ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό thourios » Τρί Μάιος 29, 2018 12:15 pm

Πλέον μέχρι 70 ημερομησθια μπορεί ο αποχωρών εργαζομενος να ζητήσει πίσω την ανεργία του από τον ΟΑΕΔ. Οπότε τα μόρια ανεργίας επαναφέρονται.
Αυτό που απασχολεί σε αυτή την περίπτωση στο δημόσιο είναι το οκτάμηνο κώλυμα στη περίπτωση αποχώρησης από μια σύμβαση και πρόσληψη σε άλλη.

ΕΛΛΗΝΑΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 12:49 am

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό ΕΛΛΗΝΑΣ » Τετ Αύγ 15, 2018 9:18 am

Καλημερα σας.Αν ομως,με τους νεους νομους, δεν υπαρχει κωλυμα 8μηνου διοτι η σοχ ειναι 16μηνη μπορει καποιος να παει απο μια σοχ ενος φορεα δημοσιου σε μια αλλη ενος αλλου φορεα δημοσιου(Οταν στα μορια που προσμετρουνται δεν υπηρχε ανεργια ουτε στη μια σοχ ουτε στην αλλη);

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Αύγ 15, 2018 1:15 pm

Δεν πρέπει να γίνεται.. Οι ημερομηνίες που επιτρεπόταν αναφέρονται σε ένα συγκεκριμένο ΦΕΚ. Επίσης αν θυμάμαι καλά είχε βγει τροπολογία. Αναφέρονταν οι διαδικασίες και οι λεπτομέρειες που αυτό ήταν, είναι εφικτό.

nikos1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 2:27 pm

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό nikos1980 » Κυρ Σεπ 09, 2018 7:50 pm

Καλησπερα σας,

μια ερωτηση σχετικη οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα...

εχοντας κανει αιτηση σε 2 ΣΟΧ (εως 18 μηνες), εχω επιλεγει και στα 2.
Στην 1η θεση εχω περασει απο γιατρο (οπως ζητησαν) και εχω καταθεσει δικαιολογητικα και περιμενω να υπογραψω προσληψη.
Στην 2η θεση , εχω λαβει ενημερωση με συστημενη επιστολη για την διαδικασια , οπου αναφερει οτι αν δεν με ενδιαφερει η θεση να στειλω φαξ με υπ. δηλωση σε 10 ημερες. Εγω , εχοντας το μυαλο μου στην 1η θεση , αμελησα να ενημερωσω για την 2η (οτι δεν με ενδιαφερει).

Γνωριζετε αν θα υπαρξει καποια "εμπλοκη" , καποιο προβλημα με την προσληψη της 1ης ?

Ευχαριστω

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό thourios » Κυρ Σεπ 09, 2018 11:19 pm

Εσείς δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα αλλά καλό είναι να ενημερώνουμε ώστε η θέση να καλυφθεί άμεσα από τον επόμενο στον πίνακα κατάταξης.
Κάτι που δεν αρέσει να μας το κάνουν καλό είναι να μην το κάνουμε ούτε εμείς. Μάλλον θα καθυστερήσει η πρόσληψη του επόμενου ατόμου που βρίσκεται στον πίνακα μετά από σας. στην ΣΟΧ2.
Αφού δεν απαντήσετε θεωρείται ότι σιωπηρά δεν αποδέχεστε την θέση μετά το χρονικό διάστημα αυτό.

nikos1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 2:27 pm

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό nikos1980 » Δευ Σεπ 10, 2018 11:09 am

thourios έγραψε:Εσείς δεν θα έχετε κάποιο πρόβλημα αλλά καλό είναι να ενημερώνουμε ώστε η θέση να καλυφθεί άμεσα από τον επόμενο στον πίνακα κατάταξης.
Κάτι που δεν αρέσει να μας το κάνουν καλό είναι να μην το κάνουμε ούτε εμείς. Μάλλον θα καθυστερήσει η πρόσληψη του επόμενου ατόμου που βρίσκεται στον πίνακα μετά από σας. στην ΣΟΧ2.
Αφού δεν απαντήσετε θεωρείται ότι σιωπηρά δεν αποδέχεστε την θέση μετά το χρονικό διάστημα αυτό.



ευχαριστω , ενημερωσα με φαξ ηδη

nikos1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 2:27 pm

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό nikos1980 » Πέμ Δεκ 06, 2018 7:07 pm

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανείς αν το "κώλυμα της 8μηνης απασχόλησης" ισχύει και για τις ΣΟΧ διάρκειας 18 μηνών ?

Έχω προσληφθεί ήδη σε 18μηνο αλλα με έχουν ειδοποιήσει οτι είμαι επιτυχών και σε άλλο φορέα (18 μηνο επίσης).

Μπορώ να παραιτηθώ απο τον πρώτο και να προσληφθώ στο δεύτερο ?

σημείωση : η αίτηση στον 2ο είχε γίνει πριν την πρόσληψη στον πρώτο , απλά αργήσαν να βγουν τα αποτελέσματα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό thourios » Σάβ Μαρ 30, 2019 8:40 pm

Αν και αργοπορημένα πρέπει να ισχύει το κώλυμα της οκτάμηνης απασχόλησης στο να πας σε άλλη ΣΟΧ που είναι διάρκειας μέχρι και οκτώ μήνες.

Αναρωτήθηκα και εγώ σήμερα για μια προκήρυξη ΣΟΧ ΠΟΥ ΕΠΟΠΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΓΟΥΣΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ Ή ΕΣΤΙΑΣΗΣ Ή ΣΙΤΙΣΗΣ Ή ΦΥΛΑΞΗΣ Δηλαδή να φύγει κάποιος από μια τέτοια και να πάει διοικητικός στη ΔΕΗ.

'Σε αντίθετη περίπτωση σύμφωνα με τα παραρτήματα αυτών των προκηρύξεων δηλαδή να φύγεις από σύμβαση της ΔΕΗ πχ και να πας για επείγουσες καταστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα οκταμήνου κωλύματος.


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες