Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό xana » Τετ Μάιος 23, 2018 2:02 pm

IANOS έγραψε:Ρε παιδια εχετε "αυταπατες" ? Οταν σου λεει αθλητικες διαδικασιες δεν σκεφτοσαστε που θα γινουν αυτες? Ε? Στο προαυλιο του ασεπ θα τις κανουν στο παρκινγκ? Θα διενεργηθουν σε χωρο οριστεο απο το υπ.δικ. αυτο δεν σας λεει τιποτα? Ναι οκ λογικα εκει θα ειναι και καποιοι απο ασεπ για την επικυρωση των αποτελεσματων το θεμα ομως ειναι ποιος θα κανει τις μετρησεις.. να το πουμε λιανα αλλο να μετραει ο υπαλληλος του ασεπ και αλλο ενας ανωτερος υπαλληλος και να του λεει "να κυριε αοματε σου παραδιδω τα αποτελεσματα" το ασεπ ειναι οντως αδιαβλητο ναι παιδια ειναι! Ξερω ανθρωπους που διοριστηκαν με το μπαιρακι τους και εντελως ξεκρεμαστα κομματικα..ο only way να παρακαμφθει ειναι με Υ.Α (οπως εγινε στην 3κ ενω ετρεχε η προκηρυξη ηδη) η' με patent greek way "αλμα εις μηκος" (οπως εδω παει να γινει απ οτι φαινεται) το ασεπ οτι του δωσεις επισημα το δεχεται για αυτο και ειναι αδιαβλητο αλλα το θεμα ειναι ΤΙ θα του δωσεις...
Πως να σας το πω κατι σαν το δημοψηφισμα ΝΑΙ ο λαος αποφασιζει αλλα το θεμα ειναι πως θα διατυπωθει το ερωτημα γιατι ως γνωστον ενα και αλλαζει ολο το νοημα..μην αρχισετε να τρεχετε στα κομματικα γραφεια.. ισως καλυτερα θα ηταν εκεινη την ημερα να ειστε "on line" με το δικηγορο... και επιπλεον να δειτε αν μπορειτε να παρετε τα αποτελεσματα γραπτως με υπογραφη υπαλληλου κι οχι αναρτητεα..ουτως ωστε οτι και να γινει να παιξουν μηνυσεις μετα για διαφυγοντα κερδη (δεν ειμαι δικηγορος πονεμενος ισως )


Είπε κανείς ότι θα γίνουν οι αθλητικές δοκιμασίες στο "προαύλιο του ΑΣΕΠ"; Σημασία έχει που θα γίνει η εξέταση ή πόσο αξιοκρατική θα είναι;
Επίσης, τι εννοείς; Ότι θα κόβουν κάποιον εσκεμμένα για να μπει κάποιος άλλος; Δε νομίζω ότι συμβαίνει αυτό... Εντάξει, είπαμε, λειτουργεί το βύσμα σε ένα βαθμό στην Ελλάδα αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Όποιον τον κόψουν, μπορεί να διαμαρτυρηθεί αν τον έχουν κόψει άδικα, αλλά δε νομίζω ότι συμβαίνει αυτό... Άλλωστε, που ξέρει ο άλλος ότι κόβοντας εσένα, θα μπει σίγουρα ο δικός του; Πρέπει να έχει λίστα με ποιους να κόψει... Η Προκήρυξη βγήκε και δεν την είδα για τόσο παράλογη. Θα έχει δύο νομίζω Συμβούλους ΑΣΕΠ στις αθλητικές δοκιμασίες. Επίσης, ποιος σου είπε ότι ο Πρόεδρος μιας επιτροπής είναι αόμματος;

Θεωρώ ότι είσαι υπερβολικός. Με την ίδια λογική, κακώς και στα Σώματα Ασφαλείας και στις Ένοπλες Δυνάμεις έχουν αθλητικές δοκιμασίες. Ας έπαιρναν μόνο με τα μόρια των Πανελληνίων. Δεν είναι έτσι. Πρόκειται για θέσεις που πρέπει να έχεις ένα συγκεκριμένο ανάστημα, να μην είσαι 200 κιλά, να μπορείς να τρέξεις αν χρειαστεί και να μην προσληφθείς στα 50 σου, οπότε το θεωρώ λογικό να υπάρχουν αυτοί οι "κόφτες". Στο μόνο που θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο ελαστικοί είναι στην ηλικία κι αυτό επειδή η ανεργία θερίζει. Ωστόσο, εντάξει, ΔΕ ζητούν και έχουν όριο τα 32 έτη. Δεν το λες και εξωπραγματικό. Εδώ στην Αστυνομία έχουν τα 25 και στις Ένοπλες Δυνάμεις τα 21 έτη.

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό IANOS » Τετ Μάιος 23, 2018 5:20 pm

xana έγραψε:
IANOS έγραψε:Ρε παιδια εχετε "αυταπατες" ? Οταν σου λεει αθλητικες διαδικασιες δεν σκεφτοσαστε που θα γινουν αυτες? Ε? Στο προαυλιο του ασεπ θα τις κανουν στο παρκινγκ? Θα διενεργηθουν σε χωρο οριστεο απο το υπ.δικ. αυτο δεν σας λεει τιποτα? Ναι οκ λογικα εκει θα ειναι και καποιοι απο ασεπ για την επικυρωση των αποτελεσματων το θεμα ομως ειναι ποιος θα κανει τις μετρησεις.. να το πουμε λιανα αλλο να μετραει ο υπαλληλος του ασεπ και αλλο ενας ανωτερος υπαλληλος και να του λεει "να κυριε αοματε σου παραδιδω τα αποτελεσματα" το ασεπ ειναι οντως αδιαβλητο ναι παιδια ειναι! Ξερω ανθρωπους που διοριστηκαν με το μπαιρακι τους και εντελως ξεκρεμαστα κομματικα..ο only way να παρακαμφθει ειναι με Υ.Α (οπως εγινε στην 3κ ενω ετρεχε η προκηρυξη ηδη) η' με patent greek way "αλμα εις μηκος" (οπως εδω παει να γινει απ οτι φαινεται) το ασεπ οτι του δωσεις επισημα το δεχεται για αυτο και ειναι αδιαβλητο αλλα το θεμα ειναι ΤΙ θα του δωσεις...
Πως να σας το πω κατι σαν το δημοψηφισμα ΝΑΙ ο λαος αποφασιζει αλλα το θεμα ειναι πως θα διατυπωθει το ερωτημα γιατι ως γνωστον ενα και αλλαζει ολο το νοημα..μην αρχισετε να τρεχετε στα κομματικα γραφεια.. ισως καλυτερα θα ηταν εκεινη την ημερα να ειστε "on line" με το δικηγορο... και επιπλεον να δειτε αν μπορειτε να παρετε τα αποτελεσματα γραπτως με υπογραφη υπαλληλου κι οχι αναρτητεα..ουτως ωστε οτι και να γινει να παιξουν μηνυσεις μετα για διαφυγοντα κερδη (δεν ειμαι δικηγορος πονεμενος ισως )


Είπε κανείς ότι θα γίνουν οι αθλητικές δοκιμασίες στο "προαύλιο του ΑΣΕΠ"; Σημασία έχει που θα γίνει η εξέταση ή πόσο αξιοκρατική θα είναι;
Επίσης, τι εννοείς; Ότι θα κόβουν κάποιον εσκεμμένα για να μπει κάποιος άλλος; Δε νομίζω ότι συμβαίνει αυτό... Εντάξει, είπαμε, λειτουργεί το βύσμα σε ένα βαθμό στην Ελλάδα αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Όποιον τον κόψουν, μπορεί να διαμαρτυρηθεί αν τον έχουν κόψει άδικα, αλλά δε νομίζω ότι συμβαίνει αυτό... Άλλωστε, που ξέρει ο άλλος ότι κόβοντας εσένα, θα μπει σίγουρα ο δικός του; Πρέπει να έχει λίστα με ποιους να κόψει... Η Προκήρυξη βγήκε και δεν την είδα για τόσο παράλογη. Θα έχει δύο νομίζω Συμβούλους ΑΣΕΠ στις αθλητικές δοκιμασίες. Επίσης, ποιος σου είπε ότι ο Πρόεδρος μιας επιτροπής είναι αόμματος;

Θεωρώ ότι είσαι υπερβολικός. Με την ίδια λογική, κακώς και στα Σώματα Ασφαλείας και στις Ένοπλες Δυνάμεις έχουν αθλητικές δοκιμασίες. Ας έπαιρναν μόνο με τα μόρια των Πανελληνίων. Δεν είναι έτσι. Πρόκειται για θέσεις που πρέπει να έχεις ένα συγκεκριμένο ανάστημα, να μην είσαι 200 κιλά, να μπορείς να τρέξεις αν χρειαστεί και να μην προσληφθείς στα 50 σου, οπότε το θεωρώ λογικό να υπάρχουν αυτοί οι "κόφτες". Στο μόνο που θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο ελαστικοί είναι στην ηλικία κι αυτό επειδή η ανεργία θερίζει. Ωστόσο, εντάξει, ΔΕ ζητούν και έχουν όριο τα 32 έτη. Δεν το λες και εξωπραγματικό. Εδώ στην Αστυνομία έχουν τα 25 και στις Ένοπλες Δυνάμεις τα 21 έτη.



Στην εμπειρια δεν θα μπορουσαν να ειναι πιο ελαστικοι? Κι αυτο επειδη η ανεργια θεριζει οντως..ε?
Παρα μπηκε το συναφη με το αντικειμενο..δηλαδη το ιδιο να φυλας κληνηρεις στο νοσοκομειο η αγαλματα στο μουσειο το ιδιο κρατουμενους με καταδικαστικες αποφασεις? Κι οσον αφορα για τις Ενοπλες φορεας εξετασης δεν ειναι ο Ασεπ παρα ο ιδιος ο εκδιδων το υπουργειο δηλαδη το ιδιο (ασε που εκει εχει και κατι χρονια να παρει εποπ..) οσον αφορα το αοματος ο.κ ηταν ατυχης ο χαρακτηρισμος δηλαδη μπορεις να μου απαντησεις με ποιο αιτιολογικο κριθηκε ως εμπειρια μοριοδοτουμενη μονο η σχετικη που στο κατω κατω γνωριζουμε πολυ καλα ολοι μας αλλο securitas στα μακαρονια κι αλλο φυλακας στον κορυδαλλο? Γιατι δεν εβαζαν δυο εμπειριες μια γενικη με 7 ανα μηνα και μια ειδικη με 17 ανα μηνα εστω..εχει ξαναγινει..γιατι κοβεις τα φτερα στον κοσμο?

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό xana » Παρ Μάιος 25, 2018 10:11 pm

IANOS έγραψε:
Στην εμπειρια δεν θα μπορουσαν να ειναι πιο ελαστικοι? Κι αυτο επειδη η ανεργια θεριζει οντως..ε?
Παρα μπηκε το συναφη με το αντικειμενο..δηλαδη το ιδιο να φυλας κληνηρεις στο νοσοκομειο η αγαλματα στο μουσειο το ιδιο κρατουμενους με καταδικαστικες αποφασεις? Κι οσον αφορα για τις Ενοπλες φορεας εξετασης δεν ειναι ο Ασεπ παρα ο ιδιος ο εκδιδων το υπουργειο δηλαδη το ιδιο (ασε που εκει εχει και κατι χρονια να παρει εποπ..) οσον αφορα το αοματος ο.κ ηταν ατυχης ο χαρακτηρισμος δηλαδη μπορεις να μου απαντησεις με ποιο αιτιολογικο κριθηκε ως εμπειρια μοριοδοτουμενη μονο η σχετικη που στο κατω κατω γνωριζουμε πολυ καλα ολοι μας αλλο securitas στα μακαρονια κι αλλο φυλακας στον κορυδαλλο? Γιατι δεν εβαζαν δυο εμπειριες μια γενικη με 7 ανα μηνα και μια ειδικη με 17 ανα μηνα εστω..εχει ξαναγινει..γιατι κοβεις τα φτερα στον κοσμο?


Δεν το εννοούσα κυριολεκτικά το αόμματος για τον Πρόεδρο της επιτροπής, εννοούσα να μην ασχοληθεί ή να κάνει τα στραβά μάτια. Εννοείται ότι παίζει σημαντικότατο ρόλο το ποιος Προεδρεύει σε μια τέτοια επιτροπή και εννοείται ότι και βλέπει και έχει λόγο. Δεν κλείνεται σε ένα Γραφείο και του φέρνουν απλά να υπογράψει τα αποτελέσματα.

Πέραν αυτού, σχετική και συναφής εμπειρία με τη θέση μοριοδοτείται σε όλες τις Προκηρύξεις. Αυτό προβλέπεται σε νόμο και δεν μπορούν έτσι εύκολα να το αγνοήσουν. Δεν ξέρεις αν θα μετρήσει η εμπειρία του φύλακα μακαρονιών ή του φύλακα μνημείων. Πιθανότατα ναι, θα σου απαντήσω, αλλά καλώς ή κακώς, αυτά είναι τα κριτήρια στους διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας. Αν ξαφνικά τα άλλαζαν, δε θα έλεγαν ότι τα μαγειρεύουν; Στην 3Κ/2018 που έβαλαν ειδική εμπειρία έγινε ο κακός χαμός (δικαίως!!)... Γιατί να επαναληφθεί το ίδιο λάθος; Το κατανοώ ότι μπορεί να προκριθούν και να διοριστούν άτομα λιγότερα ικανά από άλλα (μόνο και μόνο από τον τίτλο που απαιτούν για τους βασικούς πίνακες), αλλά αυτό ισχύει κατ' εμέ σε όλους τους διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας.

Δυστυχώς, οι διαγωνισμοί με μοριοδότηση, ήταν, είναι και θα είναι άδικοι για μένα. Επικεντρώνονται πιο πολύ στην τυπικότητα του πράγματος παρά στην ουσία. Ας πούμε εδώ θα μπορούσε να υπάρχει εξέταση σε κάποια αντικείμενα και εξέταση στα αθλήματα αλλά η επίδοση στα αθλήματα να βαθμολογείται. Στην τελική, ναι, για τις συγκεκριμένες θέσεις είναι ικανότερος κάποιος με πολύ καλή φυσική κατάσταση ή κάποιος μυώδης από κάποιον αγύμναστο. Από την άλλη οι γραπτοί διαγωνισμοί είναι η χαρά των φροντιστηρίων για να τρώνε λεφτά. Τους θεωρώ όμως πολύ πιο δίκαιους, καθώς δεν μπαίνουμε σε θέματα συνάφειας, έχω το τάδε χαρτί, έχεις το τάδε, ποιανού είναι πιο συναφές κ.ο.κ. Ό,τι και να υιοθετηθεί, όμως, το σίγουρο είναι ότι δε θα είναι όλοι ευχαριστημένοι!!

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Μάιος 26, 2018 10:54 am

IANOS έγραψε:
xana έγραψε:
IANOS έγραψε:Ρε παιδια εχετε "αυταπατες" ? Οταν σου λεει αθλητικες διαδικασιες δεν σκεφτοσαστε που θα γινουν αυτες? Ε? Στο προαυλιο του ασεπ θα τις κανουν στο παρκινγκ? Θα διενεργηθουν σε χωρο οριστεο απο το υπ.δικ. αυτο δεν σας λεει τιποτα? Ναι οκ λογικα εκει θα ειναι και καποιοι απο ασεπ για την επικυρωση των αποτελεσματων το θεμα ομως ειναι ποιος θα κανει τις μετρησεις.. να το πουμε λιανα αλλο να μετραει ο υπαλληλος του ασεπ και αλλο ενας ανωτερος υπαλληλος και να του λεει "να κυριε αοματε σου παραδιδω τα αποτελεσματα" το ασεπ ειναι οντως αδιαβλητο ναι παιδια ειναι! Ξερω ανθρωπους που διοριστηκαν με το μπαιρακι τους και εντελως ξεκρεμαστα κομματικα..ο only way να παρακαμφθει ειναι με Υ.Α (οπως εγινε στην 3κ ενω ετρεχε η προκηρυξη ηδη) η' με patent greek way "αλμα εις μηκος" (οπως εδω παει να γινει απ οτι φαινεται) το ασεπ οτι του δωσεις επισημα το δεχεται για αυτο και ειναι αδιαβλητο αλλα το θεμα ειναι ΤΙ θα του δωσεις...
Πως να σας το πω κατι σαν το δημοψηφισμα ΝΑΙ ο λαος αποφασιζει αλλα το θεμα ειναι πως θα διατυπωθει το ερωτημα γιατι ως γνωστον ενα και αλλαζει ολο το νοημα..μην αρχισετε να τρεχετε στα κομματικα γραφεια.. ισως καλυτερα θα ηταν εκεινη την ημερα να ειστε "on line" με το δικηγορο... και επιπλεον να δειτε αν μπορειτε να παρετε τα αποτελεσματα γραπτως με υπογραφη υπαλληλου κι οχι αναρτητεα..ουτως ωστε οτι και να γινει να παιξουν μηνυσεις μετα για διαφυγοντα κερδη (δεν ειμαι δικηγορος πονεμενος ισως )


Είπε κανείς ότι θα γίνουν οι αθλητικές δοκιμασίες στο "προαύλιο του ΑΣΕΠ"; Σημασία έχει που θα γίνει η εξέταση ή πόσο αξιοκρατική θα είναι;
Επίσης, τι εννοείς; Ότι θα κόβουν κάποιον εσκεμμένα για να μπει κάποιος άλλος; Δε νομίζω ότι συμβαίνει αυτό... Εντάξει, είπαμε, λειτουργεί το βύσμα σε ένα βαθμό στην Ελλάδα αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Όποιον τον κόψουν, μπορεί να διαμαρτυρηθεί αν τον έχουν κόψει άδικα, αλλά δε νομίζω ότι συμβαίνει αυτό... Άλλωστε, που ξέρει ο άλλος ότι κόβοντας εσένα, θα μπει σίγουρα ο δικός του; Πρέπει να έχει λίστα με ποιους να κόψει... Η Προκήρυξη βγήκε και δεν την είδα για τόσο παράλογη. Θα έχει δύο νομίζω Συμβούλους ΑΣΕΠ στις αθλητικές δοκιμασίες. Επίσης, ποιος σου είπε ότι ο Πρόεδρος μιας επιτροπής είναι αόμματος;

Θεωρώ ότι είσαι υπερβολικός. Με την ίδια λογική, κακώς και στα Σώματα Ασφαλείας και στις Ένοπλες Δυνάμεις έχουν αθλητικές δοκιμασίες. Ας έπαιρναν μόνο με τα μόρια των Πανελληνίων. Δεν είναι έτσι. Πρόκειται για θέσεις που πρέπει να έχεις ένα συγκεκριμένο ανάστημα, να μην είσαι 200 κιλά, να μπορείς να τρέξεις αν χρειαστεί και να μην προσληφθείς στα 50 σου, οπότε το θεωρώ λογικό να υπάρχουν αυτοί οι "κόφτες". Στο μόνο που θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο ελαστικοί είναι στην ηλικία κι αυτό επειδή η ανεργία θερίζει. Ωστόσο, εντάξει, ΔΕ ζητούν και έχουν όριο τα 32 έτη. Δεν το λες και εξωπραγματικό. Εδώ στην Αστυνομία έχουν τα 25 και στις Ένοπλες Δυνάμεις τα 21 έτη.



Στην εμπειρια δεν θα μπορουσαν να ειναι πιο ελαστικοι? Κι αυτο επειδη η ανεργια θεριζει οντως..ε?
Παρα μπηκε το συναφη με το αντικειμενο..δηλαδη το ιδιο να φυλας κληνηρεις στο νοσοκομειο η αγαλματα στο μουσειο το ιδιο κρατουμενους με καταδικαστικες αποφασεις? Κι οσον αφορα για τις Ενοπλες φορεας εξετασης δεν ειναι ο Ασεπ παρα ο ιδιος ο εκδιδων το υπουργειο δηλαδη το ιδιο (ασε που εκει εχει και κατι χρονια να παρει εποπ..) οσον αφορα το αοματος ο.κ ηταν ατυχης ο χαρακτηρισμος δηλαδη μπορεις να μου απαντησεις με ποιο αιτιολογικο κριθηκε ως εμπειρια μοριοδοτουμενη μονο η σχετικη που στο κατω κατω γνωριζουμε πολυ καλα ολοι μας αλλο securitas στα μακαρονια κι αλλο φυλακας στον κορυδαλλο? Γιατι δεν εβαζαν δυο εμπειριες μια γενικη με 7 ανα μηνα και μια ειδικη με 17 ανα μηνα εστω..εχει ξαναγινει..γιατι κοβεις τα φτερα στον κοσμο?


Αρχηγέ και στις προκηρύξεις στα νοσοκομεία όπως έγιναν με τα κριτήρια ήτανε άδικο..εγώ πχ με απολυτήριο λυκείου και 5 χρόνια προϋπηρεσίας σε νοσοκομεία θα έμενα εκτός αν είχανε βρεθεί 10 άτομα με πτυχίο από ΙΕΚ χωρίς καν να παίζει ρόλο αν έχουν προϋπηρεσία.

tvogia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 12:53 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό tvogia » Δευ Μάιος 28, 2018 3:42 pm

Καλησπέρα στην ομάδα,
πρωτάρης στο φόρουμ αλλά και γενικότερα σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ.
Πρόκειται να κάνω τα χαρτιά μου στην εν λόγω προκήρυξη ως Δ.Ε.
Παρόλα αυτά είμαι κάτοχος πτυχίου κι έχω διδακτική εμπειρία. Η ερώτηση μου είναι εξής:
Η διδακτική εμπειρία μου(εννοείται δεν είναι συναφής με το αντικείμενο) υπάρχει πιθανότητα να προσμετρηθεί ή τζάμπα θα στείλω τα αποδεικτικά;

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό xana » Δευ Μάιος 28, 2018 9:24 pm

tvogia έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα,
πρωτάρης στο φόρουμ αλλά και γενικότερα σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ.
Πρόκειται να κάνω τα χαρτιά μου στην εν λόγω προκήρυξη ως Δ.Ε.
Παρόλα αυτά είμαι κάτοχος πτυχίου κι έχω διδακτική εμπειρία. Η ερώτηση μου είναι εξής:
Η διδακτική εμπειρία μου(εννοείται δεν είναι συναφής με το αντικείμενο) υπάρχει πιθανότητα να προσμετρηθεί ή τζάμπα θα στείλω τα αποδεικτικά;


Αν οι ΔΕ έχουν και διοικητικά καθήκοντα (δεν το γνωρίζω), μπορεί και να προσμετρηθεί. Προσωπικά, θα την έβαζα κι ας μου την έκοβαν από το ΑΣΕΠ. Άλλωστε, μοριοδοτεί τη συναφή εμπειρία (όχι εξειδικευμένη) και κανείς μας δεν έχει καταφέρει να δώσει ορισμό για τη συνάφεια, σύμφωνα με την οποία κρίνει τελικά το ΑΣΕΠ... :D

tvogia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 12:53 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό tvogia » Δευ Μάιος 28, 2018 9:44 pm

xana έγραψε:
tvogia έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα,
πρωτάρης στο φόρουμ αλλά και γενικότερα σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ.
Πρόκειται να κάνω τα χαρτιά μου στην εν λόγω προκήρυξη ως Δ.Ε.
Παρόλα αυτά είμαι κάτοχος πτυχίου κι έχω διδακτική εμπειρία. Η ερώτηση μου είναι εξής:
Η διδακτική εμπειρία μου(εννοείται δεν είναι συναφής με το αντικείμενο) υπάρχει πιθανότητα να προσμετρηθεί ή τζάμπα θα στείλω τα αποδεικτικά;


Αν οι ΔΕ έχουν και διοικητικά καθήκοντα (δεν το γνωρίζω), μπορεί και να προσμετρηθεί. Προσωπικά, θα την έβαζα κι ας μου την έκοβαν από το ΑΣΕΠ. Άλλωστε, μοριοδοτεί τη συναφή εμπειρία (όχι εξειδικευμένη) και κανείς μας δεν έχει καταφέρει να δώσει ορισμό για τη συνάφεια, σύμφωνα με την οποία κρίνει τελικά το ΑΣΕΠ... :D


Α! κατάλαβα... Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς φοβάμαι πως σύντομα θα έρθω αντιμέτωπος με το μεγαλείο του Ελληνικού Δημοσίου!!
(μάλλον τρελός θα είμαι που θέλω να γίνω μέλος του :mrgreen: )

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό xana » Τρί Μάιος 29, 2018 12:39 am

tvogia έγραψε:
xana έγραψε:
tvogia έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα,
πρωτάρης στο φόρουμ αλλά και γενικότερα σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ.
Πρόκειται να κάνω τα χαρτιά μου στην εν λόγω προκήρυξη ως Δ.Ε.
Παρόλα αυτά είμαι κάτοχος πτυχίου κι έχω διδακτική εμπειρία. Η ερώτηση μου είναι εξής:
Η διδακτική εμπειρία μου(εννοείται δεν είναι συναφής με το αντικείμενο) υπάρχει πιθανότητα να προσμετρηθεί ή τζάμπα θα στείλω τα αποδεικτικά;


Αν οι ΔΕ έχουν και διοικητικά καθήκοντα (δεν το γνωρίζω), μπορεί και να προσμετρηθεί. Προσωπικά, θα την έβαζα κι ας μου την έκοβαν από το ΑΣΕΠ. Άλλωστε, μοριοδοτεί τη συναφή εμπειρία (όχι εξειδικευμένη) και κανείς μας δεν έχει καταφέρει να δώσει ορισμό για τη συνάφεια, σύμφωνα με την οποία κρίνει τελικά το ΑΣΕΠ... :D


Α! κατάλαβα... Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς φοβάμαι πως σύντομα θα έρθω αντιμέτωπος με το μεγαλείο του Ελληνικού Δημοσίου!!
(μάλλον τρελός θα είμαι που θέλω να γίνω μέλος του :mrgreen: )


Παρακαλώ, δεν κάνει κάτι! Αν έχεις τον τίτλο που απαιτεί η Προκήρυξη για να ενταχθείς στους βασικούς πίνακες, τότε έχεις αυξημένες πιθανότητες να διοριστείς, ακόμα κι αν δεν έχεις συναφή εμπειρία. Ωστόσο, οι συγκεκριμένες θέσεις δε νομίζω ότι προσιδιάζουν στο Ελληνικό Δημόσιο, όπως το έχει ο μέσος πολίτης στο μυαλό του. Είναι θέσεις με ιδιαιτερότητα και επικινδυνότητα και σίγουρα εκεί δεν είσαι κλασικός δημόσιος υπάλληλος, ούτε σε ωράρια, ούτε σε αρμοδιότητες.

tvogia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 12:53 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό tvogia » Τετ Μάιος 30, 2018 5:37 pm

xana έγραψε:
tvogia έγραψε:
xana έγραψε:
Αν οι ΔΕ έχουν και διοικητικά καθήκοντα (δεν το γνωρίζω), μπορεί και να προσμετρηθεί. Προσωπικά, θα την έβαζα κι ας μου την έκοβαν από το ΑΣΕΠ. Άλλωστε, μοριοδοτεί τη συναφή εμπειρία (όχι εξειδικευμένη) και κανείς μας δεν έχει καταφέρει να δώσει ορισμό για τη συνάφεια, σύμφωνα με την οποία κρίνει τελικά το ΑΣΕΠ... :D


Α! κατάλαβα... Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς φοβάμαι πως σύντομα θα έρθω αντιμέτωπος με το μεγαλείο του Ελληνικού Δημοσίου!!
(μάλλον τρελός θα είμαι που θέλω να γίνω μέλος του :mrgreen: )


Παρακαλώ, δεν κάνει κάτι! Αν έχεις τον τίτλο που απαιτεί η Προκήρυξη για να ενταχθείς στους βασικούς πίνακες, τότε έχεις αυξημένες πιθανότητες να διοριστείς, ακόμα κι αν δεν έχεις συναφή εμπειρία. Ωστόσο, οι συγκεκριμένες θέσεις δε νομίζω ότι προσιδιάζουν στο Ελληνικό Δημόσιο, όπως το έχει ο μέσος πολίτης στο μυαλό του. Είναι θέσεις με ιδιαιτερότητα και επικινδυνότητα και σίγουρα εκεί δεν είσαι κλασικός δημόσιος υπάλληλος, ούτε σε ωράρια, ούτε σε αρμοδιότητες.


Καταλαβαίνω πλήρως τις ιδιαιτερότητες της θέσης.
Απλό απολυτήριο Λυκείου έχω + ότι μπαίνω ειδική κατηγορία λόγω αναπηρίας. Δεν γνωρίζω τις πιθανότητες μου αλλά οψόμεθα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι οτι ενώ θα κάνω για ΔΕ θα φανεί στον ΑΣΕΠ η διδακτική μου εμπειρία (άρα οτι ειμαι ΠΕ) καθώς επίσης και για την πιστοποίηση άριστη γνώση ξένης γλώσσας θα στείλω μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών πανεπιστημίου εξωτερικού. Δεν τους πειράζει;

tvogia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 28, 2018 12:53 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό tvogia » Τρί Ιουν 12, 2018 9:21 am

Καλημέρα στην ομάδα. Σε περίπτωση που στείλω διακιολογητικά για την εμπειρία μου και δεν γίνει δεκτή θα με αποκλείσουν γενικά ή θα μπω στους πίνακες για μηδενική εμπειρία;

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τρί Ιουν 12, 2018 2:39 pm

tvogia έγραψε:Καλημέρα στην ομάδα. Σε περίπτωση που στείλω διακιολογητικά για την εμπειρία μου και δεν γίνει δεκτή θα με αποκλείσουν γενικά ή θα μπω στους πίνακες για μηδενική εμπειρία;


Δεν υπαρχουν ξεχωριστοι πινακες με μηδενικη εμπειρία.. Δεν αποκλειεσαι, απλα αν δε σου μοριοδοτησουν καθολου την εμπειρια, θα τεθεις χαμηλοτερα στην καταταξη αναλογα με τα μορια που συγκεντρωνεις βασει της εκτιμησης του ασεπ.. Ουτε προκειται ν απορριφθεις λογω του οτι απευθυνεσαι με προϋπηρεσία ΠΕ σε θεσεις ΔΕ.. Αυτο που εξεταζουν ειναι η συναφεια κ οχι η βαθμιδα εκπαιδευσης

Katerinakok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 11:51 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Katerinakok » Τρί Ιουν 12, 2018 4:26 pm

Καλησπέρα σας. Για τη Δε, απολυτηριο τεχνικού λύκειο. Προϋπηρεσία στα δικαστήρια ως υπάλληλος ορισμένου χρόνου, υπάρχει πιθανότητα? (Για τις γυναικείες δε φύλαξης). Σας ευχαριστώ

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Ιουν 14, 2018 5:40 pm

Καλησπέρα σας,

Σαν πρωτάρης σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και όχι μέσω ΑΣΕΠ κολλάω μόνο σε ένα κομμάτι.

Πως εκτυπώνω την υπεύθυνη δήλωση στο τέλος που αναγράφει ημερομηνία και ονοματεπώνυμο??

Giorgos999
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2018 8:17 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Giorgos999 » Τρί Ιουν 26, 2018 7:52 pm

Καλησπέρα αν στείλω δικαιολογητικά που δεν χρειάζονται όπως απολυτήριο στρατού διπλώματα α,β,γ θα τα πετάξουν υπάρχει περίπτωση να παίξουν ρόλο αν είμαι επιλαχών ή σε περίπτωση ισοβαθμίας . Επίσης ακόμα ένα που θέλω να ρωτήσω δήλωσα μόνο τον κωδικό που έχω εντοπιότητα να δηλώσω και άλλες πόλεις που δεν παίρνω η τζάμπα θα τα βάλω?

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2018

Δημοσίευσηαπό xana » Τετ Ιουν 27, 2018 11:22 am

Giorgos999 έγραψε:Καλησπέρα αν στείλω δικαιολογητικά που δεν χρειάζονται όπως απολυτήριο στρατού διπλώματα α,β,γ θα τα πετάξουν υπάρχει περίπτωση να παίξουν ρόλο αν είμαι επιλαχών ή σε περίπτωση ισοβαθμίας . Επίσης ακόμα ένα που θέλω να ρωτήσω δήλωσα μόνο τον κωδικό που έχω εντοπιότητα να δηλώσω και άλλες πόλεις που δεν παίρνω η τζάμπα θα τα βάλω?


Το να καταθέσεις έγγραφα για τα οποία δεν λαμβάνεις μόρια, δε θα παίξει απολύτως κανένα ρόλο, άδικος κόπος είναι. Εκτός αν τα έγγραφα αυτά αποδεικνύουν κάτι άλλο που θες να αποδείξεις (π.χ. κάποια ειδική εμπειρία που μοριοδοτείται). Ακόμα και στην περίπτωση της ισοβαθμίας, προβλέπεται από την Προκήρυξη ποιος θα επιλεγεί.

Σχετικά με τους κωδικούς θέσεων, να δηλώσεις όλες τις θέσεις που είσαι διατεθειμένος να πας και με τη σειρά που θα τις επέλεγες αν μπορούσες να μπεις σε όλες, άσχετα με τα μόρια που συγκεντρώνεις. Μη δηλώσεις θέσεις στις οποίες ξέρεις ότι δε θα πας γιατί έτσι αν γίνουν αναπληρώσεις μπορεί να κληθείς σε μία τέτοια θέση (στην οποία τελικά δε θα πας) και όχι σε κάποια άλλη στην οποία θα πήγαινες. Να ξέρεις ότι αν κληθείς για διορισμό, διαγράφεσαι από τους πίνακες και άρα δεν ξαναασχολούνται με την αίτησή σου. Δεν μπορείς δηλαδή να απορρίψεις διορισμό για να μπεις ίσως αργότερα σε θέση που θα ήθελες πιο πολύ. Ελπίζω να έγινα αρκετά σαφής και κατανοητός. Καλή τύχη!!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες