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Τετ Ιαν 13, 2016 7:42 am

Οι γραφειοκρατικές διαδικασίες συντηρούνται για να έχουν δουλειά οι διοικητικοί κοπρίτες και αυτοί ζητάνε και βοηθούς και όχι άτομα που έχουν τελειώσει ΙΕΚ γραμματέως ή λειτουργίας γραφείου τουλάχιστον, αλλά φυσικούς, μαθηματικούς, πληροφορικούς. Εγώ έχω πρόβλημα με αυτό. Κανονικά έπρεπε να επισύρει μηνύσεις.

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Τετ Ιαν 13, 2016 11:25 am

Δώσε μου και εμένα μια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω. Σε συνεργασία με δικηγόρο έστειλα ένα αίτημα να μου δώσουν θέση της ειδικότητάς μου. Ο δικηγόρος βέβαια συμπλήρωσε τους νόμους που παραβιάζουν με αυτή την πρακτική, βασικά άρθρα του συντάγματος δήλαδή και περιμένω απάντηση.
Ο δικηγόρος μου είπε ότι μια διαδικασία με αγωγή κατά της Υπηρεσίας πιθανόν να κοστίσει αρκετά και θα πάρει χρόνο.
Να σημειώσω ότι άλλα άτομα με τα ίδια προσόντα μετά από την προκήρυξη κατέλαβαν τις θέσεις που ήθελαν και οι οποίες έχουν και μισθολογικά πλεονεκτήματα, αφού είναι θέσεις επιστημονικού προσωπικού (δηλαδή υπερωρίες, εκτός έδρας, πιθανόν κάποιο επιπλέον επίδομα, διευκόλυνση για μεταπτυχιακή εκπαίδευση, σεμινάρια, βιβλιοθήκες κ.α.)

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Τετ Ιαν 27, 2016 8:21 am

Θα ζητήσω και εγώ αναλυτική περιγραφή των καθηκόντων. Χτες μου είπαν ότι πρέπει να ξέρω και στενογραφία για να διαβάζω και να δακτυλογραφώ τις καλικαντζούρες τους και γενικά το έχουν παραχέσει.
Η επιχείρηση απαιτεί ο υπάλληλος και ο προιστάμενος να έχουν γνώση Η/Υ (excel, word, internet).
Δακτυλογράφοι και στενογράφοι δεν υπάρχουν πια. Αν το κάθε βύσμα θέλει δακτυλογράφο, στενογράφο, ιδιαιτέρα και δυό βοηθούς να φροντίσει η επιχείρηση με προσλήψεις ή μετακινήσεις να του τα παρέχει.
Διόρισε κάποτε ο Μητσοτάκης 5000 βύσματα σχεδόν, κατέλαβαν διευθυντικές θέσεις με μέσον και ταλαιπωρούν τον κόσμο. Λες και είναι το μαγαζί του πατέρα τους, λες και δεν υπάρχουν νόμοι και κράτος αλλά οθωμανική αυτοκρατορία.

annado
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2015 7:41 pm

Δημοσίευσηαπό annado » Δευ Φεβ 15, 2016 6:24 pm

Linda έγραψε:Θα ζητήσω και εγώ αναλυτική περιγραφή των καθηκόντων. Χτες μου είπαν ότι πρέπει να ξέρω και στενογραφία για να διαβάζω και να δακτυλογραφώ τις καλικαντζούρες τους και γενικά το έχουν παραχέσει.
Η επιχείρηση απαιτεί ο υπάλληλος και ο προιστάμενος να έχουν γνώση Η/Υ (excel, word, internet).
Δακτυλογράφοι και στενογράφοι δεν υπάρχουν πια. Αν το κάθε βύσμα θέλει δακτυλογράφο, στενογράφο, ιδιαιτέρα και δυό βοηθούς να φροντίσει η επιχείρηση με προσλήψεις ή μετακινήσεις να του τα παρέχει.
Διόρισε κάποτε ο Μητσοτάκης 5000 βύσματα σχεδόν, κατέλαβαν διευθυντικές θέσεις με μέσον και ταλαιπωρούν τον κόσμο. Λες και είναι το μαγαζί του πατέρα τους, λες και δεν υπάρχουν νόμοι και κράτος αλλά οθωμανική αυτοκρατορία.


Το ίδιο πιθανόν να κάνω και εγώ....Αναλυτική περιγραφή καθηκόντων ή αρμοδιοτήτων...Οι δικοί μου "υπεύθυνοι" από τη μια όταν δουν τα σκούρα "βαπτίζουν" υπευθύνους για κάποιες αρμοδιότητες και μετά αναφέρουν πως όλοι κάνουν λίγο από όλα και πως δεν υπάρχουν αποκλειστικότητες ως προς τα καθήκοντα...

Μέχρι να πάρετε την αναλυτική περιγραφή καθηκόντων καλού κακού κάντε και κάποια έγγραφα - υπηρεσιακά για να είστε κατοχυρωμένοι...

:twisted:

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Πέμ Φεβ 18, 2016 12:52 pm

Για το έγγραφο που έστειλα στην Διεύθυνση Ανθρωπίνων Πόρων της Υπηρεσίας μου, ακόμη περιμένω απάντηση. Μάλιστα της έστειλα και e mail της κυρίας εκεί πέρα, η οποία μου τα μάσαγε αν θα απαντήσει, ότι αν δεν μπορεί να απαντήσει να το δώσει στην νομική υπηρεσία.
Παραβιάζεται η αρχή της ίσης μεταχείρισης στην εργασία ( διατάξεις των άρθρων 4 παρ. 1 και 5 παρ. 1 του Συντάγματος), η προάσπιση του δημοσίου συμφέροντος και σύμφωνα δε με το άρθρο 14 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου απαγορεύεται κάθε είδους διάκριση, ακόμα και στον επαγγελματικό χώρο.
Όσον αφορά τα καθήκοντα που εκτελώ τώρα ακόμη περιμένω απάντηση. Μάλιστα νευρίασαν που κατέθεσα τέτοιο χαρτί. Ο προιστάμενός μου έβγαλε πρώτα για την γυναίκα του. Εγώ αναμένω.

mvagis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2016 8:13 pm

Δημοσίευσηαπό mvagis » Δευ Φεβ 22, 2016 10:33 pm

Καλησπέρα,
εργάζομαι σε ΟΤΑ με ειδικότητα πρόσληψης ΤΕ Πληροφορικής HARDWARE, πριν λίγες μέρες μου ήρθε ένα χαρτί τοποθέτησης στην ταμιακή υπηρεσία με παράλληλα καθήκοντα στο τμήμα συλλογικών οργάνων. Ειδικά το 2ο είναι δουλειά γραμματειακής υποστήριξης και στο προφορικό μου λένε ότι 4 μέρες πριν και 6 μέρες μετά την οικονομική επιτροπή να είμαι στο 2ο πόστο. Γνωρίζει κάποιος εάν προφορικός μπορούν να μου λένε 5 μέρες εδώ , 5 στο εκεί ή πρέπει να το ζητήσω γραπτώς;

petritis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 2:24 pm

Δημοσίευσηαπό petritis » Τρί Φεβ 23, 2016 12:21 am

Καλησπέρα,
εργάζομαι σε ΟΤΑ με ειδικότητα πρόσληψης ΤΕ Πληροφορικής HARDWARE, πριν λίγες μέρες μου ήρθε ένα χαρτί τοποθέτησης στην ταμιακή υπηρεσία με παράλληλα καθήκοντα στο τμήμα συλλογικών οργάνων. Ειδικά το 2ο είναι δουλειά γραμματειακής υποστήριξης και στο προφορικό μου λένε ότι 4 μέρες πριν και 6 μέρες μετά την οικονομική επιτροπή να είμαι στο 2ο πόστο. Γνωρίζει κάποιος εάν προφορικός μπορούν να μου λένε 5 μέρες εδώ , 5 στο εκεί ή πρέπει να το ζητήσω γραπτώς;


Δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι, το καλύτερο πάντα είναι να έχεις γραπτώς τα καθήκοντα που σου αναθέτουν, έτσι με αυτό τον τρόπο μπαίνουν σε δεύτερες σκέψεις και μπορεί να γλιτώσεις πολλά.

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Τετ Απρ 20, 2016 8:18 am

Έχω απευθυνθεί στα υπουργεία Δικαιοσύνης, Εργασίας και Ανάπτυξης (είναι το υπουργείο στο οποίο υπάγεται ο όμιλος ΔΕΗ). Θα δώ αν μπορεί να αναλάβει την καταγγελία η Επιθεώρηση Εργασίας.
Εκτός από το καθημερινό στρες που υφίσταμαι με επιπτώσεις στην υγεία μου (δεν είναι και ότι καλύτερο να έρχεται η αρχικατινάρα της Παντείου να σου λέει πως να χειριστείς το Excel και τα Αγγλικά του, όταν η ίδια είναι στόκος σε αυτά, για να το παίξει προισταμενιλίκι, η αρχικατινάρα που την διόρισε η ΝΔ εννοείται), σε περίπτωση ιδιωτικοποίησης, θα θεωρηθώ υπάλληλος γραφείου με κίνδυνο απόλυσης και όχι Φυσικός.
Εξάλλου δεν μπορώ να αποδείξω την εμπειρία μου σε θέση Φυσικού στην επιχείρηση, αφού ουδέποτε μου δόθηκε η ευκαιρία να εργαστώ σε σχετικό αντικείμενο και να εκμεταλλευτώ τις ευκαιρίες εκπαίδευσης και εξιδείκευσης που δίνει η επιχείρηση. Οι γνώσεις εξάλλου απαξιώνονται μετά από δέκα και πάνω χρόνια από την λήψη του πτυχίου.
Επιπλέον το αρχικατιναριό που διόρισε η ΝΔ το 1992-93 διαδίδει παντού (στο κουτσομπολιό και την μεγάλη γλώσσα είναι πρώτο) για μένα και για άλλα άτομα ότι έχουμε ψυχολογικά προβλήματα θίγοντας την προσωπικότητα και την επαγγελματική μας υπόληψη. Επειδή δεν καθόμαστε να μας διοικήσει το αρχικατιναριό και θέλουμε να δουλέψουμε παραγωγικά. Στο τέλος βέβαια με την μακροχρόνια συμβίωση μαζί τους και έξαλλος και ψυχωτικός και οτιδήποτε γίνεσαι, αν δεν πας μια και καλή από εγκεφαλικό.

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Τρί Μάιος 17, 2016 6:10 pm

H επιθεώρηση εργασίας δέχτηκε αίτηση για διενέργεια εργατικής διαφοράς. Μπορεί εν συνέχεια να πάω σε μήνυση. Δεν είχα χρήματα για δικηγόρο, οπότε με βοήθησαν. Για τέτοιες υποθέσεις δεν υπάρχει δεδικασμένο; Κανείς δεν έχει πάει στα δικαστήρια;

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό Linda » Κυρ Μάιος 21, 2017 11:11 am

Mε την εργατική διαφορά κέρδισα να είμαι μόνη μου στον χώρο εργασίας γιατί απεφάνθη ότι υπάρχει χρόνια παρενόχληση.
Καπάκι τα βύσματα μου στέλνουν γιατρό εργασίας και κοινωνική λειτουργό να τους πάω χαρτί από ψυχίατρο και συνταγογράφηση ψυχοφαρμάκων. Από τότε με ενοχλούν συνέχεια. Η υπομονή μου έχει εξαντληθεί τόσο, όσο να τους αγνοώ τελείως λέγοντας συνέχεια ναι. Πριν από μερικές μέρες όμως με έφτασαν στα όρια μου αφού η κοινωνική λειτουργός με πτυχίο από το ΤΕΙ Κωλοπετινίτσας απεφάνθη ότι πρέπει να παίρνω τα φάρμακά μου. Τι μπορεί να κάνει κανείς με αυτά τα βύσματα; Πως να να ξεχέσει; Θα τα ξεχέσει η ιδιωτικοποίηση; Ελπίζω.

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό fanmor » Δευ Μάιος 22, 2017 12:26 pm

Linda έγραψε:Mε την εργατική διαφορά κέρδισα να είμαι μόνη μου στον χώρο εργασίας γιατί απεφάνθη ότι υπάρχει χρόνια παρενόχληση.
Καπάκι τα βύσματα μου στέλνουν γιατρό εργασίας και κοινωνική λειτουργό να τους πάω χαρτί από ψυχίατρο και συνταγογράφηση ψυχοφαρμάκων. Από τότε με ενοχλούν συνέχεια. Η υπομονή μου έχει εξαντληθεί τόσο, όσο να τους αγνοώ τελείως λέγοντας συνέχεια ναι. Πριν από μερικές μέρες όμως με έφτασαν στα όρια μου αφού η κοινωνική λειτουργός με πτυχίο από το ΤΕΙ Κωλοπετινίτσας απεφάνθη ότι πρέπει να παίρνω τα φάρμακά μου. Τι μπορεί να κάνει κανείς με αυτά τα βύσματα; Πως να να ξεχέσει; Θα τα ξεχέσει η ιδιωτικοποίηση; Ελπίζω.

Ελλας το μεγαλείο σου. Εχω δουλεψει με συμβάσεις στη ΔΕΗ και ενα εχω να πω μόνο για τους υπαλλήλους . Τόση βλαχιά, χαμηλό επίπεδο μορφωτικό και κοινωνικό, τέτοια λαμόγια , τέτοια επαρση προσωπικοτήτων, δεν εχω ξανασυναντήσει στη ζωη μου. Δυστυχως οι εξαιρέσεις ειναι ελαχιστες και υποφέρουν γιατι τους τρώνε οι πολλοι. Απορώ κ πως υπάρχει η συγκεκριμενη επιχειρηση

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό Linda » Δευ Μάιος 22, 2017 2:16 pm

Μακάρι να ιδιωτικοποιηθεί και να κάνουν απολύσεις. Δεν με ενδιαφέρει αν θα είμαι μέσα, αν και διορίσθηκα με τον νόμο των πολυτέκνων και δεν έχω άλλους πόρους.
Η κατάσταση αυτή όμως με αρρώστησε. Δεν επιτρέπω σε κανέναν να στιγματίζει το πρόσωπό μου εκτός εργασίας, στην προσωπική και οικογενειακή μου ζωή. Το μένος μου γι' αυτά τα βύσματα (κανένα δεν διορίσθηκε με ΑΣΕΠ) με έχει αρρωστήσει. Πιθανόν να ξαναπάω στην Επιθεώρηση Εργασίας αλλά ελπίζω να πάρουν πόδι (οι κοινωνικές λειτουργοί και οι γιατροί είναι να πάρουν πόδι εξάλλου).

ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Τετ Μάιος 24, 2017 5:16 am

Πως μπορω ν'αρνηθω να τοποθετηθω καπου που δεν θελω; Σε ποστο που με στεναχωρει και με εμποδιζει να αποδωσω; Που να απευθυνθω; Σε προισταμενο, διευθυντη κι αν δεν γινει δεκτο το αιτημα μου σε ανωτερους; Γραπτως η προφορικως; Να προσκομισω χαρτι απο γιατρο; Να συμβουλευτω νομικο; Αν αρνηθω θα περασω πειθαρχικο; Η τι αλλη ποινη θα εχω;

Olga1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 16, 2017 9:35 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό Olga1980 » Κυρ Νοέμ 04, 2018 5:54 pm

καλησπερα σας
Εχω διοριστει με την 7Κ/2016 σε νοσοκομειο ως ΜΕΤΑΦΟΡΕΑΣ ΑΣΘΕΝΩΝ
Με τοποθετησαν στη ΜΕΘ κ ΜΑΦ( ΜΟΝΑΔΑ)
Διαπιστωσα οτι καθηκοντολογιο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΜΑΛΛΟΝ υπαρχει κολλημενο σ εναν τοιχο αλλα δε τηρειται!!
Να σας πω τι κανω;
1) ετοιμαζω καροτσι με υποσεντονα,μωρομαντηλα,σεντονια,κ ποδιες μιας χρησεως.
2) Ξεσκατωνω
3) Γυριζω στο πλάι πρωτα αριστερα κ μετα δεξια ασθενεις που μπορει ν ζυγιζουν κ 150 κιλα...με καλωδια,αναπνευστηρα,διασωληνωμενους...με μονιτορς...κ φοβο φυσικα μη βγει κατι...
4) ΞΥΡΙΖΩ τους διασωληνωμενους ασθενεις
5) Σηκωνω ασθενεις ν μπει η πλακετα για ακτινογραφια
6) μεταφερω ασθενεις για αξονικη ή μαγνητικη ή χειρουργειο
7) Παω παιρνω με καροτσι φαρμακα
8) Κουβαλω καθε μερα μπορει κ 50 δεκακιλα κιβωτια με υγρα για τα φιλτρα αιμοκαθαρσης
9) Μεταφερω τ εργαστηριακα ασθενων στο βιοχημικο,αιματολογικο,καλλιεργειες
10) Μου ζητουν ν βγαινω κ εκτος κτιριου για ν παω ν κουβαλησω κιβωτια που εφεραν καποιο οδηγοι
11) Μου ζητουν ν πηγαινω ν σφραγιζω χαρτια σε αλλο κτιριο...οπως για φαρμακα ή εξιτηρια..
12) Πηγαινε εκει πηγαινε απεναντι φερε τη ταδε σφραγιδα..

Κ πολλα αλλα!!!

Οπως κ αταλαβατε ειμαι μια ομαδα μονη μου!!
Ειμαι τραυματιοφορεας,βοηθος θαλαμου,γενικων καθηκοντων,εργατης,νοσοκομος...

Τα κανω ολα κ συμφερω!!
Νιωθω εξαντλημενη εννοειται

Τι μπορω ν κανω;
Ποσο ν αντεξω;

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό Linda » Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:51 pm

Παιδάκι μου, εγώ που έγραφα πιο πάνω, έχω καρκίνο μαστού, έκανα μαστεκτομή και είμαι σε χημειοθεραπεία αυτή τη στιγμή. Ως προς τα καθήκοντά μου ως τον 9ο, 2018 που έφυγα με αναρρωτική, τίποτα δεν είχε αλλάξει.
Νομίζω θα κάνω αιτήσεις για Phd στη φυσική στη Γερμανία, για master, κάτι, σε άλλη χώρα, στην οποία έζησα και γνωρίζω την γλώσσα, κάτι να με κρατήσει ζωντανή. Αν ξαναπάω πίσω στη δουλειά μου θα επανέλθει ο καρκίνος σίγουρα.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες