Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Msn80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2018 3:06 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Msn80 » Σάβ Σεπ 15, 2018 5:48 pm

eugenia4 έγραψε:Το θέμα είναι ότι τη Δευτέρα θα πάει στο ΑΣΕΠ ο ΣΔΥΑ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, οι προσωρινά διοριστέοι!!!!!!!!!
Η διαφορά ειναι τεράστια.
Σύμφωνα με ανακοίνωσή του, ο ΣΔΥΑ δεν ενδιαφέρονται για το θέμα της συνάφειας.
Το ήδη ανέφερε και η Knts, που γνωρίζει, γτ εργάζεται σε δικαστηρια.
Η επισκεψή τους θα είναι καθαρά, γιανα πιέσουν για τα οριστικά αποτελέσματα.
Εγώ από πλευράς μου, σε σχετική συνάντηση εξήγησα τα όσα έχουμε συζητησει εδώ (εννοειται υπερ της προσωρινής εξετασης των αιτησεων).

ΚΑΛΩ όποιον έχει διοριστεί στο Πρωτοδικείο Αθηνών, καθώς εκεί είναι και η μεγαλύτερη μερίδα δικ. υπαλ.,αλλά και 8μηνων να εξηγήσουν και να πιέσουν και εκείνοι.Είναι μεγάλης σημασίας. Όποιος παρακολουθεί το forum, τη Δευτέρα ας επικοινωνήσει με τον εκάστοτε προιστάμενό του, να εξηγήσει και να προστατεύσει τη θέση μας.

Ευχαριστώ!

Γινε λιγο πιο ξεκαθαρη,οσοι θεωρουν οτι θιγονται απο πιθανη αλλαγη την κριτηριων μοριοδοτησης,ποτε και που πρεπει να πανε;Με τον ΣΔΥΑ,την ΟΔΥΕ,μονοι τους;Και τι πρεπει να πουνε,να ετοιμασουν ενα κειμενο διαμαρτυριας,να φωναξουν να κανουν τι;;;Δεν ειρωνευομαι αλλα αν μπορεις εσυ να οργανωσεις κατι συγκεκριμενο και με σαφη στοχευση,μαζι σου...

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Σάβ Σεπ 15, 2018 6:18 pm

eugenia4 έγραψε:Το θέμα είναι ότι τη Δευτέρα θα πάει στο ΑΣΕΠ ο ΣΔΥΑ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, οι προσωρινά διοριστέοι!!!!!!!!!
Η διαφορά ειναι τεράστια.
Σύμφωνα με ανακοίνωσή του, ο ΣΔΥΑ δεν ενδιαφέρονται για το θέμα της συνάφειας.
Το ήδη ανέφερε και η Knts, που γνωρίζει, γτ εργάζεται σε δικαστηρια.
Η επισκεψή τους θα είναι καθαρά, γιανα πιέσουν για τα οριστικά αποτελέσματα.
Εγώ από πλευράς μου, σε σχετική συνάντηση εξήγησα τα όσα έχουμε συζητησει εδώ (εννοειται υπερ της προσωρινής εξετασης των αιτησεων).

ΚΑΛΩ όποιον έχει διοριστεί στο Πρωτοδικείο Αθηνών, καθώς εκεί είναι και η μεγαλύτερη μερίδα δικ. υπαλ.,αλλά και 8μηνων να εξηγήσουν και να πιέσουν και εκείνοι.Είναι μεγάλης σημασίας. Όποιος παρακολουθεί το forum, τη Δευτέρα ας επικοινωνήσει με τον εκάστοτε προιστάμενό του, να εξηγήσει και να προστατεύσει τη θέση μας.

Ευχαριστώ!


Σαφώς και θα έπρεπε να παρευρεθούν και προσωρινά διοριστέοι! Όμως, όπως είπες κι εσύ (κι όπως ο ίδιος το ζω) ενδιαφέρονται για χέρια. Δε νοιάζονται τίνος τα χέρια θα είναι. Χέρια να είναι. Τώρα, "αν τύχει" τα χέρια αυτά να μην έχουν και τα πλούσια προσόντα των αρχαιολόγων, φιλολόγων κ.ά. με τα διπλά-τριπλά μεταπτυχιακά και διδακτορικά, ακόμη καλύτερα (για ορισμένους). Καλοί οι μορφωμένοι αλλά οι παρα-μορφωμένοι κάποια στιγμή γίνονται... επικίνδυνοι (αν με εννοείτε).
Πάντως, αν κάποιους "σας φάει" το θέμα της συνάφειας στη φάση αυτή και τύχει να διοριστείτε σαν επιλαχόντες, θα δικαιωθείτε διπλά: αφενός θα έχετε επιτύχει τον στόχο σας (έστω και μέσα από αναπλήρωση), αφετέρου είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σας αναγνωρίσουν τα μεταπτυχιακά (αν με εννοείτε- ξανά).

eugenia4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 2:41 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eugenia4 » Σάβ Σεπ 15, 2018 7:07 pm

Gieleni έγραψε:Ευγενια ευχαριστουμε για την ενημερωση.
Επειδη η εργασιακη μου εμπειρια ειναι ιδιωτικου τομεα, ειμαι παντελως ασχετη για το πως λειτουργει το συστημα.
Για ποιον λογο η ΣΔΥΑ διαμαρτυρεται, δηλαδη τι οφελος θα εχει?
Μηπως η ΣΔΥΑ απαρτιζεται κυριως απο νομικους?
Οι οποιοο θεωρουν εξαρχης αδικη την προκυρηξη καθως προσδοκουσαν να ειναι λιγοτερα τα αποδεκτα πτυχια?
Επισης, οταν γινεται ενα καλεσμα σε διαμαρτυρια, καπως πρεπει να ανακοινωνεται και για εμας τους ασχετους που συμμετειχαμε στον διαγωνισμο.Εκτος κι αν η ΣΔΥΑ δεν χρειαζεται παραπανω κοσμο στην διαμαρτυρια.

Δεν τα γραφω ειρωνικα τα παραπανω απλα βλεπω οτι κανω κανω αιτησεις και περιμενω αποτελεσματα αλλα κοιμαμαι και τον υπνο του δικαιου.


Οι δικαστικοί υπάλληλοι διαμαρτυρονται γτ περιμέναν και περιμένουν στελέχωση των τμημάτων με την 1Κ και αυτό δεν γίνεται.
Ξαναλέω: η επίσκεψη στο ΑΣΕΠ θα γίνει για πίεση έκδοσης των οριστικών. Όχι των συναφειών!

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Paramana » Κυρ Σεπ 16, 2018 9:19 am

knts έγραψε:
eugenia4 έγραψε:Το θέμα είναι ότι τη Δευτέρα θα πάει στο ΑΣΕΠ ο ΣΔΥΑ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, οι προσωρινά διοριστέοι!!!!!!!!!
Η διαφορά ειναι τεράστια.
Σύμφωνα με ανακοίνωσή του, ο ΣΔΥΑ δεν ενδιαφέρονται για το θέμα της συνάφειας.
Το ήδη ανέφερε και η Knts, που γνωρίζει, γτ εργάζεται σε δικαστηρια.
Η επισκεψή τους θα είναι καθαρά, γιανα πιέσουν για τα οριστικά αποτελέσματα.
Εγώ από πλευράς μου, σε σχετική συνάντηση εξήγησα τα όσα έχουμε συζητησει εδώ (εννοειται υπερ της προσωρινής εξετασης των αιτησεων).

ΚΑΛΩ όποιον έχει διοριστεί στο Πρωτοδικείο Αθηνών, καθώς εκεί είναι και η μεγαλύτερη μερίδα δικ. υπαλ.,αλλά και 8μηνων να εξηγήσουν και να πιέσουν και εκείνοι.Είναι μεγάλης σημασίας. Όποιος παρακολουθεί το forum, τη Δευτέρα ας επικοινωνήσει με τον εκάστοτε προιστάμενό του, να εξηγήσει και να προστατεύσει τη θέση μας.

Ευχαριστώ!


Σαφώς και θα έπρεπε να παρευρεθούν και προσωρινά διοριστέοι! Όμως, όπως είπες κι εσύ (κι όπως ο ίδιος το ζω) ενδιαφέρονται για χέρια. Δε νοιάζονται τίνος τα χέρια θα είναι. Χέρια να είναι. Τώρα, "αν τύχει" τα χέρια αυτά να μην έχουν και τα πλούσια προσόντα των αρχαιολόγων, φιλολόγων κ.ά. με τα διπλά-τριπλά μεταπτυχιακά και διδακτορικά, ακόμη καλύτερα (για ορισμένους). Καλοί οι μορφωμένοι αλλά οι παρα-μορφωμένοι κάποια στιγμή γίνονται... επικίνδυνοι (αν με εννοείτε).
Πάντως, αν κάποιους "σας φάει" το θέμα της συνάφειας στη φάση αυτή και τύχει να διοριστείτε σαν επιλαχόντες, θα δικαιωθείτε διπλά: αφενός θα έχετε επιτύχει τον στόχο σας (έστω και μέσα από αναπλήρωση), αφετέρου είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σας αναγνωρίσουν τα μεταπτυχιακά (αν με εννοείτε- ξανά).



Το ζητημα ειναι οτι καποιοι απο μας θα διοριστουμε ακομη και χωρις τη συναφεια, οπως λεει ο/η knts. Θελεις επειδη ειναι μπολικες οι προς πληρωση θεσεις στην περιοχη μας, θελεις επειδη μας βοηθα η εντοπιοτητα. Απο κει και περα, ομως αδυνατίζει για μας η αναγνωριση συναφειας στα υπηρεσιακα. Οπωσδηποτε ειναι αλλιως να πας και να πεις στο υπηρεσιακο, μου το εχει ηδη αναγνωρισει το ΑΣΕΠ καντο κι εσυ, κι αλλιως να παρακαλας. Παρεμπιπτόντως, γνωριζει κανεις πως ειναι τα ποσοστα της συνθεσης των υπηρεσιακων, εννοω δικαστες προς υπαλληλοι? Ευχαριστω πολυ!

eugenia4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 2:41 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eugenia4 » Κυρ Σεπ 16, 2018 9:58 am

Msn80 έγραψε:
eugenia4 έγραψε:Το θέμα είναι ότι τη Δευτέρα θα πάει στο ΑΣΕΠ ο ΣΔΥΑ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, οι προσωρινά διοριστέοι!!!!!!!!!
Η διαφορά ειναι τεράστια.
Σύμφωνα με ανακοίνωσή του, ο ΣΔΥΑ δεν ενδιαφέρονται για το θέμα της συνάφειας.
Το ήδη ανέφερε και η Knts, που γνωρίζει, γτ εργάζεται σε δικαστηρια.
Η επισκεψή τους θα είναι καθαρά, γιανα πιέσουν για τα οριστικά αποτελέσματα.
Εγώ από πλευράς μου, σε σχετική συνάντηση εξήγησα τα όσα έχουμε συζητησει εδώ (εννοειται υπερ της προσωρινής εξετασης των αιτησεων).

ΚΑΛΩ όποιον έχει διοριστεί στο Πρωτοδικείο Αθηνών, καθώς εκεί είναι και η μεγαλύτερη μερίδα δικ. υπαλ.,αλλά και 8μηνων να εξηγήσουν και να πιέσουν και εκείνοι.Είναι μεγάλης σημασίας. Όποιος παρακολουθεί το forum, τη Δευτέρα ας επικοινωνήσει με τον εκάστοτε προιστάμενό του, να εξηγήσει και να προστατεύσει τη θέση μας.

Ευχαριστώ!

Γινε λιγο πιο ξεκαθαρη,οσοι θεωρουν οτι θιγονται απο πιθανη αλλαγη την κριτηριων μοριοδοτησης,ποτε και που πρεπει να πανε;Με τον ΣΔΥΑ,την ΟΔΥΕ,μονοι τους;Και τι πρεπει να πουνε,να ετοιμασουν ενα κειμενο διαμαρτυριας,να φωναξουν να κανουν τι;;;Δεν ειρωνευομαι αλλα αν μπορεις εσυ να οργανωσεις κατι συγκεκριμενο και με σαφη στοχευση,μαζι σου...



Την Δευτέρα στον ΑΣΕΠ, εγώ θα προσπαθήσω να πάρω άδεια και να παρευρεθώ. Όποιος μπορει ας έρθει.
Όσοι δουλεύουν σαν 8μηνοι μπορουν να μιλήσουν με τους προισταμενούς τους τη Δευτερα. Και αυτοί με τη σειρά τους άμεσα στον ΣΔΥΑ και τί θα ζητήσει από ΑΣΕΠ.
Πάρτε τηλ στον ΣΔΥΑ.
Την Τετάρτη έξω από το Άρειο Πάγο θα είναι ο ΣΔΥΑ μπορείτε να ενημερωθείτε. Ελάτε!!!!
Οι υπηρεσίες είναι όλες φιλικές ως προς εμάς. Αυτό τουλάχιστον βίωσα εγώ και με το παραπάνω.

eugenia4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 2:41 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό eugenia4 » Κυρ Σεπ 16, 2018 9:59 am

knts έγραψε:
eugenia4 έγραψε:Το θέμα είναι ότι τη Δευτέρα θα πάει στο ΑΣΕΠ ο ΣΔΥΑ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, οι προσωρινά διοριστέοι!!!!!!!!!
Η διαφορά ειναι τεράστια.
Σύμφωνα με ανακοίνωσή του, ο ΣΔΥΑ δεν ενδιαφέρονται για το θέμα της συνάφειας.
Το ήδη ανέφερε και η Knts, που γνωρίζει, γτ εργάζεται σε δικαστηρια.
Η επισκεψή τους θα είναι καθαρά, γιανα πιέσουν για τα οριστικά αποτελέσματα.
Εγώ από πλευράς μου, σε σχετική συνάντηση εξήγησα τα όσα έχουμε συζητησει εδώ (εννοειται υπερ της προσωρινής εξετασης των αιτησεων).

ΚΑΛΩ όποιον έχει διοριστεί στο Πρωτοδικείο Αθηνών, καθώς εκεί είναι και η μεγαλύτερη μερίδα δικ. υπαλ.,αλλά και 8μηνων να εξηγήσουν και να πιέσουν και εκείνοι.Είναι μεγάλης σημασίας. Όποιος παρακολουθεί το forum, τη Δευτέρα ας επικοινωνήσει με τον εκάστοτε προιστάμενό του, να εξηγήσει και να προστατεύσει τη θέση μας.

Ευχαριστώ!


Σαφώς και θα έπρεπε να παρευρεθούν και προσωρινά διοριστέοι! Όμως, όπως είπες κι εσύ (κι όπως ο ίδιος το ζω) ενδιαφέρονται για χέρια. Δε νοιάζονται τίνος τα χέρια θα είναι. Χέρια να είναι. Τώρα, "αν τύχει" τα χέρια αυτά να μην έχουν και τα πλούσια προσόντα των αρχαιολόγων, φιλολόγων κ.ά. με τα διπλά-τριπλά μεταπτυχιακά και διδακτορικά, ακόμη καλύτερα (για ορισμένους). Καλοί οι μορφωμένοι αλλά οι παρα-μορφωμένοι κάποια στιγμή γίνονται... επικίνδυνοι (αν με εννοείτε).
Πάντως, αν κάποιους "σας φάει" το θέμα της συνάφειας στη φάση αυτή και τύχει να διοριστείτε σαν επιλαχόντες, θα δικαιωθείτε διπλά: αφενός θα έχετε επιτύχει τον στόχο σας (έστω και μέσα από αναπλήρωση), αφετέρου είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σας αναγνωρίσουν τα μεταπτυχιακά (αν με εννοείτε- ξανά).


Συμφωνώ! Βέβαια στην υπηρεσία μου, έχουμε λάβει εκτίμησης των προσόντων μας.

mjspidy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 10, 2017 8:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mjspidy » Κυρ Σεπ 16, 2018 10:45 am

eugenia4 έγραψε:H εικόνα είναι ότι το ΑΣΕΠ εξετζει τις ενστασεις και απαρτιζεται από διαφορα τμηματα. Το κάθε τμημα έχει αξιολογησει με διαφορετικό τρόπο αυτές και ο κ. Καραβοκύρης θέλει να περάσει μια κοινή γραμμή. Γι αυτό και η καθυστερηση.

Είναι όντως αλήθεια και όχι φήμη, ότι οι νομικοί έχουν προκαλέσει την όλη κατάσταση...

Την Δευτερα θα παει η ΣΔΥΑ στο ΑΣΕΠ.
Την Τετάρτη όποιος ενδιαφέρεται ας ερθει στην Διαμαρτυρία στον Αρειο Πάγο....

Και ότι αφορά τη συνάφεια αγαπητοί νομικοί έχω να σας πω πως ΟΧΙ δεν υπερτερειτε στην εδρα απο τους άλλους κλάδους.
Και ναι, δεν είμαι ούτε φιλόλογος, ούτε αρχαιολόγος!


Λοιπόν ,για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα... χωρίς να λέω ότι πρέπει να πειραχθούν οι συνάφειες... Και επειδή το είδα στην πράξη στο οκτάμηνο... Και επειδή μου το είπαν οι ήδη διορισμένοι υπάλληλοι... ΝΑΙ οι νομικοί υπερτερούν στην έδρα έναντι των υπολοίπων... ΝΑΙ οι νομικοί καταλαβαίνουν τι γράφουν πάνω στην έδρα... ΝΑΙ οι νομικοί γράφουν καλύτερα πρακτικά από τους υπόλοιπους... ΝΑΙ οι νομικοί καταλαβαίνουν τι γινεται στην υπηρεσία... ΝΑΙ οι πρόεδροι προτιμούν τους νομικούς από τους υπολοίπους... ΝΑΙ όλοι θεωρούν ότι θα έπρεπε οι υπάλληλοι αυτοί να έχουν νομικοί κατάρτηση... ΝΑΙ και οι υπόλοιποι υπάλληλοι σε ρωτουν πράγματα, γιατί απλά ξέρουν ότι γνωρίζεις περισσότερα από αυτούς πολλές φορές... Τώρα από τη στιγμή που δεν βγήκε η προκήρυξη από την αρχή μόνο για νομικούς, δε νομίζω ότι θα αλλάξουν οι συνάφειες... Αλλά ας μην αυταπατάσθε μερικοί ότι είστε ίδιοι και όμοιοι με τους νομικούς... Χαλαρώστε... Και ξαναλέω ότι δεν πιστευω ότι θα αλλάξουν τα αποτελέσματα.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Σεπ 16, 2018 11:01 am

Paramana έγραψε:
knts έγραψε:
eugenia4 έγραψε:Το θέμα είναι ότι τη Δευτέρα θα πάει στο ΑΣΕΠ ο ΣΔΥΑ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, οι προσωρινά διοριστέοι!!!!!!!!!
Η διαφορά ειναι τεράστια.
Σύμφωνα με ανακοίνωσή του, ο ΣΔΥΑ δεν ενδιαφέρονται για το θέμα της συνάφειας.
Το ήδη ανέφερε και η Knts, που γνωρίζει, γτ εργάζεται σε δικαστηρια.
Η επισκεψή τους θα είναι καθαρά, γιανα πιέσουν για τα οριστικά αποτελέσματα.
Εγώ από πλευράς μου, σε σχετική συνάντηση εξήγησα τα όσα έχουμε συζητησει εδώ (εννοειται υπερ της προσωρινής εξετασης των αιτησεων).

ΚΑΛΩ όποιον έχει διοριστεί στο Πρωτοδικείο Αθηνών, καθώς εκεί είναι και η μεγαλύτερη μερίδα δικ. υπαλ.,αλλά και 8μηνων να εξηγήσουν και να πιέσουν και εκείνοι.Είναι μεγάλης σημασίας. Όποιος παρακολουθεί το forum, τη Δευτέρα ας επικοινωνήσει με τον εκάστοτε προιστάμενό του, να εξηγήσει και να προστατεύσει τη θέση μας.

Ευχαριστώ!


Σαφώς και θα έπρεπε να παρευρεθούν και προσωρινά διοριστέοι! Όμως, όπως είπες κι εσύ (κι όπως ο ίδιος το ζω) ενδιαφέρονται για χέρια. Δε νοιάζονται τίνος τα χέρια θα είναι. Χέρια να είναι. Τώρα, "αν τύχει" τα χέρια αυτά να μην έχουν και τα πλούσια προσόντα των αρχαιολόγων, φιλολόγων κ.ά. με τα διπλά-τριπλά μεταπτυχιακά και διδακτορικά, ακόμη καλύτερα (για ορισμένους). Καλοί οι μορφωμένοι αλλά οι παρα-μορφωμένοι κάποια στιγμή γίνονται... επικίνδυνοι (αν με εννοείτε).
Πάντως, αν κάποιους "σας φάει" το θέμα της συνάφειας στη φάση αυτή και τύχει να διοριστείτε σαν επιλαχόντες, θα δικαιωθείτε διπλά: αφενός θα έχετε επιτύχει τον στόχο σας (έστω και μέσα από αναπλήρωση), αφετέρου είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σας αναγνωρίσουν τα μεταπτυχιακά (αν με εννοείτε- ξανά).



Το ζητημα ειναι οτι καποιοι απο μας θα διοριστουμε ακομη και χωρις τη συναφεια, οπως λεει ο/η knts. Θελεις επειδη ειναι μπολικες οι προς πληρωση θεσεις στην περιοχη μας, θελεις επειδη μας βοηθα η εντοπιοτητα. Απο κει και περα, ομως αδυνατίζει για μας η αναγνωριση συναφειας στα υπηρεσιακα. Οπωσδηποτε ειναι αλλιως να πας και να πεις στο υπηρεσιακο, μου το εχει ηδη αναγνωρισει το ΑΣΕΠ καντο κι εσυ, κι αλλιως να παρακαλας. Παρεμπιπτόντως, γνωριζει κανεις πως ειναι τα ποσοστα της συνθεσης των υπηρεσιακων, εννοω δικαστες προς υπαλληλοι? Ευχαριστω πολυ!


Μα τα υπηρεσιακά αναγνωρίζουν το 99% των μεταπτυχιακών. Τι κι αν το ΑΣΕΠ έχει πει όχι στη συνάφεια; Το ΑΣΕΠ έχει τους λόγους του (ή τους λόγους τους, των άλλων εννοώ) και το υπηρεσιακό τους δικούς του. Άλλωστε, όταν το ίδιο μεταπτυχιακό με το δικό σου έχει ήδη αναγνωριστεί από το υπηρεσιακό ως συναφές, πως θα πει τώρα όχι το υπηρεσιακό; Δηλαδή με κάποιον συνάδελφό σου θα έχετε ίδιο μεταπτυχιακό, θα κάνετε την ίδια δουλειά αλλά το δικό σου δε θα είναι συναφές;
Η αναλογία είναι 3 δικαστές- 2 αιρετοί στα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια.

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Paramana » Κυρ Σεπ 16, 2018 11:51 am

knts έγραψε:
Paramana έγραψε:
knts έγραψε:
Σαφώς και θα έπρεπε να παρευρεθούν και προσωρινά διοριστέοι! Όμως, όπως είπες κι εσύ (κι όπως ο ίδιος το ζω) ενδιαφέρονται για χέρια. Δε νοιάζονται τίνος τα χέρια θα είναι. Χέρια να είναι. Τώρα, "αν τύχει" τα χέρια αυτά να μην έχουν και τα πλούσια προσόντα των αρχαιολόγων, φιλολόγων κ.ά. με τα διπλά-τριπλά μεταπτυχιακά και διδακτορικά, ακόμη καλύτερα (για ορισμένους). Καλοί οι μορφωμένοι αλλά οι παρα-μορφωμένοι κάποια στιγμή γίνονται... επικίνδυνοι (αν με εννοείτε).
Πάντως, αν κάποιους "σας φάει" το θέμα της συνάφειας στη φάση αυτή και τύχει να διοριστείτε σαν επιλαχόντες, θα δικαιωθείτε διπλά: αφενός θα έχετε επιτύχει τον στόχο σας (έστω και μέσα από αναπλήρωση), αφετέρου είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σας αναγνωρίσουν τα μεταπτυχιακά (αν με εννοείτε- ξανά).



Το ζητημα ειναι οτι καποιοι απο μας θα διοριστουμε ακομη και χωρις τη συναφεια, οπως λεει ο/η knts. Θελεις επειδη ειναι μπολικες οι προς πληρωση θεσεις στην περιοχη μας, θελεις επειδη μας βοηθα η εντοπιοτητα. Απο κει και περα, ομως αδυνατίζει για μας η αναγνωριση συναφειας στα υπηρεσιακα. Οπωσδηποτε ειναι αλλιως να πας και να πεις στο υπηρεσιακο, μου το εχει ηδη αναγνωρισει το ΑΣΕΠ καντο κι εσυ, κι αλλιως να παρακαλας. Παρεμπιπτόντως, γνωριζει κανεις πως ειναι τα ποσοστα της συνθεσης των υπηρεσιακων, εννοω δικαστες προς υπαλληλοι? Ευχαριστω πολυ!


Μα τα υπηρεσιακά αναγνωρίζουν το 99% των μεταπτυχιακών. Τι κι αν το ΑΣΕΠ έχει πει όχι στη συνάφεια; Το ΑΣΕΠ έχει τους λόγους του (ή τους λόγους τους, των άλλων εννοώ) και το υπηρεσιακό τους δικούς του. Άλλωστε, όταν το ίδιο μεταπτυχιακό με το δικό σου έχει ήδη αναγνωριστεί από το υπηρεσιακό ως συναφές, πως θα πει τώρα όχι το υπηρεσιακό; Δηλαδή με κάποιον συνάδελφό σου θα έχετε ίδιο μεταπτυχιακό, θα κάνετε την ίδια δουλειά αλλά το δικό σου δε θα είναι συναφές;
Η αναλογία είναι 3 δικαστές- 2 αιρετοί στα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια.


Σαφέστατη η επισήμανση. Ευχαριστώ πολύ!

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Κυρ Σεπ 16, 2018 2:30 pm

Στο παρελθόν έχω εργαστεί σε νομική εταιρεία σε καθήκοντα ασκούμενης-γραμματέας για ένα έτος καθώς στο προπτυχιακό έτυχε να έχω κοινά μαθήματα. Είδα λοιπόν στην πράξη ότι δικηγόρος δεν είναι ημίθεος, ούτε παντογνώστης επειδή τελείωσε τη νομική. Υπάρχουν δικηγόροι που κάνουν να πάρουν το πτυχίο 10 και άνω χρόνια και κάποιοι που είναι αδαείς ως προς το αντικείμενο τους και άλλοι βέβαια που ήθελαν αυτό να σπουδάσουν καλοί στο αντικείμενο τους. Ναι, δεν αρνούμαι ότι χρειάζεται να μάθεις τον τρόπο σκέψης ή τους νομικούς όρους (αν και η βιβλιογραφία και η τράπεζα δεδομένων σε βοηθά να ειδικευτείς αρκεί να χεις διάθεση για διάβασμα) αν θες να γίνεις δικηγόρος. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για μια θέση δικηγόρου αλλά για μία θέση γραμματέα. Ο γραμματέας κρατάει τα πρακτικά, δεν βγάζει την απόφαση, ούτε έχει δικαίωμα όσο είναι στην έδρα να γυρίσει στον εισαγγελέα και να του πει "όχι αυτή η απόφαση είναι λάθος και βασίζομαι σε αυτό το νόμο". Μάλιστα νομίζω ότι ορισμένοι δικαστές είναι τόσο αυστηροί που ούτε καν θα σου δώσουν σημασία και να ήθελες να μιλήσεις. Τώρα αν λόγω της οικονομικής κρίσης πολλοί δικηγόροι δεν βρίσκουν εργασία ή έχουν άθλιες αποδοχές αυτό ισχύει για όλους μας. Η προκήρυξη άνοιξε και δέχτηκε περισσότερους τίτλους σπουδών και αυτό πρέπει να το δεχτούν όλοι. (δεν είμαι φιλόλογος, ούτε αρχαιολόγος)

mjspidy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 10, 2017 8:27 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mjspidy » Κυρ Σεπ 16, 2018 2:49 pm

Alina2017 έγραψε:Στο παρελθόν έχω εργαστεί σε νομική εταιρεία σε καθήκοντα ασκούμενης-γραμματέας για ένα έτος καθώς στο προπτυχιακό έτυχε να έχω κοινά μαθήματα. Είδα λοιπόν στην πράξη ότι δικηγόρος δεν είναι ημίθεος, ούτε παντογνώστης επειδή τελείωσε τη νομική. Υπάρχουν δικηγόροι που κάνουν να πάρουν το πτυχίο 10 και άνω χρόνια και κάποιοι που είναι αδαείς ως προς το αντικείμενο τους και άλλοι βέβαια που ήθελαν αυτό να σπουδάσουν καλοί στο αντικείμενο τους. Ναι, δεν αρνούμαι ότι χρειάζεται να μάθεις τον τρόπο σκέψης ή τους νομικούς όρους (αν και η βιβλιογραφία και η τράπεζα δεδομένων σε βοηθά να ειδικευτείς αρκεί να χεις διάθεση για διάβασμα) αν θες να γίνεις δικηγόρος. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για μια θέση δικηγόρου αλλά για μία θέση γραμματέα. Ο γραμματέας κρατάει τα πρακτικά, δεν βγάζει την απόφαση, ούτε έχει δικαίωμα όσο είναι στην έδρα να γυρίσει στον εισαγγελέα και να του πει "όχι αυτή η απόφαση είναι λάθος και βασίζομαι σε αυτό το νόμο". Μάλιστα νομίζω ότι ορισμένοι δικαστές είναι τόσο αυστηροί που ούτε καν θα σου δώσουν σημασία και να ήθελες να μιλήσεις. Τώρα αν λόγω της οικονομικής κρίσης πολλοί δικηγόροι δεν βρίσκουν εργασία ή έχουν άθλιες αποδοχές αυτό ισχύει για όλους μας. Η προκήρυξη άνοιξε και δέχτηκε περισσότερους τίτλους σπουδών και αυτό πρέπει να το δεχτούν όλοι. (δεν είμαι φιλόλογος, ούτε αρχαιολόγος)


Καταρχάς, ποιος σου είπε ότι ο πρώην δικηγόρος νυν γραμματέας θέλει να αναλάβει τη θέση του δικαστή ή να πει τη γνώμη του... Ξερεις πολύ καλά τη θέση του ως γραμματέας... Αλλιώς θα πηγαινε δικαστικό! Και στην ουσια συμφωνείς ότι οι δικηγόροι είναι πιο σχετικοί, γιατί οι υπόλοιποι πρέπει να διαβάσουν για να τα μάθουν... Και τέλος, δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη με ένα χρόνο άσκησης γραμματειακής υποστήριξης! Και σε κάθε κλάδο υπάρχουν αυτοί που τελείωσαν στα 10 χρόνια...
Και όχι δεν αναμενω τις αλλαγές για να μπω στους διοριστέους... Είμαι ήδη στους προσωρινώς διοριστέους και δουλεύω ήδη και ως ΙΔΟΧ... Αλλά κάποια πράγματα να τα λέμε με το όνομά τους....

lin11
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 10:02 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό lin11 » Κυρ Σεπ 16, 2018 5:52 pm

Τελικά συντάσσομαι με νομικούς έχουν απόλυτο δίκιο να αντιδρούν! Ε όχι κ να τους υποτιμούμε!!!!!! Ο καθένας τελικά τα ίδια συμφέροντα του!!!!! Τέλειο!!!!!

lin11
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 10:02 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό lin11 » Κυρ Σεπ 16, 2018 6:50 pm

Σε κάθε περίπτωση διάβασα ένα νομικό άρθρο για προβλήματα ασεπ. Πρέπει να σοβαρευτούν εκεί στον ΑΣΕΠ επιτέλους. Τα λάθη που έχουν κάνει στο παρελθόν είναι τραγικά κ ελπίζω να μη συνεχίζουν . Αν κ ήδη με μια προκήρυξη δε ξέρουν τι να την κάνουν!!!!!! Να την κάνουν έτσι η να την κάνουν αλλιώς...κ ενώ έχουν βγει προσωρινά ....έχει περάσει ένα έτος...περιμένετε κορόιδα χωρίς καν δικαίωμα ενημέρωσης της πορείας!!!!!

Chrstnpp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Δευ Οκτ 23, 2017 2:19 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Chrstnpp » Κυρ Σεπ 16, 2018 10:48 pm

Η κατάσταση είναι τραγική, διαβάζουμε πλέον πόσο καλύτεροι είναι οι νομικοί στην τήρηση πρακτικών .
Μωρέ ας μην τους είχε βαρέσει η ανεργία κατακούτελα, να βλέπαμε αν θα έκαναν κρα για θέσεις εργασίας που τόσα χρόνια σνομπαραν ως θέσεις ΔΕ.

άντε, και στην επόμενη προκήρυξη να πιέσουν καλύτερα, μόνο νομικοί δεκτοί για γραμματείς δικαστηρίων, 29 δικαστές συνιστούν, αυτοί ξέρουν.

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Δευ Σεπ 17, 2018 12:43 am

mjspidy έγραψε:
eugenia4 έγραψε:H εικόνα είναι ότι το ΑΣΕΠ εξετζει τις ενστασεις και απαρτιζεται από διαφορα τμηματα. Το κάθε τμημα έχει αξιολογησει με διαφορετικό τρόπο αυτές και ο κ. Καραβοκύρης θέλει να περάσει μια κοινή γραμμή. Γι αυτό και η καθυστερηση.

Είναι όντως αλήθεια και όχι φήμη, ότι οι νομικοί έχουν προκαλέσει την όλη κατάσταση...

Την Δευτερα θα παει η ΣΔΥΑ στο ΑΣΕΠ.
Την Τετάρτη όποιος ενδιαφέρεται ας ερθει στην Διαμαρτυρία στον Αρειο Πάγο....

Και ότι αφορά τη συνάφεια αγαπητοί νομικοί έχω να σας πω πως ΟΧΙ δεν υπερτερειτε στην εδρα απο τους άλλους κλάδους.
Και ναι, δεν είμαι ούτε φιλόλογος, ούτε αρχαιολόγος!


Λοιπόν ,για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα... χωρίς να λέω ότι πρέπει να πειραχθούν οι συνάφειες... Και επειδή το είδα στην πράξη στο οκτάμηνο... Και επειδή μου το είπαν οι ήδη διορισμένοι υπάλληλοι... ΝΑΙ οι νομικοί υπερτερούν στην έδρα έναντι των υπολοίπων... ΝΑΙ οι νομικοί καταλαβαίνουν τι γράφουν πάνω στην έδρα... ΝΑΙ οι νομικοί γράφουν καλύτερα πρακτικά από τους υπόλοιπους... ΝΑΙ οι νομικοί καταλαβαίνουν τι γινεται στην υπηρεσία... ΝΑΙ οι πρόεδροι προτιμούν τους νομικούς από τους υπολοίπους... ΝΑΙ όλοι θεωρούν ότι θα έπρεπε οι υπάλληλοι αυτοί να έχουν νομικοί κατάρτηση... ΝΑΙ και οι υπόλοιποι υπάλληλοι σε ρωτουν πράγματα, γιατί απλά ξέρουν ότι γνωρίζεις περισσότερα από αυτούς πολλές φορές... Τώρα από τη στιγμή που δεν βγήκε η προκήρυξη από την αρχή μόνο για νομικούς, δε νομίζω ότι θα αλλάξουν οι συνάφειες... Αλλά ας μην αυταπατάσθε μερικοί ότι είστε ίδιοι και όμοιοι με τους νομικούς... Χαλαρώστε... Και ξαναλέω ότι δεν πιστευω ότι θα αλλάξουν τα αποτελέσματα.


Πώς να έβγαινε η προκήρυξη μόνο για νομικούς; Και ΝΑΙ είσαι νομικός και δεν ξέρεις να διαβάζεις το προσοντολόγιο των δικαστικών υπαλλήλων;
Στον επόμενο διαγωνισμό, λοιπόν, να πιέσετε πιο πολύ για να πάρετε την ειδική προσαύξηση εμπειρίας που ζητούσατε σε τούτον, αν και η επινόηση της συνάφειας μια χαρά θα φέρει αποτέλεσμα.
Και ασφαλώς δεν αυταπατώμεθα ότι είμαστε ίδιοι και όμοιοι μαζί σας! Χαλάρωσε...


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες