Αποδοχή διορισμού σε δύο θέσεις

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Αποδοχή διορισμού σε δύο θέσεις

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Πέμ Μάιος 10, 2018 2:16 pm

Καλησπέρα σας,

Έχω κάνει αποδοχή θέσης διορισμού και περιμένω την ορκωμοσία για την θέση. Διατηρώ επιφυλάξεις για την συγκεκριμένη θέση και είμαι και στα οριστικά άλλου διαγωνισμού όπου και εκεί μου ζητείται να στείλω το αντίστοιχο έντυπο στο οποίο θα δηλώνω ότι δεν κατέχω κάποια θέση στο δημόσιο. Να σημειώσω ότι η αίτηση για τον δεύτερο διαγωνισμό έγινε πριν την ανακοίνωσή των αποτελεσμάτων του πρώτου.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω :

1. Μπορώ να προχωρήσω την διαδικασία αποστολής δικαιολογητικών για την δεύτερη θέση ;
2. Αν γίνει η ορκωμοσία της πρώτης θέσης και είμαι στα οριστικά άλλου διαγωνισμού στο οποίο συμμετείχα πριν βγουν τα αποτελέσματα του πρώτου, θα μπορώ να στείλω την σχετική φόρμα μη κατοχής θέσης από την στιγμή που θα είμαι ήδη δημόσιος υπάλληλος ;
3. Υπάρχει η δυνατότητα να παραιτηθώ από την πρώτη θέση που θα έχω ορκιστεί αν δεν με ικανοποιεί και όταν βγουν τα οριστικά τρίτου διαγωνισμού να ορκιστώ στην νέα θέση και στο μεσοδιάστημα να μην εργάζομαι ;
4. Ποια είναι η τυπική διαδικασία παραίτησης θα πρέπει να ακολουθηθεί στην άνω περίπτωση ;
5. Το penalty της πενταετίας σε ποια περίπτωση εφαρμόζεται ;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Re: Αποδοχή διορισμού σε δύο θέσεις

Δημοσίευσηαπό fly_high » Σάβ Μάιος 12, 2018 1:55 pm

1.Ναι μπορεις να προχωρήσεις στην αποστολή δικαιολογητικων
2.Θα στειλεις τη φορμα οτι "κατεχω αλλη θεση στο δημόσιο (την αναγραφεις)και θα παραιτηθώ όταν ολοκλρωθεί η διαδικασια διορισμού στη νέα σου θέση(αυτό έκανα και εγώ)
3.Προσωπικά δε θα το ρισκαρα στο μεσοδιαστημα να μην εργαζομαι,να συνεχιζεις να εργαζεσαι στην πρωτη θέση και οταν βγει το νεο φεκ της νεας θεσης και ορκιστεις τοτε φευγεις απο την πρωτη.
4.Δηλωνεις παραιτηση στην πρωτη θεση(αφου εχει βγει βγει το φεκ και εχεις ορκιστει)αυτα γινονται αυτοματα πλεον με το μητρωο ανθρωπινου δυναμικου του ελληνικου δημοσιου και την Ενιαια Αρχη Πληρωμων
5.Το πεναλτυ της 5ετιας εφαρμοζεται αν θες να κανεις αιτηση σε νεα προκηρυξη ΑΣΕΠ του δημοσιου πχ τυπου Κ,εσυ τωρα δεν κανεις νεα αιτηση σε διαγωνισμο,εισαι επιτυχων σε διαφορους διαγωνισμους και επιλεγεις που θα πας.

Σημειωση:Ολα τα παραπανω κανε τα γρηγορα πριν γινουν εκλογες και βγει καποια αλλη πιο νεοφιλελευθεη κυβερνηση και παγωσει τις προσληψεις στο δημοσιο και μετα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.

dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Re: Αποδοχή διορισμού σε δύο θέσεις

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Κυρ Μάιος 13, 2018 2:45 am

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αυτό με την νέα κυβέρνηση με προβληματίζει περισσότερο. Εδώ είδα ομιλία όπου αναφερόταν σε ευέλικτες μορφές εργασίες. Στο δημόσιο θα κολλήσει? Χάχα. Φοβάμαι δυστυχώς ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα...

dimosios2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2017 4:02 pm

Re: Αποδοχή διορισμού σε δύο θέσεις

Δημοσίευσηαπό dimosios2017 » Τετ Μάιος 16, 2018 1:49 am

fly_high έγραψε:1.Ναι μπορεις να προχωρήσεις στην αποστολή δικαιολογητικων
2.Θα στειλεις τη φορμα οτι "κατεχω αλλη θεση στο δημόσιο (την αναγραφεις)και θα παραιτηθώ όταν ολοκλρωθεί η διαδικασια διορισμού στη νέα σου θέση(αυτό έκανα και εγώ)
3.Προσωπικά δε θα το ρισκαρα στο μεσοδιαστημα να μην εργαζομαι,να συνεχιζεις να εργαζεσαι στην πρωτη θέση και οταν βγει το νεο φεκ της νεας θεσης και ορκιστεις τοτε φευγεις απο την πρωτη.
4.Δηλωνεις παραιτηση στην πρωτη θεση(αφου εχει βγει βγει το φεκ και εχεις ορκιστει)αυτα γινονται αυτοματα πλεον με το μητρωο ανθρωπινου δυναμικου του ελληνικου δημοσιου και την Ενιαια Αρχη Πληρωμων
5.Το πεναλτυ της 5ετιας εφαρμοζεται αν θες να κανεις αιτηση σε νεα προκηρυξη ΑΣΕΠ του δημοσιου πχ τυπου Κ,εσυ τωρα δεν κανεις νεα αιτηση σε διαγωνισμο,εισαι επιτυχων σε διαφορους διαγωνισμους και επιλεγεις που θα πας.

Σημειωση:Ολα τα παραπανω κανε τα γρηγορα πριν γινουν εκλογες και βγει καποια αλλη πιο νεοφιλελευθεη κυβερνηση και παγωσει τις προσληψεις στο δημοσιο και μετα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.


Άρα αναφορικά με το 3 δεν υπάρχει κάποιο penalty αν παραιτηθώ και περιμένω τον διορισμό του επόμενου διαγωνισμού ;
Λέω στην περίπτωση που υπάρξει σοβαρό πρόβλημα.

Yπαρχει κάποιος κανονισμός που να το αναφέρει ;

Ευχαριστω.

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 12:10 pm

Re: Αποδοχή διορισμού σε δύο θέσεις

Δημοσίευσηαπό IANOS » Παρ Ιουν 01, 2018 11:18 pm

Καλησπερα
Ειμαι επιτυχων στην 8κ/2017 με οριστικα αποτελεσματα (τα λεφτα ειναι ομως πολυ λιγα και επιπλεον με στελνουν μακρια)
Σε λιγες μερες πολυ λιγες βγαζει το υπουργειο πολιτισμου και απ οτι βλεπω θα κανω τα χαρτια μου
Ερωτηση..: ακομα δεν μου εχει κοινοποιηθει τιποτα..απλως αναρτηθηκε ο πινακας οριστικων στο site του ασεπ..
Εστω υποθετικα οτι βγανει μεσα στις επομενες 5 η 10 μερες η προκηρυξη και κανω τα χαρτια μου..και μετα απο 1 μηνα μου αποστελλεται η συστημμενη απο την 8κ για αποδοχη διορισμου δικαιολογιτικα κτλ κτλ
Δεχομαι την θεση και παω για δουλεια κα το φθινοπωρο υπιθετικα ειμαι επιτυχων στο πολιτισμου και θελω να μπω γιατι ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου..
Πειτε μου την διαδικασια..

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re: Αποδοχή διορισμού σε δύο θέσεις

Δημοσίευσηαπό Maryli » Παρ Μαρ 26, 2021 8:27 pm

fly_high έγραψε:1.Ναι μπορεις να προχωρήσεις στην αποστολή δικαιολογητικων
2.Θα στειλεις τη φορμα οτι "κατεχω αλλη θεση στο δημόσιο (την αναγραφεις)και θα παραιτηθώ όταν ολοκλρωθεί η διαδικασια διορισμού στη νέα σου θέση(αυτό έκανα και εγώ)
3.Προσωπικά δε θα το ρισκαρα στο μεσοδιαστημα να μην εργαζομαι,να συνεχιζεις να εργαζεσαι στην πρωτη θέση και οταν βγει το νεο φεκ της νεας θεσης και ορκιστεις τοτε φευγεις απο την πρωτη.
4.Δηλωνεις παραιτηση στην πρωτη θεση(αφου εχει βγει βγει το φεκ και εχεις ορκιστει)αυτα γινονται αυτοματα πλεον με το μητρωο ανθρωπινου δυναμικου του ελληνικου δημοσιου και την Ενιαια Αρχη Πληρωμων
5.Το πεναλτυ της 5ετιας εφαρμοζεται αν θες να κανεις αιτηση σε νεα προκηρυξη ΑΣΕΠ του δημοσιου πχ τυπου Κ,εσυ τωρα δεν κανεις νεα αιτηση σε διαγωνισμο,εισαι επιτυχων σε διαφορους διαγωνισμους και επιλεγεις που θα πας.

Σημειωση:Ολα τα παραπανω κανε τα γρηγορα πριν γινουν εκλογες και βγει καποια αλλη πιο νεοφιλελευθεη κυβερνηση και παγωσει τις προσληψεις στο δημοσιο και μετα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο.


Nα σε ρωτήσω επειδή και γω θέλω να αλλάξω και να πάω σ άλλη υπηρεσία εφόσον υπάρχει αυτοδίκαιη λύση της υπαλληλικής σχέσης πρέπει να κάνω υπευθυνη δηλωση οταν αποδεχτώ τη θεση; Είχα διοριστεί το 18 και τώρα βγήκαν αποτέλεσματα που είχα κανει πριν το διορισμό.

Στην υπεύθυνη πρέπει να γράψω αυτό που ανέφερες ή μπορώ να γράψω οτι ενεργοποιείται η διάταξη της παρ. 3 του αρ. 35 του Υπαλληλικού Κώδικα? Αυτό μπορώ να το ρωτήσω και στον φορέα που θα με προσλάβει όταν μας καλέσουν να δώσουμε δικαιολογητικά;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες