ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τετ Φεβ 28, 2018 12:10 am

Καλησπέρα σας εκανα βγήκαν τα αποτελέσματα της σοχ για το άσυλο, και με έκπληξη διαπίστωσα οτι βρίσκομαι στους απορριπτέους. ο φορέας μου απάντησε οτι δεν έβαλα το αντίγραφο τίτλου γλωσσομάθειας αλλα μόνο την μετάφραση η οποία είναι επικυρωμένη απο δικηγόρο με το κλασσικό χαρτόσημο
Επικοινώνησα με τον φορέα και μου ειπε οτι δεν επισυναψα το αντίγραφο πρωτοτύπου αλλα εγω και το επισύναψα αλλα έβαλα και αρίθμηση..Εκανα ένσταση στον ΑΣΕΠ εξήγησα την κατάσταση ρώτησα να ελεγχθεί ο φάκελος μου και απέστειλα αντίγραφα των δικαιολογητικών..αν εχει κανεις αναλογη εμπειρία απο σοχ και αν υπάρχει περίπτωση να δικαιωθω καθως δεν μπορώ να αποδείξω οτι έβαλα μέσα το χαρτι που εστειλα ταχυδρομικά παρα μονο στην αιτηση οτι υπαρχει αριθμηση

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Τετ Φεβ 28, 2018 10:02 am

alexisozzy1984 έγραψε:Καλησπέρα σας εκανα βγήκαν τα αποτελέσματα της σοχ για το άσυλο, και με έκπληξη διαπίστωσα οτι βρίσκομαι στους απορριπτέους. ο φορέας μου απάντησε οτι δεν έβαλα το αντίγραφο τίτλου γλωσσομάθειας αλλα μόνο την μετάφραση η οποία είναι επικυρωμένη απο δικηγόρο με το κλασσικό χαρτόσημο
Επικοινώνησα με τον φορέα και μου ειπε οτι δεν επισυναψα το αντίγραφο πρωτοτύπου αλλα εγω και το επισύναψα αλλα έβαλα και αρίθμηση..Εκανα ένσταση στον ΑΣΕΠ εξήγησα την κατάσταση ρώτησα να ελεγχθεί ο φάκελος μου και απέστειλα αντίγραφα των δικαιολογητικών..αν εχει κανεις αναλογη εμπειρία απο σοχ και αν υπάρχει περίπτωση να δικαιωθω καθως δεν μπορώ να αποδείξω οτι έβαλα μέσα το χαρτι που εστειλα ταχυδρομικά παρα μονο στην αιτηση οτι υπαρχει αριθμηση


Αν εισαι σιγουρος/η οτι το εβαλες να κανεις σιγουρα ενσταση.. Ελπιζω το αντιγραφο πρωτοτυπου να τ ειχες επικυρωσει σε δικηγορο εννοω η φωτοτυπια που απεστειλες να δειχνει οτι το αντιγραφο ειναι επικυρωμενο... Αυτοι απο φορεα σου ειπαν οτι δεν το ειχες βαλει καν? Και σχετικα με την αριθμηση ετσι οπως την εκανες μπορεί ο ασεπ να καταλαβει καπως αν ειχες επισυναψει κ το αντιγραφο πρωτοτύπου δηλαδη εγραφες 2 σελιδεσ ας πουμε ή πρωτοτυπο +μεταφραση.. Κι εγω παντα απορω με την ταχυδρομική αποστολή πως αποδεικνυεις οτι εστειλες ολα τα δικαιολογητικα σε περίπτωση που ο φορεας ή ο ασεπ το αμφισβητησει
Παντως αν πιστεύεις οτι το εχεις βαλει κανε σιγουρα ενσταση κ ενημερωσε μας για την καταληξη γτ πιστευω ενδιαφερει πολλους εδω μεσα

city7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2007 9:03 am

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό city7 » Τετ Φεβ 28, 2018 6:51 pm

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το αποδείξεις ότι τα ειχες στείλει όλα τα χαρτιά. Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο πριν 4-5 χρόνια, έκανα ένσταση αλλά δεν δικαιώθηκα. Γι'αυτό από τότε όταν κάνω κάπου τα χαρτιά μου τα καταθέτω αυτοπροσώπος (που γίνεται και έλεγχος εκείνη τη στιγμή). Παρόλο αυτά για την τιμή των όπλων να κάνεις ένσταση και ποτέ δεν ξέρεις.......

Δύο ξαδέρφες μου έκαναν, η μία για την 101 και την πήραν (την φώναξαν να παρουσιαστεί την Δευτέρα) και άλλη για την 118 (Οικονιμικούς) που ενώ είχε proficiency δεν πρόσεξε ότι η θέση ζητούσε άριστα αγγλικά και έβαλε άλλο πτυχίο με αποτέλεσμα να την "κόψουν"

Σε ποια κατηγορία είσαι;

Καλή τύχη

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τετ Φεβ 28, 2018 9:09 pm

city7 έγραψε:Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το αποδείξεις ότι τα ειχες στείλει όλα τα χαρτιά. Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο πριν 4-5 χρόνια, έκανα ένσταση αλλά δεν δικαιώθηκα. Γι'αυτό από τότε όταν κάνω κάπου τα χαρτιά μου τα καταθέτω αυτοπροσώπος (που γίνεται και έλεγχος εκείνη τη στιγμή). Παρόλο αυτά για την τιμή των όπλων να κάνεις ένσταση και ποτέ δεν ξέρεις.......

Δύο ξαδέρφες μου έκαναν, η μία για την 101 και την πήραν (την φώναξαν να παρουσιαστεί την Δευτέρα) και άλλη για την 118 (Οικονιμικούς) που ενώ είχε proficiency δεν πρόσεξε ότι η θέση ζητούσε άριστα αγγλικά και έβαλε άλλο πτυχίο με αποτέλεσμα να την "κόψουν"

Σε ποια κατηγορία είσαι;

Καλή τύχη


Επρεπε να παω Αθηνα ναι και απ οτι καταλαβα ετσι ειναι αυτοπροσωπως..για την 105 και πηγαινα πολυ ψηλα στον πινακα μονο απο τα μορια με αναπηριες τριτεκνιες κτλπ.....εκανα την ενσταση και βλεπουμε

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Τετ Φεβ 28, 2018 9:12 pm

Ioanna222 έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:Καλησπέρα σας εκανα βγήκαν τα αποτελέσματα της σοχ για το άσυλο, και με έκπληξη διαπίστωσα οτι βρίσκομαι στους απορριπτέους. ο φορέας μου απάντησε οτι δεν έβαλα το αντίγραφο τίτλου γλωσσομάθειας αλλα μόνο την μετάφραση η οποία είναι επικυρωμένη απο δικηγόρο με το κλασσικό χαρτόσημο
Επικοινώνησα με τον φορέα και μου ειπε οτι δεν επισυναψα το αντίγραφο πρωτοτύπου αλλα εγω και το επισύναψα αλλα έβαλα και αρίθμηση..Εκανα ένσταση στον ΑΣΕΠ εξήγησα την κατάσταση ρώτησα να ελεγχθεί ο φάκελος μου και απέστειλα αντίγραφα των δικαιολογητικών..αν εχει κανεις αναλογη εμπειρία απο σοχ και αν υπάρχει περίπτωση να δικαιωθω καθως δεν μπορώ να αποδείξω οτι έβαλα μέσα το χαρτι που εστειλα ταχυδρομικά παρα μονο στην αιτηση οτι υπαρχει αριθμηση


Αν εισαι σιγουρος/η οτι το εβαλες να κανεις σιγουρα ενσταση.. Ελπιζω το αντιγραφο πρωτοτυπου να τ ειχες επικυρωσει σε δικηγορο εννοω η φωτοτυπια που απεστειλες να δειχνει οτι το αντιγραφο ειναι επικυρωμενο... Αυτοι απο φορεα σου ειπαν οτι δεν το ειχες βαλει καν? Και σχετικα με την αριθμηση ετσι οπως την εκανες μπορεί ο ασεπ να καταλαβει καπως αν ειχες επισυναψει κ το αντιγραφο πρωτοτύπου δηλαδη εγραφες 2 σελιδεσ ας πουμε ή πρωτοτυπο +μεταφραση.. Κι εγω παντα απορω με την ταχυδρομική αποστολή πως αποδεικνυεις οτι εστειλες ολα τα δικαιολογητικα σε περίπτωση που ο φορεας ή ο ασεπ το αμφισβητησει
Παντως αν πιστεύεις οτι το εχεις βαλει κανε σιγουρα ενσταση κ ενημερωσε μας για την καταληξη γτ πιστευω ενδιαφερει πολλους εδω μεσα


εβαλα σιγουρα το χαρτι.εβαλα αριθμηση πχ 1. πτυχιο 2. πτυχιο αγγλικων 3 κοκ....το πτυχιο αγγλικων ηταν 2 σελιδες μαζι....μια το αντιγραφο πρωτοτυπου και η ακριβης μεταφραση με χαρτοσημο.....απο τον φορεα μου ειπαν οτι δεν ειχα βαλει το αντιγραφο πρωτοτυπου παρα μονο την επικυρωμενη μεταφραση απο δικηγορο.....

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Πέμ Μαρ 01, 2018 9:45 am

alexisozzy1984 έγραψε:
Ioanna222 έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:



εβαλα σιγουρα το χαρτι.εβαλα αριθμηση πχ 1. πτυχιο 2. πτυχιο αγγλικων 3 κοκ....το πτυχιο αγγλικων ηταν 2 σελιδες μαζι....μια το αντιγραφο πρωτοτυπου και η ακριβης μεταφραση με χαρτοσημο.....απο τον φορεα μου ειπαν οτι δεν ειχα βαλει το αντιγραφο πρωτοτυπου παρα μονο την επικυρωμενη μεταφραση απο δικηγορο.....


Το αντίγραφο πρωτοτυπου ειχε σφραγιδα δικηγόρου? Ειναι σημαντικό.. Εγω στη θεση σου εκτος απο ενσταση θα ζηταγα απ το φορεα ν μου δειξει το φακελο μου.. Εφοσον εισαι σιγουρος και λες οτι το ειχες συρραψει ενας λογος παραπανω.... Να σου φύγει η απορια.. Στο κατω κατω θα φαίνεται και η τρυπα απο τη συρραφη στη μεταφραση.. Τι να πω αν το θυμασαι θετικα οτι το εβαλες πρεπει να δεις τα χαρτιά σου.. Πιστεύω οτι κσι νομικα εχεις αυτό το δικαιωμα.. Οποια αποφαση παρεις παντως φροντισε να κανεις εμπρόθεσμα την ενσταση σου στον ασεπ αλλως δε θα τη δεχτούν.. Ειναι εντός 10 ημερολογιακων ημερων απ την αναρτηση των αποτελεσμάτων.. Εκτος και επειδή πρόκειται για ευρωπαϊκό πρόγραμμα ισχύει κατι αλλο

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Μαρ 01, 2018 3:04 pm

Ioanna222 έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
Ioanna222 έγραψε:


εβαλα σιγουρα το χαρτι.εβαλα αριθμηση πχ 1. πτυχιο 2. πτυχιο αγγλικων 3 κοκ....το πτυχιο αγγλικων ηταν 2 σελιδες μαζι....μια το αντιγραφο πρωτοτυπου και η ακριβης μεταφραση με χαρτοσημο.....απο τον φορεα μου ειπαν οτι δεν ειχα βαλει το αντιγραφο πρωτοτυπου παρα μονο την επικυρωμενη μεταφραση απο δικηγορο.....


Το αντίγραφο πρωτοτυπου ειχε σφραγιδα δικηγόρου? Ειναι σημαντικό.. Εγω στη θεση σου εκτος απο ενσταση θα ζηταγα απ το φορεα ν μου δειξει το φακελο μου.. Εφοσον εισαι σιγουρος και λες οτι το ειχες συρραψει ενας λογος παραπανω.... Να σου φύγει η απορια.. Στο κατω κατω θα φαίνεται και η τρυπα απο τη συρραφη στη μεταφραση.. Τι να πω αν το θυμασαι θετικα οτι το εβαλες πρεπει να δεις τα χαρτιά σου.. Πιστεύω οτι κσι νομικα εχεις αυτό το δικαιωμα.. Οποια αποφαση παρεις παντως φροντισε να κανεις εμπρόθεσμα την ενσταση σου στον ασεπ αλλως δε θα τη δεχτούν.. Ειναι εντός 10 ημερολογιακων ημερων απ την αναρτηση των αποτελεσμάτων.. Εκτος και επειδή πρόκειται για ευρωπαϊκό πρόγραμμα ισχύει κατι αλλο


έστειλα ήδη την ένσταση και σήμερα βρήκα δικηγόρο...μου είπε η εργατολογος ότι ο λόγος απόρριψης δεν ευσταθεί δεν προσκομίστηκε δηλ πρωτότυπο..Αλλά αν η προκήρυξη το θελε τότε μπορεί να μηνδικαιωθω..πουθενα στην προκήρυξη δεν υπάρχει αυτό...υπάρχει και ο νόμος περί αντιγράφων...να περιμένω τον ασεπ με συμβουλευσαν

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Πέμ Μαρ 01, 2018 8:44 pm

Για να καταλάβω διότι το θέμα παίζεται στη λεπτομέρεια..Η αιτιολογία για την απόρριψή σου ήταν η απουσία επικυρωμένης φωτοτυπίας του πρωτοτύπου ή παντελής έλλειψη αντιγράφου του πρωτοτύπου? είναι δυο διαφορετικά πράγματα αυτά..

Γενικά στις προκηρύξεις ισχύουν τα εξής:"Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις
οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα
αντίγραφα των τίτλων.
Τα ανωτέρω (τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις) γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο.
Γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων, τα οποία έχουν
επικυρωθεί από δικηγόρο."

Με λίγα λόγια : 1)αν στο τυχόν ανεπικύρωτο από δικηγόρο φωτοαντίγραφο του ξενόγλωσσου τίτλου είχες επισυνάψει μετάφραση στην οποία συμπεριλαμβανόταν αναφορά από το νόμιμο μεταφραστή πως ελαβε γνώση του πρωτοτύπου ή επικυρωμένου αντιγράφου του τίτλου, είσαι κομπλέ.. Αν όμως με ανεπικύρωτο πάντα το ξενόγλωσσο η επισυναφθείσα μεταφραση δεν αναφερει ότι στον μεταφραστή επιδείχθηκε το πρωτότυπο, μάλλον εκεί έγκειται το πρόβλημα
2)αν πάλι το φωτοαντίγραφο του ξενόγλωσσου που συνόδευε τη μετάφραση ήταν επικυρωμένο από δικηγόρο δε χρειάζεται να περιλαμβάνεται στη μετάφραση μνεία ότι εδείχθη στον μεταφραστή το πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο αυτού..που μάλλον για να σου λέει η δικηγόρος πως θα δικαιωθείς μάλλον υπέβαλλες κατ αυτό τον τρόπο τα χαρτιά σου κι έγινε λάθος στην αξιολόγησή τους από το φορέα..

Αν τώρα σου λένε ότι δε βρήκαν αντίγραφο πρωτοτύπου καθόλου κ εσυ θεωρείς σίγουρα ότι το εβαλες αυτό είναι άλλη περίπτωση...Αν θέλεις ξεκαθάρισε τί από τα δύο συμβαίνει ώστε να μάθουμε και την εξέλιξη από την απόφαση του ασεπ...αν θέλεις να την κοινοποιήσεις εδώ φυσικά θα ήταν πολύ χρήσιμο

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Μαρ 01, 2018 10:28 pm

Ioanna222 έγραψε:Για να καταλάβω διότι το θέμα παίζεται στη λεπτομέρεια..Η αιτιολογία για την απόρριψή σου ήταν η απουσία επικυρωμένης φωτοτυπίας του πρωτοτύπου ή παντελής έλλειψη αντιγράφου του πρωτοτύπου? είναι δυο διαφορετικά πράγματα αυτά..

Γενικά στις προκηρύξεις ισχύουν τα εξής:"Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις
οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα
αντίγραφα των τίτλων.
Τα ανωτέρω (τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις) γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο.
Γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων, τα οποία έχουν
επικυρωθεί από δικηγόρο."

Με λίγα λόγια : 1)αν στο τυχόν ανεπικύρωτο από δικηγόρο φωτοαντίγραφο του ξενόγλωσσου τίτλου είχες επισυνάψει μετάφραση στην οποία συμπεριλαμβανόταν αναφορά από το νόμιμο μεταφραστή πως ελαβε γνώση του πρωτοτύπου ή επικυρωμένου αντιγράφου του τίτλου, είσαι κομπλέ.. Αν όμως με ανεπικύρωτο πάντα το ξενόγλωσσο η επισυναφθείσα μεταφραση δεν αναφερει ότι στον μεταφραστή επιδείχθηκε το πρωτότυπο, μάλλον εκεί έγκειται το πρόβλημα
2)αν πάλι το φωτοαντίγραφο του ξενόγλωσσου που συνόδευε τη μετάφραση ήταν επικυρωμένο από δικηγόρο δε χρειάζεται να περιλαμβάνεται στη μετάφραση μνεία ότι εδείχθη στον μεταφραστή το πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο αυτού..που μάλλον για να σου λέει η δικηγόρος πως θα δικαιωθείς μάλλον υπέβαλλες κατ αυτό τον τρόπο τα χαρτιά σου κι έγινε λάθος στην αξιολόγησή τους από το φορέα..

Αν τώρα σου λένε ότι δε βρήκαν αντίγραφο πρωτοτύπου καθόλου κ εσυ θεωρείς σίγουρα ότι το εβαλες αυτό είναι άλλη περίπτωση...Αν θέλεις ξεκαθάρισε τί από τα δύο συμβαίνει ώστε να μάθουμε και την εξέλιξη από την απόφαση του ασεπ...αν θέλεις να την κοινοποιήσεις εδώ φυσικά θα ήταν πολύ χρήσιμο


Λοιπον εγω εβαλα και τα 2 δηλαδη αντιγραφο πρωτοτυπου + μεταγραφη επικυρωμενη...αυτοι γραφουν ως λογο απορριψης ελλειψη πρωτοτυπου...η δικηγορος μου ειπε οτι αν γραφει ελλειψη πρωτοτυπου παει να πει οτι επειδη ειναι οπως ειπες σημαντικη η καθε λεξη αυτοι οπως το εννοουν ειναι οτι δεν δεχονται το πρωτοτυπο..θα επρεπε να γραφουν ελλειψη διπλωματος αγγλικων και μεταφρασης...εδω οπως ειμαστε μου λεει μαλλον το κερδιζω....τωρα αυτοι στο τηλ καναν κωλοτουμπες μια μου λεγαν δεν αναγνωριζεται απο το ασεπ μια μου λεγαν οτι δεν προσκομισθηκε πρωτοτυπο...παρα μονο μεταφραση.....

στην ενσταση μου εγω γραφω προς τον ασεπ πριν βεβαια συμβουλευθω την δικηγορο:

Στις 17/1/2018 απέστειλα την αίτηση και τα δικαιολογητικά για την προκήρυξη ασύλου ΣΟΧ 2/2017 ΑΔΑ: 7ΙΜΞ465ΧΘΕ-Η7Ρ συγκεκριμένα για τον κωδικό θέσης 105.

Μεταξύ των εγγράφων που απέστειλα εμπρόθεσμα, περιλαμβανοταν συννημενα στο φακελο τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας πρωτότυπο και μεταφρασμένο με την σχετική αρίθμηση στην αίτηση μου. Μετα την έκδοση αποτελεσμάτων διαπίστωσα απορημένος πως το όνομα μου βρίσκεται στην λίστα με τους απορριπτέους καθώς αναφέρεται οτι δεν προσκομίσθηκε το πρωτότυπο πτυχίο αγγλικών. Αναφέρω δε αξιότιμοι κύριοι οτι απέστειλα τα δικαιολογητικά έγγραφα και σας τα προωθώ εκ νέου. Ακομα ομως και αν ο φορεας εχει απωλέσει κατ ευθύνην ή κατα λάθος το πρωτοτυπο ξενογλωσσο που επισύναψα εχει επισημο φωτοαντιγραφο μεταφρασμένο επικυρωμενο απο δικηγορο, έγγραφο καθ όλα νόμιμον καθώς πρόκειται για ακριβές φωτοαντίγραφο και μάλιστα μεταφρασμένο απο δικηγόρο, ως γνωρίζουμε στα πλαίσια του νομου σχετικά με τα φωτοαντίγραφα..Αντιθέτως ο φορέας εντελώς παράτυπα δεν με τοποθέτησε στους πίνακες μοριοδότησης για τον λόγο που επισυνάπτεται στο αντίγραφο(6) Σύμφωνα με τον νόμο 4250/2014 (ΦΕΚ 74 /Α’/26-3-2014) υποχρεωτικά αποδεκτά τα απλά, ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων, εφόσον τα έγγραφα αυτά έχουν επικυρωθεί αρχικά από δικηγόρο καθώς και ευκρινή φωτοαντίγραφα από τα πρωτότυπα όσων ιδιωτικών εγγράφων φέρουν θεώρηση από τις υπηρεσίες και τους φορείς που εμπίπτουν στη ρύθμιση Επίσης, γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά τα ευκρινή φωτοαντίγραφα αλλοδαπών εγγράφων. Ο δικηγόρος έχει δικαίωμα να εκδίδει επικυρωμένα αντίγραφα των εγγράφων που έχει στην κατοχή του ν.4194/2013 αρ.36 παρ.2 περ.β ν.3026/1954 αρ.52 παρ.1 ν.3026/1954 αρ.52 παρ.2, (ελληνόγλωσσα ή ξενόγλωσσα, ιδιωτικά ή δημόσια, ελληνικής ή αλλοδαπής δημόσιας αρχής) εγκύκλιος ΔΙΣΚΠΟ /Φ.15/12713/27-12-2011. Η μετάφραση ξενόγλωσσου εγγράφου περιλαμβάνει συνημμένα το πρωτότυπο του ξενόγλωσσου εγγράφου, ή επικυρωμένο αντίγραφό του Τη μετάφραση του δικηγόρου, με βεβαίωση ότι το παρόν έγγραφο αποτελεί μετάφραση του συνημμένου εγγράφου, και ότι ο δικηγόρος έχει επαρκή γνώση της γλώσσας που μετέφρασε 1360/1998 ΑΠ ν.4194/2013 αρ.36 παρ.2 περ.γ ν.3026/1954 αρ.53. Η βεβαίωση μπορεί να δοθεί και επί του μεταφρασμένου κειμένου 488/2004 Μον.Πρ.Λάρισας.Επομένως παρακαλώ να γίνει έλεγχος στον φάκελο μου..

Μάλιστα διερωτώμαι αφενός πως απωλέσθηκε το έγγραφο που επισύναψα αφετέρου αφου επισυνάπτεται επίσημο φωτοαντίγραφο μεταφρασμένο θεωρημένο απο δικηγόρο με ποια διαφάνεια αποφάσισε ο φορέας να με απορρίψει..


Στισ 27/7/2017 επικοινώνησα με το γραφείο ασύλου και ευθαρσώς μου απάντησαν οτι μεν οτι τα εγγραφα είναι μέσα αλλα ο ΑΣΕΠ δεν τα αναγνωρίζει όμως αν παρατηρήσουμε την λίστα με ποια πτυχια αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ το TIE αναγνωρίζεται απο τον φορέα σας



Ενίσταμαι κατά των προσωρινών αποτελεσμάτων για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω πιστεύοντας οτι θα εγκρίνετε την ένσταση μου!

Παρακαλώ για τις ενέργειες σας

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Μαρ 01, 2018 10:39 pm

Ioanna222 έγραψε:Για να καταλάβω διότι το θέμα παίζεται στη λεπτομέρεια..Η αιτιολογία για την απόρριψή σου ήταν η απουσία επικυρωμένης φωτοτυπίας του πρωτοτύπου ή παντελής έλλειψη αντιγράφου του πρωτοτύπου? είναι δυο διαφορετικά πράγματα αυτά..

Γενικά στις προκηρύξεις ισχύουν τα εξής:"Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις
οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα
αντίγραφα των τίτλων.
Τα ανωτέρω (τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις) γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο.
Γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων, τα οποία έχουν
επικυρωθεί από δικηγόρο."

Με λίγα λόγια : 1)αν στο τυχόν ανεπικύρωτο από δικηγόρο φωτοαντίγραφο του ξενόγλωσσου τίτλου είχες επισυνάψει μετάφραση στην οποία συμπεριλαμβανόταν αναφορά από το νόμιμο μεταφραστή πως ελαβε γνώση του πρωτοτύπου ή επικυρωμένου αντιγράφου του τίτλου, είσαι κομπλέ.. Αν όμως με ανεπικύρωτο πάντα το ξενόγλωσσο η επισυναφθείσα μεταφραση δεν αναφερει ότι στον μεταφραστή επιδείχθηκε το πρωτότυπο, μάλλον εκεί έγκειται το πρόβλημα
2)αν πάλι το φωτοαντίγραφο του ξενόγλωσσου που συνόδευε τη μετάφραση ήταν επικυρωμένο από δικηγόρο δε χρειάζεται να περιλαμβάνεται στη μετάφραση μνεία ότι εδείχθη στον μεταφραστή το πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο αυτού..που μάλλον για να σου λέει η δικηγόρος πως θα δικαιωθείς μάλλον υπέβαλλες κατ αυτό τον τρόπο τα χαρτιά σου κι έγινε λάθος στην αξιολόγησή τους από το φορέα..

Αν τώρα σου λένε ότι δε βρήκαν αντίγραφο πρωτοτύπου καθόλου κ εσυ θεωρείς σίγουρα ότι το εβαλες αυτό είναι άλλη περίπτωση...Αν θέλεις ξεκαθάρισε τί από τα δύο συμβαίνει ώστε να μάθουμε και την εξέλιξη από την απόφαση του ασεπ...αν θέλεις να την κοινοποιήσεις εδώ φυσικά θα ήταν πολύ χρήσιμο



Τωρα συμπληρωματικα ξεχασα να σου πω με απλα λογια: ο φορεας ισχυριζεται τηλεφωνικα μετα απο καμια διακοσα τηλ που αλλαξαν 200 αποψεις ισχυριζεται συγκεκριμενα οτι εχουν την μεταφραση επικυρωμενη απο δικηγορο αλλα δεν εχουν το πρωτοτυπο...αυτα τα ειχα στειλει μαζι και τα αριθμησα ως ενα εγγραφο στην αιτηση μου....τωρα αν εφυγε απο τη συρραφη αυτο δεν αποδεικνυει κατι με ενα πολυ απλο εργαλειακι το κοβεις και βγαζεις φωτοτυπια σε εγχρωμο.......λοιπον αυτοι ισχυριζονται οτι εχουν μονο την μεταφραση που ναιι επικυρωμενη απο δικηγορο....δεν εχουν το πρωτοτυπο....η δικηγορος μου ειπε οτι αυτοι ως λογο απορριψης νομικα παντα επρεπε να βαλουν ελλειψη διπλωματος αγγλικων οχι ελλειψη πρωτοτυπου αρα εχω πιθανοτητες να την κερδισω...αν ελεγε η προκυρηξη βεβαια μεσα οτι πρεπει να προσκομισθει πρωτοτυπο +μεταφραση τοτε ακυρωνομαι..σου λεω ακριβως τι μου ειπαν σημερα το πρωι...πουθενα στην προκηρυξη δεν αναφερει την λεξη πρωτοτυπο..λεει για τιτλους σπουδων βεβαιωσεις απο αλλοδαπη κτλπ....μεσα μου δεν πιστευω οτι θα δικαιωθω...επρεπε να χα παει αυτοπροσωπως ....αλλα για μια σοχ να κατεβαινω απο θεσσαλονικη αθηνα? ελπιζω καποτε να γινουν οι σοχ ηλεκτρονικες οι αιτησεις ...η εστω να βγαινουν καποια προαπαιτουμενα...ή πχ τα προαπαιτουμενα να δινουν μορια..παντως στους απορριπτεους ειμαι εγω και ενας ακομα γι αυτη την αιτιολογία..σε ολους λεει ελλειψη διπλωματος αγγλικων και μεταφρασης οχι ελλειψη πρωτοτυπου...αυτη η λεξη μπορει να με σωσει

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Παρ Μαρ 02, 2018 1:53 am

Καταλαβαινω οτι σιγουρα ειναι λιγο περιπλεγμενο το ζητημα γτ δεν εξηγει κι ο φορεας και τα μασάει ποιο είναι το πρόβλημα? Δεν τους καλυπτει ως προς τις απαιτήσεις του ασεπ το αντιγραφο πρωτοτυπου που προσκομισες ή δε βρηκαν ουτε αντιγραφο του ξενογλωσσου παρα μονο μεταφραση? Παντως ειναι υποχρεωμενος ο φορεας ν αποστειλει στον ασεπ το φακελο σου ν γινει εκ νεου ελεγχος κ ν αποφανθουν.. Αν παντως τα ειχες συρραψει και ειχες αριθμησει ιδιοχειρως με στυλο τα 2 έγγραφα η φωτοτυπια που λες θα φαινοταν οτι δεν ειναι το αρχικο εγγραφο που κατεθεσες και οτι κατι βρωμαει... Παντως ειναι σημαντικό που εκανες ενσταση για την τιμη των οπλων και μονο και για να ξερεις αν εγινε καποιο λαθος να το αποφυγεις σ επόμενες προκηρυξεις... Παντως ετσι κ για να μη στενοχωριεσαι σου λεω οτι για την ειδικοτητα που υπεβαλες για ολους τους κωδικους εκτος του 118, αν δεν εχεις προυπηρεσια σε θεματα μεταναστων κ εξετασης ασυλου, λιγες ελπιδες ειχες να ησουν στους προσληπτεους οπότε χαλαρωσε κ οταν αποφανθει ο ασεπ κ μακαρι να σε δικαιωσει πες το μας κ εδω να ξερουμε... Ευχομαι ταχεια δικαιωση :D

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Σάβ Μαρ 03, 2018 2:07 pm

Ταχεία απάντηση? Εδώ γελάμε... Ξέρω περίπτωση που κάποιος έλαβε απάντηση μετά από 4 μήνες από την ένσταση. Κόντευε να τελειώσει το 8μηνο. Κι απάντησαν αρνητικά, καθώς δεν είδαν πουθενά μετάφραση σε εκείνη την περίπτωση (ή δεν την έστειλε ο φορέας), γιατί δεν είχε αριθμήσει ανά φύλλο, αλλά τα είχε συρράψει. Συμπέρασμα: Από εδώ και στο εξής να βάζετε αρίθμηση ανά φύλλο, όπως ακριβώς γράφει στο παράρτημα, και να γράφετε "συνημμένα φύλλα 15" κι ας είναι μόνο 10 π.χ. οι τίτλοι των εγγράφων. Όλα γίνονται για να προσέχουμε περισσότερο. Δεν μιλάω για τη συγκεκριμένη περίπτωση που μπορεί να χάθηκε το πρώτο από τα δύο φύλλα (αντίθετα δηλαδή από αυτή που γνωρίζω). Σε κάθε περίπτωση ...καλή υπομονή και καλή συνέχεια της αναζήτησης εργασίας. Βγαίνουν συνεχώς ΣΟΧ. Το κακό είναι ότι όλες έχουν σαφή ημερομηνία λήξης που τηρείται αναγκαστικά, εκτός μόνο του Μεταναστευτικού και όλων των Κοινονικών Δομών των Δήμων.

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2018 7:57 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Κυρ Μαρ 04, 2018 5:45 pm

Ioanna222 έγραψε:Καταλαβαινω οτι σιγουρα ειναι λιγο περιπλεγμενο το ζητημα γτ δεν εξηγει κι ο φορεας και τα μασάει ποιο είναι το πρόβλημα? Δεν τους καλυπτει ως προς τις απαιτήσεις του ασεπ το αντιγραφο πρωτοτυπου που προσκομισες ή δε βρηκαν ουτε αντιγραφο του ξενογλωσσου παρα μονο μεταφραση? Παντως ειναι υποχρεωμενος ο φορεας ν αποστειλει στον ασεπ το φακελο σου ν γινει εκ νεου ελεγχος κ ν αποφανθουν.. Αν παντως τα ειχες συρραψει και ειχες αριθμησει ιδιοχειρως με στυλο τα 2 έγγραφα η φωτοτυπια που λες θα φαινοταν οτι δεν ειναι το αρχικο εγγραφο που κατεθεσες και οτι κατι βρωμαει... Παντως ειναι σημαντικό που εκανες ενσταση για την τιμη των οπλων και μονο και για να ξερεις αν εγινε καποιο λαθος να το αποφυγεις σ επόμενες προκηρυξεις... Παντως ετσι κ για να μη στενοχωριεσαι σου λεω οτι για την ειδικοτητα που υπεβαλες για ολους τους κωδικους εκτος του 118, αν δεν εχεις προυπηρεσια σε θεματα μεταναστων κ εξετασης ασυλου, λιγες ελπιδες ειχες να ησουν στους προσληπτεους οπότε χαλαρωσε κ οταν αποφανθει ο ασεπ κ μακαρι να σε δικαιωσει πες το μας κ εδω να ξερουμε... Ευχομαι ταχεια δικαιωση :D




Aπώλεια πρωτοτυπου σημαινει οτι δεχονται οτι προσκομισα πτυχιο αγγλικων και με ειπε η δικηγορος οτι μαλλον θα δικαιωθω...θα δειξει...μπαινω και χωρις προυπηρεσια ως τριτεκνος με ανεργια και αναπηρια αδελρφου....εχω προυπηρεσια σε θεματα μεταναστων επισης

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Κυρ Μαρ 04, 2018 8:14 pm

alexisozzy1984 έγραψε:
Ioanna222 έγραψε:Καταλαβαινω οτι σιγουρα ειναι λιγο περιπλεγμενο το ζητημα γτ δεν εξηγει κι ο φορεας και τα μασάει ποιο είναι το πρόβλημα? Δεν τους καλυπτει ως προς τις απαιτήσεις του ασεπ το αντιγραφο πρωτοτυπου που προσκομισες ή δε βρηκαν ουτε αντιγραφο του ξενογλωσσου παρα μονο μεταφραση? Παντως ειναι υποχρεωμενος ο φορεας ν αποστειλει στον ασεπ το φακελο σου ν γινει εκ νεου ελεγχος κ ν αποφανθουν.. Αν παντως τα ειχες συρραψει και ειχες αριθμησει ιδιοχειρως με στυλο τα 2 έγγραφα η φωτοτυπια που λες θα φαινοταν οτι δεν ειναι το αρχικο εγγραφο που κατεθεσες και οτι κατι βρωμαει... Παντως ειναι σημαντικό που εκανες ενσταση για την τιμη των οπλων και μονο και για να ξερεις αν εγινε καποιο λαθος να το αποφυγεις σ επόμενες προκηρυξεις... Παντως ετσι κ για να μη στενοχωριεσαι σου λεω οτι για την ειδικοτητα που υπεβαλες για ολους τους κωδικους εκτος του 118, αν δεν εχεις προυπηρεσια σε θεματα μεταναστων κ εξετασης ασυλου, λιγες ελπιδες ειχες να ησουν στους προσληπτεους οπότε χαλαρωσε κ οταν αποφανθει ο ασεπ κ μακαρι να σε δικαιωσει πες το μας κ εδω να ξερουμε... Ευχομαι ταχεια δικαιωση :D




Aπώλεια πρωτοτυπου σημαινει οτι δεχονται οτι προσκομισα πτυχιο αγγλικων και με ειπε η δικηγορος οτι μαλλον θα δικαιωθω...θα δειξει...μπαινω και χωρις προυπηρεσια ως τριτεκνος με ανεργια και αναπηρια αδελρφου....εχω προυπηρεσια σε θεματα μεταναστων επισης


Τοτε ειναι σημαντικό... Αν δικαιωθεις διεκδικεις προσληψη.. Ελπιζω να μην παρεις απάντηση μετα απο 4 μηνες οπως ετυχε στο φιλο πιο πανω... Καλη τυχη και περιμένουμε ενημέρωση!!

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΕΝΣΤΑΣΗ ΣΟΧ ΚΑΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Μαρ 06, 2018 12:29 pm

Τα χαρτιά στις ΣΟΧ τα αξιολογεί μόνο ο φορέας που βγάζει την ΣΟΧ προκήρυξη και απλά αποστέλλει τα αποτελέσματα στον ΑΣΕΠ....Ο ΑΣΕΠ εξετάζει τα αυτό καθαυτό έγγραφα στις ΣΟΧ συνήθως μόνο έπειτα από ένσταση....

Γενικά αν γίνει ένσταση κατά ΣΟΧ αποτελεσμάτων ο φορέας είναι υποχρεωμένος να αποστείλει ταχυδρομικώς τα χαρτιά του πρώτου επιτυχόντα και αυτού που έκανε ένσταση, στον ΑΣΕΠ......

Συνήθως ο ΑΣΕΠ, σε τέτοιες περιπτώσεις, βγάζει απόφαση ένα μήνα έπειτα από την ένσταση και αυτό είμαι σε θέση να το γνωρίζω από πρώτο χέρι...

Τώρα από την άλλη να σου εξαφάνισαν επίτηδες κάποιο έγγραφο που είχες επισυνάψει, προφανώς για να "σπρώξουν" δικό τους άνθρωπο, δεν είναι και απίθανο αλλά από την άλλη πολύ δύσκολα κάποια δημόσια υπηρεσία θα τολμούσε κάτι τέτοιο διότι οι καμπάνες σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ βαριές....


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες