Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
minayou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 25, 2010 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό minayou » Τρί Δεκ 14, 2010 11:56 pm

Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ?
ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ - ΓΝΩΣΕΩΝ? Ή ΚΡΙΣΕΩΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ? ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ?
ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΤΩΡΑ.
ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΡΙΣ.
ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΕΙΧΕΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ?

Σ ΕΧΩ ΠΡΗΞΕΙ. ΠΩΣ ΜΕ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ??

ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ? ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ..

marina_teo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 6:35 pm

Δημοσίευσηαπό marina_teo » Πέμ Δεκ 16, 2010 6:36 pm

minayou έγραψε:Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ?
ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ - ΓΝΩΣΕΩΝ? Ή ΚΡΙΣΕΩΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ? ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ?
ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΤΩΡΑ.
ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΡΙΣ.
ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΕΙΧΕΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ?

Σ ΕΧΩ ΠΡΗΞΕΙ. ΠΩΣ ΜΕ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ??

ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ? ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ..


Δεν με εχεις πρηξει καθολου, χαρα μου να βοηθησω!! Οχι εγω, μια τωρινη μου συμφοιτητρια ειχε δωσει 3ις φορες κ επιλεχθηκε την 3 φορα. Πιθενολογω οτι τα πηγε καλυτερα αυτη την φορα στη συνεντευξη η ειχε αυξησει τα προσοντα της. Οι ερωτησεις στα Αγγλικα (μιλαω παντα για το ΜΠΣ μου ειμαι εγω, την Εφηρμοσμενη Δημοσια Υγεια) δεν ειναι κρισεως, αφορουν την υλη που βρισκεται στα βιβλια που σου παρεχει η ΕΣΔΥ ηλεκτρονικα, μεσω του site της. Η υλη δεν νομιζω να ειναι η ιδια καθε φορα. Αν ξερεις αγγλικα, δεν ειναι δυσκολα. Απλα πρεπει να τα μελετησεις τα βιβλια γιατι εχουν ορολογια Δημοσιας Υγειας κ πρεπει να ξερεις να μεταφρασεις αυτα που θα σου βαλουν. Η μεταφραση αφορα απο τα αγγλικα στα ελληνικα κ αντιστροφα. Αν διαβασεις δεν θα χεις κανενα προβλημα!!!!Εγω οσο περιμενα να παρω πηρα στα Αγγλικα. Η προκηρυξη λογικα θα βγει παλι καπου τον Ιουλιο αν θυμαμαι καλα. Πρωτα στελνεις τα χαρτια που απαιτουνται, επιλεγονται τα ατομα που πληρουν τα απαιτουμενα κριτηρια, στη συνεχεια δινουν τα αγγλικα, απο αυτους επιλεγονται αυτοι που εγραψαν καλυτερα στα αγγλικα και καλουνται σε συνεντευξη. Στη συνεχεια επιλεγονται αυτοι που πετυχαν, με βαση τα προσοντα, το σκορ στα αγγλικα και την συνεντευξη. Νομιζω οτι ειμαστε 34 ατομα, μεχρι τοσα μπορουν να παρακολουθησουν το ΜΠΣ καθε χρονο.

minayou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 25, 2010 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό minayou » Δευ Ιαν 10, 2011 1:46 pm

καλη χρονια .
πως τα περασαμε?

marina_teo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2010 6:35 pm

Δημοσίευσηαπό marina_teo » Πέμ Μαρ 24, 2011 10:05 pm

Βγήκε η νέα προκήρυξη για το ΜΠΣ Εφηρμοσμένη Δημόσια Υγεία minayou αν ενδιαφέρεσαι.

mimadiamanti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 09, 2014 4:59 pm

εξέταση αγγλικών στην ΕΣΔΥ

Δημοσίευσηαπό mimadiamanti » Τρί Μάιος 13, 2014 5:58 pm

Καλησπέρα,
πολύ θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος!!!
έχω κάνει αίτηση κ εγώ για το μεταπτυχιακό στην σχολή και...εφόσον βγουν τα αποτελέσματα και με δεχτούν,θα πρέπει να δώσω γραπτές εξετάσεις αγγλικών πάνω στο αντικείμενο μεταπτυχιακού που έχεις δηλώσει...συγκεκριμένα έχω δηλώσει δημόσια υγεία(γενική κατεύθυνση)...μήπως υπάρχει κάποιο βιβλίο,τι περίπου είναι η εξέταση?είναι μετάφραση κειμένου,ανάπτυξη μιας ερώτησης....ευχαριστώ εκ των προτέρων

joanna_lp
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2016 8:59 am

Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας

Δημοσίευσηαπό joanna_lp » Τρί Ιούλ 19, 2016 3:20 pm

Καλησπέρα σας !

Επειδή και εγω εκανα αιτηση για το μεταπτυχιακό προγραμμα -Δημόσια Υγεία - της ΕΣΔΥ και εψαχνα πληροφοριες σχετικα με την διαδικασια και δεν βρηκα , σας τα γραφω από προσωπικη εμπειρια πλεον , για οποιον ενδιαφερεται .
Η διαδικασια εχει ως εξης :
Αρχικα συλλεγεις τα δικαιολογητικα που ζητανε εντος χρονικου διαστηματος που οριζουν , και κανεις την αιτηση ηλεκτρονικα .
Αφου τα δικαιολογητικα σου είναι αυτά που ζητανε και δεν εχεις παραλειψει κατι , περνας στις γραπτες εξετασεις .
Οι γραπτες εξετασεις είναι 2 ,μια για τα αγγλικα και μια για τις βασικες εννοιες , οι οποιες διεξαγονται σε διαφορετικες ημερομηνιες . (μιλαω παντα για το ΠΜΣ Δημοσια Υγεια – για τα αλλα δεν γνωριζω -)
Εχεις 2 ωρες διαθεσιμες στην κάθε εξεταση .
Οσον αφορα τα αγγλικα , δεν υπαρχει συγκεκριμενη υλη . Σου δινουν ένα κειμενο στα αγγλικα και εχει ερωτησεις τις οποιες πρεπει να απαντησεις στα ελληνικα .
Οι ερωτησεις είναι μεσα από το κειμενο που σου δινονται και όχι ερωτησεις γνωσεων που θα πρεπει να γνωριζεις από πριν . Ο τυπος των ερωτησεων ηταν μεταφραση καποιων λεξεων , ερωτησεις πολλαπλης επιλογης και στο τελος 2 ερωτησεις αναπτυξης . Ολες βασισμενες στο κειμενο που σου δινεται .
Στις βασικες εννοιες , οι ερωτησεις είναι στα ελληνικα και βασισμενες στην υλη που αναρτουν στο διαδικτυο . δεν είναι κατι δυσκολο ,αν εχεις διαβασει απαντας ευκολα . και εδώ ερωτησεις πολλαπλης επιλογης , σωστου λαθους και 2 ερωτησεις αναπτυξης .
Αν γραψεις σε κάθε μια από τις δυο εξετασεις πανω από 50 (βαθμολογικη κλιμακα 0-100) τοτε περνας για συνεντευξη .
Η συνεντευξη δεν κρατησε πανω από 10 λεπτα στον καθενα και οι ερωτησεις που κανανε ηταν πανω σε αυτό που σπουδασες , και καποιες γνωσεων . αυτό που θελουν να δουν είναι ότι δεν ειδες φως και μπηκες ,αλλα ότι το θες πραγματικα να το κανεις το μεταπτυχιακο αυτό και φυσικα ότι υπαρχει και ένα γνωστικο υποβαθρο από πισω , ώστε να μην μεινεις στο πρωτο μαθημα που θα δωσεις .
Υστερα αναρτουν τον πινακα βαθμολογιων στην σελιδα τους και οι πρωτοι 50 με την καλυτερη συνολικη βαθμολογια , γινονται δεκτοι . ( τα κριτηρια είναι ο βαθμος πτυχιου , ο βαθμος στις γραπτες εξετασεις , και ο βαθμος συνεντευξης) .
Ελπιζω να βοηθησα οποιον μελλοντικα, θα σκεφτει να δωσει για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο .

Mariaspy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 13, 2018 3:55 pm

Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mariaspy » Δευ Μάιος 14, 2018 1:38 pm

Καλησπέρα σας ειναι κάποιος που εδωσε εξετάσεις για την εισαγωγή για το μεταπτυχιακό διοίκηση υπηρεσιών υγείας; Υπάρχουν κάπου παλιά θέματα;

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Τρί Αύγ 28, 2018 2:17 pm

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει για το που οδηγεί το κάθε ένα Μεταπτυχιακό; Δηλαδή, οι απόφοιτοι αποτελούν ένα pool (δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς) που από αυτό επιλέγονται οι μελλοντικοί διοικητές μονάδων υγείας;

DinaTs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 01, 2018 8:57 am

Re: Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας

Δημοσίευσηαπό DinaTs » Δευ Φεβ 04, 2019 3:20 pm

Καλησπέρα σας.μηπως έχει κάνεις την ύλη για τις εξετάσεις στην ΕΣΔΥ;Σκέφτομαι να δώσω.δεν ξέρω όμως τι παίζει εκεί.ευχαριστω

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Μαρ 07, 2019 10:51 pm

Γνωρίζει κάποιος αν υπάλληλος ΔΕ που όμως έχει πτυχίο τριτοβάθμιας δικαιούται εκπαιδευτική άδεια;

Επίσης, αν θυμάμαι καλά, τα μεταπτυχιακά για να αναγνωριστούν πρέπει να είναι 12μηνης τουλάχιστον φοίτησης και να έχουν συνάφεια. Ένα μεταπτυχιακό της ΕΣΔΥ θεωρείται "εξ ορισμού" συναφές όταν ο απόφοιτος είναι εργαζόμενος στον κλάδο της Υγείας;

Γνωρίζει κανείς τι επαγγελματικές προοπτικές έχει το κάθε μεταπτυχιακό / κατεύθυνση;

Υπάλληλος ΔΕ (αλλά κάτοχος πτυχίου τριτοβάθμιας) δικαιούται εκπαιδευτική άδεια;


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες