Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
merm
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2010 10:48 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό merm » Κυρ Νοέμ 19, 2017 6:06 pm

Μια βοήθεια σχετικά με τη Συμπλήρωση της Ηλεκτρονικής Αίτησης.

Στο πεδίο "Εργασιακή Εμπειρία" γράφουμε το σύνολο μηνών εμπειρίας που διαθέτουμε, και ας μην είναι σχετικό με τη θέση; (π.χ. 12 μήνες Υπάλληλος γραφείου;)
Αντίθετα, στο πεδίο "Επιδιωκόμενες θέσεις με σειρά προτίμησης" στη συνολική εμπειρία σε μήνες γράφεις μόνο τη σχετική, η οποία ζητείται από την προκήρυξη;

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Δευ Νοέμ 20, 2017 7:46 pm

[quote="GogoMania"]Καλησπέρα
Έχω τρεις ακόμη απορίες.
- Μετά το πρώτο και κύριο τίτλο σπουδών προσθέτουμε γραμμές και ανάλογα τη σειρά που τα παραθέτουμε λαμβάνονται ως δευτερος, τρίτος κτλ. τίτλος σπουδών?
- Τα ευκρινή φωτοαντίγραφα που ζητούνται είναι καλύτερα να είναι έγχρωμα ή ασπρόμαυρα ή δε παίζει ρόλο?
- Πρέπει ό,τι έχουμε δηλώσει π.χ. κάρτα ανεργίας, παράβολο, να το αποστείλουμε σε φωτοαντίγραφο?
Ευχαριστώ![/quote]

1. δεν έχει σημασία με πια σειρά θα τα προσθέσεις αφού στην αίτηση γράφεις από το ένα τον βαθμό και μετά στις θέσεις λέει <<δεύτερος τίτλος και πατάς ναι>>
2. δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα, μόνο να είναι ευδιάκριτα
3. ναι πρέπει να τα στέλνουμε σε φωτοαντίγραφα

Seriously
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 13, 2017 7:34 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Seriously » Κυρ Νοέμ 26, 2017 3:40 am

Σχετικά με τη συμπλήρωση στοιχείων στο μητρώο,για πτυχίο παν/μίου αλλοδαπής επιλέγουμε "Άλλο" και αναγράφουμε την ονομασία του παν/μίου;Χρειάζεται να αναφερθεί κάπου το παν/μιο της ημεδαπής με το οποίο έχει γίνει η αντιστοίχιση;
Επιπλέον στην ενότητα ξένων γλωσσών ,αναφορικά με την άριστη γνώση της γλώσσας η οποία αποδεικνύεται με το πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της αλλοδαπής*, στα πεδία φορέας και τίτλος θα πρέπει να σημειωθεί όνομα πανεπιστημίου και η ονομασία του τμήματος αντίστοιχα;



*εφ'όσον τα μαθήματα διεξήχθησαν στη γλώσσα της αλλοδαπής

annie1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 13, 2018 8:54 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό annie1 » Πέμ Ιουν 14, 2018 5:10 pm

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ.
1. Στην συμπλήρωση εργασιακής εμπειρίας ποια η διαφορά μηνών ασφάλισης από μήνες απασχόλησης; Αν δηλαδή κάποιος έχει πχ 129 μέρες ασφάλισης και εργάστηκε (βάσει βεβαίωσης ΕΦΚΑ-ΙΚΑ) 6 μήνες, πώς θα δηλωθεί;
Μήνες ασφάλισης 6 Μήνες απασχόλησης 5 (εφόσον 5χ25=125) και Μέρες ασφάλισης 4;

2. Επίσης στους τίτλους σπουδών δηλώνεται μόνο ο βασικός τίτλος, ή σε επόμενο πεδίο μπορεί να συμπληρωθεί και ο δεύτερος; Και αν ναι, είναι σίγουρο ότι ο πρώτος πάντα λαμβάνεται ως ο βασικός τίτλος σπουδών; Επειδή από τον ΑΣΕΠ δεν είναι σίγουροι ότι ο δεύτερος τίτλος θα προσμετρηθεί για επιπλέον μόρια. Μου είπαν να τον δηλώσω ως δεύτερο αλλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι δεν θα ληφθεί υπόψη ως βασικός τίτλος ώστε να κινδυνεύει να απορριφθεί η αίτηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Ιουν 14, 2018 11:01 pm

annie1 έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ.
1. Στην συμπλήρωση εργασιακής εμπειρίας ποια η διαφορά μηνών ασφάλισης από μήνες απασχόλησης; Αν δηλαδή κάποιος έχει πχ 129 μέρες ασφάλισης και εργάστηκε (βάσει βεβαίωσης ΕΦΚΑ-ΙΚΑ) 6 μήνες, πώς θα δηλωθεί;
Μήνες ασφάλισης 6 Μήνες απασχόλησης 5 (εφόσον 5χ25=125) και Μέρες ασφάλισης 4;

2. Επίσης στους τίτλους σπουδών δηλώνεται μόνο ο βασικός τίτλος, ή σε επόμενο πεδίο μπορεί να συμπληρωθεί και ο δεύτερος; Και αν ναι, είναι σίγουρο ότι ο πρώτος πάντα λαμβάνεται ως ο βασικός τίτλος σπουδών; Επειδή από τον ΑΣΕΠ δεν είναι σίγουροι ότι ο δεύτερος τίτλος θα προσμετρηθεί για επιπλέον μόρια. Μου είπαν να τον δηλώσω ως δεύτερο αλλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι δεν θα ληφθεί υπόψη ως βασικός τίτλος ώστε να κινδυνεύει να απορριφθεί η αίτηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γεια σας,
ως προς το πρωτο ερώτημα, εφόσον οι μέρες ασφάλισης είναι 129,θα βάλετε 5 μήνες και 4 ημέρες ασφάλισης,ενώ στο πεδίο μήνες απασχόλησης θα βάλετε 6.Βέβαια,η εμπειρία που θα προσμετρηθεί θα είναι εκείνη που καλύπτεται από ασφαλιστική κάλυψη.
Πάντα ο πρώτος τίτλος εκλαμβάνεται ως βασικός.Ο δεύτερος,στη σειρά,θα λάβει 150 μόρια εφόσον είναι στους αποδεκτούς και κριθεί συναφής προς το γνωστικό αντικείμενο της θέσης.

zalismenos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2018 10:47 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό zalismenos » Πέμ Ιουν 14, 2018 11:53 pm

Σορρυ παιδια ,αμα θελετε πειτε με και αμπαλο , αλλα κολλαω στην αιτηση 6Κ2018, Εχω απολυτηριο λυκειου 14 και 7 δεκατα , αυτο πως το γραφω με στην αιτηση ? κολλαω εκει που λεει με τον αρθμιτη και τον παρανομαστη . Σορρυ αν ειναι γελοια η ερωτηση αλλα εγω κολλαω , ευχαριστω

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Παρ Ιουν 15, 2018 11:59 pm

zalismenos έγραψε:Σορρυ παιδια ,αμα θελετε πειτε με και αμπαλο , αλλα κολλαω στην αιτηση 6Κ2018, Εχω απολυτηριο λυκειου 14 και 7 δεκατα , αυτο πως το γραφω με στην αιτηση ? κολλαω εκει που λεει με τον αρθμιτη και τον παρανομαστη . Σορρυ αν ειναι γελοια η ερωτηση αλλα εγω κολλαω , ευχαριστω


Ακεραιος 14 αριθμητης 7 παρονομαστής 10

petrath1972
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2018 6:19 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό petrath1972 » Πέμ Ιαν 31, 2019 9:48 am

Καλημέρα σε όλους.
Έχω μια απορία, θα τη λέγαμε...βασική :mrgreen: .
Πώς κάνω αίτηση για κάποια θέση;
Μπήκα στο asep.gr, Πολίτες > Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες > Αιτήσεις...και οι μόνες αιτήσεις που έχει για να επιλέξω είναι:
Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση εγγραφής στο μητρώο επιτελικών στελεχών
Αίτηση-υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής στην πρόσκληση ΕΣ1-2019 κλπ...κλπ

Εγώ περίμενα να δω λίστα των ΦΕΚ με τις προκηρυγμένες θέσεις και να επιλέξω το ΦΕΚ που θέλω για να συμπληρώσω την αίτηση...
Τι λάθος κάνω;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Ιαν 31, 2019 5:54 pm

petrath1972 έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Έχω μια απορία, θα τη λέγαμε...βασική :mrgreen: .
Πώς κάνω αίτηση για κάποια θέση;
Μπήκα στο asep.gr, Πολίτες > Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες > Αιτήσεις...και οι μόνες αιτήσεις που έχει για να επιλέξω είναι:
Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση εγγραφής στο μητρώο επιτελικών στελεχών
Αίτηση-υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής στην πρόσκληση ΕΣ1-2019 κλπ...κλπ

Εγώ περίμενα να δω λίστα των ΦΕΚ με τις προκηρυγμένες θέσεις και να επιλέξω το ΦΕΚ που θέλω για να συμπληρώσω την αίτηση...
Τι λάθος κάνω;


Για κάνεις αίτηση θα πρέπει να έχουν βγει και προκηρύξεις , δεν αρκεί το ΦΕΚ.

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 12:16 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Πέμ Ιαν 31, 2019 6:29 pm

petrath1972 έγραψε:Καλημέρα σε όλους.
Έχω μια απορία, θα τη λέγαμε...βασική :mrgreen: .
Πώς κάνω αίτηση για κάποια θέση;
Μπήκα στο asep.gr, Πολίτες > Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες > Αιτήσεις...και οι μόνες αιτήσεις που έχει για να επιλέξω είναι:
Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση εγγραφής στο μητρώο επιτελικών στελεχών
Αίτηση-υπεύθυνη δήλωση συμμετοχής στην πρόσκληση ΕΣ1-2019 κλπ...κλπ

Εγώ περίμενα να δω λίστα των ΦΕΚ με τις προκηρυγμένες θέσεις και να επιλέξω το ΦΕΚ που θέλω για να συμπληρώσω την αίτηση...
Τι λάθος κάνω;


Όλα καλά τα κάνεις. Μόνο αυτές οι δύο είναι ανοιχτές για αίτηση αυτήν τη στιγμή.

Χωρίς να γνωρίζω απαραίτητα περισσότερα από εσένα, υποθέτω ότι το περιθώριο των αιτήσεων είναι συνήθως 20-30 μέρες ανά προκήρυξη, με γύρω στις 10 προκηρύξεις ανά έτος, άρα 2 ανοιχτές προκηρύξεις ανά πάσα στιγμή είναι ένας φυσιολογικός αριθμός. Αν θες να κηνυγήσεις κάποια θέση μέσω ΑΣΕΠ, θα πρότεινα καλύτερα να παρακολουθείς κάποιο σχετικό site, ώστε να γνωρίζεις εκ των προτέρων τι ΦΕΚ μέλλεται να δημοσιευτεί και αν έχεις τα απαραίτητα προσόντα για να διεκδικήσεις μια θέση σε αυτό. Επίσης, έχε πρόχειρα όλα τα δικαιολογητικά. Αν περιμένεις τελευταία στιγμή μέσω ΑΣΕΠ, θα χάσεις αρκετά. Οι συμβάσεις νομίζω έχουν 10 μέρες προθεσμία από τη δημοσίευση, οπότε τρέχα γύρευε αν το δεις τελευταία στιγμή.

petrath1972
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2018 6:19 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό petrath1972 » Παρ Φεβ 01, 2019 9:48 am

(σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις)

Στο Πολίτες > Θέσεις Εργασίας, έχει Θέσεις Εργασίας με Συμβάσεις Ορισμένου Χρόνου.
Κατεβάζω το αρχείο Excel, το ανοίγω και βλέπω π.χ. την προκήρυξη:
ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ ΣΟΧ: 4/2018 42295/27-12-2018
ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΣΕΠ: 12/27/2018
Γι αυτή η προκήρυξη έχει περάσει η ημερομηνία που θα μπορούσα να συμμετάσχω;
Ήτανε δηλαδή στη λίστα που αναφέρω (Πολίτες > Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες > Αιτήσεις) και τώρα έχει βγει;

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τρί Φεβ 05, 2019 2:32 pm

dimitrios16 έγραψε:
jetry έγραψε:Πρεπει να συμπληρωσεις το μητρωο σου αρχικά, οπότε εκει, ναι, περνας σκαναρισμενα τα παντα. Στη βασικη αιτηση τωρα, κανοντας συμπληρωση, πρεπει να κανεις ανακτηση απο το μητρωο.
Μήπως μπορείς να μου πεις σε τη μορφη πρέπει να είναι τα αρχεία ,γιατί σε pdf που δοκίμασα δεν τα διαβάζει?



Θα σκανάρεις τα δικαιολογητικά σε pdf. Το δέχεται το ΑΣΕΠ, με την προυπόθεση να είναι μικρού μεγέθους, νομίζω κατω του ενός 1ΜΒ το καθένα. Εγώ πήγα σε βιβλιοπωλείο και μου τα σκάναραν και βγήκαν περίπου στα 200 με 300 ΚΒ οπότε και ανέβηκαν στο μητρώο. Τους το είπα να μου τα κάνουν σε χαμηλή ανάλυση για να βγουν μικρα σε μέγεθος. Δεν ειχα κανένα πρόβλημα.

stellaxar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 4:40 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό stellaxar » Παρ Μαρ 01, 2019 9:41 pm

Καλησπέρα σε όλους.ειμαι πτυχιούχος οικονομικού ΑΕΙ και θέλω να ρωτήσω αν στο μητρώο του ΑΣΕΠ εκτός από το πτυχίο ΑΕΙ πρέπει να βάλουμε και το απολυτήριο Λυκείου;

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Σάβ Μαρ 02, 2019 2:10 pm

[quote="stellaxar"]Καλησπέρα σε όλους.ειμαι πτυχιούχος οικονομικού ΑΕΙ και θέλω να ρωτήσω αν στο μητρώο του ΑΣΕΠ εκτός από το πτυχίο ΑΕΙ πρέπει να βάλουμε και το απολυτήριο Λυκείου;[/quote]

θα το βαλεις σε περιπτωση που θες να συμετεχεις σε καποια προκηρυξη στην κατηγορια των ΔΕ

evangelos2c
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2019 4:08 pm

Re: Βοήθεια στη συμπλήρωση ηλεκτρονικής αίτησης ΑΣΕΠ

Δημοσίευσηαπό evangelos2c » Τρί Οκτ 22, 2019 9:58 pm

Καλησπέρα. είμαι κάτοχος 2 προπτυχιακών πτυχίων.Σε προηγούμενη προκήρυξη που είχα συμμετάσχει είχε πάρει αυτόματα το σύστημα το πτυχίο που είχα λάβει πρώτο χρονικά ενώ εγώ θα ήθελα να ληφθεί ώς βασικός τίτλος σπουδών το 2ο. Τι χρειάζεται να κάνω για να ληφθεί το 2ο ώς βασικός πρώτος τίτλος? Ευχαριστώ πολύ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες