Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής ΣΟΧ 1/2018

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
efivl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 3:39 pm

Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό efivl » Δευ Μάιος 21, 2018 4:02 pm

Καλησπέρα, στη σοχ1/2018 για το υπ. μεταναστευτικής πολιτικής, μπορεί κάποιος να μου πει αν έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση και για θέση ΠΕ Κοινωνιολόγων και για θέση ΠΕ Διοικητικού απο τη στιγμή που περιλαμβάνει και το πτυχίο Κοινωνιολογίας μέσα?

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Δευ Μάιος 21, 2018 6:35 pm

Μάλιστα, μπορείτε. Να προσέξετε με τι σειρά θα τα δηλώσετε. Εγώ στη θέση σας θα έβαζα με τη σειρά τους κωδικούς 104,101,102 αν ήθελα πρώτα Αθήνα και μετά Πειραιά (αλλιώς 204,102,101-πάντα προτιμώ την εξειδίκευσή μου). Μην ξεχάσετε το χαρτί του ECDL. Προσέξτε πολύ καλά την επικύρωση του συγκεκριμένου εγγράφου. Ό,τι ακριβώς αναγράφει στο παράρτημα. Το τι ενστάσεις έγιναν για άλλες θέσεις στο εν λόγω Υπουργείο και πόσο εύκολα ακυρώσανε κόσμο ούτε που φαντάζεστε... Υπάρχουν σε άλλα post στην κατηγορία "ορισμένου χρόνου" για να ενημερωθείτε. Εγώ θα έβαζα πρωτότυπο σε κάθε περίπτωση και θα ζητούσα από το κέντρο που με πιστοποιεί να μου εκδώσει άλλα 10 αντίγραφα για να έχω... Καλή σας επιτυχία.

efivl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μαρ 24, 2017 3:39 pm

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό efivl » Δευ Μάιος 21, 2018 9:53 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Να σας ρωτήσω και κάτι τελευταίο? είναι λογικό που δε ζητάει ξένη γλώσσα?? και επίσης, έγω που είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού δεν μετράει κάπου αν το καταθέσω? Σας ευχαριστώ και πάλι! Έχω πάρει αρκετές φορές τηλ. αλλά μου λένε μόνο να διαβάσω τη προκήρυξη.

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Τρί Μάιος 22, 2018 7:21 pm

Όλα είναι λογικά, όπως και ότι δεν προβλέπεται ανανέωση, όπως σε όλες τις άλλες ΣΟΧ του υπουργείου αυτού. Ψάχνουν κάποιους για όντως παροδικούς, να κάνουν τη δουλειά τους. Εξάλλου, δεν είναι για δουλειά με πρόσφυγες, αν κι εκεί υπάρχουν μεταφραστές σε καμιά 20ριά διαλέκτους και γλώσσες... Μεταπτυχιακό δεν πιάνει, ούτε διδακτορικό σε ΣΟΧ οπουδήποτε. Άλλο μόνιμες θέσεις, άλλο ΣΟΧ που θέλουν να πριμοδοτήσουν με κοινωνικά κριτήρια. Με το ίδιο σκεπτικό, γιατί ένας που έχει 3 χρόνια ανεργία να παίρνει τα ίδια μόρια (800) με έναν που έχει μόνο 12 μήνες? Ψιλά γράμματα, αλλά έτσι είναι το καθεστός. Αν μπείτε όμως, την πρώτη μέρα να κάνετε αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας και μισθολογικής κατάταξης με κατάθεση μεταπτυχιακού. Η μισθολογική κατάταξη μετράει από την ημερομηνία αίτησης. Σας το είπα και είναι σαφές. Μην ρωτήσετε καν. Αίτηση στο πρωτόκολλο την πρώτη ημέρα ανάληψης καθηκόντων κι ας γίνει το υπηρεσιακό μετά από ένα χρόνο (που θα έχετε αποχωρήσει). Δεν πιάνουν για την πρόσληψη τα μεταπτυχιακά, διδακτορικά, μετράνε όμως στη μισθολογική κατάταξη. Ως τελευταίο σημειώνω τη δυνατότητα μετακίνησης λόγω επικείμενης μετεγκατάστασης, όπως αναγράφει η προκήρυξη. Αν ρωτήσετε, αφού περάσετε, θα σας πουν ότι θα πάνε κάπου στην οδό Θηθών, όπου για να φτάσετε με λεωφορεία και μετρό μπορεί να χρειαστείτε και μιάμιση ώρα στο δρόμο χαλαρά (και άλλη μιάμιση για επιστροφή)...!!!

Lambrinii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2018 12:43 pm

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Lambrinii » Πέμ Ιουν 14, 2018 2:11 pm

Καλησπέρα! Μπήκα με σοχ στο υπ. Μεταναστευτικής πολιτικής & θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται ποσο είναι ο μισθός και αν υπάρχει αύξηση με την κατάθεση μεταπτυχιακού! Σας ευχαριστώ πολύ! (Έχω μπει σαν ΠΕ)

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Δευ Ιουν 18, 2018 6:53 pm

Lambrinii έγραψε:Καλησπέρα! Μπήκα με σοχ στο υπ. Μεταναστευτικής πολιτικής & θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται ποσο είναι ο μισθός και αν υπάρχει αύξηση με την κατάθεση μεταπτυχιακού! Σας ευχαριστώ πολύ! (Έχω μπει σαν ΠΕ)

Το ερώτημά σας έχει απαντηθεί ακριβώς παραπάνω, αλλά επιμένετε και ρωτάτε και σε άλλες άσχετα θέματα. Με το που πιάσετε δουλειά (με το καλό), την πρώτη μέρα θα κάνετε αίτηση για προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό. Θα σας απαντήσουν μετά από κανένα χρόνο που θα συγκληθεί υπηρεσιακό, αν γίνει κι αυτό. Αν αποφανθεί θετικά, αφού εσείς θα έχετε φύγει, θα σας πιστώσουν τα χρήματα της διαφοράς με αναδρομικό τρόπο στο λογαριασμό σας (8 μήνες χ 50Ε =400). Ο μισθός σας θα είναι 1.092 μεικτά, που σημαίνει 874 καθαρά (χωρίς 13 και 14, όπως στη ΔΕΗ). Είναι σαφέστατο. Μην ακούτε παραμύθια για έξτρα επιδόματα που σας λένε γιατί σας έχουν ανάγκη τώρα εκεί που θα πάτε. Υπάρχει ένα μόνο επίδομα ύψους 150Ε μικτών που ούτε οι μόνιμοι της κεντρικής υπηρεσίας δεν το παίρνουν, μόνο όσοι υπηρετούν σε camps. Εσείς είστε σε camp? Όχι. Στο μυαλό σας να έχετε ότι πάτε για 874 καθαρά για οκτώ μήνες. Τελεία και παύλα._

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Τρί Ιουν 19, 2018 1:32 pm

Mr.Green έγραψε:
Lambrinii έγραψε:Καλησπέρα! Μπήκα με σοχ στο υπ. Μεταναστευτικής πολιτικής & θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται ποσο είναι ο μισθός και αν υπάρχει αύξηση με την κατάθεση μεταπτυχιακού! Σας ευχαριστώ πολύ! (Έχω μπει σαν ΠΕ)

Το ερώτημά σας έχει απαντηθεί ακριβώς παραπάνω, αλλά επιμένετε και ρωτάτε και σε άλλες άσχετα θέματα. Με το που πιάσετε δουλειά (με το καλό), την πρώτη μέρα θα κάνετε αίτηση για προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό. Θα σας απαντήσουν μετά από κανένα χρόνο που θα συγκληθεί υπηρεσιακό, αν γίνει κι αυτό. Αν αποφανθεί θετικά, αφού εσείς θα έχετε φύγει, θα σας πιστώσουν τα χρήματα της διαφοράς με αναδρομικό τρόπο στο λογαριασμό σας (8 μήνες χ 50Ε =400). Ο μισθός σας θα είναι 1.092 μεικτά, που σημαίνει 874 καθαρά (χωρίς 13 και 14, όπως στη ΔΕΗ). Είναι σαφέστατο. Μην ακούτε παραμύθια για έξτρα επιδόματα που σας λένε γιατί σας έχουν ανάγκη τώρα εκεί που θα πάτε. Υπάρχει ένα μόνο επίδομα ύψους 150Ε μικτών που ούτε οι μόνιμοι της κεντρικής υπηρεσίας δεν το παίρνουν, μόνο όσοι υπηρετούν σε camps. Εσείς είστε σε camp? Όχι. Στο μυαλό σας να έχετε ότι πάτε για 874 καθαρά για οκτώ μήνες. Τελεία και παύλα._


Προς mr green επειδη φαινεται πως κατεχεις το θεμα.. Έτσι οπως το καταλαβαινω εγω εδω δεν προβλεπεται πιθανοτητα ανανεωσης διοτι δεν ειναι ευρωπαικο προγραμμα που αφορα διαχειριση μεταναστων οπως συμβαινει στην υπηρεσια ασυλου και στο first reception.... Τωρα σχετικα με την οκταμηνη εμπειρία.... Επειδη θα διανυθει σε ποστα ασχετα με καταγραφη μεταναστων ή διαχειριση ασυλου, οταν βγουν θεσεις ειτε σοχ ειτε μονιμων που βγαινουν συχνα πυκνα για ασυλο και πρωτη υποδοχη κ ζητούν εξειδικευμενη εμπειρια το οκταμηνο στο υπουργείο μεταναστευτικης πολιτικης μαλλον δε θα μετρησει? Που να ξερεις κι εσύ 100% απλα τη γνωμη σου αν μπορείς να πεις... Και εχεις δικιο οταν πηγα ν κανω αίτηση η υπαλληλος που εδινε πρωτοκολλο ελεγε οτι χρειαζονται κοσμο κ οτι μπορει ν ανανεωθει ενω στην προκηρυξη το λεει καθαρα οτι δεν ειναι ευρωπαικο πρόγραμμα... Τεσπα σε προεκλογικη περιοδο εχουμε δει οτι γινονται κι αυτα που δε γινονται.. Θα δείξει

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Τρί Ιουν 19, 2018 8:13 pm

Ο λόγος που δεν ανανεώνεται είναι ότι δεν εγκρίθηκε προς τούτο από τον ΑΣΕΠ. Αν με οποιοδήποτε τρόπο γίνει αυτό, δημιουργεί προηγούμενο για όλους τους άλλους συμβασιούχος. Θα πηγαίνει ο καθένας για 8μηνο και θα απαιτεί παρατάσεις κι ανανεώσεις. Ξέρεις πόσες φορές ρωτούσαν τον ΑΣΕΠ με δικηγόρους κτλ οι ίδιοι οι διευθυντές των υπηρεσιών που δεν μπορούσαν να συνεχίσουν (λόγω υποστελέχωσης) έστω με τους συμβασιούχους? Είναι απλά αδύνατο. Το συγκεκριμένο μάλιστα υπουργείο θα μπορούσε να ζητήσει τις ίδιες θέσεις, αλλά με δικαίωμα ανανέωσης, όπως σε όλες τις άλλες. Έχει την τεχνογνωσία. Δεν το έκανε όμως γιατί έχει έτοιμη την προκήρυξη των 50 μονίμων για την κεντρική υπηρεσία (από το Δεκ.17 στο ΑΣΕΠ κι ακόμα να εκδοθεί). Μέχρι να βγουν λοιπόν τα αποτελέσματα των μονίμων, έχει εγκρίνει ο ΑΣΕΠ κάποιους οκταμηνίτες. Όλα τα άλλα είναι για τα παραμύθια. Επίσης, όπως θα δείτε και στην Υπηρεσία Ασύλου και στην Υπηρεσία Υποδοχής & Ταυτοποίησης, ενώ το 2016 και 2017 έβγαιναν συνεχώς προκηρύξεις ΣΟΧ (με προαπαιτούμενο την εξειδικευμένη εμπειρία στις περισσότερες αυτών), σε έξι μήνες του 2018 δεν έχει βγει ούτε μία κι ούτε πρόκειται να βγει. Ανανεώνουν συνεχώς τους ίδιους που έχουν την γνώση και αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις καλύτερα από κάποιον που θα μπει τώρα. Περιμένουν και τους μόνιμους στην Υπηρεσία Ασύλου, αφού έδωσαν προτεραιότητα στους ήδη εργαζομένους με φωτογραφική προκήρυξη (θα ψάξετε και θα το βρείτε) και με το ίδιο σκεπτικό θα μονιμοποιήσουν και τους υπόλοιπους. Είναι απλά τα πράγματα και είναι μια όμορφη ακολουθία γεγονότων για όσους είναι μέσα. Για όσους είναι απ'έξω όμως τα πράγματα είναι δύσκολα, οπότε και το 8μηνο με το βασικό μισθό είναι σημαντικό, τουλάχιστο για εμένα. Μετά στο ταμείο ανεργίας (360Ε) μετά σε άλλη ΣΟΧ και ούτω καθεξής. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα._

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Τετ Ιουν 20, 2018 2:04 am

Mr.Green έγραψε:Ο λόγος που δεν ανανεώνεται είναι ότι δεν εγκρίθηκε προς τούτο από τον ΑΣΕΠ. Αν με οποιοδήποτε τρόπο γίνει αυτό, δημιουργεί προηγούμενο για όλους τους άλλους συμβασιούχος. Θα πηγαίνει ο καθένας για 8μηνο και θα απαιτεί παρατάσεις κι ανανεώσεις. Ξέρεις πόσες φορές ρωτούσαν τον ΑΣΕΠ με δικηγόρους κτλ οι ίδιοι οι διευθυντές των υπηρεσιών που δεν μπορούσαν να συνεχίσουν (λόγω υποστελέχωσης) έστω με τους συμβασιούχους? Είναι απλά αδύνατο. Το συγκεκριμένο μάλιστα υπουργείο θα μπορούσε να ζητήσει τις ίδιες θέσεις, αλλά με δικαίωμα ανανέωσης, όπως σε όλες τις άλλες. Έχει την τεχνογνωσία. Δεν το έκανε όμως γιατί έχει έτοιμη την προκήρυξη των 50 μονίμων για την κεντρική υπηρεσία (από το Δεκ.17 στο ΑΣΕΠ κι ακόμα να εκδοθεί). Μέχρι να βγουν λοιπόν τα αποτελέσματα των μονίμων, έχει εγκρίνει ο ΑΣΕΠ κάποιους οκταμηνίτες. Όλα τα άλλα είναι για τα παραμύθια. Επίσης, όπως θα δείτε και στην Υπηρεσία Ασύλου και στην Υπηρεσία Υποδοχής & Ταυτοποίησης, ενώ το 2016 και 2017 έβγαιναν συνεχώς προκηρύξεις ΣΟΧ (με προαπαιτούμενο την εξειδικευμένη εμπειρία στις περισσότερες αυτών), σε έξι μήνες του 2018 δεν έχει βγει ούτε μία κι ούτε πρόκειται να βγει. Ανανεώνουν συνεχώς τους ίδιους που έχουν την γνώση και αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις καλύτερα από κάποιον που θα μπει τώρα. Περιμένουν και τους μόνιμους στην Υπηρεσία Ασύλου, αφού έδωσαν προτεραιότητα στους ήδη εργαζομένους με φωτογραφική προκήρυξη (θα ψάξετε και θα το βρείτε) και με το ίδιο σκεπτικό θα μονιμοποιήσουν και τους υπόλοιπους. Είναι απλά τα πράγματα και είναι μια όμορφη ακολουθία γεγονότων για όσους είναι μέσα. Για όσους είναι απ'έξω όμως τα πράγματα είναι δύσκολα, οπότε και το 8μηνο με το βασικό μισθό είναι σημαντικό, τουλάχιστο για εμένα. Μετά στο ταμείο ανεργίας (360Ε) μετά σε άλλη ΣΟΧ και ούτω καθεξής. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα._


Ναι η 6κ/2017 αν και νομιζω μοριοδοτουσε μονο ή ειχε προαπαιτουμενο εξειδικευμενη εμπειρια μονο για τις περισσότερες θεσεις πε, στις δε αν δεν κανω λαθος δε ζηταγε εξειδικευμενη. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής ΣΟΧ 1/2018

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Παρ Δεκ 28, 2018 4:42 pm

ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ... ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ!!!

Ν. 4587/2018 (ΦΕΚ A 218 - 24.12.2018) Επείγουσες ρυθμίσεις αρμοδιότητας Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής και άλλες διατάξεις.

Άρθρο 21.
1. Οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου που συνήφθησαν από το Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής κατόπιν της αριθμ. ΣΟΧ 1/2018 ανακοίνωσης και της εποπτευόμενης από το ΑΣΕΠ διαγωνιστικής διαδικασίας πρόσληψης, δύνανται να παραταθούν ή να ανανεωθούν μέχρι το ανώτατο χρονικό διάστημα της παρ. 1 του άρθρου 6 του π.δ. 164/2004, από την ημερομηνία κατάρτισης των αρχικών συμβάσεων. Οι δαπάνες πληρωμής εξακολουθούν να βαρύνουν τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες