επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ragnardim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 05, 2017 8:34 pm

επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό ragnardim » Τρί Ιουν 06, 2017 7:43 pm

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα τα φώτα σας για ένα θέμα. Αυτήν την περίοδο είμαι δόκιμος τακτικός υπάλληλος σε ΝΠΔΔ (εδώ και 6 μήνες). Πριν ήμουν στον τομέα της 3βάθμιας εκπαίδευσης (ως καθηγητής) με συμβάσεις, κι έχω σκοπό να επιστρέψω πάλι εκεί. Σε περίπτωση που βγει μια θέση μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού στο κοντινό χρονικό διάστημα και κάνω αίτηση, θα μπορέσω να επαναπροσληφθώ αν έχω παραιτηθεί από την τωρινή μου θέση? Να θυμίσω ότι σύμφωνα με το Σύνταγμα, τα μέλη ΔΕΠ των ΑΕΙ (Παν/μιων και ΤΕΙ) είναι δημόσιοι λειτουργοί, και άρα διαφοροποιούνται από την στενή έννοια του δημοσίου υπαλλήλου, για τον οποίο υπάρχει περιορισμός (απ ό,τι ξέρω) 2 ετών για να ξαναδιεκδηκήσει μια θέση εάν παραιτηθεί.
Άρα, συνοπτικά, το ερώτημά μου είναι: μπορεί κάποιος που είναι δόκιμος, να παραιτηθεί τώρα και να επαναπροσληφθεί στην εκπαίδευση χωρίς κανένα χρονικό περιορισμό?

jeap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 2:46 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό jeap » Τετ Ιουν 07, 2017 12:22 pm

Καλημέρα, παρόμοια και εγώ εργάζομαι ως τακτικός (μόνιμος) δημόσιος υπάλληλος αλλά παρόλα αυτά σκέφτομαι να παραιτηθώ για να διοριστώ ως ιδαχ σε ένα νπιδ... Μου προκάλεσε απορίες το δικό σου θέμα, υπάρχει όντως νόμος που να εμποδίζει τον άμεσο διορισμό σε μια θέση του δημοσίου εάν προηγουμένως είχες δηλώσει αυτόβουλη παραίτηση από κάποια άλλη θέση του δημοσίου;

Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει...

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τετ Ιουν 07, 2017 9:15 pm

Στο παράρτημα Α. (Γενικά προσόντα διορισμού) των προκηρύξεων αναφέρει: "Σημείωση: Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρχών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του Ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρεσιακή κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλήλους που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του Ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.

Το ίδιο ισχύει και για τη παραίτηση από όσο ξέρω.

Βέβαια εγώ έθεσα παρόμοιο ερώτημα στον ΑΣΕΠ για θέσεις που με αφορούν και έλαβα την παρακάτω απάντηση.


"Στις Τρί, 6 Ιουν 2017 στις 10:25 ο χρήστης ΑΣΕΠ - Γραφείο Εξυπηρέτησης Πολιτών <enimerosi@asep.gr> έγραψε:
Παρακαλούμε να απευθύνετε το ερώτημά σας στο Υπ. Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης."

jeap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 2:46 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό jeap » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:21 pm

Αυτός ο περιορισμός της πενταετίας είναι γνωστός. Όπως και να έχει όμως 1ον αφορά την αδυναμία συμμετοχής σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και όχι την αδυναμία πρόσληψης στο δημόσιο και 2ον και πιο σημαντικό για μένα την έχω εξαντλήσει προ πολλού και επομένως σε καμία περίπτωση δεν με αφορά...

Η απορία μου είναι η εξής: παραιτούμε οικειοθελώς μια μέρα από την μόνιμη μου θέση στο δημόσιο και την αμέσως επόμενη πηγαίνω στο ΝΠΙΔ για ορκοδωσία..είναι δυνατόν;

Θεωρώ πως δεν θα έχω πρόβλημα αλλά με ξένισε η αρχική ανάρτηση του συμφορουμίτη.

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει;

Επίσης κάτι άκουσα για :?: δυο :?: αιτήσεις παραίτησης που απαιτούνται... γιατί δύο; τι παίζει με τη δεύτερη;

ragnardim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 05, 2017 8:34 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό ragnardim » Πέμ Ιουν 08, 2017 4:25 pm

Δεν περίμενα ότι θα δημιουργηθεί σύγχυση, γιατί η απορία μου είναι ξεκάθαρη. Δόκιμος υπάλληλος παραιτείται σήμερα και σε (πχ) 5 μήνες προσλαμβάνεται ως καθηγητής στην 3οβάθμια εκπαίδευση σε δημόσιο ίδρυμα. Υπάρχει κώλυμα με την νέα πρόσληψη ή όχι?

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Ιουν 08, 2017 4:29 pm

Για τις δυο αιτήσεις θα στο πω με σιγουριά, είναι ακριβώς όπως αν θες να δηλώσεις παραίτηση για να βγεις στη σύνταξη.
Κανείς μια πρώτη αίτηση και μετά από ένα μηνα κανείς μια δεύτερη που είναι σαν επιβεβαίωση της αρχικής σου αίτησης, διότι σου δίνει το δικαίωμα αν θες να αναιρέσεις και να μη φύγεις τελικά.
Θα σου παραθέσω ένα παράδειγμα Β αίτησης.

"Σε συνέχεια της από ............... Α ́ (πρώτης) αίτησης παραίτησης μου από την ενεργό υπηρεσία, σας υποβάλλω τη Β ́(δεύτερη) αίτηση παραίτησης μου εμμένοντας στην αρχική, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 148 του Ν. 3528/07 (ΦΕΚ 26/9-2-2007/τ.Α) και παρακαλώ για τις δικές σας ενέργειες."

Όπως βλέπεις γράφει μέσα "εμμένοντας στην αρχική", είναι ετσι από το νόμο προφανώς για να αποφύγει το δημόσιο περίεργες καταστάσεις που έχουν να κάνουν με όχι και τόσο σίγουρες περιπτώσεις παραίτησης.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Ιουν 08, 2017 4:39 pm

Άρθρο 148 υπαλ. Κώδικα
Παραίτηση
1. Η παραίτηση αποτελεί δικαίωμα του υπαλλήλου και υποβάλλεται εγγράφως. Αίρεση, όρος ή προθεσμία στην αίτηση παραίτησης θεωρούνται ότι δεν έχουν γραφεί. 2. Η παραίτηση θεωρείται ότι δεν έχει υποβληθεί αν κατά την υποβολή της εκκρεμεί ποινική δίωξη για πλημμέλημα από τα αναφερόμενα στην περ. α ́ της παρ. 1 του άρθρου 8 ή για κακούργημα ή πειθαρχική δίωξη ενώπιον του υπηρεσιακού συμβουλίου για παράπτωμα που μπορεί να επισύρει την ποινή της οριστικής παύσης ή αν η ποινική ή πειθαρχική δίωξη ασκηθεί μέσα σε δύο (2) μήνες από την υποβολή
της αίτησης παραίτησης και πριν την αποδοχή της.
Στην περίπτωση άσκησης πειθαρχικής δίωξης μετά την υποβολή αίτησης
παραίτησης, εφόσον η πειθαρχική υπόθεση δεν εκδικασθεί σε πρώτο βαθμό εντός έξι (6) μηνών, ο υπάλληλος δικαιούται να υποβάλει νέα αίτηση παραίτησης κατά τους όρους του παρόντος άρθρου.
3. Ο υπάλληλος, που έχει τις υποχρεώσεις του άρθρου 58, δεν έχει δικαίωμα να παραιτηθεί πριν λήξει ο χρόνος που ορίζεται στη διάταξη αυτή.
4. Ο υπάλληλος μέσα σε αποκλειστική προθεσμία ενός (1) μηνός από την υποβολή της αίτησης παραίτησης μπορεί να την ανακαλέσει εγγράφως, εφόσον αυτή δεν έχει γίνει αποδεκτή σύμφωνα με την επόμενη παράγραφο.
5. Η αίτηση παραίτησης γίνεται αποδεκτή με πράξη που εκδίδεται από το αρμόδιο όργανο και δημοσιεύεται σε περίληψη στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Η υπηρεσία δεν μπορεί να κάνει αποδεκτή την αίτηση παραίτησης πριν από την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από την υποβολή της. Αν μέσα σε δεκαπέντε (15) ημέρες από την πάροδο δεκαπέντε (15) ημερών από την υποβολή της αίτησης παραίτησης ο υπάλληλος επανέλθει με δεύτερη αίτηση, εμμένοντας στην παραίτηση του, αυτή γίνεται αυτοδικαίως αποδεκτή και λύεται η υπαλληλική σχέση από την ημέρα υποβολής της δεύτερης αίτησης. Η αίτηση παραίτησης θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση, αν παρέλθει άπρακτη προθεσμία δύο (2) μηνών από την υποβολή της. Για τη λύση της υπαλληλικής σχέσης εκδίδεται διαπιστωτική πράξη, περίληψη της οποίας δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
6. Διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας, που ρυθμίζουν την παραίτηση του υπαλλήλου σε ειδικές περιπτώσεις, διατηρούνται σε ισχύ.

fraoulitsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 09, 2017 9:37 am

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό fraoulitsa » Παρ Ιουν 09, 2017 12:37 pm

Καλημερα
με βαση αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι. Ειμαι διορισμενη και εχω βαθμο β αν κανω τα χαρτια μου σε προκυρηξη για καινουρια προκυρηξη συναφη με το αντικειμενο που εχω τωρα, τον βαθμο που εχω θα τον χασω? Ο μισθος θα αλλαξει?

Βασίλης7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:53 am

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης7 » Παρ Νοέμ 24, 2017 5:45 pm

DTINFINITY έγραψε:Στο παράρτημα Α. (Γενικά προσόντα διορισμού) των προκηρύξεων αναφέρει: "Σημείωση: Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρχών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του Ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρεσιακή κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλήλους που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρόνου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του Ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.

Το ίδιο ισχύει και για τη παραίτηση από όσο ξέρω.

Βέβαια εγώ έθεσα παρόμοιο ερώτημα στον ΑΣΕΠ για θέσεις που με αφορούν και έλαβα την παρακάτω απάντηση.


"Στις Τρί, 6 Ιουν 2017 στις 10:25 ο χρήστης ΑΣΕΠ - Γραφείο Εξυπηρέτησης Πολιτών <enimerosi@asep.gr> έγραψε:
Παρακαλούμε να απευθύνετε το ερώτημά σας στο Υπ. Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης."

Βασίλης7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:53 am

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης7 » Παρ Νοέμ 24, 2017 5:58 pm

Καλησπέρα σας. Οσον αφορά το θέμα του χρονικού περιορισμού στο παραρτήμα Α θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αν σε περίπτωση π.χ διοριστείς σε ΝΠΔΔ και παραιτηθείς πρέπει και πάλι να επέλθει πενταετία για να κάνεις συμμετοχή σε καινούρια προκήρυξη μέσω ΑΣΕΠ;;; Λογικά εφόσον παραιτείσαι πρίν απο έκδοση κάποιου νέου διαγωνισμού πλέον δεν υπάρχει διορισμός. Γνωρίζει κανένας καμία;;;; Ευχαριστώ

NikosChatzoglou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 22, 2017 7:41 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό NikosChatzoglou » Σάβ Νοέμ 25, 2017 8:35 am

Jeap, εννοεις να διοριστείς στο νπιδ ως διευθυντής, προϊστάμενος κλπ;; Οχι ως απλός υπάλληλος δλδ.

Βασίλης7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:53 am

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης7 » Σάβ Νοέμ 25, 2017 12:20 pm

Καλησπέρα Νίκο και ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοώ π.χ ως ΔΕ υπάλληλος σε ΝΠΔΔ εφόσον έχεις διορισμό. Αν παραιτηθείς θα έχεις δικαίωμα να κάνεις ξανά αίτηση μέσω ΑΣΕΠ; εφόσον έχεις παραιτηθεί και δεν είσαι πλέον ενεργός υπάλληλος του Δημοσίου η Οτα η ΝΠΔΔ. θα πρέπει πάλι δηλ να επέλθει 5τία;;; δηλ για να κάνεις αίτηση μέσω ΑΣΕΠ

Βασίλης7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:53 am

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό Βασίλης7 » Σάβ Νοέμ 25, 2017 1:29 pm

Εννοώ π.χ είμαι διοριστέος σε ΝΠΔΔ και είμαι δόκιμος υπάλληλος ΔΕ. Αν σε περίπτωση παραιτηθώ δεν είμαι πλέον ενεργός υπάλληλος ΝΠΔΔ. Θα μπορώ να κάνω καινούρια αίτηση σε προκήρυξη ΑΣΕΠ η πρέπει να επέλθει πενταετία απο την ημερομήνια του διορισμού μου;; Αλλα θα έχω παραιτηθεί, δηλ πρώτα η παραίτηση και στο μέλλον αν βρώ κατι που με ενδιαφέρει να ξανακάνω αίτηση μεσω ΑΣΕΠ. Δηλ ισχύει η πενταετία και αν παραιτηθείς;;; Ευχαριστώ

Sofia123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2018 8:50 pm

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό Sofia123 » Δευ Μαρ 26, 2018 9:26 am

Και γω εχω τι ιδιο ερωτημα.αν ειμαι μονιμη υπαλληλος σε νπδδ και στην πορεια βγει προκηρυξη για μονιμους στους υπουργειο παιδειας εχω δικαιωμα να λαβω μερος αν παραιτηθω απο το νομικο προσωπο;
Επισης αν του χρονου με καλεσουν παλι αναπληρωτρια μπορω να παραιτηθω απο την θεση μονιμου και να προσληφθω αμεσα στο παιδειας ή υπαρχει η ρητρα της πενταετιας;;

niknom9
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2019 9:03 am

Re: επαναπρόσληψη μετά από παραίτηση

Δημοσίευσηαπό niknom9 » Πέμ Ιαν 03, 2019 1:40 pm

Τελικά η συζήτηση κατέληξε κάπου αναφορικά με το αρχικό ερώτημα του ragnardim;


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες