Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τετ Ιουν 13, 2018 7:28 pm

Gieleni έγραψε:
Arma81 έγραψε:
Gieleni έγραψε:


Οχι αρα θα ειναι στρογγυλα τα νουμερα.

Καλημέρα. Μην είσαι και τόσο σίγουρη για αυτό θα έλεγα...[/quote


Στο πανεπιστημιο αν δεν ειχε κομπιουτερακι τα νουμερα ηταν απλοικα ηθελα να καταλαβουμε την λογικη της ασκησης και οχι να εστιασουμε στην διαιρεση.

Δε διαφωνώ καθόλου, απλά κρατάω και μια πισινή, πχ μπορεί να έχει προσθαφαιρέσεις που για σίγουρα, εγώ τουλάχιστον, τις κάνω με τον παλιό τρόπο, δημοτικού... Για να είμαι πιο σίγουρος μιας και σε συνθήκες εξετάσεων που είναι σίγουρα πιεστικές, είσαι πιο σίγουρος από το να το κάνεις με το μυαλό σου, αλλά σου τρώει χρόνο.

Farny
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 10:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Farny » Τετ Ιουν 13, 2018 9:50 pm

Καλησπέρα! Συνάδελφοι της νομικής ασχοληθήκατε καθόλου με ευρωπαικό προϋπολογισμο; Δεδομενου οτι δεν αναφέρεται στην ύλη. Επιπλέον, τι διαβάσατε για δημόσιες συμβάσεις. Έχω πελαγώσει τελείως σ αυτό το μάθημα...

Nagiakk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 1:09 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nagiakk » Πέμ Ιουν 14, 2018 10:39 am

Farny έγραψε:Καλησπέρα! Συνάδελφοι της νομικής ασχοληθήκατε καθόλου με ευρωπαικό προϋπολογισμο; Δεδομενου οτι δεν αναφέρεται στην ύλη. Επιπλέον, τι διαβάσατε για δημόσιες συμβάσεις. Έχω πελαγώσει τελείως σ αυτό το μάθημα...


Ευρωπαϊκός προϋπολογισμός ούτε καν ... οντως δεν είναι στην ύλη και αν δεις προηγούμενα θέματα δεν έχει πέσει ποτε οτιδήποτε «διεθνές».. δημόσιες συμβάσεις μεγάλη ύλη και στον διαγωνισμό του 2004 είχαν βάλει αρκετές ερωτήσεις .. εγώ διάβασα ένα βιβλίο που είναι στην ουσία ερμηνεία του νόμου.. αλλά θα κάνω μια επανάληψη στα πολύ βασικά , σαν σχεδιάγραμμα δλδ, γιατί η ύλη τους είναι χαοτική .. Να ρωτησβ κ εγώ !! τις διάφορες κατηγορίες φόρων , πέρα από τον ΚΦΕ τις διαβάσετε αναλυτικά απ τους νόμους ή πιο γενικά ;;

lawman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2017 12:46 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lawman » Πέμ Ιουν 14, 2018 11:15 am

YourAdvocate έγραψε:
lawman έγραψε:
YourAdvocate έγραψε:


Διαβάζω από Φινοκαλιώτη εγώ Φορολογικό Δίκαιο. Έχω καλύψει μεγάλο μέρος της ύλης από εκεί. Αλλά μου λείπουν κάποιες ενότητες (πχ. ανάλυση δαπανών, κανόνες πιστώσεων).
Τελειώνω από το σύγγραμα αυτές τις μέρες που είναι πιο πολυ το θεωρητικό κομμάτι και θα πιάσω τους νόμους που ανέφερες


Για προυπολογισμό και δημόσιες συμβάσεις έχεις βρει κάτι?

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Πέμ Ιουν 14, 2018 1:10 pm

Sosis έγραψε:
Gieleni έγραψε:
Sosis έγραψε:Απαγορεύεται κομπιουτερακι αρα συντελεστες προεξοφλησης δε νομιζω να εχει... λετε να πρεπει να υψωσουμε στην πεμπτη πχ με το χερι? Σε ολους τους προηγουμενους διαγωνισμούς τα νουμερα ηταν ευκολα οποτε δεν θα ειναι τραγικα πιστευω..
Η αποχη θα ειναι σχετικη... οι διαβασμενοι θα πανε να γραψουν οπου και να τους στειλουν φανταζομαι... η αποχη θα ειναι απο καποιους που δεν ασχοληθηκαν καθολου απλα δινουν μηπως τους κατσει.. οι οποιοι κατα την αποψη μου δε διαμορφωνουν και τη βαση για να περασεις... αν εγω πχ δεν ασχοληθηκα καθολου μπορει οντως να μη παω να γραψω λογω ταλαιπωριας και χρηματων αλλα οποιος στοιχειωδως ασχοληθηκε θα κανει την προσπάθεια του!




Που κολλανε οι συντελεστες προεξοφλησης??????
Δεν εχω διαβασει κατι τετοιο.

Εχει προεξοφλητικα επιτοκια.... σε χρηματοδοτικη μισθωση πχ....



Αυτο δεν ειναι λογιστικη ομως ουτε στην υλη.

Sosis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2018 1:43 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Sosis » Πέμ Ιουν 14, 2018 2:00 pm

Gieleni έγραψε:
Sosis έγραψε:
Gieleni έγραψε:


Που κολλανε οι συντελεστες προεξοφλησης??????
Δεν εχω διαβασει κατι τετοιο.

Εχει προεξοφλητικα επιτοκια.... σε χρηματοδοτικη μισθωση πχ....



Αυτο δεν ειναι λογιστικη ομως ουτε στην υλη.

Τι να σου πω μπορεί να διαβαζω και βλακειες... υπαρχουν δυο ειδη μισθωσεων.. η λειτουργική και η χρηματοδοτικη... δες τα λιγο γιατι να.μην ειναι στην υλη...

accountant4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 12:53 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό accountant4 » Πέμ Ιουν 14, 2018 2:20 pm

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4308/2014
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5
ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΠΙΜΕΤΡΗΣΗΣ
Άρθρο 18
Ενσώματα και άυλα πάγια περιουσιακά στοιχεία
5. Χρηματοδοτική μίσθωση
6. Λειτουργική μίσθωση


Γιατι δεν συμπεριλαμβανονται στην υλη?

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Πέμ Ιουν 14, 2018 4:54 pm

accountant4 έγραψε:NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4308/2014
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5
ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΠΙΜΕΤΡΗΣΗΣ
Άρθρο 18
Ενσώματα και άυλα πάγια περιουσιακά στοιχεία
5. Χρηματοδοτική μίσθωση
6. Λειτουργική μίσθωση


Γιατι δεν συμπεριλαμβανονται στην υλη?



Τα εχω δει αυτα παιδια αλλα δεν νομιζω να πεσει αριθμητικο προβλημα οπως στα μαθηματα του πανεπιστημιου πχ.χρηματοοικονομικα μαθηματικα.Η ουσια δεν ειναι αυτη απο το αρθο 18.Η ουσια κατ εμε ειναι πως αντιμετωπιζεται η χρηματοδοτικη μισθωση στς καταστασεις (ως δανειο) και για αυτο αναφερει το χρεολυσιο και τον τοκο.Αντιστοιχα ως απαιτηση για αυτον που παρεχει την χρηματοδοτικη μισθωση.

Παντως καλα κανετε και το αναφερατε γιατι εστιαζουμε στα εμφανη πχ.τα αρχικα αρθρα του νομου και ξεχναμε να εμβαθυνουμε σε αλλα αρθρα.

Ας πουμε κι αλλα αντισοσ για να καλυψουμε τα κενα μας.
Πειτε.

Farny
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 10:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Farny » Πέμ Ιουν 14, 2018 9:32 pm

Nagiakk έγραψε:
Farny έγραψε:Καλησπέρα! Συνάδελφοι της νομικής ασχοληθήκατε καθόλου με ευρωπαικό προϋπολογισμο; Δεδομενου οτι δεν αναφέρεται στην ύλη. Επιπλέον, τι διαβάσατε για δημόσιες συμβάσεις. Έχω πελαγώσει τελείως σ αυτό το μάθημα...


Ευρωπαϊκός προϋπολογισμός ούτε καν ... οντως δεν είναι στην ύλη και αν δεις προηγούμενα θέματα δεν έχει πέσει ποτε οτιδήποτε «διεθνές».. δημόσιες συμβάσεις μεγάλη ύλη και στον διαγωνισμό του 2004 είχαν βάλει αρκετές ερωτήσεις .. εγώ διάβασα ένα βιβλίο που είναι στην ουσία ερμηνεία του νόμου.. αλλά θα κάνω μια επανάληψη στα πολύ βασικά , σαν σχεδιάγραμμα δλδ, γιατί η ύλη τους είναι χαοτική .. Να ρωτησβ κ εγώ !! τις διάφορες κατηγορίες φόρων , πέρα από τον ΚΦΕ τις διαβάσετε αναλυτικά απ τους νόμους ή πιο γενικά ;;


Προσωπικά δεν τα διάβασα σχεδόν καθόλου... Αφού όπως διαβάζω την ύλη, δε φαίνονται να περιλαμβάνονται σε αυτή. Αδύνατο να διαβάσουμε ο,τι υπάρχει.

Nagiakk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 1:09 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nagiakk » Πέμ Ιουν 14, 2018 10:44 pm

Λεκτικες δεξιοτητες διαβαζει κανεις;;; :roll: :wink: Εγω ολο λεω θα διαβασω και ολο χανομαι μες τους φορολογικους νομους! θα διαθεσω την τελευταια εβδομαδα γαι λεκτικες! εσεις;;

Nagiakk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2018 1:09 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nagiakk » Παρ Ιουν 15, 2018 12:26 am

Farny έγραψε:
Nagiakk έγραψε:
Farny έγραψε:Καλησπέρα! Συνάδελφοι της νομικής ασχοληθήκατε καθόλου με ευρωπαικό προϋπολογισμο; Δεδομενου οτι δεν αναφέρεται στην ύλη. Επιπλέον, τι διαβάσατε για δημόσιες συμβάσεις. Έχω πελαγώσει τελείως σ αυτό το μάθημα...


Ευρωπαϊκός προϋπολογισμός ούτε καν ... οντως δεν είναι στην ύλη και αν δεις προηγούμενα θέματα δεν έχει πέσει ποτε οτιδήποτε «διεθνές».. δημόσιες συμβάσεις μεγάλη ύλη και στον διαγωνισμό του 2004 είχαν βάλει αρκετές ερωτήσεις .. εγώ διάβασα ένα βιβλίο που είναι στην ουσία ερμηνεία του νόμου.. αλλά θα κάνω μια επανάληψη στα πολύ βασικά , σαν σχεδιάγραμμα δλδ, γιατί η ύλη τους είναι χαοτική .. Να ρωτησβ κ εγώ !! τις διάφορες κατηγορίες φόρων , πέρα από τον ΚΦΕ τις διαβάσετε αναλυτικά απ τους νόμους ή πιο γενικά ;;


Προσωπικά δεν τα διάβασα σχεδόν καθόλου... Αφού όπως διαβάζω την ύλη, δε φαίνονται να περιλαμβάνονται σε αυτή. Αδύνατο να διαβάσουμε ο,τι υπάρχει.



Εννοείς δεν διάβασες καθόλου τα είδη των φόρων;; Αν ναι Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες , γιατί θεωρώ πως είναι ξεκαθαρα μέσα στην ύλη ... όλα τα βιβλία κάνουν εκτενή ανάλυση των κατηγοριών γιατί στην ουσία είναι το φορολογικό μας σύστημα... οι υπόλοιποι τι γνώμη έχετε ;;

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Παρ Ιουν 15, 2018 12:37 am

Nagiakk έγραψε:Λεκτικες δεξιοτητες διαβαζει κανεις;;; :roll: :wink: Εγω ολο λεω θα διαβασω και ολο χανομαι μες τους φορολογικους νομους! θα διαθεσω την τελευταια εβδομαδα γαι λεκτικες! εσεις;;



Εχω κανει τα παλαια θεματα κι εχω διαβασει γενικα για συντακτικο, ορθογραφια και κατανοηση κειμενου.
Ολα αυτα μου πηραν περιπου πεντε ημερες απο δυο με τρεις ωρες την ημερα ισως και λιγοτερο.
Δεν θα διαθεσω ουτε ωρα για να τα ξανακανω.

Εχω ελλειψεις στην λογιστικη κι εκει θα εστιασω.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Παρ Ιουν 15, 2018 9:55 am

Παιδια καθησα και υπολογισα την αριστη βαθμολογια με κλιματα τα 100%.
15% τα πτυχια
21,25% οι λεκτικες
63,75% το βασικο μαθημα

Απο πτυχια παιρνω καπου στο 9% πιστευω καλα ειναι τι λετε?
Δεν μπορω να προβλεψω το τι θα γραψω αλλα ο στοχος ειναι 52% βασικο μαθημα και 17% λεκτικες και με αυτη τη βαθμολογια δεν βγαζω 80%.

Ποσο ηταν το σκορ οσων ειχαν περασει παλαιοτερα?

Sosis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2018 1:43 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Sosis » Παρ Ιουν 15, 2018 10:13 am

Gieleni έγραψε:Παιδια καθησα και υπολογισα την αριστη βαθμολογια με κλιματα τα 100%.
15% τα πτυχια
21,25% οι λεκτικες
63,75% το βασικο μαθημα

Απο πτυχια παιρνω καπου στο 9% πιστευω καλα ειναι τι λετε?
Δεν μπορω να προβλεψω το τι θα γραψω αλλα ο στοχος ειναι 52% βασικο μαθημα και 17% λεκτικες και με αυτη τη βαθμολογια δεν βγαζω 80%.

Ποσο ηταν το σκορ οσων ειχαν περασει παλαιοτερα?

Δεν καταλαβαινω τι κανεις πως βγαζεις ποσοστα κλπ.. θα σου πω πως το εχω καταλαβει εγω...
Η αριστη βαθμολογια στα γραπτα ειναι 100 και στα δυο μαθηματα... ολα τα αλλα μορια προσθετονται στο ποσοστο του σταθμισμενου μ.ο των γραπτων.. οχι? Αν εχεις μ.ο γραπτων 60 για παραδειγμα.. συν τα μορια του πτυχιου.. συν εντοπιοτητα αν υπαρχει... συν οτι αλλο βγαινουν τα τελικα μορια... νομιζω ας πουνε και οι αλλοι..

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Παρ Ιουν 15, 2018 11:01 am

Sosis έγραψε:
Gieleni έγραψε:Παιδια καθησα και υπολογισα την αριστη βαθμολογια με κλιματα τα 100%.
15% τα πτυχια
21,25% οι λεκτικες
63,75% το βασικο μαθημα

Απο πτυχια παιρνω καπου στο 9% πιστευω καλα ειναι τι λετε?
Δεν μπορω να προβλεψω το τι θα γραψω αλλα ο στοχος ειναι 52% βασικο μαθημα και 17% λεκτικες και με αυτη τη βαθμολογια δεν βγαζω 80%.

Ποσο ηταν το σκορ οσων ειχαν περασει παλαιοτερα?

Δεν καταλαβαινω τι κανεις πως βγαζεις ποσοστα κλπ.. θα σου πω πως το εχω καταλαβει εγω...
Η αριστη βαθμολογια στα γραπτα ειναι 100 και στα δυο μαθηματα... ολα τα αλλα μορια προσθετονται στο ποσοστο του σταθμισμενου μ.ο των γραπτων.. οχι? Αν εχεις μ.ο γραπτων 60 για παραδειγμα.. συν τα μορια του πτυχιου.. συν εντοπιοτητα αν υπαρχει... συν οτι αλλο βγαινουν τα τελικα μορια... νομιζω ας πουνε και οι αλλοι..


Δεν είσαι τόσο καλή στα νούμερα...
Το άριστα είναι 115 αρα:
15/115=13% για μόρια extra
75/115=65,2% για το βαρύ μαθημα
25/115=21.8% για λεκτικες

Τώρα υπολόγισε το σκορ σου...


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες