απορίες για σοχ

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
sterzin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:24 pm

απορίες για σοχ

Δημοσίευσηαπό sterzin » Παρ Φεβ 16, 2018 3:29 pm

1. το έντυπο το γράφουμε ηλεκτρονικά και το εκτυπώνουμε ή μπορούμε και χειρόγραφα;

2. Υ/Δ για κώλυμα διορισμού, την κάνουν μόνο αυτοί που έχουν απασχοληθεί στο παρελθόν στο δημόσιο με συμβάσεις ορισμένου χρόνου;

3. Για την απόδειξη εμπειρίας σε συναφές αντικείμενο, εκτός από την κατάσταση ενσήμων του ΙΚΑ, πρέπει να κάνω Υ/Δ αναφέροντας εργοδότες κτλ; Αυτή την υπεύθυνη δήλωση που την βρίσκω; είναι κάποιο ειδικό έντυπο από κάποια σελίδα;

4. Βεβαίωση ανεργίας ΟΑΕΔ. Βγάζει και το ΚΕΠ την ίδια, υπάρχει πρόβλημα ή πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ;

5. Την βεβαίωση ενσήμων του ΙΚΑ την παραδίδω όπως είναι πρωτότυπη ή μπορώ να βγάλω φωτοτυπία και να την επικυρώσω στο ΚΕΠ;

6. Την πιστοποίηση πληροφορικής που θα μου σφραγίσει ο δικηγόρος, το φωτοαντίγραφο χρειάζεται επικύρωση από το ΚΕΠ ή όχι;

Συγνώμη για τις πολλές απορίες.. αλλά κάπου χάθηκα..

nikos7678
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2018 1:19 pm

Re: απορίες για σοχ

Δημοσίευσηαπό nikos7678 » Παρ Φεβ 16, 2018 5:43 pm

1. Τυπώνω το ΣΟΧ και το συμπληρώνω χειρόγραφα.

2. Κώλυμα οκτάμηνης απασχόλησης

3. Αν ζητείται και Υ/Δ πηγαίνεις στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ:
Φορείς > Έντυπα - Διαδικασίες -> Διαγωνισμών Φορέων -> Σειρά Προτ/τας -> Συμπληρωματικά έντυπα και διαλέγεις το αρχείο -> Υπεύθυνη Δήλωση Απόδειξης Εμπειρίας

4. ΚΕΠ ή ΟΑΕΔ ή από το σπίτι με κλειδάριθμο από ΟΑΕΔ, internet και εκτύπωση βεβαίωσης.

5. Την ίδια απορία έχω και εγώ στο προηγούμενο ποστ. (Μάλλον χρειάζεται μόνο πρωτότυπη για κάθε ΣΟΧ που κάνεις).

6. Ευκρινές φωτοαντίγραφο.

Για τα 2,3 και 6 θα πρέπει πας στη ΣΟΧ, να τη διαβάσεις και να δεις σε ποιο παράρτημα ανακοινώσεων αναφέρεται. Έστω ότι αναφέρεται στο Παράρτημα ΣΟΧ με σήμανση έκδοσης <<30-03-2017>>. Στη συνέχεια πηγαίνεις στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ:

Φορείς > Έντυπα - Διαδικασίες -> Διαγωνισμών Φορέων -> Ορ. Χρόνου ΣΟΧ -> Παραρτήματα Ανακοινώσεων
και διαλέγεις το αρχείο -> Συμβάσεων Εργασίας Ορισμένου Χρόνου (ΣΟΧ) - Ημ. Εκδ. 30/03/2017 κ.ο.κ. Το αρχείο αυτό γράφει αναλυτικά τι χρειάζεσαι.

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: απορίες για σοχ

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Παρ Φεβ 16, 2018 6:59 pm

[quote="sterzin"]1. το έντυπο το γράφουμε ηλεκτρονικά και το εκτυπώνουμε ή μπορούμε και χειρόγραφα;

2. Υ/Δ για κώλυμα διορισμού, την κάνουν μόνο αυτοί που έχουν απασχοληθεί στο παρελθόν στο δημόσιο με συμβάσεις ορισμένου χρόνου;

3. Για την απόδειξη εμπειρίας σε συναφές αντικείμενο, εκτός από την κατάσταση ενσήμων του ΙΚΑ, πρέπει να κάνω Υ/Δ αναφέροντας εργοδότες κτλ; Αυτή την υπεύθυνη δήλωση που την βρίσκω; είναι κάποιο ειδικό έντυπο από κάποια σελίδα;

4. Βεβαίωση ανεργίας ΟΑΕΔ. Βγάζει και το ΚΕΠ την ίδια, υπάρχει πρόβλημα ή πρέπει να πάω στον ΟΑΕΔ;

5. Την βεβαίωση ενσήμων του ΙΚΑ την παραδίδω όπως είναι πρωτότυπη ή μπορώ να βγάλω φωτοτυπία και να την επικυρώσω στο ΚΕΠ;

6. Την πιστοποίηση πληροφορικής που θα μου σφραγίσει ο δικηγόρος, το φωτοαντίγραφο χρειάζεται επικύρωση από το ΚΕΠ ή όχι;

Συγνώμη για τις πολλές απορίες.. αλλά κάπου χάθηκα..[/quote]

1. χειρόγραφα
2. οχι ολοι την κάνουν
3. στην σελίδα του ασεπ την βρίσκεις πατα στο παρακάτω ,θα την επικυρώσεις στα κεπ ...http://www.asep.gr/webcenter/portal/ora ... f7fq1ms3_5
4. οχι μονο ο οαδε ή εσύ με τους κώδικου σου απο την σελίδα του οαεδ
5. δεν χρειάζεται επικύρωση και ναι μπορείς να την δώσεις και φωτοτυπία
6. δεν μπορεί να στο επικυρώσει το κεπ γιατί δεν είναι δημόσιο έγγραφο

maximusgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 1:32 am

Re: απορίες για σοχ

Δημοσίευσηαπό maximusgr » Δευ Φεβ 19, 2018 1:50 pm

BILLY.T έγραψε:2. Υ/Δ για κώλυμα διορισμού, την κάνουν μόνο αυτοί που έχουν απασχοληθεί στο παρελθόν στο δημόσιο με συμβάσεις ορισμένου χρόνου;

2. οχι ολοι την κάνουν



Συγνώμη, είστε σίγουροι πως όλοι την κάνουν την Υ/Δ για το κώλυμα;

Εγώ βρήκα αυτό:
Η συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση υποβάλλεται μόνο στην περίπτωση που ο υποψήφιος έχει απασχοληθεί με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου.

john1963
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2019 1:17 am

Re: απορίες για σοχ

Δημοσίευσηαπό john1963 » Παρ Ιαν 04, 2019 3:11 pm

γνωριζει καποιοϛ ειμαι σε σοχ για 14 μηνεϛ και εγινε παραταση αλλουϛ 10 μηνεϛ συνολον 24 μηνεϛ αν γινει νεα σοχ στον ιδιο φορεα μπορω να εχω συμμετοχη

Moutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:16 pm

Re: απορίες για σοχ

Δημοσίευσηαπό Moutsi » Σάβ Απρ 13, 2019 2:27 pm

Απορία για ΣΟΧ 2019, λοιπόν. Το Παράρτημα ΣΟΧ με σήμανση 12.02.2019 αναφέρει:
"στον κατάλογο συνημμένων δικαιολογητικών της αίτησης τα αναφέρει κατά είδος ένα προς ένα και καταγράφει το σύνολο των αριθμημένων φύλλων όλων των δικαιολογητικών - πιστοποιητικών που καταθέτει (π.χ. συνημμένα φύλλα 20).".

Έτυχε να υποβάλλω αίτηση στην οποία είχα καταγράψει στον αριθμημένο κατάλογο (και συμπεριλάβει) τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ωστόσο είχα αμελήσει να συμπληρώσω ότι το σύνολο των συνημμένων ήταν Χ (αριθμός).

Γνωρίζει κάποιος εάν αυτό είναι λόγος απόρριψης της αίτησης;


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες