Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
Blanca8976
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 13, 2018 11:21 pm

Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό Blanca8976 » Τρί Αύγ 14, 2018 12:06 am

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό κάποιος να διορίζεται και να σου παίρνει την θέση με ανυπογραφη αίτηση (σοχ) ! Δεν θα έπρεπε να βγαίνει κανονικά στον πίνακα απορριπτέων ;

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Τρί Αύγ 14, 2018 10:50 am

Blanca8976 έγραψε:Καλησπέρα ! Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό κάποιος να διορίζεται και να σου παίρνει την θέση με ανυπογραφη αίτηση (σοχ) ! Δεν θα έπρεπε να βγαίνει κανονικά στον πίνακα απορριπτέων ;

Κανονικά δεν γίνεται με ανυπόγραφη αίτηση, αλλά κάποιος υπέγραψε αντί αυτού. Ψιλά γράμματα...
Για να μη στενοχωριέστε, υπάρχουν και χειρότερα.
Αν μπείτε στο https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A817646 ... nline=true
θα δείτε ότι στο ΕΚΚΑ ζητάνε 12μηνίτες που να μην έχουν κώλυμα 8μήνου!
Κι επειδή το κώλυμα υφίσταται από το τέλος της νέας πρόσληψης και προς τα πίσω, δεν γίνεται να ζητηθεί (είναι άτοπο)!
Τους τηλεφώνησα και μου είπαν ότι έτσι εγκρίθηκε από τον ΑΣΕΠ (προφανώς δεν θέλουν να συμμετέχουν πολλοί).
Πήρα στον ΑΣΕΠ και γελούσαν ότι ουδέποτε ζητείται κώλυμα 8μήνου σε συμβάσεις πάνω από 8 μήνες.
Να δείτε εκεί τι έχει να γίνει. Μπείτε να διαβάσετε την "προκήρυξη" και θα καταλάβετε...

Blanca8976
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 13, 2018 11:21 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό Blanca8976 » Τρί Αύγ 14, 2018 5:16 pm

Στο παράρτημα ανακοινωσεων στις σοχ
λεει οτι ανυπογραφες αιτησεις δεν γινονται δεκτες !
Στον ασεπ μου απέρριψαν αίτηση θεραπείας γιατί λένε πως αν ο υποψήφιος έχει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και εκ παραδρομής δεν υπέγραψε δεν γίνεται να απορριφθεί !!
Δηλαδη ελεος! Ξέρετε πόσοι άνθρωποι με "εκ παραδρομης" λάθος έχουν απορριφθεί ;
Μας δουλεύουνε κανονικα..

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τετ Αύγ 15, 2018 10:52 am

Blanca8976 έγραψε:Στο παράρτημα ανακοινωσεων στις σοχ
λεει οτι ανυπογραφες αιτησεις δεν γινονται δεκτες !
Στον ασεπ μου απέρριψαν αίτηση θεραπείας γιατί λένε πως αν ο υποψήφιος έχει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και εκ παραδρομής δεν υπέγραψε δεν γίνεται να απορριφθεί !!
Δηλαδη ελεος! Ξέρετε πόσοι άνθρωποι με "εκ παραδρομης" λάθος έχουν απορριφθεί ;
Μας δουλεύουνε κανονικα..


Συγγνώμη αλλα για να καταλαβω διοτι το θεμα ειναι περιεργο... Εσεις γνωριζετε 100% οτι το ατομο που προσλαμβανεται προσκομισε ανυπογραφη αιτηση, κανατε ενσταση γ αυτο και το ασεπ την απερριψε? Με ποιο σκεπτικό? Στη συνέχεια κανατε αιτηση θεραπειας τ ασεπ παραδεχτηκε οτι αν και εκ παραδρομής προσκομιστηκε ανυπογραφη αιτηση, την κανει δεκτη και δεν απορριπτει τον υποψηφιο.. Για παρομοια τυπικα λαθη εκ παραδρομής οντωςς εχουν πεταχτει ατομα εξω και εχουν χασει διορισμο.. Τελικα τα δυο μετρα κ δυο σταθμα εχει γινει νομος για το"αξιοκρατικο ασεπ"

Blanca8976
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 13, 2018 11:21 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό Blanca8976 » Πέμ Αύγ 16, 2018 11:06 am

Με εισαγγελική παραγγελία πήρα τον φάκελο του υποψηφίου που διορίστηκε στην θέση μου !! Και είδα με τα μάτια μου την ανυπογραφη αίτηση ! Κανω αίτηση θεραπείας γι αυτόν το λόγο και η μονομελης Επιτροπή μου την απέρριψε !! Και πήρα τηλ μετα και μίλησα με τη σύμβουλο που απάντησε αυτό που είπα πιο πανω. Φυσικά όσους δικηγόρους ρώτησα μου είπανε ότι αυτό δεν γίνεται . Μου λένε να το πάω δικαστικά !

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Παρ Αύγ 17, 2018 12:02 pm

Blanca8976 έγραψε:Με εισαγγελική παραγγελία πήρα τον φάκελο του υποψηφίου που διορίστηκε στην θέση μου !! Και είδα με τα μάτια μου την ανυπογραφη αίτηση ! Κανω αίτηση θεραπείας γι αυτόν το λόγο και η μονομελης Επιτροπή μου την απέρριψε !! Και πήρα τηλ μετα και μίλησα με τη σύμβουλο που απάντησε αυτό που είπα πιο πανω. Φυσικά όσους δικηγόρους ρώτησα μου είπανε ότι αυτό δεν γίνεται . Μου λένε να το πάω δικαστικά !

Απίστευτο!!! Αν εχεις το σθενος και τα χρηματα κυνηγησε το... Αν στην ανακοινωση σοχ προβλέπεται ρητα οτι οι ανυπογραφες αιτησεις απορριπτονται το ασεπ δεν επρεπε επουδενι να το παραβλεψει κρινοντας το ατομο διοριστεο.. Ή πρέπει ν ακολουθει τα ιδια κριτήρια για ολους ή δικαιωνει ολους αυτους που το κατηγορουν για μεροληψια.. Εσυ ειχες υποψιες και θελησες να δεις τα δικαιολογητικά? Μ αρεσει που κοιμομαστε ησυχοι οτι το αξιοκρατικο ασεπ κανει τη δουλειά του ενω του ξεφευγουν απ οτι φαινεται "επιλεκτικα" τετοια τυπικα ή λιγοτερο τυπικα λαθη

Blanca8976
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 13, 2018 11:21 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό Blanca8976 » Κυρ Αύγ 19, 2018 6:17 pm

Επειδή είχα μεγάλη διαφορά στα μόρια με τον κύριο που μου πήρε την θέση .. θέλησα να δω που βρήκε τα μόρια και με πέρασε στη σειρά ! Έτσι πήρα εισαγγελική παραγγελία και πήρα τον φάκελο του από τον φορέα ! Θα το κυνηγήσω Ναι!! Όχι ότι μου περισσεύουν τα χρηματα απλά δε μπορώ να κλεισω τα ματια στην αδικια ! Παντως μια συμβουλη που δινω ειναι να μην εμπιστεύεστε ποτέ τα μόρια που δίνει ο φορέας σε μια προκηρυξη ! Υπάρχουν πολλοί άσχετοι στις επιτροπές ! Και κάποιοι μιλημενοι από το βύσμα.
Αξιοκρατία υπάρχει μόνο για αυτόν που δεν έχει βυσμα.... οι άλλοι όλοι βολεύονται εις βάρος των άλλων...

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Κυρ Αύγ 19, 2018 10:01 pm

Εχεις απολυτο δικιο.. Υπαρχουν αρκετοι φορεις που κάνουν σωστά τη δουλειά τους αλλα και αλλοι επίσης που ειτε αθελα τους λογω άγνοιας μην εχοντας ξανακανει επιλογή σοχ ειτε ηθελημενα κανουν διαφορες λαμογιες... Το θεμα ειναι αν φτασει στο ασεπ να κανει τα δεοντα... Τουλαχιστον πιστευα οτι αν παιχτει λαμογια απ το φορεα αλλα γινει ενσταση στο ασεπ, τοτε θα αποκατασταθουν οι αδικιες που τυχον εγιναν... Γενικα ομως τα μορια του κυρίου αυτού ανεξαρτήτως της ανυπογραφης αιτησης, ηταν σωστα? Πάντως αν το κυνηγησεις τελικα αν μπορείς κρατα μας ενημερους για την εκβαση της υπόθεσης διοτι μου φαίνεται περίεργο ο τροπος που απαντησε κ εκρινε το ασεπ

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Κυρ Αύγ 19, 2018 10:09 pm

Επίσης για να δω αν εχω καταλαβει σωστα, την απαντηση οτι επειδή η ανυπογραφη αιτηση ηταν εκ παραδρομής λαθος δε θα στοιχισει στον υποψηφιο ωστε να μην προσληφθει στην εδωσε το ασεπ ή η επιτροπη του φορεα που εξεδωσε τ αποτελέσματα? Γιατι αν ισχυει το δεύτερο τοτε αλλαζει... επρεπε εντος προθεσμιας 10 ημερων απ την εκδοση αποτελεσματων και ανεξάρτητα απο τις δικαιολογίες της επιτροπης να κανεις ενσταση στο ασεπ και τοτε θα βλεπαμε τι απαντηση θα εδιναν κι απο κει

Blanca8976
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Αύγ 13, 2018 11:21 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό Blanca8976 » Δευ Αύγ 20, 2018 2:05 am

Τα μόρια στον υποψήφιο αρχικά ήταν λιγότερα. Μετά ο ίδιος έκανε ένσταση και δικαιώθηκε από το ΑΣΕΠ και έτσι με πέρασε στον πίνακα !
Εγώ μετά έκανα αίτηση θεραπείας γιατί βρήκα οτι μεταξυ αλλων ειχε και ανυπογραφη αίτηση και το ΑΣΕΠ μου απάντησε το "εκ παραδρομης".
Να σημειώσω ότι είχε βγει φεκ για τον διορισμό μου και μια μερα πριν πιάσω δουλειά μου ανακοίνωσαν ότι δικαιώθηκε ο συγκεκριμένος κύριος .
Καταλαβαίνεις.... διορίστηκα σε άλλη πόλη από αυτή που μενω...ειχα νοικιάσει και σπίτι...κλπ κλπ
Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω !!!

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Σοχ ανυπόγραφη αίτηση

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Δευ Αύγ 20, 2018 10:02 am

Καταλαβα... Δυστυχώς αλλο ενα πονεμενο θεμα στις σοχ ειναι ακριβώς αυτο.. Ενω εχουν γινει ενστασεις και το ασεπ αργει ν αποφανθει εν τω μεταξύ βγαινει το φεκ προσληψης, ενίοτε προσλαμβανεται ο πρωτος του πινακα κατα το φορεα μπορεί να δουλεψει κ καποιο διάστημα κ μια ωραια πρωια δικαιωνει τον ενισταμενο τ ασεπ συχνα σωστά κ δικαιως και απολυεται ο αλλος χωρις αποζημιωση.. Δυστυχώς χωρίς να φταίει κανενας εκ των δυο, η διαδικασια χωλαίνει.. Κι αν εσυ ελεγες θα περιμενω την εκβαση των ενστάσεων
Θα προχωρουσαν στον επομενο κ θα σου ζητουσαν υπ δηλωση οτι δεν αποδεχεσαι... Γενικα τα μορια του ηταν οκει στα υπολοιπα? Οχι οτι αλλαζει κατι, κανονικα συμφωνα με την προκήρυξη και την τυπικη εφαρμογή της θα έπρεπε να βγει στους απορριφθεντες... Παρα το οτι ηταν ενα λαθος χωρις ουσια.. Εφόσον το ασεπ σε παρόμοιες περιπτώσεις εκρινε αυστηρα το ιδιο επρεπε να πραξει κ τωρα.. Αν εγω δηλαδη εκανα ενσταση για δικαιολογητικο που δεν ειχα εκ παραδρομής προσκομισει και το υπεβαλλα κατοπιν εορτης με την ενσταση μου? Θα με δικαιωνε? Δε νομιζω.. Τελικα ουτε με ασεπ δεν ειμαστε σιγουροι για τον τροπο αξιολογησης... Καλη τυχη στον αγωνα σου κ περιμένουμε ενημέρωση :lol:


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες