Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Paramana » Κυρ Οκτ 29, 2017 11:07 pm

Ειμαι στον προσωρινο πινακα διοριστεων της 1Κ. Μετα την αποδοχη διορισμου, θα μου αναγνωριστει αμεσως η προϋπηρεσια 15 ετων στο δημοσιο που ειχα ως διορισμενη εως τωρα σε αλλο υπουργειο (Εσωτερικων)? Η μηπως μετα τη διετη δοκιμη θητεια;;; Απο οσο εχω ψαξει η βαθμολογικη μου καταταξη λογω μεταπτυχιακου διπλωματος γινεται αμεσα στο Γ βαθμο οπου παραμενω εκει για δυο χρονια και μετα κανω αιτηση για αναγνωριση. Μισθολογικα ομως τι γινεται? Σας ευχαριστω, εκ των προτερων.

john123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 4:57 am

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό john123 » Δευ Οκτ 30, 2017 1:47 pm

Paramana έγραψε:Ειμαι στον προσωρινο πινακα διοριστεων της 1Κ. Μετα την αποδοχη διορισμου, θα μου αναγνωριστει αμεσως η προϋπηρεσια 15 ετων στο δημοσιο που ειχα ως διορισμενη εως τωρα σε αλλο υπουργειο (Εσωτερικων)? Η μηπως μετα τη διετη δοκιμη θητεια;;; Απο οσο εχω ψαξει η βαθμολογικη μου καταταξη λογω μεταπτυχιακου διπλωματος γινεται αμεσα στο Γ βαθμο οπου παραμενω εκει για δυο χρονια και μετα κανω αιτηση για αναγνωριση. Μισθολογικα ομως τι γινεται? Σας ευχαριστω, εκ των προτερων.

1)Λόγω μεταπτυχιακού 2 μισθολογικά κλιμάκια εφόσον είναι συναφές με απόφαση υπηρεσιακού συμβουλίου
2)Για μισθολογικά κλιμάκια το ανώτατο όριο είναι 7 χρόνια προϋπηρεσία (προϋπηρεσία ανεξαρτήτως τυπικού προσόντος), για διορισμό μετά την 1/1/2016, χωρίς να έχει συμπληρωθεί η δόκιμη υπηρεσία
3)Για βαθμολογική εξέλιξη δεν υπάρχει ανώτατο όριο χρόνου αναγνώρισης αρκεί να είναι συναφής προϋπηρεσία με απόφαση υπηρεσιακού συμβουλίου, μετά την δόκιμη

Αν κάνω κάπου λάθος παρακαλώ κάποιος να διορθώσει

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Paramana » Δευ Οκτ 30, 2017 5:36 pm

το οριο των 7 ετων ειχα την εντυπωση οτι ισχυει μονο για προυπηρεσια στον ιδιωτικο τομεα..

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Paramana » Τρί Οκτ 31, 2017 9:53 am

Eμαθα οτι η μισθολογικη αναγνωριση για προυπηρεσια στο δημοσιο πριν απο το διορισμο, γινεται με αιτηση τη μερα του διορισμου στη νεα υπηρεσια. Ωστοσο, ακομη κι αν αναγνωριστει με το υπηρεσιακο, η μισθολογικη ωφελεια επερχεται απο 01/01/2018 οποτε και αναμενεται το ξεπαγωμα του μισθολογιου λογω μνημονιακων υποχρεωσεων. Ωστοσο, ο διοσμενος πληρωνεται με το εισαγωγικο κλιμακιο, λογικα. Αυτο σημαινει μεγαλη υποβαθμιση στο μισθο του αν η προυπηρεσια πο κουβαλα ειναι μεγαλη και ανασφαλεια καθως ποσο βεβαιος μπορει να ειναι κανεις οτι θα ξεπαγωσει το μισθολογιο? εχω καταλαβει καλα? γνωριζει καποιος κατι επ' αυτου?

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τετ Νοέμ 29, 2017 11:57 am

Μισθολογικά αναγνωρίζεται και η προϋπηρεσία στο δημόσιο με σύμβαση ορισμένου χρόνου; Σε καταφατική περίπτωση, πρέπει να περάσει η 2ετία της δόκιμης υπηρεσίας για την αναγνώριση;

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Paramana » Σάβ Δεκ 02, 2017 9:06 pm

Ναι. Αναγνωριζεται και αυτη η προυπηρεσια αλλα απο 1/1/2018

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό mylena » Πέμ Μαρ 08, 2018 12:13 pm

Paramana έγραψε:Ναι. Αναγνωριζεται και αυτη η προυπηρεσια αλλα απο 1/1/2018



Καλημέρα, εννοείς και μισθολογικά θα αναγνωρίζεται η προυπηρεσία με συμβάσεις έργου στο δημοσιο ή μόνο βαθμολογικά;;

(Μπορείς να μου στείλεις, αν έχεις δει, κάποια σχετική εγκύκλιο)

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Paramana » Παρ Μαρ 09, 2018 1:38 pm

mylena έγραψε:
Paramana έγραψε:Ναι. Αναγνωριζεται και αυτη η προυπηρεσια αλλα απο 1/1/2018



Καλημέρα, εννοείς και μισθολογικά θα αναγνωρίζεται η προυπηρεσία με συμβάσεις έργου στο δημοσιο ή μόνο βαθμολογικά;;

(Μπορείς να μου στείλεις, αν έχεις δει, κάποια σχετική εγκύκλιο)[/quote


H προϋπηρεσια στο δημοσιο αναγνωριζεται μεσω υπηρεσιακου. Εξαιρειται σε καθε περιπτωση η προϋπηρεσια που αποκτηθηκε απο συμβασεις εργου στο δημοσιο. Η συγκεκριμενη δεν αναγνωριζεται ουτε βαθμολογικα. Το γνωριζω. Εχω διαβασει λεξη λεξη ολο το νεο μισθολογιο του 2015.

mylena
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 295
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 12:22 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό mylena » Παρ Μαρ 09, 2018 11:20 pm

Paramana έγραψε:
mylena έγραψε:
Paramana έγραψε:Ναι. Αναγνωριζεται και αυτη η προυπηρεσια αλλα απο 1/1/2018



Καλημέρα, εννοείς και μισθολογικά θα αναγνωρίζεται η προυπηρεσία με συμβάσεις έργου στο δημοσιο ή μόνο βαθμολογικά;;

(Μπορείς να μου στείλεις, αν έχεις δει, κάποια σχετική εγκύκλιο)[/quote


H προϋπηρεσια στο δημοσιο αναγνωριζεται μεσω υπηρεσιακου. Εξαιρειται σε καθε περιπτωση η προϋπηρεσια που αποκτηθηκε απο συμβασεις εργου στο δημοσιο. Η συγκεκριμενη δεν αναγνωριζεται ουτε βαθμολογικα. Το γνωριζω. Εχω διαβασει λεξη λεξη ολο το νεο μισθολογιο του 2015.


Ευχαριστώ πολύ! Η προυπηρεσία στο ελεύθερο επάγγελμα αναγνωρίζεται (εάν δηλαδή κόβεις αποδείξεις σε ιδιώτες και έχεις ασφάλιση ΟΑΕΕ); ή αυτή σε ερευνητικά έργα; εάν γνωρίζεις... σε ευχαριστώ και πάλι.

Paramana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 26, 2017 11:30 pm

Re: Aναγνώριση προϋπηρεσίας στο δημόσιο

Δημοσίευσηαπό Paramana » Σάβ Μαρ 10, 2018 5:14 pm

mylena έγραψε:
Paramana έγραψε:
mylena έγραψε:



Καλημέρα, εννοείς και μισθολογικά θα αναγνωρίζεται η προυπηρεσία με συμβάσεις έργου στο δημοσιο ή μόνο βαθμολογικά;;

(Μπορείς να μου στείλεις, αν έχεις δει, κάποια σχετική εγκύκλιο)[/quote


H προϋπηρεσια στο δημοσιο αναγνωριζεται μεσω υπηρεσιακου. Εξαιρειται σε καθε περιπτωση η προϋπηρεσια που αποκτηθηκε απο συμβασεις εργου στο δημοσιο. Η συγκεκριμενη δεν αναγνωριζεται ουτε βαθμολογικα. Το γνωριζω. Εχω διαβασει λεξη λεξη ολο το νεο μισθολογιο του 2015.


Ευχαριστώ πολύ! Η προυπηρεσία στο ελεύθερο επάγγελμα αναγνωρίζεται (εάν δηλαδή κόβεις αποδείξεις σε ιδιώτες και έχεις ασφάλιση ΟΑΕΕ); ή αυτή σε ερευνητικά έργα; εάν γνωρίζεις... σε ευχαριστώ και πάλι.





Δεν ξερω αν εγινα σαφης. Οταν προκειται για συμβαση εργου στο δημοσιο, η προϋπηρεσια ΔΕΝ αναγνωριζεται δυστυχως ουτε μισθολογικα ουτε βαθμολογικα.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες