ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό evi44 » Δευ Νοέμ 06, 2017 3:32 pm

Καλησπέρα,αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής: Εργάστηκα στην εταιρεία ενός συναδέλφου τέλη ’15 αρχές ’16, για 9 μήνες χωρίς να υπογράψουμε σύμβαση και συνεπώς χωρίς να με ασφαλίσει, λόγω οικονομικών δυσκολιών που αντιμετώπιζε εκείνη την περίοδο. Αυτό έγινε _κακώς αλλά δυστυχώς έγινε_ κοινή συνεναίσει.. Ο άνθρωπος πια είναι σε θέση να μου καταβάλλει τα ένσημα αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει χωρίς δική μου καταγγελία εφόσον δέχεται οικιοθελώς να τα καλύψει.. Ποιά είναι η διαδικασία ώστε να μην του επιβληθεί πρόστιμο ή άλλες κυρώσεις? Θα πρέπει να συνταχτεί κάποιου είδους σύμβαση με αναδρομική ισχύ εκτός της καταβολής ενσήμων ή χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο? Ή τίποτε από όλα αυτά? Δυστυχώς έχω πλήρη άγνοια. Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε με κάποιο τρόπο θα το εκτιμούσα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια τυχόν βοήθεια..Αν απευθυνθώ στο ΙΚΑ και θέσω τον προβληματισμό διστάζω γιατί δε θέλω να μπλέξω το συνάδελφο. Θέλει να μου τα πληρώσει αλλά όχι να βρει κα το μπελά του. Ευχαριστώ

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Νοέμ 16, 2017 12:03 pm

evi44 έγραψε:Καλησπέρα,αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής: Εργάστηκα στην εταιρεία ενός συναδέλφου τέλη ’15 αρχές ’16, για 9 μήνες χωρίς να υπογράψουμε σύμβαση και συνεπώς χωρίς να με ασφαλίσει, λόγω οικονομικών δυσκολιών που αντιμετώπιζε εκείνη την περίοδο. Αυτό έγινε _κακώς αλλά δυστυχώς έγινε_ κοινή συνεναίσει.. Ο άνθρωπος πια είναι σε θέση να μου καταβάλλει τα ένσημα αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει χωρίς δική μου καταγγελία εφόσον δέχεται οικιοθελώς να τα καλύψει.. Ποιά είναι η διαδικασία ώστε να μην του επιβληθεί πρόστιμο ή άλλες κυρώσεις? Θα πρέπει να συνταχτεί κάποιου είδους σύμβαση με αναδρομική ισχύ εκτός της καταβολής ενσήμων ή χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο? Ή τίποτε από όλα αυτά? Δυστυχώς έχω πλήρη άγνοια. Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε με κάποιο τρόπο θα το εκτιμούσα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια τυχόν βοήθεια..Αν απευθυνθώ στο ΙΚΑ και θέσω τον προβληματισμό διστάζω γιατί δε θέλω να μπλέξω το συνάδελφο. Θέλει να μου τα πληρώσει αλλά όχι να βρει κα το μπελά του. Ευχαριστώ

Θα τον μπλέξετε άσχημα, μην κάνετε τίποτα.

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό evi44 » Παρ Δεκ 08, 2017 9:01 am

evi44 έγραψε:Καλησπέρα,αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής: Εργάστηκα στην εταιρεία ενός συναδέλφου τέλη ’15 αρχές ’16, για 9 μήνες χωρίς να υπογράψουμε σύμβαση και συνεπώς χωρίς να με ασφαλίσει, λόγω οικονομικών δυσκολιών που αντιμετώπιζε εκείνη την περίοδο. Αυτό έγινε _κακώς αλλά δυστυχώς έγινε_ κοινή συνεναίσει.. Ο άνθρωπος πια είναι σε θέση να μου καταβάλλει τα ένσημα αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει χωρίς δική μου καταγγελία εφόσον δέχεται οικιοθελώς να τα καλύψει.. Ποιά είναι η διαδικασία ώστε να μην του επιβληθεί πρόστιμο ή άλλες κυρώσεις? Θα πρέπει να συνταχτεί κάποιου είδους σύμβαση με αναδρομική ισχύ εκτός της καταβολής ενσήμων ή χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο? Ή τίποτε από όλα αυτά? Δυστυχώς έχω πλήρη άγνοια. Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε με κάποιο τρόπο θα το εκτιμούσα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια τυχόν βοήθεια..Αν απευθυνθώ στο ΙΚΑ και θέσω τον προβληματισμό διστάζω γιατί δε θέλω να μπλέξω το συνάδελφο. Θέλει να μου τα πληρώσει αλλά όχι να βρει κα το μπελά του. Ευχαριστώ




Ευχαριστώ για την απάντηση

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ

Δημοσίευσηαπό evi44 » Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am

JohnyMnemonic έγραψε:
evi44 έγραψε:Καλησπέρα,αν μπορούσατε να με βοηθήσετε στο εξής: Εργάστηκα στην εταιρεία ενός συναδέλφου τέλη ’15 αρχές ’16, για 9 μήνες χωρίς να υπογράψουμε σύμβαση και συνεπώς χωρίς να με ασφαλίσει, λόγω οικονομικών δυσκολιών που αντιμετώπιζε εκείνη την περίοδο. Αυτό έγινε _κακώς αλλά δυστυχώς έγινε_ κοινή συνεναίσει.. Ο άνθρωπος πια είναι σε θέση να μου καταβάλλει τα ένσημα αλλά θα ήθελα να ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει χωρίς δική μου καταγγελία εφόσον δέχεται οικιοθελώς να τα καλύψει.. Ποιά είναι η διαδικασία ώστε να μην του επιβληθεί πρόστιμο ή άλλες κυρώσεις? Θα πρέπει να συνταχτεί κάποιου είδους σύμβαση με αναδρομική ισχύ εκτός της καταβολής ενσήμων ή χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο? Ή τίποτε από όλα αυτά? Δυστυχώς έχω πλήρη άγνοια. Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε με κάποιο τρόπο θα το εκτιμούσα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια τυχόν βοήθεια..Αν απευθυνθώ στο ΙΚΑ και θέσω τον προβληματισμό διστάζω γιατί δε θέλω να μπλέξω το συνάδελφο. Θέλει να μου τα πληρώσει αλλά όχι να βρει κα το μπελά του. Ευχαριστώ

Θα τον μπλέξετε άσχημα, μην κάνετε τίποτα.



Ευχαριστώ για την απάντηση


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης