Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
iliask
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2017 9:19 pm

Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό iliask » Πέμ Δεκ 07, 2017 3:03 pm

Γειας σας! Λοιπον και σε προκυρηξη για μονιμους και σε ΣΟΧ, το παραρτημα λεει περιπου το ιδιο σχετικα με ατομα που λαμβανουν μερος και υπαγονται στην κατηγορια "Υποψήφιοι γονείς, τέκνα, σύζυγοι, αδελφοί που ασκούν το δικαίωμα προστασίας από την αναπηρία συγγενών ατόμων.".
Εγω ειμαι τεκνο. Μετα λεει το εξης "Υπεύθυνες δηλώσεις του αρ. 8 του ν. 1599/1986 (Α'75) όλων των λοιπών προσώπων, τα οποία αντλούν προστασία από την αναπηρία του ατόμου από το οποίο ο υποψήφιος αντλεί προστασία (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς), με τις οποίες αυτά δηλώνουν: αφενός ότι δεν ασκούν το δικαίωμα πρόσληψης, με την παρούσα διαδικασία (για την εν λόγω Ανακοίνωση), αφετέρου ότι παραιτούνται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου." . Στην βεβαιωση οικογενειακης καταστασης ειμαστε κατα σειρα ο Πατερας μου, η μανα μου κι εγω. Ο Πατερα με αναπηρια 80%. Η μανα με συνταξη. 64 ετων και οι 2. Θα σας φανει λιγο χαζο, αδεργια δεν εχω, αρα δεν τιθεται υπευθυνων δηλωσεων απο εκει, πρεπει ομως να κανει η 64χρονη με συνταξη μανα μου υπευθυνη δηλωση οτι λεγοντας τα εξης "δεν ασκει το δικαίωμα πρόσληψης, με την παρούσα διαδικασία (για την εν λόγω Ανακοίνωση), αφετέρου ότι παραιτειται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου (δηλαδη εμου του υιου της)"??? :mrgreen:
Γιατι αν καταλαβαινω καλα πρεπει να κανει και στα γενικα προσοντα δεν λεει αποκλειονται οι συνταξιουχοι πουθενα. Εχει οριο ηλικιας τα 65. Ελπιζω να μην χρειαζεται για να μην τη σερνω στα ΚΕΠ κιολας :D

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων. HELP!

Δημοσίευσηαπό niki258 » Πέμ Δεκ 07, 2017 8:57 pm

iliask έγραψε:Γειας σας! Λοιπον και σε προκυρηξη για μονιμους και σε ΣΟΧ, το παραρτημα λεει περιπου το ιδιο σχετικα με ατομα που λαμβανουν μερος και υπαγονται στην κατηγορια "Υποψήφιοι γονείς, τέκνα, σύζυγοι, αδελφοί που ασκούν το δικαίωμα προστασίας από την αναπηρία συγγενών ατόμων.".
Εγω ειμαι τεκνο. Μετα λεει το εξης "Υπεύθυνες δηλώσεις του αρ. 8 του ν. 1599/1986 (Α'75) όλων των λοιπών προσώπων, τα οποία αντλούν προστασία από την αναπηρία του ατόμου από το οποίο ο υποψήφιος αντλεί προστασία (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς), με τις οποίες αυτά δηλώνουν: αφενός ότι δεν ασκούν το δικαίωμα πρόσληψης, με την παρούσα διαδικασία (για την εν λόγω Ανακοίνωση), αφετέρου ότι παραιτούνται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου." . Στην βεβαιωση οικογενειακης καταστασης ειμαστε κατα σειρα ο Πατερας μου, η μανα μου κι εγω. Ο Πατερα με αναπηρια 80%. Η μανα με συνταξη. 64 ετων και οι 2. Θα σας φανει λιγο χαζο, αδεργια δεν εχω, αρα δεν τιθεται υπευθυνων δηλωσεων απο εκει, πρεπει ομως να κανει η 64χρονη με συνταξη μανα μου υπευθυνη δηλωση οτι λεγοντας τα εξης "δεν ασκει το δικαίωμα πρόσληψης, με την παρούσα διαδικασία (για την εν λόγω Ανακοίνωση), αφετέρου ότι παραιτειται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου (δηλαδη εμου του υιου της)"??? :mrgreen:
Γιατι αν καταλαβαινω καλα πρεπει να κανει και στα γενικα προσοντα δεν λεει αποκλειονται οι συνταξιουχοι πουθενα. Εχει οριο ηλικιας τα 65. Ελπιζω να μην χρειαζεται για να μην τη σερνω στα ΚΕΠ κιολας :D

Θα σου έλεγα να κάνει γιατί αν λείπει η υπεύθυνη δήλωση δε θα σου αναγνωρισθεί η ιδιότητα!Από ΑΣΕΠ μου είχαν πει πως το γνήσιο της υπογραφής δε χρειάζεται,βέβαια εγώ,παρότι είχα πολλές υπεύθυνες δηλώσεις να προσκομίσω,δεν το παρέλειψα.Εναλλακτικά,μπορείς στη δική σου υπεύθυνη δήλωση να αναφέρεις κώλυμα της μητέρας σου εξαιτίας του οποίου κατέστη αδύνατη η εκ μέρους της υπεύθυνη δήλωση(προβλέπεται στην προκήρυξη αυτή η δυνατότητα)και να εξηγήσεις με σαφήνεια ότι δεν έχεις αδέρφια κλπ,άρα ότι δεν υπάρχουν άλλοι δικαιούχοι.

iliask
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2017 9:19 pm

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων. HELP!

Δημοσίευσηαπό iliask » Παρ Δεκ 08, 2017 11:11 am

niki258 έγραψε:Θα σου έλεγα να κάνει γιατί αν λείπει η υπεύθυνη δήλωση δε θα σου αναγνωρισθεί η ιδιότητα!Από ΑΣΕΠ μου είχαν πει πως το γνήσιο της υπογραφής δε χρειάζεται,βέβαια εγώ,παρότι είχα πολλές υπεύθυνες δηλώσεις να προσκομίσω,δεν το παρέλειψα.Εναλλακτικά,μπορείς στη δική σου υπεύθυνη δήλωση να αναφέρεις κώλυμα της μητέρας σου εξαιτίας του οποίου κατέστη αδύνατη η εκ μέρους της υπεύθυνη δήλωση(προβλέπεται στην προκήρυξη αυτή η δυνατότητα)και να εξηγήσεις με σαφήνεια ότι δεν έχεις αδέρφια κλπ,άρα ότι δεν υπάρχουν άλλοι δικαιούχοι.


Σε ευχαριστω για την απαντηση, θα το κανω! Παντως ετσι οπως ζητανε υπευθυνες δηλωσεις ειναι σαν να μπορει ενας συνταξιουχος να παρει μερος σε ΣΟΧ. Δηλαδη τυπικα μπορει? Μου φαινεται κουλο. Τελος παντων θα κανω υπευθυνη δηλωση να ειμαι καλυμενος :D

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων. HELP!

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Δεκ 08, 2017 11:50 am

iliask έγραψε:
niki258 έγραψε:Θα σου έλεγα να κάνει γιατί αν λείπει η υπεύθυνη δήλωση δε θα σου αναγνωρισθεί η ιδιότητα!Από ΑΣΕΠ μου είχαν πει πως το γνήσιο της υπογραφής δε χρειάζεται,βέβαια εγώ,παρότι είχα πολλές υπεύθυνες δηλώσεις να προσκομίσω,δεν το παρέλειψα.Εναλλακτικά,μπορείς στη δική σου υπεύθυνη δήλωση να αναφέρεις κώλυμα της μητέρας σου εξαιτίας του οποίου κατέστη αδύνατη η εκ μέρους της υπεύθυνη δήλωση(προβλέπεται στην προκήρυξη αυτή η δυνατότητα)και να εξηγήσεις με σαφήνεια ότι δεν έχεις αδέρφια κλπ,άρα ότι δεν υπάρχουν άλλοι δικαιούχοι.


Σε ευχαριστω για την απαντηση, θα το κανω! Παντως ετσι οπως ζητανε υπευθυνες δηλωσεις ειναι σαν να μπορει ενας συνταξιουχος να παρει μερος σε ΣΟΧ. Δηλαδη τυπικα μπορει? Μου φαινεται κουλο. Τελος παντων θα κανω υπευθυνη δηλωση να ειμαι καλυμενος :D

Τίποτα,να είσαι καλά!Μην ξεχνάς οτι η υπεύθυνη δηλωση χωρίζεται,κατά το περιεχομενο,σε δύο μερη,στο πρώτο αναφερεται απο τον δηλούντα ή τη δηλούσα ότι δε διορίσθηκε στο παρελθόν βάσει αυτής της προστασίας,συνεπώς,και ανεξαρτήτως ηλικίας,θεωρώ οτι ειναι απαραιτητη.Καλά αποτελεσματα!

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Δεκ 11, 2017 10:46 pm

Εγω παντως δεν εχω βαλει γνησιο της υπογραφης. Απλα τις υπευθυνες δηλωσεις καταθετω. Επρεπε να παω στα κεπ για γνησιο υπογραφης;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Δεκ 12, 2017 4:59 pm

Dimil έγραψε:Εγω παντως δεν εχω βαλει γνησιο της υπογραφης. Απλα τις υπευθυνες δηλωσεις καταθετω. Επρεπε να παω στα κεπ για γνησιο υπογραφης;

Δε νομιζω να εχεις θεμα,μιας και μονοι τους μου το ειπαν οτι δε χρειαζεται.Παρ'ολα αυτα ειμαι της λογικης να κανεις κατι επιπλεον,κι ας κριθει περιττο,απο το να το παραλειπεις,ειδικα σε αυτες τις διαδικασιες.

NtaliaN
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:40 pm

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό NtaliaN » Τρί Ιαν 02, 2018 5:00 pm

Παιδιά, βοήθεια και για μένα!! Τα φώτα σας, please! Καλή χρονιά, κατ' αρχάς... Λοιπόν, η μαμά μου έχει αναπηρία 70% με χαρτί από ΚΕΠΑ φυσικά. Θέλω να τη χρησιμοποιήσω σε προκήρυξη. Ουφ κ εδώ συμβαίνει το εξής φοβερό: Οκ, πάω τη μαμά μου και παίρνει πιστοποιητικό οικογ. κατάστασης + πιστοποιητ. πατρικής οικογ. κατάστασης από ΚΕΠ. Πώς στο καλό θα προσκομίσω όλες τις υπεύθυνες δηλώσεις που χρειάζονται??? Έχω άλλα δύο αδέρφια, ένα εκ των οποίων σε άλλη πόλη και τα αδέρφια της μαμάς μου είναι άλλα 4! Ενν. κανένας από αυτούς δεν πρόκειται να λάβει μέρος στην προκήρυξη (έλεος). Ούτε τα αδέρφια μου, ούτε οι θείοι μου. Οι δύο θείοι μου στο χωριό, άνω των 50, ο ένας βοσκός και ο άλλος ανάπηρος, ο άλλος θείος αγνοείται και η θεία παντρεμένη με μεγάλα παιδιά, νοικοκυρά. Χαχα, μπλεξιμο?? Τι να κάνω? Αποκλείεται να βγάλω άκρη.

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τρί Ιαν 02, 2018 6:21 pm

NtaliaN έγραψε:Παιδιά, βοήθεια και για μένα!! Τα φώτα σας, please! Καλή χρονιά, κατ' αρχάς... Λοιπόν, η μαμά μου έχει αναπηρία 70% με χαρτί από ΚΕΠΑ φυσικά. Θέλω να τη χρησιμοποιήσω σε προκήρυξη. Ουφ κ εδώ συμβαίνει το εξής φοβερό: Οκ, πάω τη μαμά μου και παίρνει πιστοποιητικό οικογ. κατάστασης + πιστοποιητ. πατρικής οικογ. κατάστασης από ΚΕΠ. Πώς στο καλό θα προσκομίσω όλες τις υπεύθυνες δηλώσεις που χρειάζονται??? Έχω άλλα δύο αδέρφια, ένα εκ των οποίων σε άλλη πόλη και τα αδέρφια της μαμάς μου είναι άλλα 4! Ενν. κανένας από αυτούς δεν πρόκειται να λάβει μέρος στην προκήρυξη (έλεος). Ούτε τα αδέρφια μου, ούτε οι θείοι μου. Οι δύο θείοι μου στο χωριό, άνω των 50, ο ένας βοσκός και ο άλλος ανάπηρος, ο άλλος θείος αγνοείται και η θεία παντρεμένη με μεγάλα παιδιά, νοικοκυρά. Χαχα, μπλεξιμο?? Τι να κάνω? Αποκλείεται να βγάλω άκρη.

Καλή χρονιά,με υγεία!Λοιπόν,μπορείς να κάνεις υπεύθυνη δήλωση εσύ(έτσι και αλλιώς κάνεις),όπου θα αναφέρεις ότι οι λοιποί δικαιούχοι αδυνατούν να συμπληρώσουν τις δηλώσεις παραίτησης,εξηγώντας αναλυτικά τα όποια κωλύματα για τον καθένα,ενώ θα δηλώσεις εσύ υπευθύνως ότι δε διορισθηκαν παρελθοντικά με αυτό τον τρόπο και ότι παραιτούνται από το δικαίωμα διορισμού υπερ σου.Επισημαίνεται στην προκήρυξη αυτή η εναλλακτική.Ωστοσο,θα σου πρότεινα,εάν μπορείς να εξασφαλίσεις υπ.δηλώσεις από όπου μπορείς(πχ από τον -την αδερφο-φή σου που μένει αλλού ή από τη θεία σου που ειναι νοικοκυρά)για να επικαλεστείς σοβαρά κωλύματα για τις υπόλοιπες που θα λείπουν(αναπηρία δηλούντος,ανικανότητα γραφής κλπ).Η ρύθμιση δυσκολεύει τη διαδικασία χωρίς λόγο,πάντως και μόνο η δική σου(αναλυτικότατη,ομως) υπεύθυνη δηλωση,δε θα δημιουργήσει θεμα.

NtaliaN
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 11:40 pm

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό NtaliaN » Παρ Ιαν 05, 2018 12:36 am

Ευχαριστώ πάρα πολύ, niki258!!
Άρα, συνοψίζω ως προς τα δικαιολογητικά: 1. Πιστοποιητικό ΚΕΠΑ 2. Πιστοποιητικό οικογεν. κατάστασης 3. Πιστοποιητικό πατρικής οικογεν. κατάστασης 4. Υπεύθυνη δήλωση δική μου που να αναφέρω όλα τα πρόσωπα που αντλούν προστασία από την αναπηρία του ατόμου 5. Υπεύθυνες δηλώσεις όλων των προσώπων που αναφέρονται στο δικαιολογητικό 4 που να λένε ότι δε θα συμμετέχουν στην προκήρυξη βάσει της αναπηρίας του ατόμου (6. Προαιρετική υπεύθυνη δήλωση δική μου που να λέει για το κώλυμα κάποιων προσώπων από το δικαιολογητικό 4 προσκομίσουν υπεύθυνη δήλωση). Τα είπα σωστά? Πωπωω...
Αν για οποιονδήποτε λόγο παρουσιαστεί εμπλοκή με τα δικαιολογητικά της αναπηρίας, δεν απορρίπτομαι, σωστά? Απλώς δεν μετρούν τα μόρια της αναπηρίας, υποθέτω...?

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό niki258 » Παρ Ιαν 05, 2018 12:55 pm

NtaliaN έγραψε:Ευχαριστώ πάρα πολύ, niki258!!
Άρα, συνοψίζω ως προς τα δικαιολογητικά: 1. Πιστοποιητικό ΚΕΠΑ 2. Πιστοποιητικό οικογεν. κατάστασης 3. Πιστοποιητικό πατρικής οικογεν. κατάστασης 4. Υπεύθυνη δήλωση δική μου που να αναφέρω όλα τα πρόσωπα που αντλούν προστασία από την αναπηρία του ατόμου 5. Υπεύθυνες δηλώσεις όλων των προσώπων που αναφέρονται στο δικαιολογητικό 4 που να λένε ότι δε θα συμμετέχουν στην προκήρυξη βάσει της αναπηρίας του ατόμου (6. Προαιρετική υπεύθυνη δήλωση δική μου που να λέει για το κώλυμα κάποιων προσώπων από το δικαιολογητικό 4 προσκομίσουν υπεύθυνη δήλωση). Τα είπα σωστά? Πωπωω...
Αν για οποιονδήποτε λόγο παρουσιαστεί εμπλοκή με τα δικαιολογητικά της αναπηρίας, δεν απορρίπτομαι, σωστά? Απλώς δεν μετρούν τα μόρια της αναπηρίας, υποθέτω...?

Σωστά,απλώς θα καταταγείς μόνο στις γενικές θέσεις,δεν θα σου αναγνωρισθεί η ιδιότητα.Σωστή η αναφορά των δικαιολογητικών,στη δική σου υπευθυνη δήλωση μπορείς να αναφέρεις τα τυχόν κωλύματα,προσοχή στη διατυπωση των δηλώσεων παραίτησης(οτι δε διορισθηκαν στο παρελθον με αυτη τη διαδικασια και εως σημερα και οτι παραιτουνται υπερ σου).Καλη επιτυχία!

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Ιαν 08, 2018 8:51 pm

niki258 έγραψε:
NtaliaN έγραψε:Παιδιά, βοήθεια και για μένα!! Τα φώτα σας, please! Καλή χρονιά, κατ' αρχάς... Λοιπόν, η μαμά μου έχει αναπηρία 70% με χαρτί από ΚΕΠΑ φυσικά. Θέλω να τη χρησιμοποιήσω σε προκήρυξη. Ουφ κ εδώ συμβαίνει το εξής φοβερό: Οκ, πάω τη μαμά μου και παίρνει πιστοποιητικό οικογ. κατάστασης + πιστοποιητ. πατρικής οικογ. κατάστασης από ΚΕΠ. Πώς στο καλό θα προσκομίσω όλες τις υπεύθυνες δηλώσεις που χρειάζονται??? Έχω άλλα δύο αδέρφια, ένα εκ των οποίων σε άλλη πόλη και τα αδέρφια της μαμάς μου είναι άλλα 4! Ενν. κανένας από αυτούς δεν πρόκειται να λάβει μέρος στην προκήρυξη (έλεος). Ούτε τα αδέρφια μου, ούτε οι θείοι μου. Οι δύο θείοι μου στο χωριό, άνω των 50, ο ένας βοσκός και ο άλλος ανάπηρος, ο άλλος θείος αγνοείται και η θεία παντρεμένη με μεγάλα παιδιά, νοικοκυρά. Χαχα, μπλεξιμο?? Τι να κάνω? Αποκλείεται να βγάλω άκρη.

Καλή χρονιά,με υγεία!Λοιπόν,μπορείς να κάνεις υπεύθυνη δήλωση εσύ(έτσι και αλλιώς κάνεις),όπου θα αναφέρεις ότι οι λοιποί δικαιούχοι αδυνατούν να συμπληρώσουν τις δηλώσεις παραίτησης,εξηγώντας αναλυτικά τα όποια κωλύματα για τον καθένα,ενώ θα δηλώσεις εσύ υπευθύνως ότι δε διορισθηκαν παρελθοντικά με αυτό τον τρόπο και ότι παραιτούνται από το δικαίωμα διορισμού υπερ σου.Επισημαίνεται στην προκήρυξη αυτή η εναλλακτική.Ωστοσο,θα σου πρότεινα,εάν μπορείς να εξασφαλίσεις υπ.δηλώσεις από όπου μπορείς(πχ από τον -την αδερφο-φή σου που μένει αλλού ή από τη θεία σου που ειναι νοικοκυρά)για να επικαλεστείς σοβαρά κωλύματα για τις υπόλοιπες που θα λείπουν(αναπηρία δηλούντος,ανικανότητα γραφής κλπ).Η ρύθμιση δυσκολεύει τη διαδικασία χωρίς λόγο,πάντως και μόνο η δική σου(αναλυτικότατη,ομως) υπεύθυνη δηλωση,δε θα δημιουργήσει θεμα.


Γιατι χρειαζονται υπευθυνες δηλωσεις κι απο τα αδελφια της μητερας; Οχι μονο απο τον συζυγο και τα υπολοιπα παιδια της;

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό niki258 » Δευ Ιαν 08, 2018 9:52 pm

Dimil έγραψε:
niki258 έγραψε:
NtaliaN έγραψε:Παιδιά, βοήθεια και για μένα!! Τα φώτα σας, please! Καλή χρονιά, κατ' αρχάς... Λοιπόν, η μαμά μου έχει αναπηρία 70% με χαρτί από ΚΕΠΑ φυσικά. Θέλω να τη χρησιμοποιήσω σε προκήρυξη. Ουφ κ εδώ συμβαίνει το εξής φοβερό: Οκ, πάω τη μαμά μου και παίρνει πιστοποιητικό οικογ. κατάστασης + πιστοποιητ. πατρικής οικογ. κατάστασης από ΚΕΠ. Πώς στο καλό θα προσκομίσω όλες τις υπεύθυνες δηλώσεις που χρειάζονται??? Έχω άλλα δύο αδέρφια, ένα εκ των οποίων σε άλλη πόλη και τα αδέρφια της μαμάς μου είναι άλλα 4! Ενν. κανένας από αυτούς δεν πρόκειται να λάβει μέρος στην προκήρυξη (έλεος). Ούτε τα αδέρφια μου, ούτε οι θείοι μου. Οι δύο θείοι μου στο χωριό, άνω των 50, ο ένας βοσκός και ο άλλος ανάπηρος, ο άλλος θείος αγνοείται και η θεία παντρεμένη με μεγάλα παιδιά, νοικοκυρά. Χαχα, μπλεξιμο?? Τι να κάνω? Αποκλείεται να βγάλω άκρη.

Καλή χρονιά,με υγεία!Λοιπόν,μπορείς να κάνεις υπεύθυνη δήλωση εσύ(έτσι και αλλιώς κάνεις),όπου θα αναφέρεις ότι οι λοιποί δικαιούχοι αδυνατούν να συμπληρώσουν τις δηλώσεις παραίτησης,εξηγώντας αναλυτικά τα όποια κωλύματα για τον καθένα,ενώ θα δηλώσεις εσύ υπευθύνως ότι δε διορισθηκαν παρελθοντικά με αυτό τον τρόπο και ότι παραιτούνται από το δικαίωμα διορισμού υπερ σου.Επισημαίνεται στην προκήρυξη αυτή η εναλλακτική.Ωστοσο,θα σου πρότεινα,εάν μπορείς να εξασφαλίσεις υπ.δηλώσεις από όπου μπορείς(πχ από τον -την αδερφο-φή σου που μένει αλλού ή από τη θεία σου που ειναι νοικοκυρά)για να επικαλεστείς σοβαρά κωλύματα για τις υπόλοιπες που θα λείπουν(αναπηρία δηλούντος,ανικανότητα γραφής κλπ).Η ρύθμιση δυσκολεύει τη διαδικασία χωρίς λόγο,πάντως και μόνο η δική σου(αναλυτικότατη,ομως) υπεύθυνη δηλωση,δε θα δημιουργήσει θεμα.


Γιατι χρειαζονται υπευθυνες δηλωσεις κι απο τα αδελφια της μητερας; Οχι μονο απο τον συζυγο και τα υπολοιπα παιδια της;
Εφόσον δικαιούχοι της σχετικής προστασίας είναι οι γονείς,τα τέκνα,ο/η σύζυγος και τα αδέλφια,ναι,χρειάζονται από όλους υπεύθυνες δηλώσεις ή έστω να γίνει μνεία από τον υποψήφιο του λόγου για τον οποίο δεν έκαναν υπεύθυνη δήλωση,μαζί με τα πιστοποιητικά ή βεβαιώσεις οικογενειακής κατάστασης,από τα οποία προκύπτουν τα στοιχεία και ο αριθμός των δικαιούχων.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τετ Ιαν 10, 2018 3:47 pm

iliask έγραψε:Γειας σας! Λοιπον και σε προκυρηξη για μονιμους και σε ΣΟΧ, το παραρτημα λεει περιπου το ιδιο σχετικα με ατομα που λαμβανουν μερος και υπαγονται στην κατηγορια "Υποψήφιοι γονείς, τέκνα, σύζυγοι, αδελφοί που ασκούν το δικαίωμα προστασίας από την αναπηρία συγγενών ατόμων.".
Εγω ειμαι τεκνο. Μετα λεει το εξης "Υπεύθυνες δηλώσεις του αρ. 8 του ν. 1599/1986 (Α'75) όλων των λοιπών προσώπων, τα οποία αντλούν προστασία από την αναπηρία του ατόμου από το οποίο ο υποψήφιος αντλεί προστασία (γονείς, τέκνα, συζύγους, αδελφούς), με τις οποίες αυτά δηλώνουν: αφενός ότι δεν ασκούν το δικαίωμα πρόσληψης, με την παρούσα διαδικασία (για την εν λόγω Ανακοίνωση), αφετέρου ότι παραιτούνται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου." . Στην βεβαιωση οικογενειακης καταστασης ειμαστε κατα σειρα ο Πατερας μου, η μανα μου κι εγω. Ο Πατερα με αναπηρια 80%. Η μανα με συνταξη. 64 ετων και οι 2. Θα σας φανει λιγο χαζο, αδεργια δεν εχω, αρα δεν τιθεται υπευθυνων δηλωσεων απο εκει, πρεπει ομως να κανει η 64χρονη με συνταξη μανα μου υπευθυνη δηλωση οτι λεγοντας τα εξης "δεν ασκει το δικαίωμα πρόσληψης, με την παρούσα διαδικασία (για την εν λόγω Ανακοίνωση), αφετέρου ότι παραιτειται της προστασίας, για το παρόν, υπέρ του υποψηφίου (δηλαδη εμου του υιου της)"??? :mrgreen:
Γιατι αν καταλαβαινω καλα πρεπει να κανει και στα γενικα προσοντα δεν λεει αποκλειονται οι συνταξιουχοι πουθενα. Εχει οριο ηλικιας τα 65. Ελπιζω να μην χρειαζεται για να μην τη σερνω στα ΚΕΠ κιολας :D


Εγω δεν πηγα στα κεπ για τις υπευθυνες δηλωσεις, επρεπε λες; τις κατεθεσα ως εχουν. Ρωτησα και στον ασεπ και δε μου ειπαν κατι σχετικο με κεπ

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τετ Ιαν 10, 2018 3:51 pm

niki258 έγραψε:
Dimil έγραψε:
niki258 έγραψε:Καλή χρονιά,με υγεία!Λοιπόν,μπορείς να κάνεις υπεύθυνη δήλωση εσύ(έτσι και αλλιώς κάνεις),όπου θα αναφέρεις ότι οι λοιποί δικαιούχοι αδυνατούν να συμπληρώσουν τις δηλώσεις παραίτησης,εξηγώντας αναλυτικά τα όποια κωλύματα για τον καθένα,ενώ θα δηλώσεις εσύ υπευθύνως ότι δε διορισθηκαν παρελθοντικά με αυτό τον τρόπο και ότι παραιτούνται από το δικαίωμα διορισμού υπερ σου.Επισημαίνεται στην προκήρυξη αυτή η εναλλακτική.Ωστοσο,θα σου πρότεινα,εάν μπορείς να εξασφαλίσεις υπ.δηλώσεις από όπου μπορείς(πχ από τον -την αδερφο-φή σου που μένει αλλού ή από τη θεία σου που ειναι νοικοκυρά)για να επικαλεστείς σοβαρά κωλύματα για τις υπόλοιπες που θα λείπουν(αναπηρία δηλούντος,ανικανότητα γραφής κλπ).Η ρύθμιση δυσκολεύει τη διαδικασία χωρίς λόγο,πάντως και μόνο η δική σου(αναλυτικότατη,ομως) υπεύθυνη δηλωση,δε θα δημιουργήσει θεμα.


Γιατι χρειαζονται υπευθυνες δηλωσεις κι απο τα αδελφια της μητερας; Οχι μονο απο τον συζυγο και τα υπολοιπα παιδια της;
Εφόσον δικαιούχοι της σχετικής προστασίας είναι οι γονείς,τα τέκνα,ο/η σύζυγος και τα αδέλφια,ναι,χρειάζονται από όλους υπεύθυνες δηλώσεις ή έστω να γίνει μνεία από τον υποψήφιο του λόγου για τον οποίο δεν έκαναν υπεύθυνη δήλωση,μαζί με τα πιστοποιητικά ή βεβαιώσεις οικογενειακής κατάστασης,από τα οποία προκύπτουν τα στοιχεία και ο αριθμός των δικαιούχων.


Συγγνωμη, δικαιουχοι δεν ειναι οσοι αναφερονται στην οικογενειακη μεριδα; Θεωρω πως τα αδελφια αναφερονται οταν ειναι κατω απο την ιδια οικογενειακη μεριδα και δεν εχει παντρευτει ενα εξ αυτων για να αλλαξει. Οχι; Αν ειναι ετσι, εμενα που η οικογενεια μου ειναι διασκορπισμενη ανα την ελλαδα και ο πατερας μου παιδι πολυτεκνης οικογενειας πρεπει να παρω απο θειες, θειους παππουδες και τα σχετικα; Δεν εχει λογικη. Θα ρωτησω βεβαια και στον ασεπ. Προσωπικα βαζω απο μητερα και αδελφια μονο. Στην οικογενειακη μεριδα ειμαστε πατερας μητερα και τεκνα

niki258
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1161
Εγγραφή: Δευ Μαρ 20, 2017 11:57 am

Re: Τεκνα αναπηρων. Περι υπεύθυνων δηλωσεων.

Δημοσίευσηαπό niki258 » Τετ Ιαν 10, 2018 4:59 pm

Dimil έγραψε:
niki258 έγραψε:
Dimil έγραψε:
Γιατι χρειαζονται υπευθυνες δηλωσεις κι απο τα αδελφια της μητερας; Οχι μονο απο τον συζυγο και τα υπολοιπα παιδια της;
Εφόσον δικαιούχοι της σχετικής προστασίας είναι οι γονείς,τα τέκνα,ο/η σύζυγος και τα αδέλφια,ναι,χρειάζονται από όλους υπεύθυνες δηλώσεις ή έστω να γίνει μνεία από τον υποψήφιο του λόγου για τον οποίο δεν έκαναν υπεύθυνη δήλωση,μαζί με τα πιστοποιητικά ή βεβαιώσεις οικογενειακής κατάστασης,από τα οποία προκύπτουν τα στοιχεία και ο αριθμός των δικαιούχων.


Συγγνωμη, δικαιουχοι δεν ειναι οσοι αναφερονται στην οικογενειακη μεριδα; Θεωρω πως τα αδελφια αναφερονται οταν ειναι κατω απο την ιδια οικογενειακη μεριδα και δεν εχει παντρευτει ενα εξ αυτων για να αλλαξει. Οχι; Αν ειναι ετσι, εμενα που η οικογενεια μου ειναι διασκορπισμενη ανα την ελλαδα και ο πατερας μου παιδι πολυτεκνης οικογενειας πρεπει να παρω απο θειες, θειους παππουδες και τα σχετικα; Δεν εχει λογικη. Θα ρωτησω βεβαια και στον ασεπ. Προσωπικα βαζω απο μητερα και αδελφια μονο. Στην οικογενειακη μεριδα ειμαστε πατερας μητερα και τεκνα
Για τα αδέλφια ισχύει έτσι και αλλιώς,δεν αλλάζει κάτι με το γάμο.Αναφέρεται και στην προκήρυξη η περίπτωση που τα αδέλφια είναι έγγαμα.Άρα δεν έχει σχέση με την οικογενειακή μερίδα απαραιτήτως.Η ρύθμιση είναι νέα,δε γνωρίζουμε πώς θα εφαρμοσθεί στην πράξη.Σίγουρα δεν έχει λογική και είναι αλυσιτελής.Θεωρώ ότι,για τα μέλη που δεν είναι εύκολο να υπογράψουν δήλωση παραίτησης,αρκεί να αναφέρεις το όποιο κώλυμα.Πχ εμένα η αδελφή μου εχει ανήλικα τεκνα,ανέφερα τον αυτονόητο λογο της μη υποβολής υπεύθυνης δήλωσης.Ρώτησε και στο ΑΣΕΠ,πάντως με την τυπολατρία που υπάρχει καλυτερα να επισημαίνεις ακόμα και τα αυτονόητα.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες