Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
sterzin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:24 pm

Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό sterzin » Κυρ Ιαν 21, 2018 5:11 pm

Γειά σας και από μένα, γράφω για πρώτη φορά και ελπίζω να με βοηθήσετε στην εξής απορία μου. Κάποιες προκηρύξεις λένε ότι η απασχόληση σε προγράμματα stage του οαεδ θεωρείται εμπειρία και πως για να την αποδείξω κάνω αίτηση στα κεντρικά του οαεδ στην Τατοίου. Το έχει κάνει κάποιος να μου πεί πώς έγινε τελικά; Πρέπει να πάω αυτοπροσώπως εκεί ή μπορώ να στείλω εξουσιοδοτημένο άτομο; Και σε πόσες μέρες παίρνω την βεβαίωση;
Η δεύτερη απορία μου είναι για το πτυχίο αγγλικών, πρέπει να το μεταφράσω σε δικηγόρο, συν την σφραγίδα του; Ή φτάνει μόνο η σφραγίδα του;
Και τρίτον, για την απόδειξη γνώσης πληροφορικής, το χαρτί που έχω είναι της unicert, το μισό είναι στα ελληνικά και δίπλα γράφει στα αγγλικά. Αυτό λογικά δεν θέλει μετάφραση υποθέτω, αλλά μόνο σφραγίδα δικηγόρου;
Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε σε αυτά τα θέματα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nikole25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 8:03 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό nikole25 » Τρί Ιαν 30, 2018 7:15 pm

Όντως η απασχόληση σε προγράμματα stage θεωρείται εμπειρία κ μετράει σε προκήρυξεις.
Έχω πάρει μέρος σε τέτοιο προγράμματα κ χρησιμοποίησα την εμπειρία. Αυτό που έκανα εγω ήταν το εξής: όταν τελείωσα το stage μου είχαν δώσει μια βεβαίωση με τη διάρκεια απασχόλησης κ το αντικείμενο. Έβγαλα φωτοτυπία κ την εστειλα. Κ μέτρησε κανονικά η εμπειρία. Αλλιώς ίσως μέσω ΟΑΕΔ να μπορείς να παρεις την βεβαίωση αλλά να μην είναι από φάξ να είναι κανονική βεβαίωση. Για τα κεντρικά στην Τατοΐου δεν γνωρίζω καλύτερα να τους παρεις τηλ
Στην δεύτερη ερώτηση χρειάζεται το πτυχίο αγγλικών μετάφραση στον δικηγόρο κ τη σφραγίδα.
Κ στην τελευταία ερώτηση αφού το πτυχίο είναι κ στα αγγλικά κ στα ελληνικά χρειάζεται μόνο σφραγίδα δικηγόρου. Κ εγω έχω κάτι αντίστοιχο όποτε μόνο σφραγίδα μου εβαλαν.

sterzin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:24 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό sterzin » Δευ Φεβ 05, 2018 3:23 pm

Σε ευχαριστώ που απάντησες.
Ο δικηγόρος πόσο χρεώνει περίπου; Και χρειάζεται να του ζητήσω και ένα επιπλέον χαρτί που θα αποδεικνύει την γνώση του στην ξένη γλώσσα; Κάτι τέτοιο διάβασα σε μια προκήρυξη.

nikole25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 8:03 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό nikole25 » Τετ Φεβ 07, 2018 12:34 pm

sterzin έγραψε:Σε ευχαριστώ που απάντησες.
Ο δικηγόρος πόσο χρεώνει περίπου; Και χρειάζεται να του ζητήσω και ένα επιπλέον χαρτί που θα αποδεικνύει την γνώση του στην ξένη γλώσσα; Κάτι τέτοιο διάβασα σε μια προκήρυξη.


Εγω έκανα την μετάφραση πριν 10χρονια περίπου κ νομίζω το κόστος ήταν στα 20 με 30 ευρώ τότε- τώρα δεν γνωρίζω καθόλου που κυμαίνονται οι τιμές
Ούτε το δεύτερο ερώτημα σου το γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιο χαρτί για να αποδεικνύει τη γνώση του . Τότε που το έκανα εγω δεν χρειαζόταν πάντως το θυμάμαι καλα

iv220
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 7:40 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό iv220 » Τρί Φεβ 13, 2018 2:01 pm

nikole25 έγραψε:
sterzin έγραψε:Σε ευχαριστώ που απάντησες.
Ο δικηγόρος πόσο χρεώνει περίπου; Και χρειάζεται να του ζητήσω και ένα επιπλέον χαρτί που θα αποδεικνύει την γνώση του στην ξένη γλώσσα; Κάτι τέτοιο διάβασα σε μια προκήρυξη.


Εγω έκανα την μετάφραση πριν 10χρονια περίπου κ νομίζω το κόστος ήταν στα 20 με 30 ευρώ τότε- τώρα δεν γνωρίζω καθόλου που κυμαίνονται οι τιμές
Ούτε το δεύτερο ερώτημα σου το γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιο χαρτί για να αποδεικνύει τη γνώση του . Τότε που το έκανα εγω δεν χρειαζόταν πάντως το θυμάμαι καλα


Ο δικηγόρος επικυρώνει κατ'αρχας μια φωτοτυπια του πτυχίου αγγλικών ως αντίγραφο του πρωτότυπου που του παρουσιάστηκε,μετά μεταφράζει το επικυρωμένο αντίγραφο και υπογράφει κι εκεί αναφέροντας ότι έχει γνώση της αγγλικής όπως αναφέρει ο νόμος.Το πόσο κοστίζει όλη αυτή η διαδικασία εξαρτάται από τον δικηγόρο,στην ουσία πληρώνεις τη σφραγίδα του.
Αφού παραλάβεις το πακέτο επικυρωμένο αντίγραφο και μετάφραση πρέπει να επικυρωθεί και από τον δικηγορικό σύλλογο και καλύτερα αν μπορείς να το κάνεις ο ίδιος αφού το παράβολο είναι μόνο 6 ευρώ κι αν το τρέξει ο ίδιος ο δικηγόρος σίγουρα θα ζητήσει κάτι παραπάνω.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τρί Φεβ 13, 2018 5:58 pm

iv220 έγραψε:
nikole25 έγραψε:
sterzin έγραψε:Σε ευχαριστώ που απάντησες.
Ο δικηγόρος πόσο χρεώνει περίπου; Και χρειάζεται να του ζητήσω και ένα επιπλέον χαρτί που θα αποδεικνύει την γνώση του στην ξένη γλώσσα; Κάτι τέτοιο διάβασα σε μια προκήρυξη.


Εγω έκανα την μετάφραση πριν 10χρονια περίπου κ νομίζω το κόστος ήταν στα 20 με 30 ευρώ τότε- τώρα δεν γνωρίζω καθόλου που κυμαίνονται οι τιμές
Ούτε το δεύτερο ερώτημα σου το γνωρίζω αν χρειάζεται κάποιο χαρτί για να αποδεικνύει τη γνώση του . Τότε που το έκανα εγω δεν χρειαζόταν πάντως το θυμάμαι καλα


Ο δικηγόρος επικυρώνει κατ'αρχας μια φωτοτυπια του πτυχίου αγγλικών ως αντίγραφο του πρωτότυπου που του παρουσιάστηκε,μετά μεταφράζει το επικυρωμένο αντίγραφο και υπογράφει κι εκεί αναφέροντας ότι έχει γνώση της αγγλικής όπως αναφέρει ο νόμος.Το πόσο κοστίζει όλη αυτή η διαδικασία εξαρτάται από τον δικηγόρο,στην ουσία πληρώνεις τη σφραγίδα του.
Αφού παραλάβεις το πακέτο επικυρωμένο αντίγραφο και μετάφραση πρέπει να επικυρωθεί και από τον δικηγορικό σύλλογο και καλύτερα αν μπορείς να το κάνεις ο ίδιος αφού το παράβολο είναι μόνο 6 ευρώ κι αν το τρέξει ο ίδιος ο δικηγόρος σίγουρα θα ζητήσει κάτι παραπάνω.


Πρώτη φορά ακούω για επικύρωση και από το δικηγορικό σύλλογο? Δεν έχω δει κάτι σχετικό στις προκηρύξεις..Υπάρχει κάποιος νόμος ή διάταξη να το προβλέπει και πού αναφέρεται αυτό στα φεκ του ΑΣΕΠ? δεν έχω δει κάτι ανάλογο γι' αυτό

sterzin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 12:24 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό sterzin » Τετ Φεβ 28, 2018 10:25 am

nikole25 έγραψε:Όντως η απασχόληση σε προγράμματα stage θεωρείται εμπειρία κ μετράει σε προκήρυξεις.
Έχω πάρει μέρος σε τέτοιο προγράμματα κ χρησιμοποίησα την εμπειρία. Αυτό που έκανα εγω ήταν το εξής: όταν τελείωσα το stage μου είχαν δώσει μια βεβαίωση με τη διάρκεια απασχόλησης κ το αντικείμενο. Έβγαλα φωτοτυπία κ την εστειλα. Κ μέτρησε κανονικά η εμπειρία. Αλλιώς ίσως μέσω ΟΑΕΔ να μπορείς να παρεις την βεβαίωση αλλά να μην είναι από φάξ να είναι κανονική βεβαίωση. Για τα κεντρικά στην Τατοΐου δεν γνωρίζω καλύτερα να τους παρεις τηλ
Στην δεύτερη ερώτηση χρειάζεται το πτυχίο αγγλικών μετάφραση στον δικηγόρο κ τη σφραγίδα.
Κ στην τελευταία ερώτηση αφού το πτυχίο είναι κ στα αγγλικά κ στα ελληνικά χρειάζεται μόνο σφραγίδα δικηγόρου. Κ εγω έχω κάτι αντίστοιχο όποτε μόνο σφραγίδα μου εβαλαν.


Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πώς δήλωσες το stage σαν εμπειρία;
Εγώ είχα απασχοληθεί στον ιδιωτικό τομέα χωρίς ένσημα (μόνο με ιατροφαρμακευτική περίθαλψη). Οπότε άμα την δηλώσω σαν εμπειρία στην Υ.Δ. εργασιακής εμπειρίας, τότε δεν θα συμφωνεί με την βεβαίωση ΙΚΑ. Αρκεί που θα έχω την βεβαίωση ΟΑΕΔ STAGE για να το επιβεβαιώσω;
Και στο ''φορέας απασχόλησης - εργοδότης'' της Υ.Δ. θα βάλω ΟΑΕΔ ή την ιδιωτική εταιρεία που με τοποθέτησε το stage;
δυστυχώς δεν λειτουργούν τα τηλέφωνα του ΑΣΕΠ..

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό oaee » Τετ Φεβ 28, 2018 11:07 am

[quote="sterzin"]Γειά σας και από μένα, γράφω για πρώτη φορά και ελπίζω να με βοηθήσετε στην εξής απορία μου. Κάποιες προκηρύξεις λένε ότι η απασχόληση σε προγράμματα stage του οαεδ θεωρείται εμπειρία και πως για να την αποδείξω κάνω αίτηση στα κεντρικά του οαεδ στην Τατοίου. Το έχει κάνει κάποιος να μου πεί πώς έγινε τελικά; Πρέπει να πάω αυτοπροσώπως εκεί ή μπορώ να στείλω εξουσιοδοτημένο άτομο; Και σε πόσες μέρες παίρνω την βεβαίωση;
Η δεύτερη απορία μου είναι για το πτυχίο αγγλικών, πρέπει να το μεταφράσω σε δικηγόρο, συν την σφραγίδα του; Ή φτάνει μόνο η σφραγίδα του;
Και τρίτον, για την απόδειξη γνώσης πληροφορικής, το χαρτί που έχω είναι της unicert, το μισό είναι στα ελληνικά και δίπλα γράφει στα αγγλικά. Αυτό λογικά δεν θέλει μετάφραση υποθέτω, αλλά μόνο σφραγίδα δικηγόρου;
Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε σε αυτά τα θέματα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.[/quote]

θα πας δικηγορο και θα αναλαβει να στα βρει και απο stage.

nikole25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 8:03 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό nikole25 » Πέμ Μαρ 01, 2018 6:00 pm

sterzin έγραψε:
nikole25 έγραψε:Όντως η απασχόληση σε προγράμματα stage θεωρείται εμπειρία κ μετράει σε προκήρυξεις.
Έχω πάρει μέρος σε τέτοιο προγράμματα κ χρησιμοποίησα την εμπειρία. Αυτό που έκανα εγω ήταν το εξής: όταν τελείωσα το stage μου είχαν δώσει μια βεβαίωση με τη διάρκεια απασχόλησης κ το αντικείμενο. Έβγαλα φωτοτυπία κ την εστειλα. Κ μέτρησε κανονικά η εμπειρία. Αλλιώς ίσως μέσω ΟΑΕΔ να μπορείς να παρεις την βεβαίωση αλλά να μην είναι από φάξ να είναι κανονική βεβαίωση. Για τα κεντρικά στην Τατοΐου δεν γνωρίζω καλύτερα να τους παρεις τηλ
Στην δεύτερη ερώτηση χρειάζεται το πτυχίο αγγλικών μετάφραση στον δικηγόρο κ τη σφραγίδα.
Κ στην τελευταία ερώτηση αφού το πτυχίο είναι κ στα αγγλικά κ στα ελληνικά χρειάζεται μόνο σφραγίδα δικηγόρου. Κ εγω έχω κάτι αντίστοιχο όποτε μόνο σφραγίδα μου εβαλαν.


Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πώς δήλωσες το stage σαν εμπειρία;
Εγώ είχα απασχοληθεί στον ιδιωτικό τομέα χωρίς ένσημα (μόνο με ιατροφαρμακευτική περίθαλψη). Οπότε άμα την δηλώσω σαν εμπειρία στην Υ.Δ. εργασιακής εμπειρίας, τότε δεν θα συμφωνεί με την βεβαίωση ΙΚΑ. Αρκεί που θα έχω την βεβαίωση ΟΑΕΔ STAGE για να το επιβεβαιώσω;
Και στο ''φορέας απασχόλησης - εργοδότης'' της Υ.Δ. θα βάλω ΟΑΕΔ ή την ιδιωτική εταιρεία που με τοποθέτησε το stage;
δυστυχώς δεν λειτουργούν τα τηλέφωνα του ΑΣΕΠ..



Τα stage δεν ειχαν ενσημα μονο ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη οποτε δεν εχει σημασια που δεν συμφωνει με βεβαιωση ΙΚΑ γιαυτο αλλωστε βγαζεις φωτοτυπια την βεβαιωση stage κ την στελνεις με τα υπολοιπα χαρτια- οποτε ναι αρκει μονο η βεβαιωση
Τωρα στη θεση εργοδοτη εγω εβαλα τον ΟΑΕΔ και σαν εργασιακη σχεση ειχα βαλει στο μητρωο που τα ειχα περασει τη λεξη stage
Σαν ασφαλιστικος φορεας εβαλα το ικα
στα αποτελεσματα κανονικα μου ειχαν μετρησει το stage στην εμπειρια οπως τα εγραψα-σε προκήρυξη πριν 4-5 μηνες εγινε αυτο. εγω δεν πηρα τηλ. στον ασεπ να ρωτησω απο μονη μου τα συμπληρωσα ετσι -τωρα αν δεν τα ελεγχουν στον ασεπ κ τα περνανε ετσι δεν το ξερω καθως δεν ημουν επιτυχουσα στην θεση που δηλωσα

Effie99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 1:37 pm

Re: Aπόδειξη εργασιακής εμπειρίας σε προγράμμα stage του οαεδ, γνώση αγγλικής και πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό Effie99 » Δευ Σεπ 23, 2019 2:57 pm

Παιδιά ξέρει κανεις πώς μετράμε την προϋπηρεσία σε προγραμμα Stage;Διαιρούμε κάθε μήνα με το 26 ή μετράμε το διάστημα που γράφει στη βεβαίωση του ΟΑΕΔ;


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες