2Κ/2017 Αποτελέσματα

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
exc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Οκτ 31, 2017 11:52 am

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό exc » Τετ Ιαν 17, 2018 10:00 pm

Καλησπέρα,
εφόσον δεν έχουμε ακόμα ορκιστεί δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση σε άλλη προκήρυξη; Επίσης πότε περίπου να περιμένουμε να μας καλέσουν, πιστεύετε πριν το Πάσχα; Και από τη στιγμή που θα μας καλέσουν πόσες μέρες θα έχουμε για να παρουσιαστούμε;

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Ιαν 18, 2018 9:13 am

zisis168 έγραψε:
knts έγραψε:
Gig έγραψε:
Θα πάμε τώρα αγαπητέ knts και κάπως έτσι θα συσταθεί και το τμήμα της πληροφορικής.
Τώρα το αν είναι εξέλιξη για εμάς της πληροφορικής ή όχι, είναι καθαρά υποκειμενική, συμφωνώ με τον Vasilis_patra


Το εύχομαι αλλά δεν το πιστεύω. Κι απο ποιον θα απαρτίζεται το τμήμα; Από ένα άτομο; Κάτσε να σας βρούν καθήκοντα πρώτα και μετά σας φτιάχνουν και τμήμα. Κάτσε να βρεθεί γραφείο να κάτσεις πρώτα ( σ εμάς για παράδειγμα δεν υπάρχει) κι έπειτα φτιάχνουν τμήμα και σε κάνουν και προϊστάμενο του εαυτού σου (?) να παίρνεις και το επίδομα θέσης ευθύνης. Να πας προϊστάμενος που αλλού; Π.χ. στο ποινικό; Αν δεν περάσεις από έδρα πως θα γίνεις προϊστάμενος; Στο πολιτικό; Μια από τα ίδια. Σ εμάς πάντως υπάρχει η σκέψη να ανεβαίνει έδρα ο ΠΕ Πληροφορικής, τουλάχιστον μέχρι να έρθει ο ΠΕ Γραμματέας (ελπίζω μέσα στο 2018). Θα έχει έτσι μια πιο σφαιρική εικόνα για το πώς λειτουργεί η υπηρεσία.
Οι αρμοδιότητες των υπαλλήλων ΠΕ και ΤΕ Πληροφορικής περιγράφονται μια χαρά στην 2κ είναι η οργάνωση, ο συντονισμός, μπλα μπλα …δείτε την προκήρυξη .. μπλα μπλα ,καθώς και η συντήρηση και υποστήριξη των τελούντων σε λειτουργία πληροφορικών συστημάτων στις Υπηρεσίες αρμοδιότητας του Υπουργείου Δικαιοσύνης (Δικαστήρια, Δικαστικές Υπηρεσίες, Άρειος Πάγος κ.τ.λ.) Δηλαδή κλασικά πράγματα του επαγγέλματος .Δεν καταλαβαίνω Τι σχέση μπορεί να έχει το διοικητικό-γραμματέας (ίσως μόνος ως data entry);Εγώ προσωπικά είμαι άσχετος με το κομμάτι αυτό που λέγεται διοικητικό αλλά αν μου ανατεθεί ,θα προσπαθήσω να το κάνω όσο καλυτέρα μπορώ . Και μην ξεχνάμε σε κάποιες θέσεις ζήταγαν ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Τώρα πως ένα πληροφορικός που διορίζεται με αυτά τα προσόντα να κάνει προσωρινά το γραμματέα ;.Η απάντηση είναι "ΟΚ στην Ελλάδα ζούμε" αφού το κάνουν και οι καθαρίστριες . ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΎΜΕ ΟΜΩΣ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΆ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΚΆΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΆΡΙΟΥΣ. Φαντάζομαι πως έχει να κάνει με το ότι όλα πλέον είναι ηλεκτρονικά , υπάρχει το ΟΣΔΔΥ (πληροφορικό σύστημα) και τέλος έχει μπει η ηλεκτρονική καταγραφή στις ΔΙΚΕΣ ; Το μόνο σίγουρο είναι πως αν ήθελαν μόνο διοικητικό θα προκήρυσσαν μόνο διοικητικό . Τώρα το να πας στη έδρα , επιβάλλεται για μένα γιατί πρέπει να έχεις εικόνα αλλά όχι για καθαρά διοικητική δουλεία όπως και ένας διοικητικός δεν έχει την γνώση να κάνει καθαρά την δουλειά του πληροφορικού . Όσο αφορά τώρα το τμήμα πληροφορικής , προσωπικά πιστεύω πως σε μεγάλα δικαστήρια όπου θα πάνε πχ 8 πληροφορικάριοι (ειρηνοδικείο Αθήνας) θα δημιουργηθεί .Κλείνοντας καταλήγω στο εξής ,τα δικαστήρια αναμφησβίτητα ήταν υποστελεχομένα και οι υπάλληλοι τράβαγαν μεγάλο ζόρι(σε καταλαβαίνω knts) αλλά πιστεύω όσο περνάει ο καιρός θα στρώσει το σύστημα (καθαρίστριες ,ασεπιδες του 98 , 2κ/2017 ,1κ/2017) απλά απαιτείται οργάνωση (ο καθένας την δουλίτσα του). Ktns κάνε λίγο υπομονή ακόμα για κανένα χρόνο και όλα θα στρώσουν .



Μπορεί στην προκήρυξη του ΑΣΕΠ να περιγράφονται τα καθήκοντα των ΠΕ Πληροφορικής αλλά θα σου θυμίσω ότι μια προκήρυξη ΑΣΕΠ δεν είναι πάνω από τον νόμο.
Και λέω ξανά: Σ' εμάς δεν υπάρχει μαγνητοφώνηση. Τι θα κάνει ο ΠΕ Πληροφορικής που περιμένουμε; Τίποτα; Μακάρι να αρχίσει η μαγνητοφώνηση ώστε και ο ΠΕ Πληροφορικής να δουλεύει στο αντικείμενό του κι εμείς να διευκολυνθούμε.
Από υπομονή άλλο τίποτα zisis168! Είμαι στα 20 χρόνια υπηρεσίας, και όλα αυτά τα χρόνια εργασιακού βίου υπομονή κάνω. Τι να με τρομάξει τώρα; Έζησα και χειρότερα. Τώρα είμαστε στα hi μας!

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Ιαν 18, 2018 12:46 pm

exc έγραψε:Καλησπέρα,
εφόσον δεν έχουμε ακόμα ορκιστεί δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση σε άλλη προκήρυξη; Επίσης πότε περίπου να περιμένουμε να μας καλέσουν, πιστεύετε πριν το Πάσχα; Και από τη στιγμή που θα μας καλέσουν πόσες μέρες θα έχουμε για να παρουσιαστούμε;


Μπορείς να κάνεις αίτηση σε άλλη προκήρυξη.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Πέμ Ιαν 18, 2018 1:56 pm

exc έγραψε:Καλησπέρα,
εφόσον δεν έχουμε ακόμα ορκιστεί δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση σε άλλη προκήρυξη; Επίσης πότε περίπου να περιμένουμε να μας καλέσουν, πιστεύετε πριν το Πάσχα; Και από τη στιγμή που θα μας καλέσουν πόσες μέρες θα έχουμε για να παρουσιαστούμε;


Όπως είπε και ο knts, μέχρι να υπογράψεις την ανάληψη υπηρεσίας, ναι, μπορείς να κάνεις αίτηση κανονικά σε νέες προκηρύξεις ΑΣΕΠ.

Το πότε θα μας καλέσουν είναι το κύριο αυτό τη στιγμή! Εμένα στο Υπουργείο, όταν είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω αν έλαβαν τα χαρτιά, μου είχαν πει ότι η εκτίμηση είναι πριν το Πάσχα. Κάποιος συμφορουμίτης είχε γράψει ότι θα πέρναγε από εκεί να ρωτήσει, αν έχει κάτι νεότερο...

Όταν θα σε καλέσουν έχεις δικαίωμα να ζητήσεις μια παράταση 6 μηνών και να αναλάβεις υπηρεσία αργότερα, δεν ξέρω πόσο εύκολα δίνεται η παράταση και από τι εξαρτάται.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Ιαν 18, 2018 6:13 pm

kostas32 το θέμα μισθός θεωρώ ότι έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του καθενός. Αυτό θάνατο δει ο καθένας προσωπικά. Τι ανάγκες έχει, σε τι φάση είναι τώρα (δουλεύει; Είναι άνεργος;), τι υποχρεώσεις θα έχει (οικογένεια, ενοίκιο στην πόλη που διορίζεται), κλπ. Κάποιος λέει "ε, έκανα τόσες σπουδές, να πάω εκεί και να παίρνω 700€?" κι άλλος θεωρεί ότι"από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα". Επομένως, απάντηση δεν έχω να σου δώσω σ αυτό το θέμα.
Υπερωρίες=πληγή
Υπερωρίες όλοι κάνουν ή σχεδόν όλοι.
Αύριο έχω έδρα. Με το καλό να τελειώσω και θα σας πω τι ώρα θα είναι.

working
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2017 8:00 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό working » Πέμ Ιαν 18, 2018 6:59 pm

vasilis_patra έγραψε:
exc έγραψε:Καλησπέρα,
εφόσον δεν έχουμε ακόμα ορκιστεί δικαιούμαστε να κάνουμε αίτηση σε άλλη προκήρυξη; Επίσης πότε περίπου να περιμένουμε να μας καλέσουν, πιστεύετε πριν το Πάσχα; Και από τη στιγμή που θα μας καλέσουν πόσες μέρες θα έχουμε για να παρουσιαστούμε;


Όπως είπε και ο knts, μέχρι να υπογράψεις την ανάληψη υπηρεσίας, ναι, μπορείς να κάνεις αίτηση κανονικά σε νέες προκηρύξεις ΑΣΕΠ.

Το πότε θα μας καλέσουν είναι το κύριο αυτό τη στιγμή! Εμένα στο Υπουργείο, όταν είχα πάρει τηλέφωνο για να ρωτήσω αν έλαβαν τα χαρτιά, μου είχαν πει ότι η εκτίμηση είναι πριν το Πάσχα. Κάποιος συμφορουμίτης είχε γράψει ότι θα πέρναγε από εκεί να ρωτήσει, αν έχει κάτι νεότερο...

Όταν θα σε καλέσουν έχεις δικαίωμα να ζητήσεις μια παράταση 6 μηνών και να αναλάβεις υπηρεσία αργότερα, δεν ξέρω πόσο εύκολα δίνεται η παράταση και από τι εξαρτάται.


Πήγα και ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά επειδή ήδη αναφέρθηκαν συνάδελφοι για πριν το Πάσχα δεν είπα κάτι περισσότερο. Απ' όσο μπόρεσα να καταλάβω ακόμα και αν είχαν τελειώσει τη διασταύρωση όλων των στοιχείων θέλουν ένα μήνα οι υπογραφές από τον/τους υπουργό/ούς. Επειδή μέχρι τέλη Φλεβάρη με κρατάνε κάποιες υποχρεώσεις ρώτησα αν μιλάμε πλέον για Μάρτη και με επιφύλαξη μου απάντησαν θετικά. Αναφέρομαι για τους ΠΕ που έχει ξεκινήσει η διαδικασία αποδοχής των θέσεων και διασταύρωσης, θεωρητικά, πριν τις γιορτές.

working
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Σεπ 18, 2017 8:00 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό working » Πέμ Ιαν 18, 2018 7:12 pm

kostas32 έγραψε:Καλησπέρα, έχω μεταπτυχιακό (το πήρα το 2006) σχετικό με το διαγωνισμο (Πληροφορική). Απ όσα έω διαβάσει άν αποδεχτώ τη θέση και ορκιστώ μετά πάω και δηλώνω το Μεταπτυχιακό και πηγαίνω απο το ΜΚ1 στο ΜΚ3 (Ειμαι ΤΕ) δηλαδή στα 1147€ ή στο ΜΚ4 1202€ μικτά? Ξέρει κανείς πόσο βγαίνουν τα καθαρά? Επίσης απο πότε ανεβάινω κλίμακα, απο την ώρα που κανω την άιτηση ή απο την ώρα που αποδεχθούν το Μεταπτυχιακό?


Το μεταπτυχιακό μετράει σαν 4 έτη συμπληρωμένης προϋπηρεσίας, οπότε έχεις ήδη συμπληρωμένο το ΜΚ2 και θα μπεις στο ΜΚ3, δηλαδή 4-6 έτη προϋπηρεσίας. Όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε προϋπηρεσία στο δημόσιο που μπορείς να είχες στο παρελθόν και φυσικά σε ανεβάζει και άλλο στα κλιμάκια. Τόσο το μεταπτυχιακό, όσο και η προϋπηρεσία θα σου αποδοθούν αναδρομικά από την ημέρα που θα κάνεις εσύ αίτηση. Αυτό θα γίνει μόλις ορκιστείς στην υπηρεσία σου (θα γίνει ξανά αίτηση αναγνώρισης και των δύο).

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό italos77 » Παρ Ιαν 19, 2018 9:19 pm

kostas32 έγραψε:
knts έγραψε:kostas32 το θέμα μισθός θεωρώ ότι έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του καθενός. Αυτό θάνατο δει ο καθένας προσωπικά. Τι ανάγκες έχει, σε τι φάση είναι τώρα (δουλεύει; Είναι άνεργος;), τι υποχρεώσεις θα έχει (οικογένεια, ενοίκιο στην πόλη που διορίζεται), κλπ. Κάποιος λέει "ε, έκανα τόσες σπουδές, να πάω εκεί και να παίρνω 700€?" κι άλλος θεωρεί ότι"από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα". Επομένως, απάντηση δεν έχω να σου δώσω σ αυτό το θέμα.
Υπερωρίες=πληγή
Υπερωρίες όλοι κάνουν ή σχεδόν όλοι.
Αύριο έχω έδρα. Με το καλό να τελειώσω και θα σας πω τι ώρα θα είναι.


Περιεκτικός και ουσιώδης όπως πάντα. Ευγε!.

Ξέρει κανεις άν υπάρχει κάνας τρόπος να υπολογίσουμε τα καθαρά μας? ΠΧ εγω αν μπώ στο ΜΚ3 με 1147 μικτά πόσα θα είναι τα καθαρά?


Στο χέρι σας είναι οι καινούριοι (αυτοι που θα πάτε τώρα εννοω) να μην κάνετε απλήρωτες υπερωρίες!

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Παρ Ιαν 19, 2018 10:36 pm

kostas32 έγραψε:
knts έγραψε:kostas32 το θέμα μισθός θεωρώ ότι έχει να κάνει με τις απαιτήσεις του καθενός. Αυτό θάνατο δει ο καθένας προσωπικά. Τι ανάγκες έχει, σε τι φάση είναι τώρα (δουλεύει; Είναι άνεργος;), τι υποχρεώσεις θα έχει (οικογένεια, ενοίκιο στην πόλη που διορίζεται), κλπ. Κάποιος λέει "ε, έκανα τόσες σπουδές, να πάω εκεί και να παίρνω 700€?" κι άλλος θεωρεί ότι"από το ολότελα καλή και η Παναγιώταινα". Επομένως, απάντηση δεν έχω να σου δώσω σ αυτό το θέμα.
Υπερωρίες=πληγή
Υπερωρίες όλοι κάνουν ή σχεδόν όλοι. Δεν πληρώνονται όλοι. Την τελευταία χρονιά που δόθηκαν κάποια χρήματα για υπερωρίες, κατανεμήθηκαν στις υπηρεσίες με άγνωστα κριτήρια του γενικού γραμματέα του υπουργείου δικαιοσύνης. Αυτή ήταν η απάντηση που λάβαμε. Εμείς δεν πήραμε ούτε ένα ευρώ, Αθήνα, Θεσσαλονίκη πήραν και κάποιες άλλες υπηρεσίες με κριτήρια άγνωστα. Ξαναλέω: υπηρεσίες. Μπορεί π. χ. το πρωτοδικείο Ιωαννίνων να πήρε ενώ το εφετείο Ιωαννίνων όχι (τυχαίο το παράδειγμα).
Το θέμα είναι ότι υπερωρίες κάνουμε αλλά δεν πληρωνόμαστε.
Αύριο έχω έδρα. Με το καλό να τελειώσω και θα σας πω τι ώρα θα είναι.


Οι υπάλληλοι Πληροφορικής θεωρώ ότι δύσκολα θα κάνουν υπερωρίες. Δηλαδή, να κάνει τί ο υπάλληλος Πληροφορικής μετά το ωράριο; Εννοώ τί θα είναι αυτό που θα τον επιβαρύνει τόσο ώστε να χρειάζεται να μένει πέραν του ωραρίου του; Αυτή τη στιγμή, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι εφόσον αρχίσει η μαγνητοφώνηση να μένει στην υπηρεσία μέχρι την ώρα που τελειώνουν οι έδρες (εάν η υπηρεσία που υπηρετεί έχει έδρες) σε περίπτωση που συμβεί κάτι με το σύστημα κι επειδή ο γραμματέας δε θα είναι εξοικειωμένος τον πρώτο καιρό. Αυτό όμως ΑΝ συμβεί θα είναι για μικρό διάστημα διότι όλοι θα εξοικειωθούν με το σύστημα αυτό (και είναι καθαρά μια δική μου πρώτη σκέψη διότι δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο). Από την άλλη, είναι υπηρεσίες (όπως η δική μου) που κάθε μέρα σχεδόν έχουν έδρα. Είναι ελάχιστες οι μέρες, ελάχιστες όμως, που δεν έχουν(με) έδρα (σ' εμάς μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού-και περισσεύουν ίσως δάχτυλα). Ο Πληροφορικής θα μένει ΚΑΘΕ μέρα πέραν του ωραρίου του; Αδύνατο. Δε μπορώ να το φανταστώ μήτε να το πιστέψω.
Σήμερα λοιπόν σχόλασα 16:30. Το ωράριό μου είναι 07:00-15:00. "Χάρισα" στην υπηρεσία λοιπόν 1 1/2 ώρα, στερώντας την από τα παιδιά μου, από τη γυναίκα μου, ακόμη και από εμένα τον ίδιο, από την ανάπαυσή μου. Επέστρεψα 5 παρά 10. Αντιλαμβάνομαι ότι για εσάς του ιδιωτικού τομέα δεν είναι τραγικό. Το αντιλαμβάνομαι πλήρως, ο αδερφός μου στον ιδιωτικό τομέα είναι. Όταν όμως σου ζητούν και σε υποχρεώνουν να δηλώσεις ωράριο που θα ακολουθείς και μετά αυτό καταπατείται παρά τη θέλησή σου, αρχίζει και σου τη δίνει. Και μην ξεχνάμε, όλοι μας κυνηγήσαμε το Δημόσιο ως καλύτερο.
Έχω πάψει να κάνω πρόγραμμα για τις ημέρες που έχω έδρα. Το μόνο που με ενδιέφερε σήμερα ήταν να μη χάσω το ραντεβού στην παιδίατρο διότι ξημερώνει Σάββατο.
Μία φορά το χρόνο (τέλη Ιουνίου) καλούμαστε να κάνουμε υπ. δήλωση για το ωράριο που θα τηρούμε από 1/7 τρέχοντος έτους έως 30/6 του επόμενου έτους. Οι επιλογές είναι από 07:00-15:00 έως 09:00-17:00, με αλλαγή αν μισάωρο (π.χ. 07:30-15:30). Επιτρέπεται τροποποίηση κατά τη διάρκεια του έτους, μόνο για σπουδαίους λόγους οι οποίοι παρουσιάστηκαν εκ των υστέρων (τουλάχιστον έτσι μας είπαν). Γενικά σ' εμάς πολύ δύσκολα θα αλλάξει κάποιος ωράριο μετά την υποβολή της υπ. δήλωσης. Σκέφτηκα πολλές να αλλάξω ωράριο μα δεν έχει νόημα. Τώρα παραβιάζεται το ωράριο κατά 1-2 ώρες και γυρίζω στο σπίτι 17:00 (όταν έχω έδρα). Να δηλώσω τι; 09:00-17:00 και να γυρίζω 19:00; Κι έτσι παραμένω στο 07:00-15:00.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Ιαν 22, 2018 7:01 pm

kostas32 έγραψε:
italos77 έγραψε:
kostas32 έγραψε:
Περιεκτικός και ουσιώδης όπως πάντα. Ευγε!
Ξέρει κανεις άν υπάρχει κάνας τρόπος να υπολογίσουμε τα καθαρά μας? ΠΧ εγω αν μπώ στο ΜΚ3 με 1147 μικτά πόσα θα είναι τα καθαρά?


Στο χέρι σας είναι οι καινούριοι (αυτοι που θα πάτε τώρα εννοω) να μην κάνετε απλήρωτες υπερωρίες! Στο κάτω κάτω αν σε βάλουν στο μάτι τι θα σου κάνουν? Τι χειρότερο απο το να δουλέυεις και να μην πληρώνεσαι? Τα περισσότερα παιδια εχουν εμπειρία , και πολλών ετών μάλιστα , στον ιδιωτικό τομέα οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορεις να το διαχειριστείς και να δουλεύεις όσο πρέπει , ειδικά οι πληροφορικάριοι (που δεν θα κάνουν εδρες). Μην κανετε το λάθος να τα επιτρέψετε αυτά απο την αρχή γιατί θα είναι εις βάρος σας σε όλο τον εργασιακό σας βίο!
kostas32 δεν αναφέρομαι σε σένα αλλα γενικα.
Φιλικά πάντα!

msgs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2018 12:02 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό msgs » Δευ Ιαν 22, 2018 10:14 pm

zisis168 έγραψε:Καλή χρονιά με υγεία σε όλους!Βλέποντας κάποια άρθρα που μιλούν για εκλογές , μεγαλώνοντας έτσι την αγωνία μας για την τοποθέτηση της συγκεκριμένης προκήρυξης 2Κ/2017 στα δικαστήρια ,έψαξα αλλά δεν μπόρεσα να βρω καμία απόφαση κατανομής διοριστέων στη διαύγεια ούτε για ΠΕ ούτε και για ΤΕ. Για όσους δεν γνωρίζουν η συγκεκριμένη απόφαση είναι ένα βήμα πριν την πράξη διορισμού .Αν γνωρίζει κάποιος' κάποιον συνδικαλιστή από την "ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ" θα τον θερμοπαρακαλούσαμε να μας ενημερώσει


Μάλλον είναι το ΦΕΚ Β, 2373 του 2013

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Ιαν 22, 2018 11:17 pm

Dimil έγραψε:
kostas32 έγραψε:
italos77 έγραψε:
Στο χέρι σας είναι οι καινούριοι (αυτοι που θα πάτε τώρα εννοω) να μην κάνετε απλήρωτες υπερωρίες! Στο κάτω κάτω αν σε βάλουν στο μάτι τι θα σου κάνουν? Τι χειρότερο απο το να δουλέυεις και να μην πληρώνεσαι? Τα περισσότερα παιδια εχουν εμπειρία , και πολλών ετών μάλιστα , στον ιδιωτικό τομέα οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορεις να το διαχειριστείς και να δουλεύεις όσο πρέπει , ειδικά οι πληροφορικάριοι (που δεν θα κάνουν εδρες). Μην κανετε το λάθος να τα επιτρέψετε αυτά απο την αρχή γιατί θα είναι εις βάρος σας σε όλο τον εργασιακό σας βίο!
kostas32 δεν αναφέρομαι σε σένα αλλα γενικα.
Φιλικά πάντα!


Κανείς δεν χαιρεται να κάνει υπερωρίες. quote]



Ως ένα βαθμό είναι θέμα διοίκησης κάποια πράγματα, το είχα γράψει ξανά σε κάποιο topic.
Σε μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο η κοινή γραμμή που έχουν οι γραμματείς και βέβαια η ύπαρξη συνδικαλισμού στην πράξη και όχι στο τυπικό μέρος μόνο.
Εμείς δεν καταφέρνουμε να έχουμε κοινή γραμμή. Εγώ για παράδειγμα έχω μικρά παιδιά που πρέπει να τα παίρνω από το σχολείο. Άλλος "συνάδελφος" που δεν έχει τέτοιου είδους υποχρεώσεις δηλώνει ότι δεν έχει πρόβλημα να κάθεται στην έδρα μέχρι όσο πάρει. Κι αυτό στην ουσία χωρίς λόγο, διότι όσο και να κάνεις τον καλό στους δικαστές, δεν σε αξιολογούν αυτοί. Όμως, επιμένουν εκεί, στο βιολί τους, χωρίς να σκέφτονται ότι δε βοηθάνε τους άλλους. Είναι πολύ σημαντικό αυτό, όσο light κι αν φαίνεται τώρα που το γράφω. Θα το δείτε όταν με το καλό πάτε στις υπηρεσίες που διορίζεστε.
Σημαντικό επίσης είναι να ξέρεις ότι σε ενδεχόμενη στραβή, όσον αφορά το θέμα ωραρίου και μη παρέκκλισης από αυτό, θα υπάρχει ένας σύλλογος που θα σε υποστηρίξει, κυρίως ηθικά. Άμα στο σύλλογο κοιμούνται πως να τραβήξεις μπροστά; Από τη μία έχεις "συναδέλφους" που νιώθεις ότι εγκαταλείπουν την προσπάθεια αυτή κι από την άλλη νιώθεις ότι δεν υπάρχει κανένας να σε υποστηρίξει.
Ευχαριστώ "συνάδελφε".

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Ιαν 23, 2018 11:16 am

zisis168 έγραψε:
knts έγραψε:
Dimil έγραψε:
Knts φιλη γραμματεας δικαστηριων επειδη απηυδησαν απο τις απληρωτες υπερωριες μιλησαν συλλογικα στον προισταμενο και εκαναν κατι σαν "αποστασια". Πλεον κατεβαζουν μολυβια στην ωρα τους η κανουν χαρη στο δικαστη μονο οταν κι αν προκειται για κανενα μισαωρο και παντα κατ εξαιρεση. Δυστυχως ολα εχουν να κανουν με τη διαχειριση τμηματος, προισταμενου και κατα ποσο υπαρχει συλλογικη κινηση η οχι. Ευχομαι να ληξει καποια στιγη στην υπηρεσια σου. Προερχομενη απο τον ιδιωτικο ξερω πως οι εκτακτες υπερωριες, απληρωτες και οσο τραβηξουν ειναι εφιαλτης.


Ως ένα βαθμό είναι θέμα διοίκησης κάποια πράγματα, το είχα γράψει ξανά σε κάποιο topic.
Σε μεγάλο βαθμό παίζει ρόλο η κοινή γραμμή που έχουν οι γραμματείς και βέβαια η ύπαρξη συνδικαλισμού στην πράξη και όχι στο τυπικό μέρος μόνο.
Εμείς δεν καταφέρνουμε να έχουμε κοινή γραμμή. Εγώ για παράδειγμα έχω μικρά παιδιά που πρέπει να τα παίρνω από το σχολείο. Άλλος "συνάδελφος" που δεν έχει τέτοιου είδους υποχρεώσεις δηλώνει ότι δεν έχει πρόβλημα να κάθεται στην έδρα μέχρι όσο πάρει. Κι αυτό στην ουσία χωρίς λόγο, διότι όσο και να κάνεις τον καλό στους δικαστές, δεν σε αξιολογούν αυτοί. Όμως, επιμένουν εκεί, στο βιολί τους, χωρίς να σκέφτονται ότι δε βοηθάνε τους άλλους. Είναι πολύ σημαντικό αυτό, όσο light κι αν φαίνεται τώρα που το γράφω. Θα το δείτε όταν με το καλό πάτε στις υπηρεσίες που διορίζεστε.
Σημαντικό επίσης είναι να ξέρεις ότι σε ενδεχόμενη στραβή, όσον αφορά το θέμα ωραρίου και μη παρέκκλισης από αυτό, θα υπάρχει ένας σύλλογος που θα σε υποστηρίξει, κυρίως ηθικά. Άμα στο σύλλογο κοιμούνται πως να τραβήξεις μπροστά; Από τη μία έχεις "συναδέλφους" που νιώθεις ότι εγκαταλείπουν την προσπάθεια αυτή κι από την άλλη νιώθεις ότι δεν υπάρχει κανένας να σε υποστηρίξει.
Έχω έρθει πολλές φορές σε ρίξη με δικαστές για το θέμα αυτό. Υπήρχαν "συνάδελφοι" που πήραν το μέρος τους λέγοντας "ε, δεν καθόσουν κι εσύ λίγο παραπάνω να τελειώνετε;"
Ευχαριστώ "συνάδελφε".


Το ζητημα του ωραριου ειναι ουσιαστικο και σωστα το θιγεις. Η δουλεια ειναι μεσο βιοπορισμου και πρεπει μα γινεται με υπευθυνοτητα και μερακι εντος πλαισιου και ωραριου. Κι οπως παντου απλα βρισκονται καποιοι να "χαλανε την πιατσα". Εχω βρεθει σε αντιστοιχη θεση στον ιδιωτικο και σε καταλαβαινω. Υπαλληλοι που ενω υπηρχε 24ωρη απεργια ολων των μεσων. Αδεδυ και γσεε με πορεια και μολοτοφ εξω απο το γραφειο, βρηκαν τροπο να να πανε και με εβγαζαν περιεργη που επεμενα να παρω αδεια. ΟΣΟσο για τα ωραρια, δεχονταν τα απληρωτα 12ωρα σαν δεδομνενο οπως και τα απληρωτα ΣΚ. Σε αλλη εργασια, το αρχικο 9ωρο αρχισε να γινεται 12ωρο και 14ωρο γιατι αν εφευγες στην ωρα σου η για την ακριβεια μια ωρα μετα την ωρα σου ησουν ο τεμπελης. Κι απορω αυτοι οι ανθρωποι δε θελουν να εχουν καθολου προσωπικη ζωη; Και καταληγω, στις πςρισσοτερες περιπτωσεις δε φταιειθα ονα εργοδοτης τελικα αλλα οι εργαζομενοι. Στην τελευταια μου δουλεια ευτυχως οι υπαλληλοι σταθηκαμε σαν γροθια απεναντι σε απαιτησεις τετοιου τυπου και διασφαλισαμε 8ωρο, εστω 9ωρο, με μικρου τυπου υποχωρησεις. Δυστυχως, σε καταλαβαίνω, εισαι η φωβη της λογικης αλλα ακουγεσαι σαν τη φωνη του παραλόγου.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Ιαν 23, 2018 12:50 pm

Να διευκρινίσω ότι, δε θίγω το θέμα του ωραρίου επειδή π.χ. έχω μικρά παιδιά κι έχω υποχρεώσεις.
Θίγω το θέμα του ωραρίου και την αντιμετώπιση κάποιων "συναδέλφων" γιατί λίγο-λίγο χάνονται πολλά. Κι ας μην απορούμε μετά πώς ήμασταν και πώς γίναμε...

Dkesp
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 2:53 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Dkesp » Τρί Ιαν 23, 2018 2:07 pm

knts έγραψε:Να διευκρινίσω ότι, δε θίγω το θέμα του ωραρίου επειδή π.χ. έχω μικρά παιδιά κι έχω υποχρεώσεις.
Θίγω το θέμα του ωραρίου και την αντιμετώπιση κάποιων "συναδέλφων" γιατί λίγο-λίγο χάνονται πολλά. Κι ας μην απορούμε μετά πώς ήμασταν και πώς γίναμε...
συμφωνώ knts, δυστυχώς δεν υπάρχει συνεννόηση μεταξύ συναδέλφων. Δεν ξέρω για τα δικαστήρια. Εγώ δουλεύω στον Δήμο με σύμβαση ορισμενου Χρόνου. Ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον. Κάποιοι κοιτάνε να φανούν πιο πολύ από τους άλλους, ενώ όλοι προσπαθούμε κ δουλεύουμε, οι αδύναμοι κρίκοι πάντα την πατάνε, αυτοί που είναι χαμηλών τόνων και τους περνάνε για Χαζός. Γίνονται διακρίσεις, αδικία κτλ..... Εχω απογοητευτεί πολύ από το κλίμα. Νιώθω ότι εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα. Κάθε καλοκαίρι κάνουμε απλήρωτες υπερωρίες, χάνουμε άδειες και πολλά. Εγώ έχασα κ τα χρήματα από το Μεταπτυχιακό. Μου το εκοψαν


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες