Πιστοποιητικο πολυτεκνιας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Klairh1991
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Πιστοποιητικο πολυτεκνιας

Δημοσίευσηαπό Klairh1991 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 7:08 pm

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας έκανα τα χαρτιά μου σε μια προκηρύξη όπου ζητούσε για την πολυτεκνια πιστοποιητικο οικογενειακής.κατάστασης και πιστοποιητικο πολυτεκνιας.εγω έστειλα μόνο την πολυτεκνια με αποτέλεσμα να με βάλουν στην γενική σειρά και να χασω τον διορισμό διότι βάση μορίων στην σειρά τον πολυτέκνων έρχομαι πρώτη υπάρχει περίπτωση με την ένσταση να βγει κάτι η άδικος κόπος. Ευχαριστώ

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Πιστοποιητικο πολυτεκνιας

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Κυρ Ιούλ 15, 2018 10:00 am

Klairh1991 έγραψε:Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας έκανα τα χαρτιά μου σε μια προκηρύξη όπου ζητούσε για την πολυτεκνια πιστοποιητικο οικογενειακής.κατάστασης και πιστοποιητικο πολυτεκνιας.εγω έστειλα μόνο την πολυτεκνια με αποτέλεσμα να με βάλουν στην γενική σειρά και να χασω τον διορισμό διότι βάση μορίων στην σειρά τον πολυτέκνων έρχομαι πρώτη υπάρχει περίπτωση με την ένσταση να βγει κάτι η άδικος κόπος. Ευχαριστώ
άδικος κόπος. Η σωστή συμπλήρωση της αίτησης και η επισύναψη των αιτούμενων δικαιολογητικών για να αποδείξεις την πολυτεκνία είναι ευθύνη του υποψήφιου και όχι του ΑΣΕΠ.

Mr.Green
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Κυρ Ιούλ 15, 2018 4:17 pm

Μη στενοχωριέστε. Σε λίγο καιρό πρόκειται να βγει η προκήρυξη του νόμου 2643 του ΟΑΕΔ (εντός του 2018).
Εκεί να κάνετε αίτηση που ζητάει απλά να έχετε τρία ζώντα αδέλφια και τίποτε άλλο.
Πιστοποιητικό από Δήμο της πατρικής οικογένειας και ...καθαρίσατε. Ούτε ΑΣΠΕ και πράσινα άλογα...!
Και να μη ζουν οι γονείς σας (χτύπα ξύλο) πάλι μέσα είστε. Απλά να διαβάσετε καλά τη μοριοδότηση.
Πάει ανάλογα με τα αδέλφια και το εκκαθαριστικό και την ηλικία. Ούτε όρια ηλικίας έχει, όπως σε κάποιες του ΑΣΕΠ.
Διαφορετικά αντιμετωπίζει ο ΟΑΕΔ και ο ΑΣΕΠ τους πολύτεκνους. Να διαβάζετε καλά και να στέλνετε τα αντίστοιχα χαρτιά...!

Klairh1991
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Klairh1991 » Παρ Αύγ 03, 2018 10:20 am

Σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία ...!

Alina2017
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Alina2017 » Σάβ Αύγ 04, 2018 12:17 pm

Klairh1991 έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία ...!

στον νόμο που σας ανέφεραν υπάρχει όριο ηλικίας 45 και ως υποχρέωση να είσαι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ ως άνεργος. Αν την ώρα που βγει η προκήρυξη για ένταξη στον πίνακα δεν είσαι άνεργη δεν μπορείς να κάνεις αίτηση

Mr.Green
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Σάβ Αύγ 04, 2018 2:30 pm

Alina2017 έγραψε:
Klairh1991 έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία ...!

στον νόμο που σας ανέφεραν υπάρχει όριο ηλικίας 45 και ως υποχρέωση να είσαι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ ως άνεργος. Αν την ώρα που βγει η προκήρυξη για ένταξη στον πίνακα δεν είσαι άνεργη δεν μπορείς να κάνεις αίτηση

Από ό,τι μου είπαν δεν έχει καμιά σχέση ο ΟΑΕΔ με τον ΑΣΕΠ. Άλλα κριτήρια για πολύτεκνους έχει ο κάθε φορέας. Τώρα, για το συγκεκριμένο νόμο 2643 και την προκήρυξη του ΟΑΕΔ, αν και όποτε βγει, πρέπει κατά την ημερομηνία αίτησης να έχεις ενεργή κάρτα ΟΑΕΔ, έστω και μιας ημέρας. Παραίτηση από όπου εργάζεσαι, κάρτα ΟΑΕΔ και αίτηση (εκτός και κάνουν κάποια τροποποίηση στη νέα προκήρυξη, επειδή έχουν μπει πολλοί με συμβάσεις στο Δημόσιο και "έκαψαν" την κάρτα τους-θα το δούμε όταν βγει). Επίσης το όριο των 45 δεν ισχύει πλέον στην προκήρυξη του ΟΑΕΔ. Ένας που είναι π.χ.55 ετών, παίρνει τα μόρια της κατηγορίας έως και 45 ετών κι επιπλέον τα 55 μόρια της ακριβούς ηλικίας του. Έχει δηλαδή μόνο 10 μόρια πάνω από κάποιον που είναι ακριβώς 45. Διαβάστε αναλυτικά εδώ: prev.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2558:14-264400&catid=102&Itemid=782&lang=el

madece
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό madece » Δευ Αύγ 27, 2018 9:43 pm

Να κάνω και γω μια ερώτηση. Στην 7Κ/2018 με καταληκτική ημερομηνία αποστολής φακέλου 20/7/2018 το πιστοποιητικό ΑΣΠΕ που έβαλα μέσα είχε εκδοθεί την άνοιξη και έληγε μέσα Σεπτεμβρη (έξι μήνες). Κατά την εξέταση των δικαιολογητικών λογικά θα έχει λήξει. Αυτό δεν μου δημιουργεί κάποιο θέμα έτσι;

NSSN
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Αύγ 29, 2018 2:24 pm

Έχω διαβάσει ότι πρέπει και κατά το χρόνο διορισμού να ισχύει η ιδιότητα.Αν όμως μέχρι τότε δεν ισχύει πια το έγγραφο που κατατέθηκε με την αίτηση, υπάρχει το δικαίωμα να προσκομιστεί νέο έγγραφο εν καιρώ?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Αύγ 29, 2018 2:52 pm

NSSN έγραψε:Έχω διαβάσει ότι πρέπει και κατά το χρόνο διορισμού να ισχύει η ιδιότητα.Αν όμως μέχρι τότε δεν ισχύει πια το έγγραφο που κατατέθηκε με την αίτηση, υπάρχει το δικαίωμα να προσκομιστεί νέο έγγραφο εν καιρώ?

Κατά το χρόνο διορισμού θα πρέπει να προσκομίσετε νέο έγγραφο,εφόσον ζητείται από την Προκήρυξη.Αυτό θα πρέπει να ισχύει μέχρι την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας.Πιο πριν πρέπει να ισχύει έως τη ληξη υποβολής των αιτήσεων.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: kwstas1980k και 6 επισκέπτες