Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Παρ Ιούλ 13, 2018 5:37 pm

Nomikii έγραψε:Βλέπω οτι οι της Νομικής έχουμε γράψει σχετικά καλά τελικά..λέτε να υπάρχουν και επιλαχόντες?να μας καλέσουν πιο μετά?θα ήταν καλό και αυτό..


Μπορεί αν κάποιοι αρνηθούν το διορισμό. Ή και αργότερα αν αποφασιστει η προσληψη επιπλεον ατομων απο τους επιτυχόντες (αλλα μη διοριστέους σ' αυτη τη φαση). Το βασικό είναι να εχεις περασει τη βαση ωστε να εισαι επιτυχων-ουσα και απο κει και περα ολα εξαρτώνται από τη θέση καθενός στη γενικη κατάταξη.
Μακάρι να βγουν σύντομα τα αποτελέσματα να ηρεμησουμε ολοι...

uakinthi85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 6:41 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό uakinthi85 » Παρ Ιούλ 13, 2018 6:02 pm

pasas7 έγραψε:προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι βάσεις θα είναι τόσο χαμηλά όσο γράφαμε τις πρώτες μέρες. Στο συγκεκριμένο φόρουμ γράφουμε πόσα άτομα 50 100 έχουν δώσει πόσες χιλιάδες κόσμος σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που έχουν γράψει αρκετά καλά αν αναλογιστούμε ότι και οι θέσεις είναι λίγες τότε τα πράγματα θα είναι αρκετά δύσκολα. Εγώ προσωπικά που έγραψα λογιστική έχω μέσο όρο γύρω στο 70% και με τα πρόσθετα προσόντα (βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακό και αν αναγνωριστεί και η προυπηρεσία θα πάρω από 3,5 έως 6 μονάδες). δηλαδή θα είμαι περίπου στα 73 με 76 μόρια και παρότι έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα το θεωρώ απίθανο να είμαι στους διορισταίους. Ελπίζω να δημιουργηθεί λίστα επιτυχόντων μπας και είμαστε τυχεροί και σε κάποια χρόνια και διοριστούμε. Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό είχαν διαβάσει πάρα πολύ καλά πάρα πολλά άτομα και δεν είναι λογικό να το συγκρίνουμε με τα αποτελέσματα προηγούμενων διαγωνισμών γιατί το 2008 που έγινε ο τελευταίος γραπτός διαγωνισμός πριν την κρίση ήταν λίγοι αυτοί που δίναν βαρύτητα στον να διαβάσουν για τον ΑΣΕΠ σε σχέση με την σημερινή εποχή. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι και στους οικονομολόγους η βάση θα είναι πάνω από 80-82 μόρια.

Όσο και να με στεναχωρεί δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι οι βάσεις τελικά θα είναι υψηλότερες από τις αρχικές εκτιμήσεις.
Πάντως όσον αφορά τον προηγούμενο διαγωνισμό, ως συμμετάσχουσα τότε θα σου πω ότι αν και έγινε πριν από την κρίση είχε πολύ μεγάλο ανταγωνισμό.
Είχαν το δικαίωμα συμμετοχής πτυχιούχοι όλων ανεξαιρέτως των πανεπιστημιακών τμημάτων, τα φροντιστήρια είχαν ξεκινήσει τα πρώτα μαθήματα προετοιμασίας τουλάχιστον 2 χρόνια πριν από τη διεξαγωγή του και μην ξεχνάμε το σπουδαιότερο: οι αποδοχές του πρωτοδιόριστου εφοριακού και τελωνειακού ξεπερνούσαν τα 1600 ευρώ. Αισθάνομαι σαν να έχει περάσει αιώνας από την εποχή που το Δημόσιο έδινε τέτοιους μισθούς

pasas7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2017 10:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό pasas7 » Παρ Ιούλ 13, 2018 6:55 pm

uakinthi85 έγραψε:
pasas7 έγραψε:προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι βάσεις θα είναι τόσο χαμηλά όσο γράφαμε τις πρώτες μέρες. Στο συγκεκριμένο φόρουμ γράφουμε πόσα άτομα 50 100 έχουν δώσει πόσες χιλιάδες κόσμος σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που έχουν γράψει αρκετά καλά αν αναλογιστούμε ότι και οι θέσεις είναι λίγες τότε τα πράγματα θα είναι αρκετά δύσκολα. Εγώ προσωπικά που έγραψα λογιστική έχω μέσο όρο γύρω στο 70% και με τα πρόσθετα προσόντα (βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακό και αν αναγνωριστεί και η προυπηρεσία θα πάρω από 3,5 έως 6 μονάδες). δηλαδή θα είμαι περίπου στα 73 με 76 μόρια και παρότι έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα το θεωρώ απίθανο να είμαι στους διορισταίους. Ελπίζω να δημιουργηθεί λίστα επιτυχόντων μπας και είμαστε τυχεροί και σε κάποια χρόνια και διοριστούμε. Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό είχαν διαβάσει πάρα πολύ καλά πάρα πολλά άτομα και δεν είναι λογικό να το συγκρίνουμε με τα αποτελέσματα προηγούμενων διαγωνισμών γιατί το 2008 που έγινε ο τελευταίος γραπτός διαγωνισμός πριν την κρίση ήταν λίγοι αυτοί που δίναν βαρύτητα στον να διαβάσουν για τον ΑΣΕΠ σε σχέση με την σημερινή εποχή. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι και στους οικονομολόγους η βάση θα είναι πάνω από 80-82 μόρια.

Όσο και να με στεναχωρεί δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι οι βάσεις τελικά θα είναι υψηλότερες από τις αρχικές εκτιμήσεις.
Πάντως όσον αφορά τον προηγούμενο διαγωνισμό, ως συμμετάσχουσα τότε θα σου πω ότι αν και έγινε πριν από την κρίση είχε πολύ μεγάλο ανταγωνισμό.
Είχαν το δικαίωμα συμμετοχής πτυχιούχοι όλων ανεξαιρέτως των πανεπιστημιακών τμημάτων, τα φροντιστήρια είχαν ξεκινήσει τα πρώτα μαθήματα προετοιμασίας τουλάχιστον 2 χρόνια πριν από τη διεξαγωγή του και μην ξεχνάμε το σπουδαιότερο: οι αποδοχές του πρωτοδιόριστου εφοριακού και τελωνειακού ξεπερνούσαν τα 1600 ευρώ. Αισθάνομαι σαν να έχει περάσει αιώνας από την εποχή που το Δημόσιο έδινε τέτοιους μισθούς

δεν είχα συμμετάσχει γιατί ήμουν ακόμα φοιτητής στον προηγούμενο διαγωνισμό και πολύ πιθανό να έχεις δίκιο.
θέλω να πιστεύω πάντως ότι θα δημιουργηθεί κάποια λίστα με επιτυχόντες μπας και διοριστούμε κάποια στιγμή. Εγώ πάντως που έλαβα συμμετοχή για τις γενικες θέσεις (δηλ. χωρίς εντοπιότητα, τριτεκνοι κτλ) οι γενικές θέσεις είναι 107 που είναι πάρα πολύ λίγες σε σχέση με το πόσοι δώσαμε. πιστεύω ότι από του 5100 που έδωσαν λογιστική οι 4500 πήγαιναν για αυτές τις 107 θέσεις που μιλάμε για ένα ποσοστό της τάξεως του 2% επιτυχίας.
θέλω να ελπίζω ότι θα δημιουργηθεί λίστα επιτυχόντων γιατί μου φαίνεται δύσκολο να δημιούργησαν ολόκληρο γραπτό διαγωνισμό με τόσους πολλούς συμμετέχοντες για μόνο 107 θέσεις. θα δείξει.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:18 pm

Οπως βλεπω οι καταγγελιες δεν θα κανουν κατι γιατι ολοι οσοι ξεπερασατε τη βαση ειστε ικανοποιημενοι και ελπιζετε.Στους τυφλους ο μονοφθαλμος υπερτερει ωραια.
Δεν θα μπουνε ομως οι καλυτεροι αλλα οι πιο τυχεροι γιατι οι καλυτεροι δεν ξερουμε αν θα ανταποκρινονταν στην δοθεισα υλη.
Ειμαι κοντα στην βαση σε σημειομια να μην θυμαμαι τι εχω απαντησει σε τουλαχιστον δεκα ερωτησεις της λογιστικης.Πληρης αποτυχια.Επισης, θα ηθελα να προσθεσω οτι πολλες σωστες απαντησεις ηταν τυχαια σωστες και εμπνευση της στιγμης.Πληρης αποτυχια και αυτο.
Καλα αποτελεσματα.

joanna01
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 21, 2018 1:56 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό joanna01 » Παρ Ιούλ 13, 2018 8:33 pm

Gieleni έγραψε:Οπως βλεπω οι καταγγελιες δεν θα κανουν κατι γιατι ολοι οσοι ξεπερασατε τη βαση ειστε ικανοποιημενοι και ελπιζετε.Στους τυφλους ο μονοφθαλμος υπερτερει ωραια.
Δεν θα μπουνε ομως οι καλυτεροι αλλα οι πιο τυχεροι γιατι οι καλυτεροι δεν ξερουμε αν θα ανταποκρινονταν στην δοθεισα υλη.
Ειμαι κοντα στην βαση σε σημειομια να μην θυμαμαι τι εχω απαντησει σε τουλαχιστον δεκα ερωτησεις της λογιστικης.Πληρης αποτυχια.Επισης, θα ηθελα να προσθεσω οτι πολλες σωστες απαντησεις ηταν τυχαια σωστες και εμπνευση της στιγμης.Πληρης αποτυχια και αυτο.
Καλα αποτελεσματα.



Κάπως ετσι κ εγω...

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Παρ Ιούλ 13, 2018 9:32 pm

giota38 έγραψε:alo 12 θα συμφωνήσω μαζί σου. Πλέον όλοι ασχολούμαστε με τον υπολογισμό της βαθμολογίας και ελπίζουμε για μια θέση στον ήλιο. Προσωπικά αν και περνάω τη βάση, δεν πρόκειται να δεχτώ αναντίρρητα να μην σέβονται τον κόπο μου, την προσπάθεια και την αγωνία μου. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να το αφήσουμε έτσι τουλάχιστον για τα θέματα εκτός ύλης, διαφορετικά τουλάχιστον εγώ θα έχω πρόβλημα με την συνείδησή μου.
Σας ευχαριστώ και συγχαρητήρια σε όσους έγραψαν καλά!


Καλή επιτυχία και σε σένα Γιώτα!

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά η ακύρωση ερωτήσεων ως εκτός ύλης είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι. Για να πιάσει κάποιος τη βάση θέλει 33 ερωτήσεις χωρίς λάθος και 38 με όλες τις υπόλοιπες λάθος. Επομένως, ακυρώνοντας μια ερώτηση, κάποιος που είναι κοντά στη βάση έχει πιο πολλές πιθανότητες (60-70%) να χάσει μια σωστή παρά μία λάθος και επομένως ο αριθμός των επιτυχόντων και ο μέσος όρος τους θα μειωθεί. Η μόνη λύση είναι η επανάληψη του διαγωνισμού ή απλά το κράξιμο των θεματοδοτών/ ΑΣΕΠ.

Sosis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2018 1:43 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Sosis » Παρ Ιούλ 13, 2018 9:54 pm

Το γεγονος οτι δεν ειχαμε εμβαθύνει εμεις σε κοστολόγηση και ελεγκτική δε σημαινει οτι κάποιοι αλλοι δεν το κάνανε... τα θεματα αυτα δεν τα αντιμετωπιζες μονο με τυχη δε συμφωνω οτι θα μπουνε οι τυχεροι... ηταν θεματα για κ@λ@πετσωμενους που λενε και στο χωριο μου.. και εγω χαροπαλευω για τη βαση αφιυ το διαβασμα μου στην ελεγκτικη περιοριστηκε στα βασικα... δεν ακυρωνω ομως το διαβασμα αλλων συναδελφων .. οκ μερικοι μπορει να ηταν και λιγο ευνοημενοι απο την τυχη σε σχεση με αλλους αλλα δε νομιζω ο αδιαβαστος να διοριστει μονο απο τυχη... τα θεματα ηταν εξωγηινα σε σχεση με αλλες φορες εννοειται... σοκαριστηκαμε εννοειται... αλλα δε μπορω να δεχτω οτι καποιος που εγραψε 80 και διοριζεται ειναι απλα τυχερος... ηταν διαβασμενος καλυτερα στην ελεγκτικη εκτιμησε σωστα και πετυχαινει... εγω που πηγα απο τον ασφαλη δρομο των προηγουμενων διαγωνισμων μαλλον θα αποτυχω... Υγεία και ενα μπραβο σε οσους πετυχουν!!

Farny
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 10:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Farny » Παρ Ιούλ 13, 2018 11:00 pm

Τουλάχιστον για τους νομικούς, πιστεύω θα χρειαστεί τουλάχιστον βαθμός 80% για να διοριστεί καποιος. Δικές μου υποθέσεις ωστοσό. Δε γνωρίζω κάτι παραπάνω. Όμως ειναι σημαντικό να είναι κάποιος στους επιτυχόντες. Ακούστηκε ότι αργότερα θα παρουν κ άλλους.. Και ο αριθμός των υποψηφίων ήταν αρκετά χαμηλός. Αν συνυπολογίσουμε και ότι κάποιοι από τους συναδέλφους μας -δυστυχώς- δε θα έχουν περάσει τη βάση, δεν είναι και τόσο απίθανος ο διορισμός σε κάποια χρόνια..

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stav87 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 12:56 am

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε γρήγορα νέα για τα αποτελέσματα λέτε????

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Σάβ Ιούλ 14, 2018 1:12 am

Ένας φίλος μου είπε ότι διάβασε σε οικονομική εφημερίδα ότι είναι μνημονιακή υποχρέωση η αύξηση του αριθμού των φορολογικών και τελωνειακών ελεγκτών κατά μερικές χιλιάδες τα επόμενα χρόνια, οπότε βάσει αυτού μάλλον ισχύει ότι θα πάρουν και επιλαχόντες στο κοντινό μέλλον. Βέβαια φαντάζομαι αυτό εξαρτάται και από τις μελλοντικές κυβερνήσεις, αν θα βασιστούν σε αυτόν ή θα κάνουν νέους διαγωνισμούς.

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Σάβ Ιούλ 14, 2018 1:14 am

stav87 έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να έχουμε γρήγορα νέα για τα αποτελέσματα λέτε????


Αν έχουν ελέγξει ήδη τους φακέλους για τα πρόσθετα, δεν αποκλείεται να τα έχουμε γρήγορα.

kostas1312
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2017 3:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kostas1312 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 2:29 am

Όσοι είστε ειδικές κατηγορίες τι γνώμη έχετε για την βάση? σε παλιότερους διαγωνισμούς δεν είχαν βάση οι ειδικές κατηγορίες

gnik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 1:06 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό gnik » Σάβ Ιούλ 14, 2018 9:26 am

Απο Δευτερα θα ξεκινησουν οι ενδικες ενεργειες για τα εκτος υλης θεματα στη Λογιστικη.

Elias1994
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2018 12:06 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Elias1994 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 9:46 am

kostas1312 έγραψε:Όσοι είστε ειδικές κατηγορίες τι γνώμη έχετε για την βάση? σε παλιότερους διαγωνισμούς δεν είχαν βάση οι ειδικές κατηγορίες

Άμα διαβάσεις την προκήρυξη γράφει Για τις ειδικές θέσεις πολυτέκνων και τέκνων πολυτέκνων, τριτέκνων και τέκνων τρίτεκνης οικογένειας, παλι
ννοστούντων Ποντίων ομογενών και ομογενών του ν. 2790/2000, ατόμων με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον
50%, ατόμων που έχουν τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και των τέκνων ατόμων με ποσοστό αναπηρίας 67% και
άνω, καθώς και Ελλήνων υπηκόων που προέρχονται από τη Μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης, καταρτίζο-
νται αντίστοιχα και χωριστοί ανά κλάδο/ειδικότητα πίνακες κατάταξης που περιλαμβάνουν τους υποψηφίους των
ανωτέρω κατηγοριών, οι οποίοι έλαβαν τη βαθμολογία βάσης κατά τη σειρά της συνολικής βαθμολογίας τους στο
γραπτό διαγωνισμό.
Από τους ανωτέρω ειδικούς πίνακες κατάταξης και με τη σειρά που έχουν οι υποψήφιοι σε αυτούς, καταρτίζο-
νται και χωριστοί πίνακες διοριστέων που περιλαμβάνουν μόνο τους πολυτέκνους και τέκνα πολυτέκνων, τρίτε-
κνους και τέκνα τρίτεκνης οικογένειας, παλιννοστούντες Πόντιοι ομογενείς και ομογενείς του ν. 2790/2000,
άτομα με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 50%, άτομα που έχουν τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και τα
τέκνα ατόμων με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και Έλληνες υπηκόους που προέρχονται από
τη Μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης αντίστοιχα, εφόσον πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα διορι-
σμού του οικείου κλάδου (ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄ και ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α΄).
Στους ειδικούς αυτούς πίνακες διοριστέων δεν περιλαμβάνονται οι πολύτεκνοι και τέκνα πολυτέκνων, τρίτεκνοι
και τέκνα τρίτεκνης οικογένειας, παλιννοστούντες Πόντιοι ομογενείς και ομογενείς του ν. 2790/2000, άτομα με
ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 50%, άτομα που έχουν τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και τα τέκνα ατόμων με
ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και Έλληνες υπήκοοι που προέρχονται από τη Μουσουλμανική μειονότη-
τα της Θράκης, οι οποίοι είναι διοριστέοι, χωρίς χρήση της ιδιότητάς τους αυτής. Επίσης, στους ειδικούς αυτούς
πίνακες δεν περιλαμβάνονται οι πολύτεκνοι και τα τέκνα πολυτέκνων, οι τρίτεκνοι και τα τέκνα τρίτεκνης
οικογένειας, οι παλιννοστούντες Πόντιοι ομογενείς και οι ομογενείς του ν. 2790/2000, τα άτομα με ποσο-
στό αναπηρίας τουλάχιστον 50%, τα άτομα που έχουν τέκνο, αδελφό ή σύζυγο, καθώς και τα τέκνα ατόμων
με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, καθώς και οι Έλληνες υπήκοοι που προέρχονται από τη Μουσουλμα-
νική μειονότητα της Θράκης, οι οποίοι μολονότι περιλαμβάνονται στους πίνακες κατάταξης υποψηφίων,
δεν έχουν δηλώσει στις προτιμήσεις τους τις συγκεκριμένες θέσεις.

Οπότε θέλεις 60% χωρίς τις προσαυξήσεις νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτο.

Elias1994
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2018 12:06 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Elias1994 » Σάβ Ιούλ 14, 2018 9:52 am

Με αυτές τις θεσεις πολυτεκνων (εγώ πχ ειμαι σε αυτήν τη κατηγορία), απλά ισως εχεις καποιες πιθανότητες να διοριστείς και με 60%, δεδομένου πως ο πίνακας διοριστέων πολυτεκνων θα έχει μόνο άτομα που δεν πέρασαν με τη γενική σειρα και φυσικά αφορά μικρότερη ομάδα ατόμων, με αποτέλεσμα να περάσουν και άτομα με οριακά 60% ισως.
Στους νομικούς έχει νομίζω 14 θέσεις πολυτεκνων, στους οικονομολόγους είναι νομίζω δίπλασιες.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες