Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό oaee » Τετ Φεβ 28, 2018 2:21 pm

[quote="athinamir"]Καλησπέρα σας όλους.
Πρόσφατα εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες της προκήρυξης 7Κ/2016, όπου και διαπίστωσα ότι ενώ έχω 77 μήνες προυπηρεσίας, προσμετρήθηκε μηδενική προυπηρεσία.
Όταν έκανα ένσταση με ενημέρωσαν ότι η προυπηρεσία μου δεν υπολογίστηκε διότι αντί για Βεβαίωση Ασφαλιστικού Φορέα, προσκόμισα το έγγραφο που εκδίδεται από το διαδίκτυο και αναφέρεται ως "ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ", το οποίο αναγράφει στο fotter "Το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς".
Έχετε γνώση για αντίστοιχη περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ.[/quote]

επρεπε να το παρεις απο το ικα με σφραγιδα και υπογραφη ως λογαριασμο ασφαλισης ικα . τα ενσημα απο ικα

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό oaee » Τετ Φεβ 28, 2018 2:52 pm

[quote="oaee"][quote="athinamir"]Καλησπέρα σας όλους.
Πρόσφατα εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες της προκήρυξης 7Κ/2016, όπου και διαπίστωσα ότι ενώ έχω 77 μήνες προυπηρεσίας, προσμετρήθηκε μηδενική προυπηρεσία.
Όταν έκανα ένσταση με ενημέρωσαν ότι η προυπηρεσία μου δεν υπολογίστηκε διότι αντί για Βεβαίωση Ασφαλιστικού Φορέα, προσκόμισα το έγγραφο που εκδίδεται από το διαδίκτυο και αναφέρεται ως "ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ", το οποίο αναγράφει στο fotter "Το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς".

Έχετε γνώση για αντίστοιχη περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ.[/quote]

επρεπε να το παρεις απο το ικα με σφραγιδα και υπογραφη ως λογαριασμο ασφαλισης ικα . τα ενσημα απο ικα[/quote]

Θα πας ΙΚΑ ή ΚΕΠ και θα πάρεις τον λογαριασμο ασφάλισης με τα ενσημα για χρηση ΑΣΕΠ !

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό oaee » Τετ Φεβ 28, 2018 4:25 pm

[quote="soukoutoube"][quote="athinamir"]Καλησπέρα σας όλους.
Πρόσφατα εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες της προκήρυξης 7Κ/2016, όπου και διαπίστωσα ότι ενώ έχω 77 μήνες προυπηρεσίας, προσμετρήθηκε μηδενική προυπηρεσία.
Όταν έκανα ένσταση με ενημέρωσαν ότι η προυπηρεσία μου δεν υπολογίστηκε διότι αντί για Βεβαίωση Ασφαλιστικού Φορέα, προσκόμισα το έγγραφο που εκδίδεται από το διαδίκτυο και αναφέρεται ως "ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ", το οποίο αναγράφει στο fotter "Το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς".
Έχετε γνώση για αντίστοιχη περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ.[/quote]

Προσφατα πηγα στο ΙΚΑ να ζητησω τα ενσημα μου για να τα συμπεριλαβω στην 5κ/2017. Εκει μ ειπαν οτι για ΑΣΕΠ χρειαζεται πιο ειδικη βεβαιωση που την δινουν αυτοι στο ΙΚΑ, και οτι η online εκτυπωση δεν γινεται δεκτη. Νταξ, κλασσικη Ελλαδαρα. Λυπαμαι[/quote]

Ναι δινουν λογαριασμο ασφάλισης αναλυτικό με τα ατομικά σου στοιχεία το οποίο φέρει θεώρηση και υπογραφή απο τον υπάλληλο του ΙΚΑ !
Καλα σου ειπαν , έπρεπε να πας στο ΙΚΑ

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό oaee » Τετ Φεβ 28, 2018 4:32 pm

[quote="palpan"]Την πάτησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο και το θέμα είναι ότι κανονικά θα ήμουν και διοριστέος. Αν δεν ξέρεις ότι το ΙΚΑ δίνει συγκεκριμένη βεβαίωση και δεις μόνο τι λέει η προκήρυξη, είναι πολύ εύκολο να κανεις λάθος.

Η προκήρυξη λέει ότι χρειάζεται μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης. Δεν λέει ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ πρέπει να προσκομίσουν ειδικό έντυπο που να αναγράφει επακριβώς τον χρόνο ασφάλισης και ότι αυτό το χορηγεί μόνο το ΙΚΑ (όχι η ιστοσελίδα του).
Ο λογικός άνθρωπος που
κάνει πρώτη φορά χαρτιά και δεν ξέρει, θα μπει στη σελίδα του ΙΚΑ θα πάρει το export των ενσήμων, από το οποίο προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όλα καλά...και έτσι απλά χάνεται ένας διορισμός.

Η διατύπωση της προκήρυξης «βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης» είναι παραπλανητική ,επικίνδυνη και απαράδεκτη.

Αξίζει λέτε να κάνω δικαστήριο; Η ένσταση για αναγνωριση της προϋπηρεσίας αποριφθηκε. Έχει κάνει κανεις δικαστήριο για τέτοια περίπτωση;[/quote]

Έπρεπε να πας να πάρεις αναλυτική κατασταση με τα ενσημα η οποία να φέρει σφραγίδα και υπογραφή απο τον υπάλληλο του ΙΚΑ !
Πας και εσυ και βγάζεις ενα χαρτί απο ιντερνετ χωρις επίσημη ένδειξη. ΑΤΟΜΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΑΠΟ ΙΚΑ ΜΕ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό oaee » Πέμ Μαρ 01, 2018 12:50 am

[quote="JohnyMnemonic"][quote="palpan"]Δηλαδή το αντίθετο του ΒΕΒΑΙΩΣΗ είναι το ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ?
Ο ΑΣΕΠ θέλει μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όχι ένα έντυπο που να αποδεικνύει τον χρόνο ασφάλισης,τουλάχιστον αυτό λέει η προκήρυξη. Δεν θα δώσει σύνταξη ο ΑΣΕΠ σε κάνεναν για να χρειάζεται το έντυπο που θα του προσκομίσεις να αποτελεί απόδειξη ασφάλισης.

Επίσης το έντυπο από τη σελίδα του ΙΚΑ έχει μονοσήμαντη σήμανση από το πληροφοριακό σύστημα του ΙΚΑ, άρα είναι υπογεγραμμένο και επίσημο γιατί μπορεί να αποδειχθεί η γνησιότητά του. Το αν παρότι υπογεγραμμένο δεν μπορεί να θεωρηθεί βεβαίωση είναι νομικίστικο θέμα, το ότι λέει ενημερωτικό ίσα - ίσα ο ΑΣΕΠ ενημέρωση θέλει (...που να προκύπτει...όχι που να αναγράφεται σαφώς), δεν ζητάει δηλαδή η προκήρυξη απόδειξη χρόνου ασφάλισης, αλλά βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης.

Δηλαδή στο footer του εντύπου λέει ότι δεν αποτελεί Απόδειξη ασφάλισης και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς απόδειξη ασφάλισης σε άλλους φορείς, δεν ζήτησε όμως κανείς απόδειξη ασφάλισης, αντιθέτως ζήτησε μια βεβαίωση από την οποία μπορεί να προκύψει ο χρόνος ασφάλισης. Το αν το ΑΣΕΠ δεν δέχεται ένα αληθές έντυπο του ΙΚΑ ως βεβαίωση επειδή λέει ενημερωτικό είναι περίεργο θέμα γενικά. Θα έπρεπε να το λέει σαφώς στην προκήρυξη, ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ θα πρέπει να προσκομίζουν ειδικό έντυπο για το ΑΣΕΠ, για να ξέρει ο υποψήφιος ότι υπάρχει ένα τέτοιο έντυπο.

Δεν θεωρώ ότι είναι υποχρεωμένος ο πολίτης να γνωρίζει όλα τα έντυπα που εκδίδουν οι φορείς, και όταν μια προκήρυξη θέλει συγκεκριμένο έντυπο θα πρέπει να το ζητάει συγκεκριμένα, για να μην υπάρχει η πιθανότητα να στείλει κανείς κάποιο παρεμφερές έντυπο, του ίδιου φορέα, που να μοιάζει με αυτό που θες, να προκύπτει αυτό που θες, αλλά να μην τελικά αυτό που θες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, σέβομαι την άποψή σου, παραθέτω απλώς και τις δικές μου σκέψεις.[/quote]

Φίλε μου δυστυχώς δεν πρόκειται να δικαιωθείς. Πολλοί την έχουν πατήσει με το ενημερωτικό σημείωμα. Το ΙΚΑ χορηγεί βεβαίωση ενσήμων με αριθμό πρωτοκόλλου, σφραγίδα και γνήσια υπογραφή του οργάνου που την εξέδωσε.

[/quote]

Καλα λεει.. Πας στο ΙΚΑ και σου δινουν αναλυτική κατασταση με ΑΜΚΑ ΑΦΜ κτλ με τα ενσημα σου τα οποία ειναι με χρονική διάρκεια μηνός ανα 25 ! Και το θεωρεί με σφραγίδα υπάλληλος του ΙΚΑ και υπογραφή να πουμε.
Τα ενσημα μέτρανε μονο ουτε βεβαιώσεις εργοδότη ουτε υπεύθυνες δηλωσεις τα ενσημα μονο !

sofi80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 11:26 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό sofi80 » Τετ Απρ 04, 2018 9:47 am

Ρε παιδιά εγώ σε 7 προκηρυξεις που έκανα αίτηση έστειλα τον Ατομικό Λογαριασμό, βγήκαν προσωρινά και οριστικά και υπολογίστηκαν κανονικά τα ένσημα μου σαν προϋπηρεσία και σε κάποιους πινάκες είμαι στην 10άδα των επιλαχόντων. Αν ήταν λάθος δεν έπρεπε από την πρώτη κιόλλας προκήρυξη να μη μου τα υπολογίσει το ασεπ για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος και στα υπόλοιπα? Εγώ θεωρούσα ότι τα κάνω σωστά και ότι γίνετε ο έλεγχος των δικαιολογητικών απο τον ΑΣΕΠ. Σε περίπτωση που που στα επόμενα αποτελέσματα (περιμένω 3) με ακυρώσουν γι αυτο το λόγο τι να κάνω? Να το πάω δικαστικά?Αχ Θεε μου αν χάσω διορισμό για αυτήν την βλακεία θα τρελαθώ!!!!!!!

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό mylena » Τετ Απρ 04, 2018 4:19 pm

sofi80 έγραψε:Ρε παιδιά εγώ σε 7 προκηρυξεις που έκανα αίτηση έστειλα τον Ατομικό Λογαριασμό, βγήκαν προσωρινά και οριστικά και υπολογίστηκαν κανονικά τα ένσημα μου σαν προϋπηρεσία και σε κάποιους πινάκες είμαι στην 10άδα των επιλαχόντων. Αν ήταν λάθος δεν έπρεπε από την πρώτη κιόλλας προκήρυξη να μη μου τα υπολογίσει το ασεπ για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος και στα υπόλοιπα? Εγώ θεωρούσα ότι τα κάνω σωστά και ότι γίνετε ο έλεγχος των δικαιολογητικών απο τον ΑΣΕΠ. Σε περίπτωση που που στα επόμενα αποτελέσματα (περιμένω 3) με ακυρώσουν γι αυτο το λόγο τι να κάνω? Να το πάω δικαστικά?Αχ Θεε μου αν χάσω διορισμό για αυτήν την βλακεία θα τρελαθώ!!!!!!!



Εάν είσαι μόνο στους επιλαχόντες, δεν έχουν ελέγξει τα δικαιολογητικά σου. Θα τα ελέγξουν μόνο αν βρεθείς σε θέση διορισμού. Δεν ελέγχουν τα δικαιολογητικά όλων των υποψηφίων, μόνο των φερομενων ως διοριστέων.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Απρ 04, 2018 7:58 pm

sofi80 έγραψε:Ρε παιδιά εγώ σε 7 προκηρυξεις που έκανα αίτηση έστειλα τον Ατομικό Λογαριασμό, βγήκαν προσωρινά και οριστικά και υπολογίστηκαν κανονικά τα ένσημα μου σαν προϋπηρεσία και σε κάποιους πινάκες είμαι στην 10άδα των επιλαχόντων. Αν ήταν λάθος δεν έπρεπε από την πρώτη κιόλλας προκήρυξη να μη μου τα υπολογίσει το ασεπ για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος και στα υπόλοιπα? Εγώ θεωρούσα ότι τα κάνω σωστά και ότι γίνετε ο έλεγχος των δικαιολογητικών απο τον ΑΣΕΠ. Σε περίπτωση που που στα επόμενα αποτελέσματα (περιμένω 3) με ακυρώσουν γι αυτο το λόγο τι να κάνω? Να το πάω δικαστικά?Αχ Θεε μου αν χάσω διορισμό για αυτήν την βλακεία θα τρελαθώ!!!!!!!

Το ΑΣΕΠ δεν απορρίπτει υποψηφιους για αυτό το λόγο,ώστε κατατάσσοντάς σας στον πίνακα απορριπτέων να ενημερωθείτε για το λόγο απόρριψης και,συνεπώς,το λάθος σας.Αυτό θα το μαθαίνατε μόνο αν ήσασταν προσωρινά διοριστέα και ελεγχόταν ο φάκελός σας ή αν κάνατε ένσταση επί της εμπειρίας και προέκυπτε από τον έλεγχο το σφάλμα.Όσο βρίσκεστε στους πίνακες καταταξης,τα δεδομένα/μόρια εμφανίζονται όπως ακριβώς τα δηλώσατε.

sofi80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 11:26 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό sofi80 » Πέμ Απρ 05, 2018 5:03 pm

Αν δεν τα ελέγχουν ρε παιδιά γιατί κάνουν 1 χρόνο και βάλε για να βγάλουν τα προσωρινά αποτελέσματα.Πάντως σε μια προκήρυξη δεν μου υπολόγισαν τα μόρια γιατι δεν είχε συνάφεια η εμπειρία με την ειδικότητα πριν καν βγουν τα προσωρινά.

gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Κυρ Απρ 08, 2018 3:40 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
palpan έγραψε:Δηλαδή το αντίθετο του ΒΕΒΑΙΩΣΗ είναι το ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ?
Ο ΑΣΕΠ θέλει μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όχι ένα έντυπο που να αποδεικνύει τον χρόνο ασφάλισης,τουλάχιστον αυτό λέει η προκήρυξη. Δεν θα δώσει σύνταξη ο ΑΣΕΠ σε κάνεναν για να χρειάζεται το έντυπο που θα του προσκομίσεις να αποτελεί απόδειξη ασφάλισης.

Επίσης το έντυπο από τη σελίδα του ΙΚΑ έχει μονοσήμαντη σήμανση από το πληροφοριακό σύστημα του ΙΚΑ, άρα είναι υπογεγραμμένο και επίσημο γιατί μπορεί να αποδειχθεί η γνησιότητά του. Το αν παρότι υπογεγραμμένο δεν μπορεί να θεωρηθεί βεβαίωση είναι νομικίστικο θέμα, το ότι λέει ενημερωτικό ίσα - ίσα ο ΑΣΕΠ ενημέρωση θέλει (...που να προκύπτει...όχι που να αναγράφεται σαφώς), δεν ζητάει δηλαδή η προκήρυξη απόδειξη χρόνου ασφάλισης, αλλά βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης.

Δηλαδή στο footer του εντύπου λέει ότι δεν αποτελεί Απόδειξη ασφάλισης και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώς απόδειξη ασφάλισης σε άλλους φορείς, δεν ζήτησε όμως κανείς απόδειξη ασφάλισης, αντιθέτως ζήτησε μια βεβαίωση από την οποία μπορεί να προκύψει ο χρόνος ασφάλισης. Το αν το ΑΣΕΠ δεν δέχεται ένα αληθές έντυπο του ΙΚΑ ως βεβαίωση επειδή λέει ενημερωτικό είναι περίεργο θέμα γενικά. Θα έπρεπε να το λέει σαφώς στην προκήρυξη, ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ θα πρέπει να προσκομίζουν ειδικό έντυπο για το ΑΣΕΠ, για να ξέρει ο υποψήφιος ότι υπάρχει ένα τέτοιο έντυπο.

Δεν θεωρώ ότι είναι υποχρεωμένος ο πολίτης να γνωρίζει όλα τα έντυπα που εκδίδουν οι φορείς, και όταν μια προκήρυξη θέλει συγκεκριμένο έντυπο θα πρέπει να το ζητάει συγκεκριμένα, για να μην υπάρχει η πιθανότητα να στείλει κανείς κάποιο παρεμφερές έντυπο, του ίδιου φορέα, που να μοιάζει με αυτό που θες, να προκύπτει αυτό που θες, αλλά να μην τελικά αυτό που θες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, σέβομαι την άποψή σου, παραθέτω απλώς και τις δικές μου σκέψεις.


Φίλε μου δυστυχώς δεν πρόκειται να δικαιωθείς. Πολλοί την έχουν πατήσει με το ενημερωτικό σημείωμα. Το ΙΚΑ χορηγεί βεβαίωση ενσήμων με αριθμό πρωτοκόλλου, σφραγίδα και γνήσια υπογραφή του οργάνου που την εξέδωσε.



Εγώ να ρωτήσω κάτι: αν προσκομιστεί βεβαίωση παρότι υπάρχουν οφειλές, μπορεί κάποιος να επικαλεστεί επαγγελματική εμπειρία για το διάστημα που χρωστάει;

sofi80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 11:26 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό sofi80 » Κυρ Απρ 14, 2019 7:12 pm

palpan έγραψε:Την πάτησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο και το θέμα είναι ότι κανονικά θα ήμουν και διοριστέος. Αν δεν ξέρεις ότι το ΙΚΑ δίνει συγκεκριμένη βεβαίωση και δεις μόνο τι λέει η προκήρυξη, είναι πολύ εύκολο να κανεις λάθος.

Η προκήρυξη λέει ότι χρειάζεται μια βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης. Δεν λέει ότι οι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ πρέπει να προσκομίσουν ειδικό έντυπο που να αναγράφει επακριβώς τον χρόνο ασφάλισης και ότι αυτό το χορηγεί μόνο το ΙΚΑ (όχι η ιστοσελίδα του).
Ο λογικός άνθρωπος που
κάνει πρώτη φορά χαρτιά και δεν ξέρει, θα μπει στη σελίδα του ΙΚΑ θα πάρει το export των ενσήμων, από το οποίο προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης και όλα καλά...και έτσι απλά χάνεται ένας διορισμός.

Η διατύπωση της προκήρυξης «βεβαίωση που να προκύπτει ο χρόνος ασφάλισης» είναι παραπλανητική ,επικίνδυνη και απαράδεκτη.

Αξίζει λέτε να κάνω δικαστήριο; Η ένσταση για αναγνωριση της προϋπηρεσίας αποριφθηκε. Έχει κάνει κανεις δικαστήριο για τέτοια περίπτωση;


Καλησπέρα palpan έκανες τπτ τελικά? Γιατί την πάτησα και 'γω τα κατέθεσα με το ίδιο σκεπτικό εν ετη 2018 που όλες οι υπηρεσίες έχουν πιστοποιημένους χρήστες να μην δέχονται τον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση θεραπείας (δεν έκανα ένσταση είμαι 1 επιλαχών) υπάρχει κάποιος που να δικαιώθηκε μήπως ξέρει ο lowyer?

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Τρί Απρ 16, 2019 11:25 am

oaee έγραψε:
athinamir έγραψε:Καλησπέρα σας όλους.
Πρόσφατα εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες της προκήρυξης 7Κ/2016, όπου και διαπίστωσα ότι ενώ έχω 77 μήνες προυπηρεσίας, προσμετρήθηκε μηδενική προυπηρεσία.
Όταν έκανα ένσταση με ενημέρωσαν ότι η προυπηρεσία μου δεν υπολογίστηκε διότι αντί για Βεβαίωση Ασφαλιστικού Φορέα, προσκόμισα το έγγραφο που εκδίδεται από το διαδίκτυο και αναφέρεται ως "ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ", το οποίο αναγράφει στο fotter "Το παρόν έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και δεν αποτελεί αποδεικτικό ασφάλισης για χρήση σε άλλους φορείς".
Έχετε γνώση για αντίστοιχη περίπτωση? Ευχαριστώ πολύ.


επρεπε να το παρεις απο το ικα με σφραγιδα και υπογραφη ως λογαριασμο ασφαλισης ικα . τα ενσημα απο ικα[/q\

ακριβως έτσι.
Επρεπε να ειχες πάρει ακριβως το ίδιο με σφραγιδα και υπογραφή από κατάστημα του ΙΚΑ. Εαν το ειχες κάνει δε θα ειχες κανενα πρόβλημα. Εγω αυτό εβαζα πριν πολλά χρονια στις προκηρυξεις, δηλαδή τον λογαρισμό ασφαλισης με τα ενσημα, όπου φαινεται και ο κωδικος απασχόλησης, και διοριστηκα βασει αυτού.

katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Πέμ Απρ 18, 2019 1:23 pm

sofi80 έγραψε:Ρε παιδιά εγώ σε 7 προκηρυξεις που έκανα αίτηση έστειλα τον Ατομικό Λογαριασμό, βγήκαν προσωρινά και οριστικά και υπολογίστηκαν κανονικά τα ένσημα μου σαν προϋπηρεσία και σε κάποιους πινάκες είμαι στην 10άδα των επιλαχόντων. Αν ήταν λάθος δεν έπρεπε από την πρώτη κιόλλας προκήρυξη να μη μου τα υπολογίσει το ασεπ για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος και στα υπόλοιπα? Εγώ θεωρούσα ότι τα κάνω σωστά και ότι γίνετε ο έλεγχος των δικαιολογητικών απο τον ΑΣΕΠ. Σε περίπτωση που που στα επόμενα αποτελέσματα (περιμένω 3) με ακυρώσουν γι αυτο το λόγο τι να κάνω? Να το πάω δικαστικά?Αχ Θεε μου αν χάσω διορισμό για αυτήν την βλακεία θα τρελαθώ!!!!!!!


Εγώ έχω διοριστεί πολύ παλιά βάζοντας τον ατομικό λογαρισμό ασφάλισης, αυτό το τρίπτυχο έντυπο του ΙΚΑ (από το ΙΚΑ το πήρα με σφραγίδα και πρωτόκολλο, δεν το κατέβασα από το διαδίκτυο, θυμάμαι ότι τόσο παλιά δεν μπορούσες να το κατεβάσεις καν) όπου φαίνονται οι ημέρες ασφάλισης ανά μήνα , οι ΑΠΔ, το ΑΦΜ εργοδότη, τα ποσά αποδοχών και το ποιο σημαντικό ο κωδικός ενσήμων άρα και η ειδικότητα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης ο υπάλληλος του ΙΚΑ μου έγραψε πάνω στη βεβαίωση χειρόγραφα ότι ο κωδικός ενσήμων αντιστοιχεί στην ειδικότητα τάδε, το οποίο επιβεβαιώνεται και από το ιντερνετ. Σε μια γνωστη μου που τη βοήθησα με την 3κ της έβαλα το ίδιο και βεβαίωση ΙΚΑ για χρήση προς ΑΣΕΠ αλλά μου έκανε εντύπωση ότι στη βεβαίωση ΙΚΑ για χρηση προς ΑΣΕΠ αναγραφόταν ο εργοδότης αλλά όχι ο κωδικός ενσήμων. Τελικά και ο κωδικός ενσήμων δεν είναι και αυτός σημαντικός? Πώς θα αποδείξω ότι εργάστηκα ως κοινωνικός λειτουργός ή υπάλληλος γραφείου σε μια δημοτική επιχείρηση έαν δεν φαίνεται αυτό ξεκάθαρα? πάντα είχα αυτή την απορία γιατί ο κωδικός ενσήμων δεν φαίνεται στη βεβαίωση ΙΚΑ για χρήση προς ΑΣΕΠ

sofi80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 11:26 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό sofi80 » Παρ Απρ 19, 2019 5:09 pm

katpant81 έγραψε:
sofi80 έγραψε:Ρε παιδιά εγώ σε 7 προκηρυξεις που έκανα αίτηση έστειλα τον Ατομικό Λογαριασμό, βγήκαν προσωρινά και οριστικά και υπολογίστηκαν κανονικά τα ένσημα μου σαν προϋπηρεσία και σε κάποιους πινάκες είμαι στην 10άδα των επιλαχόντων. Αν ήταν λάθος δεν έπρεπε από την πρώτη κιόλλας προκήρυξη να μη μου τα υπολογίσει το ασεπ για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος και στα υπόλοιπα? Εγώ θεωρούσα ότι τα κάνω σωστά και ότι γίνετε ο έλεγχος των δικαιολογητικών απο τον ΑΣΕΠ. Σε περίπτωση που που στα επόμενα αποτελέσματα (περιμένω 3) με ακυρώσουν γι αυτο το λόγο τι να κάνω? Να το πάω δικαστικά?Αχ Θεε μου αν χάσω διορισμό για αυτήν την βλακεία θα τρελαθώ!!!!!!!


Εγώ έχω διοριστεί πολύ παλιά βάζοντας τον ατομικό λογαρισμό ασφάλισης, αυτό το τρίπτυχο έντυπο του ΙΚΑ (από το ΙΚΑ το πήρα με σφραγίδα και πρωτόκολλο, δεν το κατέβασα από το διαδίκτυο, θυμάμαι ότι τόσο παλιά δεν μπορούσες να το κατεβάσεις καν) όπου φαίνονται οι ημέρες ασφάλισης ανά μήνα , οι ΑΠΔ, το ΑΦΜ εργοδότη, τα ποσά αποδοχών και το ποιο σημαντικό ο κωδικός ενσήμων άρα και η ειδικότητα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης ο υπάλληλος του ΙΚΑ μου έγραψε πάνω στη βεβαίωση χειρόγραφα ότι ο κωδικός ενσήμων αντιστοιχεί στην ειδικότητα τάδε, το οποίο επιβεβαιώνεται και από το ιντερνετ. Σε μια γνωστη μου που τη βοήθησα με την 3κ της έβαλα το ίδιο και βεβαίωση ΙΚΑ για χρήση προς ΑΣΕΠ αλλά μου έκανε εντύπωση ότι στη βεβαίωση ΙΚΑ για χρηση προς ΑΣΕΠ αναγραφόταν ο εργοδότης αλλά όχι ο κωδικός ενσήμων. Τελικά και ο κωδικός ενσήμων δεν είναι και αυτός σημαντικός? Πώς θα αποδείξω ότι εργάστηκα ως κοινωνικός λειτουργός ή υπάλληλος γραφείου σε μια δημοτική επιχείρηση έαν δεν φαίνεται αυτό ξεκάθαρα? πάντα είχα αυτή την απορία γιατί ο κωδικός ενσήμων δεν φαίνεται στη βεβαίωση ΙΚΑ για χρήση προς ΑΣΕΠ


To 2006 είχα πάρει πάλι το απόσπασμα ατομικού λογαριασμού απο το ΚΕΠ ομως, που ειμαι και εκει πιστοποιημένη και το οποιο ειναι τελείως διαφορετικό με το σημερινό απόσπασμα το οποίο ηταν κανονικά με σφραγίδα και υπογραφές, ξαφνικά το ικα δεν ξερω ποτε εκανε την αλλαγή χωρίς να το προσέξω ποτέ. Μπορεί να έχει με μεγάλα γράμματα 'ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΌ"! άλλα ποτέ δεν του έδωσα σημασία και κάτω με μικρά που έγραφε παλι δεν μου εκανε κλικ και το ωραίο ειναι οτι ειχα και τις βεβαιώσεις και επειδή εκει δεν εγραφε τον κωδικό ειδικότητας προτιμούσα το απόσπασμα για να αποδείξω την ειδικότητα. Αλλα και παλι δεν μπορω να καταλάβω αφου ειναι τα ενσημα μου, ειναι η προυπηρεσία μου, ειναι παλαιοτέρων ετών δεν μπορούν να αλλάξουν πως γίνεται να μην το δέχεται ο ΑΣΕΠ και εκδίδονται και απο το ΙΚΑ-ΕΦΚΑ απο πιστοποιημένους χρήστες. Και το ακόμα πιο ωραίο είναι οτι ο ΑΣΕΠ για προκηρύξεις ΣΟΧ τα δέχεται κανονικότατα τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού το λέει μέσα πως γίνεται αυτό? Ανεξάρτητη Αρχή σου λέει μετά. Μπερδεύουν τον κόσμο θα θελα πολύ να κινηθώ νομικά εναντίων τους, δεν γίνεται να σε υποχρεώνουν να εγγραφείς για να κάνεις ηλεκτρονικά τις αιτήσεις να πιστοποιείσαι στην δικιά τους σελίδα και να μην δέχονται το απόσπασμα ατομικου λογαριασμου απο πιστοποιημένο χρήστη του ΕΦΚΑ.

sofi80
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Απρ 01, 2018 11:26 pm

Re: Απόδειξη εμπειρίας σε προκήρυξη (7Κ/2016)

Δημοσίευσηαπό sofi80 » Παρ Απρ 19, 2019 5:17 pm

katpant81 έγραψε:
sofi80 έγραψε:Ρε παιδιά εγώ σε 7 προκηρυξεις που έκανα αίτηση έστειλα τον Ατομικό Λογαριασμό, βγήκαν προσωρινά και οριστικά και υπολογίστηκαν κανονικά τα ένσημα μου σαν προϋπηρεσία και σε κάποιους πινάκες είμαι στην 10άδα των επιλαχόντων. Αν ήταν λάθος δεν έπρεπε από την πρώτη κιόλλας προκήρυξη να μη μου τα υπολογίσει το ασεπ για να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος και στα υπόλοιπα? Εγώ θεωρούσα ότι τα κάνω σωστά και ότι γίνετε ο έλεγχος των δικαιολογητικών απο τον ΑΣΕΠ. Σε περίπτωση που που στα επόμενα αποτελέσματα (περιμένω 3) με ακυρώσουν γι αυτο το λόγο τι να κάνω? Να το πάω δικαστικά?Αχ Θεε μου αν χάσω διορισμό για αυτήν την βλακεία θα τρελαθώ!!!!!!!


Εγώ έχω διοριστεί πολύ παλιά βάζοντας τον ατομικό λογαρισμό ασφάλισης, αυτό το τρίπτυχο έντυπο του ΙΚΑ (από το ΙΚΑ το πήρα με σφραγίδα και πρωτόκολλο, δεν το κατέβασα από το διαδίκτυο, θυμάμαι ότι τόσο παλιά δεν μπορούσες να το κατεβάσεις καν) όπου φαίνονται οι ημέρες ασφάλισης ανά μήνα , οι ΑΠΔ, το ΑΦΜ εργοδότη, τα ποσά αποδοχών και το ποιο σημαντικό ο κωδικός ενσήμων άρα και η ειδικότητα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα. Επίσης ο υπάλληλος του ΙΚΑ μου έγραψε πάνω στη βεβαίωση χειρόγραφα ότι ο κωδικός ενσήμων αντιστοιχεί στην ειδικότητα τάδε, το οποίο επιβεβαιώνεται και από το ιντερνετ. Σε μια γνωστη μου που τη βοήθησα με την 3κ της έβαλα το ίδιο και βεβαίωση ΙΚΑ για χρήση προς ΑΣΕΠ αλλά μου έκανε εντύπωση ότι στη βεβαίωση ΙΚΑ για χρηση προς ΑΣΕΠ αναγραφόταν ο εργοδότης αλλά όχι ο κωδικός ενσήμων. Τελικά και ο κωδικός ενσήμων δεν είναι και αυτός σημαντικός? Πώς θα αποδείξω ότι εργάστηκα ως κοινωνικός λειτουργός ή υπάλληλος γραφείου σε μια δημοτική επιχείρηση έαν δεν φαίνεται αυτό ξεκάθαρα? πάντα είχα αυτή την απορία γιατί ο κωδικός ενσήμων δεν φαίνεται στη βεβαίωση ΙΚΑ για χρήση προς ΑΣΕΠ


Και πριν την εισιδο στο ατομικο αποσπασμα ασφάλισης στο εφκα λέει το παρακάτω:

Μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης, η οποία διατίθεται για Μισθωτούς Ασφαλισμένους, υποστηρίζεται η δυνατότητα άντλησης των ατομικών στοιχείων ασφάλισης από 1/1/2002 απ' ευθείας από τους ίδιους ασφαλισμένους μέσω του διαδικτυακού τόπου του ΕΦΚΑ.

Οι ατομικοί λογαριασμοί των ασφαλισμένων που τηρούνται ηλεκτρονικά στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα ΕΦΚΑ με τις ημέρες εργασίας και τα λοιπά στοιχεία ασφάλισης (εργοδότης, κλάδοι ασφάλισης, αποδοχές κλπ) συνθέτουν την ασφαλιστική ιστορία του κάθε ασφαλισμένου μέσω της οποίας θεμελιώνονται τα δικαιώματα για την χορήγηση παροχών.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες