Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
ioanna25210
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 7:50 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ioanna25210 » Τρί Οκτ 30, 2018 1:01 pm

sotinela έγραψε:Δε θυμάμαι ποτέ ξανά τοσο φωτογραφικές μονιμες προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ παρα μονο εκεινη την προκηρυξη που ειχε βγει για τα ΚΕΠ που έδινε εξαιρετικά μεγάλη πριμοδότηση σε υπηρετούντες στα ΚΕΠ. Πρέπει να κάνουμε κατι. και εγω υπηρετώ ως ΙΔΟΧ αυτη τη στιγμή σε δημοσια υπηρεσια αλλα δεν αξιωσα μονιμότητα κλπ. γνώριζα οτι εχω σύμβαση ιδοχ κ δεν μπηκα με σκοπο να πριμοδοτηθώ. ας αφήσουνε τις θέσεις ανοιχτές σε ολο τον κόσμο γιατι καταντά σκανδαλωδες. Για εμενα προσωπικά πλεον τίθεται μεγάλο ζήτημα κατα πόσο ανεξάρτητη αρχή ειναι το ΑΣΕΠ. Ήδη εχει στη πλάτη του δικαστικές περιπέτειες με τους 400 γραμματεις ΠΕ...


Ο ΑΣΕΠ έχει σχεδόν καταργηθεί τα τελευταία χρόνια. Στόχος οι σίγουροι διορισμένοι ψηφοφόροι για τις επερχόμενες εκλογές.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τρί Οκτ 30, 2018 2:06 pm

ant21 έγραψε:Επειδή μόλις διορίστηκα σε νοσοκομείο μπορώ να πω:

1) Τα νοσοκομεία έχουν γεμίσει με 50ρηδες διοικητικους ΔΕ , από τους δήθεν αδιόριστους του 1998. Μάλιστα όλοι έχουν πάει σπίτι τους με διάφορες τροπολογίες φωτογραφικές, χωρίς να ισχύει το πάγωμα μετακινήσεων για 2 χρόνια.

2)Είναι σύνηθες διαδικασία στα νοσοκομεία να μετατασονται νοσοκομοι κτλ σε θεσεις διοικητικες προσκομίζοντας αφού διοριστηκαν πτυχια λογιστικης απο επαρχιακα ΤΕΙ και το Ανοικτο Πανεπιστημιο.

3)Υπάρχουν και οι λεγόμενοι συμβασιούχοι που παραδόξως τόσα χρόνια ανανεώνονται οι συμβάσεις τους.

Τα παραπάνω γεγονότα συνετέλεσαν να μην υπάρχουν πολλές κενές θέσεις διοικητικών...
Τις οποιες κενες θέσεις διοικητικων θα τις καταλαβουν οι συμβασιουχοι με τη γνωστη πλεον προμοδοτηση οι οποιοιδυστυχως δεν εχουν αλλα προσοντα.



Πραγματικά, τόσοι διοικητικοί στα νοσοκομεία και οι κλίνες στις ΜΕΘ είναι "κλειστές" γιατί δεν υπάρχουν νοσηλευτές; Εξοργίζομαι και που τα διαβάζω... Εν τω μεταξύ, στα site αναφέρουν ότι θα πριμοδοτηθεί η συναφής εμπειρία. Έτσι το αναφέρουν, γενικά και αόριστα. Εγώ, ας πούμε, που δεν είμαι ούτε συμβασιούχος ούτε επικουρικός, διαθέτω προϋπηρεσία καθ'όλα συναφή με το τίτλο σπουδών μου. Τι θα πριμοδοτήσουν;; :roll:

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Τρί Οκτ 30, 2018 2:34 pm

ioanna25210 έγραψε:
ersilyk έγραψε:
Kseniaktl έγραψε:Δεν ξέρω αν το είδατε αλλά ο νόμος με την προσαύξηση ειδικής εμπειρίας είναι ήδη ψηφισμένος νόμος του κράτους. Οπότε μόνο με δικηγόρο μπορείτε.. (ή αν πείσετε τον πολάκη να ψηφίσει άλλο νόμο που καταργεί τον προηγούμενο...κάτι που θεωρώ αδύνατο)


Έχεις απόλυτο δίκιο...Ο ΣτΠ και σε μένα για 3κ απαντησε ακριβώς τα ίδια...Μόνο μέσω δικηγόρου, όταν εκδοθεί η προκήρυξη ώστε να μπλοκαριστεί και μαλιστα μαζικα απο πολλους να προσφυγουν δικαστικα...αν ειχαμε κινηθει συντονισμένα και στην 3κ θα ειχε καταπεσει αυτο το αισχος που σημανε την απαρχη της λαμογιας για τους κυβερνωντες που με τις πλατες του ασεπ παραβιαζουν καποια αξιοκρατικα κεκτημενα που με κοπο ειχαν κατακτηθει...αν δεν αντιδρασουμε θα δουμε πολλα ενοψει εκλογων :twisted:



ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ είναι η μόνη λύση. Όχι σιωπηρή αποδοχή του πελατειακού κράτους. Ουσιαστικά ο ΑΣΕΠ έχει σχεδόν καταργηθεί

Δεν φταίει το ΑΣΕΠ. Είναι υποχρεωμένο να εφαρμόζει αυτά που ψηφίζουν οι βουλευτές. Τα παράπονα στους εκάστοτε Πολάκηδες.

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό marykit » Τρί Οκτ 30, 2018 5:09 pm

Έχετε δίκιο όλοι γι αυτά που λέτε αλλά έπρεπε να έχετε καταλάβει ότι όλοι οι θεσμοί είναι απλά εργαλεία στα χέρια της κυβέρνησης ή της εξουσίας. Δεν υπάρχει αντικειμενικός θεσμός γιατί την εξουσια διαχειρίζεται η κυβέρνηση.
Σίγουρα κι αυτοί που δουλεύουν τόσα χρόνια στην ίδια θέση πιθανά να θέλουν να συνεχίσουν εκεί όμως με αυτή την ανεργία ειναι προκλητικό να προορίζεις θέσεις για συγκεκριμένα άτομα τη στιγμή που με βάση τα υποτιθέμενα αντικειμενικά κριτήρια μπορεί να βρεθεί "καλύτερος" για την προκηρυσσόμενη θέση. Άλλο ένα ντροπιαστικό και απογοητευτικό γεγονός για την ανθρωπότητα :mrgreen: χαχα δεν είναι και το χειρότερο
Αν θέλετε όμως κι εγώ πιστεύω ο μόνος τρόπος είναι προσφυγή με δικηγόρο.

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Τρί Οκτ 30, 2018 7:19 pm

marykit έγραψε:Έχετε δίκιο όλοι γι αυτά που λέτε αλλά έπρεπε να έχετε καταλάβει ότι όλοι οι θεσμοί είναι απλά εργαλεία στα χέρια της κυβέρνησης ή της εξουσίας. Δεν υπάρχει αντικειμενικός θεσμός γιατί την εξουσια διαχειρίζεται η κυβέρνηση.
Σίγουρα κι αυτοί που δουλεύουν τόσα χρόνια στην ίδια θέση πιθανά να θέλουν να συνεχίσουν εκεί όμως με αυτή την ανεργία ειναι προκλητικό να προορίζεις θέσεις για συγκεκριμένα άτομα τη στιγμή που με βάση τα υποτιθέμενα αντικειμενικά κριτήρια μπορεί να βρεθεί "καλύτερος" για την προκηρυσσόμενη θέση. Άλλο ένα ντροπιαστικό και απογοητευτικό γεγονός για την ανθρωπότητα :mrgreen: χαχα δεν είναι και το χειρότερο
Αν θέλετε όμως κι εγώ πιστεύω ο μόνος τρόπος είναι προσφυγή με δικηγόρο.



Ποιος θα προσφύγει με δικηγόρο όμως χωρίς να ξέρει στα σίγουρα οτι θα διοριστεί;

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό optimus » Τρί Οκτ 30, 2018 10:50 pm

Η τροπολογία έχει σαφέστατα γκρίζα σημεία , που θέτουν υπό αμφισβήτηση την αρχή της ισότητας και τη νομιμότητά της. Και ως εδώ θα συμφωνήσω
Αλλά θα αντιπαραβάλω κι εγώ τα εξής, για την υπεράσπιση όσων δουλεύουν και στήριξαν το ΕΣΥ για 5 χρόνια, έστω και με παρατάσεις.
Το προσωπικό αυτό, κατέλαβε τις θέσεις μέσω μοριοδότησης και πινάκων απο τις ΥΠΕ, με κριτήρια ΑΣΕΠ και νόμιμες διαδικασίες. Δεν είναι κομματικός στρατός όπως ακούγεται. Άλλοι προσλήφθηκαν το 2013- 2014 και οι υπόλοιποι μισοί το 2016 . Αυτοί λοιπόν που έχουν τους 48 μήνες πλήρεις και θα προηγούνται, διορίστηκαν με κυβέρνηση άλλη το 2013-14...άρα αν δεν ήταν αξιοκρατικοί οι διορισμοί τους τότε, η τωρινή κυβέρνηση προσλαμβάνει 'εχθρούς' της τώρα; Προφανώς και όχι. Να φιλτράρουμε τι αναφέρει και το κάθε site, που στη συντριπτική πλειοψηφία γράφουν πολλές ανακρίβειες.
Και για να πάμε και στα θέματα της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ...
Το ΑΣΕΠ ήταν αναμφισβήτητα μεγάλη τομή στη Δημόσια Διοίκηση. Έχει όμως δεκάδες παθογένειες και θα αναφέρω μερικές:
1) Είναι ισότητα μόνο η μοριοδότηση χαρτιών και τίτλων; Έχετε πάει ποτέ για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και σας πήραν μόνο για τους τίτλους σας, χωρίς συνέντευξη και αξιολόγηση της προσωπικότητας; Εμένα πάντως όχι. Αλλά αν σ αυτή την παθογενή χώρα υπήρχε συνέντευξη...θα έπαιρναν φωτιά τα τηλέφωνα από βουλευτές, δημάρχους και κλητήρες. Οπότε μείναμε στο να μετράμε χαρτιά, άκριτα.
2) Ξέρετε πόσοι διορίστηκαν και πήραν τα πλήρη μόρια για διδακτορικό και μεταπτυχιακό (400 ή 200) , για αντικείμενα τα οποία δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο του φορέα πρόσληψης, απλά και μόνο επειδή δείχνουν συναφή; Αν δηλαδή είμαι Χημικός με μεταπτυχιακό στη Χημική Οινολογία, γιατί αυτό να μοριοδοτηθεί για θέση ΠΕ Βιοχημικού σε νοσοκομείο; Επειδή θα είναι από το τμήμα Χημείας και μόνο; Επειδή αναγνωρίζουν τον κόπο που έκανα;
3) Η κατοχή τίτλου από μόνη της, θεωρείτε πως εξασφαλίζει και τις ικανότητες; Εγώ όχι
4) Πόσοι κάτοχοι ECDL , πέρα από στοιχειώδεις γνώσεις Word, είναι ικανοί να φτιάξουν ένα προγραμματακι στο Excel ή μια παρουσίαση στο PowerPoint; Έχουν όμως όλοι τον τίτλο.
5) Πόσες προϋπηρεσίες πέρασαν αέρα σε διαγωνισμούς, ειδικά από ελεύθερο επάγγελμα; Ξέρετε ότι η προϋπηρεσία από ελεύθερο επάγγελμα, αποδεικνύεται με βεβαίωση του φορέα ( πρώην ΤΕΒΕ) ότι κατέβαλες ασφαλιστικές εισφορές και μόνο; ...δηλαδή, αν έχω 5 φράγκα από πατρική περιουσία, έκανα μια έναρξη στο ΤΕΒΕ, πλήρωνα τα 150 ευρώ το μήνα...και έγραφα προϋπηρεσία και ας μην είχα κόψει ούτε μια απόδειξη. Και αυτό ακόμη να το αλλάξει το ΑΣΕΠ στα κριτήρια, ώστε να αποδεικνύεις ότι άσκησες το επάγγελμα με ένα τυπικό εισόδημα και ΑΠΥ
6) Μόνο σ αυτή τη χώρα, έχει καταστεί προσόν η κατοχή διδακτορικού για διορισμό σε μια θέση ρουτίνας στο δημόσιο και παίρνει 400 μόρια. Λυπάμαι, αλλά θεωρώ μεγάλη ήττα να κάνει κάποιος διδακτορικό και να ασχολείται με την έρευνα, με σκοπό απλά να το κάνει για να αυξήσει τα μόρια του για το δημόσιο. Γεμίσαμε διδάκτορες με σκοπό το δημόσιο και μόνο αυτό τελικά.
Θα περιμένω τον εποικοδομητικό αντίλογο

Mariadra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 14, 2017 2:32 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Mariadra » Τετ Οκτ 31, 2018 9:26 am

Kseniaktl έγραψε:
marykit έγραψε:Έχετε δίκιο όλοι γι αυτά που λέτε αλλά έπρεπε να έχετε καταλάβει ότι όλοι οι θεσμοί είναι απλά εργαλεία στα χέρια της κυβέρνησης ή της εξουσίας. Δεν υπάρχει αντικειμενικός θεσμός γιατί την εξουσια διαχειρίζεται η κυβέρνηση.
Σίγουρα κι αυτοί που δουλεύουν τόσα χρόνια στην ίδια θέση πιθανά να θέλουν να συνεχίσουν εκεί όμως με αυτή την ανεργία ειναι προκλητικό να προορίζεις θέσεις για συγκεκριμένα άτομα τη στιγμή που με βάση τα υποτιθέμενα αντικειμενικά κριτήρια μπορεί να βρεθεί "καλύτερος" για την προκηρυσσόμενη θέση. Άλλο ένα ντροπιαστικό και απογοητευτικό γεγονός για την ανθρωπότητα :mrgreen: χαχα δεν είναι και το χειρότερο
Αν θέλετε όμως κι εγώ πιστεύω ο μόνος τρόπος είναι προσφυγή με δικηγόρο.



Ποιος θα προσφύγει με δικηγόρο όμως χωρίς να ξέρει στα σίγουρα οτι θα διοριστεί;


Εγώ πάντως έχω προτείνει ήδη να προσφύγουμε σε δικηγόρο μόλις εκδοθεί η προκήρυξη, ανεξάρτητα αν έχω πιθανότητες να διοριστώ ή όχι καθώς θεωρώ μεγάλη αδικία αυτή την πριμοδότηση. Παλιότερα ίσχυε η έξτρα μοριοδότηση για τους εργαζόμενους με συμβάσεις, αλλά τους έδινε 8 μόρια ανά μήνα και όχι 20 όπως τώρα. Είναι μεγάλη αδικία απέναντι στους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα. Εξάλλου, τις ίδιες υπηρεσίες προσφέρουν όλοι και νομίζω ότι είναι όλοι το ίδιο καταρτισμένοι.

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Τετ Οκτ 31, 2018 12:00 pm

optimus έγραψε:Η τροπολογία έχει σαφέστατα γκρίζα σημεία , που θέτουν υπό αμφισβήτηση την αρχή της ισότητας και τη νομιμότητά της. Και ως εδώ θα συμφωνήσω
Αλλά θα αντιπαραβάλω κι εγώ τα εξής, για την υπεράσπιση όσων δουλεύουν και στήριξαν το ΕΣΥ για 5 χρόνια, έστω και με παρατάσεις.
Το προσωπικό αυτό, κατέλαβε τις θέσεις μέσω μοριοδότησης και πινάκων απο τις ΥΠΕ, με κριτήρια ΑΣΕΠ και νόμιμες διαδικασίες. Δεν είναι κομματικός στρατός όπως ακούγεται. Άλλοι προσλήφθηκαν το 2013- 2014 και οι υπόλοιποι μισοί το 2016 . Αυτοί λοιπόν που έχουν τους 48 μήνες πλήρεις και θα προηγούνται, διορίστηκαν με κυβέρνηση άλλη το 2013-14...άρα αν δεν ήταν αξιοκρατικοί οι διορισμοί τους τότε, η τωρινή κυβέρνηση προσλαμβάνει 'εχθρούς' της τώρα; Προφανώς και όχι. Να φιλτράρουμε τι αναφέρει και το κάθε site, που στη συντριπτική πλειοψηφία γράφουν πολλές ανακρίβειες.
Και για να πάμε και στα θέματα της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ...
Το ΑΣΕΠ ήταν αναμφισβήτητα μεγάλη τομή στη Δημόσια Διοίκηση. Έχει όμως δεκάδες παθογένειες και θα αναφέρω μερικές:
1) Είναι ισότητα μόνο η μοριοδότηση χαρτιών και τίτλων; Έχετε πάει ποτέ για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και σας πήραν μόνο για τους τίτλους σας, χωρίς συνέντευξη και αξιολόγηση της προσωπικότητας; Εμένα πάντως όχι. Αλλά αν σ αυτή την παθογενή χώρα υπήρχε συνέντευξη...θα έπαιρναν φωτιά τα τηλέφωνα από βουλευτές, δημάρχους και κλητήρες. Οπότε μείναμε στο να μετράμε χαρτιά, άκριτα.
2) Ξέρετε πόσοι διορίστηκαν και πήραν τα πλήρη μόρια για διδακτορικό και μεταπτυχιακό (400 ή 200) , για αντικείμενα τα οποία δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο του φορέα πρόσληψης, απλά και μόνο επειδή δείχνουν συναφή; Αν δηλαδή είμαι Χημικός με μεταπτυχιακό στη Χημική Οινολογία, γιατί αυτό να μοριοδοτηθεί για θέση ΠΕ Βιοχημικού σε νοσοκομείο; Επειδή θα είναι από το τμήμα Χημείας και μόνο; Επειδή αναγνωρίζουν τον κόπο που έκανα;
3) Η κατοχή τίτλου από μόνη της, θεωρείτε πως εξασφαλίζει και τις ικανότητες; Εγώ όχι
4) Πόσοι κάτοχοι ECDL , πέρα από στοιχειώδεις γνώσεις Word, είναι ικανοί να φτιάξουν ένα προγραμματακι στο Excel ή μια παρουσίαση στο PowerPoint; Έχουν όμως όλοι τον τίτλο.
5) Πόσες προϋπηρεσίες πέρασαν αέρα σε διαγωνισμούς, ειδικά από ελεύθερο επάγγελμα; Ξέρετε ότι η προϋπηρεσία από ελεύθερο επάγγελμα, αποδεικνύεται με βεβαίωση του φορέα ( πρώην ΤΕΒΕ) ότι κατέβαλες ασφαλιστικές εισφορές και μόνο; ...δηλαδή, αν έχω 5 φράγκα από πατρική περιουσία, έκανα μια έναρξη στο ΤΕΒΕ, πλήρωνα τα 150 ευρώ το μήνα...και έγραφα προϋπηρεσία και ας μην είχα κόψει ούτε μια απόδειξη. Και αυτό ακόμη να το αλλάξει το ΑΣΕΠ στα κριτήρια, ώστε να αποδεικνύεις ότι άσκησες το επάγγελμα με ένα τυπικό εισόδημα και ΑΠΥ
6) Μόνο σ αυτή τη χώρα, έχει καταστεί προσόν η κατοχή διδακτορικού για διορισμό σε μια θέση ρουτίνας στο δημόσιο και παίρνει 400 μόρια. Λυπάμαι, αλλά θεωρώ μεγάλη ήττα να κάνει κάποιος διδακτορικό και να ασχολείται με την έρευνα, με σκοπό απλά να το κάνει για να αυξήσει τα μόρια του για το δημόσιο. Γεμίσαμε διδάκτορες με σκοπό το δημόσιο και μόνο αυτό τελικά.
Θα περιμένω τον εποικοδομητικό αντίλογο

Έχεις δίκιο αλλά πρέπει οι προσλήψεις να γίνονται με αντικειμενικά κριτήρια χωρίς αστερίσκους και "κρίση" κάποιας επιτροπής για το μεταπτυχιακό σου ή με συνέντευξη. Καλώς ή κακώς έτσι είναι αλλά σκεφτείτε τι θα γινόταν άμα υπήρχαν οι συνεντεύξεις. Το ότι δούλεψαν στο ΕΣΥ για πολλά χρόνια δεν μου λέει τίποτα, δεν τους ανήκουν οι θέσεις. Η προκήρυξη αυτή όπως και η 3κ καταστρατηγεί την αρχή της ισότητας με προκλητικό τρόπο. Σχετικά με το ΤΕΒΕ που πληρώνεις μόνος σου έχει αλλάξει εδώ και χρόνια και το ΑΣΕΠ ζητάει τουλάχιστον μία ΑΠΥ για το χρονικό διάστημα που επικαλείσαι στην αίτηση σου. Πάντα θα υπάρχουν τρύπες στο σύστημα αλλά σκέφτεται μόνο το θα γίνει με συνεντεύξεις.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Οκτ 31, 2018 1:21 pm

Kseniaktl έγραψε:
optimus έγραψε:Η τροπολογία έχει σαφέστατα γκρίζα σημεία , που θέτουν υπό αμφισβήτηση την αρχή της ισότητας και τη νομιμότητά της. Και ως εδώ θα συμφωνήσω
Αλλά θα αντιπαραβάλω κι εγώ τα εξής, για την υπεράσπιση όσων δουλεύουν και στήριξαν το ΕΣΥ για 5 χρόνια, έστω και με παρατάσεις.
Το προσωπικό αυτό, κατέλαβε τις θέσεις μέσω μοριοδότησης και πινάκων απο τις ΥΠΕ, με κριτήρια ΑΣΕΠ και νόμιμες διαδικασίες. Δεν είναι κομματικός στρατός όπως ακούγεται. Άλλοι προσλήφθηκαν το 2013- 2014 και οι υπόλοιποι μισοί το 2016 . Αυτοί λοιπόν που έχουν τους 48 μήνες πλήρεις και θα προηγούνται, διορίστηκαν με κυβέρνηση άλλη το 2013-14...άρα αν δεν ήταν αξιοκρατικοί οι διορισμοί τους τότε, η τωρινή κυβέρνηση προσλαμβάνει 'εχθρούς' της τώρα; Προφανώς και όχι. Να φιλτράρουμε τι αναφέρει και το κάθε site, που στη συντριπτική πλειοψηφία γράφουν πολλές ανακρίβειες.
Και για να πάμε και στα θέματα της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ...
Το ΑΣΕΠ ήταν αναμφισβήτητα μεγάλη τομή στη Δημόσια Διοίκηση. Έχει όμως δεκάδες παθογένειες και θα αναφέρω μερικές:
1) Είναι ισότητα μόνο η μοριοδότηση χαρτιών και τίτλων; Έχετε πάει ποτέ για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και σας πήραν μόνο για τους τίτλους σας, χωρίς συνέντευξη και αξιολόγηση της προσωπικότητας; Εμένα πάντως όχι. Αλλά αν σ αυτή την παθογενή χώρα υπήρχε συνέντευξη...θα έπαιρναν φωτιά τα τηλέφωνα από βουλευτές, δημάρχους και κλητήρες. Οπότε μείναμε στο να μετράμε χαρτιά, άκριτα.
2) Ξέρετε πόσοι διορίστηκαν και πήραν τα πλήρη μόρια για διδακτορικό και μεταπτυχιακό (400 ή 200) , για αντικείμενα τα οποία δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο του φορέα πρόσληψης, απλά και μόνο επειδή δείχνουν συναφή; Αν δηλαδή είμαι Χημικός με μεταπτυχιακό στη Χημική Οινολογία, γιατί αυτό να μοριοδοτηθεί για θέση ΠΕ Βιοχημικού σε νοσοκομείο; Επειδή θα είναι από το τμήμα Χημείας και μόνο; Επειδή αναγνωρίζουν τον κόπο που έκανα;
3) Η κατοχή τίτλου από μόνη της, θεωρείτε πως εξασφαλίζει και τις ικανότητες; Εγώ όχι
4) Πόσοι κάτοχοι ECDL , πέρα από στοιχειώδεις γνώσεις Word, είναι ικανοί να φτιάξουν ένα προγραμματακι στο Excel ή μια παρουσίαση στο PowerPoint; Έχουν όμως όλοι τον τίτλο.
5) Πόσες προϋπηρεσίες πέρασαν αέρα σε διαγωνισμούς, ειδικά από ελεύθερο επάγγελμα; Ξέρετε ότι η προϋπηρεσία από ελεύθερο επάγγελμα, αποδεικνύεται με βεβαίωση του φορέα ( πρώην ΤΕΒΕ) ότι κατέβαλες ασφαλιστικές εισφορές και μόνο; ...δηλαδή, αν έχω 5 φράγκα από πατρική περιουσία, έκανα μια έναρξη στο ΤΕΒΕ, πλήρωνα τα 150 ευρώ το μήνα...και έγραφα προϋπηρεσία και ας μην είχα κόψει ούτε μια απόδειξη. Και αυτό ακόμη να το αλλάξει το ΑΣΕΠ στα κριτήρια, ώστε να αποδεικνύεις ότι άσκησες το επάγγελμα με ένα τυπικό εισόδημα και ΑΠΥ
6) Μόνο σ αυτή τη χώρα, έχει καταστεί προσόν η κατοχή διδακτορικού για διορισμό σε μια θέση ρουτίνας στο δημόσιο και παίρνει 400 μόρια. Λυπάμαι, αλλά θεωρώ μεγάλη ήττα να κάνει κάποιος διδακτορικό και να ασχολείται με την έρευνα, με σκοπό απλά να το κάνει για να αυξήσει τα μόρια του για το δημόσιο. Γεμίσαμε διδάκτορες με σκοπό το δημόσιο και μόνο αυτό τελικά.
Θα περιμένω τον εποικοδομητικό αντίλογο

Έχεις δίκιο αλλά πρέπει οι προσλήψεις να γίνονται με αντικειμενικά κριτήρια χωρίς αστερίσκους και "κρίση" κάποιας επιτροπής για το μεταπτυχιακό σου ή με συνέντευξη. Καλώς ή κακώς έτσι είναι αλλά σκεφτείτε τι θα γινόταν άμα υπήρχαν οι συνεντεύξεις. Το ότι δούλεψαν στο ΕΣΥ για πολλά χρόνια δεν μου λέει τίποτα, δεν τους ανήκουν οι θέσεις. Η προκήρυξη αυτή όπως και η 3κ καταστρατηγεί την αρχή της ισότητας με προκλητικό τρόπο. Σχετικά με το ΤΕΒΕ που πληρώνεις μόνος σου έχει αλλάξει εδώ και χρόνια και το ΑΣΕΠ ζητάει τουλάχιστον μία ΑΠΥ για το χρονικό διάστημα που επικαλείσαι στην αίτηση σου. Πάντα θα υπάρχουν τρύπες στο σύστημα αλλά σκέφτεται μόνο το θα γίνει με συνεντεύξεις.


Δε διαφωνώ μαζί σου, καμία θέση δεν ανήκει σε κανέναν και καμία σύμβαση δεν ήταν υπόσχεση μονιμότητας, αλλά σ' αυτό άντε να πείσεις τον Έλληνα. Οι αξιώσεις σχηματίζονται, πριν καν πάρει κάποιος θέση ΙΔΟΧ.
Τα 'αντικειμενικά' κριτήρια όμως στην Ελλάδα, έχουν πολλές ερμηνείες και η αυτή καθαυτή ερμηνεία της λέξης, επίτρεψέ μου να είναι υπό αίρεση. Και οι δύο συμφωνούμε οτι η συνέντευξη θα είχε κριτήρια υποκειμενικότητας τελικά ( παρόλο που είναι πολύ σπουδαίο εργαλείο), επομένως κι εγώ αμφισβητώ την ουσία των 'αντικειμενικών' κριτηρίων. Όμως οκ, πρέπει να υπάρχει μια βάση αξιολόγησης.
Όσο για το ΤΕΒΕ, θα σε διορθώσω. Μόνο στην περίπτωση που απαιτείται εξειδικευμένη εμπειρία ως απαραίτητο προσόν, ζητείται ΑΠΥ. Σε κοινούς διαγωνισμούς Κ, απαιτείται μόνο η βεβαίωση του φορέα περί ασφαλιστικών εισφορών και δεν άλλαξε ποτέ και προκύπτει απο τα παρακάτω

2. Τρόπος απόδειξης της εμπειρίας
Τα δικαιολογητικά τα οποία απαιτούνται κατά περίπτωση, για την απόδειξη του είδους και της χρονικής διάρκειας της
εμπειρίας, είναι τα εξής:
Α. Όταν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για τους μισθωτούς και τους ελεύθερους επαγγελματίες:
(1) Όταν δεν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία:
• Άδεια άσκησης επαγγέλματος και
Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.
Οι μισθωτοί του δημοσίου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του οικείου ασφαλιστικού φορέα να
προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημοσίου τομέα, από την οποία να προκύπτει το είδος και η χρονική διάρκεια
της εμπειρίας.
(2) Όταν ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία απαιτείται:
• Για τους μισθωτούς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα:
• Άδεια άσκησης επαγγέλματος
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης και
Στην Αίτηση- Υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική διάρκεια και το είδος της
εξειδικευμένης εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν
πρόκειται για νομικό πρόσωπο.
Οι μισθωτοί του δημοσίου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του ασφαλιστικού φορέα, να προσκομίσουν
βεβαίωση του οικείου φορέα του δημοσίου τομέα, από την οποία να προκύπτει το είδος και η χρονική διάρκεια της εμπειρίας.
Για τους ελεύθερους επαγγελματίες:
• Άδεια άσκησης επαγγέλματος
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η χρονική διάρκεια της ασφάλισης
• Στην Αίτηση- Υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνεται, ότι πραγματοποίησε συγκεκριμένες εργασίες,
μελέτες και έργα σχετικά με το αντικείμενο της εξειδικευμένης εμπειρίας, και
• Μια τουλάχιστον σχετική σύμβαση ή δελτία παροχής υπηρεσιών, που να καλύπτουν ενδεικτικώς τη χρονική διάρκεια και
το είδος της εμπειρίας.



Αυτό που λες εσύ, ισχύει μόνο όταν ο φορέας ζητάει εξειδικευμένη εμπειρία και αναφέρεται στην προκήρυξη ως απαραίτητο πρόσθετο προσόν

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Οκτ 31, 2018 1:33 pm

optimus έγραψε:Η τροπολογία έχει σαφέστατα γκρίζα σημεία , που θέτουν υπό αμφισβήτηση την αρχή της ισότητας και τη νομιμότητά της. Και ως εδώ θα συμφωνήσω
Αλλά θα αντιπαραβάλω κι εγώ τα εξής, για την υπεράσπιση όσων δουλεύουν και στήριξαν το ΕΣΥ για 5 χρόνια, έστω και με παρατάσεις.
Το προσωπικό αυτό, κατέλαβε τις θέσεις μέσω μοριοδότησης και πινάκων απο τις ΥΠΕ, με κριτήρια ΑΣΕΠ και νόμιμες διαδικασίες. Δεν είναι κομματικός στρατός όπως ακούγεται. Άλλοι προσλήφθηκαν το 2013- 2014 και οι υπόλοιποι μισοί το 2016 . Αυτοί λοιπόν που έχουν τους 48 μήνες πλήρεις και θα προηγούνται, διορίστηκαν με κυβέρνηση άλλη το 2013-14...άρα αν δεν ήταν αξιοκρατικοί οι διορισμοί τους τότε, η τωρινή κυβέρνηση προσλαμβάνει 'εχθρούς' της τώρα; Προφανώς και όχι. Να φιλτράρουμε τι αναφέρει και το κάθε site, που στη συντριπτική πλειοψηφία γράφουν πολλές ανακρίβειες.
Και για να πάμε και στα θέματα της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ...
Το ΑΣΕΠ ήταν αναμφισβήτητα μεγάλη τομή στη Δημόσια Διοίκηση. Έχει όμως δεκάδες παθογένειες και θα αναφέρω μερικές:
1) Είναι ισότητα μόνο η μοριοδότηση χαρτιών και τίτλων; Έχετε πάει ποτέ για δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και σας πήραν μόνο για τους τίτλους σας, χωρίς συνέντευξη και αξιολόγηση της προσωπικότητας; Εμένα πάντως όχι. Αλλά αν σ αυτή την παθογενή χώρα υπήρχε συνέντευξη...θα έπαιρναν φωτιά τα τηλέφωνα από βουλευτές, δημάρχους και κλητήρες. Οπότε μείναμε στο να μετράμε χαρτιά, άκριτα.
2) Ξέρετε πόσοι διορίστηκαν και πήραν τα πλήρη μόρια για διδακτορικό και μεταπτυχιακό (400 ή 200) , για αντικείμενα τα οποία δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο του φορέα πρόσληψης, απλά και μόνο επειδή δείχνουν συναφή; Αν δηλαδή είμαι Χημικός με μεταπτυχιακό στη Χημική Οινολογία, γιατί αυτό να μοριοδοτηθεί για θέση ΠΕ Βιοχημικού σε νοσοκομείο; Επειδή θα είναι από το τμήμα Χημείας και μόνο; Επειδή αναγνωρίζουν τον κόπο που έκανα;
3) Η κατοχή τίτλου από μόνη της, θεωρείτε πως εξασφαλίζει και τις ικανότητες; Εγώ όχι
4) Πόσοι κάτοχοι ECDL , πέρα από στοιχειώδεις γνώσεις Word, είναι ικανοί να φτιάξουν ένα προγραμματακι στο Excel ή μια παρουσίαση στο PowerPoint; Έχουν όμως όλοι τον τίτλο.
5) Πόσες προϋπηρεσίες πέρασαν αέρα σε διαγωνισμούς, ειδικά από ελεύθερο επάγγελμα; Ξέρετε ότι η προϋπηρεσία από ελεύθερο επάγγελμα, αποδεικνύεται με βεβαίωση του φορέα ( πρώην ΤΕΒΕ) ότι κατέβαλες ασφαλιστικές εισφορές και μόνο; ...δηλαδή, αν έχω 5 φράγκα από πατρική περιουσία, έκανα μια έναρξη στο ΤΕΒΕ, πλήρωνα τα 150 ευρώ το μήνα...και έγραφα προϋπηρεσία και ας μην είχα κόψει ούτε μια απόδειξη. Και αυτό ακόμη να το αλλάξει το ΑΣΕΠ στα κριτήρια, ώστε να αποδεικνύεις ότι άσκησες το επάγγελμα με ένα τυπικό εισόδημα και ΑΠΥ
6) Μόνο σ αυτή τη χώρα, έχει καταστεί προσόν η κατοχή διδακτορικού για διορισμό σε μια θέση ρουτίνας στο δημόσιο και παίρνει 400 μόρια. Λυπάμαι, αλλά θεωρώ μεγάλη ήττα να κάνει κάποιος διδακτορικό και να ασχολείται με την έρευνα, με σκοπό απλά να το κάνει για να αυξήσει τα μόρια του για το δημόσιο. Γεμίσαμε διδάκτορες με σκοπό το δημόσιο και μόνο αυτό τελικά.
Θα περιμένω τον εποικοδομητικό αντίλογο



Ας καταθέσω κι εγώ την άποψή μου...
Κατ' αρχάς, στο κομμάτι των συμβασιούχων ξέρουμε όλοι πολύ καλά ότι πέρα από αυτούς που μπήκαν με τις ΣΟΧ (με την ίδια διαδικασία την οποία απορρίπτεις παρακάτω, γιατί ούτε αυτοί μπήκαν με συνέντευξη ή αξιολόγηση, μόνο με τη γνωστή μοριοδότηση που ισχύει σε όλους τους διαγωνισμούς, οπότε για πιο λόγο να προτάσσονται από τους υπολοίπους;), υπάρχουν κι εκείνοι που μπήκαν επειδή κάποιος τους έβαλε. Και είναι πολλοί περισσότεροι από εκείνους που μπαίνουν με τις ΣΟΧ. Εγώ προσωπικά έχω στον κύκλο μου δυο άτομα που μπήκαν με τη βοήθεια κάποιου ως συμβασιούχοι και (ασχέτως αν οι συγκεκριμένοι δουλεύουν πραγματικά πολύ παραπάνω από τους μόνιμους) όταν προσελήφθησαν, όχι, δεν είχαν τα προσόντα που θα απαιτούσε θεωρητικά η θέση τους και προϋπηρεσία 0. Μην κάνουμε ότι πέφτουμε από τα σύννεφα.


1) Όχι, στον ιδιωτικό τομέα δεν πας πουθενά χωρίς συνέντευξη (και προσωπικά έχω δουλέψει μόνο στον ιδιωτικό) αλλά αυτό θα είναι το τελειωτικό χτύπημα όσον αφορά τους διαγωνισμούς των μονίμων στο δημόσιο. Το αναφέρεις κι εσύ ότι η όποια αντικειμενικότητα θα πάει περίπατο.
2) Το ζητούμενο σ' αυτό είναι νομίζω να είναι εξαρχής πιο λεπτομερείς οι προκηρύξεις και να γίνεται σαφές εκ των προτέρων τι θα θεωρηθεί συναφές και τι όχι. Όχι όπως έγινε καλή ώρα με την 1Κ.
3) Όχι βέβαια, γι' αυτό το λόγο θα έπρεπε να εφαρμόζεται στην πράξη η αξιολόγηση και όχι μόνο για τους τύπους όπως γίνεται μέχρι τώρα. Σίγουρα πάντως η λύση δεν είναι να μη λαμβάνουμε υπόψη τους τίτλους σπουδών.
4) Αυτό σίγουρα δεν είναι πρόβλημα του ΑΣΕΠ αλλά των φορέων που τα παρέχουν. Γιατί είναι στη διδακτέα ύλη και το Excel και το Powerpoint. Τώρα αν μοιράζουν τα χαρτιά όπως σε κάποια ΙΕΚ απλά επειδή πλήρωσες τα δίδακτρα είναι άλλη συζήτηση...
5) Σ' αυτό δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Εννοείται ότι επιβάλλεται να κατατίθενται και ΑΠΥ μαζί.
6) Κοίτα, αυτό είναι στην δικαιοδοσία του καθενός, το τι θα κάνει με τις σπουδές του. Εγώ δεν έχω διδακτορικό, σταμάτησα στο μεταπτυχιακό, και είμαι σε έναν κλάδο που όλοι σχεδόν έχουν μεταπτυχιακά και θέσεις για μας βγαίνουν 1 στα 3 χρόνια κατά μέσο όρο (!). Χωρίς ίχνος υπερβολής το λέω αυτό. Οπότε όταν μετά κόπων και βασάνων προκηρυχθεί μια θέση θα την πάρει αυτός με το διδακτορικό και την πλήρη προϋπηρεσία, ναι. Αλλά δε θα πω ότι δεν την δικαιούται σε καμία περίπτωση. Αυτό που θα 'πρεπε να γίνει είναι να επεκταθεί το μέτρο των θέσεων με προϋπηρεσία και χωρίς, όπως π.χ. γίνεται με τους διοικητικούς, σε όλους τους κλάδους. Ώστε να παίρνουν οι υποψήφιοι διδάκτορες τις θέσεις χωρίς και οι υπόλοιποι αυτές με την προϋπηρεσία.


Τέλος πάντων, το ότι κάποιος δουλεύει σαν συμβασιούχος 1-2 χρόνια δεν θα'πρεπε να του δίνει καμία εξουσία στη θέση. Δεν ισχύει η χρησικτησία εδώ. Γιατί είναι πιο άξιος κάποιος που δουλεύει σε ένα δημόσιο νοσοκομείο από κάποιον που είναι στην ίδια ακριβώς θέση σε ένα ιδιωτικό; Ο πρώτος θα μοριοδοτηθεί και ο δεύτερος όχι. Δε βλέπω καμία δικαιοσύνη σ' αυτό. Ίσα-ίσα, αυτός του ιδιωτικού πέρασε και από την συνέντευξη που τόσος λόγος έγινε παραπάνω, ενώ ο άλλος όχι. Άρα, μήπως τελικά ο μη συμβασιούχος είναι πιο άξιος για τη θέση;; Τροφή για σκέψη...

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τετ Οκτ 31, 2018 2:56 pm

Παιδια μην κοροιδευομαστε....απο ολα οσα εχουν λεχθει εδω μεσα και την επιχειρηματολογια των εκαστοτε συμβασιουχων αλλα και την αμφισβητηση της αντικειμενικοτητας των κριτηριων για μονιμες θεσεις ασεπ, η αληθεια δεν παυει να ειναι μία: η ειδικη μοριοδοτηση για συμβασιουχους που πηραν τις θεσεις μεσω ασεπ (καποια εκ των κριτηριων που μετραει για σοχ ειναι η ανεργια, η αναπηρια συγγενους προσωπου, η πολυτεκνια, κυριως κοινωνικα κριτηρια, και μαλιστα χωρις ποσοστωση,και ναι εγω τουλαχιστον αμφισβητω με τη σειρα μου την αντικειμενικοτητά τους) γι αυτους παλι που τις πηραν με βυσμα δεν τιθεται καν θεμα επιχειρηματολογιας, ειναι καταχρηστικη δυστυχως για να γινει μια αξιολογηση προσωπικου τιθενται κριτηρια, μια βαση πανω στην οποια ολοι θα κρινονται ισα και αξιοκρατικα...δηλαδη τι να κανουν οσοι δεν υπηρξαν ποτε συμβασιουχοι παρατασιουχοι(γιατι δεν ειχαν πολλα αδερφια, ή συγγενεις με ειδικες αναγκες,ή μπάρμπα στην κορώνη),αλλά εχουν περισσοτερα προσοντα, να μενουν παντα αποκλεισμενοι απ το δημοσιο γιατι εκει η εκαστοτε κυβερνηση με λεφτα του δημοσιου βρισκει εδαφος να αδραξει ψηφαλακια με προκάλυμμα την δηθεν κοινωνικη πολιτικη της?
Όσον αφορα στους επιτυχοντες του 1998, να μας πει καποιος τι σημαινει επιτυχων που πρεπει να κριθει και διοριστεος..στον προσφατο γραπτο διαγωνισμο του οικονομικων δε θα διορισθούν ολοι οι επιτυχοντες οσοι δηλαδη εχουν ανω του 60%...αλλα αυτοι με την υψηλοτερη βαθμολογια ωσπου να καλυφθούν οι θεσεις...εδω αυτοι διορισαν ολους οσους ειχαν πανω απο τη βαση, μεγαλη πρωτοτυπια, αλλα οι ανθρωποι επρεπε να εκπληρωσουν τις πελατειακες τους υποσχεσεις(ψηφοι ειναι αυτοι)

Συμπέρασμα: Η μόνη αντίδραση ειναι α)οργανωμενη και μαζικη προσφυγη για να καταπεσουν οι επιδοξες φωτογραφικες αμα τη εκδόσει τους( δεν ειναι ευκολο αλλα μονοδρομος)
και β) ολοι οσοι δεν προσδοκατε χαρες και ρουσφετια απο το οποιο κομμα, σκεφτειτε πολυ που θα δωσετε ψηφο στις εκλογες που ειναι κοντα...ολα τ αλλα να χαμε να λεγαμε, δυστυχως

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Οκτ 31, 2018 3:55 pm

melimeli ( για να μη κάνω παράθεση όλου του post και γεμίζει όλη η σελίδα..)

Η αναφορά μου στους συμβασιούχους ήταν καθαρά για το επικουρικό προσωπικό, που έγινε με συγκεκριμένη διαδικασία η πρόσληψη.Λανθασμένα ίσως ανέφερα τα κριτήρια ΑΣΕΠ, δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ήταν όμως ανοιχτή και διαφανής διαδικασία, με πίνακες και ενστάσεις και αλλαγές. Για λοιπές περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχει και το 'μπαίνω από το παράθυρο'.
Ειδικά για το επικουρικό προσωπικό, ο νόμος του 2005 με την τροποποίηση του 2010, αξιολογούσε μόνο την προϋπηρεσία κάποιου και κανένα άλλο κριτήριο ( και την ανεργία σε ξεχωριστό πίνακα με ποσόστωση 40-60). Από τον Ιούλιο άλλαξε πάλι και αξιολογεί πολλά πράγματα(κοινωνικά κριτήρια), αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν αξιολογεί ούτε βαθμούς πτυχίου, ούτε κτήση διδακτορικού, παρά μόνο προϋπηρεσία ( με πλαφόν 60 μήνες πια). Ο λόγος είναι προφανής ( και αιτιολογημένος κατ' εμε) : Η έννοια του επικουρικού προσωπικού, είναι η κάλυψη άμεσων και επιτακτικών αναγκών, άρα θες προσωπικό που θα μπει και την άλλη μέρα σχεδόν μπορεί να δουλέψει παραγωγικά. Δε θα χρειαστεί να εκπαιδευτεί για κάνα τρίμηνο και στο χρόνο να απολυθεί. Δικαιωματικά και νόμιμα επομένως, προτάχθηκε η προϋπηρεσία και όχι κάτι άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα ότι καμία θέση ΙΔΟΧ δεν είναι χρησικτησία κανενός και το ανέφερα. Δε σε καθιστά αυτομάτως καλύτερο.
Συμφωνώ και στην αποσαφήνιση της εμπειρίας. Άλλο πράγμα ομοειδής και άλλο συναφής. Και ξεχωριστά πρέπει να αντιμετωπίζονται και να είναι ξεκάθαρο εξαρχής και ορισμένο ρητά στην προκήρυξη. Για μένα νοσηλευτής που δούλευε σε ιδιωτικό δευτεροβαθμιο ή τριτοβάθμιο Νοσοκομείο, δικαιούται την ίδια αναγνώριση εμπειρίας για θέση νοσοκομείου, ως ομοειδή. Αλλά νοσηλευτής που δούλεψε σε ένα πρωτοβάθμιο διαγνωστικό κέντρο, όπου δεν ασκεί νοσηλεία ασθενούς, αλλά συνεπικούρηση σε διαγνωστική εξέταση, δεν έχει την ίδια εμπειρία. Αυτή για μένα θα έπρεπε να αξιολογείται ως συναφής και όχι ομοειδής. Το παράδειγμα και το επάγγελμα, είναι φυσικά τυχαίο και φαντάζομαι να γίνεται αντιληπτή η διαφορά που θελω να τεκμηριώσω.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Οκτ 31, 2018 5:26 pm

optimus έγραψε:melimeli ( για να μη κάνω παράθεση όλου του post και γεμίζει όλη η σελίδα..)

Η αναφορά μου στους συμβασιούχους ήταν καθαρά για το επικουρικό προσωπικό, που έγινε με συγκεκριμένη διαδικασία η πρόσληψη.Λανθασμένα ίσως ανέφερα τα κριτήρια ΑΣΕΠ, δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ήταν όμως ανοιχτή και διαφανής διαδικασία, με πίνακες και ενστάσεις και αλλαγές. Για λοιπές περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχει και το 'μπαίνω από το παράθυρο'.
Ειδικά για το επικουρικό προσωπικό, ο νόμος του 2005 με την τροποποίηση του 2010, αξιολογούσε μόνο την προϋπηρεσία κάποιου και κανένα άλλο κριτήριο ( και την ανεργία σε ξεχωριστό πίνακα με ποσόστωση 40-60). Από τον Ιούλιο άλλαξε πάλι και αξιολογεί πολλά πράγματα(κοινωνικά κριτήρια), αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν αξιολογεί ούτε βαθμούς πτυχίου, ούτε κτήση διδακτορικού, παρά μόνο προϋπηρεσία ( με πλαφόν 60 μήνες πια). Ο λόγος είναι προφανής ( και αιτιολογημένος κατ' εμε) : Η έννοια του επικουρικού προσωπικού, είναι η κάλυψη άμεσων και επιτακτικών αναγκών, άρα θες προσωπικό που θα μπει και την άλλη μέρα σχεδόν μπορεί να δουλέψει παραγωγικά. Δε θα χρειαστεί να εκπαιδευτεί για κάνα τρίμηνο και στο χρόνο να απολυθεί. Δικαιωματικά και νόμιμα επομένως, προτάχθηκε η προϋπηρεσία και όχι κάτι άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα ότι καμία θέση ΙΔΟΧ δεν είναι χρησικτησία κανενός και το ανέφερα. Δε σε καθιστά αυτομάτως καλύτερο.
Συμφωνώ και στην αποσαφήνιση της εμπειρίας. Άλλο πράγμα ομοειδής και άλλο συναφής. Και ξεχωριστά πρέπει να αντιμετωπίζονται και να είναι ξεκάθαρο εξαρχής και ορισμένο ρητά στην προκήρυξη. Για μένα νοσηλευτής που δούλευε σε ιδιωτικό δευτεροβαθμιο ή τριτοβάθμιο Νοσοκομείο, δικαιούται την ίδια αναγνώριση εμπειρίας για θέση νοσοκομείου, ως ομοειδή. Αλλά νοσηλευτής που δούλεψε σε ένα πρωτοβάθμιο διαγνωστικό κέντρο, όπου δεν ασκεί νοσηλεία ασθενούς, αλλά συνεπικούρηση σε διαγνωστική εξέταση, δεν έχει την ίδια εμπειρία. Αυτή για μένα θα έπρεπε να αξιολογείται ως συναφής και όχι ομοειδής. Το παράδειγμα και το επάγγελμα, είναι φυσικά τυχαίο και φαντάζομαι να γίνεται αντιληπτή η διαφορά που θελω να τεκμηριώσω.

Υπήρχε η ποσόστωση 60-40 και στο κομμάτι της ανεργίας προηγούνταν οι επιδοτούμενοι άνεργοι συγκεκριμένα, το γιατί δεν το κατανοώ.Επίσης, η διαδικασία δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως έγινε τώρα με τις ηλεκτρονικές αιτήσεις και στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι.....Τέλος, αυτοί που κάθονται τόσα χρόνια όταν πρωτομπήκαν ήταν από την επόμενη μέρα παραγωγικοί και δε χρειάστηκαν ένα τρίμηνο να εκπαιδευτούν?Ε λοιπόν αφού το έκαναν αυτοί καιρός να το κάνουν και άλλοι τώρα.....Τα ίδια άτομα για πάνω από 2 χρόνια στις ίδιες θέσεις.Είναι προκλητικό όλο αυτό ιδιαίτερα στις μέρες μας......

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Οκτ 31, 2018 6:21 pm

NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:melimeli ( για να μη κάνω παράθεση όλου του post και γεμίζει όλη η σελίδα..)

Η αναφορά μου στους συμβασιούχους ήταν καθαρά για το επικουρικό προσωπικό, που έγινε με συγκεκριμένη διαδικασία η πρόσληψη.Λανθασμένα ίσως ανέφερα τα κριτήρια ΑΣΕΠ, δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ήταν όμως ανοιχτή και διαφανής διαδικασία, με πίνακες και ενστάσεις και αλλαγές. Για λοιπές περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχει και το 'μπαίνω από το παράθυρο'.
Ειδικά για το επικουρικό προσωπικό, ο νόμος του 2005 με την τροποποίηση του 2010, αξιολογούσε μόνο την προϋπηρεσία κάποιου και κανένα άλλο κριτήριο ( και την ανεργία σε ξεχωριστό πίνακα με ποσόστωση 40-60). Από τον Ιούλιο άλλαξε πάλι και αξιολογεί πολλά πράγματα(κοινωνικά κριτήρια), αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν αξιολογεί ούτε βαθμούς πτυχίου, ούτε κτήση διδακτορικού, παρά μόνο προϋπηρεσία ( με πλαφόν 60 μήνες πια). Ο λόγος είναι προφανής ( και αιτιολογημένος κατ' εμε) : Η έννοια του επικουρικού προσωπικού, είναι η κάλυψη άμεσων και επιτακτικών αναγκών, άρα θες προσωπικό που θα μπει και την άλλη μέρα σχεδόν μπορεί να δουλέψει παραγωγικά. Δε θα χρειαστεί να εκπαιδευτεί για κάνα τρίμηνο και στο χρόνο να απολυθεί. Δικαιωματικά και νόμιμα επομένως, προτάχθηκε η προϋπηρεσία και όχι κάτι άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα ότι καμία θέση ΙΔΟΧ δεν είναι χρησικτησία κανενός και το ανέφερα. Δε σε καθιστά αυτομάτως καλύτερο.
Συμφωνώ και στην αποσαφήνιση της εμπειρίας. Άλλο πράγμα ομοειδής και άλλο συναφής. Και ξεχωριστά πρέπει να αντιμετωπίζονται και να είναι ξεκάθαρο εξαρχής και ορισμένο ρητά στην προκήρυξη. Για μένα νοσηλευτής που δούλευε σε ιδιωτικό δευτεροβαθμιο ή τριτοβάθμιο Νοσοκομείο, δικαιούται την ίδια αναγνώριση εμπειρίας για θέση νοσοκομείου, ως ομοειδή. Αλλά νοσηλευτής που δούλεψε σε ένα πρωτοβάθμιο διαγνωστικό κέντρο, όπου δεν ασκεί νοσηλεία ασθενούς, αλλά συνεπικούρηση σε διαγνωστική εξέταση, δεν έχει την ίδια εμπειρία. Αυτή για μένα θα έπρεπε να αξιολογείται ως συναφής και όχι ομοειδής. Το παράδειγμα και το επάγγελμα, είναι φυσικά τυχαίο και φαντάζομαι να γίνεται αντιληπτή η διαφορά που θελω να τεκμηριώσω.

Υπήρχε η ποσόστωση 60-40 και στο κομμάτι της ανεργίας προηγούνταν οι επιδοτούμενοι άνεργοι συγκεκριμένα, το γιατί δεν το κατανοώ.Επίσης, η διαδικασία δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως έγινε τώρα με τις ηλεκτρονικές αιτήσεις και στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι.....Τέλος, αυτοί που κάθονται τόσα χρόνια όταν πρωτομπήκαν ήταν από την επόμενη μέρα παραγωγικοί και δε χρειάστηκαν ένα τρίμηνο να εκπαιδευτούν?Ε λοιπόν αφού το έκαναν αυτοί καιρός να το κάνουν και άλλοι τώρα.....Τα ίδια άτομα για πάνω από 2 χρόνια στις ίδιες θέσεις.Είναι προκλητικό όλο αυτό ιδιαίτερα στις μέρες μας......


Η ποσόστωση είχε ορισθεί , γιατί δεν το προέβλεπε ο νόμος και καθορίστηκε με Υπουργική Απόφαση. Τα ποσοστά και η κατάταξη στους ανέργους, άγνωστο πως καθορίστηκαν.
Η διαδικασία ήταν γνωστή και ανοιχτή, γιατί απλά δεν υπήρχαν ούτε προθεσμίες ούτε ημερομηνίες. Είχες δικαίωμα εγγραφής στον πίνακα ανά πάσα στιγμή, αλλά για να σε πάρουν γινόταν προκήρυξη για όλες τις εγκεκριμένες θέσεις και έτσι μπήκαν οι υποψήφιοι το 2013 και το 2016. Ειδικά το 2016, δόθηκε χρόνος για τις αιτήσεις ενώ ήδη είχε βγει η προκήρυξη. Τώρα είναι πιο λειτουργικό, καθώς το εκάστοτε Νοσοκομείο που έχει ανάγκη, μπορεί ανά πάσα στιγμή να προσλάβει άτομο, χωρίς να περιμένει συνολική έγκριση θέσεων και προκήρυξη.
Όσο για το να φύγουν αυτοί που ήταν για πάνω από δύο χρόνια στις θέσεις και να μπούνε άλλοι, ανήκει στη λογική να 'ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα' και δεν την συμμερίζομαι ως άποψη. Δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι, εργαζόμενοι και άνεργοι. Να φύγουν οι μη νόμιμοι την επόμενη μέρα ναι, αλλά όχι φύγε εσύ να μπω εγώ. Να δουλέψει και ο ένας και ο άλλος

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Γατάκι η 3κ μπροστά στις 1200 για τα νοσοκομεία

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Οκτ 31, 2018 6:48 pm

NSSN έγραψε:
optimus έγραψε:melimeli ( για να μη κάνω παράθεση όλου του post και γεμίζει όλη η σελίδα..)

Η αναφορά μου στους συμβασιούχους ήταν καθαρά για το επικουρικό προσωπικό, που έγινε με συγκεκριμένη διαδικασία η πρόσληψη.Λανθασμένα ίσως ανέφερα τα κριτήρια ΑΣΕΠ, δεν ήταν ακριβώς έτσι. Ήταν όμως ανοιχτή και διαφανής διαδικασία, με πίνακες και ενστάσεις και αλλαγές. Για λοιπές περιπτώσεις, σίγουρα υπάρχει και το 'μπαίνω από το παράθυρο'.
Ειδικά για το επικουρικό προσωπικό, ο νόμος του 2005 με την τροποποίηση του 2010, αξιολογούσε μόνο την προϋπηρεσία κάποιου και κανένα άλλο κριτήριο ( και την ανεργία σε ξεχωριστό πίνακα με ποσόστωση 40-60). Από τον Ιούλιο άλλαξε πάλι και αξιολογεί πολλά πράγματα(κοινωνικά κριτήρια), αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν αξιολογεί ούτε βαθμούς πτυχίου, ούτε κτήση διδακτορικού, παρά μόνο προϋπηρεσία ( με πλαφόν 60 μήνες πια). Ο λόγος είναι προφανής ( και αιτιολογημένος κατ' εμε) : Η έννοια του επικουρικού προσωπικού, είναι η κάλυψη άμεσων και επιτακτικών αναγκών, άρα θες προσωπικό που θα μπει και την άλλη μέρα σχεδόν μπορεί να δουλέψει παραγωγικά. Δε θα χρειαστεί να εκπαιδευτεί για κάνα τρίμηνο και στο χρόνο να απολυθεί. Δικαιωματικά και νόμιμα επομένως, προτάχθηκε η προϋπηρεσία και όχι κάτι άλλο.
Συμφωνώ απόλυτα ότι καμία θέση ΙΔΟΧ δεν είναι χρησικτησία κανενός και το ανέφερα. Δε σε καθιστά αυτομάτως καλύτερο.
Συμφωνώ και στην αποσαφήνιση της εμπειρίας. Άλλο πράγμα ομοειδής και άλλο συναφής. Και ξεχωριστά πρέπει να αντιμετωπίζονται και να είναι ξεκάθαρο εξαρχής και ορισμένο ρητά στην προκήρυξη. Για μένα νοσηλευτής που δούλευε σε ιδιωτικό δευτεροβαθμιο ή τριτοβάθμιο Νοσοκομείο, δικαιούται την ίδια αναγνώριση εμπειρίας για θέση νοσοκομείου, ως ομοειδή. Αλλά νοσηλευτής που δούλεψε σε ένα πρωτοβάθμιο διαγνωστικό κέντρο, όπου δεν ασκεί νοσηλεία ασθενούς, αλλά συνεπικούρηση σε διαγνωστική εξέταση, δεν έχει την ίδια εμπειρία. Αυτή για μένα θα έπρεπε να αξιολογείται ως συναφής και όχι ομοειδής. Το παράδειγμα και το επάγγελμα, είναι φυσικά τυχαίο και φαντάζομαι να γίνεται αντιληπτή η διαφορά που θελω να τεκμηριώσω.

Υπήρχε η ποσόστωση 60-40 και στο κομμάτι της ανεργίας προηγούνταν οι επιδοτούμενοι άνεργοι συγκεκριμένα, το γιατί δεν το κατανοώ.Επίσης, η διαδικασία δεν ήταν ευρέως γνωστή όπως έγινε τώρα με τις ηλεκτρονικές αιτήσεις και στους πίνακες έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι.....Τέλος, αυτοί που κάθονται τόσα χρόνια όταν πρωτομπήκαν ήταν από την επόμενη μέρα παραγωγικοί και δε χρειάστηκαν ένα τρίμηνο να εκπαιδευτούν?Ε λοιπόν αφού το έκαναν αυτοί καιρός να το κάνουν και άλλοι τώρα.....Τα ίδια άτομα για πάνω από 2 χρόνια στις ίδιες θέσεις.Είναι προκλητικό όλο αυτό ιδιαίτερα στις μέρες μας......



Το γιατί προηγούνταν οι επιδοτούμενοι άνεργοι με την προηγούμενη διαδικασία του επικουρικού μπορώ μόνο να το υποθέσω: Ήταν αυτοί των οποίων είχε μόλις τελειώσει η σύμβασή τους και ήθελαν να ξαναπάρουν τους ίδιους ίσως;; Γι' αυτό ίσως έπαιζαν μονίμως οι ίδιοι υποψήφιοι...


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης