Παιδαγωγική επάρκεια

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Παιδαγωγική επάρκεια

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Μαρ 20, 2018 9:56 pm

Ποιο είναι το αρμόδιο όργανο να κρίνει αν ένα διδακτορικό δίπλωμα εντάσσεται στις επιστήμες της αγωγής κι ως τούτου χορηγεί παιδαγωγική επάρκεια; Γνωρίζει κάποιος να μου πει;

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Παιδαγωγική επάρκεια

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Μαρ 21, 2018 4:06 pm

zisis168 έγραψε:
knts έγραψε:Ποιο είναι το αρμόδιο όργανο να κρίνει αν ένα διδακτορικό δίπλωμα εντάσσεται στις επιστήμες της αγωγής κι ως τούτου χορηγεί παιδαγωγική επάρκεια; Γνωρίζει κάποιος να μου πει;
Το πρόγραμμα σπουδών αξιολογείται στο πλαίσιο της αξιολόγησης του τμήματος. Για την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας από το εν λόγω πτυχίο - διπλωμα, εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση της Συγκλήτου του οικείου Α.Ε.Ι. και γνώμη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.).


Σ'ευχαριστώ. Αν θέλει δηλαδή κάποιος κάτοχος διδακτορικού να αιτηθεί τη χορήγηση παιδαγωγικής επάρκειας, πού θα υποβάλει το αίτημά του; Στο υπουργείο;
Το πρόγραμμα είναι διατμηματικο, δεν πρόκειται για ένα τμήμα μόνο (π.χ. παιδαγωγικό), συμμετέχουν τμήματα καθηγητικών σχολών στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Παιδαγωγική επάρκεια

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Μαρ 21, 2018 6:49 pm

zisis168 έγραψε:
knts έγραψε:
zisis168 έγραψε:Το πρόγραμμα σπουδών αξιολογείται στο πλαίσιο της αξιολόγησης του τμήματος. Για την εξασφάλιση της παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας από το εν λόγω πτυχίο - διπλωμα, εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση της Συγκλήτου του οικείου Α.Ε.Ι. και γνώμη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.).


Σ'ευχαριστώ. Αν θέλει δηλαδή κάποιος κάτοχος διδακτορικού να αιτηθεί τη χορήγηση παιδαγωγικής επάρκειας, πού θα υποβάλει το αίτημά του; Στο υπουργείο;
Το πρόγραμμα είναι διατμηματικο, δεν πρόκειται για ένα τμήμα μόνο (π.χ. παιδαγωγικό), συμμετέχουν τμήματα καθηγητικών σχολών στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών.

Κατάλαβα περιπλέκετε το θέμα με το διατμηματικό , δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό όπως πχκάνεις στο ΔΟΑΤΑΠ μια αίτηση για αναγνώριση master , φαίνεται πιο πολύπλοκο . Σίγουρα στο υπουργείο ή στο Ι.Ε.Π θα γνωρίζουν περισσότερα . Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω .


Ναι, είναι ένα θέμα αυτό. Θα το κοιτάξω μέσω υπουργείου (?) αρχικά και βλέπουμε...

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Παιδαγωγική επάρκεια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Παρ Μαρ 23, 2018 10:07 am

knts έγραψε:
zisis168 έγραψε:
knts έγραψε:
Σ'ευχαριστώ. Αν θέλει δηλαδή κάποιος κάτοχος διδακτορικού να αιτηθεί τη χορήγηση παιδαγωγικής επάρκειας, πού θα υποβάλει το αίτημά του; Στο υπουργείο;
Το πρόγραμμα είναι διατμηματικο, δεν πρόκειται για ένα τμήμα μόνο (π.χ. παιδαγωγικό), συμμετέχουν τμήματα καθηγητικών σχολών στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών.

Κατάλαβα περιπλέκετε το θέμα με το διατμηματικό , δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό όπως πχκάνεις στο ΔΟΑΤΑΠ μια αίτηση για αναγνώριση master , φαίνεται πιο πολύπλοκο . Σίγουρα στο υπουργείο ή στο Ι.Ε.Π θα γνωρίζουν περισσότερα . Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω .


Ναι, είναι ένα θέμα αυτό. Θα το κοιτάξω μέσω υπουργείου (?) αρχικά και βλέπουμε...


Knts, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ένας φίλος μου έκανε κάποια παρόμοια διαδικασία με αναγνώριση διδακτορικού.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Παιδαγωγική επάρκεια

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Μαρ 23, 2018 3:05 pm

Ms71 έγραψε:
knts έγραψε:
zisis168 έγραψε:Κατάλαβα περιπλέκετε το θέμα με το διατμηματικό , δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό όπως πχκάνεις στο ΔΟΑΤΑΠ μια αίτηση για αναγνώριση master , φαίνεται πιο πολύπλοκο . Σίγουρα στο υπουργείο ή στο Ι.Ε.Π θα γνωρίζουν περισσότερα . Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω .


Ναι, είναι ένα θέμα αυτό. Θα το κοιτάξω μέσω υπουργείου (?) αρχικά και βλέπουμε...


Knts, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ένας φίλος μου έκανε κάποια παρόμοια διαδικασία με αναγνώριση διδακτορικού.


Σ'ευχαριστώ. Περιμένω νεότερα.

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Παιδαγωγική επάρκεια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Παρ Μαρ 23, 2018 4:44 pm

knts έγραψε:
Ms71 έγραψε:
knts έγραψε:
Ναι, είναι ένα θέμα αυτό. Θα το κοιτάξω μέσω υπουργείου (?) αρχικά και βλέπουμε...


Knts, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ένας φίλος μου έκανε κάποια παρόμοια διαδικασία με αναγνώριση διδακτορικού.


Σ'ευχαριστώ. Περιμένω νεότερα.


Θα προσπαθήσω, αλλά υπάρχουν κάποια εμπόδια.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Παιδαγωγική επάρκεια

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Οκτ 10, 2018 11:41 am

Ms71 έγραψε:
knts έγραψε:
Ms71 έγραψε:
Knts, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω γιατί ένας φίλος μου έκανε κάποια παρόμοια διαδικασία με αναγνώριση διδακτορικού.


Σ'ευχαριστώ. Περιμένω νεότερα.


Θα προσπαθήσω, αλλά υπάρχουν κάποια εμπόδια.


καλημέρα, τελικά ξέρουμε πως αποδεικνύεται η παιδαγωγική επάρκεια για ένα διδακτορικό;


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες