Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 7:32 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Τρί Ιαν 02, 2018 12:38 am

alexis13 έγραψε:
Lazos07 έγραψε:
alexis13 έγραψε:Καλημέρα. Έχω πτυχίο Οικονομικής Επιστήμης από ΟΠΑ και σε ερώτηση στο ΑΣΕΠ για το αν ο τίτλος μου συμπεριλαμβάνεται σε αυτό των ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ που έχουν στην προκήρυξη, η απάντηση ήταν η ακόλουθη:

"Σας ενημερώνουμε ότι αν ο τίτλος σπουδών σας περιλαμβάνεται στον πίνακα αποδεκτών τίτλων σπουδών για τον κωδικό της θέσης για την οποία ενδιαφέρεστε, δεν χρειάζεται να προσκομίσετε έτερη βεβαίωση. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να προσκομίσετε σχετική βεβαίωση από το Τμήμα που χορήγησε τον τίτλο σπουδών σας στην οποία να αναφέρεται ότι ο τίτλος αυτός στηρίζεται σε σπουδές που καλύπτουν με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου που ζητείται από την προκήρυξη (Π.Δ. 50/2001 άρθρο 26 παρ. 2, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει). Σε περίπτωση που δεν προσκομισθεί η βεβαίωση αυτή, ή δεν αναφέρεται σε αυτήν το συγκεκριμένο σύμφωνα με την οικεία προκήρυξη απαιτούμενο πτυχίο, ο επικαλούμενος τίτλος δεν λαμβάνεται υπόψη. Παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά την προκήρυξη 1Γ/2017 στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ (http://www.asep.gr)."

Μετά από αυτή την αόριστη απάντηση που έλαβα όπως καταλαβαίνετε ζήτησα βεβαίωση από το τμήμα μου για να είμαι σίγουρος.


Καλησπερα. Μπορεις να μου πεις ακριβώς τι βεβαίωση ζήτησες κι αν στην έδωσαν; Ειμαι κι εγω απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος.
Επιπλέον, εχεις ξεκινήσει προετοιμασία κι αν ναι τι είδους; Φροντιστήριο ή διαβάζεις μονος;


Καλημέρα. Έστειλα email στη γραμματεία του τμήματος με την απάντηση του ΑΣΕΠ και τους ζήτησα τη σχετική βεβαίωση, αφού πρώτα μίλησα μαζί τους τηλεφωνικά. Τώρα την περιμένω την Τετάρτη να δω αν έχει το σωστό κείμενο. Μόνος διαβάζω, είμαι από επαρχία και έχω οικογένεια και δουλειά, οπότε δεν έχω χρόνο για φροντιστήριο.



Καλησπέρα Αλέξη και καλή χρονιά!
Τελικά έλαβες την βεβαίωση από την γραμματεία; Θα χρειαστώ λογικά και εγώ αντίστοιχη. Ευχαριστώ.



Επίσης, αυτη την εβδομαδα θα προμηθευθώ σημειώσεις από φροντιστήριο της Αθήνας. Αν θέλει κανείς να μοιραστούμε το κόστος ας επικοινωνήσει! Ευχαριστώ :)

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τρί Ιαν 02, 2018 7:36 am

Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα! Θα ήθελα να ρωρήσω αν ξέρει κανείς αν το ECDL,
που σημειωτέον, είναι από το 2005, πρέπει να το αποστείλουμε επικυρωμένο ή όχι, και το ρωτάω
γιατί νομίζω κοστίζει 30 ευρώ περίπου, αν θυμάμαι καλά... Ευχαριστώ.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Ιαν 02, 2018 6:24 pm

Arma81 έγραψε:Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα! Θα ήθελα να ρωρήσω αν ξέρει κανείς αν το ECDL,
που σημειωτέον, είναι από το 2005, πρέπει να το αποστείλουμε επικυρωμένο ή όχι, και το ρωτάω
γιατί νομίζω κοστίζει 30 ευρώ περίπου, αν θυμάμαι καλά... Ευχαριστώ.

Καλή χρονιά!Ναι,το ecdl χρειάζεται επικύρωση και μετάφραση αν δεν είναι γραμμένο και στα ελληνικά.Για απλή επικυρωση τα 30 ευρω ειναι πολλά,εξαρτάται απο το δικηγόρο.

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τρί Ιαν 02, 2018 9:21 pm

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Το ίδιο ισχύει και για τα πτυχία ξένων γλωσσών,
αλλά όχι για τα ελληνικα πτυχία και μεταπυχιακά, αν δεν κάνω λάθος βέβαια...

Sisy21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 27, 2017 9:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Sisy21 » Τρί Ιαν 02, 2018 9:48 pm

katiamath έγραψε:Καλησπέρα και καλές γιορτές!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που και παλιότερα είχα αναφέρει στο φορουμ αλλά δεν είχα βρει άκρη με τηλέφωνα που είχα κάνει τότε στον ασεπ, δεν με είχε κατατοπίσει κανείς.

Κάποτε είχα ακούσει ότι σε γραπτούς διαγωνισμούς παίρνουν μέρος όλα τα πτυχία ισχύει αυτό. Λίγο που έψαξα στο internet διάβασα για ένα προεδρικό διάταγμα νο50 και λέει κάπου : "Σε περίπτωση πλήρωσης θέσεων με γραπτό διαγωνισμό προσόν διορισμού είναι οποιοδήποτε πτυχίο ..."
Απλά μου κάνει εντύπωση που ο διαγωνισμός είναι γραπτός και για παράδειγμα ένας στατιστικός μπορεί να πάρει μέρος και μάλιστα διαγωνίζεται στη στατιστική (που το πιο πιθανό είναι να γράψει άριστα) ενώ ένας μαθηματικός δεν μπορεί καν να πάρει μέρος.

Συγκεκριμένα έχω πτυχίο μαθηματικών και μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά μαθηματικά και άλλο ένα μεταπτυχιακό στα μαθηματικά. Επειδή έχω πάρει πτυχίο από το πανεπιστήμιο Αιγαίου τα μαθήματα που είχαμε σε σχέση με το τμήμα στατιστικής ήταν σε μεγάλο ποσοστό ίδια (είχαμε και επιλογής από το άλλο τμήμα) καθώς και με το μεταπτυχιακό έχω κάνει άλλα 12 μαθήματα από το στατιστικής. Εννοώ πως αν βάλω κάτω όλα τα μαθήματα που έχω περάσει σε βασικό τίτλο και στο 1ο μεταπτυχιακό πιάνω σχεδόν όλα τα μαθήματα ενός στατιστικού στο βασικό. Δε θα έπρεπε να μπορώ να κάνω αίτηση? Η μπορώ?
Γιατί λέει στη προκήρυξη για κάποια πτυχία ισότιμα με αυτά , καθώς και κάπου για μεταπτυχιακά που ενσωματώνονται με το βασικό τίτλο σπουδών...

Μήπως ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

Thanks



Καλησπέρα & καλή χρονιά!!!!! Έχω σχεδόν την ίδια απορία με εσένα..... έχω τελειώσει μαθηματικό Αθηνας, κατεύθυνση εφαρμοσμένη (στην οποία περιλαμβάνονται τα μαθήματα στατιστικής) & έχω μεταπτυχιακού στατιστικης από το οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνων!! Έστειλα ερώτημα στο ΑΣΕΠ. Μου απάντησαν πολύ γενικά... από ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω αίτηση μόνο εφόσον το μαθηματικό μου δώσει σχετική βεβαίωση... που δεν πρόκειται!!! Αν καταλήξεις σε κάτι διαφορετικό, σε παρακαλώ ενημέρωσε με! Σε ευχαριστώ!

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ap2 » Τετ Ιαν 03, 2018 9:24 am

Σχετικά με τις λεκτικές δεξιότητες τι σας έδωσαν;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Ιαν 03, 2018 12:55 pm

Arma81 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Το ίδιο ισχύει και για τα πτυχία ξένων γλωσσών,
αλλά όχι για τα ελληνικα πτυχία και μεταπυχιακά, αν δεν κάνω λάθος βέβαια...

Παρακαλώ!Έτσι ακριβώς,μόνο για ιδιωτικά έγγραφα και εγγραφα της αλλοδαπής.Τα υπολοιπα σε ευκρινή φωτοαντίγραφα..

katiamath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 2:24 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό katiamath » Τετ Ιαν 03, 2018 8:44 pm

Sisy21 έγραψε:
katiamath έγραψε:Καλησπέρα και καλές γιορτές!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που και παλιότερα είχα αναφέρει στο φορουμ αλλά δεν είχα βρει άκρη με τηλέφωνα που είχα κάνει τότε στον ασεπ, δεν με είχε κατατοπίσει κανείς.

Κάποτε είχα ακούσει ότι σε γραπτούς διαγωνισμούς παίρνουν μέρος όλα τα πτυχία ισχύει αυτό. Λίγο που έψαξα στο internet διάβασα για ένα προεδρικό διάταγμα νο50 και λέει κάπου : "Σε περίπτωση πλήρωσης θέσεων με γραπτό διαγωνισμό προσόν διορισμού είναι οποιοδήποτε πτυχίο ..."
Απλά μου κάνει εντύπωση που ο διαγωνισμός είναι γραπτός και για παράδειγμα ένας στατιστικός μπορεί να πάρει μέρος και μάλιστα διαγωνίζεται στη στατιστική (που το πιο πιθανό είναι να γράψει άριστα) ενώ ένας μαθηματικός δεν μπορεί καν να πάρει μέρος.

Συγκεκριμένα έχω πτυχίο μαθηματικών και μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά μαθηματικά και άλλο ένα μεταπτυχιακό στα μαθηματικά. Επειδή έχω πάρει πτυχίο από το πανεπιστήμιο Αιγαίου τα μαθήματα που είχαμε σε σχέση με το τμήμα στατιστικής ήταν σε μεγάλο ποσοστό ίδια (είχαμε και επιλογής από το άλλο τμήμα) καθώς και με το μεταπτυχιακό έχω κάνει άλλα 12 μαθήματα από το στατιστικής. Εννοώ πως αν βάλω κάτω όλα τα μαθήματα που έχω περάσει σε βασικό τίτλο και στο 1ο μεταπτυχιακό πιάνω σχεδόν όλα τα μαθήματα ενός στατιστικού στο βασικό. Δε θα έπρεπε να μπορώ να κάνω αίτηση? Η μπορώ?
Γιατί λέει στη προκήρυξη για κάποια πτυχία ισότιμα με αυτά , καθώς και κάπου για μεταπτυχιακά που ενσωματώνονται με το βασικό τίτλο σπουδών...

Μήπως ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

Thanks



Καλησπέρα & καλή χρονιά!!!!! Έχω σχεδόν την ίδια απορία με εσένα..... έχω τελειώσει μαθηματικό Αθηνας, κατεύθυνση εφαρμοσμένη (στην οποία περιλαμβάνονται τα μαθήματα στατιστικής) & έχω μεταπτυχιακού στατιστικης από το οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνων!! Έστειλα ερώτημα στο ΑΣΕΠ. Μου απάντησαν πολύ γενικά... από ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω αίτηση μόνο εφόσον το μαθηματικό μου δώσει σχετική βεβαίωση... που δεν πρόκειται!!! Αν καταλήξεις σε κάτι διαφορετικό, σε παρακαλώ ενημέρωσε με! Σε ευχαριστώ!


Καλή χρονιά! Μίλησα και εγώ με τη γραμματεία μου στο μαθηματικό και δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, τώρα προσπαθώ μήπως βρω κάποια άκρη από του μεταπτυχιακού αλλά κατά 99,9 % δε πάιζει! Αλλιώς δεν γίνεται πάντως , δεν έχει νόημα να κάνουμε αίτηση ... απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν βάλει όλα τα πτυχία αφού είναι γραπτός....στα δικαστήρια είχαν βάλει τα πάντα όλα....

useranna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Οκτ 03, 2017 7:44 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό useranna » Πέμ Ιαν 04, 2018 12:39 am

Σχετικά με την μοριοδότηση που αναφέρει στη σελίδα 1062 της προκήρυξης.
Τι ποσοστό μετράει η γραπτή εξέταση και τι ποσοστό τα υπόλοιπα προσόντα;
Αν κατάλαβα καλά
- γραπτή εξέταση 100 μονάδες
- συναφές διδακτορικό 4 μονάδες
- συναφές μεταπτυχιακό 2 μονάδες
- βαθμός πτυχίου (βαθμός - 5) συνεπώς από 0 έως 5 μονάδες
- μέγιστη αποδεκτή εμπειρία 4 μονάδες
- ιδιότητα μόνιμου κάτοικου 30 μονάδες
Επίσης αν κάποιος δεν πιάνει τη βάση των 60 μονάδων στην γραπτή εξέταση σημαίνει και απόρριψη;
Δηλαδή διδακτορικό, μεταπτυχιακό, βαθμός πτυχίου και εμπειρία όλα μαζί έχουν το μέγιστο των 15 μονάδων στο μέγιστο σύνολο των 145 μορίων.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό gery » Πέμ Ιαν 04, 2018 10:23 am

Kαλημέρα
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αιτηση στο ασεπ.
Πόσες θέσεις μπορούμε να βάλουμε ;
Έχετε κάνει την αίτηση ;

Θα κάνουμε την αίτηση , θα στείλουμε τα χαρτιά,
και θα γίνει ο διαγωνισμός και μετά μπορεί να μας πουν
δεν ήταν εντάξει η αίτηση ;

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vtz » Πέμ Ιαν 04, 2018 11:14 am

useranna έγραψε:Σχετικά με την μοριοδότηση που αναφέρει στη σελίδα 1062 της προκήρυξης.
Τι ποσοστό μετράει η γραπτή εξέταση και τι ποσοστό τα υπόλοιπα προσόντα;
Αν κατάλαβα καλά
- γραπτή εξέταση 100 μονάδες
- συναφές διδακτορικό 4 μονάδες
- συναφές μεταπτυχιακό 2 μονάδες
- βαθμός πτυχίου (βαθμός - 5) συνεπώς από 0 έως 5 μονάδες
- μέγιστη αποδεκτή εμπειρία 4 μονάδες
- ιδιότητα μόνιμου κάτοικου 30 μονάδες
Επίσης αν κάποιος δεν πιάνει τη βάση των 60 μονάδων στην γραπτή εξέταση σημαίνει και απόρριψη;
Δηλαδή διδακτορικό, μεταπτυχιακό, βαθμός πτυχίου και εμπειρία όλα μαζί έχουν το μέγιστο των 15 μονάδων στο μέγιστο σύνολο των 145 μορίων.


Καλη ερώτηση..Βασικά κάποιος που μπορεί ίσως και να γράψει άριστα χωρίς όμως να κατέχει μεταπτυχιακο-διδακτορικό,αλλά ένα μέσο βαθμό πτυχίου,ξένη γλώσσα και ecdl έχει πιθανότητες?

useranna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Οκτ 03, 2017 7:44 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό useranna » Πέμ Ιαν 04, 2018 12:56 pm

vtz έγραψε:
useranna έγραψε:Σχετικά με την μοριοδότηση που αναφέρει στη σελίδα 1062 της προκήρυξης.
Τι ποσοστό μετράει η γραπτή εξέταση και τι ποσοστό τα υπόλοιπα προσόντα;
Αν κατάλαβα καλά
- γραπτή εξέταση 100 μονάδες
- συναφές διδακτορικό 4 μονάδες
- συναφές μεταπτυχιακό 2 μονάδες
- βαθμός πτυχίου (βαθμός - 5) συνεπώς από 0 έως 5 μονάδες
- μέγιστη αποδεκτή εμπειρία 4 μονάδες
- ιδιότητα μόνιμου κάτοικου 30 μονάδες
Επίσης αν κάποιος δεν πιάνει τη βάση των 60 μονάδων στην γραπτή εξέταση σημαίνει και απόρριψη;
Δηλαδή διδακτορικό, μεταπτυχιακό, βαθμός πτυχίου και εμπειρία όλα μαζί έχουν το μέγιστο των 15 μονάδων στο μέγιστο σύνολο των 145 μορίων.


Καλη ερώτηση..Βασικά κάποιος που μπορεί ίσως και να γράψει άριστα χωρίς όμως να κατέχει μεταπτυχιακο-διδακτορικό,αλλά ένα μέσο βαθμό πτυχίου,ξένη γλώσσα και ecdl έχει πιθανότητες?


Το ποσοστό που μετράνε τα προσόντα εκτός εξετάσεων είναι σχετικά μικρό.
Πιο συγκεκριμένα για περιοχές όπου συνυπολογίζεται η εντοπιότητα το ποσοστό είναι 10% περίπου.
Ενώ σε περιοχές όπου δεν συνυπολογίζεται η εντοπιότητα το ποσοστό είναι 13% περίπου.
Συνεπώς αν κάποιος γράψει καλά στις εξετάσεις, χωρίς να κατέχει τα επιπρόσθετα μοριοδοτούμενα προσόντα έχει μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας.

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Πέμ Ιαν 04, 2018 1:00 pm

niki258 έγραψε:
Arma81 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Το ίδιο ισχύει και για τα πτυχία ξένων γλωσσών,
αλλά όχι για τα ελληνικα πτυχία και μεταπυχιακά, αν δεν κάνω λάθος βέβαια...

Παρακαλώ!Έτσι ακριβώς,μόνο για ιδιωτικά έγγραφα και εγγραφα της αλλοδαπής.Τα υπολοιπα σε ευκρινή φωτοαντίγραφα..
Και πάλι ευχαριστώ!

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Πέμ Ιαν 04, 2018 1:10 pm

Καλημέρα. Τα αναφέρει όλα αναλυτικά μέσα στην προκήρυξη, αν τη διαβάσεις όλη.
Μπορείς να δηλώσεις όσες θέσεις θέλεις. Όσον αφορά στο δικαίωμα συμμετοχής,
αναφέρει ξεκάθαρα ότι, αφού γίνουν οι αιτήσεις, θα αναρτηθεί πίνακας όσων γίνονται
δεκτοί βάσει του ορθού ή όχι της αίτησης, οπότε εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να είσαι διοριστέος
και μετά να σε απορρίψουν. Πάντως, κατά τη γνώμη μου, αν γράψεις άριστα, ασχέτως μεταπτυχιακών κλπ,
θα περάσεις, το τι θα γράψεις μετράει πολύ περισσότερο...

sof2607
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 1:39 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό sof2607 » Πέμ Ιαν 04, 2018 2:22 pm

φίλε lazos07 ενδιαφέρομαι για τις σημειώσεις... τελικά τις πήρες από το φροντιστήριο;

Lazos07 έγραψε:
alexis13 έγραψε:
Lazos07 έγραψε:
Καλησπερα. Μπορεις να μου πεις ακριβώς τι βεβαίωση ζήτησες κι αν στην έδωσαν; Ειμαι κι εγω απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος.
Επιπλέον, εχεις ξεκινήσει προετοιμασία κι αν ναι τι είδους; Φροντιστήριο ή διαβάζεις μονος;


Καλημέρα. Έστειλα email στη γραμματεία του τμήματος με την απάντηση του ΑΣΕΠ και τους ζήτησα τη σχετική βεβαίωση, αφού πρώτα μίλησα μαζί τους τηλεφωνικά. Τώρα την περιμένω την Τετάρτη να δω αν έχει το σωστό κείμενο. Μόνος διαβάζω, είμαι από επαρχία και έχω οικογένεια και δουλειά, οπότε δεν έχω χρόνο για φροντιστήριο.



Καλησπέρα Αλέξη και καλή χρονιά!
Τελικά έλαβες την βεβαίωση από την γραμματεία; Θα χρειαστώ λογικά και εγώ αντίστοιχη. Ευχαριστώ.



Επίσης, αυτη την εβδομαδα θα προμηθευθώ σημειώσεις από φροντιστήριο της Αθήνας. Αν θέλει κανείς να μοιραστούμε το κόστος ας επικοινωνήσει! Ευχαριστώ :)


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες