ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
nikolopang
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2015 12:10 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό nikolopang » Παρ Μάιος 12, 2017 2:19 pm

Καλησπερα. Οι μισθοί ειναι βασει ενιαιου μισθολογιου.. υπαρχει στο ιντερνετ. Δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιο επιδομα στην ειδικοτητα σας. Το πρωτο μισθολογικο κλιμακιο ΠΕ πριν την αναγνωριση μεταπτυχιακου είναι 1092 μικτα. Λογικα γυρω στα 700€ για αγαμο χωρις μεταπτυχιακο

dimtheod
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 11, 2017 10:41 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό dimtheod » Τρί Μάιος 16, 2017 4:40 pm

Σύμφωνα με το ενίαιο μισθολόγιο για την περίπτωση μου ΠΕ, Διδακτορικό, Μεταπτυχιακό, έγγαμος με 2 παιδιά υπολογίζω τα εξής:
Κατάταξη στο 1+6+2=9ο ΜΚ δηλ. 1564 + 70 (οικογενειακό) + 50 επιδ. ανθυγ. = 1684 μικτά (περίπου 1250 καθαρά)

Ισχύουν τα παραπάνω? Το ερώτημα είναι
1) η προώθηση σε ανώτερο ΜΚ γίνεται ή είναι παγωμένη λόγω μνημονίου?
2) Μεταπτυχιακό και διδιακτορικό μετράνε αθροιστικά (6+2) ή μετράει μόνο ο ανώτερος τίτλος
3) Υπάρχει περίπτωση να μην μετράει τίποτα από μεταπτυχιακά, διδακτορικά επειδή δεν ήταν απαραίτητα προσόντα στο διαγωνισμό (γιατί κάπου το διάβασα και αυτό)

nikolopang
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2015 12:10 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό nikolopang » Τρί Μάιος 16, 2017 8:20 pm

Καλησπερα, σου απανταω με επιφυλαξη κ βασει της δικής μου περιπτωσης.
για τα δυο τεκνα ισχυει 70€
Τα πτυχια σου θα τα καταθεσεις και μετα απο υπηρεσιακο συμβουλιο θα αποφανθουν για συναφεια κλπ
Δεν παιζει ρολο αν το ζητουσε η προκήρυξη
Νομιζω οτι ισχυει ο ανωτερος τιτλος μονο
Αν εχεις δυο τιτλους πχ δυο μεταπτυχιακα (εγω ανηκω σε αυτή την κατηγορια κ περιμενω το υπηρεσιακο συμβουλιο), πληρωνεσαι λογω αλλαγης ΜΚ τον ενα τιτλο κ ο αλλος σου μειωνει τα χρονια για το επομενο ΜΚ

Αν γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο περιμενω κ εγω απαντηση

enik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ Δεκ 23, 2015 10:41 am

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό enik » Πέμ Ιαν 25, 2018 8:03 pm

Περί προσωπικής διαφοράς συνέχεια.
Ο Κουτσούκος του ΠΑΣΟΚ κατέθεσε τροπολογία-αιτιολογική έκθεση ώστε όλοι οι υπάλληλοι του Υπ.Οικονομικών να παίρνουν την προσωπική διαφορά.(ΑΑΔΕ, Ταμείο Παρακαταθηκών, Ελεγκτικό και υπάλληλοι Υπουργείου). Η τροπολογία αυτή καταψηφίστηκε από τον ΣΥΡΙΖΑ και απερρίφθη.
Πάντως κάποιοι λένε πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα το κάνει τελικά αλλά λίγο πριν τις εκλογές για πολιτικό όφελος!
Θα φτιαχτεί μια υπερ-συντονιστική από όλους τους φορείς των νεοδιορισθέντων που θα το κυνηγήσει.
Όσο ζούμε ελπίζουμε.

nikolopang
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2015 12:10 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό nikolopang » Πέμ Απρ 12, 2018 12:19 pm

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Είμαι στις αναπληρώσεις της 1κ/2013 εφοριακών. Δεν λαμβάνω την προσωπική διαφορά όπως οι πρώτοι διορισθεντες της προκήρυξης που την κέρδισαν με νομοθετική ρύθμιση το 2015.

**εχω μιλήσει με γνωστό δικηγορικό γραφείο των Αθηνών και προτείνει να μαζευτούμε και άλλα άτομα ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα αγωγής(περίπου 1000€). Περιμένω άμεσα απαντήσεις απο ενδιαφερόμενους καθώς εγώ θα το προχωρήσω έστω και μόνη μου.

Jocker
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 9:40 am

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό Jocker » Παρ Αύγ 10, 2018 8:40 pm

Καλησπέρα. Δεδομένου ότι ακόμα δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό στο θέμα της προσωπικής διαφοράς, γνωρίζει κανείς να μας πληροφορήσει εάν έχει ασκηθεί (ή πρόκειται να ασκηθεί) μαζικά κάποια σχετική αγωγή;
Έχω την αίσθηση ότι το θέμα έχει χρονίσει επικίνδυνα πλέον και ότι η δικαστική οδός ίσως να είναι - δυστυχώς - η μόνη λύση.

VASILIS007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 1:43 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό VASILIS007 » Δευ Οκτ 22, 2018 12:49 pm

Πρόκειται -πρώτα ο θεός- να γίνει η μετάταξη μου σε ΝΠΔΔ που εποπτέεται από το ΥΠΟΙΚ.

H ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΟΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ που έχουν διοριστεί ή μεταταχθεί μετά την 1.11.2011 έως και την ημερομηνία δημοσίευσης του παρόντος νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (δηλαδή έως και 11.10.2018), στις υπηρεσίες του Υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης, του Υπουργείου Οικονομικών και των εποπτευομένων από αυτό νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.), της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛ.ΣΤΑΤ.), του Ελληνικού Δημοσιονομικού Συμβουλίου, της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (Α.Α.Δ.Ε.), καθώς επίσης και ως διοικητικό προσωπικό του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (Ν.Σ.Κ.) και του Ελεγκτικού Συνεδρίου (Ελ.Συν.).

Διαφαίνεται ότι χρειάστηκαν περίπου 7 χρόνια για να βγει μια απόφαση. Η απόφαση ίσως να δημιουργεί δικαστικό προηγούμενο. Μένει να φανεί πόσο θα χρειαστεί για να υλοποιηθεί γιατί όσοο θα περνάει ο καιρός τόσο περισσότεροι θα έχουν το πρόβλημα.

Προκύπτει ότι όσοι διοριστούν ή μεταταχθούν μετά τις 11.10.2018 μάλλον δεν θα τους δοθεί η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ
παρόλο θα εκτελούν τα ίδια καθήκοντα και θα έχουν τις ίδιες ευθύνες με τον διπλανό συνάδελφο τους, καθώς είχαν την ατυχία να διορισθούν ή να μεταταγούν κάποιους μήνες ή χρόνια αργότερα!! !!
Τα παιδιά ενός κατώτερου Θεού.

ΝΟΜΟΣ 4569 2018 ΑΡΘΡΟ 45 ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 179 - 11-10-2018

efis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 4:42 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό efis » Σάβ Οκτ 27, 2018 9:11 pm

Αν ξέρει κάποιος, σε τί ποσό θα κυμαίνεται η προσωπική διαφορά >?

VASILIS007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2018 1:43 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό VASILIS007 » Δευ Οκτ 29, 2018 9:01 am

efis έγραψε:Αν ξέρει κάποιος, σε τί ποσό θα κυμαίνεται η προσωπική διαφορά >?


Δεν γνωρίζω σε τι ποσό θα κυμαίνεται η προσωπική διαφορά -το ποσό μάλλον συνεχώς θα μειώνεται μέχρι να φτάσει 0, βλέπε περί προσωπικής διαφοράς-.
Δεν θα δοθούν αναδρομικά για το χρονικό διάστημα από 1.11.2011 έως και το Σεπτέμβριο 2018 για την προσωπική διαφορά. -το γράφει το ΦΕΚ-.

Donadeus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 1:44 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό Donadeus » Σάβ Ιαν 05, 2019 2:51 pm

efis έγραψε:Αν ξέρει κάποιος, σε τί ποσό θα κυμαίνεται η προσωπική διαφορά >?


Υπολόγισε 1200 καθαρά (χωρίς τις κρατήσεις νεοδιόριστου). Δηλ. αν είσαι νεοδιόριστος στον 1ο χρόνο, από το ποσό αυτό αφαίρεσε γύρω στα 130€. Αν είσαι στον δεύτερο χρόνο αφαίρεσε γύρω στα 30€.

ALEX1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2019 2:57 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό ALEX1982 » Τρί Ιαν 08, 2019 1:01 pm

1200 ευρω καθαρα μόνο η προσωπικη διαφορα??????Τοσα πολλά???Εχω ακουσει οτι ειναι γυρω στα 300 με 500 καθαρα.

ksm86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 10:49 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό ksm86 » Τρί Ιαν 08, 2019 1:15 pm

ALEX1982 έγραψε:1200 ευρω καθαρα μόνο η προσωπικη διαφορα??????Τοσα πολλά???Εχω ακουσει οτι ειναι γυρω στα 300 με 500 καθαρα.

Προφανώς εννοεί συνολικά πόσο θα κυμαίνονται οι αποδοχές μαζί με την προσωπική διαφορά.

nikolopang
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2015 12:10 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό nikolopang » Πέμ Ιαν 10, 2019 11:01 pm

Χαίρεται!
Μου είπαν στο τμήμα μισθοδοσίας ότι λογικά θα μπει η αύξηση με την μισθοδοσία Μαρτίου. Για να δούμε..

Donadeus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 1:44 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό Donadeus » Κυρ Ιαν 13, 2019 10:08 am

ksm86 έγραψε:
ALEX1982 έγραψε:1200 ευρω καθαρα μόνο η προσωπικη διαφορα??????Τοσα πολλά???Εχω ακουσει οτι ειναι γυρω στα 300 με 500 καθαρα.

Προφανώς εννοεί συνολικά πόσο θα κυμαίνονται οι αποδοχές μαζί με την προσωπική διαφορά.


Ακριβώς, αυτό εννοώ! 1200 συνολικές αποδοχές. Η προσωπική διαφορά για τον νεοδιόριστο είναι γύρω στα 300 και κάτι.

ALEX1982
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 07, 2019 2:57 pm

Re: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό ALEX1982 » Δευ Ιαν 14, 2019 9:47 am

nikolopang έγραψε:Χαίρεται!
Μου είπαν στο τμήμα μισθοδοσίας ότι λογικά θα μπει η αύξηση με την μισθοδοσία Μαρτίου. Για να δούμε..


ΆΡΑ ΣΤΙΣ 27 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ...


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες