ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Σάβ Απρ 14, 2018 9:02 am

Σχετικά με συμπλήρωση ενστασεων:Στον ασεπ μου ειπαν πως μπορώ να γραψω οτι θελω και να κινηθω κατα οποιων πινάκων θελω. Ενας ειδικός σύμβουλος απο ενα σαιτ μου είπε πως μπορω να κινηθω μονο κατα διοριστέων ενός μονο πίνακα (πχ με εμπειρία). Τι ισχύει;; Ας πούμε παράδειγμα για την 15κ πε. π.χ.οπου συνολικά οι κωδικοί που έχω δηλωσει αφορούν 90 θεσεις γενικες με εμπειρία και χωρίς εμπειρία. Εγω αν ειμαι έκτος μπορώ να κανω ένσταση κατά των 90 αυτών επιτυχοντων; ισως και άλλων απο πινακες κατάταξης η όχι;; ευχαριστώ

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Σάβ Απρ 14, 2018 10:14 am

dhmosio85 έγραψε:Σχετικά με συμπλήρωση ενστασεων:Στον ασεπ μου ειπαν πως μπορώ να γραψω οτι θελω και να κινηθω κατα οποιων πινάκων θελω. Ενας ειδικός σύμβουλος απο ενα σαιτ μου είπε πως μπορω να κινηθω μονο κατα διοριστέων ενός μονο πίνακα (πχ με εμπειρία). Τι ισχύει;; Ας πούμε παράδειγμα για την 15κ πε. π.χ.οπου συνολικά οι κωδικοί που έχω δηλωσει αφορούν 90 θεσεις γενικες με εμπειρία και χωρίς εμπειρία. Εγω αν ειμαι έκτος μπορώ να κανω ένσταση κατά των 90 αυτών επιτυχοντων; ισως και άλλων απο πινακες κατάταξης η όχι;; ευχαριστώ


Απ οσο εχω καταλαβει γιατι εχω ρωτησει κι εγω ασεπ μπορεις αν τα δικα σου μορια εχουν μετρηθει σωστα και δεν εχεις κατι επ αυτου να στραφεις κατα οποιων πινακων θελεις, αλλα καπου πρεπει να στηριξεις αυτη την αμφισβητηση... Να υπάρχει καποιο σκεπτικο, καποια υπονοια για τη διαδικασια, για τα μορια αλλων πανω απο σενα κλπ. Τι θα πεις δηλαδη? Θελω να ελεγχθουν τα μορια των 90 διοριστεων επειδή εχω δηλωσει κ εγω αυτες τις θεσεις? Μα υποτιθεται αυτο εχει γινει με την εκδοση των προσωρινων... Εκτος κι εχεις συγκεκριμενες ενστασεις για συναφειες τιτλων, εμπειριων, για προσμετρηση μοριων, κατι τελοςπαντων που να φαινεται μεμπτο ή καλυτερα παρατυπο στην εκδοση των αποτελεσματων...

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Σάβ Απρ 14, 2018 11:36 am

Προφανώς οι ενστάσεις κατά επιτυχοντων θα γίνουν με επιχειρήματα. Πιο συγκεκριμένα ρωταω αν ισχύει οτι δικαιούσαι ένσταση μονο κατα ενος πινακα. Π. Χ. Με εμπειρία η χωρίς εμπειρία. Επίσης αν μπορώ να στραφώ και κατα επιλαχοντων που είναι πιο πανω απο μενα στον πίνακα καταταξης η μόνο κατα επιτυχοντων;

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Σάβ Απρ 14, 2018 12:50 pm

Παιδιά σε ένα σημείο του φόρουμ βρήκα αυτό. Υπάρχει κάποιος να μας πει τελικά τι επιτρέπεται στην ένσταση και τι όχι;;; :roll: :roll: :shock: sofos13 έγραψε:Σας μεταφέρω "προτάσεις" συγκεκριμένου νομικού, με τον οποίο μίλησα απόψε:

1. Η συνάφεια τίτλων και προϋπηρεσιών ενός που βρίσκεται στον πίνακα των προσωρινά διοριστέων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΑ να επανεξεταστεί αυτεπαγγέλτως από το ΑΣΕΠ, ανεξάρτητα από το τι πιστεύουν ή θεωρούν σύμβουλοι, τμήματα και παρασύμβουλοι. Από την 20/10/2017 το ΑΣΕΠ έχει αναγνωρίσει de facto (εκ των πραγμάτων) τις συνάφειες όλων των προσωρινά διοριστέων άμα τη ανακοινώσει των αποτελεσμάτων. Εδώ το νομικό πυροβολικό μπορεί να "εξοντώσει" κάθε κακόβουλη κίνηση.

2. Σε όλο το φάσμα του Δημοσίου και του ευρύτερου Δημοσίου Τομέα (συμπ. των ΔΕΚΟ) ποτέ δεν εξετάζονται ενστάσεις κατά του συνόλου των αποτελεσμάτων, ανεξάρτητα αν έχουν διατυπωθεί περιγραφικά (σύνολο προσωρινά διοριστέων) ή ονομαστικά (αναγράφονται στην ένσταση τα ονόματα όλων των προσωρινά διοριστέων). Τέτοιες ενστάσεις απορρίπονται ΠΑΝΤΑ ως απαράδεκτες χωρίς η αρμόδια επιτροπή ενστάσεων να εκδικάζει την ουσία τους. Αυτό ισχύει για όλες τις προκηρύξεις όλων των ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ. Μία τέτοια ένστασηθεωρείται ότι στρέφεται εναντίον της προκήρυξης και όχι εναντίον συνυποψηφίων, για αυτό και κρίνεται ως απαράδεκτη και δεν εκδικάζεται καν.

3. Ένσταση για το θέμα των συναφειών κατά υποψηφίων μίας συγκεκριμένης περιοχής που ενδιαφέρει έναν ενιστάμενο πάλι κρίνεται ως απαράδεκτη σύμφωνα με το σκεπτικό του 2. Μία ένσταση μπορεί να εξεταστεί μόνο αν έχει συγκεκριμένο σκεπτικό που να μην στρέφεται κατά των όρων της προκήρυξης. Μία τέτοια ένστασημπορεί να ευσταθεί αν στρέφεται κατά της συνάφειας ενός συγκεκριμένου μεταπτυχιακού τμήματος/σχολής, του οποίου το πτυχίο δεν συμπεριλαμβάνεται στους αποδεκτούς τίτλους. Και πάλι όμως η ένσταση απαγορεύεται να είναι γενικού περιεχομένου. Ο ενιστάμενος έχει υποχρέωση να αναφέρει συγκεκριμένο/-ους υποψήφιο /-ους και συγκεκριμένα μεταπτυχιακά.

Μου είπε και 2 φωνήεντα για την ΟΔΥΕ και τον ρόλο της, αλλά δεν νομίζω ότι είναι σκόπιμο να σας μαυρίσω το ΠΣΚ τώρα που σας το έφτιαξα. Σε αυτό το κομμάτι της συζήτησης έμεινα πραγματικά άναυδος. Το παρήγορο είναι ότι από όλα αυτά που ονειρεύονται κάποιοι δεν θα πραγματοποιηθεί απολύτως τίποτα. Ο συγκεκριμένος νομικός δεν δίνει πιθανότητα ούτε 1 στο τρισεκατομμύριο να υπάρξει επανεξέταση συναφειών.

nik77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 11:19 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό nik77 » Τρί Απρ 17, 2018 10:10 pm

Κατά πόσο είναι εύκολο να αλλάξει κάτι μετά από ένσταση στην κατηγορία ΥΕ σε κατηγορία ΑΜΕΑ ? Δεδομένου του ότι δεν υπάρχουν συνάφειες και προϋπηρεσίες για να γίνει κάπου λάθος από τον ΑΣΕΠ . Ποια είναι η γνώμη σας !

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Απρ 18, 2018 1:07 pm

nik77 έγραψε:Κατά πόσο είναι εύκολο να αλλάξει κάτι μετά από ένσταση στην κατηγορία ΥΕ σε κατηγορία ΑΜΕΑ ? Δεδομένου του ότι δεν υπάρχουν συνάφειες και προϋπηρεσίες για να γίνει κάπου λάθος από τον ΑΣΕΠ . Ποια είναι η γνώμη σας !

Εξαρτάται για ποια Προκήρυξη ενδιαφέρεστε και,φυσικά,από το συσχετισμό του αριθμού των θέσεων και των συμμετεχόντων.Γενικώς,στις ειδικές θέσεις, οι ανατροπές είναι λιγότερο συνήθεις.Αν μιλάμε ομως για την 3Κ/2018,θεωρώ οτι θα είναι πρωτοφανώς αλλαγμένα τα οριστικά από τα προσωρινά.

nik77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 11:19 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό nik77 » Τετ Απρ 18, 2018 6:04 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για την 8κ ΥΕ ειδικής α.

daniela14
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2018 3:16 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό daniela14 » Πέμ Μάιος 31, 2018 12:30 pm

από ότι είδα δεν έχω μοριοδοτηθεί για τισ γλώσσες καθόλου, έχω μόνο μοριοδότηση για την επαγγελματική εμπειρία και για τον βασικό τίτλο σπουδών και συγκενρώνω 1845 μόρια κ είμαι επιλαχούσα.
Η ένσταση κατατέθηκε κ ζητήσαμε να γίνει εξέταση του φακέλου μου κ των μορίων που συγκεντρώνω γιατί είδαμε στους επιτυχόντες διοριστέο με 1790 μόρι κ εγω με 1845 είμαι επιλαχουσα.
Αλήθεια γιατί δεν μετρήθηκαν οι γλώσσες για ΔΕ θέση γραμματεία??

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Μάιος 31, 2018 1:47 pm

daniela14 έγραψε:από ότι είδα δεν έχω μοριοδοτηθεί για τισ γλώσσες καθόλου, έχω μόνο μοριοδότηση για την επαγγελματική εμπειρία και για τον βασικό τίτλο σπουδών και συγκενρώνω 1845 μόρια κ είμαι επιλαχούσα.
Η ένσταση κατατέθηκε κ ζητήσαμε να γίνει εξέταση του φακέλου μου κ των μορίων που συγκεντρώνω γιατί είδαμε στους επιτυχόντες διοριστέο με 1790 μόρι κ εγω με 1845 είμαι επιλαχουσα.
Αλήθεια γιατί δεν μετρήθηκαν οι γλώσσες για ΔΕ θέση γραμματεία??
Κοιτάξτε αν ο διοριστέος αυτός είναι σε κωδικό θεσεως που εσεις δε δηλώσατε,εάν εχει εντοπιότητα ή εάν ανήκει σε ειδική κατηγορία/ειδικές περιπτώσεις πρόσληψης.Για τις γλώσσες,δείτε αν τα πτυχια σας ειναι στα αποδεκτα,αν τα δηλωσατε σωστα στην αιτηση,αν κανατε επικληση απο το μητρωο,αν ειναι μεταφρασμενα και επικυρωμενα οπως πρεπει(πχ ο δικηγορος να βεβαιωνει οτι γνωριζει επαρκως τη γλωσσα και οτι η μεταφραση αναφερεται στο επισυναπτομενο,επικυρωμενο αντιγραφο του τιτλου,απο το πρωτοτυπο που του επεδειχθη).

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Παρ Ιουν 01, 2018 11:08 pm

Ερώτηση :Αν στείλω ένσταση με mail η φαξ φαντάζομαι πρέπει να στείλω μαζί και αποδεικτικό πληρωμής παραβολου;ευχαριστώ

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Σάβ Ιουν 02, 2018 10:27 am

dhmosio85 έγραψε:Ερώτηση :Αν στείλω ένσταση με mail η φαξ φαντάζομαι πρέπει να στείλω μαζί και αποδεικτικό πληρωμής παραβολου;ευχαριστώ

Ναι,οπωσδήποτε.Και να αναφέρετε τον κωδικό παραβόλου στην ένσταση.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Ιουν 04, 2018 10:05 pm

niki258 έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Ερώτηση :Αν στείλω ένσταση με mail η φαξ φαντάζομαι πρέπει να στείλω μαζί και αποδεικτικό πληρωμής παραβολου;ευχαριστώ

Ναι,οπωσδήποτε.Και να αναφέρετε τον κωδικό παραβόλου στην ένσταση.

Ναι αλλά πως μπαίνει υπογραφή στο mail;; Δεν μπαίνει προφανώς κάπου. μήπως θελουν ηλεκτρονική τρονικη ρονικη υπογραφή;;

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Τρί Ιουν 05, 2018 2:58 pm

dhmosio85 έγραψε:Σχετικά με συμπλήρωση ενστασεων:Στον ασεπ μου ειπαν πως μπορώ να γραψω οτι θελω και να κινηθω κατα οποιων πινάκων θελω. Ενας ειδικός σύμβουλος απο ενα σαιτ μου είπε πως μπορω να κινηθω μονο κατα διοριστέων ενός μονο πίνακα (πχ με εμπειρία). Τι ισχύει;; Ας πούμε παράδειγμα για την 15κ πε. π.χ.οπου συνολικά οι κωδικοί που έχω δηλωσει αφορούν 90 θεσεις γενικες με εμπειρία και χωρίς εμπειρία. Εγω αν ειμαι έκτος μπορώ να κανω ένσταση κατά των 90 αυτών επιτυχοντων; ισως και άλλων απο πινακες κατάταξης η όχι;; ευχαριστώ

Μπορεί κάποιος να υποβάλλει ένσταση μετά την προθεσμία υποβολής ενστασεων? Πχ 3 μήνες μετά?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Ιουν 05, 2018 4:06 pm

Dkesp έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Σχετικά με συμπλήρωση ενστασεων:Στον ασεπ μου ειπαν πως μπορώ να γραψω οτι θελω και να κινηθω κατα οποιων πινάκων θελω. Ενας ειδικός σύμβουλος απο ενα σαιτ μου είπε πως μπορω να κινηθω μονο κατα διοριστέων ενός μονο πίνακα (πχ με εμπειρία). Τι ισχύει;; Ας πούμε παράδειγμα για την 15κ πε. π.χ.οπου συνολικά οι κωδικοί που έχω δηλωσει αφορούν 90 θεσεις γενικες με εμπειρία και χωρίς εμπειρία. Εγω αν ειμαι έκτος μπορώ να κανω ένσταση κατά των 90 αυτών επιτυχοντων; ισως και άλλων απο πινακες κατάταξης η όχι;; ευχαριστώ

Μπορεί κάποιος να υποβάλλει ένσταση μετά την προθεσμία υποβολής ενστασεων? Πχ 3 μήνες μετά?

Όχι,δεν μπορεί.Η προθεσμία είναι όρος του παραδεκτού της ενστάσεως,συνεπώς η μη τήρησή της συνεπάγεται την απόρριψή της ως τυπικά απαράδεκτης.

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: ένσταση κατά προσωρινών αποτελεσμάτων ασεπ

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Τρί Ιουν 05, 2018 10:20 pm

niki258 έγραψε:
Dkesp έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Σχετικά με συμπλήρωση ενστασεων:Στον ασεπ μου ειπαν πως μπορώ να γραψω οτι θελω και να κινηθω κατα οποιων πινάκων θελω. Ενας ειδικός σύμβουλος απο ενα σαιτ μου είπε πως μπορω να κινηθω μονο κατα διοριστέων ενός μονο πίνακα (πχ με εμπειρία). Τι ισχύει;; Ας πούμε παράδειγμα για την 15κ πε. π.χ.οπου συνολικά οι κωδικοί που έχω δηλωσει αφορούν 90 θεσεις γενικες με εμπειρία και χωρίς εμπειρία. Εγω αν ειμαι έκτος μπορώ να κανω ένσταση κατά των 90 αυτών επιτυχοντων; ισως και άλλων απο πινακες κατάταξης η όχι;; ευχαριστώ

Μπορεί κάποιος να υποβάλλει ένσταση μετά την προθεσμία υποβολής ενστασεων? Πχ 3 μήνες μετά?

Όχι,δεν μπορεί.Η προθεσμία είναι όρος του παραδεκτού της ενστάσεως,συνεπώς η μη τήρησή της συνεπάγεται την απόρριψή της ως τυπικά απαράδεκτης.

Niki258, επειδή παρατηρώ ότι έχετε γενικά γνώση αρκετών πράγματων για προκηρύξεις, τι πιστεύετε τελικά για την 1κ 2017 και τις συνάφειες? Γιατί καθυστερούν τα οριστικά αποτελέσματα?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες