Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dioristeoss
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2018 1:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dioristeoss » Παρ Ιούλ 13, 2018 10:41 pm

bkontogianni έγραψε:Πως μπορούμε βρε παιδιά να βεβαιωθούμε ότι σε περίπτωση μη προσωρινής αποδοχής μέχρι τους οριστικούς ότι δεν χάνουμε τη θέση; Μήπως αν απευθυνθούμε συλλογικά σε εργατολόγο με σχετικό ερώτημα για την κείμενη νομοθεσία είμαστε περισσότερο εξασφαλίσαμενοικαι με ελάχιστο κοστος; Έχει κανείς γνώση για το μισθό (Πε) στη διάρκεια της σύμβασης και πότε θα μας καλέσουν;


Βρε παιδιά εννοείται ότι μπορείτε να αρνηθείτε... προσωρινά αποτελέσματα είναι. Δεν υπάρχει κάποια συνέπεια. Στα οριστικά γίνονται οι διορισμοί...τώρα θα γίνουν προσωρινές συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου για όσους το επιθυμούν.

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Παρ Ιούλ 13, 2018 10:50 pm

alexisozzy1984 έγραψε:Οταν ανακοινώνεται διορισμός σημαίνει διορίσμος δεν σημαίνει σύμβαση σοχ....ετσι τουλάχιστον καταλαβαίνω απο τα δημοσίευματα..για να ξαναλύσω τις απορίες εγω επικοινώνησα με αλιμο ζήτησα καποιον υπευθυνο για την 15κ με παρεπεμψαν σε γραφείο και απο εκει μου είπαν για διορισμό και όχι για σύμβαση...τωρα 2 τινά συμβαίνουν ή οντως χανόμαστε στην μετάφραση των λέξεων και αντι για διορισμός εννοούν πρόσληψη με σοχ ή αλλιως εχουν γίνει τέτοιοι έλεγχοι που θα βγάλουν τα οριστικά αμεσα ....γτ δεν φαντάζομαι οτι θα γίνει διορισμός με προσωρινά και θα είναι σκάνδαλο και ας είμαι επιτυχών...


Που ανακοινώθηκε επίσημα διορισμός; Στα λόγια μόνο...
Ειλικρινά, με τους ρυθμούς που κινείται το ΑΣΕΠ, θεωρείς ότι θα βγάλουν οριστικά άμεσα; Στη συγκεκριμένη Προκήρυξη θα έχουν υποβληθεί το λιγότερο 350 ενστάσεις (κρίνοντας από άλλες) στην κατηγορία ΠΕ, οι οποίες (προσωπική άποψη λόγω της ιδιομορφίας της ζητούμενης εμπειρίας και της προχειρότητας με την οποία βγαίνουν τα προσωρινά) μπορεί να πλησιάσουν και τις 500. Μόνο για να απαντήσουν σε όλους αυτούς θέλουν 3-4 μήνες, εκτός αν απαντούν τυποποιημένα, αυτό δεν το ξέρω.

Άλλωστε, η απόφαση της Υπουργού Διοικητικής Ανασυγκρότησης για την κατανομή κάνει ξεκάθαρα λόγο για προσωρινούς πίνακες. Θα ακολουθήσει άλλη απόφαση κατανομής για τους διορισμούς, οι οποίοι δεν αποκλείεται να γίνουν το 2020, εφόσον θα έχουμε εκλογές το 2019 και τα οριστικά λόγω του όγκου της Προκήρυξης (305!! θέσεις ΠΕ) θα αργήσουν (σίγουρα πάνω από 7-8 μήνες, μη σου πω χρόνο κρίνοντας από την 1Κ/2017)...

Στον ΟΑΕΔ βιάζονται να πάρουν κόσμο κι αυτό φαίνεται από το έγγραφο που έγινε προς το Διοικητικής Ανασυγκρότησης, αμέσως μετά την ανακοίνωση των προσωρινών (6 Ιουλίου, αν είδα σωστά στην απόφαση της Υπουργού). Ενδεχομένως να ασκήθηκε πίεση και για την ανακοίνωση των προσωρινών, ώστε να πάρουν κόσμο, γιατί είδαμε προσωρινά χωρίς δέσμευση παραβόλων. Εν ολίγοις, ενδέχεται κάποιος να εργαστεί ως ΙΔΟΧ (αν είναι στα προσωρινά) και να απορριφθεί τελικά απλά και μόνο από το παράβολο! Δε νομίζω ότι από όλα αυτά συνάγεται ότι θα έχουν σύντομα έτοιμα τα οριστικά! Μακάρι πάντως!

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:05 pm

merm έγραψε:
niki258 έγραψε:
merm έγραψε:

Ακριβώς αυτό ρωτάω υπάρχει κάποιο άρθρο νόμου για να στηρικτούμε σε αυτό; δηλαδή προσωρινή άρνηση σε οκτάμηνη σύμβαση, εν αναμονή οριστικών, δεν θα επηρεάσει πρόσληψη με τα οριστικά;


Υπάρχει και είναι το άρθρο 8 Ν4210/2013.


Σε ευχαριστώ πολύ πολύ niki258.
Είσαι επιτυχών και στην 6κ σωστά;

Παρακαλώ. Ναι,είμαι και στην 6Κ. Κι εσύ,ε;Πώς σκέφτεσαι να κινηθείς/ποια θα επιλέξεις αν είσαι στα οριστικά και των δύο αυτών Προκηρύξεων;

ioanna91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 11:14 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό ioanna91 » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:29 pm

bkontogianni έγραψε:Πως μπορούμε βρε παιδιά να βεβαιωθούμε ότι σε περίπτωση μη προσωρινής αποδοχής μέχρι τους οριστικούς ότι δεν χάνουμε τη θέση; Μήπως αν απευθυνθούμε συλλογικά σε εργατολόγο με σχετικό ερώτημα για την κείμενη νομοθεσία είμαστε περισσότερο εξασφαλίσαμενοικαι με ελάχιστο κοστος; Έχει κανείς γνώση για το μισθό (Πε) στη διάρκεια της σύμβασης και πότε θα μας καλέσουν;


"Η μη αποδοχή εκ μέρους του υποψηφίου να
αναλάβει καθήκοντα μέχρι τη δημοσίευση του οριστικού
πίνακα διοριστέων κατά τη διαδικασία της παρούσας
παραγράφου, ουδεμία επιρροή ασκεί στην κατάταξή
του στον οριστικό πίνακα διοριστέων."

stelina7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 12, 2018 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό stelina7 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 1:49 am

Alina2017 έγραψε:Φυσικά έμαθα εκ των υστέρων ότι αρκετά άτομα ζήτησαν και καθυστέρησαν τη σύμβαση μέχρι και 3 μήνες αλλά δεν είμαι βέβαιη για αυτό. Ρώτησα δικηγόρο και η μη αποδοχή της σύμβασης δεν επιφέρει καμία βλάβη στον μόνιμο πίνακα διοριστέων και παραμένουν τα δικαιώματα μου ως διοριστέας. Απλά περιμένουμε πολύ και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποδεχτώ πλέον την 15Κ.


Πιστευετε οτι ο προσωρινος διορισμος θα ερθει αμεσα? Μεσα στο καλοκαιρι δηλαδη? Εγω νομιζα οτι θα φαμε και τον Αυγουστο μεχρι να κινησουν τις διαδικασιες...
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν μπορουμε να δεχθουμε τον προσωρινο διορισμο αλλα οχι αμεσα? Για παραδειγμα να δεχτουμε να ξεκινησουμε Οκτωβριο η Νοεμβριο? Το εχει κανει κανεις σε αλλο διαγωνισμο?

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 12:56 pm

stelina7 έγραψε:
Alina2017 έγραψε:Φυσικά έμαθα εκ των υστέρων ότι αρκετά άτομα ζήτησαν και καθυστέρησαν τη σύμβαση μέχρι και 3 μήνες αλλά δεν είμαι βέβαιη για αυτό. Ρώτησα δικηγόρο και η μη αποδοχή της σύμβασης δεν επιφέρει καμία βλάβη στον μόνιμο πίνακα διοριστέων και παραμένουν τα δικαιώματα μου ως διοριστέας. Απλά περιμένουμε πολύ και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποδεχτώ πλέον την 15Κ.


Πιστευετε οτι ο προσωρινος διορισμος θα ερθει αμεσα? Μεσα στο καλοκαιρι δηλαδη? Εγω νομιζα οτι θα φαμε και τον Αυγουστο μεχρι να κινησουν τις διαδικασιες...
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν μπορουμε να δεχθουμε τον προσωρινο διορισμο αλλα οχι αμεσα? Για παραδειγμα να δεχτουμε να ξεκινησουμε Οκτωβριο η Νοεμβριο? Το εχει κανει κανεις σε αλλο διαγωνισμο?


αν ισχυεί οτι παμε για διορισμό τα οριστικά θα ανακοινωθούν άμεσα..οσον αφορα τις ενστασεις ειναι πολυ δυσκολο να δικαιωθει καποιος απορριπτεος..δεν ξερω για τις μοριοδοτησεις των συνδιαγωνιζομένων που εγκριθηκε η αιτηση τους....εν πάσει περιπτώσει αν πάμε σε ιδοχ τότε ναι μπορεις με νομικα τερτιπια σύμφωνα με δικηγορο να το καθυστερησεις κανα διμηνο ....Αναγκάστηκα να συμβουλευθώ δικηγόρο καθως μαζεύω χρήματα γιατι περασα σε αλλη πόλη και ειναι πολυ δύσκολο τουλαχιστον για εμενα να βρω χρηματα για 2 ενοικια αμεσα...δουλευω στην εταιρια σπαστικών αυτή την στιγμή και δεν θα θελα να χασω την θέση μου αμεσα οποτε σε καθε περιπτωση θα συμβουλευομαι το προσωπικο μου δικηγόρο και θα προσπαθησω να σας ενημερώνω μέσα απο εδώ

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Σάβ Ιούλ 14, 2018 2:15 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
stelina7 έγραψε:
Alina2017 έγραψε:Φυσικά έμαθα εκ των υστέρων ότι αρκετά άτομα ζήτησαν και καθυστέρησαν τη σύμβαση μέχρι και 3 μήνες αλλά δεν είμαι βέβαιη για αυτό. Ρώτησα δικηγόρο και η μη αποδοχή της σύμβασης δεν επιφέρει καμία βλάβη στον μόνιμο πίνακα διοριστέων και παραμένουν τα δικαιώματα μου ως διοριστέας. Απλά περιμένουμε πολύ και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποδεχτώ πλέον την 15Κ.


Πιστευετε οτι ο προσωρινος διορισμος θα ερθει αμεσα? Μεσα στο καλοκαιρι δηλαδη? Εγω νομιζα οτι θα φαμε και τον Αυγουστο μεχρι να κινησουν τις διαδικασιες...
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν μπορουμε να δεχθουμε τον προσωρινο διορισμο αλλα οχι αμεσα? Για παραδειγμα να δεχτουμε να ξεκινησουμε Οκτωβριο η Νοεμβριο? Το εχει κανει κανεις σε αλλο διαγωνισμο?


αν ισχυεί οτι παμε για διορισμό τα οριστικά θα ανακοινωθούν άμεσα..οσον αφορα τις ενστασεις ειναι πολυ δυσκολο να δικαιωθει καποιος απορριπτεος..δεν ξερω για τις μοριοδοτησεις των συνδιαγωνιζομένων που εγκριθηκε η αιτηση τους....εν πάσει περιπτώσει αν πάμε σε ιδοχ τότε ναι μπορεις με νομικα τερτιπια σύμφωνα με δικηγορο να το καθυστερησεις κανα διμηνο ....Αναγκάστηκα να συμβουλευθώ δικηγόρο καθως μαζεύω χρήματα γιατι περασα σε αλλη πόλη και ειναι πολυ δύσκολο τουλαχιστον για εμενα να βρω χρηματα για 2 ενοικια αμεσα...δουλευω στην εταιρια σπαστικών αυτή την στιγμή και δεν θα θελα να χασω την θέση μου αμεσα οποτε σε καθε περιπτωση θα συμβουλευομαι το προσωπικο μου δικηγόρο και θα προσπαθησω να σας ενημερώνω μέσα απο εδώ


@alexisozzy1984
Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, δηλαδή την έκδοση προσωρινών αποτελεσμάτων χωρίς καν την δέσμευση παραβόλου, μάλλον οδηγούμαστε σε οκτάμηνη σύμβαση σοχ, που και έτσι να είναι "διορισμός σοχ" λέγεται .
Για να ανακοινωθούν οριστικά πρέπει πρώτα το ΑΣΕΠ να εξετάσει τις ενστάσεις που υποβλήθηκαν (εάν κάποιος γνωρίζει πόσες τελικά είναι ας μας ενημερώσει με ένα post). Για την εξέταση των ενστάσεων όπως όλοι γνωρίζουμε χρειάζεται κάποιος χρόνος.
Πάντως στην ίδια κατάσταση είμαστε γιατί και εγώ θα χρειαστεί να μετακομίσω και σκέφτομαι σοβαρά εάν θα δεχτώ μόνο με τα προσωρινά μια 8 μηνη σοχ με αβέβαιο μέλλον και πόσο μάλλον όταν δε ξέρουμε πότε θα βγουν τα οριστικά και με ποιο χρονικό ορίζοντα (ειπώθηκε 2019 και 2020). Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα προσπαθήσω από δευτέρα να επικοινωνήσω με άλιμο στο πενταψήφιο αριθμό που έχουν.

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Σάβ Ιούλ 14, 2018 2:22 pm

Δεν ξέρω εάν κάποιος το έχει ήδη αναφέρει αλλά 12 Ιουλίου 2018, στην εφημερίδα της κυβερνήσεως με αρ. φύλλου 2783, αναφέρονται τα παρακάτω

Κατανομή προσωπικού στον Οργανισμό Απασχό-
λησης Εργατικού Δυναμικού (Υπουργείο Εργα-
σίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλ-
ληλεγγύης).
Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις του άρθρου 10 παρ. 2 και 3 και του
άρθρου 11 του ν. 3833/2010 «Προστασία της εθνικής
οικονομίας - Επείγοντα μέτρα για την αντιμετώπιση της
δημοσιονομικής κρίσης» (ΦΕΚ 40/Α’/15-3-2010), όπως
ισχύουν, και τις διατάξεις της παρ. 21 του άρθρου ενάτου
του ν. 4057/2012 (ΦΕΚ 54/Α’/2012).

Την κατανομή τριακοσίων τριάντα πέντε (335) ατόμων
(τριάντα ατόμων της κατηγορίας TE και τριακοσίων πέντε
ατόμων της κατηγορίας ΠΕ), από προσωρινούς πίνακες
κατάταξης των υποψηφίων, της προκήρυξης 15Κ/2017
(ΦΕΚ 34/Τεύχος Προκηρύξεων ΑΣΕΠ/2017) στον Οργανι-
σμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Υπουργείο Εργα-
σίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης).
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της
Κυβερνήσεως.
Αθήνα, 10 Ιουλίου 2018

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 9:52 pm

merm έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
stelina7 έγραψε:
Πιστευετε οτι ο προσωρινος διορισμος θα ερθει αμεσα? Μεσα στο καλοκαιρι δηλαδη? Εγω νομιζα οτι θα φαμε και τον Αυγουστο μεχρι να κινησουν τις διαδικασιες...
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει αν μπορουμε να δεχθουμε τον προσωρινο διορισμο αλλα οχι αμεσα? Για παραδειγμα να δεχτουμε να ξεκινησουμε Οκτωβριο η Νοεμβριο? Το εχει κανει κανεις σε αλλο διαγωνισμο?


αν ισχυεί οτι παμε για διορισμό τα οριστικά θα ανακοινωθούν άμεσα..οσον αφορα τις ενστασεις ειναι πολυ δυσκολο να δικαιωθει καποιος απορριπτεος..δεν ξερω για τις μοριοδοτησεις των συνδιαγωνιζομένων που εγκριθηκε η αιτηση τους....εν πάσει περιπτώσει αν πάμε σε ιδοχ τότε ναι μπορεις με νομικα τερτιπια σύμφωνα με δικηγορο να το καθυστερησεις κανα διμηνο ....Αναγκάστηκα να συμβουλευθώ δικηγόρο καθως μαζεύω χρήματα γιατι περασα σε αλλη πόλη και ειναι πολυ δύσκολο τουλαχιστον για εμενα να βρω χρηματα για 2 ενοικια αμεσα...δουλευω στην εταιρια σπαστικών αυτή την στιγμή και δεν θα θελα να χασω την θέση μου αμεσα οποτε σε καθε περιπτωση θα συμβουλευομαι το προσωπικο μου δικηγόρο και θα προσπαθησω να σας ενημερώνω μέσα απο εδώ


@alexisozzy1984
Με τα μέχρι τώρα δεδομένα, δηλαδή την έκδοση προσωρινών αποτελεσμάτων χωρίς καν την δέσμευση παραβόλου, μάλλον οδηγούμαστε σε οκτάμηνη σύμβαση σοχ, που και έτσι να είναι "διορισμός σοχ" λέγεται .
Για να ανακοινωθούν οριστικά πρέπει πρώτα το ΑΣΕΠ να εξετάσει τις ενστάσεις που υποβλήθηκαν (εάν κάποιος γνωρίζει πόσες τελικά είναι ας μας ενημερώσει με ένα post). Για την εξέταση των ενστάσεων όπως όλοι γνωρίζουμε χρειάζεται κάποιος χρόνος.
Πάντως στην ίδια κατάσταση είμαστε γιατί και εγώ θα χρειαστεί να μετακομίσω και σκέφτομαι σοβαρά εάν θα δεχτώ μόνο με τα προσωρινά μια 8 μηνη σοχ με αβέβαιο μέλλον και πόσο μάλλον όταν δε ξέρουμε πότε θα βγουν τα οριστικά και με ποιο χρονικό ορίζοντα (ειπώθηκε 2019 και 2020). Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα προσπαθήσω από δευτέρα να επικοινωνήσω με άλιμο στο πενταψήφιο αριθμό που έχουν.



Στην κατανομή των 335 θέσεων που προσελήφθησαν με την προκήρυξη 15Κ/2017 προχωρά ο ΟΑΕΔ, σύμφωνα με απόφαση του υπ. Διοικητικής Ανασυγκρότησης.

Οι θέσεις αφορούν:

Κατηγορία ΠΕ (305 θέσεις)

Κατηγορία ΤΕ (30 θέσεις)

ΟΛΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Κυρ Ιούλ 15, 2018 10:22 am

Παρακαλώ. Ναι,είμαι και στην 6Κ. Κι εσύ,ε;Πώς σκέφτεσαι να κινηθείς/ποια θα επιλέξεις αν είσαι στα οριστικά και των δύο αυτών Προκηρύξεων;[/quote]

Ειλικρινά δεν ξέρω.
Στην 15κ θα χρειαστεί να μετακομίσω αρκετά μακριά από το σπίτι, ενώ στην 6κ, όχι.
Πάντως εάν τα οριστικά στην 15κ βγουν νωρίτερα από την 6κ (γιατί στη τελευταία όπως γνωρίζεις πολύ το καθυστέρησαν και ο υπεύθυνος φορέας δεν "συγκινείται" καθόλου), μάλλον τείνω σε αυτήν.
Έστω όμως ότι βγαίνουν τα οριστικά στην 15κ και στην 6κ, υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο να απαντήσεις;
Εσύ πώς σκέφτεσαι να κινηθείς;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό xana » Κυρ Ιούλ 15, 2018 2:45 pm

merm έγραψε:Παρακαλώ. Ναι,είμαι και στην 6Κ. Κι εσύ,ε;Πώς σκέφτεσαι να κινηθείς/ποια θα επιλέξεις αν είσαι στα οριστικά και των δύο αυτών Προκηρύξεων;


Ειλικρινά δεν ξέρω.
Στην 15κ θα χρειαστεί να μετακομίσω αρκετά μακριά από το σπίτι, ενώ στην 6κ, όχι.
Πάντως εάν τα οριστικά στην 15κ βγουν νωρίτερα από την 6κ (γιατί στη τελευταία όπως γνωρίζεις πολύ το καθυστέρησαν και ο υπεύθυνος φορέας δεν "συγκινείται" καθόλου), μάλλον τείνω σε αυτήν.
Έστω όμως ότι βγαίνουν τα οριστικά στην 15κ και στην 6κ, υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο να απαντήσεις;
Εσύ πώς σκέφτεσαι να κινηθείς;[/quote]

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά από που προκύπτει ότι τα οριστικά της 15Κ θα βγουν νωρίτερα από της 6Κ; Μη βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα! Δείτε τα πράγματα λίγο αντικειμενικά...

Τα προσωρινά της 6Κ βγήκαν 5 μήνες νωρίτερα από της 15Κ, πρόκειται για 133 θέσεις (6Κ) και όχι για 305 (15Κ), στη 15Κ θα πάρουν ΙΔΟΧ (άρα κάπως θα βολευτούν στον ΟΑΕΔ για 8 μήνες, αν και οι μισοί δε θα πάνε) ενώ στην 6Κ όχι, τέλος στη 15Κ βγήκαν χωρίς καν να δεσμευτούν τα παράβολα. Για μένα όλα συνηγορούν στο ότι προφανώς τα οριστικά της 6Κ θα προηγηθούν! Επίσης, στη 15Κ θα έχουν υποβληθεί περί τις 350 ενστάσεις. Πιστεύετε ότι με τους ρυθμούς που κινούνται θα τις εξετάσουν σε ένα μήνα και θα βγάλουν οριστικά; Τα οριστικά της 15Κ, λογικά, με τους ρυθμούς που κινείται το ΑΣΕΠ, θα πρέπει να τα περιμένουμε από αρχές 2019 και μετά. Αν είχαν σκοπό να βγάλουν γρήγορα οριστικά, δε θα έπαιρναν ΙΔΟΧ. Εκτός αν ξέρετε κάτι που δεν ξέρουμε εμείς...

Επίσης, πριν μετακομίσετε, παρατήσετε δουλειές, σπίτια, οικογένειες, να έχετε υπόψη ότι υφίστανται αλλαγές μεταξύ προσωρινών και οριστικών, ειδικά σε "ιδιαίτερες" προκηρύξεις, οπότε μερικές αλλαγές στον πίνακα μπορεί να σας κάνουν να βρεθείτε από άλλο κατάστημα του ΟΑΕΔ στην ίδια περιοχή μέχρι σε άλλη πόλη. Εκτός αν είστε πρώτοι στην κατάταξη και παραμείνετε πρώτοι. Οπότε πριν πάρετε αποφάσεις ζωής, περιμένετε τα οριστικά. Όποιος πάει σε ΙΔΟΧ θέση θα πρέπει να έχει στο μυαλό του ότι στα οριστικά μπορεί να είναι αλλού (ή και καθόλου, αν τώρα είναι χαμηλά στον πίνακα). Στη συγκεκριμένη Προκήρυξη, έχει δημιουργηθεί μία περίεργη αίσθηση εδώ μέσα ότι επειδή παίρνουν ΙΔΟΧ δε θα υπάρχουν αλλαγές στα οριστικά. Αυτό το πράγμα δεν ισχύει. Φιλικά!! Από εκεί και ύστερα, ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει...

Όσο για το αν είσαι σε δύο Προκηρύξεις στα οριστικά, μπορείς να πας στην πρώτη που θα κληθείς κι αν θες μπορείς να πας στη συνέχεια στη 2η (χάνοντας εννοείται τη θέση της πρώτης). Δεν υπάρχει δέσμευση. Έτσι κι αλλιώς δε θα κληθεί κανείς ταυτόχρονα ώστε να δυσκολευτεί να αποφασίσει.

smarw
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 6:02 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό smarw » Δευ Ιούλ 16, 2018 7:34 am

καλημέρα,
ξέρετε αν τα προσωρινά αποτελέσματα βγήκαν μετά από έλεγχο των δικαιολογητικών; Φαντάζομαι πως ναι, για να βγουν πίνακες αποκλειόμενων...

bkontogianni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2017 6:58 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό bkontogianni » Δευ Ιούλ 16, 2018 9:03 am

Καλημέρα σε όλους... Είμαι στα προσωρινά από τους τελευταίους σχεδόν και καθηγητρια αναπληρώτρια εδώ και χρόνια... Σκέφτομαι να αρνηθώ την πρόσληψη πριν τα οριστικά γιατί από ότι διαβάζω από εμπειρότερους τίποτα δεν είναι βέβαιο και φοβάμαι μην χάσω και τη σειρά μου στους πίνακες αναπληρωτών. Το παράβολο μου επίσης λέει πληρωμένο και όχι δεσμευμένο. Συμβαίνει και σε άλλους; Απίστευτα ψυχοφθόρο πάντως... Μια τεράστια αλλαγή που δεν ξέρεις πότε και αν θα γίνει.. Θα τα λέμε μάλλον για πολυυυυυυυ καιρό από εδώ... Καλή υπομονή σε όλους!!!

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 2:46 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Δευ Ιούλ 16, 2018 9:04 am

smarw έγραψε:καλημέρα,
ξέρετε αν τα προσωρινά αποτελέσματα βγήκαν μετά από έλεγχο των δικαιολογητικών; Φαντάζομαι πως ναι, για να βγουν πίνακες αποκλειόμενων...

Ναι έχουν περάσει από έλεγχο οι διοριστέοι και οι επιλαχόντες εώς τον διπλάσιο αριθμό των διοριστέων πχ αν είναι 300 διοριστέοι μέχρι 900 άτομα. Το ΑΣΕΠ όμως τώρα τελευταία έχει κάνει κάποια λαθάκια και έχουν απορριφθεί υποψήφιοι από προσωρινά σε οριστικά πχ. δεν ήταν επικυρωμένο από δικηγόρο το πτυχίο υπολογιστών, ή δεν υπήρχαν υπεύθυνες δηλώσεις από όλους τους συγγενείς μαζί με το πιστοποιητικό αναπηρίας και το ανακάλυψαν μετά. Αρα μην είσαι απόλυτα βέβαιος ότι τα οριστικά θα είναι ίδια με τα πρώτα. Υπάρχουν μικρές αλλαγές

merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό merm » Δευ Ιούλ 16, 2018 9:09 am

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά από που προκύπτει ότι τα οριστικά της 15Κ θα βγουν νωρίτερα από της 6Κ; Μη βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα! Δείτε τα πράγματα λίγο αντικειμενικά...

Τα προσωρινά της 6Κ βγήκαν 5 μήνες νωρίτερα από της 15Κ, πρόκειται για 133 θέσεις (6Κ) και όχι για 305 (15Κ), στη 15Κ θα πάρουν ΙΔΟΧ (άρα κάπως θα βολευτούν στον ΟΑΕΔ για 8 μήνες, αν και οι μισοί δε θα πάνε) ενώ στην 6Κ όχι, τέλος στη 15Κ βγήκαν χωρίς καν να δεσμευτούν τα παράβολα. Για μένα όλα συνηγορούν στο ότι προφανώς τα οριστικά της 6Κ θα προηγηθούν! Επίσης, στη 15Κ θα έχουν υποβληθεί περί τις 350 ενστάσεις. Πιστεύετε ότι με τους ρυθμούς που κινούνται θα τις εξετάσουν σε ένα μήνα και θα βγάλουν οριστικά; Τα οριστικά της 15Κ, λογικά, με τους ρυθμούς που κινείται το ΑΣΕΠ, θα πρέπει να τα περιμένουμε από αρχές 2019 και μετά. Αν είχαν σκοπό να βγάλουν γρήγορα οριστικά, δε θα έπαιρναν ΙΔΟΧ. Εκτός αν ξέρετε κάτι που δεν ξέρουμε εμείς...

Επίσης, πριν μετακομίσετε, παρατήσετε δουλειές, σπίτια, οικογένειες, να έχετε υπόψη ότι υφίστανται αλλαγές μεταξύ προσωρινών και οριστικών, ειδικά σε "ιδιαίτερες" προκηρύξεις, οπότε μερικές αλλαγές στον πίνακα μπορεί να σας κάνουν να βρεθείτε από άλλο κατάστημα του ΟΑΕΔ στην ίδια περιοχή μέχρι σε άλλη πόλη. Εκτός αν είστε πρώτοι στην κατάταξη και παραμείνετε πρώτοι. Οπότε πριν πάρετε αποφάσεις ζωής, περιμένετε τα οριστικά. Όποιος πάει σε ΙΔΟΧ θέση θα πρέπει να έχει στο μυαλό του ότι στα οριστικά μπορεί να είναι αλλού (ή και καθόλου, αν τώρα είναι χαμηλά στον πίνακα). Στη συγκεκριμένη Προκήρυξη, έχει δημιουργηθεί μία περίεργη αίσθηση εδώ μέσα ότι επειδή παίρνουν ΙΔΟΧ δε θα υπάρχουν αλλαγές στα οριστικά. Αυτό το πράγμα δεν ισχύει. Φιλικά!! Από εκεί και ύστερα, ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει...

Όσο για το αν είσαι σε δύο Προκηρύξεις στα οριστικά, μπορείς να πας στην πρώτη που θα κληθείς κι αν θες μπορείς να πας στη συνέχεια στη 2η (χάνοντας εννοείται τη θέση της πρώτης). Δεν υπάρχει δέσμευση. Έτσι κι αλλιώς δε θα κληθεί κανείς ταυτόχρονα ώστε να δυσκολευτεί να αποφασίσει.[/quote]

@xana
Εάν είχες διαβάσει 4 posts πιο πάνω στην απάντησή μου θα είχες καταλάβει ότι συμφωνούμε.
Τώρα για την 15κ & 6κ, έκανα μια συγκριση μεταξύ τους και το ενδιαφέρον από τον κάθε φορέα. Στην 15κ μόνο η έκδοση οριστικών απομένει και φαίνεται ότι ο φορέας πιέζει αρκετά εδώ (βλ. προσωρινά μόνο με πληρωμένα παράβολα και πιο πάνω όπου έχω βάλει και την έκδοση στην εφημερίδα της κυβερνησεως), εν αντιθέσει με την 6κ, που έχει κολλήσει για τα καλά, με έκδοση προσωρινών από την 30 Ιανουαρίου 2018.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες