απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Σάβ Σεπ 15, 2018 2:24 pm

ob7fqb έγραψε:Μπορει να μου εξηγησει καποιος πώς γινεται να ειναι κανεις επιτυχων με σειρα καταταξης 2 σε φορεα που προβλεπει μια μονο θεση για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα ??


Μου βγηκαν λιγο τα ματια στο excel αλλα το βρηκα νομιζω.. Αυτος που συμπληρωνει τα μορια γιο την μια και μοναδικη θεση την εχει επιλεξει ως 2η ή 3η επιλογη, αρα την καταλαμβανει ο δευτερος στη σειρα που την εχει ως 1η επιλογη.

dimitris19712
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2018 1:36 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό dimitris19712 » Κυρ Σεπ 16, 2018 2:43 pm

και μια δική μου απλή απορία: γιατί στα προσωρινά αποτελέσματα της κοινωφελούς αναφέρονται 26850 επιτυχόντες και όχι 30333 ?
Μένουν κενές θέσεις , υπάρχει λάθος ,πηδάνε κάποιες χιλιάδες και μπαίνουν από το παράθυρο ή κάτι μου διαφεύγει ?:D

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό stav87 » Κυρ Σεπ 16, 2018 7:27 pm

dimitris19712 έγραψε:και μια δική μου απλή απορία: γιατί στα προσωρινά αποτελέσματα της κοινωφελούς αναφέρονται 26850 επιτυχόντες και όχι 30333 ?
Μένουν κενές θέσεις , υπάρχει λάθος ,πηδάνε κάποιες χιλιάδες και μπαίνουν από το παράθυρο ή κάτι μου διαφεύγει ?:D


κενες θεσεις σε καποιες ειδικοτητες... ή σε καποιες απομακρισμενες περιοχες χωρις ατομα με αντιστοιχα προσοντα εκει.... καθως υπαρχει και ο περιορισμος μονο 3 επιλογες θεσεων ανα ειδικοτητα....

dimitris19712
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2018 1:36 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό dimitris19712 » Κυρ Σεπ 16, 2018 9:33 pm

δεν παίζει να μην υπήρχαν υποψήφιοι διότι σε δήμο της βόρειας Ελλάδας προκηρύσσονται 2 θέσεις καλύπτεται η μία και υπάρχουν και επιλαχόντες

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Δευ Σεπ 17, 2018 9:04 pm

Μπορείς να αναφέρεις το δήμο και την ειδικότητα; Ίσως να μην κοιτάς κάτι σωστά, πχ οι επιλαχόντες να είναι επιτυχόντες αλλού ή ο δεύτερος επιτυχών να το έχει βάλει 2η ή 3η προτίμηση και να σου ξέφυγε.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Τρί Σεπ 18, 2018 6:05 pm

Συνδεομαι στο λογαριασμο στον οαεδ και μου βγαζει ενημερωση οτι " η αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής σας στο πρόγραμμα είναι σε φάση επεξεργασίας και προσαρμογής στα κριτήρια της Δημόσιας Πρόσκλησης και στην διαδικασία μοριοδότησης βάσει των στοιχείων των ΟΑΕΔ, ΓΓΠΣ, ΗΔΙΚΑ προκειμένου να εκδοθεί ο πίνακας κατάταξης". Εχω μπει τελευταιος στην καταταξη και ανησυχω μηπως μου φαει καποιος τη θεση μετα απο ενσταση, :?

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Τετ Σεπ 19, 2018 12:09 pm

frapmelot έγραψε:Μπορείς να αναφέρεις το δήμο και την ειδικότητα; Ίσως να μην κοιτάς κάτι σωστά, πχ οι επιλαχόντες να είναι επιτυχόντες αλλού ή ο δεύτερος επιτυχών να το έχει βάλει 2η ή 3η προτίμηση και να σου ξέφυγε.


Ειδικοτητα ΤΕ διοικητικου/οικονομικου, δημο δε θα ηθελα να αναφερω για ευνοητους λογους 8) Προβλεπονται συνολικα 3 θεσεις και ειμαι επιτυχων με σειρα καταταξης 3 με 102 μορια. Βλεπω οτι υπαρχει στον προσωρινο πινακα επιτυχων με 100 μορια και σειρα καταταξης 4. Πως γινεται αυτο???

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Πέμ Σεπ 20, 2018 1:16 am

ob7fqb έγραψε:
frapmelot έγραψε:Μπορείς να αναφέρεις το δήμο και την ειδικότητα; Ίσως να μην κοιτάς κάτι σωστά, πχ οι επιλαχόντες να είναι επιτυχόντες αλλού ή ο δεύτερος επιτυχών να το έχει βάλει 2η ή 3η προτίμηση και να σου ξέφυγε.


Ειδικοτητα ΤΕ διοικητικου/οικονομικου, δημο δε θα ηθελα να αναφερω για ευνοητους λογους 8) Προβλεπονται συνολικα 3 θεσεις και ειμαι επιτυχων με σειρα καταταξης 3 με 102 μορια. Βλεπω οτι υπαρχει στον προσωρινο πινακα επιτυχων με 100 μορια και σειρα καταταξης 4. Πως γινεται αυτο???


Αυτός που έχει σειρά κατάταξης 1 ή 2 δεν είχε βάλει το δήμο σου ως πρώτη προτίμηση και είναι επιτυχών σε άλλη θέση, οπότε πήραν τους 2,3,4 ή 1,3,4 αντίστοιχα. Αν το έχεις με τα φίλτρα στο excel, βάλε την ειδικότητά σου και το δήμο σου στη 2η και 3η προτίμηση και θα τον βρεις.

Σχετικά με το μήνυμα στον ΟΑΕΔ και σε μένα το ίδιο λέει. Το θεωρώ σχεδόν απίθανο να αλλάξει κάτι στον πίνακα. Εγώ είμαι τελευταίος επιτυχών και δεν αγχώνομαι καθόλου.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Παρ Σεπ 28, 2018 1:25 pm

Τελικα υπηρξαν αρκετες κενες θεσεις. Γι'αυτο ισως θα παρουν αλλα 2700 ατομα στα κεντρα φιλοξενιας μεταναστων. Τι κανουμε τωρα οι επιτυχοντες? Περιμενουμε να μας καλεσει ο οαεδ ή να παμε μονοι μας να παρουμε το συστατικο σημειωμα? Προσληψη ποτε βλεπετε? 1η νοεμβριου υπολογιζω εγω.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Τρί Οκτ 02, 2018 11:35 am

Πηρα σημερα στο ΚΠΑ2 της περιοχης μου και μου ειπαν πως δεν εχει ανοιξει ακομα η πλατφορμα αλλα μπορουμε να προσελθουμε αυτοπροσωπως να παραλαβουμε το συστατικο σημειωμα εχοντας μαζι εκκαθαριστικο 17, καρτα ανεργιας και λογαριασμο τραπεζης. Εγω προσωπικα εχω σκοπο να καθυστερησω να παρουσιαστω για οσο χρονικο περιθωριο μου οριζει η προσκληση, δηλαδη 30 εργασιμες απο την αναρτηση των οριστικων πινακων και αν στο ενδιαμεσο με καλεσουν απο τον οαεδ τοτε μονο να παω νωριτερα.

Dimifra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2018 4:06 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό Dimifra » Σάβ Οκτ 13, 2018 1:00 pm

Γεια σας!!! Έχω μια απορία αν γνωρίζει κάποιος !!εγω ήμουν επιλαχών και στις 3 προτιμήσεις που είχα δηλώσει και περίμενα να λήξει η προθεσμία 30 ημερών για να δω τι γινεται (γιατί στον δικό μου δήμο που έχω δηλώσει 1 επιλογή γνωρίζω ότι υπάρχει μια θέση που δεν έχει καλυφθεί από τους επιτυχόντες) αλλά με πήραν από άλλο δήμο (3ης επιλογής ) ότι επειδή οι προηγούμενοι αρνήθηκαν έφτασαν στο δικό μου όνομα (ως επιλαχών και εκεί ) και τώρα πρέπει να πάρω συστατική επιστολή κλπ από ΟΑΕΔ με της προθεσμίες 5 και 5 μέρες για τον φορέα. Η απορία μου είναι αν τώρα που με κάλεσαν στο τηλ σβήνεται αυτοματα το όνομα μου από τους επιλαχόντες η μπορώ να περιμένω μήπως με καλέσουν και από τον δικό μου δήμο;; (γιατί εκεί είμαι το πρώτο άτομο που θα πάρουν σύμφωνα με την καταταξη).

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Σάβ Δεκ 01, 2018 12:23 pm

Γνωριζει καποιος πού πρεπει να κανουμε αιτηση για μετακινηση σε αλλο φορεα απ'αυτον που εχουμε τοποθετηθει?? Στον ΟΑΕΔ ή εκι που υπηρετουμε?

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Σάβ Δεκ 01, 2018 12:29 pm

Μετακινηση απο τον δημο που εργαζομαι σε αλλο δημο που ανηκει στον ιδιο νομό.

ob7fqb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2017 9:32 am

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό ob7fqb » Κυρ Δεκ 02, 2018 11:41 am

Δικαιουμαστε εμεις οι "ωεφελουμενοι" να λειψουμε, επικαλουμενοι αδυναμια προσελευσης στην εργασια λογω δυσμενων καιρικων συνθηκων?

spiros3000
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2018 4:20 pm

Re: απορίες για κοινωφελή εργασία οαεδ

Δημοσίευσηαπό spiros3000 » Δευ Δεκ 03, 2018 12:37 pm

λεφτα καθε ποτε μπαινουν?


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης